LEIDSCH DAGBLAD 'Kerncentrales snel sluiten' UWE GEN DAGBLAD GEEN BE VAN DIB MAAR GEWOON DOEN! Steeds meer wapens uit Derde Wereld Persfabriek Murdoch belegerd door grafici PvdA-congres scherpt verkiezingsprogramma aan Vluchten tussen VS en Rusland worden hervat ■ONGELOOFLIJKE PRIJS Proef zesbaksduwvaart gaat door Rijk springt vijf jaar bij in kosten van informatica-opleiding Deel dossier King Kong ontbreekt nog MAGISTER VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37935 Schorsing van wachtmeester op luchthaven VOORBURG/ANNA PAULOW- NA (ANP) - Wachtmeester eerste klasse H. Kwak uit Anna Pauw- lona is door minister Korthals Altes (justitie) geschorst op voor stel van de inspecteur-generaal van het korps rijkspolitie Frac- kers. Wachtmeester Kwak wei gerde als eerste Nederlandse po litieman op 22 januari het dienst bevel om deel te nemen aan de beveiliging op Schiphol. Eerder verklaarde een woord voerder van het district Alkmaar van de rijkspolitie dat de wacht meester met name weigerde uit onvrede met de opleiding in structie en bewapening van de op Schiphol werkzame rijkspoli tiemensen. Kwak heeft een uit voerig rapport aan de inspecteur- generaal, zijn districtscomman dant, de voorzitter van de Twee de Kamer en de minister-presi dent gestuurd, waarin hij zijn be zwaren uiteenzet. Wachtmeester Kwak heeft la ten weten zich tot in de hoogste instantie tegen strafmaatregelen te zullen verzetten. Hij zegt daar bij steun te ondervinden van de Nederlandse politiebond en eni ge honderden adhesiebetuigin gen uit het gehele land. Sipri: produktie en export fors opgevoerd STOCKHOLM (AP) - De Derde Wereld heeft de produktie en ex- ,port van wapens de laatste decen nia enorm opgevoerd, maar slechts een paar landeri zijn in staat zich zelf te bedruipen. Dat zegt het in ternationale instituut voor vredes onderzoek in Stockholm, Sipri, in een rapport dat vandaag is uitge bracht. In 1950 was de totale waarde van de wapenproduktie in de Derde Wereld niet meer dan de huidige prijs van een gevechtstank; in 1984 produceerde de Derde Wereld voor 1.47 miljard dollar (ongeveer 3,8 miljard gulden) aan wapens, aldus het instituut. In een 390 pagina's dik boek, ge titeld 'Wapenproduktie in de Der de Wereld', zegt Sipri dat Israël en Brazilië, samen met India en Tai wan de grootste producenten, nu met de supermachten op de wapenmarkt. De schrijvers van het boek ver staan onder 'Derde Wereld' landen in Latijns-Amerika, Afrika en Azië (behalve China en Japan). Hun boek behandelt alleen de conven tionele bewapening: vliegtuigen, pantservoertuigen, raketten en schepen. Heti instituut zegt dat acht van de 26 wapenproduceren- de landen verantwoordelijk zijn voor meer dan 90 procent van de wapenproduktie in de Derde We reld. Behalve de vier eerder genoem de landen staan op de lijst van gro te wapenproducenten in de Derde Wereld Argentinië, Zuid-Afrika, Zuid-Korea en Noord-Korea. Ove rigens vormt de wapenproduktie in de Derde Wereld slechts 1,5 pro cent van de wereldmarkt. LONDEN (ANP/AP) - Een 3.000 man sterk leger van ontslagen drukkers en hun sympathisanten heeft vanochtend vergeefs gepro beerd de distributie van kranten van persmagnaat Rupert Murdoch te verhinderen. By de blokkade van de nieuwe drukkerij ontston den schermutselingen. De politie die direct de omgeving van het complex in Oost-Londen afgrendelde verrichtte 45 arresta ties. Een agent werd met een ge broken hand naar het ziekenhuis overgebracht. Betogers wierpen wegversperringen op en bekogel den vrachtwagens met stenen. Murdochs maatschappij News International maakte bekend dat de betogers er niet in waren ge slaagd om vrachtwagens tegen te houden die de vryd^gedities van de London Times en de Sun ver voerden. Murdoch liet gisteren voor het eerst doorschemeren bereid te zijn te praten over het lot van de 6.000 grafici die hij eind januari had ont slagen. De onafhankelijke arbitra gecommissie zei dat Murdoch had gevraagd om .verkennende bespre kingen', die ook zouden kunnen gaan over een afvloeiingsregeling voor de ontslagenen. In het moderne persgebouw heb ben technici de taak overgnomen van de grafici. Man 4 maanden dood in woning AMSTERDAM (ANP) - De po litie heeft vanochtend in een woning aan de Poggenbeek- straat in Amsterdam het lijk aangetroffen van de bewoner, de 56-jarige D. Bouma. De man is vermoedelijk vier maanden geleden overleden aan een hartaanval, aldus een politie woordvoerster. Het lijk werd gevonden door een buurman, die dacht dat er in de woning van Bouma was ingebroken en een kijkje ging nemen. Dat de dood van de man niet eerder is ontdekt, komt waarschijnlijk omdat Bouma slechts „vaag bekend" was in de buurt en men hem daardoor ook niet had gemist. Wel hadden familieleden het vreemd gevonden dat Bouma niet op de begrafenis van een familielid was gekomen. Zij zagen daarin echter toch geen aanleiding poolshoogte te gaan nemen. SCHEEMDA (GPD/ANP) - Pro testerende boeren hebben vanoch tend, verspreid over de gehele pro vincie Groningen, enkele uren twaalf gaslokaties bezet. De Gro ninger boeren protesteerden daar mee tegen de Europese prijsvoor stellen voor agrarische produkten, tegen de overschotheffing op mest en tegen een verdere verlaging van de melkquota. Het zwaartepunt van de prikac- ties lag bij enkele gasputten rond verdiensten binnen. Pan Am kwam nauwelijks meer aan de bak. Pan Am zette daarom zijn vluch- 1978. In 1980 WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten en de nes iag oij eniceie gaspuiten rona u ran mn zeueuaa Scheemda, "omdat de boeren door ^owJ6t-Unie hebben giste- ten op Moskou stop x„.». x„v„. dit landbouwbeleid net zo worden ren officieel besloten tot beperkte de toenmalige Ameri leeggezogen als de Groninger bo- hervatting van het COmmer- kaanse president Jimmy Carter het J ciële luchtverkeer tussen aantal Aeroflotvluchten naar de oïüfi vs tot twee Per week uit Protest beide landen per 27 april na tegen de Russische aanwezigheid |in Afghanistan. Twee jaar later schortte president Reagan alle vluchten op wegens de Russische yuo^tuuco houding tegenover Polen en een met tractoren en andere landbouw- Amerikaanse luchtvaartmaat- jaar daarna, toen daar de staat van werktuigen omsingeld. Ze wilden schappy Pan Am krijgt op basis beleg werd afgekor jjgg euwe overeenkomst de de landingsrechten de verdiensten van de ingetrokken. dem door de aardgaswinning". Naar een eerste schatting Groninger Maatschappij - Landbouw, die tot het protest had een onderbreking van vier opgeroepen, deden ongeveer 700 jaar. boeren aan de demonstratie mee. De boeren hadden de gaslocaties hiermee aangeven dat ze niet lan ger van plan zijn zich te laten uit zuigen. "We hopen dat de minister maa*S(i Aeroflot door deze symbolische actie r ons luistert. We hebben al als deze meer dan 12.500 passagiers per jaar vervoert, zo heeft een Miljoenenfraude restaurantketen? APELDOORN (ANP) - De Apel- doornse politie stelt samen met het .GAK en de fiscus een onderzoek in naar mogelijke fraude by een ke ten van 150 Chinese restaurants door het gehele land. De restau ranthouders worden ervan ver dacht op grote schaal schaal vlees te hebben ingekocht zonder daar voor de verschuldigde premies te betalen. Ook zouden koks en be dienden zwart worden betaald. De politie spreekt van een "miljoenen fraude". De zaak kwam aan het rollen met de aanhouding van een 57-jarige Apeldoorner die in zijn privé-auto een grote partij vlees afleverde. Lichte vorst Wolkenvelden en droog. Overwegend lichte vorst met een minimumtempe ratuur van ongeveer min 5 graden en een middagtemperatuur van rond nul graden. Vrij krachtige, aan de kust krachtige oostenwind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: wolkenvelden. Moge lijk wat sneeuw. Eerst lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Na het weekeinde weer daling van tempera tuur. zo vaak gepraat, maar praktisch Amerikaanse functionaris meege- gezien houdt Braks geen enkele re- d(:?ld Omgekeerd geldt dat ook. kening met de situatie waarin de sPrak 111 dR verband van een boeren zitten. Als deze voorstellen evenwichtsmechanisme'. doorgaan, dan gaan er volgend jaar heel wat agrariërs onder- Vorig jaar oktober werden de c door", meent voorlichter D. Hollen- derhandelingen hervatting vrijetijds/trimschoen in de kleur wit met blauwe garnering. EXTRA STERK. Maten 34 t/m 41. Winkelprijs r~ Alléén vandaag en morgen bij Bristol voor slechts i het luchtverkeer opgeschort, omdat de partijen het niet eens De Nederlandse Aardolie Maat- konden worden over garanties schappij had overigens geen pro- voor een eerlijk marktaandeel voor blemen met de actie, omdat de gas- P;tn Am. Vóór de opschorting van _T leverantie niet in gevaar is gelco- het luchtverkeer in 1980 haalde Ae- H(*ARLEM (GPD) - In het door men. itoioANi') roflot ongeveer 80 procent van de m!nlster Rietkerk (binnenlandse zaken) openbaar gemaakte BVD- dossier over de zaak-King Kong ontbreken stukken over de ver pleegster Tine Onderdelinden. Volgens de officiële lezing zou ZIJ destijds samen met Lindemans (King Kong) in de gevangenis een zelfmoordpoging hebben onderno men. Het Haarlems Dagblad, dat het vrij geven van het dossier heeft aangekaart, heeft minister Riet kerk gevraagd de stukken alsnog prijs te geven. Volgens het Haarlems Dagblad kan het materiaal over Onderdelin den van grote betekenis zijn, om dat de vader van de verpleegster destijds voor het Bureau Nationale Veiligheid, de voorganger van de BVD, werkte. (zie verder pagina 5) DEN HAAG (ANP) - De proef met Staatsraad mr. P. J. Boukema zal van zouden ondervinden, zesbaksduwvaart in ons land op de over enkele weken zijn overwegin- De proef die duurt tot 16 januari Rijn en de Waal mag doorgaan. Het gen bekend maken. De kwestie 1987 is bedoeld om in de praktijk te verzoek van vier milieu-organisa- werd bij de Raad van State aanhan- bekijken of zesbaksduwvaart defi- ties en de Onafhankelijke Neder- gig gemaakt, omdat de voorwaar- nitief kan worden toegestaan, of landse Schippersvakbond (ONS) den rond de proef niet streng ge- dat voorwaarden waaronder wordt de toestemming ervoor te schor- noeg zouden zijn en omdat binnen- gevaren eventueel moeten worden sen, heeft de Raad van State van- schippers er onevenredig nadeel aangepast, daag afgewezen. Lelden - Lange Gracht 5 I (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond I Max van den Bergoverwinning AMSTERDAM (GPD) - Het PvdA-congres in Amsterdam heeft vandaag besloten dat de twee bestaande kerncen trales zo snel als technisch mogelijk is gesloten moeten worden. Dat betekent een aanzienlijke aanscherping van de tekst in het verkiezingsprogramma van de socialisten en een botsing met de wens van een meerderheid van het partijbestuur. Algemeen wordt deze wijziging ge- zou inzakken. Opnieuw tegen de zien als een overwinning van par- wens van het partijbestuur in ver- ty voorzitter Max van den Berg, die wierp het congres een uitspraak zich in het bestuur altijd vierkant dat alleen huishoudens die van één tegen kerncentrales heeft opge- sociaal minimum moeten rondko- steld, maar tot nu toe geen meer- men, een garantie voor hun koop- derheid voor zijn standpunt wist te kracht krijgen, winnen. (zie verder pagina 5) Een woordvoerder van. het CDA zei vandaag in een reactie op het PvdA-besluit dat de christen-de mocraten weinig voor sluiting van de kerncentrales voelen, omdat dit 3 tot 4 miljard gulden kost. „Mis schien kan het PvdA-congres nog aangeven waar dat geld vandaan moet komen", aldus de woordvoer der. Namens het partijbestuur zei het kamerlid Kombrink dat het op dit moment belangrijker is alle krach ten te bundelen bij het verzet tegen de dreigende bouw van nieuwe centrales. Ook kan volgens hem van een nieuw kabinet niet ver wacht worden dat het onmiddellijk de kerncentrales laat sluiten, zon der eerst naar de kosten te hebben gekeken. Ook sprak het congres zich uit voor een drastische verlaging van de gasprijs voor kleinverbruikers. Het partijcongres wil de verlaging bereiken door de prijs van het huishoudelijke aardgas niet langer afhankelijk te stellen van de prijs van huisbrandolie maar van de prijs van stookolie. Voor grootver bruikers (waaronder elektriciteits centrales en een aantal grote indus trieën) geldt al een koppeling van de aardgasprijs aan die van stooko lie. Het partijbestuur verzette zich tegen de wijziging, maar leed een nederlaag. De financiële woord voerder van de Pvda in de Tweede Kamer Vermeend reageerde ver bijsterd op het besluit. Volgens hem kost de maatregel tussen de anderhalf tot twee miljard gulden. Het bestuur zal zaterdag proberen .het besluit terug te draaien. Met een kleine meerderheid be sloot het congres vandaag ook om de koopkracht voor alle mensen met een minimuminkomen in een komende regeerperiode te garan deren, ook a Dijkman) Rijk en arm, jong en oud, een groot deel van Neder land staat dezer dagen op de schaats. PAGINA 15 Schepen loosden illegaal tonnen afval in de Rotter damse haven. PAGINA 5 Europarlementariër: 'He- leen Passtoors is zwaar ge stoord'. PAGINA 7 Volgens het Planbureau zijn de toonverschillen sterk toegenomen. PAGINA 9 Lissenaar Edward Hagen (17) smaakmaker op de tweede dag van de Anke- veense driedaagse. PAGINA 13 HD maant Rietkerk DEN HAAG (GPD) - De overheid zal vijf jaar lang veertig procent van de kos ten van de nieuw op te rich ten informatica-universiteit betalen. De opleiding kan al op 1 september dit jaar be ginnen. Dit schrijven de ministers Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) en Van Aardenne (economi sche zaken) vandaag in een brief schrijven in hun brief aan de Tweede Kamer. In de brief mer dat zy denken staat ook dat de universiteiten en de initiatiefgroep zelf moeten uit zoeken in welke plaats de universi teit zal worden gevestigd. De informatica-universiteit gaat cursussen verzorgen voor mensen die al een universitaire studie heb ben afgerond. Het is de bedoeling dat het instituut uitgroeit tot een 'centre of excellence', een in de we reld unieke opleiding voor de bes ten van de besten. Tussen de Nederlandse universi teiten en hogescholen is een felle strijd ontstaan over de vestigings plaats van de informatica-universi teit. De belangrijkste kanshebbers zijn: de combinatie Den Haag-Lei- den-Delft en Rotterdam, de Katho lieke Universiteit Nijmegen, De Technische Hogeschool Eindho ven, de Rijksuniversiteit van Utrecht en de as TH Twente-RU Groningen. De initiatiefgroep heeft eind vorig jaar alleen gezegd aan welke voorwaarden de vesti gingsplaats zou moeten voldoen, waarop een tiental steden meende het meest in aanmerking te komen. Deetman en Van Aardenne de Ka- "door verschillende universiteiten en ho gescholen op te richten opleidings instituut". Behalve de opleiding komt er een onderzoeksinstituut, dat ook adviezen geeft en korte cursussen voor bedrijfsleven en overheid organiseert. Schoolstraat 174 Voorschoten Tel. 01717-9946 131 m 22 februari dagelijks van 10-17 uur maandag 17 t/m vrijdag 21 februari ook 's avonds van 19-22 uur toegang f 12,50, 's avonds f 10.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Nederland weer tegen Hongarije FRANKFURT (GPD) - Het Neder lands elftal treft zware tegen stand op weg naar het Europees kampioenschap voetbal van 1988 in West-Duitsland. Oranje is inge deeld in een groep met Hongarije, Polen, Cyprus en Griekenland. De loting is vanochtend in Frankfiirt verricht. De finaleronde is over anderhalf jaar van 10 tot en met 25 juni. NEEM NU EEN ABONNEMENT I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per kwartaal 67,45 0 per half jaar f 134.90 1 per jaar 256.90 voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis in de bus Naam Straal Postcode'Piaats Telefoon U kunt d 2300 vei controle bezorging) yjjjgx

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1