Leerlingen Agnes bedenken zelf projecten Bokser Pedro van Raamsdonk Hugo de Groot, warme bakker Surfer Stephan van der Berg Uitwisselings programma voor jongeren Professor Verdonk overleden WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 'AOINA 11 PAGINA VOOR JONGEREN mm mm jgSj1 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Het blijk al snel dat Pedro een supergevoel voor humor heeft en het wordt daarom ook superge- zellig. Zijn volledige naam luidt Pedro Johannes- van Raams donk. Zijn karakter beschrijft hij als volgt: "Moeilijk iemand om mee samen te leven. Maar toch ook sterk en onverstoorbaar". Zijn hobby's zijn alle sporten in het algemeen en één daarvan is squashen. Dan gaan we over op het bok sen. Hij was tien jaar toen hij be gon. Daarvoor voetbalde hij bij D.J.K., maar werd daar vanaf ge trapt wegens een te grote bek te gen de verkeerde personen. Als we vragen of hij een voorbeeld heeft, ontkent hij dit, maar hij bewondert wel de bekende Mo hammed Ali. Of hij net zo be roemd wil worden kan hem niet zo veel schelen, maar wel zeker zo rijk. Enkele hoogtepunten uit Pe dro's carrière waren: zilver in '81 en brons in '82. Hij heeft er nog veel meer gehad. Alleen de O.S. '84 "daar ging het even mis", zei hij. "Dat kwam omdat ik te veel had getraind, ik was overtraind". Pedro is nu niet bezig met trai nen voor een belangrijke wed strijd. "Maar", zegt hij, "je mpet door blijven trainen, want als je dat niet doet en er staat een be langrijke wedstrijd voor de deur dan is je conditie op een nulpunt. Als er een wedstrijd in zicht komt ga je je conditie langzaam maar zeker opvoeren". Een dag van Pedro van Raams donk ziet er als volgt uit: 's mor gens gaat hij lopen. Hij doet 3 x per week krachttraining. En hij is aan het leren voor een midden- stadsdiploma.'s Avonds weer trainen. Maar nu moeten we ook nog even wat over zijn voeding vra gen, want daar gaat het project immers over. Hij heeft geen spe ciaal dieet. Hij eet veel groenten en als hij moet afvallen eet hij ge woon minder, 's Morgens 2 bo- Het Agnes College organiseert al twaalf jaar voor zijn leerlingen al lerhande projecten. Daarbij wordt het thema van tevoren vastgesteld en de grote lijn vast uitgezet. Bij voorkeur zijn de projecten, waarvan de klas er in principe één per jaar krijgt, vak overschrijdend, zodat er in ver schillende lesvakken aandacht aan kan worden besteed. Sinds een jaar of drie doet het Agnes ook open projecten. De leerlingen kunnen dan zelf uit maken waarover het project moet gaan. Bij zogenaamd 'half open' projecten staat alleen het grondthema vast, maar mogen de jongeren de daadwerkelijke uitwerking zelf inhoud geven. "Het aardige daarvan is de op zet", zegt Peter Huwae, biologie leraar en één van de vier project leiders (die ook de werkweken opzetten) van het Agnes. "Omdat ze zelf mogen kiezen zijn de leer lingen veel meer gemotiveerd. De ervaringen ermee zijn posi tief. Een collega die economie geeft, heeft bijvoorbeeld het idee overgenomen en laat in de lessen werken aan het thema werkloos heid. De leerlingen waren eerst niet zo gemotiveerd voor dit vak. Toen hij met het project begon, ging dat veel beter". De projecten zijn onder meer opgezet om de leerlingen inzicht in de maatschappij bij te bren gen. Leren organiseren en sa menwerken hoort er ook bij. "Op school moetje niet alleen dingen leren, feiten, maar ook hoe de maatschappij in elkaar zit Bij voorbeeld telefonisch een af spraak maken: je ziet dat leerlin gen daar soms ontzettend veel moeite mee hebben", zegt Peter Huwae. Hoewel de projecten zo veel mogelijk in de eigen omgeving van de leerlingen moeten zijn te doen, raken de Agnes-scholieren beslist verder van huis. Het half open project met als grondthema 'voeding' was voor een aantal van hen een aanleiding om de windsurfer Stephan van der Berg in Hoorn op te zoeken. Een ander stel reisde naar Amster dam voor een gesprek met de bokser Pedro van Raamsdonk. Tros-presentator Erik de Zwart werd ook wel eens aan de tand gevoeld. Bij eerdere projec ten zijn leerlingen ook op het po litiebureau geweest, bij justitie en in de gevangenis. Een fana tiek groepje leerlingen reisde zelfs naar het verre noorden om een verhaal te maken over de zeehondencrèche in Pieterbu- Het thema 'voeding' is echter wel terug te vinden, in zowel het verhaal met Van Raamsdonk als dat over Van der Berg. Hoewel beide heren over hun voeding niet veel bijzonders te melden hebben. Andere leerlingen be zochten een bakkerij, terwijl een groepje - uit nood - een vergelij kend warenzoek onder een aan tal Leidse patattenten uitvoerde. Na afloop konden ze geen patat meer zien. Peter Huwae ziet geen belang rijke nadelen aan deze vorm van projectlessen. "Ja, het kost je tien lessen. Maar als ik één keer ziek ben kost dat ook lessen. Er kunnen ook wel dingen fout gaan. Wanneer de leerlingen geen goede afspraak maken. Of de samenwerking binnen een groep stroef gaat. En het komt voor dat men op het laatste mo ment afbelt. Maar daar leren de leerlingen ook weer wat van". "Het enige nadeel: het kost veel tijd om een goed schema te maken. Datzelfde geldt voor de begeleiding. Maar daar zijn weer taakuren voor. Ik zie geen echte nadelen", aldus Peter Huwae. De projecten krijgen ook aandacht in het oudercontactblad en het blad voor de leerlingen. "Bij mijn weten doet geen enkele school in Leiden projecten van deze soort. Dat is het aardige van dit systeem". terhammen, 's middags 2 en 's avonds warm eten. Eén ding is zeker, hij eet geen pillen. Hij neemt wel eens patat of zo. Hij drinkt geen alcohol, maar spa, jus d'orange enz.. Dan gaan we maar weer over op vragen over boksen, want meer vragen over voeding heb ben we niet. Voordat we naar Pe dro zouden gaan hadden we nog wat boeken over boksen gelezen. In één daarvan stond dat Pedro een onorthodoxe bokshouding had. Als we aan hem vragen wat dat inhoudt, weet hij dat zelf ook niet. Maar hij zal het even gaan vragen. Even later komt hij terug met een man, van wie ik zijn naam vergeten ben. Deze legt ons uit wat dat inhoudt. In het kort sa mengevat houdt het een houding in van begin 1800/1900. De bok sers stonden dan helemaal stil, met hun handen op de hoogte van hun gezicht, wachtend tot ze werden aangevallen. Een ouder wetse bokshouding dus. Danny Noordermeer en Corina Straathof. Bakker Hugo de Groot staat 's nachts om half drie op en is dan om drie uur in de bakkerij om sa men met een personeelslid brood te bakken. Hij bakt zo'n vijftig verschillende soorten brood en heeft voor het bakken 3V2 uur nodig. Maar daarvoor moet hij natuurlijk ook het deeg nog kneden. Met het brood bakken is hij om een uur of negen klaar. Een paar soorten brood slaat hij op in de vriezer omdat hij die niet in één dag kwijt kan. Het bruine brood bakt hij op 275° en het wit op 265°. De bakker maakt, buiten de 50 soorten brood ook nog 40 soorten gebak. Bij het gebak ge bruikt hij wel een paar kleur- en smaakstoffen. Hij haalt zijn grondstoffen al tijd bij dezelfde fabriek omdat dat handig is. Het is soms wat duurder, maar het bespaart een hoop ongemak van het bellen. Toen de bakker klein was wilde hij ook al bakker worden. Dat komt waarschijnlijk ook doordat zijn vader deze zaak in 1924 is ge start. De bakkerij moet wel altijd schoon zijn, want op ieder ogen blik kan de warenwet binnenval len. Deze bakker (De Groot) is aangesloten bij een vrijwillige controle van de warenwet. Dat kost wel geld, maar je weet ook waar je aan toe bent. Mike van Wouw, Eric Warmer dam, Joost Onvlee, Ronald Klui ver, Jaap-Willem Bery, Onno de Groot. De oplossing: van de vierde afleve ring van de Krantleeskwis was 'Ruimtevaart'. Ook deze keer zijn er weer veel goede inzendingen binnengekomen. De prijswinnaars zijn: Mariska Kühn uit Katwijk, Sandra Abrahams uit Alphen aan den Rijn en Hannie de Wit uit Lei den. Zij krijgen een boeken- of pla- tenbon toegestuurd. De vierde Krantleeskwis was te vens de laatste die de KITS-redak- tie dit jaar in samenwerking met de Stichting Krant in de Klas orga niseerde. Gezien de grote aantallen inzendingen mogen we van een succes spreken. Toch vielen daar door natuurlijk meer inzenders niet dan wel in de prijzen. Aan de genen die fraaie, soms zelfgemaak te, kaarten hebben ingestuurd tot slot een bedankje. Hoe oud wasje toen je begon met surfen? "Ik was zestien jaar". Hoeveel keer per week surf je? "Dat hangt af van de weersom standigheden, als het bijvoor beeld hagelt dan ga ik niet sur fen". Wat doe je dan? Ik werk in de winkel of ben mijn materiaal aan het voorberei den. Ik heb 5 a 6 planken en 12 zeilen en die moeten altijd puntje precies in orde zijn voor een wedstrijd. Verder bekijk ik wat nieuwe ontwikkelingen. En ik ga ook wel eens trainen (conditie)". Als je in een tijd zit met veel wedstrijden, eet je dan anders als in een een tijd zonder wed strijden? Ja, want als je de wedstrijd heb gehad dan wil ik mijn agressie enzo kwijt en dan word ik een keer goed dronken en ik eet van alles. Tot ik bij mezelf denk dat het zo niet goed gaat en dan stop ik ermee. In de tijd dat ik wed strijden heb dan let ik er wel op wat ik eet (veel eiwitten) en ik neem dan ook meer rust. Voor een wedstrijd neem ik altijd een goed ontbijt want ik ben dan bij voorbeeld om een uur of negen al op de plank". Heb je ook een bepaald dieet? "Voor de Olympische Spelen heb ik wel een dieet gehad. Ik woog 72, 73 kilo voor de Spelen maar door de omstandigheden daar moest ik afvallen en ik ge loof dat ik toen 65 kilo woog". Doe je nog andere sporten naast het surfen? "Ja, ik hou heel erg veel van individuele sporten. Ik ga bij voorbeeld graag waterskiën of ik ga kanoën. Als ik in Zwitserland ben en ik zie een berg dan ga ik altijd een berg beklimmen, want ik wil die berg overwinnen. Ver der ga ik nog wel eens hardlo pen". "Ik drink hier in Nederland bier. Meestal een stuk of drie. Dat komt omdat ik nooit veel drink, dus ik heb niet veel nodig om dronken te worden en na drie biertjes vind ik het ook niet lek ker ook en ik ga dan over op spa rood". Lijdt je familie en je vrienden kring ondier de sport? Ja, wantje bent natuurlijk niet altijd thuis en omdat je veel moet trainen en veel moet rusten ver vaagt je vriendenkring ook. Maar het is nog moeilijker om contac ten te leggen, want de meeste mensen hebben van te voren al een beeld van je. Of ze willen vrienden worden en als het pun tje bij het paaltje komt dan zie je ze niet meer of ze lopen om je heen. Maar de vrienden die ik heb zijn echte vrienden". )lgende citaat A: 'Twee Deense toeristen zyn gisteren op het Rode Plein aan gehouden, omdat zij daar aan voorbijgangers bijbels uitdeel den'. B: 'De bijbel is een religieu ze roman'. C: 'en op Das Kapitaal na het best verkochte boek ter wereld'. A. In een 'democratisch' land is dit gewoon toegestaan, en mijns inziens voor belijdende christenen een prachtige taak, in gehoorzaamheid aan hun Hei land en Verlosser Jezus Christus. B. Dit is een ernstige beledi ging van God die mensen, door zijn geest vervuld, deze boeken heeft laten schrijven tot heil en redding van een in zichzelf verlo ren wereld. Enkele jaren geleden is weer duidelijk bewezen door de gevonden zogenaamde 'Dode Zee-rollen', dat feiten die door zogenaamde 'geleerden' werden ontkent, toch juist en waarachtig bleken te zijn. (Overigens veroor- De Europese Commissie in Brus sel wil de komende driejaar 75 mil joen gulden uitgeven voor een uit wisselingsprogramma voor jonge ren. De Spaanse Europese com missaris voor sociale zaken, Ma nuel Marin, heeft dat maandag tij dens een persconferentie in Brus sel meegedeeld. De bedoeling is dat 80.000 Europese jongeren van 16 tot 25 jaar ten minste één week doorbrengen in een andere EG-lid- staat. Daar moeten ze dan kennis kunnen maken met het economi sche, sociale, politieke en culturele leven van dat land. Het uitwisselingsprogramma heeft de naam 'YES (Youth Ex change Scheme)' gekregen. De uit wisselingsactiviteiten zullen onder het beheer van de EG-lidstaten val len. Volgens Europees commissa ris Marin zullen de EG-lidstaten er op moeten toezien dat vooral 'kan sarme jongeren' kunnen profiteren van het uitwisselingsprogramma. Vijftien miljoen van het geld voor het programma wil de EG-Com- missie gebruiken voor onder meer voorlichtingsactiviteiten, het steu nen van uitwisselingsorganisaties voor jongeren en het opleiden van sociaal-educatieve begeleiders. De EG heeft al eerder zulke uit wisselingsprogramma's gekend. Vorig jaar bij voorbeeld konden ongeveer 1.400 Europese jongeren op kosten van de Gemeenschap in een ander EG-land verblijven. Vo rig jaar kregen 2.000 Europese stu denten een beurs om deel te ne men aan studieprogramma's in het buitenland. Boos op KITS deel ik wetenschap niet, want onze eigen zoon is christen-filo- soof, die nog veel beter dan wij, eenvoudige mensen, de waanzin onder punt B zou kunnen weer leggen). C. Dit is een grove leugen, de schrijver kan zich op het gebied van verkoopcijfers beter objec tief laten voorlichten en niet van uit een bepaald vooroordeel deze onjuiste gegevens neerkalken. Het opnemen van een com mentaar op de KITS-pagina van volgende week, zonder dit te ver minken zou mijns inziens het minste zijn wat hy of u kan doen om deze ernstige belediging van wat ieder christen-belijder het meest heilig is, namelyk het door God zelf gegeven woord terug te nemen. Verwachtend dat u bij de overigens gewaardeerde krant deze moed opbrengt, Fam. C. Zijlstra Cederstraat 215 Alphen aan den Rijn NASCHRIFT RED. Het gewraakte artikel in KITS was bedoeld om aan te ge ven op welke manier het blad van de Russische scoialistische partij, de Pravda, haar jeugdige lezers voorlicht, in dit geval over de bijbel. De KITS-redac- tie heeft daarbij kanttekenin gen geplaatst. De vooroordelen en de belediging die de heer Zijlstra desondanks de KITS- redactie toedicht, zijn slechts op hun plaats bij de redactie van de Pravda. /diesmeaadté'ii»ziek- Hrtl ifLn W1 (Wij l/ifrf ik ,T. [|IU |Ufl\| tP ^ne vh! i wuker Klinketi... (Wordt vervolgd) In Utrecht is, 57 jaar oud, pro fessor dr. W. E. Verdonk overle den. Hij was hoogleraar christe lijke ethiek vanwege de Neder landse Hervormde Kerk aan de Utrechtse universiteit. Dr. Verdonk is eerst predikant geweest, achtereenvolgens in Okkenbroek (Ov.), Workum en Oegstgeest. In deze laatste her vormde gemeente werkte hij van 1964 tot 1975. Toen werd hij be noemd tot docent aan de theolo gische faculteit van de Leidse universiteit. Twee jaar later pro moveerde hij daar. In 1981 benoemde de synode hem tot kerkelijk hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Enkele jaren later verwisselde hij die voor de Utrechtse univer siteit. Hij doceerde ook in de vakken apostolaat, homiletiek (preekkunde) en kerkrecht. De laatste jaren trok dr. Verdonk veel aandacht met zijn opvattin gen en lezingen over 'burgerlijke ongehoorzaamheid'. Vrijdagmiddag 14 februari om 2 uur wordt in de Groene of Willi- brordkerk in Oegstgeest de rouwdienst gehouden. De begra fenis bij deze kerk is daarna. Sekten. Volgens de vereni ging 'Samenwerkende Ouders Sekteleden' (SOS) draait het rap- port-Witteveen over sekten om het werkelijke probleem heen: de bijzondere commissie van de Tweede Kamer heeft de vraag of sekten een gevaar zijn voor de sa menleving niet herkend of er kend. "De commissie is de 'nieuwe religieuze bewegingen' met de grootst mogelijke toegeeflijk heid tegemoet getreden, waarbij de lezer tussen de regels van het rapport door duidelijk wordt ge maakt, dat men aan het sekten- probleem niet zo zwaar moet til len". Zo oordeelt de vereniging SOS. "De rapporteurs zijn op veel punten eenzijdig en naief te werk gegaan". Op 17 februari zal de regering zich beraden over het fenomeen 'sekten'. De vereniging heeft de regering gevraagd, ook aandacht te schenken aan het daarover ge voerde debat in het Europese parlement; in die resolutie staan normen waaraan sekten zich moeten houden, zoals het niet hinderen van sekteleden in hun contacten met de 'buitenwereld' (familie, kennissen, vrienden). Controle zou er moeten komen op de arbeidsvoorwaarden en na leving van de sociale wetgeving bij sekten en op de uitoefening van psychotherapie door onbe voegden. Ook vraagt SOS om fis cale controle. Aan de erkenning dat een bepaalde stroming een godsdienst vertegenwoordigt zou een kritisch onderzoek voor af moeten gaan. De bijzondere kamercommis sie adviseert juist gelijkstelling van nieuwe religieuze bewegin gen met de 'traditionele kerkge nootschappen op joods-christe lijke grondslag'." Ze maakt alleen een uitzondering voor de sekte Scientology en de 'Verenigings kerk' van Moon. Ontvangst. Monseigneur E. Cassidy, de pauselijke vertegen woordiger in ons land. zal mor genochtend de protestantse dele gatie ontvangen die volgende maand naar Rome gaat om met rooms-katholieke vertegenwoor digers te praten over zaken als gemengd-gehuwden, eucharisti sche gastvrijheid (avondmaal), vrouw en ambt en oecumenische samenwerking (zie de rubriek 'Naby en Ver' in de krant van gis teren). Deze ontmoeting in Den Haag hoort bij de voorbereiding van de protestantse afgevaardigden op de komende gesprekken. De protestantse delegatie bestaat uit heivormden, gereformeerden en evangelisch-luthersen. Deze ker ken hebben de uitnodiging om in Rome het oecumenisch gesprek van vorig jaar (pausbezoek) voort te zetten aanvaard. Leger des Heils. Van 17 fe bruari tot 1 maart houdt het Le ger des Heils de jaarlijkse natio nale collecte. "Naast het werk in tientallen centra voor maatschappelijk werk, waarvan de kosten groten deels door de overheid worden gesubsidieerd, wordt er van mens tot mens nog op tal van manieren hulp geboden vanuit honderd korpsen, verspreid over het hele land", schreet majoor D. C. Verpoorte van het hoofdkwar tier ons. "Dat gebeurt door opvang van mensen in crisissituaties, maal tijdvoorziening, verstrekking van kleding en huisraad, bejaar den- en jeugdwerk en ontwen ningsprogramma's voor alcoho listen. Het is voor al dit niet-ge- subsidieerde werk, dat het Leger weer een beroep doet op de Ne derlandse bevolking". De nationale -collecte vertoont nog steeds een stijgend resultaat. Vorig jaar bracht ze f217.000 méér od dan in 1984. Onkerkelijkheid. De weige ring van de Rooms-Katholieke Kerk om in te stemmen met in tercommunie voor gemengd-ge huwden heeft tot gevolg dat deze mensen meer en meer van de kerk vervreemden. Wederzijdse toelating tot eucharistie en avondmaal wordt steeds noodza kelijker. Dat is de ervaring binnen de Verenigde Evangelisch-Lutherse Kerk in West-Duitsland. Het aan tal kerkverlaters onder ge mengd-gehuwden is zo groot, dat de huidige situatie niet langer is te verdedigen, zei de kerkelijke perschef Jürgen Jeziorowski. "Beide kerken mogen niet langer de wens tot meer gezamenlijke kerkdiensten negeren". "De bar rières rond eucharistie en avond maal kunnen wegvallen als de wil daartoe aanwezig is". In 1975 bepaalde de lutherse synode in Duitsland, dat de rooms-katholieke partners in ge mengde huwelijken kunnen deelnemen aan de lutherse avondmaalsviering. De West- duitse bisschoppen hebben nooit op deze uitspraak gerea geerd. Bijbel. In Brazilië bestaat grote belangstelling voor de bij bel Vorig iu;ir werden er 600.000 exemplaren gekocht (tegen bij voorbeeld 200.000 in 1970). In de jaren 70 verscheen daar het Nieu we Testament in de Portugese omgangstaal. Deze vertaling van de hele bijbel komt over een paar weken ter beschikking. Ze is vooral bedoeld voor de laagste inkomensgroepen en wordt on der de kostprijs verkocht. Men verwacht, dat in de ko mende jaren de vraag naar bij bels verder zal toenemen omdat de nieuwe vertaling de bijbel binnen het bereik van andere be volkingsgroepen heeft gebracht. Het Braziliaanse bijbelgenoot schap deed al een beroep op an dere genootschappen om te hel-1 pen by de produktie. Hervormde Kerk: beroepen te Nunspeet P. L. de Jong Aspe- ren; bedankt voor Elburg S. van den Oever Dordrecht. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Balk H. Lijesen Hattcm; aange nomen de benoeming tot docent aan het Calvyn-seminarium te Grand Rapids (Verenigde Sta ten) H. de Moor Doornspijk. Re monstrantse Broederschap: aangenomen naar Utrecht (deel werk) kandidaat mevrouw A. Joosten-Waale Leers urn

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11