Kabinet wil korting wao handhaven De Graaf: verplicht verhaal bijstand WIEL van der Vrouw topambtenaar in arrest vanwege organisatie knokploeg frs^ssr^ss^ Eg Weer kans op uitlevering van Heineken-ontvoerders King-Kong affaire blijft mysterie juewmsM» a™— aftffjftHOK&K 'Zo ik moet sterven, laat mij ombrengen' Uitlatingen Ruding over bijstandsvrouwen kritisch ontvangen DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 topambtenaar blijft voorlopig i het onderzoek'; zijn hechtenis is netals dat van drie overige ver- voorbarige conclusies dachten met zes dagen verlengd Gedeeltelijke wao-er in bijstand DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wijkt nog geen duim breed af van het plan om mensen die gedeeltelijk arbeids ongeschikt zijn verklaard ook maar voor een deel een wao- uitkering toe te kennen. Voor het andere deel zijn ze dan aangewezen op ww, wwv en uiteindelijk bijstand. In de derdag'tijdens de^gëweTddadighë- schriftelijke voorbereiding van de parlementsdebatten den gearresteerd. Hij moet zich be over de herziening van de sociale zekerheid heeft de Twee- schikbaar houden voor het gerech- AMSTERDAM/DEN HAAG - De echtgenote van de Oegstgeester topambtenaar die vorige week be trokken was by de gewelddadige ontruiming van een gekraakt pand in Amsterdam, is gisteren op last van Justitie gearresteerd. Ze wordt ervan verdacht een aandeel te heb ben in de actie van de knokploeg. Vermoed wordt dat de vrouw de knokploeg heeft georganiseerd. De gistermiddag dat zijn cliënt ook snel op vrije voeten komt. verzekerde bewaring 'in het belang Mantz vindt, dat de woordvoerder de Amsterdamse door Runa Hellinga en Weert Schenk Gistermiddag werd de broer de topambtenaar vrijgelaten. Deze weet dat zij door de nu aangehouden reden met twee mensen die gezien trokken over de rol van de topamb tenaar. Hij betwijfelt vooralsnog dat de man de knokploeg zou heb ben georganiseerd en geleid. De ex-echtgenote van de Oegst- geestenaar, die liever anoniem wil blijven, zegt zekere informatie te hebben waaruit blijkt dat de huidi ge vrouw van de topambtenaar het brein achter de knokploeg is. "Ik Amsterdam is ge- de Kamer gisteren opnieuw nul op het rekest gekregen. Zowel vanuit de regeringspartijen CDA en WD als vanuit de opposi tie was er bij staatssecretaris De Graaf op aangedrongen ook ge mogen (bijvoorbeeld van een eigen huis). Volgens het kabinet zou zo'n aanvulling van de regeling niet beschuldigd de knok- zijn bij de Centrumpartij. Mijn ex- ploeg te hebben samengesteld. De man wilde eerst niet meegaan. Zy broer, een student scheikunde, heeft hem toen vanuit Amsterdam was evenals de topambtenaar don- opgebeld om alsnog te komen". Glimmerveen Dit komt redelijk overeen met wat de vrouw van de topambtenaar eerder over de rol van haar man heeft gezegd. Volgens haar eerste lezing was ze samen met kennis- der geen commentaar geven. de vorm Hp aHvnraat van Ha tnnan De advocaat van de topambte- M. R. Mantz, verwachtte sen, onder wie de vroegere lijf wacht van de neo-fascist Joop Glimmerveen, naar Amsterdam gereden om poolshoogte te nemen. Daar had ze haar echtgenoot ge beld, maar deze zou steeds telefo nisch in gesprek zijn geweest. Intussen zouden volgens de vrouw haar reisgenoten, samen met een aantal mensen die zij toe vallig in een café hadden ontmoet, op eigen houtje het pand aan de 2e Jan Steenstraat zijn binnengedron gen. Ondanks het vergeefse getele foneer dook de topambtenaar vol gens zijn vrouw ineens in Amster dam op. Dat gebeurde volgens haar precies op het moment dat de politie de krakers in het pand te hulp kwam. De vrouw van de Oegstgeeste- naar is mede-eigenaresse van een gerenommeerde garage in Scheve- ningen. Ze staat bekend als een doortastende zakenvrouw met een grote invloed op haar man. Zij wordt gezien als de drijvende kracht achter de zakelijke activitei ten van de topambtenaar. Over de omvang en herkomst van het ver mogen van de topambtenaar be staat onzekerheid. Advocaat Frank van der Hoek van het advocatencollectief De Pijp in Amsterdam is evenmin over de echtgenote van de Oegst- geestenaar te spreken. Hij heeft met haar te maken gehad toen hij huurders verdedigde van panden die haar man in de hoofdstad in be zit heeft. Hij noemt de vrouw even reactionair, hard en onbeschoft als de topambtenaar zelf. Slechte reputatie Volgens Van der Hoek staan de drie panden van de topambtenaar op naam van zijn ex-echtgenote. De vrouw zelf schrikt van die me dedeling. Zij weet daar niets van. "Dat kan niet. Of het is weer zo'n streek van haar". De Oeggstgeeste- naar heeft in Amsterdam een slechte reputatie als huisjesmel ker. Advocaat Frank van der Hoek zegt:, "De man deed niet onder voor' het slechtste soort huiseige naar in de Pijp". Volgens de advo caat, die dossiers bezit over de strijd van huurders tegen de amb tenaar, heeft de Oegstgeestenaar zelfs huurders weggepest. Zo slecht als de man in Amster dam bekend staat, zo gunstig is het oordeel over hem op het ministerie van sociale zaken, waar hy direc teur van de afdeling sociale verze keringen. In die functie stond hij de afgelopen maanden aan het hoofd van een groep ambtenaren die zich de afgelopen maanden in tensief heeft beziggehouden met de stelselherziening. De advocaat van de topambte naar heeft vandaag op het ministe rie van sociale zaken een gesprek over de rechtspositie van zijn cliënt. Gisteravond is besloten dat de man strafrechtelijk zal worden vervolgd. Toen dat nog niet het ge val was, kon dé man volgens minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) onmiddellijk na zijn vrijlating op zijn post terugke ren. Nu is de positie van de top ambtenaar echter onduidelijk ge worden. Vanmiddag zou minister De Ko ning antwoord geven op mondelin ge vragen van Tweede-Kamerle den. Op zijn ministerie bestaat de vrees dat kamerleden de arrestatie van de topambtenaar zullen aan grijpen om de behandeling van de stelselherziening sociale zekerheid te vertragen. deeltelijk afgekeurde werknemers lijk zijn tegenover mensen die van- toch een volledige wao-uitkering te uit loondienst werkloos zijn gewor- geven. Andermaal laat het kabinet den. De Graaf herhaalt zijn mening weten, dat het daar niet voor voelt. De regering noemt het 'niet voor de hand liggend' de gedeeltelijk ar beidsongeschikten op deze manier dat een zelfstandige zelf kan bepa len wanneer hy met zijn bedrijf stopt, een werknemer niet De zelf standige dient volgens de staatsse- te bevoordelen, omdat de geheel cretaris door reserveringen een pot gezonde werkloze uiteindelijk ook in de bijstand komt. De versoepe ling zou, zo berekent het kabinet in een bijlage bij het antwoord aan de Kamer, al gauw honderd miljoen per jaar kosten. Zelfstandigen Staatssecretaris De Graaf (socia- 2Ü le zaken) wijkt voor het moment dat hij ermee wil ophouden. Een werkne mer doet dat, door premiebetaling voor de sociale zekerheid, immers in feite ook. De bewindsman wijst er in zijn schriftelijke antwoorden op dat bij sluiting van een bedrijf vermogen elk geval ning voor oudere werkloze werk- °i°d^ff" regeling nemers' (IOW) Deze reeelins voor- waarop vanuit de Kamer is aan- z^voorM^arigenenouderenin f^rongen^Omiljoen gulden ex- werkloosheidsuitkering (op bijstandsniveau), waarbij niet wordt gekeken naar het eigen ver- Duitsers lokken specialisten uit Nederland GRONINGEN (ANP) - De Noord- duitse stad Papenburg probeert Nederlandse medische specialis ten aan te trekken om het eigen te kort aan te vullen. In een adverten tie in een regionaal dagblad vraagt apotheker Schupper om een lon garts, een huidarts, een neuroloog, een orthopedagoog, een keel-, neus- en oorarts en een kinderarts. De specialisten kunnen in Papen- Het zou gaan om 6000 ex-zelf- standigen. Het gevaar is volgens de regering echter niet denkbeeldig dat er zich op den duur meer gaan melden. Het zou voor zelfstandi gen aantrekkelijk kunnen zijn om van zo'n aanvulling op de regeling gebruik te maken. Het zou hun een uitkering opleveren zonder dat wordt gekeken naar vermogen dat met het beëindigen van het (eigen) bedrijf is vrijgekomen. IJSSELMEER - De aanhoudende vorst bezorgt de scheepvaart in toenemende mate problemen. Een groot aantal kleine vaarwegen is niet meer bruikbaar, maar ook op het IJsselmeer worden de problemen voor de vrachtvaart steeds groter. De ijsbrekers Coby en Resnova moesten er gisteren aan te pas komen om de tankers Esso Dieze en Anny door het totaal dichtgevroren r i Den Oever naar Lelystad te loodsen. DEN HAAG (GPD/AP) - Minister Korthals Altes (justitie) gaat de Franse regering opnieuw vragen om de twee ontvoerders van Hei- neken aan ons land uit te leveren. De bewindsman zei dat gister avond, nadat bekend werd dat Frankrijk het Europese uitleve ringsverdrag heeft getekend. Vol gens de minister is er nu een goede kans, dat de twee verdachten in Nederland wegens ontvoering kunnen worden vervolgd. Twee jaar geleden vroeg Neder land voor het eerst om de uitleve ring van de twee ontvoerders, die na de bevrijding van Heineken naar Frankrijk waren gevlucht. Het tot nu toe geldende verdrag da teerde uit de vorige eeuw en kende het misdryf ontvoering niet. De twee mannen konden daarom al leen worden uitgeleverd op een minder ernstig vergrijp, dat hen maximaal vier jaar cel in Neder land zou kunnen opleveren. Om die reden werd het verzoek om uit levering in december ingetrokken. Het nieuwe verdrag noemt ont voering wel een grond voor uitle vering. Het Europese uitleverings verdrag kwam in 1977 tot stand en (Vervolg van pagina 1) HAARLEM (GPD) - Na ander- keel-, half jaar touwtrekken met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is voor het eerst een kijkje in de burg een praktyk kopen of huren. BVD-keuken mogelijk aan de hand van het 332 pagina's grote De Duitse specialisten vinden BVD-dossier over King Kong. Na t leeswerk blijkt er niettemin het zuiden van hun land volgens Schupper aantrekkelijker om te maar één conclusie mogelyk: het al wonen dan het noorden. In Papen- veertig jaar oude mysterie-King burg, een stad met 70.000 inwo- Kong blijft bestaan, Rietkerks ners, werken al Nederlandse tand- 'ruimhartigheid' ten spijt. Er is artsen en binnenkort komt er een zelfs nog een raadsel bijgekomen: Nederlandse kinderarts. waarom hebben Rietkerk en de BVD zich eigenlyk zo lang en zo Nederland telt enkele honderden hardnekkig verzet tegen inzage in werkzoekende specialisten. Hoe- dit dossier? Aan de inhoud veel dat er precies zijn is volgens stukken kan het een woordvoerder van de Landelij- liggen, speeld is nog niet precies bekend, daar ONDER de LINDEN niet of nog niet volledig kan worden ge hoord, doch beiden hebben een af scheidsbrief geschreven (deze epistels zitten niet in het BVD-dos sier - red.) en vergif (een groot aan tal slaaptabletten) ingenomen, met het eerder vermelde gevolg. Op de zaalmuur zou ONDER de LINDEN hebben geschreven 'Chris is on schuldig', terwijl LINDEMANS op dien muur zou hebben geschreven 'Weg met het Communisme, Leve Engeland, Leve de Koningin'. rElders in het BVD-dossier zit een Chris Lindemans alias King getuigenverklaring van een mede- iSÊÊ jfjfi gedetineerde van Lindemans. Die vertelde over de gebeurtenissen in Kong (foto amp- elk geval niet blijkt vooriopig: LINDEMANS en ONDER de LINDEN waren in hun loos is. Ze hebben een zogenaamde tenant-kolonel Boeree, dat zich bij 'parkeerbaan' in afwachting een eigen praktijk of ze werke volontair om hun ervaring en routi- zoals vorig week gemeld, het BVD- „priptln„„rri„ ondfr He niet kwijt te raken: een speen.- dossier voor zijn studie gebruikt. list die vijf jaar zijn vak niet uitoe fent verliest zijn bevoegdheid. Nog Desondanks bevat het BVD-dos- deed verpleegster-. Laatstge- hun medf- de mystSl dood van Linde- had in verband met haar gijf'--- I LINDES r artsen wachten sche studie tot er een opleidings- mans." In een BNV-rapport plaats vrijkomt in het door hen ge- augustus 1946 lezen we dat 'Linde- contact met S, daar deze wegens ziekte op de ziekenzaal verbleef. Zij raakten of waren dit mogelijk tegengekomen. De officiële datum kozen specialisme. het buitenland niet, maar ze is ook niet tegen. Binnen de Europe- zich op 11 Juli 1946 door giftiging van het leven beroofde'. ig46 LINDEMANS weer \gfoH^n„."eHnnHC,ff an'ülïl z«n cel teru6 m°eten- Dit beteken- Gemeenschap is trouwens spra- 1946, ofschoon in een ander stuk **'n yrije uitwisseling. Zo over 18 juli wordt gesproken. In een rapportje onder de kop •MOORD OF ZELFMOORD VAN Chr. A. LINDEMANS' (opnieuw een van de BVD-stukken die te ke bestaat er al jaren grensverkeer van artsen tussen Nederland België. 1 scheiding tussen de gelief den. Wat er zich daarna heeft afge- ke Süecialisten Verenieine (LSV) ""Hét" RVD materiaal hliikt voor ae niNutiN waren m nun de Scheveningse gevangenis een r^oeilifknatc ga^m mndat vrijwel een betaSSdSfte pachter- fa?i« e^ntE^" geen enkele specialist echt werk- haald door het werk van wijlen lui- ^ppnr T .5.KP 1 jn"g Franeker. dat een onbeken- tenant-kolonel Boeree, dat zich bij ^^i^ar vveCT en we? in eerder^ eigen praktijk of ze werken als De^HMg^^dt^BoCTreTeeftl i^NS^eSS^d^^melijk^fs mtair om hun ervarine en routi- unrig wppIi crpmpin het RVD. verbleef daar namelyk als Franeker, dat een onbeken de verpleger een klein flesje leeg- goot in de mond van Lindemans, terwijl deze lag te slapen op de zie kenzaal. Volgens de getuige vroeg zuster Onder de Linden daarna aan de verpleger hoe lang het kon du ren; deze zei: ongeveer anderhalf uur. Toen zij zich hadden verwij derd, begon Lindemans te kreunen en werd er om een dokter gebeld. Kort daarna zou Lindemans in zijn bed zijn gaan staan, door een zie kenbroeder met een stuk hout op zyn hoofd zijn geslagen en vervol gens buiten kennis zijn afgevoerd naar het ziekenhuis Volharding, waar hij is overleden. HAARLEM (GPD) - Vanuit de strafgevangenis in Breda stuurt Christiaan Lindemans op 16 april 1945 een brief aan Prins Bern- hard. Uit de brief blijkt duidelijk dat het met King Kong slechts is gesteld. Ter verduidelijking: begin 1944 ging Lindemans ook voor de Duitsers werken. Zijn broer Henk en zijn vrouw Gilou Létuppe werden in ruil daarvoor op vrije voeten gesteld. "Uwe Koninklijke Hoogheid, Uwe rechtvaardigheid kennende durf ik U nogmaals te schrijven. Zooals u weet ben ik al geheel links verlamd, arm, been, gezicht. Ik ben zonder dat ik iets mis daan heb uit het ziekenhuis te Gent afgehaald waar ik in behan deling was en waar mij de verzekering was gegeven door Prof- fessor de Busscher dat hij kon genezen. Ik ben hier nu weer eenige tijd in Breda zonder behandeling (poeders voor pijn) maar verder niets". "Ik vraag u nogmaals ik smeek u erom: moet ik sterven laat mij ombrengen, maar laat mij niet zooals nu geheel alleen opge sloten wegkwijnen. Want u begrijpt wat er in mij omgaat na bijna 6 jaar voor de bevrijding van Holland en daarna eenige maanden met U te samen hebben gewerkt, zonder, zooals U weet, terwijl ik alle geheimen van U en van de Engelscbe Com mando's wist, te verraden. Al zegt men dat, ik heb bewezen dat het niet zoo is. Ik vraag u vergeving voor wat ik gedaan heb in april 1944. Dat was in een vlaag van verstandsverbijstering om dat ik op het punt stond alles te verliezen wat ik op de wereld had en wat ik lief had". Ik vraag u: laat mij behandelen zoodat ik als ik voor mijn rechters moet komen ze staande te woord kan staan en niet als invalide. En laat mij niet allen opgesloten. Den Generaal in En geland en in Gent hadden mij ook gezegd dat ik niet meer alleen zou worden opgesloten. Stuur mij Kap de Jong of Kap de Graaf waar ik ook verschillende dingen kan vertellen die nog van be lang zijn. Hopende dat U mijn verzoek wilt voldoen onderteeken ik, dankende, (w.g.) C. A. Lindemans (King Kong)". is reeds door 16 landen geratifi ceerd. De wet treedt negentig da gen na de ondertekening in wer king. Volgens minister Korthals Altes is het Europese verdrag toe pasbaar in de kwestie Heineken. "We wisten dat de ratificatie door de Fransen eraan kwam. Juristen op het ministerie hebben het ver drag nauwkeurig bestudeerd en achten het toepasbaar in de zaak Heineken. We grijpen elke kans om de twee verdachten voor een Nederlandse rechtbank te krijgen voor hun aandeel in de ontvoe ringszaak". Advocaat Moszkowicz van een van de twee ontvoerders vindt dat Frankrijk het zich niet kan permit teren de verdachten alsnog wegens ontvoering aan ons land uit te leve ren. "Maar in de politiek is alles mogelyk", aldus de advocaat maandagavond. Bovendien is het volgens Mosz kowicz niet uitgesloten, dat de twee verdachten Frankrijk zullen verlaten, nog voordat de wet in werking treedt. Na intrekking van het uitleveringsverzoek hebben de verdachten te horen gekregen, dat zy Frankrijk worden uitgezet. Dat is tot nu toe nog niet gebeurd, om dat geen enkel land bereid is ge vonden de twee verdachten op te nemen. In afwachting van hun uit zetting verblijven zij in een hotel in de buurt van Parijs. Jongens opgepakt voor verkrachting VELP (GPD) - De Rhedense poli tie heeft negen jongens van 16 tot 20 jaar opgepakt voor de verkrach ting van een 14-jarig meisje en de aanranding van een 15-jarig meisje in Velp. De jongens spraken de meisjes op 26 januari by een buurt huis aan. Toen de meisjes niet mee naar binnen wilden, grepen drie jongens het 14-jarige meisje en randden haar aan op het herentoi let. Het 15-jarig meisje werd door vyf jongens in een auto getrokken en aangerand. Het meisje verzette zich hevig en werd vrijgelaten. Daarop werd het andere meisje uit het herentoilet gehaald, in de auto gesleurd en in een bos by Roosen daal verkracht. Tegen drie jongemannen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens aanranding en verkrachting en de zen zijn voorgeleid aan de officier van justitie. De overige zes zijn in afwachting van hun berechting wegens medeplichtigheid op vrije voeten gesteld. MOORD (ANP) - De politie is een grootscheeps onderzoek begonnen naar de daders van de moord op een 40-jarige Rotterdammer die za terdag door voorbijgangers is ge vonden op het ijs van de vaart langs de Kanaaldijk in Holland- sche Rading. De man is met een groot aantal schoten om het leven gebracht. Rijks- en gemeentepoli tie hebben een regionaal bijstands team ingesteld van 35 man. Over het motief van de moord is nog schiedenis) staat hierover: mans en zijn geliefde, zuster Tine Onderdelinden, namen volgens de Haagse officier van Justitie op 18 juli 1946 in de Scheveningse ge vangenis vergif in 'ten gevolge LINDEMANS op Zater- niets bekend. -a j DEN HAAG (GPD) - De Tweede fwnpn'H t rSïS Kamer heeft kritisch gereageerd ONDER de LINDEN ernstig ziek het v00rstel van ministe° Ru. in het ziekenhuis Zuidwal werd ding (Financiën) voor nieuwe be- opgenomen zuinigingen op bystandsuitkerin- Het rapportje voegt daar nog het gen aan gescheiden vrouwen met volgende aan toe: Uit het door de kinderen. De drie grote fracties v°- Recherche ingesteld onderzoek. ADVERTENTIE maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden -071-124108 het voornemen van de be windsman, dat vrijdag ook al in de ministerraad aan de orde was ge weest, vooralsnog van de hand. De PvdA-kamerleden Dales en Van Nieuwenhoven hebben inmiddels aangekondigd de minister over de ze zaak te zullen ondervragen. Ruding wees er zondag op dat de komende jaren de overheid vele honderden miljoenen guldens ex tra zal moeten uitkeren in de vorm van bijstandsuitkeringen aan ge scheiden vrouwen. Hij vroeg zich daarbij af of het verantwoord is de gemeenschap te laten opdraaien voor de gevolgen van een echt scheiding. Minister Ruding liet daarbij in het midden welke maat regelen hij dacht te nemen. In de ministerraad is afgelopen vrijdag eveneens kort gesproken over deze kwestie. Het kabinet be sloot een werkgroep van ambtena ren van verschillende departemen ten in te stellen die moet onderzoe ken welke de gevolgen zyn voor de overheid van het groeiend aantal gescheiden of verlate vrouwen. Op dit moment zijn er volgens het mi nisterie van sociale zaken nog geen concrete maatregelen in voorberei ding. Volgens het PvdA-kamerlid Da- les passen Rudings uitlatingen eer der bij de vorige dan bij deze eeuw. De bewindsman ziet echtscheidin gen blijkbaar als een luxe gril, zei zij. Woordvoerders van de rege ringspartijen CDA en WD lieten weten niet te begrijpen waar de be windsman op doelt. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) vindt dat gescheiden vrouwen in ieder gen. Ook verwijten de comités hem geval in staat moeten worden ge- financiële tegenvallers, zoals de da- steld hun kinderen normaal op te lende aardgasopbrengsten, af te voeden. De Graaf: verhaal van bijstand 3 ex-partner verplichten, (foto anpj Misbruik Het landelijk steunpunt van co mités Vrouwen in de Bijstand heeft woedend gereageerd op de uitlatingen van Ruding. Het steun punt vindt dat hij zijn positie als minister misbruikt om persoonlij ke normen aan mensen op te drin- wentelen op gescheiden Het steunpunt vindt dat 'v die in de slechtste positie zitten een trap na krijgen van Ruding'. Het politieke antwoord op het aantal echtscheidingen is overi gens een zaak die het kabinet al langer bezighoudt. Sinds het aan treden van het kabinet wordt er re gelmatig over gepraat. Het aantal scheidingen is tussen 1965 en 1980 verdrievoudigd: van 25 per tien duizend getrouwde vrouwen naar 75. Momenteel eindigt circa een op de drie huwelijken in een schei ding. Verhaal Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) heeft inmiddels een alge mene maatregel van bestuur ke het verhaalsrecht naar de Twee de Kamer gezonden. Daarin be paalt hij dat het verhalen van de bijstandsuitkering van gescheiden mensen op hun ex-echtgenoot, in vrijwel alle gevallen verplicht wordt. De enige uitzondering die het kabinet wil maken, is wanneer de bijstandsontvanger gedurende het jaar voor de scheiding een ei gen baan had- De brief van De Graaf is een uit werking van een wetsvoorstel dat hij meer dan een jaar geleden al naar de Kamer stuurde. Een ka mermeerderheid, bestaande uit WD, D'66 en PvdA, had sterk op de ene uitzondering aangedron gen. De Graaf wil het toestaan van de uitzondering op het 'bystands- verhaal' wel aan strenge voorwaar den binden. Zo moet een rechter lijk vonnis over alimentatiever plichtingen na de scheiding ont breken. Ook mag het feit dat de werkende partner de baan kwij traakt en daardoor op de bijstand aangewezen raakt, niet door de scheiding veroorzaakt zyn. Het verhalen van de bijstand op de partner die na de scheiding blijft werken (doorgaans de man), kan overigens fors in de papieren lopen. Voor de berekening van het bedrag dat op die werkende ex- partner kan worden verhaald, wordt uitgegaan van een 'verhaals- vrije voet' die gelijk is aan de bij standsnorm. Wanneer de ex-part ner na de scheiding alleen is gaan wonen of een nieuwe, verdienende partner heeft gevonden, mag 70 procent van het inkomen boven die norm door de sociale dienst in gevorderd worden tot maximaal het bedrag van de bijstand. Wan neer de verdienende ex-partner voor de kinderen zorgt of een nieu we partner heeft gevonden die geen eigen inkomen heeft, mag de helft van het inkomen boven de norm gekort worden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5