'Opa' flikt bijzonder kunstje De stille afgang van Van Benthem 'Ik heb mijn hart vastgehouden' Spelersraad voorlopig akkoord met plannen sectiebestuur KNVB Dries van Wijhe marathonkampioen ondanks sanitaire stops Fabels of waarheid van Sipkema? WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 13 Van der Duim ziedend GIETHOORN (ANP) - Het was een aandoenlijk beeld. De stille afgang van Evert van Benthem in het Ne derlands kampioenschap op na tuurijs in Giethoorn. Met gebogen hoofd, de ijsmuts scheef op zijn kruin, en met korte slagjes ver dween de winnaar van de laatste elfstedentocht door een afgelegen kreekje van het strijdtoneel. Enkel achterna gedribbeld door zijn vrouw Jeanette. Precies 355 dagen geleden werd hij nog door heel Ne derland bejubeld als de nieuwe na tionale sportheld. Op zeven kilo meter van zyn eigen Sint Jansklooster was hy in eéh klap niemand meer. Van Benthem, die zijn elfsteden- triomf het afgelopen jaar met aller lei nevenactiviteiten te gelde maakte en daarna niet uitblonk in de reeks marathons op kunstijs, had veel verwacht van het eerste grote evenement van deze winter op natuurijs. Het geluk leek hem toe te lachen toen bekend werd dat de nationale titelstrijd over hon derd kilometer op de Bovenwiede in Giethoorn, bij hem om de hoek, zou worden gehouden. Onderweg voelde Van Benthem dat hij zich opnieuw volop in de belangstelling zou kunnen rijden. „Het ging ontzettend goed", sprak hij later. Een van de weinige scheu ren in de gladde ijsvloer van de Bo venwiede verstoorde Van Ben- thems dagdromerij. De elfsteden- winnaar zette er zijn schaats in en sloeg tegen het ijs, Ruud Christof- fers meesleurend in zijn val. Zijn kansen waren in eén klap verke ken. „Ik kon het gat niet meer dichtrijden", meesmuilde Van en- them. „Misschien was er een schaats krom". Een schouderklop van zijn trainer/mentor Jeen van den Berg kon Van Benthem nau welijks troosten. Hy wilde de te leurstelling het liefst in stilte ver werken. Dat kon, want er keek nie mand meer naar hem om. Kruithof Negen overwinningen in alterna tieve elfstedentochten hadden van Jan-Roelof Kruithof in d^ periode voor Evert van Benthem tot de on gekroonde koning van het natuu rijs gemaakt. De Drentse veteraan deed aan zelfkastijding in de ver wachting de echte elfstedentocht, als die eindelijk gehouden zou worden, op zijn naam te schrijven. Toen het grote moment vorig jaar eindelijk aanbrak volgde een lente- tocht, waarin Kruithof kansloos was. Wie dacht dat hij het daarna welletjes zou vinden, kwam bedro gen uit. Op 49-jarige leeftijd meen de Kruithof nog steeds iets te moe ten - en te kunnen - bewijzen. In het Nederlands kampioen schap te Giethoorn was hij het eer ste prominente slachtoffer van Hil- bert van der Duims tempoverho ging. De bruuske versnelling deed Kruithof kokhalzen. Bij de verzor- gingspost staakte hij onmiddellijk de strijd. Was Kruithof geen door zetter meer? „Hoe zo?", repliceer de hij fel. „Ik heb vijftien hechtin gen in mijn lijf en mijn sleutelbeen gebroken gehad. In het Neder lands kampioenschap op kunstijs hebben ze me daarna omver gere den en kreeg myn rug nog een zwa re klap te verduren. Ik lag vandaag al om half acht bij de fysiothera peut". Het „warmzetten" van de aange slagen rug en de massage hielpen niet. „Ik had een slechte dag. Het was zinloos om door te gaan. De alternatieve tochten in Polen en Alleen leden in 'Elfsteden' LEEUWARDEN (ANP) - De mogelijkheid voor niet-leden om deel te nemen aan de Elfste dentocht; is sinds 1985 vrijwel nul geworden. De .vereniging hanteert ook voor de volgende, de veertiende tocht een maxi mum-aantal van 16.000 rijders, er zijn 18.500 leden, die voor rang hebben. De wedstrijd, met rond de 300 deelnemers, mede op voordracht van de Commis sie Marathonschaatsen van de KNSB, staat absoluut alleen open voor leden. Daarop is geen uitzondering mogelijk, ook niet voor buitenlanders. „Vorig jaar heeft Tommy Gus- tavson de tourtocht gereden, nu is hij, met nog een aantal Noren en Zweden lid van onze vereniging. Sterke internatio nale deelneming zou een ge weldige doorbraak betekenen", aldus perschef Auke Nauta. „Wy zijn eventueel bereid een niet-lid uit het buitenland, die op het ijs opmerkelijke presta ties heeft geleverd toe te laten tot de tourtocht. Zulke rijders zullen dan op een gunstig tijd stip, dus vermoedelijk in de eerste groep tourrijders, kun nen vertrekken. Dat is de uiter ste concessie die wij doen". Finland komen ook nog". Met deze woorden toonde Kruithof zyn on verminderde ambities aan. „Maar het wordt toch wel allemaal ietsje minder". Van der Duim Ex-wereldkampioen allround Hilbert van der Duim liet in Giet hoorn, ondanks zijn achttiende plaats zien, de nieuwe vedette van het lange-afstandsschaatsen - ook op natuurijs - te kunnen worden. De Fries, die met een vroege aan val een prachtige wedstrijd inluid de, maar zichzelf in de vernieling reed, was na afloop ziedend van woede omdat hij geen steun had gekregen, maar tegelijk had hij ge noten. „Dit was toch mooi schaat sen, of niet soms?". Een typisch Hollands evenement, de nationale kampioenschappen honderd kilometer op 1 typisch Hollands landschap. Eigenlijk ontbreekt alleen de molen Publiek dreigde in Giethoorn door het ijs te zakken GIETHOORN (ANP) - Zowel tij dens de start als de finish van het Nederlandse kampioenschap marathonschaatsen op natuurijs dreigde gistermiddag publiek door het ijs van de Bovenwiede in Giethoorn te zakken. Herhaal delijk deed de commentator via luidsprekers een dringend be roep op de toeschouwers niet te dicht bij elkaar te gaan staan en zich meer te verspreiden. „U bent gewaarschuwd. Het is in het belang van uw eigen vei ligheid dat u luistert", klonk het enkele keren - bijna wanhopig - via de geluidsinstallatie. Er werd nauwelijks gehoor gegegeven aan de smeekbeden. En het aan tal politiemensen en officials langs het parcours was te klein om het publiek tot ander gedrag te dwingen. Hoe penibel de situatie was bleek toen de speaker bij de start meedeelde dat het ijs door het grote gewicht van de mensen massa op een bepaalde plek al zo'n 30 centimeter was gezakt. Het ijs bleef heel. De angst onder de marathonrijders door het ijs te zakken was zo groot dat ze eer der van start gingen dan de be doeling was. Zij werden terugflo ten. Burgemeester W. Tuik van Brederwiede, waartoe Giethoorn behoort, erkende na afloop van het schaatsvenement, dat hij zich zorgen had gemaakt over moge lijke gevolgen van grote concen traties toeschouwers op het ijs. „Ik heb mijn hart vastgehou den", bekende de burgemeester. Weliswaar is het water op de Bo venwiede - met ruim één meter- niet zo diep. Maar als de ijsvloer het dinsdagmiddag zou hebben begeven, had het gevaar bestaan dat er mensen onder het ijs zou den zijn geschoten, stelde de brandweer, die voor dit soort on gevallen een duikteam achter de hand hield. Met ijscooters kon den de duikers eventueel razend snel worden vervoerd. De EHBO had overigens een rustige dag. Over het aantal toeschouwers dat langs de bijna 8,5 km lange route was verzameld liepen de schattingen nogal uiteen. Het waren er volgens de politie zeker twintigduizend. Velen hadden zelf ook schaatsen ondergebon den en maakten buiten de wed- strijdbaan in hun eigen tempo de nodige rondjes. Ze zorgden met hun allen voor gezellige stem ming. Tot die stemming droegen zeker ook enkele muziekgezel schappen bij. Zo groot de publieke belang stelling 's middags was zo klein was het aantal toeschouwers 's morgens toen de vrouwen en ve teranen op de Bovenwiede hun marothon reden. Zy moesten het doen zonder de aanmoedigingen van duizenden en een recht streeks tv-verslag. ZEIST (ANP) - De Centrale Spe lers Raad (CSR) heeft gisteravond in Zeist een voorlopig akkoord be reikt met het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB over het nieuwe licentie-systeem. Voorzit ter Louis van Gaal van de CSR zal maandag tijdens de algemene ver gadering betaald voetbal evenwei een verklaring uitgeven, waarin hy de clubs wijst op de mogelijkheid de spelers meer rechten te geven. Met behulp van het licentie-sys teem wil de voetbalbond de clubs financieel gezond maken en hou den. Daartoe moet elke club aan bepaalde criteria voldoen. Lukt dat niet, dan loopt de vereniging of stichting de kans de licentie te worden ontnomen en uit het be taald voetbal te verdwijnen. De CSR, te beschouwen als onderne mingsraad, wil de positie van de werknemers beschermen. Er zal daarom een fonds in het leven wor den geroepen, waaruit de salaris sen voor het lopende seizoen wor den doorbetaald. De CSR heeft in het huidige voorstel van het sectie bestuur het adviesrecht over het al dan niet verdwynen van een club. Van Gaal wil echter een stap ver der: instemmingsrecht. „Maar we hebben helemaal geen zin naar de rechter te stappen", vertelde de aanvoerder van Sparta. „We zyn het immers eens met de principes van het licentie-systeem. Onze me ning over het advies- en instem mingsrecht willen we maandag nog eens verduidelijken". Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB heeft nog geen definitief standpunt ingenomen over de vertroebelde verhouding met het abonnee-televisiebedrijf FilmNet. Dat zei sectiebestuurder Ton Harmsen gisteravond, nadat hy en zijn collega's in Zeist hadden vergaderd. „We houden de affaire in beraad", legde Harmsen, ook voorzitter van Ajax, uit. „De situa tie is momenteel zo onduidelijk, GIETHOORN (GPD) - Afgelopen zaterdag, na afloop van een cupwedstrijd in Heerenveen, zei Dries van Wijhe nog dat 'opa' aan een van zijn 'laatste kunstjes' bezig was. Waarmee de 40-jarige Gelderlander maar wilde zeggen dat hij van plan was volgend seizoen aan te sluiten bij de vete ranen. Die overstap is inmiddels met tenminste een jaar uitgesteld. Want gisteren flikte 'opa' nog een heel bijzon der kunstje door in Giethoorn Nederlands marathonkam pioen op natuurijs te worden. door met reclame van de seksclub 'Prity City' op het wielershirt rond te rijden. Tegen zijn moeder vertel de hij dat het geen sex maar een shag-club was waarvoor hij recla me maakte en dat 'Prity City' pret tig zitten betekende. Langer dan een dag hield dat leugentje overi gens niet stand. In de laatste Elfstedentocht had Van Wijhe teveel moeite met het klunen en speelde mede daarom geen rol van betekenis. In de jaar lijkse alternatieve elfstedentoch ten in Finland, Canada, Noorwe gen of Polen is Van Wijhe na 1973 niet meer van de partij geweest. In het Noorse Lillehammer viel hij destijds dermate ongelukkig met zijn hals in de punt van een schaats dat hij bijna doodbloedde. Nadien waagde hij zich niet meer aan bui tenlandse uitstapjes. Op kunstijs boekte Van Wijhe tot dusver 37 overwinningen, een nationale ma- rathontitel staat daar overigens nog niet bij. Maar zelfs een drietal sanitaire stops konden Van Wijhe's eerste Nederlandse kampioenschap op natuurijs gisteren niet verhinde ren. Steeds wanneer zijn blaas weer begon op te spelen, verliet Van Wijhe het voortjakkerende pe loton, maar steeds ook vond hij weer aansluiting. „Nee, ik had vooraf niet veel gedronken, maar ik heb blijkbaar een kleine blaas". En, met een knipoog: „De tweede maal dat ik naar het riet reed, zaten daar net twee vrouwen. Die lagen natuurlijk blauw toen ik daar zo met mijn kleine 'snikkel' aan kwam. Ik heb ook nog een keer ge probeerd om onder het rijden in mijn bidon te plassen. Maar dat lukte niet zo best èn op een gege ven moment leek dat ding wel een kneedbom". „Nu het me nog zó gemakkelijk af gaat, móet ik er nog wel een jaartje aan vastplakken. Die ouwe taaie vos leeft iedere keer nog weer op hè", glunderde hij. Van Wijhe verwees een andere veteraan, de eveneens 40-jarige Jos Niesten, naar de tweede plaats. Henri Ruitenberg, de kampioen van vorig jaar moest genoegen ne men met het brons. In Giethoorn voltooide Van Wije een unieke trilogie, die in 1973 de eerste aanzet kreeg toen hij ama teur-wielerkampioen van Neder land werd en bekende rijders als Gerrie Knetemann en Fedor den Hertog het nakijken gaf. In de afge lopen zomer legde Van Wijhe be slag op de nationale skeeler-titel (rolschaatstitel). „Dat vond ik mijn allermooiste kampioenschap", kletste Van Wijhe er in Giethoorn lustig op los. „In Hattum stonden toen 17.000 mensen rond een par- coursje van 1 kilometer. Een fan tastische sport vind ik dat. Komt misschien ook wel omdat het nieuw is. De meeste marathonjon gens skeeleren om te schaatsen, maar ik schaats om te skeeleren, dat is het verschil". Helemaal serieus kun je de 'dol le', de 'boemerang', de 'keizer van het Kerkdorp', om eens een aantal fraaie bijnamen van Van Wijhe te noemen, overigens niet nemen. Onlangs vertrouwde hij een scri bent van een kerkblad toe dat hij vaak maar wat fantaseerde wan neer journalisten hem interview den. Want, zo stelde Van Wijhe: des te gekkere dingen je ze vertelt, des te mooier ze het vinden. In onge veer dezelfde bewoordingen zwaai de hij de vertegenwoordigers van de schrijvende pers gistermiddag uit. „Goeie reis jongens, en als je nog wat bedenkt onderweg, dan maak je er maar wat van. Hoe gek ker, hoe Een laatste krachtexplosie helpt Dries van Wijhe (rechts) aan de Nederlandse marathontitel. Jos Niesten, die 'Dolle Dries' aanvankelijk nog de voet dwars leek te zetten, strandt net als vorig jaar in het zicht van de haven (toto ANP) sprint) komt er wel aan. Natuurlijk stuk laten klunen ook, nou dat i had ik Henri er liever ook niet bij, niks voor mij. Of ik vrijdag de Jos werd daar toch wat ze- Noorder Rondritten rijd?" Hy 69,7 km in 2.18,21; 2. Cces Molenaar (Hui zen),' 3. Eeuwe de Vries (Oudkerk); 4. Jan der Meulen (Stiens); 5. Joop van der haalt zijn schouders op. „Ik 2 nog niet weten. Misschien ben ik vrijdag wel zo kapot, dat ze my als oud vuil bij de weg kunnen leg- nuwachtig Bijna had Ruitenberg, die inder daad snel dichterbij kwam, overi gens nog gewonnen ook, want in de eindsprint haakten Van Wijhe gen", en Niesten heel even met de armen uitslagen: in elkaar waardoor ze bijna ten val Vrouwei kwamen. „Jos deed dat overigens 60,9 niet moedwillig, hg is de sportief- hamTzuidlaren)"4° YpiT ste jongen van het peloton. Maar in ningen); 5. Lenic v de eindsprint wil je de kortste weg (Ter Aar); 6. Eiske nemen hè", Ontheffing Kneedbom De werkloze boerenzoon, die vo rig jaar in het huwelijk trad met Hilda en gewoonlijk per 2CV met een gangetje van 80 kilometer per uur naar de wedstrijdbanen suk kelt, heeft in de loop der jaren ook vele streken uitgehaald. Zoals bij de wielerkoers in Kampen toen hij in de laatste ronde een lekke band kreeg, onmiddellijk een fiets van een toeschouwer greep en daarmee als winnaar over de eindstreep fietste. Later zou Dries voor een ra diomicrofoon olijk verklaren dat hy óp een damesfiets had gewon nen en dat achterop die fiets ook nog een kind zat. Ook zorgde de vrijbuiter eens voor grote opschudding in het streng calvinistische Kerkdorp Zenuwachtig Hilbert van der Duim brak hal verwege de race los. De Fries be gon toen aan een lange solo, maar bleek zijn krachten verkeerd te hebben ingeschat en moest later de tol betalen voor zijn inspanningen. Vervolgens nam Jos Niesten de be nen. En alleen Dries van Wijhe zet te de achtervolging in. „Ik dacht er op en er over", liet de 'dolle' het moment waarop hij Niesten ach terhaalde nog eens de revu passe ren. „Maar met de moed der wan hoop kon Jos nog aantikken. Daar na heb ik nog een paar keer gepro beerd om weg te komen, maar dat lukte niet. En op een gegeven mo ment zei Jos: ik doe geen kop meer. Ik zei: dat moetje zelf weten, maar Henri (Ruitenberg, een ploeggenoot van Van Wijhe die be kend staat om een flitsende eind- De Van Wijhe-show werd na af loop alleen nog onderbroken door een telefoontje van de burgemees ter van Oldebroek. „Hij vroeg of ik ereburger van de gemeente Olde broek wilde worden", grijnsde Van Wijhe, nadat hij weer op zijn praat stoel had plaatsgenomen. Vanmorgen is de nieuwe natio nale kampioen op natuurijs overi gens al weer van start gegaan in Maasland, voor de open Zuidhol landse kampioenschappen. „Ik moet mijn titel van vorig jaar daar verdedigen". En vanavond luistert hij de marathon van Assendelft met zijn aanwezigheid op. Bij de driedaagse van Ankeveen zal Van Wyhe verstek laten gaan. „Henri moet daar van de sponsor wel rij den maar ik heb ontheffing. Die driedaagse wordt deze ouwe net even te veel van het goeie. Ze wil len ons daar bovendien nog een Tol (Nes aan de Amstel); 3. Erna Uit- de Hoek (Gro- der Hoorn-Langelaan der Meer (Jubbega); 7. Ria Visser .(Almere); 8. Corina Slagter (Meppel); 9. Joke van der Voort (Poeldijk); 10. Tineke Dijkshoorn (Schipluiden). Veteranen: 1. Jan Visser (Hoogkarspel) dat het nemen van een overhaast besluit geen zin heeft". Een afvaardiging van het sectie bestuur, met daarin Harmsen, sprak maandag in het Ajax-stadion met directeur Woodward van Film- Net. Struikelblok vormde daarbij het recht tot verkoop van voetbal beelden naar het buitenland. De verwachting was, dat het sectiebe stuur dinsdag de clubs in het be taald voetbal zou adviseren Film- Net op het terrein te weigeren. Daar heeft het bestuur volgens Harmsen nog geen behoefte aan. Woordvoerster Van Schendelen van FilmNet reageerde laat op de avond lichtelijk verbaasd op de houding van het sectiebestuur. „Het is net stratego", merkte zij op. „Op zich is het positief, dat de KNVB zich niet direct heeft afge keerd van FilmNet. Vervelend is wel, dat het volstrekt onduidelijk blijft, van welke wedstrijd FilmNet in het weekeinde opnamen zal ma ken. Wy zullen beslist geen genoe gen nemen met een duel, dat feite lijk tweede keus is". Volgens Van Schendelen komt FilmNet deze week met een reactie op het mis lukte overleg met de voetbalbond. Liverpool bang voor straffen na nieuwe golf van geweld LIVERPOOL (SID) - De Engelse voetbalclub Liverpool verwacht opnieuw te worden gestraft voor gewelddadigheden van zijn sup porters. Dat heeft Bobby Gill, de secretaris van de fanclub, gisteren verklaard. Negen maanden na het drama in het Heizelstadion is er Niesten (Heemskerk); 3. Henri Ruitenberg (Oldebroek); 4. Wim Vos (Kockengen); 5. (Hem); 8. Jos Pronk (Oost-Graftdyk); 9. Andries Kasper (Driel); 10. Jan Kooiman (Ammerstol); 11. Anne Postmus (Lutje- gast) 12. Piet Manden (Wapserveen); 13. Gerrit Molenaar (Waddinxveen); 14. Albert Bakker (Groningen); 15. Theun Busser (Utrecht); 16. Ben Pleijhuis (Oldenzaal) 17. Wout Vries (Beilen); 18. Hilbert van der Duim (Heerenveen); 19. Jan Eise Krom kamp (Oldeholtpade); 20. Nanne Semplo- nius (Oosterzee). sprake van een nieuwe golf v w weid in het Engelse voetbal. Aanhangers van de club wierpen zondag bakstenen en spoten giftig gas in de richting van fans en spe lers van Manchester United. Met name de voorzitter van de Mancu nians, Martin Edwards, manager Ron Atkinson en erelid Matt Bus by waren het doelwit van de actie. „Het was verschrikkelijk", ver klaarde Edwards. „Die stenen had den ons kunnen doden". Vorige week was het bij Arsenal - Aston Villa ook al tot ongeregeld heden gekomen. De incidenten werden verzwegen om de slechte naam van England in de internatio nale voetbalwereld niet verder aan te tasten. Na de tragedie in Brussel, waar by de Europese bekerfinale Liverpool-Juventus 39 mensen om het leven kwamen, werden alle En gelse clubs voor onbepaalde tyd van internationaal voetbal uitge sloten. Recentelijk vonden ge sprekken plaats om de clubs (met uitzondering van Liverpool) weer tot door de UEFA georganiseerde toernooien toe te laten. Later op de dag liet verklaarde het bestuur van Liverpool, dat de beveiliging van Anfield Road zal worden verscherpt. Daardoor zou de bezoekende club zich veiliger kunnen voelen dan tot nog toe het geval was. Zo zal er een groot hek worden gebouwd, dat de spelers bus een veiligere aftocht garan deert Manager Ron Atkinson van Man chester United hekelde de slechte beveiliging van het Liverpool-sta- dion. Volgens Atkinson, wiens ogen werden getroffen door het gifgas dat de Liverpool-supporters spoten, was de poütie-begeleiding nihil. „Uiterst merkwaardig, vooral als je nagaat dat die zogenaamde fans van Liverpool kennelijk niets hebben geleerd van het drama in het Heizel-stadion". Voorzitter Ir ving Scholar van Tottenham Hot spur zei nog, dat zijn club bijna rond was geweest met Michel Pla- tini, die onlangs zyn contract bij Juventus verlengde. „Maar Platini koos toch voor Juventus, omdat hy niet voortdurend in Britse stadions wenst te spelen. Hy vind onze ac commodaties te onveilig". Everton Gevoetbald werd er gisteren ook in Engeland. Titelhouder Everton versloeg op eigen veld Manchester City en heeft nu de leiding geno men in de Engelse League met een voorsprong van twee punten op Manchester United. International Gary Lineker maakte zyn derde hat-trick van het seizoen. Het vier de doelpunt werd gemaakt door de Schotse international Graeme Sharp. GIETHOORN (ANP) - Over het doorgaan van de veertien de Friese elfstedentocht zei ir. Sipkema maandag: „Het ijs heeft een dikte van nul tot tien centimeter. Kees Poel, ploeg leider van de nieuwe Neder landse kampioen marathon schaatsen op natuurijs Dries van Wijhe, verbaasde zich gis teren erover dat deze week geen Elfstedentocht gehouden zou worden. Bij de titelstrijd op het zestien centimeter dik ke ijs van de Bovenwiede in Giethoorn zei Poel: „Als je dit ziet, moet het ijs in Friesland toch ook goed zijn. Vorige week had de slechtste plek daar al vijf centimeter ijs. Daar is nog strenge vorst over heen gekomen. Zou Sipkema soms fabels vertellen, omdat er toevallig een beurs is in de Frieslandhal?". Een hogelijk geïnteresseer de toeschouwer in Giethoorn was de Friese ijsmeester ir. Kroes. Hij bevestigde dat er inderdaad een beurs, de Re- kreade, is in de Frieslandhal. Dat is echter geen enkele re den de elfstedentocht niet te houden. Daar vinden we we) iets anders op. Waar het om gaat is het ijs. Er zijn plekken zat van vijftien centimeter dikte. We kunnen ook best een grote tocht uitzetten in Fries land, maar we moeten nu een maal langs alle elf steden. Waar geen goed ijs is, zijn haast geen alternatieven. Er zijn echt nog te veel knelpun-* ten om de tocht te laten door gaan. We mogen tenslotte geen enkel risico nemen met zes tienduizend deelnemers.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13