Staatsdrukkerij Voorgetrokken' Even thee drinken bij familie in Australië Bedrijven laken schijnprivatisering 'Melk de witte motor' slaat aan bij jongeren CNV houdt toch vast aan 36 uur bij AKZO Mexico wil verlaging van rente op schulden Lubbers zet zich in voor heropening Lago WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 AMSTERDAM (ANP) - De uitgevers en de grafische bedrijven in Nederland zijn, om verschillende redenen, tegen de plannen om de Staatsuitgeverij en -uitgeverij (SDU) te privatiseren. Zoals die plannen er nu uitzien, komt er straks alleen maar een concur rent bij, terwijl de kans voor commerciële bedrijven om meer overheidsdrukwerk binnen te halen praktisch nihil is. AMSTERDAM (ANP) - De melk- campagne "Melk de witte motor" blijkt vooral onder jongeren aan te slaan. Het Nederlandse Zuivelbu- reau is dan ook zeker van plan de campagne versterkt voort te zet ten. De afzet van concumptie melk nam vorig jaar met 0,2 kilo toe tot 86,5 kilo per hoofd van de bevol king. Na een jarenlange daling in het verbruik, lijkt het erop dat de melkconsumptie weer op de goede weg is. Dat zei gisteren algemeen direc teur dr. M. van Velden van het Ne derlands Zuivelbureau bü de pre sentatie van de resultaten van vo rig jaar. Ook de promotie-activitei ten op de 'buiten-huishoudelyke' markt zoals horeca en kantines van bedrijven zal worden opgevoerd. Deze markt heeft zich in de afgelo pen jaren ontwikkeld. Als oorza ken noemde Van Velden de hogere welvaart en een ander levenspa troon, meer werkende vrouwen en de explosie van het toerisme. Gemeten naar de produktie is 1985 een goed zuiveraar geweest. Gemeten naar de prijzen was het een gunstig jaar voor de consu ment en een iets minder gunstig jaar voor de producenten/leveran ciers, omdat de opbrengsten op een aantal markten op een te laag niveau lagen. Van Velden verwacht voor dit jaar opnieuw een grotere afzet van kaas, boter en melk op de Europe se markt. De kaasproduktie be droeg vorig jaar 524.000 ton, maar dat kan nog groeien door de pro motie van een breder assortiment en nieuwe toepassingen en door nieuwe afzetkanalen te bewerken. Naast de "traditionele" afzetlan den zoals België, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland, ziet het Zuivelbureau mogelijkheden in Dat blijkt uit reacties van het Ko ninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) en de Ne derlandse boeken- en tijdschrif- tuitgevers op de aanbeveüng van overheid, die immers met failliet zen echter concurrentievervalsing, op een bijeenkomst in Amsterdam omdat de Staatsuitgeverij/drukke- dat het staatsbedrijf zich moet be- rij een aparte positie inneemt door perken tot wat strikt noodzakelijk het aandeelhouderschap van de is: het drukwerk voor de staatsor de werkgroep Privatisering Staatsdrukkerij zo snel mogelijk een particulier bedrijf te maken, waarvan de aandelen wel in de handen van de Staat moeten blij ven. Overheidsorganen zijn dan niet meer verplicht een drukwerk door de SDU te laten verzorgen; anderzijds vervalt het verbod de SDU opereren, de kan gaan, een aparte positie op de nen, waarbij geheimhouding in het geding is. Het andere druk- markt kan blijven innemen." De werk zou aan particuliere drukkers kans bestaat dat de Staatsdrukke- moeten worden uitbesteed. Thans rij kosten gaat afwentelen op het gebeurt dat al met ongeveer dertig monopolie-deel van haar activitei- procent van het drukwerk r ten, het drukwerk voor regering en Staten Generaal. Daarmee zou zij met het commerciële deel van haar activiteiten goedkoper op de vrije op de vrije markt te markt kunnen opereren. Voorzitter M. Handgraaf De grafische ondernemers vre- grafische ondernemers zei gisteren UTRECHT (ANP/GPD) - De In- aan de studie meegewerkt, omdat dustrie- en Voedingsbond CNV zal daarin ook andere vormen van atv bij de komende cao-onderhande- aan de orde kwamen dan verkor tingen met Akzo toch vasthouden ting van de werkweek tot gemid- aan een verkorting van de werk- deld 36 uur- week van gemiddeld 38 tot gemid- vt i\/r deld 36 uur. Daartoe is gisteren be- iVLilVI sloten na een bijeenkomst met de Het voorstel voor een tweejarige kaderleden van de bond bij het cao waarover vakbonden en de di- concern rectie van KLM binnenkort weer De kadergroep besprak het rap- gaan praten, is voor de Vervoers- port dat vorige week is uitgebracht bond-FNV een mogelijke door- over een studie van Akzo, de In- braak naar invoering van arbeids- dustnebond CNV, de Unie BLHP tijdverkorting (atv) bü de lucht en de Vereniging van Hoger Perso- vaartmaatschappij. Nadat KLM neel bij Akzo over „herverdeling aanvankelijk alleen wilde praten van arbeid".Dit rapport conclu- over verlaging van de pensioenge- deerde dat een verdere uniforme rechtigde leeftijc" goe- extra vrije da- de gemiddel- collectieve arbeidstijdverkorting de kans dat voor alle 23.500 werknemers de gen komen, -v werkgelegenheid bij het concern de werkweek op 39 uur komt. De zou bedreigen. leden van de Vervoersbond-FNV de CNV-bond hebben zich eind vorige week posi- vinden dat het rapport onvol de de geest ademt van afspraken over verdere arbeidstijdverkorting van bijna een jaar geleden. Ook volgens bestuurder T. Hubert be nadert Akzo de zaak te „statisch". Hij benadrukte dat het rapport - waaraan ook zijn bond heeft mee gewerkt - alleen maar de pro's en contra's van verdere atv op een rij tje heeft gezet, maar dat alle be trokken partijen de vrijheid heb ben daar hun eigen conclusies uit te trekken. Hubert schat dat met een flexi bele en creatieve aanpak voor min stens 90 procent van de werkne mers bij Akzo een gemiddelde werkweek van 36 uur mogelijk is. De Industriebond FNV heeft niet Kort Zakelijk Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren verder gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van bijna 2,69 gulden, ruim een cent minder dan de 2,70 gulden van maandag. De banken hebben hun advieskoersen met een cent verlaagd tot 2,75 gulden bij verkoop van dollars en 2,63 gul den bij aankoop daarvan. Ericsson Het Zweedse elektronicaconcern Ericsson heeft vorig jaar zijn winst zien dalen met 45 procent tot 865 miljoen kroon, ongeveer 310 mil joen gulden. Grote verliezen waren er in de informatiesystemen en bij de activiteiten in de VS, zo heeft het concern bekendgemaakt. In 1983 behaalde Ericsson nog een winst van 1,76 miljard kroon, 632 miljoen gulden. De winstdaling zou veel groter zijn geweest als het concern vorig jaar geen aandelen en onroerend goed had verkocht. Occidental Ondanks een vermindering van de omzet heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Occidental Pe troleum Corporation in 1985 met 696 miljoen dollar 22 procent meer winst behaald dan de 568 miljoen dollar van 1984. Dat heeft de direc tie van de oliemaatschappij be kendgemaakt. De stijging van de winst was voor een belangrijk deel te danken aan een belastingvoor deel ter waarde van 241 miljoen dollar. Kodak Eastman Kodak gaat bezuinigin gen en wil over de hele wereld 10 procent van de arbeidsplaatsen schrappen. Het gaat. daarbij om in totaal 12.000 tot 13.000 mensen. De winsten van Kodak, dat onlangs de produktie en verkoop van direct- klaar toestellen staakte na een ver loren rechtsstrijd met Polaroid, daalden in de eerste drie kwartalen van 1985 met 27 procent. Kodak heeft over de hele wereld 128.950 mensen in dienst, van wie 89.100 in de VS. tief over de voorstellen uitgelaten. Staatsdrukkerij. Ook de uitgevers vinden dat de werkgroep slechts een schijnpriva tisering voorstelt. De Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNU) en de Nederlandse Organi satie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU) wijzen er op dat, volledig in tegenspraak met het officiële re geringsbeleid, het ministerie van financiën een financieel magazine gaat uitgeven, terwijl Ontwikke lingssamenwerking onlangs een al tijdschrift uitbracht. Daarmee zou de particuliere uit gevers oneigenlijke concurrentie worden aangedaan. Beide organi saties wijzen er op dat de overheid, net als elke auteur in Nederland, de particuliere uitgevers kan ver zoeken een uitgave op de markt te brengen. Die zijn uitstekend in staat alle uitgeefactiviteiten van door de overheid geïnitieerde pu- blikaties te verzorgen. KNU en NOTU verwerpen de opvatting van de werkgroep dat de drukkerij- en uitgeverij-activitei ten van SDU alleen gezamenlijk kunnen worden bekeken. Finan ciële en sociale argumenten die bij de discussie over de drukkerij-acti viteiten een rol spelen, gelden vol gens de twee organisaties niet of in veel mindere mate voor de uitgeef activiteiten. Zy menen dan ook dat dat de overheid deze activiteiten - wellicht via de weg van de geleide lijkheid - aan particuliere uitgeve rijen moet overdragen. AMSTERDAM - De RAI in Am sterdam wordt momenteel inge richt voor de jaarlijkse tentoonstel ling van vrachtwagens, tractoren en andere bedrijfsvoertuigen. Van af morgen zijn de hallen voor het publiek geopend. De bedrijfsauto- RAI loopt tot en met 22 februari. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van cao-afspraken tussen werk gevers en werknemers zijn de ar beidskosten voor bedrijven en instellingen in 1985 met gemid deld 4,1 4,6 procent gestegen. Het gaat hier niet alleen om di recte loonkosten, maar ook om de kosten van arbeidsduurver korting, verlaging van de vut- leeftijd en bovenwettelijke uitke ringen zoals aanvulling van het ziektegeld. In de marktsector zelf stegen de lonen met gemiddeld 1,4 pro cent. De cao-lonen in de gepre mieerde en gesubsidieerde sec- Arbeidskosten ruim 4 procent gestegen na atv tor (personeel in ziekenhuizen, welzijnswerk en dergelijke, de zogenaamde trendvolgers) ble ven in vergelijking met het jaar daarvoor gelijk. Dit blijkt het rapport „Ontwik kelingen in cao's in 1983,1984 en 1985" van het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid. Alles by elkaar opgeteld, komt de totale loonkostenstijging voor de marktsector in 1983 neer op 2,8 procent, in '84 op 1,9 en in '85 4,2 tot 4,7 procent. De totale loon kosten van de trendvolgers ste gen in '83 met 1,3 procent, daal den in '84 met 2 procent en ste gen weer in '85 met 3,7 tot 4,2 procent. Er zyn nu voor 200.000 tot 240.000 werknemers - dat is on geveer tien procent van het to taal aantal werknemers in de marktsector - afspraken gemaakt over atv van meer dan vyf pro cent ten opzichte van de 40-urige werkweek. ORANJESTAD (GPD) - Minister president Lubbers is bereid zich in te zetten by een poging om de raffi naderij op Aruba te heropenen. Volgens de Arubaanse premier Henny Eman zien zowel de multi national Exxon als het Venezo laanse staatsoliebedryf Petroleos de Venezuela PDVSA mogelykhe- den voor de olieraffinage op Aru ba. Minister-president Eman zal donderdag en vrijdag in Den Haag politieke steun vragen van de Ne derlandse regering. Het is de be doeling dat premier Lubbers naar Caracas reist en zyn invloed aan wendt om medewerking van Vene zuela te verkrijgen. De Lago-raffinaderij, een doch teronderneming van de Exxon, werd eind maart vorig jaar geslo ten, omdat Venezuela de multina tional niet langer ruwe olie wilde leveren tegen een voorkeursprys. Eman wil, vóór 20 februari defini tief tot ontmanteling van de instal laties wordt besloten, „al het moge- lyke doen om de raffinaderij te her openen". Destijds zyn de onder handelingen tussen Exxon en Pe troleos de Venezuela vastgelopen op een prijsverschil van 50 dollar cent per vat. De Arubaanse minister-presi dent vindt de olie-industrie zo be langrijk voor de economie van het eiland, dat het een 'koninkryk- saangelegenheid' is. Het gaat erom de Exxon en de Petroleos de Vene zuela nog één keer aan de onder handelingstafel te krijgen. De Ne derlandse regering moet Aruba naar buiten toe politiek steunen, met name by de onderhandelingen met de olieleverancier Venezuela. Eman: „Aruba is in Venezolaanse ogen een zorgenkindje van Neder land, daarom moet premier Lub bers in Caracas het signaal geven dat de zaak serieus wordt geno- Het Amerikaanse ingenieursbu- WASHINGTON (Rtr.) - Nu de olie prijzen sterk zyn gedaald probeert Mexico zyn schuldeisers ertoe over te halen hun rente op leningen die ze hebben verstrekt te verlagen. Het land denkt aan een rente van ongeveer zes procent, zo is verno men in regerings- en bankkringen in Washington. Mexico betaalt op het ogenblik aan rente tien miljard dollar per jaar. Zyn schuld aan het buitenland bedraagt ongeveer 97 miljard dollar. De afgelopen weken is er weer grote bezorgdheid ontstaan over de mogely kheden van Mexico voor reau Fisch heeft twee weken gele den een onderzoek afgerond, waar uit blykt dat de raffinaderij op Aru ba voor slechts dertig tot vyftig müjoen dollar opnieuw in bedrijf gesteld kan worden. Nu de olieprij zen op de wereldmarkt tot 17 dollar per vat zyn gedaald moet Venezue la zyn produktie van ruwe olie enorm vergroten om de buiten landse schuld te kunnen aflossen. Het olieland investeert momen teel miljarden dollars om zich in te kopen by bedrijven in Europa en in de Verenigde Staten. Eman: „Het zou fantastisch zyn als de raffinaderij weer open ging. Dan zyn we in één klap uit de pro blemen". De Exxon wil meewer ken aan het plan, maar dan moet Venezuela bereid zyn om de multi national een bepaalde winstmarge te garanderen. de terugbetaling van zyn schulden. Het land is voor een groot deel van zyn inkomsten afhankelyk van de uitvoer van olie en met de prijs val van olie op de vrije markt zyn die inkomsten danig aan het slinken. Op het ogenblik vinden er onder handelingen plaats met het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) over een lening van ongeveer 900 miljoen dollar. Als er in dat overleg geen vooruitgang is te bespeuren is het niet waarschynlyk dat Mexico met zyn voorstellen aangaande de rente by zyn schuldeisers een wil lig oor zal vinden. Ook de het menwerkingsverband van de la- tijns-Amerikaanse schuldenlan den, wil maatregelen ter verlich ting van de financiële problemen van de Derde Wereld. De groep wil dat het plan van de Amerikaanse minister Baker (financiën) wordt aangepast, aangezien het in de hui dige vorm niet toereikend is om de problemen van de dalende olie prijs op te vangen. De regering van Argentinië heeft inmiddels maatregelen aangekon digd om de rentebetalingen op de buitenlandse schuld te verzekeren. Met behulp van een ambitieus ex portplan wil de Argentijnse rege ring de uitvoer dit jaar laten toene men met 500 miljoen dollar. Aan industrieën zal daarbü de voorkeur worden gegeven met als doel de af- hankelykheid van de agrarische export wat af te laten nemen. landen rond de Middellandse Zee zoals Griekenland. Italië en in een later stadium Sparye, en Japan De boterproduktie in ons land daalde vorig jaar minder dan werd verwacht en bedroeg 230.000 ton tegen 241.000 ton in 1984. Volgens Van Velden is die daling te verkla ren door het feit dat er in 1985 geen kerstboteractie is gehouden. Met braadboter is daarentegen naar het oordeel van de NZB-direc- teur een nieuwe markt aange boord. De problemen die zich in het begin van de verkoop hebben voorgedaan zyn volgens hem ver holpen. Het succes is toe te schrij ven aan enkele factoren. Er heeft zich een speciale markt voor bak en braadprodukten ontwikkeld, het produkt "braderije" voldoet aan de eisen van de consument en de zuivelindustrie heeft zich achter één merk geschaard. Heineken: nog geen vervanger voor cadmium ZOETERWOUDE/ENSCHEDE (GPD) - Heineken onderzoekt de mogely kheden om in de toekomst cadmiumvrije kratten te maken. Hoofd public-relations R. G. H. El frink van de biermagnaat zegt dit naar aanleiding van de milieu- pluim 'Kratmiumvrij' die de Ver eniging Milieudefensie gisteren aan concurrent Grolsch in de En- schedese hoofdvestiging overhan digde. Grolsch kreeg de onderschei ding omdat deze brouwerij, in te genstelling tot Heineken, niet het uiterst giftige cadmium verwerkt bü de produktie van 'kistjes'. Tij dens de uitreiking van de milieu- pluim zei woordvoerder G. J. van Linschooten van de kerngroep Hengelo van milieudefensie dat Heineken „weigert iets te doen" te gen de verwerking van cadmium. Elfrink: „Dat is onwaar. Het pro bleem heeft onze aandacht. We zit ten in een werkgroep met het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelüke ordening en milieu en milieuverenigingen. We zoeken naar alternatieven voor cadmium". Hij verklaart dat in de loop van dit jaar de werkgroep met een rapport komt. Of daar alternatieven in staan, is echter nog onduidelyk. „Alternatieven liggen niet voor het oprapen. Het gebruik van cad mium verhoogd de duurzaamheid van de kratten, terwül ook de kleur beter tot uiting komt". Cadmium valt onder de zware metalen en is gevaarhjk omdat de stof niet wordt afgebroken in het milieu. Bovendien hoopt het vergif zich op in levende wezens, als re genwormen en mensen. Het be- langrükse negatieve effect voor de mens is dat de nieren beschadigd kunnen worden door cadmium. Heineken erkent de problemen rond dit zware metaal. „Maar", zegt Elfrink, „in onze kratten zit het cadmium als het ware ingebakken. Het kan niet vrijkomen en komt dus niet in het milieu terecht. Bin nenkort hebben we nieuwe voor raad van tien miüoen kratten no dig. Die worden volgens het 'oude' procédé gemaakt. We kunnen daarmee niet wachten op de uit slag van het onderzoek naar alter natieven. Als het rapport positieve resultaten oplevert, kan er in een later stadium gebruik van worden gemaakt". Volgens de organisatie Natuur en Milieu is het zeer twijfelachtig of van de 25.000 benodigde kilo cadmium voor de kratten, geen gram in het milieu terecht komt. Deze instelling zegt dat zoiets on- mogefijk is, omdat het metaal nu eenmaal niet afbreekbaar is. Eerste hypersone vliegtuigen rond eeuwwisseling verwacht Ga je mee dit weekend naar Rio? Of zullen we gaan lunchen in Syd ney? En er is vanavond een leuke show op Broadway. Zin? Een der- gelüke discussie kan zich over en kele tientallen jaren in een gewoon huisgezin voordoen. Nou ja, ge woon. Het is dan wel een gezin dat voor dat weekendje aan het strand van Copacabana minstens 60.000 gulden kan uittrekken. door Hans de Bruijn Onzin? Nee. Toekomstmuziek? Ja. Maar muziek uit een toekomst die dichterbij is dan men denkt. President Reagan zei vorige week in zün 'State of the Union' dat de Amerikaanse vliegtuig- en ruimte vaartindustrie 'een nieuwe uitda ging' moet zien in de ontwikkeling van vliegtuigen die tot 25 maal de snelheid van het geluid (Mach 25) kunnen vliegen, zo'n 26.000 kilo meter per uur dus. Het gaat daarbij om 'hypersone' vliegtuigen met eigen motoren, die gebruik kunnen maken van gewo ne vliegvelden om op eigen kracht te starten en te landen. Optimisten in de luchtvaartindustrie zeggen dat de eerste prototypen van hy persone vliegtuigen rond de eeuw wisseling hun proefvluchten zou den kunnen maken. Voorzichtige schattingen gaan ervanuit dat er te gen die rijd al 15 miüard dollar aan Het hypersone vliegtuig, de militaire toepassingen staan voorop ontwikkelingskosten zijn gemaakt, terwül de toestelprijs 500 miüoen dollar zal bedragen. Nu zal de gewone reiziger de laatste zün die van een dergeüjke ontwikkeling profiteert. De toepas singen van hypersone vliegtuigen zullen in de eerste plaats militair zijn. Het is ook moeilijk voorstel baar hoe een hypersoon verkeers vliegtuig met snelheden van 25000 kilometer per uur zou kunnen ope reren. De passagiers zouden op zyn minst voor elke vlucht een medi sche keuring dienen te ondergaan, zü zouden een soort ruimtepakken moeten aantrekken en in hun stoe len worden gesnoerd om de enor me versnellingen die bü dergelüke snelheden optreden te kunnen weerstaan. Geen ramen Nog afgezien van de hoge ticket prijs, zün dat offers die niet altyd zullen opwegen tegen de kortere reistijd. Gewoon vliegen kan ook leuk zyn. Ramen zullen dergelüke vliegtuigen bovendien niet heb ben, maar als je in een half uur op 60 tot 100 kilometer hoogte over de aardbol schiet heb je natuurlük ook weinig tijd om iets te zien. De militaire toepassingen staan echter, zeker in dit prille stadium, voorop. Daarbü gaat het voorals nog om toestellen die 'niet meer' dan zes tot acht maal de snelheid van het geluid zullen halen. Derge lüke jagers zouden ideaal zün voor het onderscheppen van vüandelü- ke bommenwerpers. Wat de burgerluchtvaart betreft richt men zich nu eerst op het ont wikkelen van eén hele nieuwe ge neratie passagiersvliegtuigen voor de middellange afstanden die on geveer 1500 kilometer per uur kun nen vliegen (Mach 1,4). De huidige jumbo-jets halen zo'n 900 kilome ter per uur en zeker op langere tra jecten kan dan dus een behoorlüke tijdwinst worden geboekt. De Con corde, die dezer dagen tien jaar be staat, is in feite de eerste stap in de richting van het hypersone vliegen met grote vliegtuigen geweest. Technologisch is een Super-Con- corde veel makkelüker te maken dan echt hypersone toestellen. Daarom pakken de Amerikanen de gang van zaken in fasen aan. Na de ontwikkeling van een hele genera tie supersone verkeersvliegtuigen, gaat men werken aan hypersone experimentele vliegtuigen die tus sen Mach 4 en Mach 8 kunnen vliegen. Daarna - en dan praten we al over ruim na het jaar 2000 - ko men toestellen met snelheden van Mach 12 en uiteindelük ver in de 21e eeuw Mach 26 aan bod. Zuurstof De problemen die daarvoor moe ten worden opgelost zün enorm. Tot snelheden van 3000 kilometer per uur kan nog worden volstaan met gewone straalmotoren. Voor hogere snelheden en grotere hoog ten (geen zuurstof) zullen hele nieuwe motoren met speciale brandstoffen moeten worden ont wikkeld. Het gaat daarbü om com binatiemotoren. Zü bevatten een raketmotor voor het opstijgen, een speciale explosiemotor voor de duurvlucht aan de rand van de at mosfeer en een conventionele tur bofan-straalmotor voor het landen. Zü zullen waterstof en methaan als brandstof moeten gebruiken om dat kerosine op dergelüke hoogten (waar vrijwel geen zuurstof is) on bruikbaar is. Met de 500 miüoen dollar die de Amerikaanse onderzoekers heb ben gekregen zullen de eerste van deze problemen intensief kunnen worden onderzocht. Maar voor we een mini-trip van twee dagen in de tropen kunnen gaan maken of even kunnen gaan theedrinken bü onze familie in Australië, zullen ve le tientallen miljarden aan kosten zyn gemaakt. En die zullen uitein delük allemaal in het vliegticket verrekend worden. Haast wordt duur, heel duur. Grote opdracht Duitse marine voor Westland LONDEN (Rtr) - Het Britse he likopterbedrijf Westland heeft .van de Westduitse marine op dracht gekregen voor de leve ring van vüf hefschroefvliegtui- miüoen gulden. Van de order wordt voor zeven miüoen pond werk gedaan door bedrij ven in de Bondsrepubliek. De helikopters worden vanaf juli 1988 geleverd. De bekendmaking komt een dag voordat er over de toe komst van Westland wordt be slist. Op de komende aandeel houdersvergadering moet een besluit worden genomen over een aandeel van 29,9 procent voor de combinatie van de Amerikaanse helikopterfabri kant Sikorsky en het Italiaanse Fiat-concern. Eerder deze week werd bekend dat het bod van een Europees consortium op een aandeel in Westland is in getrokken omdat de aandeel houders er kennelyk niet veel voor voelden. De affaire heeft geleid tot het ontslag van minister van defen sie Heseltine, die een Europese deelneming voorstond. De poli tieke verwikkelingen die zich daarna voordeden waren voor minister van handel Brittan aanleiding om te vertrekken. De kwestie heeft het aanzien van de regering-Thatcher ern stig geschaad. STAATSLENING - Minister Ruding (financiën) gaat voor de tweede keer dit jaar over tot de uitgifte van een 6,75 procent staatslening 1986 per 1992/1996. De vorige staatslening werd op 15 januari bekend gemaakt. Deze le ning bracht f2 miljard op bij een koers van 100 procent. Ruding wil overigens ook twee oude leningen vervroegd aflossen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9