'Mensen worden te snel afgeschreven' Een koudje vatten tegen vergoeding Geestelijke verwarring is lang niet altijd dementie Common Cold Unit zit niet verlegen om proefkonijnen ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 EXTRA PAGINA 23 Het verschijnsel dementie staat de laatste tijd volop in de belangstelling:. Omdat het aantal bejaarden in ons land toeneemt als gevolg van de vergrijzing zal ook het aantal demente bejaarden toenemen. Gevreesd is de zogenaamde ziekte van Alzheimer, een ongeneeslijke vorm van dementie waaraan volgens deskundigen op het ogenblik zo'n tien procent van de mensen boven de 65 jaar in ons land lijdt. Volgens de Leidse internist G.J. Ligthart moet ervoor worden gewaakt al te snel het etiket 'dement' te plakken op een bejaarde die geestelijk in verwarring is. "Te snel worden oudere mensen afgeschreven. Het is heel belangrijk om de echte van de onechte dementieverschijnselen te onderscheiden". door Bert Paauw r Te snel wordt een bejaarde het etiket dement opgeplakt. Precieze aantallen zijn niet bekend, maar dat Nederland op het ogenblik enige honderdduizenden demente bejaarden telt, dat wordt door de meeste deskundigen als 'zeer waar schijnlijk' opgevat. En dat het getal aan 'probleemouderen' in de ko mende jaren als gevolg van de ver grijzing van de bevolking snel zal stijgen wordt als vaststaand aange nomen. De laatste tijd valt er in kringen van beleidsmakers en medici steeds meer belangstelling waar te nemen voor de (demente) bejaarde. Vragen als: 'Wat is dementie eigenlijk?' en 'Bestaat er een effectieve behandelingsmethode?' hou den medici bezig terwijl politici voor de vraag staan welke consequenties de ver anderende bevolkingsopbouw met zich meebrengen. Breed terrein Iemand die veelvuldig rfïet bejaarden te maken heeft is de Leidse internist G.J. Ligthart. Verbonden aan de polikli niek geriatrie (ouderdomsziekten) van het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt hij dagelijks 75-plussers op zijn spreekuur. De polikliniek is een jaar ge leden op poten gezet omdat ook in Ne derland, in navolging van de Verenigde Staten en Engeland, langzamerhand het idee is gerijpt dat oudere mensen een ei gen aanpak en een aparte manier van be handelen nodig hebben. Ligthart: "Geriatrie is bezig zijn op een breed terrein, allerlei psychologi sche en sociale factoren kunnen een rol spelen bij het ontstaan van klachten en depressies. Er kunnen bij iemand bij wijze van spreken al grote problemen ontstaan als de buurvrouw verhuist die altijd de boodschappen deed. Het hele systeem van een bejaarde kan daardoor in de war raken. Je moet de tijd nemen om achter de oorzaken te komen". "Kortom, je kunt een bejaarde niet zo maar eventjes doorsturen naar de nier- specialist, naar de longenspecialist of naar de hartspecialist. Toch leeft dat idee nog bij velen in de medische we reld. Geriatrie wordt nog lang niet door iedereen erkend. Maar ja, kindergenees kunde was vroeger ook een omstreden specialisme terwijl men nu echt wel in ziet dat kinderen een aparte benadering vereisen". "Bij de meeste huisartsen leeft de er kenning van de geriatrie gelukkig wel. Bejaarden die vroeger niet werden door gestuurd naar het ziekenhuis om ze de medische fabriek te besparen, die krijg ik nu op m'n spreekuur. Bejaarde men sen komen vaak met klachten van alge heel onbehagen. Bij onderzoek vind je belangrijke ziekten waar iets aan te doen valt zoals bloedarmoede en schildklie raandoeningen". Niet te stuiten Vanzelfsprekend stuit Ligthart regel matig op het verschijnsel dementie. Vol gens de Leidse internist mag je eigenlijk alleen 'seniele dementie' echt dementie noemen. Seniele dementie staat ook wel bekend onder de naam ziekte van Alz heimer. Dat is een berucht, niet te stui ten geestelijk aftakelingsproces. Ligthart: "Dementie is een langzaam voortschrijdend proces van desoriënta tie op een breed vlak, er treden afwijkin gen op die wijzen op beschadigingen door de hele hersenen heen. Alles raakt een beetje defect, het geheugen, het be grijpen van dingen, het oordeelsvermo gen, het ruimtelijk begrip, het coördina tievermogen. Het is heel moeilijk om de diagnose 'dementie' te stellen omdat zo veel verschijnselen kunnen duiden op dementie, maar ook omdat ze heel ge makkelijk voor een andere uitleg vat baar zijn". "Neem een oudere die in een depres sieve bui verkeert. Alles functioneert dan wat minder, maar zo iemand is nog niet dement. Je moet een onderscheid maken tussen werkelijke dementie waaraan niets te doen valt, en behandel bare vormen van verwardheid. Iemand kan door bepaalde te behandelen oorza ken in een verwarde geestestoestand ra ken". "Vroeger werd dementie beschouwd als een vorm van aderverkalking. Die vorm duiden we tegenwoordig aan met de term 'multi-infarct dementie'. Ie mands functioneren gaat achteruit door herseninfarctjes waardoor bloedstolsel- tjes ontstaan. De achteruitgang is niet geleidelijk maar stootsgewijs. Soms tre den er kortdurende verlammingsver schijnselen op. Aan multi-infarct de mentie is overigens wel wat te doen. Het is dus duidelijk iets anders dan de ziekte van Alzheimer". Medicijnen Ligthart zegt dat mensen een bejaarde te snel het etiket dement opplakken. "Verward gedrag bij een oudere komt ook nogal eens door een verkeerd of te groot gebruik van medicijnen. Lang werkende slaapmiddelen die te kort ach ter elkaar worden ingenomen kunnen een toestand van sufheid en verwarring bewerkstelligen". Het herkennen van behandelbare vor men van dementie is uiteraard erg be langrijk. Een onderzoek van een Lim burgse wetenschapper - dr. W.L.M. - Claessen, werkzaam als hoofd medische dienst van een verpleegtehuis - heeft aangetoond dat er bij dertig procent van de mensen die in een verpleegtehuis in Nederland zitten geen sprake is van klassieke dementie. Volgens de onder zoeker vertonen dergelijke mensen ver schijnselen die lijken op dementie, on der meer als gevolg van het slikken van pillen of het verkeren in een geestelijke depressie. Ze zijn in principe behandel baar. Ligthart: "Het erge voor die mensen is dat ze hun situatie in volle bewustzijn ervaren maar niet in staat zijn hun pro blemen aan de hulpverleners over te brengen. Ze worden niet begrepen". Al mogen bepaalde vormen van geestelijke verwarring en aftakeling dan te behandelen zijn, de juiste oorzaak van echte dementie blijft vooralsnog een raadsel. Ligthart: "Hersenonderzoek heeft aangetoond dat er bij dementie af wijkingen zijn bij de zenuwschakelin gen in de hersenen. Maar het is niet dui delijk of die afwijkingen oorzaak dan wel gevolg van de ziekte zijn. Een virus of een ondermijnd afweersysteem is in elk geval nooit aangetoond". Tijdens een vorig jaar gehouden con gres in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam - met als onderwerp de vorderingen op het terrein van her senonderzoek - werd aandacht besteed aan de verschillen tussen de hersenen van mensen die leden aan de ziekte van Alzheimer en de hersenen van mensen die wel oud, maar niet dement waren. Wetenschapper E. Fliers, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Hersen onderzoek en onlangs gepromoveerd op een onderzoek waarin onder meer de mentie een voorname rol speelde, trok een vergelijking met de ziekte van Pro geria. Dat is een verouderingsziekte, maar niet van de hersenen. Bij de ziekte van Progeria veroudert vooral het bindweef sel waardoor mensen op hun zestiende jaar al enorme rimpels krijgen, krom gaan lopen en lijden aan ontkalking van hun skelet. Kortom, ze krijgen te maken met allerlei fysieke oude-mensen-kwaal- tjes. De hersenen blijven echter onaan getast. Bij de ziekte van Alzheimer ver ouderen de hersenen in versneld tempo, maar maakt de rest van het lichaam een normale ontwikkeling door. Dat dementie tot 'ontluisterend ge drag' leidt blijkt uit een opsomming door Ligthart van optredende defecten. - Kortlopende geheugenstoornissen ("Men weet bijvoorbeeld niet meer wat men kort tevoren heeft gegeten. Het Internist G.J. Ligthart: "Er zijn genoeg voorbeelden van bejaarden die nog volop genietend in het leven staan". (archieffoto) langlopende geheugen blijft meestal goed in tact, men weet zich nog wel din gen van vroeger te herinneren"); - Desoriëntatie in tijd ("Men staat 's nachts plotseling op, overdag wil men naar bed"); - Desoriëntatie in plaats ("Men gaat zwerven met als gevolg dat de familie deuren op slot gaat doen om te voorko men dat vader of moeder zoekraakt. Dat kan bij betrokkene aanleiding geven tot paniekgevoelens"); - Desoriëntatie in persoon ("Uiteinde lijk herkent men de eigen echtgenoot of echtgenote niet meer"); - Desoriëntatie in ruimte ("Men weet niet meer hoe men een hemd moet aan trekken of hoe men een knoopje moet vastmaken"); - Desoriëntatie van begrip ("Men laat bijvoorbeeld de urine lopen in de kamer, begrijpt niet dat dat niet mag"). Ligthart: "Iemand die dementeert wordt afhankelijk, moet geholpen wor den bij het aankleden, bij het eten, moet in de gaten worden gehouden dat ie geen gekke of gevaarlijke dingen doet. Voor de levenspartner is de verzorging een zware last, vooral als de ander je niet eens meer herkent. Het wordt op den duur doffe ellende. Sommige mensen houden de verzorging indrukwekkend lang vol. Maar het gebeurt ook wel dat de familie iemand soms wel heel snel in een verpleegtehuis wil dumpen". Lang leven Demente mensen kunnen heel lang le ven. De ziekte van Alzheimer is op zich geen dodelijke ziekte, al lopen mensen met die ziekte meer risico's en wordt de levensverwachting iets ingekort. Af doende therapieën tegen de ziekte zijn nog niet gevonden, al werd tijdens het eerder vermelde congres in Amsterdam gesteld dat het mogelijk is het ziektepro ces te vertragen of te beïnvloeden door iemand erg te stimuleren. Daarbij werd gewezen op onderzoek bij oude ratten die slaapstoornissen vertoonden welke leken op slaapstoornissen van oude mensen. Als dergelijke ratten in een sti mulerende, prikkelende omgeving wer den gebracht nam de hoeveelheid droomslaap toe. In internationaal verband wordt te genwoordig ook gedacht aan hersen- transplantaties en zijn dergelijke trans plantaties inmiddels uitgeprobeerd op ratten. Op het congres werd een initia tief genomen om te komen tot de oprich ting van een hersenbank. Het ligt in de bedoeling om hersenmateriaal van overleden mensen met de ziekte van Alzheimer beschikbaar te stellen aan on derzoeksgroepen in binnen- en buiten land. In Nederland is een Alzheimer Stichting opgericht die aan patiënten en familie voorlichting wil geven over de gevreesde ziekte. Gezien de huidige stand van zaken rond seniele dementie doen medici en hulpverleners, die dagelijks met bejaar den te maken krijgen, er naar de mening van Ligthart verstandig aan hun energie vooral te richten op de behandelbare vormen van dementie. "Het is belangrijk om verschijnselen in een vroegtijdig sta dium te onderkennen. De huisarts kan daarbij een belangrijke rol vervullen. Schildklierziekten, overdoseringen van medicijnen en depressies geven demen tiesymptomen. Mensen met dergelijke symptomen horen niet in een ver pleegtehuis". "Iemand met een te langzaam werkende schildklier gaat heel geleide lijk afwijkingen vertonen. Men kan zich niet meer zo snel bewegen, is snel moe, blijft geestelijk wat achter. Als iemand van 40 jaar met dergelijke klachten bij de arts komt wordt er al snel gedacht: dat zou wel eens de schildklier kunnen zijn. Maar bij iemand van 70 jaar wordt gedacht: dat heeft met de leeftijd te ma ken". Winst Om de huisarts te helpen by het stel len van een juiste diagnose is er een pro tocol ontwikkeld dat kan dienen om de echte van de onechte dementie-ver- schijnselen te onderscheiden. De so- ciaal-psychogeriater P.E.M. Hupkens, verbonden aan het Riagg (Regionale In stelling voor de Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) voor Leiden en om streken, publiceerde vorig jaar een arti kel over dat protocol in het blad Me disch Contact. Het protocol zou uit vier onderdelen moeten bestaan: - een lichamelijk onderzoek van hoofd, hals, borstorganen, buikorganen, rug en extremiteiten alsmede andere zaken als bloeddruk, temperatuur en gewicht; - een oriënterend neurologisch onder zoek van onder meer reflexen, coördina tie, motoriek en gevoeligheid; - een laboratoriumonderzoek van bloed en urine; - het maken van een zogenaamde tho raxfoto (foto van de borstkas). Ligthart: "Door het stellen van een juiste diagnose kunnen mensen uit een tehuis worden gehouden, soms kan het ♦probleem zelfs geheel worden opgelost. Ik kreeg vorig jaar een vrouw op het spreekuur die naar later bleek door een teveel aan kalk in het bloed in de war was geraakt. Haar huisarts vond dat ze geen verschijnselen vertoonde die duid den op een gewone dementie en stuurde haar daarom door naar het AZL. Wij vonden dat ze een te hoog kalkgehalte had. Hoe dat kwam, daar zijn we niet uit gekomen. Maar we zijn er wel in ge slaagd het gehalte aan kalk te verlagen waarna ze geestelijk weer opknapte. Voor zo iemand is dat toch een grote winst, het geeft een verbetering van de kwaliteit van het leven". "En dat laatste is belangrijk. Te snel wordt er berust en gedacht dat onge makken of ziekten bij de ouderdom ho ren. Te snel worden mensen afgeschre ven. Maar er zijn heus genoeg voorbeel den van bejaarden die niet vegeterend maar juist nog volop genietend in het le ven staan". „Aangeboden: een gratis verblijf van tien dagen in luxueuze appartementen in Wiltshire, een van de mooiste regio's van Engeland. Alle maaltijden inbegrepen. Reiskosten in het Verenigd Koninkrijk zelf worden geheel vergoed. Kleuren-tv, radio en bad bevinden zich in alle appartementen. Ruime mogelijkheden tot recreatie waaronder tafeltennis, biljart en buitensporten. Voor kleine aankopen als ansichtkaarten wordt dagelijks een bedrag van f 7,50 ter beschikking gesteld". Houden die jongens uit het dan nooit op? Zijn ze helemaal gek ge worden? Gaan we nu al geld toe geven om klanten te trekken? Een eenmalige aanbieding zeker, alleen voor de eerste drie volhouders die een hele nacht bui ten het reisbureau hebben zitten wach ten? Helemaal niet. Er is niets eenmaligs aan. De afgelopen 40 jaar hebben al 18.000 man zo'n vakantie meegemaakt. En ook dit jaar zullen 500 gelukkigen in de prijzen vallen. Hun enige tegenpres tatie: de bereidheid een stevige loop neus op te lopen en/of een nare kriebel- hoest en/of een keel van schuurpapier, kortom: snipverkouden te worden. Het gaat ook niet om een echte vakantie. Elk jaar heeft de Common Cold Unit, die zich even buiten de Engelse Stad Salis bury bevindt, zo'n 500 vrijwilligers no dig voor het onderzoek naar een van de gewoonste ziekten die ons mensenkin deren kan treffen: de verkoudheid. Dat kost niet al te veel moeite. De al genoem de lokkertjes Werken zo goed dat men al jaren niet meer om proefkonijnen hoeft te adverteren. Die komen toch wel. De Common Cold Unit is een uniek instituut. Nergens ter wereld wordt zo veel aandacht besteed aan, zoveel ge praat over en zoveel geleden terwille van zoiets triviaals als verkoudheid. Hoewel, triviaal? Wel eens stilgestaan bii de vraag wat al die koudjes, al die telefoon- tjes naar het werk met „Ik kom niet. Be deus is vuhdopt" de wereldeconomie kosten? Leprozen Veertig jaar lang nu al komen 23 keer per jaar groepjes van 25 tot 30 vrijwilli gers naar Salisbury om zich daar ver kouden te laten maken. Die vrijwilligers hoeven aan weinig meer eisen te vol doen dan dat ze tussen 18 en 50 jaar oud dienen te zijn, en in goede gezondheid moeten verkeren. Eenmaal in de Com mon Cold Unit aangekomen, hoeven ze eigenlijk nog maar nauwelijks iets uit te voeren. Een keer per dag moeten ze beschik baar zijn voor medische controle. Ze kunnen verkouden worden gemaakt, en ze kunnen een geneesmiddel toegediend krijgen. Verder moeten ze er aan denken hun neus in papieren zakdoekjes te snui ten en die dan in speciale plastic zakjes op te ruimen, zodat het afgescheiden vocht kan worden gewogen. Voor de rest wordt van de vrijwilligers verwacht dat ze niet zomaar jan en alle man aansteken. Afgezien van enkele me de-proefkonijnen die zich eventueel in hun barak bevinden, moeten ze op 10 meter afstand van elkaar blijven, als wa ren zij leprozen. Vooral in het begin was het onderzoek geconcentreerd rond de vraag wat nu ei genlijk verkoudheid veroorzaakt. Een virus, dat was gauw duidelijk. Maar wat voor virus? Dat bleek geen eenvoudige vraag te zijn. Naar we nu weten is er een groot aantal virussen dat verkoudheid kan veroorzaken. Er zijn er ten minste 180 geïdentificeerd, waarvan de groep der rino-virussen (die zich in de cellen van het neusslijmvlies nestelen) de grootste is. Sadistisch Van een groot aantal van die geïdenti ficeerde virussen bevinden zich exem plaren in de vrieskasten van het lab van de Common Cold Unit, waar ze bij een temperatuur van min 70 graden Celsius het eeuwige leven hebben. Het centrum put uit deze ijzige voorraad als er weer eens proefpersonen moeten worden be smet. Dat is een hele verbetering verge leken met vroeger, toen er steeds min stens één snotverkouden vrijwilliger aanwezig moest zijn om de rest aan te steken. Want verkoudheid krijg je altijd van iemand anders, al worstelt de weten schap nog met de vraag hoe dat precies gebeurt. Dr. Barrow: „De meest gangba re theorie is dat er bij hoesten en vooral niezen hele kleine druppeltjes met virus besmet neusvocht vrijkomen, die dan uiteindelijk in de neuzen van omstan ders terechtkomen, waar het virus zich verspreidt". Dit betekent - en hier volgt een be langrijke mededeling voor alle kinderen die niet zonder die nare nieuwe kriebel- das van hun moeders de straat op mogen - dat je niet verkouden wordt van in de tocht zitten, of door de winterkou lopen. Het advies 'doe je jas aan, moet je kou vatten?' slaat medisch gezien nergens op. Daarnaar zijn in de Common Cold Unit behoorlijk gruwelijke onderzoeken gedaan. Bij een zo'n onderzoek werden vrijwilligers in een heet bad gestopt, waarna ze, slechts gekleed in zwempak en zonder zich te hebben mogen afdro gen, op een tochtige gang werden gezet. Vervolgens mochten ze zich afdrogen maar - ook de wetenschap heeft z'n sa disten - moesten ze enkele uren lang natte sokken aanhouden. Anderen wer den in de stromende regen uit wandelen gestuurd, en mochten zich daarna een half uur lang niet afdrogen terwijl ze zich in een onverwarmde ruimte bevon den. Al die experimenten wezen één ding zonneklaar uit: de vrijwilligers wer den van die hondse behandeling niet verkouden. Ook na testen waarbij de vrijwilligers vóór, tijdens of na hun beproeving met verkoudheidsvirus werden besmet en vervolgens werden vergeleken met eveneens besmette mensen die niet aan ontberingen hadden blootgestaan, bleek niets van een extra gevoeligheid. Geen geneesmiddel Terzake. Dr. Barrow wil graag uitleg gen waarom 40 jaar van wetenschappe lijk onderzoek naar verkoudheid' nog geen geneesmiddel heeft opgeleverd. „Dat komt in hoofdzaak door het grote aantal virussen dat verkoudheid veroor zaakt", zegt hij. "Want een middel dat voor één soort virus werkt, hoeft natuur lijk geen enkel effect bij de andere 180 soorten te hebben. Wij zoeken dan ook niet meer naar een manier om verkoud heid te genezen. We kijken nu meer naar het mechanisme: wat gebeurt er precies bij de ontwikkeling van een verkoud heid, en hopen door dat onderzoek mid delen te vinden waarmee we de ernst van een verkoudheid kunnen verminde ren, of het kunnen voorkomen". Dat laatste is vooral van belang voor risicogroepen, zoals lijders aan astma en bronchitus. Dr. Barrow vult aan: „Ver koudheid doet iets met de cellen die zijn baarder voor de aanvallen van bacteriën, wat weer ernstige gevolgen kan krijgen. Het is bijvoorbeeld daarom dat sommige mensen na een verkoudheid altijd een voorhoofdsholte-ontsteking krijgen". Wondermiddelen om snel van een ver-, koudheid te genezen bestaan dus niet, en preventieve middelen eigenlijk ook niet. Dr. Barrow: „De grote kreet is een tijd geweest: neem grote hoeveelheden vitamine c. Daar hebben we onderzoek naar gedaan, maar dat heeft geen resul taten opgeleverd". De Britse arts erkent één uitzonde ring: alpha-2-interferon. Bij onderzoe ken is gebleken dat het toedienen van 'een dagelijkse dosis van deze soort inter feron (verwant aan het middel dat vol gens sommigen bij bepaalde vormen van kanker zou helpen) tot resultaat heeft dat 80 procent van met een rino- virus besmette mensen niet verkouden werd. Verdovend Maar als nou zo goed als niets helpt, wat moeten we dan denken van al die drankjes, poedertjes en pillenstrips zo als je die bij honderden in elke drogiste rij en apotheek vindt? Dr. Barrow: „Laat ik fair zijn ten opzichte van de fabrikan ten van geneesmiddelen. Het voordeel van deze middelen is dat ze gebruikt worden door mensen die anders naar de toch al overbelaste huisartsen zouden gaan. En als je een loopneus hebt, is het prettig om een middel te gebruiken dat de boel opdroogt. Het is ook prettig een aspirientje te nemen als je koortsig bent. En veel keeltabletten werken als een pijnverdovend middel". ^ENK DAM

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23