OPRIJ IIMII (0 Reünie van oud-bewoners van Alphens kindertehuis DE LAATSTE WEEK Marthastichting, dorp binnen een dorp Grootse plannen voor weren verkeer uit bollenstreek bü ARMANDO Dl SPORTO® ALLES MOET WEG NU NOG LAGERE PRIJZEN GEVRAAGD Heren Polo's WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 VL AARDINGEN/ALPHEN Vele lange jaren achtereen lag er in het centrum van Alphen aan den Rijn nog een dorp, een groe ne enclave die zich voor buiten poorters alleen van buiten af liet beschouwen. Aan de Raadhuis straat woonden gedurende de 'hoogtijdagen' van de Marthas- tichting 500 jongens en meisjes vrijwel afgezonderd van het meer wereldse gebeuren. Baby's, kinderen, jeugdigen die om een of andere reden niet door ouders konden of" mochten worden op gevoed. door Henk van der Post De 'resten' van het grote kin dertehuis zijn nog zichtbaar, al hoewel ze door de tand des tijds zijn aangevreten. Marga van Lieshout, die er van 1967 tot 1970 verbleef, is er pas nog geweest. Zij ging poolshoogte nemen om te kijken of er in de oude kerk- zaal van toen wellicht een reünie kon worden gehouden. Maar ra men en deuren van dat godshuis zijn dichtgespijkerd. De mensen van vroeger zijn er niet meer. De paviljoens en parken, zoals ze in die jaren werden genoemd, staan nog robuust overeind. De ge meente Alphen aan den Rijn leurt nu met de gebouwen in de hoop een ander instituut binnen haar grenzen te krijgen. Wie de paviljoens aanschouwt, laat zijn gedachten al snel de vrije loop. Marga van Lieshout heeft in de paar maanden dat zij met plan nen voor een reünie rondstapt al heel wat emoties losgemaakt. Ze kreeg blijde mensen aan de tele foon, maar werd ook geconfron teerd met agressie. Zelf ervaart zy de jaren die zij in het Alphen- se instituuut heeft doorgebracht ook niet als de meest prettige van haar leven. Maar gaf zij daar voor vroeger de schuld aan ande ren, nu realiseert zij zich dat zij niet een van de gemakkelijksten is geweest. En dat is nog zwak uitgedrukt. Wonden "Maar het gaat niet om mijn verhaal. Iedereen die een aantal jaren op de Marthastichting heeft doorgebracht heeft zijn ei gen verhaal. Mijn ervaringen kunnen zeker niet als graadme ter gelden voor het leven en wo nen in het kindertehuis in Al phen aan den Rijn. Ieder heeft het zijne meegemaakt en de reü nie is zeker niet bedoeld voor mensen die hun wonden en die van anderen nog eens langdurig willen likken. De reünie is een feest en iedereen die dat als voor malige bewoner van het kin dertehuis wil meemaken is wel kom", aldus de 32-jarige Marga van Lieshout. Het verhaal van haar leven is een van de duizenden uiteenlo pende ervaringen van kinderen die om een of andere reden niet in het gezin konden worden op gevoed. Voor het ene kind was dat soms een bevrijding als het thuis veel te duchten had. De in Alkmaar geboren en in Vlaardin- gen woonachtige Marga ervaarde het als een crime. Ze was 14 toen ze geheel tegen haar wil in Al phen arriveerde. Maar ze moest naar het tehuis omdat haar moe der uit de ouderlijke macht was ontzet. Later zijn moeder en dochter weer herenigd. Marga liet in de Marthastichting geen mogelijkheid onbenut om van haar verzet blijk te geven. Het is daarom een beetje vreemd dat juist zij het initiatief heeft genomen voor een reünie. Want veel prettige herinneringen heeft ze niet aan die tijd. Sterker nog: ze weet nog maar weinig van die jaren. Een enkele keer wordt ze door anderen aan din gen herinnerd waarvan zij geen weet meer heeft. "Toch ben ik geweldig nieuwsgierig wat er van een aantal mensen terecht is gekomen. Ik heb er verscheidene vriendinnen gehad die ik uit het oog ben verloren. Omdat ik ver onderstel dat nog wel meer men sen willen weten wat er met an deren is gebeurd, heb ik het plan voor een reünie opgevat". Reacties Marga heeft inmiddels meer dan 100 reacties gekregen op haar plannen: "Ik ben blij dat het er zoveel zijn, dan kan de reünie in ieder geval doorgaan. Maar nog meer mensen zijn welkom". Ze is voorzichtig te werk gegaan: "Ik heb niemand persoonlijk be naderd. Dat wilde ik niet. Er zijn nou eenmaal ook niet meer met dat stukje uit hun leven wensen te worden gecon fronteerd. Vandaar dat ik naar de radio ben gestapt om langs die weg mensen op te roepen aan de reünie deel te nemen. Naar her haald aandringen heeft de KRO er aandacht aan besteed". De reacties zijn uit alle delen van het land gekomen. "Ook komt er een 90-jarige man op de reünie die al heel lang geleden in het kindertehuis in Alphen aan den Rijn verbleef'. De meeste oud-bewoners kwamen trou wens uit het westelijk deel van het land. "Maar soms kwamen ze van veel verder. Ik herinner me bijvoorbeeld Groningen en Lim burg". Zij heeft de tijd nog net meege maakt dat de Marthastichting een vrijwel 'gesloten' tehuis was. "Later werd dat soepeler. Ik kreeg ook vriendinnen in Alphen aan den Rijn. Dat vond ik heel erg prettig". Zij kwam trouwens geregeld nog thuis. Maar er wa ren er ook velen die geen adres hadden om eens een weekend door te brengen. Die groep was altyd op het tehuis aangewezen. Herinneringen, prettige herin neringen. Marga is niet het type dat omziet in wrok naar een moeilijke, vervelende tijd. Ze heeft later de gebeurtenissen in ruimer verband leren plaatsen. De prettige herinneringen zijn Marga van Lieshout rompslomp met zich ook bij haar, zoals dat meestal gaat, komen boven drijven en wie die met haar en inmiddels al meer dan 100 anderen wil delen, kan met Marga van Lieshout contact opnemen: tel. 010- 749487. De reünie heeft plaats op zater dag 22 maart in Avifauna in Al phen aan den Rijn. Deelname kost 55,50 gulden. De reünisten worden vanaf 14.00 uur ver wacht. Om 15.00 uur wordt een rondvaart gemaakt, waarna koud buffet in Avifauna. Vervolgens ruimschoots tijd en gelegenheid om onder genot van een drankje en levende muziek te praten. Nieuwe weg en tweede Schipholtunnel evenwij- Min of n de zogeheten bollenroute moet de A22 komen. Op het kaartje de zwarte lijn tussen Sassenheim en Zwanenburg. (tekening Rijkswater staat) BOLLENSTREEK/HAAR LEMMERMEER - Een ex tra buis bij de Schipholtun nel en de aanleg van nieuwe weg in het westen van de Haarlemmermeer, min of meer evenwijdig aan de zo geheten bollenroute (rijks weg 708). Dat zijn de twee meest in het oog springende oplossingen die Rijkswater staat aandraagt om het doorgaande verkeer uit de bollenstreek te weren en een betere verkeersafwik keling in de Haarlemmer meer te bewerkstelligen. Rijkswaterstaat (directie Noord- Holland) heeft in totaal zeven ver schillende mogelijkheden op een rijtje gezet om het verkeer in de bollenstreek en de Haarlemmer meer in betere banen te leiden. Binnenkort zullen daarover in drie verschillende gemeenten informa tie-avonden worden belegd. Grootste knelpunten zijn mo menteel de zogeheten bollenroute en de kruispunten bij het klaver blad Badhoevedorp en de Schip holtunnel. Bovendien zal straks moeten worden gezorgd voor een ontsluiting van de nieuwbouwwij ken van de Haarlemmermeer (NO- RON-locatie) en een eventuele ver binding tussen de SI (De Zilk/Was- senaar) en de A-22, zoals de nieuwe weg in de Haarlemmermeer zal wordemgenoemd. Uiteindelijk zal met de oplossing waarvoor ujitein- delijk zal worden gekozen ook moeten worden bewerkstelligd dat het sluipverkeer op de polderwe gen in de Haarlemmermer wordt teruggedrongen. In de plannen zoals die nu op ta- ,fel liggen, wordt behalve de extra tunnelbuis bij Schiphol en de aan leg van de A-22 ook uitgegaan van een extra rijstroken op die wegva- ken van de A9 (Haarlem/Amstel veen) en A4 (Amsterdam/Rotter dam) die daarom vragen gezien de verkeersdrukte. Verder wordt het maken van een 'kortsluiting' tus- .sen de A9 ten westen van Badhoe vedorp en de A4 tussen het Klaver blad en de huidige Schipholtunnel beoogd. Tevens wordt gedacht aan aansluitingen in het wegennet op de A9 en de A4 ten westen en ten zuiden van Hoofddorp. Tussen de A-22 (ook wel IJtocht genoemd) en de bollenroute zou een aantal dwarsverbindingen - moeten ko- Voor wat betreft die A-22 wordt overwogen een weg aan te leggen die aanluit op de toekomstige S-20 (bollenstreek/Nieuw-Vennep). Met Informatie de aanleg daarvan zal volgens de jongste plannen in de komende ja ren een begin worden gemaakt. Ook leeft het idee die IJtocht-weg door te trekken naar de R-44 (Am sterdam/Den Haag), ter hoogte van Sassenheim. Die laatste oplossing zal de bollenstreek duidelijk meer ontlasten, zo wordt geconcludeerd in. de projectnota van Rijkswater staat. Een en ander heeft, aldus de op stellers van het rapport, ook een gunstige invloed op het econo misch wel en wee van Schiphol en de bollenstreek. De aanleg van de weg zal wel ernstige schadelijke gevolgen met zich meebrengen voor de natuur, vooral voor de vo gelstand. Bovendien zal veel agra rische grond verloren gaan. De to tale kosten van die variant worden geraamd op 263 miljoen gulden, een van de duurdere oplossingen overigens. instanties (zoals gemeenten) naar hun oordeel gevraagd. De drie in formatie-avonden worden belegd op dinsdag 11 maart in Karavanse rai in Badhoevedorp, op donder dag 13 maart in De Deining in Hoofddorp en op dinsdag 18 maart in Treslong in Hillegom. De aan vang is steeds om 20.00 uur. De no ta zal tevens ter inzage worden ge legd in de verschillende gemeente huizen en bibliotheken van 17 fe bruari tot en met 28 maart. Degenen die hun mening over de voorstellen kenbaar willen maken krijgen daartoe tot 12 april de kans. Zij moeten zich daartoe richten tot het secretariaat van de Raad van de Waterstaat, Postbus 20906, 2500 EX in Den Haag. Op basis van alle reacties zal vervolgens het definie- ve voorstel uit de bus rollen en worden voorgedragen aan de mi nister van verkeer en waterstaat. Verwacht wordt dat die in de loop van volgend jaar een beslissing zal VFPROI1 WINGS Hooftstraat 75 (vo apaalsoarttaal. Aria .an dar Panna) Alphen aan den Rijn - Telefoon 01720-72921 MÉÉR KANSEN VOOR GEHANDICAPTEN Een handicap betekent: extra afgekeurd. Daarom vragen wij méér kansen op sociaal contact.werk. studie, vorming, wonen, vervoer, recreatie, enz AVO-DOET A Tel.033-635214. wat écht nodig is av0 Antwoordnr. 2013800 VB Amersfoort. In streepdessins. w Ruilen binnen 14 dagen met uw kassabon. Iets niet goed? Geld 1 terug, (met kassabon)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17