Steeds 'Aramco schendt afspraken behandelen dan burgers' Brand Botermarkt 'Studenten niet anders Voeder actie watervogels Elektriciteitsbedrijf EZH gereorganiseerd Bonden boos over ontslagaanvraag voor 148 man Voorschotten energienota aan gasprijs aanpassen Jehovah's getuigen trekken kort geding in WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Hebben studenten meer of een andere behoefte aan sport, cultuur en gezondheids voorzieningen dan hun leeftijdge noten? De kamerleden Wallage (PvdA) en Lansink (CDA), gister avond aanwezig tijdens een fo rumdiscussie in Minerva, beant woordden deze principiële vraag met een luid en duidelijk 'nee'. Beide partijen waren echter ook opvallend eenstemmig in hun af wijzing van de ministeriële nota over de bezuinigingen op de stu dentenvoorzieningen. LEIDEN - De dierenbescher ming afdeling Leiden en Omstre ken heeft, met het oog op de vorst, een grootscheepse voe deractie op touw gezet voor de ongeveer 200.000 watervogels in haar werkgebied (Leiden, Lei derdorp, Zoeterwoude, Valken burg, Oud Ade, Oude Wetering, Nieuwe Wetering en*" Roelofa- rendsveen). Mensen die hieraan mee willen doen, onder meer door het leveren van voedsel (granen, zaden, broden, stro, hooi, vis, groenten), kunnen zich melden via telefoonnummer 897892 of 134952. i de hand? Minister de gemeente wel het belang zoi "Roeien i zijn buurman Kuijers. "Die zal dat gaan uitmaken". Kuijers zei dat de spe- meedoen Wat i Deetman (onderwijs en weten- schappen) moet in 1986 wederom het binnen- en buitenland bezuinigen en wil daarom de stu- tekaartje voor de Leidse denten voorzieningen overhevelen teit". Wallage verwees hem naar de gemeenten. Hoe die a het geld moeten komen, wordt z(jn nota evenwel niet aangegeven, politiek daarin ook Studentenorganisaties, de geza- len. "Jullie zullen net menlijke universiteiten en de be- in een begroting als elke andere trokken gemeenten hebben inmid- sportclub in Leiden", dels felle protesten laten horen. Zelfs de politiek heeft zich tegen de minister gekeerd. Want ook daarover waren Wallage en Lan sink het weer een slecht uitgewerkt dige vorm de kamer nooit berei ken. En daar zijn de studenten nu zo beducht voor. Zou er nog wel iets voor hun overblijven? Volgens een de nota is zeer ancjere vragensteller leeft 80 pro- •PSÜï" cent van de studenten onder het bestaansminimum. "De volle prijs enïinjnvêtTntCthkPunSennbe?a: zich wel vinden in de opvatting van de bewindsman dat studenten voorzieningen niet apart georgani seerd en gefinancierd moeten wor den. En als de gemeente daarvoor geld krijgt, heeft ook wethouder Kuijers geen bezwaar tegen over name van studentenfaciliteiten zo als de sporthal en het LAK-theater. Wallage en Lansink maakten het studentengezelschap op allerlei di recte en omslachtige manieren dui delijk dat de studentenvoorzienin gen makkelijk kunnen worden geïntegreerd in een gemeentelijk beleid. "Studenten hoeven niet an ders te worden behandeld dan an dere De voorzitter van de roeivereni ging Njord vroeg zich beleefd af of len". De wethouder meende dat de studenten zich niet alles zo zwart/ wit moeten voorstellen. "Als er geld komt, zullen wij heus kortin gen in het leven roepen". Ook de voorzitter van het college van bestuur, mr. C.J. Cath, wierp olie in het vuur. Hij vroeg zich of de gemeente wel zoveel interesse in de student heeft. "Als de ge meente een afweging maakt die politiek wordt bepaald, gaan de studenten het afleggen. Maar het geld voor deze groep krijgt u dan wel". Wallage diende Cath, die de han den van de studenten met deze op merking dik op elkaar kreeg, van repliek. Snel rekende het kamerlid De forumleden die gisteravond spraken over de studentenvoorzieningen: (v.l.n.r.) J. Wallage (PvdA), F. Kuij ers wethouderH.J. Zeevalking (voorzitter), A. Lansink (CDA) even afwezig, en H. Schwencke (voorzitter Raad voor Studentenbeleid). (foto Holvast) voor dat de studenten die in Lei den wonen, goed zijn voor zes tot tien raadszetels. "Alsof dat niet po litiek interessant is", riep hij uit. "Jullie zijn toch geen hulpeloze wezens. Jullie kunnen de partijen en de raad toch duidelijk maken wat jullie willen. Jullie weten toch als geen ander wat actie voeren De voorzitter van het forum, te vens voorzitter van het college van bestuur van de Technische Hoge school in Twente, H.J. Zeevalking, vatte tot slot de avond samen door te vertellen wat hij op zijn minst verlangde: "Overleg met de minis ter, een goede overgangsregeling en een sociaal en financieel plan". En daar was iedereen het mee eens. LEIDEN De directie van de oliemaatschappij Aramco overleg hadden opgeschort, heeft zo'n grote maatschappij'. Overseas Company heeft maandag bü het gewestelijk ar- de directie een aantal tegenvoor- Het arbeidsbureau heeft in pr hpirtshiireaii nntclaffvertninnineen aaneevraaed voor 148 stellen ingediend. De vakbeweging cipe de mogelijkheid om de ont- val is, op het net van de EZH gezet DeictSDureau ontsiagvergunmngen aangevraaga voor is V£m die voorstellen echter .niet slagvergunningen te verlenen, zon- en vervolgens verspreid onder de werknemers. Dat IS het eerste deel van het collectief ont- bijster kapot', aldus De Groot. der dat het sociaal plan is goedge- afnemers. LEIDEN - De nv Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (EZH) krijgt meer bevoegdheden. Het is de be doeling dat het wordt omgevormd tot het enige elektriciteitsproduk- tie- en transportbedrijf in de pro vincie Zuid-Holland. Nu is de EZH nog een samenwerkingsverband van een aantal elektriciteitsbedrij ven in Zuid-Holland, waaronder het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Voor gewone elektriciteitsge bruiker zal deze verandering overi gens niet merkbaar zijn. Het EBR blijft normaal bestaan en - wan neer de nieuwe centrale klaar is - elektriciteit opwekken. Die elektri- prin- citeit wordt zoals nu ook al het ge- slag dat deze maatschappij dit jaar en in 1987 wil doorvoe- Hij vermoedt dat de directie van keurd. Wanneer dit dreigt te ge- ren. De directie liet in december weten dat er bij Aramco de bonden nu onderdruk beuren, gullen de bonden schor- gedurende twee jaar 370 werknemers moeten worden ont slagen. wil zetten, om hen op die sing vragen van die vergunningen. Ook zullen er geen ontslagen val len. De wijziging heeft trouwens al- snel akkoord te laten 'gaan met het Adjunct-directeur De ~Brabander leen betrekking op het produceren elektriciteit. Niet op de distri- i het arbeidsbureau verklaarde De bonden reageerden gisteren maakt boos op de aanvraag voor ontslag- en september ontslagen zullen vergunningen. Volgens P. de worden. Groot van de dienstenbond FNV Aramco wilde schendt de directie hiermee eerder wachten tot gemaakte afspraken. Er was name- sociaal plan. "We zullen ons daar van echter niets aantrekken. We vanmorgen dat deze met het verle- die tussen april gaan door tot de zaken naar onze nen van de ontslagvergunningen zijn geregeld", zegt De Groot. Hij voegt hiermee niet de schuld is het overleg van goedkeuring donderdag. Dat is ook niet nodig wacht tot het sociaal plan r aan toe dat het niet gekeurd. ran de bonden dat de Caindec ontkent dat Aramco van het sociaal plan druk wil uitoefenen op de bonden. de afvloei- "We hebben de ontslagvergu hjk overeengekomen dat deze ont- omdat volgens Caindec beide par- ingsregelingen worden vastgesteld gen enkel en alleen aangevraagd slag-vergunningen pas zouden tijen het vrijwel eens zijn over het is uitgesteld. "Zij moesten voort- om de werknemers niet langer in worden aangevraagd wanneer bon- sociaal plan. "Het is nog slechts durend overleggen met de hoofd- onzekerheid te laten zitten", aldus kwestie van punten en kom- directie in Saoedi-Arabië". Overi- de director industrial relations, die den en directie overeenstemming hadden bereikt over het zoge noemde sociaal plan. En dat is nog niet het geval. Morgen gaan beide ontslagen. Hoeveel dat Overigens zullen na septem- gens noemt hij de 'zet' van de di- blijft volhouden dat e ber nog meer werknemers worden rectie 'kinderachtig' en 'klein voor ciaal plan op tafel ligt. i goed butie ervan naar de gebruikers. Een en ander zal daarom geen ge goed- volgen hebben voor de elektrici teitstarieven. Dat de EZH meer bevoegdheden krijgt, houdt verband met het stre ven van het rijk om het aantal pro- duktiebedrijven voor elektriciteit terug te brengen. In totaal zouden er drie tot vijf van dergelijke be drijven moeten ontstaan. De huidige opzet van de EZH, zoals gezegd: een samenwerkings verband van de in Zuid-Holland opererende elektriciteitsbedrijven, schiet tekort om dienst te kunnen doen als het enige produktiebedrijf in deze provincie. Vandaar dat die opzet wordt gewijzigd. Het EBR blijft zeggenschap hou den in de nieuwe nv EZH. Het Energiebedrijf Rijnland krijgt 12 procent van de aandelen ervan en mag één commissaris afvaardigen naar het bestuur. Dat zal uit in to taal negen tot twaalf commissaris sen bestaan. Het dagelijks bestuur van het EBR heeft in principe geen bezwaren tegen de nieuwe opzet. Wel wil het af van de - overigens al geldende - bepaling dat de aan gesloten bedrijven alle elektriciteit en warmte moeten afnemen van de EZH. Daarmee wil het EBR de mo gelijkheid openhouden zelf klein schalige energieprojecten te begin nen, zoals windmolens en warmte krachtkoppeling. De algemene raad van het EBR buigt zich vol gende week woensdag over deze zaak. De kans bestaat trouwens dat eveneens de distributie van elektri citeit bij het Energiebedrijf Rijn land wordt gereorganiseerd. Het EBR onderhandelt met enkele soortgelijke bedrijven in de regio over samenvoeging. Ook de distri butie van gas - en mogelijk zelfs die van water, zou dan door een en hetzelfde bedrijf moeten worden verzorgd. week geleden het overleg hadden opgeschort. D. Caindec, director industrial relations van Aramco, zei gisteren dat de maatschappij de ontslagver gunningen heeft aangevraagd om dat het zijn personeel niet langer in onzekerheid wil laten zitten. De di rectie heeft nu een lijst bekend ge- Kinderachtig De Groot van de Dienstenbond FNV laat een heel ander geluid ho ren. Volgens hem verschillen bon den en directie wel degelijk van mening over belangrijke punten in het sociaal plan. Nadat de bonden NCHP, de Dienstenbond FNV en de Dienstenbond CNV het Redactie: Wim Brands AnnemieK Ruygrok De IJstest (1) Op de Oude Singel is in het afge lopen weekeinde een meisje met haar fiets door het ijs gezakt, ver telt de politievoorlichter. Dacht dat het ijs wel dik genoeg was, maar mooi dat zij door een buurt bewoner moest worden gered. Die fiets ligt overigens nog op de bodem, wachtend op betere tij den. Het wachten is overigens op twee gemeenteambtenaren. Sa men met agent De Jong zullen ze het Singelijs testen. Kan de ijs baan open of niet? Men is hoop vol gestemd. De agent heeft schaatsen bij zich. Mocht het ijs dik genoeg zijn, dan zal hij een paar rondjes trekken. Pro forma, zeg maar. Daar zijn de ambtenaren. "Nou, ik weet niet of het ijs wel goed genoeg is", zegt de ene, B. Habraken. Zijn collega, A. Hof man, is ook somber gestemd. Ha- braken: "Dat ijs moet gemiddeld een dikte van elf centimeter heb ben. Zo niet, dan kun je het wel schudden". Hofman knikt, zegt dan: "Kijk, nu schaatsen er zo'n honderd mensen op de singels, maar als straks de ijsbaan opengaat wor den dat er toch gauw ruim dui zend. Daarom is elf centimeter noodzakelijk". We vertrekken. Op de Zoeterwoudse singel wordt ter hoogte van de Planta gelaan het eerste gat geboord. Elf centimeter! Dat begint goed. Een eenzame schaatser kijkt ver heugd toe. Het ijs telt overigens flink wat scheuren, maar dat zegt niks vol gens Habraken: "Met krakend ijs is het net als met blaffende hon den. Zeggen ze. Stelt niks voor". De IJstest (2) Maar dan gaat het bergafwaarts. Hoe verder we komen, hoe dun ner het ijs wel lijkt te worden: 9, 8, 8. "Dat wordt niks", meent Hofman. Eén van de schaatsers die ons inmiddels begeleiden blijft goede moed houden. Vol gens hem wordt het ijs verderop een stuk dikker. "Zou je dat nou denken joh", zegt Habraken. En het ijs blijft maar kraken. Eén van de schaatsende jon getjes ziet nog aankomen dat het hele gezelschap straks naar de bodem van de singel zinkt. De ambtenaren krijgen hierover een frivole woordenwisseling. "Wij zijn ook niet bepaald snugger he", begint Habraken. Hofman: "Waarom niet?" Habraken: "Nou, een van ons zou op de kant moeten blijven staan, voor het geval dat". Hofman: "Toch niet nodig". Habraken: "Nou ja, we hebben in elk geval een agent bij ons met een piepertje. Mochten we er nou met z'n allen doorheen gaan, dan kan hij nog net even het hele korps inseinen. En dan is de brandweer ook binnen een paar minuten aanwezig...". Agent: "Maar ik wil helemaal niet zwemmen". Waarna Habraken opeens een kreet van verbazing slaakt. "Ah, wat krijgen we nou!" De IJstest (3) Wat we nou krijgen? Zyn boor is weg, dat wil zeggen: niet de hele boor, maar het boortje. "Wat nu?", vraagt Habraken aan zijn collega, terwijl hij wat onthand met het ontmande werktuig in zijn handen staat. "Met de hand", weet deze. En zo is het tweetal even later om beurten in de weer met de handboor. En het ijs blijft dun. "Weer acht centimeter", zegt Ha braken als we ter hoogte zijn ge komen van de brug bij de Kraai- LEIDEN - J. van Meijgaarden, be stuurslid van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en raadslid voor de PvdA in Leiden, vraagt het college van beheer van EBR of het in prin cipe bereid is de voorschotnota's aan te passen zodra de energieprij zen worden verlaagd. Hij heeft dit al een keer eerder gedaan. Het col lege van beheer antwoordde toen dat daar op dit moment geen aan leiding tot is. Van Meijgaarden wil echter een principe-uitspraak van het college van beheer. Hij vindt dat om twee redenen van belang. Ten eerste acht hij het niet denkbeeldig dat de gasprijs omlaag gaat omdat de prijs voor huisbrandolie - waaraan de prijs voor gas is gekoppeld - aanzienlijk is verlaagd. Ook heeft het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land een lagere brandstofprijs op gegeven voor de opwekking van elektricitiet dan waar het EBR van uit is gegaan. Bovendien wordt nog een verdere daling verwacht, zodat de elektriciteitstarieven aan merkelijk omlaag kunnen. Wanneer het EBR de werkelijke brandstofkosten doorberekent door het opwekken van elektrici teit, zou een gemiddelde afnemer per jaar al meer dan 77 gulden goedkoper uit zijn. DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - Het echtpaar Jehovah's getuigen dat een kort geding had aangespannen tegen het AZL om te voorkomen dat hun baby een zogenoemde wis seltransfusie zou ondergaan, heeft de dagvaarding ingetrokken. Al vlak na de geboorte van de baby, drie en een halve week geleden, bleek het kind de gevreesde trans fusie waarschijnlijk niet nodig te hebben en werd de behandeling van de zaak aangehouden. De ouders hadden het Acade misch Ziekenhuis Leiden kort hiervoor voor de rechter gedaagd omdat ze de medisch noodzakelijk geachte transfusie om religieuze redenen afwezen. De directie van het AZL had hierop aangekondigd met behulp van de officier van jus titie het kind onder voogdij te plaatsen, opdat de transfüsie toch plaats zou kunnen hebben. LEIDEN - De zolderverdieping van een pand aan de Botermarkt brandde gistermiddag geheel uit. De brandweer, die omstreeks kwart voor drie werd gealarmeerd, was tot omstreeks vijf uur bezig met blussen. Hoe de brand precies is ontstaan is nog niet bekend. Hoe groot de schade is ook niet. Van daag zullen de technische recher cheurs een onderzoek instellen. Op de begane grond van het pand is een banketzaak annex lunchroom gevestigd. Omstreeks kwart voor drie werd een zaak waarnemer gewaarschuwd door een voorbijganger: er kwam rook uit het dak. Toen de man snel ging kijken bleek dat de twee kamers op de zolderverdieping in brand stonden. De politie vermoedt dat de brand is begonnen in de kamer aan de voorzijde maar zekerheid heeft men daarover niet. De brandweer moest overigens met een motor- zaag een wak in het ijs zagen alvo rens men kon beginnen met blus sen. (foto Holvast) erstraat. Een jongetje kijkt naar de meetlat en stelt eigenwijs vast: "Nee, negen centimeter". Habraken: "Wie meet er hier, jij of ik?" Het jongetje zwijgt. Zijn vriendje vindt het onder tussen maar niks dat de ijsbaan waarschijnlijk niet officieel open zal gaan. En hij haalt ook een herinnering op. "Ooit was het ijs hier wel dertig centimeter dik, wist u dat". Nee, dat wist Hof man niet. En Habraken gelooft er hele maal niets van. "Dertig centime- ter...wanneer was dat dan wel, als ik vragen mag? Dertig centi meter—dan had ik nu nog staan boren, met deze handboor". Hij lijkt het apparaat in alle stilte te vervloeken. "En dan te bedenken dat ik altijd dacht: als ambtenaar hou je lekker schone handen. Moet je nou toch eens kijken!" Een half uur later rijden we weg. De agent heeft zijn schaat sen niet aangehad. En eigenlijk vindt hij dat wel jammer, zegt hij. Op de Witte Singel zijn een paar mensen bezig met het op zetten van een kraam. Acht cen timeter, elf centimeter, hun zal het worst zijn. Zaken zijn zaken, ook op te dun ijs. De agent: "Of ze nou zo verstandig zijn...ik weet het niet. Een paar warme ketels op dat ijs en je gaat er doorheen". Die fiets achterna. Bevroren water De bewoners van de Rijnzicht- straat, die onder aan de spoor dijk van de lijn Leiden-Utrecht loopt, hoeven niet te wachten totdat de ijsbaan opengaat. Zij kunnen in hun tuintje schaatsen. Want sinds de kerstdagen is het daar weer een natte boel van je welste. En door de vorst is dat water bevroren. Hoe dat mogelijk is? Nog niet zo lang geleden hebben de Ne derlandse Spoorwegen hier toch een nieuwe drainage laten ma ken? Want klachten over nattig heid waren er al een tijd. Na lang soebatten door de bewoners gin gen de NS uiteindelijk overstag. Maar nu, na anderhalfjaar, blijkt de nieuwe drainage niet te vol doen. "Te weinig zand gebruikt en te weinig grint", aldus me vrouw Haneveld, één van de kla gende bewoners. Mannen die aan de dijk werkten, hebben dat zelf toegegeven. "Het moest op een koopje gebeuren hè. Maar mijn fiets in het schuurtje is 'sinds de kerst niet meer droog geweest", klaagt mevrouw Hane veld. De heer Aarts van de NS be loofde naar aanleiding van de klachten, dat op 12 februari de drainagebuizen opnieuw ter hand zouden worden genomen. Maar door al dat getouwtrek ge loofden de bewoners van de Rijnzichtstraat het niet zo. Toch komt er een uitkomst. Voorlich ter Meijer van de NS: 'Tja, ko ning Thialf zit ons nu een beetje dwars. Door die vorst kunnen we dus niet op 12 februari beginnen. Maar op 17 februari hopelijk wèl. De structuur van de grond wordt veranderd. De bovenlaag is na melijk niet-doorlatend. En daar door is de wateroverlast ont staan". Er komt dus zand en grint boven de drainagebuizen. Kamerleden op forum over studentenvoorzieningen De ijsmeters Habraken (l) en Hofland meten, onder het toeziend oog van agent De Jong en een jeugdig schaatsertje, de dikt van het ijs op de Singel. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3