Parlement begint stemmen tellen Roemloos einde Thatcher in zicht? Mafia-proces in alle rust begonnen Verkiezingen in Haïti beloofd Vrees voor geweld Filippijnen neemt toe Irak ontkent succes Iran NASA schrapt 3 vluchten Wachten bij de brug 629- DINSDAG 11 FEBRUARI 19?6 BUITENLAND PAGINA 7 MANILLA - Het Filippijnse parlement heeft gisteren overeenstemming bereikt over de wijze waarop de stemmen zullen worden geteld in de presidentsverkiezingen van afgelo pen vrijdag. In Manilla wordt hier en daar nog steeds gedemonstreerd door aanhangers van de oppositie. Op een van de bijeenkomsten in de zakenwijk Makati, waar oppositie kandidaat Corazon Aquino het woord voerde, werd een demon strant gedood door een sluipschut ter. Hoewel het gisteren en vanoch tend verder niet tot ernstige inci denten kwam, vrezen veel Filippij nen dat het steeds moeilijker zal worden om gewelddadigheden in de komende weken te vermijden. door Ruud Kreutzer Het parlement, dat volgens de grondwet verantwoordelijk is om de officiële uitslag van de verkie zingen bekend te maken, is begon nen met het verwerken van de eer ste verkiezingscertificaten uit de provincies. Van de in totaal 137 re gionale kiesbureaus zijn intussen pas 70 van deze documenten ter plekke. De oppositie vreest dat ook het parlement, waarin de KBL-partü van Marcos een tweederde meer derheid heeft, zal meewerken aan verdere knoeierijen met de tellin- TEHERAN (RtrVAFP) - Iraanse troepen hebben de zuid-Iraakse oliehavenstad Faw veroverd, zo heeft het Iraanse nationale nieuws agentschap Irna vandaag gemeld. Irak ontkende vanmorgen met kracht dat de stad in handen van de Iran is gevallen. In Iraanse oorlogscommuniqués werd eerder gemeld dat troepen de strategische Sjatt al-Arab rivier waren overgestoken en een beleg hadden geslagen rondom Faw. De ze stad ligt op 40 kilometer afstand van de grens met Koeweit. Maar ook deze verovering wordt door Irak tegen gesproken. gen van de stemmen, die nu al vier volle dagen aan de gang zyn. De enorme vertragingen worden door het oppositiekamp gezien als een poging van Marcos om te bekijken hoeveel fraude hij nu nog nodig heeft om zijn overwinning veilig te stellen. Het parlement heeft volgens de grondwet twee weken de tijd om tot een beslissing te komen en het wordt niet verwacht dat zij voor het eind van deze week een officië le uitslag bekend zullen maken. Buiten het parlementsgebouw werd gisteravond gedemonstreerd en kwam het laat in de nacht tot kleine schermutselingen tussen voor- en tegenstanders van de zit tende president Marcos. Mevrouw Corazon Aquino riep haar aanhan gers tydens een bijeenkomst op om kalm te blijven. In een interview met de Manilla Times, een oppositiedagblad dat vele jaren geleden werd verboden en vorige week weer voor het eerst verscheen, benadrukte ze vanoch tend andermaal dat zij alleen vreedzame acties voorstaat. In tegenstelling tot eerdere be richten ziet het ernaar uit dat de onofficiële tellingen van de vrijwil ligersorganisaties Namfrel en die van Comelec (de commissie die de verkiezingen heeft georganiseerd) worden voortgezet, ook nu het par lement vandaag is begonnen met de officiële telling. Namfrel, dat ruim 50 procent van de stembu reaus heeft verwerkt, geeft Aquino een voorsprong van 54 procent, ter wijl Comelec president Ferdinand Marcos een voorsprong geeft van Hotelbrand Japan SHIMODA (Rtr.) - Een hotelbrand in de Japanse badplaats Atagawa ten zuidwesten van Tokio heeft gisteren vermoedelijk aan 24 men sen het leven gekost. Het houten gebouw brandde in korte tyd ge heel af. Er zijn veel vakantiegan gers in de plaats vanwege een na tionale feestdag. Comelec kwam gisteren ernstig in opspraak nadat een aantal me dewerkers van het computercen trum van Comelec hun werk plot seling verlieten, omdat zy naar ei gen zeggen niet langer wilden meerwerken aan de opzettelijke knoeierijen met de gegevens die in de computers van Comelec moes ten worden ingevoerd. PALERMO - Het begin van het mafia-proces in Palermo was, na alle voorafgaande opwinding, van een voorbeeldige rust. "Dit is een proces, geen circus", had de voor zitter van de rechtbank Alfonso Giordano, van te voren vermaand, en er is alles gedaan om elke sensa tie, behalve die van de proces- verklaringen zelf, te weren. Het splinternieuwe gebouw is omgeven door een labyrint van door Hein ten Kortenaar hekwerk met smalle doorgangen, die door zwaar bewapende politie en carabinieri en door elektroni sche apparatuur worden gecontro leerd. De tientallen scherpschut ters op de daken van alle omrin gende gebouwen hebben zich bij na onzichtbaar opgesteld. Er wor den per dag niet meer dan 300 toe schouwers toegelaten, die plaats mogen nemen in een galerij naast die van de enkele honderden jour nalisten, die voor het proces zijn geaccrediteerd. Deze galerijen liggen boven de lange rij fel verlichte kooien, waar in de 208 gearresteerde verdachten hun proces bijwonen. Deze zijn dus onzichtbaar voor het publiek, behalve voor de menigte fotogra- fen en televisieploegen uit de hele wereld, die beneden hun werk mo gen doen, maar van wie de ver dachten gescheiden zijn door ko gel- en geluidvrij glas. Beschamende vertoningen als bij het Camorra-proces in Napels, waar sommige verdachten als tele visiehelden konden optreden en van achter de tralies hun bedrei gingen en scheldpartijen de wereld inslingerden, zijn hier dus bij voor baat uitgesloten: tijdens de verho ren moeten de verdachten van mi crofoons gebruik maken om zich in de zaal te laten horen. .Vermeden Het gebouw ligt recht tegenover de gevangenis en is er door een on dergrondse gang mee verbonden, zodat gevaarlijke en veel man schappen vergende transporten van de gevangenen worden verme den. De enige die van buiten komt is Pippo Calo, een van de hoofdver dachten, die op last van de recht- WASHINGTON (AP/AFP) - De NASA heeft de drie eerstvolgende missies met ruimteveren afgelast vanwege het ongeluk met de Chal lenger. Dat heeft het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart meege deeld. Het gaat om de vluchten van 6 maart met de Columbia, bedoeld ter bestudering van de komeet van Halley; de vlucht van 15 mei met de Challenger, die de Europese ruimtesonde Ulysses naar Jupiter en de zon zou brengen; en de vlucht, vijf dagen later, van het ruimteveer Atlantis, die de Ameri kaanse sonde Galileo naar Jupiter zou moeten voeren. De 'eerstkomende vlucht die daarna op het program staat is een vlucht op 24 juni met de Columbia, maar het staat nog niet vast of de vluchten dan hervat zullen wor den. De NASA had oorspronkelijk 15 missies op het program staan voor 1986, waarvan er tot dusver een is voltooid. De Amerikaanse regering heeft het Congres voorgesteld een satel liet ter waarde van 387 miljoen dol lar te lanceren met de Europese Ariane-raket. Het gaat om de Top- ex-Poseidon satelliet, die door de NASA wordt ontwikkeld in sa menwerking met het Franse Natio nale Centrum voor Ruimteonder zoek. De satelliet verricht met be hulp van radar zeer nauwkeurige metingen over de waterstand in de Sneeuwoverlast in heel Europa ROME/WENEN (AP) - Hevige sneeuwval en koude zorgt in heel Europa voor problemen. Zelfs de Franse Rivièra heeft er last van. ^Sommige scholen moesten sluiten omdat de ver warming het af liet weten. Een DC-9 van de KLM week giste ren uit van het vliegveld van Rome naar Pisa, omdat het we gens zware sneeuwval in Rome niet kon landen. Ongeveer 50 skiërs zijn giste ren door een helikopter bevrijd uit een vastgelopen liftcabine, waarin zij ongeveer een uur op gesloten hadden gezeten.Het incident deed zich voor in Lan- deck, ongeveer 70 kilometer ten westen van Innsbruck. De exploitant van de skilift ver klaarde dat een technische sto ring de oorzaak was van het vastlopen van de cabine. Er raakte niemand gewond bij de reddingsoperatie. bank gescheiden moet blijven van alle anderen en dagelijks uit de ma ximale veiligheidsgevangenis van Termini Imerese wordt overge bracht naar de rechtszaal, waar hy een kooi voor zichzelf heeft. Ook alleen in een kooi zit Lucia no Leggio die, gekleed in een blau we overall, arrogant de zaal inkijkt, alsof de hele zaak hem niet aan gaat. Hij is al voor vroegere feiten tot levenslang veroordeeld en leidt al jaren aan een zware nierziekte, maar wordt ervan beschuldigd nog vanuit de gevangenis leiding te hebben gegeven aan de familie van Corleone, de grote overwinnaar in de mafia-oorlog van het afgelopen decennium. In andere kooien zijn de banken bezet door groepjes la gere goden, die nog steeds verbij sterd schijnen dat hun dit kon wor den aangedaan. Eindelijk, na een raadskamer van bijna een uur, komen de rech ters binnen en nemen plaats op het podium tegenover de kooien. Het oponthoud, verklaart de voorzitter, is veroorzaakt door de samenstel ling van de jury en de keuze van evenveel plaatsvervangers, zodat het proces niet kan worden opge houden door het uitvallen van een jurylid. Invallen Wat hij er niet by vermeldt, maar wat iedereen weet, is dat ook voor hemzelf en de andere rechter, Pie- tro Grasso, al plaatsvervangers zyn aangewezen, die het hele proces zullen bijwonen, zodat ze onmid dellijk kunnen invallen als zijzelf 'om welke reden dan ook niet in staat mochten zijn het proces voort te zetten'. Dit is nog nooit eerder voorgekomen en het tekent de be zorgdheid die er om dit buitenge wone proces hangt. Aan de gezichten van rechters en juryleden valt deze spanning niet af te lezen wanneer, na de eedafleg ging van de jury, de eigenlijke for maliteiten een aanvang nemen. De rest van de ochtendzitting en de hele middagzitting verlopen met het appèl van alle 474 beklaagden, ook van de 121 die nog voortvluch tig zijn en hier by verstek worden berecht. In de komende dagen krij gen de verdedigers de gelegenheid hun juridische bezwaren tegen de dagvaarding naar voren te bren gen. Het zal nog verscheidene da gen duren voor het proces werkelyk op gang komt. WEST-BERLIJN - Een Siberische kou, maar verder is de hele sfeer rond de Glienicker-brug tussen West-Berlij n en de DDR die van een eersteklas spionageroman. Een stalen brug van 128 meter over een dichtgevroren rivier, de Havel. Felle schijnwerpers schijnen over een bar winterlandschap. De Muur is binnen handbereik. Bij de brug, die de grens vormt tussen twee werel den, stellen politiemannen dranghekken op. door Hans Hoogendijk De koude voeten zijn even vergeten, net als het weerbericht dat op nieuw minima van min 20 graden voorspelt. De bevestiging van het ver moeden komt even later. De Amerikanen, die het in dit stadsdeel van Berlijn voor het zeggen hebben, verstrekken mededelingen. Het kasteel tje Klein Glienicker wordt even veranderd in een perscentrum. De jour nalisten wordt meegedeeld dat uit oogpunt van veiligheid hun kampeer wagens en auto's een paar honderd meter terug moeten. De weg naar de brug wordt tot vanavond zes uur afgezet. De Amerika nen willen geen vragen beantwoorden. "Het is geen persconferentie, maar een technische briefing", zegt de woordvoerder. <*Zeker werd ook uit de schaarse mededelingen van de Amerikaanse autoriteiten dat de uitwisseling vandaag plaatsvindt. Net zo zeker als het is dat Anatoli Sjtsjaranski meekomt. Op de vraag of Sjtsjaranski ook te zien zou zijn kwam als antwoord: „We doen al het mogelijke om u in staat te stellen beelden van hem te maken, maar garanderen kan ik het niet". Op de aanvullende vraag "zal hij op de brug zijn?", zei de woordvoerder: "Hy zal er zyn". (foto anpi PORT-AU-PRINCE - De Haïtiaan- se generaal Henry Namphy heeft aan de internationale pers de plan nen van de onder zijn bewind staande Raad van Nationale Rege ring uiteen gezet. Namphy wees op de noodzaak om de uitloop van het boerenland naar de grote stad een halt toe te roepen. Hy beloofde vrije vakbonden, respect voor de mensenrechten, en ook een vrije pers. Verder kondig de hy verkiezingen aan, maar hij gaf geen bijzonderheden. Later, op een informele bijeenkomst, gaf Namphy, die in feite als het nieuwe staatshoofd van Haïti moet worden beschouwd, als rechtvaardiging voor zyn stellingname dat er eerst orde op zaken moet worden ge steld en dat niemand precies weet hoe lang dat zal kunnen duren. In Haïti zelf blijven er de nodige twijfels bestaan over het nieuwe ADVERTENTIE sr- ifAii Laos* B.V. Tel.01720-31102 bewind, temeer daar gisteren bleek dat tal van Duvalier-mensen in hun ambtenarenfunctie door het nieu we bewind zullen worden gehand haafd. Een kleine menigte was al op weg naar het gemeentehuis van Port-au-Prince om daar Frank Ro- main, van wie bewijzen zijn dat hy in de tijd van Jean-Claude Duva- liers vader, Francois, persoonlijk mensen om het leven heeft ge bracht, van zijn post als burge meester te ontzetten. Maar de ma nifestatie werd onderbroken door in de lucht schietende politiemen sen en militairen. Op het belastingkantoor werd de directeur echter door zyn eigen werknemers letterlijk en figuurlijk buiten de deur gezet. De politie ar resteerde hem, maar meer om zijn leven te beschermen dan om hem achter de tralies te zetten. Een ander opmerkelijk persoon die gewoon zyn functie uit zal blij ven oefenen is Guy Mayer, de rege ringswoordvoerder, die de afgelo pen weken verschillende malen publiekelijk de katholieke kerk be dreigde. Oud-burgemeester Florence gedood door Rode Brigades FLORENCE (AFP) - De Republi- keinse oud-burgemeester Lando Conti (51) van Florence is gisteren bij een aanslag van de Rode Briga des om het leven gekomen. De aanslag zou zijn gepleegd door twee mannen. De aanvallers lieten by het slachtoffer een kopie achter van "resolutie nummer 20", een document uit maart 1985 van de Rode Brigades. Conti, die nog wel lid was van de gemeenteraad, zat in een auto toen hy vanuit een andere auto onder vuur werd geno men, zo hebben getuigen gezegd. Het is bijna een jaar geleden dat de linkse terreurorganisatie Rode Bri gades een aanslag uitvoerde. Buitenland kort Paus in India Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn bezoek aan India afge sloten. Een groep hindoes werd gearresteerd. Zij riepen leuzen te gen de paus en probeerden een pauspop te verbranden. De paus riep zijn gehoor van 100.000 jonge ren in het Shivaji-park op trouw te zijn aan hun nationale erfgoed en hun gemeenschap, maar zich niet schuldig te maken aan welke vorm van discriminatie dan ook. Observer De Britse krant de Observer, die enkele brieven van de dissidente Russische kerngeleerde Sacharov gaat publiceren, heeft de in de Ver enigde Staten wonende familiele den van Sacharov meer dan 110.000 gulden bétaald voor die brieven. Dit heeft de hoofdredac teur van de krant, Donald Trelford, bekendgemaakt. Tsjaad De regering van Tsjaad heeft een Libische aanval op Tsjadische re geringstroepen in Kouba Olanga, in het midden van Tsjaad, gemeld. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in N'Djamena voer den Libische kolonnes een aanval uit op deze plaats. Helikopter Veertien inzittenden worden ver mist nadat een helikopter van de Franse marine gistermiddag bij Corsica een noodlanding op zee moest maken, aldus militaire bron nen in Toulon. De piloot meldde om 13.49 uur dat hij moeilijkheden had en ongeveer 50 zeemijl ten noorden van Corsica een landing op zee zou wagen. Het zoeken naar de vermisten wordt door een krachtige wind op de Middellandse Zee belemmerd. LONDEN - De messen zijn gesle pen en liggen klaar. De enige twee vragen in de thriller van de heden daagse Britse politiek die er nu nog toe doen, zijn: wie durft ze in de rug van premier mevrouw That cher te steken, en vooral ook: wan- Juist vorige week bracht me vrouw Thatcher een nieuw record op haar naam: ze kan nu zeggen de langstdienende minister-president van Engeland sinds de oorlog te zyn. Maar de vraag hoeveel maan den ze nog aan dat record kan breien wordt nu met de dag actue ler. door Henk Dam Het afgelopen weekeinde leidde de speculatiegolf in en buiten de regerende Conservatieve partij tot een koddig schouwspel. Bij het jaarcongres van de Jonge Conser vatieven staken maar liefst drie lei dende Tories gloedvolle betogen af, waarin zy vertelden waarheen het met land en regering zou moe ten. Open brief Minister Walker (energie), partij- voorziter Tebbit en ex-minister He- seltine (defensie) deden dat om zich maar vast te profileren voor het geval de IJzeren Dame straks... En leider van het Lagerhuis John Biffen gaf in een open brief ook vast wat schoten voor de boeg. Natuurlijk, geen van dit viertal zei ook maar in de verste verte dat de premier moet aftreden, stel je voor. Maar ze zou wat meer aan de werklozen moeten doen (Walker), socialer moeten zijn (Heseltine), niet zo agressief moeten optreden (Biffen), nog harder op de opposi tie moeten inhakken (Tebbit). Dat zo'n discussie over stijl en in houd van Thatchers optreden nu in het openbaar plaats heeft, is het duidelijkste teken dat men maar kan wensen dat er diepe, diepe twijfels rond haar persoon zijn ont staan. Want bij de Tories gelden als de twee hoogste geboden dat de vuile was altijd binnen blyft, en dat de leider onvoorwaardelijk ge steund wordt. Opkrassen Een Lagerhuislid, sir Anthony Meyer, heeft het aangedurfd in het openbaar te zeggen dat mevrouw Thatcher nu maar gauw moet op krassen. Velen van zijn collega's denken het, ongetwijfeld. Want het vooruitzicht onder mevrouw That cher algemene verkiezingen in te moeten, trekt vrijwel geen enkele Tory, met een Lagerhuiszetel te verdedigen, nog aan. De partij staat er in de peilingen heel slecht voor, op een derde plaats na Labour en de Alliantie (li beralen en sociaal-democraten). Kiezersonderzoeken maken duide lijk dat dat vooral komt door wat Conservatieven in het geheim wel de TBW-factor noemen - de That Bloody Woman-factor -, de groeiende antipathie dus die me vrouw Thatcher bij de Britse kie zers oproept. De stemming in het land is dat de premier ongetwijfeld grote ver diensten heeft gehad (inflatie be dwingen, vakbonden bestrijden, Falklandoorlog winnen), maar dat ze is opgebrand en nu eigenlijk al leen nog maar irritatie en wantrou wen oproept. Irritatie vanwege de koninklijke allures die de premier zichzelf heeft aangemeten (en die zo gena deloos werden blootgelegd toen Thatcher: derde termijn, (foto api minister Heseltine onthulde hoe ze in het kabinet pleegt op te treden), en wantrouwen vanwege haar aan deel in de Westland-affaire. De premier heeft over die affaire inmiddels allerlei verklaringen af gestoken, ze heeft brieven open baar gemaakt, ambtenaren toe stemming gegeven getuigenissen af te leggen, maar het gevoel is - met gegronde reden - blyven be staan dat ze niet helemaal eerlyk is geweest. Robuust Een van haar belangrijkste wa pens, haar reputatie een weliswaar erg robuust optredende maar dan toch in ieder geval integere politica te zijn, is haar daarmee uit handen geslagen. De enquêtes maken dit meer dan duidelijk. En het is niet alleen een kwestie van ethiek. Het weergaloze gerom mel rond de Westland-affaire (die uiteindelijk ging om een relatief klein bedrijf), maar die niettemin twee vooraanstaande ministers hun baan kostte, heeft twijfels doen rijzen rond de vraag of de pre mier haar ambacht nog wel in de vingers heeft. Daar droeg de merkwaardige gang van zaken vorige week rond het Britse automobielconcern Bri tish Leyland (waarvan de divisie personenauto's eerst wel, maar na kritiek van Conservatieve Lager huisleden toch weer niet door Ford mocht worden overgenomen) al leen nog maar toe bij. Hoopvol De vraag voor de Conservatieven luidt dus: wat nu? (En hoopvol: Zou de premier misschien zelf weg willen?). Daar is weinig kans op, want mevrouw Thatcher heeft vaak, ook nog zeer onlangs, laten weten bij komende algemene ver kiezingen haar partij voor de derde keer te willen leiden (daarmee op nieuw een record vestigend). Moet ze dan tot aftreden worden gedwongen, en zo ja, hoe? Om met die laatste vraag te beginnen: by de Conservatieve partij wordt de par tijleider (en dus de premier) geko zen door de Lagerhuisleden. Getè- genheid daartoe bestaat bij het par tijcongres, dat elk jaar in oktober wordt gehouden. Als de Conservatieven met een nieuwe leider de algemene verkie zingen van 1987 of begin '88 in wil len, dan zouden ze die oktober aan staande moeten aanwijzen. Marga ret Thatcher zou dan van tevoren, in een gesprek met de partijtop, de raad krijgen af te treden. Een dergelijke gang van zaken zou niet zonder precedent zyn. Ook de partijleiders Macmillan, Home en Heath werden min of meer tegen hun zin tot opstappen gedwongen omdat de Conservatie ve Lagerhuisleden vreesden hun zetels te verliezen. Opvolger Wil een dergelijke opzet slagen, dan moet er wel een opvolger klaar staan. Daar zit nu een probleem, want er is niet één kandidaat-op- volger, er zyn er tenminste zes. En die zes vertegenwoordigen alle maal verschillende richtingen in de partij, verschillen die tot nu toe onder Thatchers wijde mantel goeddeels verborgen bleven. Een opvolgingsstrijd zou de gro te meningsverschillen binnen de Conservatieve partij over de te vol gen politieke lijn genadeloos bloot leggen. Onderling verdeeld de ver kiezingen ingaan is nog stommer dan met een niet erg populaire leidster, en alleen al op grond daar van zou premier Thatcher het wel licht alsnog kunnen redden. Maar voor het geval ze moet sne ven, is het een aardig tijdverdrijf (de Britse media doen er gaarne aan mee) nu al wat te filosoferen over haar opvolger. Heseltine? Nee, die heeft met z'n uit de school klappen te veel het odium van een Brutus-figuur gekregen. Norman Tebbit dan? Dat is de lieveling van mevróuw Thatcher, en zou door de kiezers te veel met haar vereenzelvigd worden. Nee dus. Minister Walker misschien? Te uitgesproken links. Ook niet. John Biffen? Te intellectueel en te weinig aansprekend. Nee. Blyven over (voorlopig, want wie weet hoe snel de lyst wordt uitge breid als echt het Dies Irae voor mevrouw Thatcher gaat klinken): minister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe en minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd. Saai Howe heeft een ruime ervaring (hy is ook minister van financien ge weest) en geldt als een wemig con troversiële figuur in het midden van de party (kunnen de Tories goed gebruiken). Daar staat tegen over dat hy zó saai is, dat Labour- man Dennis Healey luisteren naar Howe ooit omschreef als "aange vallen worden door een dood schaap". Het is Douglas Hurd wiens ster de afgelopen weken het snelst ge rezen is. Net als Howe is hy weinig controversieel. Hij heeft op zyn collega van buitenlandse zaken voor dat hy een prima rede kan af steken, en bovendien goed over komt op de tv. rijke rechtse opinieblad The Spec tator deze week z'n openingsarti kel aan Hurd, want dat is de man die we in de gaten zullen moeten houden. Dat zal mevrouw That cher zeker ook doen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7