Mandela nog in gevangenis Blanke verdeeldheid over Botha's hervorming groeit Amnesty International kritisch over Nicaragua Hazerswoude gemakkelijk langs Veluwe Kosten van Spelen in Montreal veel hoger Verrassingen in schaakcompetitie FIFA zet Koeweit buitenspel Overwinning basketbalteam Zwemmer Dekker tweede Schapers verrast Kriek Will Henskens tekent bij Versterking vrouwenploeg van Riethoven WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 15 HAZERSWOUDE-DORP - Dex- tro/Hazerswoude heeft gisteravond de uitgestelde ontmoeting met De Veluwe met 6-2 gewonnen. De Ha- zerswoudse tafeltennissers hadden weinig moeite met de ploeg uit Apeldoorn. Mariano Lukov bond het trio Jaap van Spapje, Edwin Angenent en Frank Boute aan de zegekar. Bettine Vriesekoop won van Angenent, maar moest in Bou te haar meerdere erkennen. De nog steeds grieperige Rob Turk be dwong Jaap van Spanje in drie ga mes. Tegen Angenent moest hij het onderspit delven. Hazerswoude kwam in het dubbelspel als win naar tevoorschijn. De ploeg heeft nu zeven punten uit vier wedstrij den en staat tweede achter het on geslagen Valkenswaard. Het top- treffen tussen deze twee, dat voor eind februari op de rol staat, zal door afwezigheid van Mariano Lukov verschoven worden. Inmid dels is ook Hazerswoude - L+T naar een andere datum gegaan. Dat wordt nu dinsdag 25 februari. MONTREAL (AFP) - De totale kos ten van de Olympische Zomerspe len van 1976 in Montreal zullen - wanneer alles rond 1995 is afbe taald - ongeveer het dertigvoudige bedragen van de oorspronkelijke raming. Dat wordt becijferd in het Canadese dagblad 'La Presse'. Als Montreal in 1995 de laatste afbetaling verricht van de schul den, die zijn gemaakt ten gerieve van de Olympische Spelen, zal het Olympische feest in totaal 3,54 mil jard Canadese dollar (ruim zeven miljard gulden) hebben gekost. De eerste raming bedroeg 120 miljoen dollar. Alleen al het Olympisch stadion zal uiteindelijk meer dan een mil joen Canadese dollar hebben ge kost. Toen de Franse architect Ro ger Taillibert zijn plannen indien de, ging hij er van uit dat 65 mil joen Canadese dollar vOldoende zou zijn. De afwikkeling van de Olympi sche schulden wordt voor een deel gefinancieerd uit een speciale be lasting op sigaretten, die tien jaar geleden werd ingesteld en die tot dusverre 870 miljoen Canadese dollar heeft opgebracht. LEIDEN - De verrassingen die in de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie in de lucht hingen zijn niet uitgebleven. Voorschoten .2 slaagde erin om de voorsprong tegen Katwijk 1 in winst om te zetten (5-3), terwijl Alphen 1 de voorlopige 21/2-l1/2 score tegen Voorschoten 1 in tweede zitting naar een 5-3 over winning uit wist te bouwen. LSG 3 liet zich uiteindelijk niet meer verschalken door Leiderdorp 1: 5-3. Voorschoten 2 - Katwijk 1 was een open strijd met een curieus einde. Verstraaten en Kruyf openden met een remise, waarna de stand via winst van Kuiper op W.Haasnoot en omgekeerd een zege van Katwijk-kopman Geertsma tegen Sluiter in even wicht bleef: V/2-IV2. Een punten- deling tussen Hilarius en Van de Bent werd echter gevolgd door overwinningen van Brouwer op Binnendijk en Wise op G.Haas- noot: 4-2. Bij deze tussenstand diende Katwijk koste wat het kost de twee hangpartijen te win nen. Peter van der Plas deed dat als eerste tegen Lindeboom, maar dit wel pas langs het randje van de remise-afgrond: 4-3. Bij een zieke Michiel van der Plas strandde vervolgens de Katwijk- se zilvervloot. De ziekmelding van Van der Plas bereikte van wege een communicatiestoornis de Katwijkse teamleider niet, waardoor het voor de wel opge komen Voorschotenaar Driessen een simpele klus was om in een mindere stelling met remisekan sen de winst op te eisen: 5-3. Alphen 1 wist het karwei tegen Voorschoten 1 gedegen te klaren en is nu koploper en favoriet nummer één voor de titel. Vlotte winstpartijen van Van Duijn op Bausch en Baas op Both hielpen de thuisclub aan een 2-0 voor sprong. Fritschy zorgde echter tegen Petrelli voor een even vlot te tegenscore. De eerste sessie' werd na een puntendeling tussen Peter Passenier en Den Herder by een 2l/2-lV2 stand afgesloten. Bij het uitspelen maakte Alphen geen fouten meer, die het behaal de voordeel in gevaar konden brengen. Gort staakte na een kansloze partij tegen "Van Dijk reeds bij voorbaat de strijd: 3V2- IV2. De Voorschoter-kopman Aart Huizer had, conform de ver wachting. aan een pluspion niet genoeg om van Wim Mechelse te kunnen winnen: V2-V2. Hou we ling wist weliswaar nog vanuit een betere stand De Jong klop te geven, maar vervolgens zette Al- phenaar Herbert Passenier zijn pluspositie tegen Combé in een goede winst om: 5-3. LSG 3 had de nodige moeite met hekkesluiter Leiderdorp, maar kwam toch niet in grote moeilijkheden. Op de hoogste drie borden leverden Nieuwland, Van Tooren en Barendse rustige remises af tegen respectievelijk Goeman, De Vos en De Goede. Ook Aben-Serdijn was goed voor een puntendeling. Westra Hoek- zema verloor daarna weliswaar kansloos van Mooijaard, maar daar stonden solide zeges van Van der Heijden en Wagenaar op Van Ketel en De Jeu tegenover. 4-3. Van Osnabrugge kreeg de nodige kansen tegen Van der Drift, maar belandde uiteindelijk in een slecht staande afgebroken positie die hij uiteindelijk zonder verder spelen opgaf: 5-3. By het ingaan van de voorlaat ste ronde voert Alphen het veld in de promotieklasse nu met acht matchpunten aan. LSG 3 en Voorschoten 2 volgen op één matchpunt achterstand, terwijl Katwijk en Voorschoten 1 het met twee matchpunten minder moeten doen. De stand in cijfers: 1 Alphen 1 8 matchpunten-22'/2 bordpun- ten; 2 LSG 3 7-24* 3 Voorschoten 2 7-22V2; 4 Voorschoten 1 6-23Vfe; 5 Katwijk 1 6-19; 6 Philidor 3 4- 19*; 7 Lisse 1 2-18; 8 Leiderdorp 1 0-11. Het nog openstaande duel LSG 3-Philidor 3 (voorlopig 4-3) heeft als prognose 41A-3,/2. KOEWEIT (Reuter/GPD) - De we reldvoetbalbond heeft Koeweit als lid geschorst en vijftien dagen ge geven om orde op zaken te stellen. De FIFA vindt dat de voetbalbond van Koeweit via verkiezingen een nieuw bestuur moet formeren. Een woordvoerder van de voetbalasso ciatie van Koeweit maakte die be slissing gisteren bekend. Uit een onderzoek van de juridi sche commissie van de FIFA is ge bleken, dat de Koeweiti de hand lichten met de regels. Vorige maand besloot de FIFA Koeweit uit te sluiten van alle internationa le ontmoetingen, omdat bij de bond een bestuurlijke chaos heerst. De bond wordt beschul digd van misbruik van overheids-1 gelden. AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands basketbalteam heeft ook zijn derde oefenduel voor de kwalifica tiewedstrijd tegen België met klein verschil gewonnen. Gisteravond versloeg het team van coach Heger eredivisieclub Canadians met 105- 102. Oranje, dat zich al geplaatst heeft voor de in juli (Spanje) af te werken wereldtitelstrijd, speelde om uiteenlopende redenen zonder De Waard, Hagens, Van Essen en De Vries. Vanvond speelt Neder land in Den Bosch tegen de Bel gen. Topscorers: Nederland: Es- veldt 36, Heydeman 18, Boers en Schilp ieder 14; Canadians: Moore 21 en Van Poelgeest 19. Dekker in actie op 100 meter schoolslag. Hij zou als tweede aantikken. (foto Af.., OOST-BERLIJN (SID) - Ron Dek ker is gisteren op de eerste dag van de NOK-zwemwedstrijden in Oost- Berlijn tweede geworden op de 100 meter schoolslag achter de Oost duitser Enrico Müller. Deze laatste zegevierde op de 50 meterbaan in 1.05,52. Dekker tikte aan in 1.05,59. Dat is bijna een seconde boven zijn nationale record. Van de veertien onderdelen, die op de openingsdag werden afge werkt, won de DDR er twaalf. Daarbij was Manuela Stellmach op de 100 meter vrije slag sneller dan de vijfvoudige Europese kampioe ne Heike Friedrich: 56,25 tegen 56,31. De enige niet-Oostduitse over winningen werden behaald door de Westduitser René Schaffgans, die bij afwezigheid van Michael Gross de 100 meter vlinderslag voor zijn rekening nam in 55,36 se conden, en door de Roemeense Oe- mi Lung, die op de 400 meter wis- BOCA RATON (AFP/Reuter) - Michiel Schapers heeft op de openingsdag van het tennistoernooi van Boca Raton in Florida voor een verrassing gezorgd. De Rotterdammer, honderdste op de wereldranglijst, schakelde de als elfde geplaatste Amerikaan Johan Kriek uit in drie sets: 7-6-4-6,7-5. Ook Marcella Mesker haalde de tweede ronde. De Haagse versloeg de Griekse Angeliki Kanellopoulou in twee sets: 7-5,6-3. Tom Nijssen werd zoals verwacht uitgeschakeld door Boris Becker. Maar Nijssen gaf zich niet zonder slag of stoot over. In tegendeel, de talentvolle tennisser stelde het Westduitse wonderkind voor de grootste problemen, leek in het tweede spel zelfs op weg naar een setzege, maar verloor toch (6-3, 7-5). Schapers, die in december in de opén Australische na een overwinning op Boris Becker de kwartfinales haalde, maakte tegen Kriek een overtui gende indruk. De tot Amerikaan genaturaliseerde Zuidafrikaan klaagde weliswaar na de nederlaag, dat de twee meter lange Rotterdammer on waarschijnlijk veel mazzelballen had geslagen, toch kon hij ook de be schuldigende vinger op eigen borst richten. In de tiende game van de derde set sloeg hij op 5-5 drie dubbelfouten en gaf hij de aanzet tot de beslissende service-doorbraak van Schapers. In de volgende ronde speelt Schapers tegen het Amerikaanse service-kanon Bill Scanion. Met Kriek verdwenen nog drie bevoorrechte deelnemers uit de strijd: Paul Annacone, Pam Shriver en Wendy Turnbull. Ivan Lendl had moeite met John Sadri, maar redde het stuk wel. 11-39, Estec 11-34, Flyers 11-29, Klikspaan 1 Finale EC II al op 2 mei BERN (SID) - De voetbalfinale van het Europese toernooi der beker winnaars wordt 2 mei in Lyon ge speeld. Dat heeft de Europese Voetbal Unie (UEFA) gisteren in Bern beslist. Met het oog op de we reldtitelstrijd in Mexico worden de finales in de drie bekertoernooien eind april/begin mei afgewerkt. De finale in het belangrijkste toernooi, dat van de landskampioe nen, vindt 7 mei in Spanje plaats. De UEFA maakte nog niet bekend, in welke stad die eindstrijd zal worden gehouden. De finalisten in het toernooi om de UEFA-beker ontmoeten elkaar 30 april en 6 of 8 mei. 11-29, Dobber 3 12-24. LEIDEN - Will Henskens blijft nog een jaar trainer van Valken '68. Henskens, die als voetballer onder meer bij UVS en Lugdunum actief was, gaat volgend seizoen zijn vier de jaar als trainer van de Valken- burgse zaterdagvierdeklasser in. Ook jeugdtrainer Arie Jonker te kende een jaar bij. LEIDEN - De dameswielerploeg van Joop Riethoven heeft voor het komende seizoen dubbele verster king gekregen. Enerzijds slaagde de Leidse sportorganisator erin om nationale selectieleden Gonny van Koert en Petra de Bruin aan te trekken, anderzijds wist Riethoven het sponsors-duo Van Duuren- Lundbeck aan te vullen met een derde geldschieter: bouwbedrijf Burgy. De voltallige ploeg, die in de komende nationale-klassiekers weieens hoge ogen zou kunnen gaan gooien, bestaat nu uit de vol gende rensters: Conny Timmer mans, Gonny van Koert, Petra de Bruin, -Monique Kauffman, Sandy Lutke Schipholt, Els van Leeuwen en Monique Bouter. winnaars, die elk bruto ƒ75.000,- vangen. Derde prijs 91 winnaars, die elk bruto 2.796,10 ontvangen. Vierde prijs: 4.915 keer f. 51,70. Vijfde prijs: 79.163 keer Cijferspel 6 i. Vierde pr(js: 226 winnaars. Vijfde prijs: 2.212 keer. (vaste prijzen). Toto 6 Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 23.393,70 ontvangt. Tweede prijs: 46 v Cleaners T-Set 3-6, Hib's-Jetstream 3-6, Flower Power-Jansen 2 5-4, Bulldogs-No mads Darts 6-3, BB Webster-'t Reddertje 4-5. Flower Power 11-68, Cleaners T-Set 11-63, Jetstream 11-63, Jansen 2 10-62, BB Web ster 11-58, Sponsharingen 11-55, Puntje d'r In 11-45, Hib's 11-43, Bulldogs 11-43, Bulls hit 2 11-41, 't Reddertje 12-39, Vierkant 1 10-32, Nomads Darts 11-27. IA: Spons 1-Vierkant 5 3-6, Estec-Terminus 2 3-6, 't Buytenbeentje-Oude Marenpoort 1 5-4, Klaverdarts-Klikspaan 1 7-2, Flyers- Dobber 3 8-1. Vierkant 5 11-78, Downstairs 1 10-67, Oude Marenpoort 1 11-65. Klaverdarts 11-62, Na poleon 1 10-57, 't Buytenbeentje 10-56, Ter minus 2 11-47, 't Reddertje 2 10-43, Spons 1 Arrows 5-4, Malle Babbe 1-Terminus 3 9-0, ZZD-Vierkant 2 4-5. Vierkant 3 11-72. Downstairs Eagles 10-60, Spijkerbak 1 10-58, Malle Babbe 1 11-57, Vierkant 2 11-56, Dynamic Arrows 11-54, Terminus 3 11-41, Meneer Jansen 3 8-35, «ZZD 11-29, Redschuur 1 10-28, WWC 10-12. 2A: Malle Babbe 3-Zomerzorg 2 6-3, Blue Ar- rows-Spons 4 4-5, The Harbourlights 1-de Twee Wezen 1 5-4, Jansen 1-Plantage 1 6-3, Jolly Roger 1-Tivoli Exterminators 4-5. Jolly Roger 1 12-75, Tivoli Exterminators 12-73, de Twee Wezen 1 12-59, the Harbour- lights 1 12-57, Motorclub Noordwijk 2 11- 52. Jansen 1 12-52, Malle Babbe 3 11-49, 't Veen 10-43, Plantage 112-42, Spons 4 12-35, Zomerzorg 2 12-35, Blue Arrows 12-33. 2B: Schotse Bar-Barracuda's 3-6, Tivoli Invin- cibles-Red Arrows 5-4, Harbourlights 2- Malle Babbe 2 0-0, WW 1-Smederi) 2 4-5, de Doofpot-Spijkerbak 3 4-5. Barracuda s 11-69, Tivoli Invincibles 11-60, Smederij 2 11-60, Red Arrows 11-49. WW1 9-47, Harbourlights 2 11-47, Spijkerbak 3 9- 37, Malle Babbe 2 8-34, de Doofpot 10-28, Spons 3 8-26, Schotse Bar 11-18. 2C: Spons 2-Spijkerbak 2 4-5, 't Veen 1-Sme- derij 1 2-7, Smederij 4-MCN 1 4-5, Bullshit Shit-Uilenest Giants 0-9. Uilenest Giants 12-72, Spijkerbak 2 12-61, Spons 2 12-64, Bonte Koe 10-61, Smederü 1 11-60. MCN 1 11-56, Smederu 4 11-55, JOHANNESBURG - Zuidafri- .kaanse regeringsautoriteiten heb ben gisteren ontkend, dat Nelson Mandela op korte termijn zal wor den vrijgelaten. Deze mededeling stond in schril contrast tot de ver klaring van de Israëlische presi dent Chaim Herzog die gistermid dag liet weten dat Mandela reed*) in vrijheid was gesteld. door Ruud de Wit De verwarring in Zuid-Afrika steeg in de loop van de dag met na me onder journalisten ten top. De oorzaak hiervan was de Herzorgs verklaring, die sprak van de vrijla ting van twee personen, die van zeer groot belang zijn in de strijd voor mensenrechten. Herzog noemde daarbij de namen van Sjtsjaranski.en Nelson Mandela. Maar enige uren later werd dui delijk, dat de 67-jarige Mandela, die reeds 23 jaar wordt vastgehou den op beschuldiging van hoogver raad tegen het blanke Zuidafri- kaanse minderheidsbewind, nog niet was vrijgelaten. Tenminste niet officieel, want Zuidafrikaanse regeringswoordvoerders weiger den de verklaring van Herzog te bevestigen. Een woordvoerder van het ministerie van het gevangenis wezen ging zelfs een stapje verder door te zeggen, dat Mandela dezer dagen zeker niet zal worden vrijge laten. Winnie Mandela, de vrouw van de legendarisch ANC-leider, was echter gistermiddag onbereikbaar en aangenomen wordt dat zij op- Mandela: verwarring. nieuw naar Kaapstad is vertrok ken, waar haar man wordt vastge houden. Aangenomen wordt dat binnenkort toch ergens een ruil tot stand komt. In dit verband is het tekenend dat zowel de Amneri- kaanse ambassadeur in Zuid-Afri ka, Herman Nickel, als de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha met on bekende bestemming zijn afge reisd. DEN HAAG (ANP) - Nicaraguaan se oppositieleiders, advocaten en vakbondsmensen worden door de autoriteiten vaak gedurende korte periodes in de gevangenis vastge houden. Deze praktijken lijken po gingen om de gevangenen te inti mideren en te treiteren. Dit schrijft Amnesty International, de interna tionale organisatie voor de men senrechten, in haar vandaag ver schenen rapport over de situatie van de mensenrechten in Nicara gua. Daarin worden de resultaten weergegeven van vier onderzoeks- missies naar het Middenameri- kaanse land na het verdrijven van het bewind-Somoza en de verover ing van de macht door de sandinis ten in 1979. Politieke gevangenen lopen kans voor periodes variërend van enkele dagen tot een aantal maanden op gesloten te worden zonder contact te mogen hebben met familie, arts of advocaat. Dat gebeurt meestal op het hoofdkwartier van de veilig heidsdienst in de hoofdstad Mana gua. Het recht op een eerlijk proces wordt hen ontzegd en de gevange nisomstandigheden zijn slecht, zo staat in het rapport. De meeste vrij gelaten gevangenen hebben nooit een rechter te zien gekregen. Ge wetensgevangenen die onterecht waren veroordeeld hebben echter wel meestal kort daarop gratie ge kregen. Gevangenen raken gedesoriën teerd omdat het licht in hun cel dag en nacht blijft branden of om dat zij extra maaltijden krijgen voorgeschoteld, blijkbaar om hen te doen geloven dat zij langer zitten dan in werkelijkheid het geval is. Amnesty beroept zich voor deze in formatie op verklaringen van men sen die vrijgelaten zijn. Als straf moesten zij lichamelijke oefenin gen doen of tijdens hun verhoor lange tijd blijven staan. De sanitai re voorzieningen en de ventilatie laten te wensen over terwijl ook ge klaagd wordt aan gebrek aan dag licht. Veel zaken uit het Amnesty-rap- port zijn nogal gedateerd. Zo wordt nog aandacht besteed aan de le- geracties uit 1982 tegen de Miskito- indianen. Er zouden toen tientallen Miskito-indianen, die in het noor den van het land leven, zijn „ver dwenen". Het aantal Miskito-india nen werd in 1980 geschat op 120.000 a 170.000. Zij vormen de grootste etnische groep in het noordelijk gedeelte van het gebied aan de Atlantische kust. De ver dwijningen zijn nooit opgehelderd, terwijl de resultaten van onderzoe ken naar gemelde moordpartijen aan de grens met Honduras in de cember 1981, nooit openbaar zijn gemaakt. Er zijn wel militairen in de ge vangenis gezet op beschuldiging van moord en verkrachting. Zo maakt het rapport melding van een zaak waarin een legerofficier tot 44 jaar is veroordeeld op beschuldi ging in 1984 een tweevoudige moord te hebben gepleegd en vier gevangen te hebben gemarteld tij dens militaire acties tegen gewa pende tegenstanders aan de grens met Honduras. Maar de omstan digheden van andere gevallen van moord en verdwijning blijven duister. Schuldig bevonden regerings functionarissen worden in Nicara gua vervolgd, zo schrijft Amnesty, maar er is nog niets ondernomen om de precieze omstandigheden aan het licht te brengen waaronder een aantal grove schendingen in af gelegen plattelandsgebieden heb ben plaatsgevonden, aldus Amnes ty. JOHANNESBURG - De blanke leider van de officiële oppositie, dr. Frederik van Zijl Slabbert van de Progressieve Federale Partij (PFP), heeft zich uit het Zuidafri kaanse parlement teruggetrokken uit onvrede over het functioneren van het parlementaire systeem en het uitblijven van wezenlijke ver anderingen in de apartheid, maar ook door de publieke berisping van de met liberaal aangeduide mi nister van buitenlandse zaken Roe lof 'Pik' Botha door president Bo tha. De minister had dit te danken aan zijn uitlating, dat hij in Zuid- Afrika in de nabije toekomst een mogelijkheid ziet voor een zwarte president. door Ruud de Wit Nu, een paar dagen later, lijkt de storm enigszins bedaard te zijn, maar het zal nog wel even duren voordat de schade voor zowel de regerende Nationale Partij (NP) als de oppositionele PFP is vastge steld. Zeker is, dat de parlementai re crisis in de Volksraad belangrij ke gevolgen kan hebben voor de NP van president Botha. Niet dat de positie van de blanke minder heidsregering ook maar enigszins in gevaar is gekomen, maar wel omdat voor het eerst nadrukkelijk aan het licht is gekomen, dat een aanzienlijk deel van de 127 NP-par- lementariërs - op een totaal, van 168 - vindt dat de president niet ver genoeg gaat met zijn hervor mingspolitiek. Verliezen Tot nu toe werd in de NP-poli- tiek vooral gekeken naar de con servatieve Afrikaners, die in de Volksraad slechts over 19 zetels be schikken. De gedachtengang was: „Als we te snel gaan met ons her vormingsbeleid, verliezen we bij de komende verkiezingen - die overigens pas voor 1989 op de agenda staan - misschien wel aan de rechterzijde". In regeringskrin gen was men er dan ook van over tuigd, dat op den duur niet de PFP een bedreiging voor de NP-meer- derheid zou gaan vormen, maar het nu schamele blokje van de Konser- vatieve Partij (18 zetels) en de Her- stigte Nationale Partij (één zetel). Doch zondag meldde de Sunday Star, dat 35 parlementsleden van Van Zijl Slabbert: handen vrij. (foto AP) de Nasionale Partij een beroep zouden hebben gedaan op opposi tieleider Van Zijl Slabbert om zich niet uit het parlement terug te trek ken. De 35 zouden hem schriftelijk hebben toegezegd, dat zij bij zijn aanblijven over zouden stappen naar de PFP. Een breuk dus bin nen de NP en een onverwachte groei van de PFP die dan van 27 zetels op 62 zou komen. Eigenlijk te mooi om waar te wezen en van daar dat het geen verbazing wekte, dat Van Zijl Slabbert hoogstper soonlijk dit bericht naar het land der fabelen verwees. Ontevreden Maar helemaal van waarheid ont bloot bleek het maandag toch niet te zijn, want het regeringsgezinde dagblad Die Vaderland meldde toen, dat wel degelyk 50 parlemen tariërs van de NP ontevreden zijn over het hervormingsprogramma van staatspresident Botha en het dagblad opperde zelfs de mogelijk heid van een afsplitsing links van de Nasionale Partij. De sleutelfi guur hierbij zou minister Pik Bo tha zijn, die zich zelf ongetwijfeld de volgende vraag heeft gesteld: „Moet ik vanwege mijn berisping in het openbaar - iets wat in feite in de Zuidafrikaanse parlementaire geschiedenis zonder precedent is - de eer aan mezelf houden en mijn ontslag nemen. Of moet ik me nu nog maar even koest houden om mijn kandidatuur als eventuele op volger van de president niet in ge vaar te brengen". Het ziet er naar uit dat Pik Botha, die zeer populair is bij de jonge Afrikaner, voor het tweede heeft gekozen en dat hij niet de weg wil volgen die de Britse staatssecreta ris Michael Heseltine onlangs in een soortgelijke situatie bewandel de, hoewel deze - naar nu blijkt - weinig schade heeft ondervonden van zijn uit principiële redenen ge nomen ontslag. Dit betekent weer, dat de gelederen van de NP geslo ten zullen blijven en de enige winst die er is geboekt, is dat de presi dent een duidelijke vingerwijzing heeft gekregen, dat hij door moet gaan met zijn hervormingspolitiek. Sterker nog, dat hij het tempo er van zal moeten opvoeren. Problemen Anders ligt het bij de PFP, die door het vertrek van Van Zijl Slab bert wel degelijk in de problemen is gekomen. De 45-jarige Van Zijl Slabbert was misschien een politi cus tegen wil en dank, maar er wel een die het magere gezicht van de parlementaire liberale oppositie te gen de apartheid de afgelopen ja ren meer inhoud wist te teven. Toen hij als academicus in 1974 lid werd van de PFP en direct in het parlement werd gekozen, was de PFP een ingeslapen partij, die haar progressiviteit slechts te danken had aan het werk van de nestor on der de blanke Zuidafrikaanse par lementariërs, Helen Suzman. In 1979 werd hij reeds gekozen als fractieleider en bij de laatste alge mene verkiezingen in 1981 groeide de fractie dankzij zijn stuwende ar beid van 17 naar 26 leden. Sindsdien is Van Zijl Slabbert het gezicht van de PFP gebleven. Onvermoeibaar probeerde hij als de leider van de officiële oppositie - hoe gering de invloed daarvan op het feitelijke politieke gebeuren ook moge zijn geweest, gezien de schier onaantastbare meerderheid van de NP - een dialoog tot stand te brengen tussen de NP en de niet-parlementaire oppositie. Of deze nu werd gevormd door de In- katha-beweging van Zulu Chief Gatsha Buthelezi, het UDF van Tu tu en Boesak of het ANC van Nel son Mandela en Oliver Tambo. Maar zonder al te veel resultaat en dat is dan ook de reden voor zijn opzienbare besluit om niet alleen af te treden als oppositieleider, maar het hele parlement gedag te zeggen. In zijn politieke begrafenisrede van afgelopen vrijdag heeft hij de knoop doorgehakt en pas nu blijkt hoelang hij er al mee geworsteld heeft. Hoewel hij bet niet zo hard en duidelijk heeft gesteld, is Van Zijl Slabberts conclusie na 12 jaar parlementaire oppositie meer dan duidelijk: dit minderheidsparle- ment heeft geen bestaansrecht en zal nooit de bijdrage kunnen leve ren aan substantiële hervormingen die Zuid-Afrika nodig heeft. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat hij juist van de buitenparlementaire oppositie, dus van het ANC en het UDF, de grootste lof voor zyn stap toegezwaaid heeft gekregen, ter wijl de reactie van president Botha even voorspelbaar was, want die sprak zyn bevreemding uit over het afscheid van de PFP-leider. Immers, aldus Botha, „het is maar vreemd dat een politicus zijn rug keert naar een parlement, dat het enige instrument is, waar effectie ve veranderingen tot stand kunnen komen". Dat de PFP als politieke partij door Van Zijl Slabberts beslissing in een ernstige crisis is gekomen, die - zo wordt er voorspeld - wel eens tot de opheffing ervan zou kunnen leiden, zal de nu ex-fractie leider slechts beschouwen als de consequentie van zijn politieke overtuiging. Maar dit betekent niet dat de rol van Van Zijl Slabbert is uitgespeeld. ste de handen volledig vrij om zich te richten op het buitenparlemen taire werk, dus op de belangen van al degenen, die nog altijd niet in het parlement van Zuid-Afrika zijn vertegenwoordigd. Met andere woorden, achteraf zou wel eens kunnen blijken dat de politieke carrière van Van Zijl Slabbert vrij dag niet voortydig is afgebroken, maar dat zij nu pas echt goed is be gonnen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15