Van vrijetijdscentrum tot frivool marktplein Een harde werker met dubbele (auto)pech Diesrede: nieuwe en andere testamenten Kleurrijke ontwerpen voor Vrouwenkerkplein Leidse advocaat Teekens koninldijk onderscheiden PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 Taxichauffeur slachtoffer van afpersing Loco-burgemeester Peters speldt mr. Teekens de versierselen, behorende bij zijn onderscheiding, op (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft twee Leidenaars van 21 en 30 aan gehouden, die ervan worden ver dacht vrijdagnacht een Leidse ta xichauffeur te hebben mishandeld, afgeperst en het portier van diens auto te hebben vernield. Dit gebeurde toen de chaufffeur het tweetal naar de Haarlemmer trekvaart had vervoerd. Van het stel betaalde de één met een biljet van 25 gulden. Daarop eiste de tweede direct het geld terug en dreigde de chauffeur al zijn geld met geweld afhandig te zullen ma ken. Om dit dreigement kracht bij te zetten gaf de man de chauffeur tevens een klap voor zijn hoofd. LEIDEN - Sommigen hebben pech op pech. Een bloemenhande laar die gisteren voor de Leidse kantonrechter stond was daar een sprekend voorbeeld van. 's Nachts om drie uur ging hij met automobiel plus aanhangwagen op pad. En dat deed hij elke nacht. Zes dagen per week. Maar die nacht was er een kabel gebro ken. In een kwartier had hij hei kaï'wei gefïktst. Maar helemaal vertrouwen deed hij het niet. Brandden de achterlichten van de aanhangwagen nu wel of nietSteeds keek hij in zijn achteruitkijkspiegel. En ja hoor. De ellende was compleet. De zeke ringen sprongen en alle licht viel uit. Op de stadslichten na. Het gebeurde vlak voor een stoplicht. En wat doe je in zo'n geval? Keu rig stoppen en blijven wachten tot het licht op groen springt? Of door rood rijden en op een veilige plek het euvel bekijken? De man had voor het laatste ge kozen en daarom stond hij nu voor de rechter. Politieagenten hadden gezien dat hij door rood was gereden en dat zijn lichten niet in orde waren. Volgens be klaagde hadden zij hem geen stopteken gegeven. En bovendien hadden zij hem als een misdadi ger behandeld. Onvriendelijk dus. En dat terwijl hij "iemand is die nog werkt". Een soort prehis torisch wezen. Althans dat vond hij zelf. Niettemin achtte de officier van justitie de man schuldig en eiste een boete van in totaal 305 gulden. De rechter wilde noch tans weten of de man al vóór het rode licht had gestopt. Dat was inderdaad het geval. Daarna was hij pas doorgereden om zijn onverlichte voertuig van de rij baan te krijgen. "Maar die agent krijgt toch gelijk", was zijn schouderophalende commentaar. Rechter: "U kon redelijkerwijs nergens anders heen dan even voorbij dat rode stoplicht?" Op nieuw was het antwoord bevesti gend. De rechter besloot daarop de zaak aan te houden, totdat de politie een nader proces verbaal zou hebben opgemaakt. In plaats dat de beschuldigde nu opgelucht de zaal verliet, kwam opnieuw een bevestiging van zijn uniek- zijn: "Wanneer hoor ik dan weer iets? Er zijn ook nog mensen die werken". Met andere woorden: hij had geen tijd voor die grap jes. Bovendien stond hij op het punt om drie weken met vakan tie te gaan. Zeker uitgeput van al dat harde werken. "Nou vóór die tijd hoort u zeker nog niets over uw zaak", stelde de rechter hem gerust. Riskant Even daarna stond er nog zo'n harde werker voor het hekje. Haast had hij ook. Op de rijks weg had hij daarom 160 gereden. "Voor mij betekent atv arbeids tijd verlenging in plaats van ver korting" legde hij uit. Dat deed weinig terzake. Voor hardrijders kent de rechter geen genade. Ook de officier van justitie waar schuwde voor dit riskante ge drag: "Op deze manier blaast u uw rijbewijs op". Hij eiste 360 gulden. "Een forse boete", aldus de beklaagde. "Maar het is ook een forse overtreding", vond de rechter. Hij veroordeelde hem conform de eis. Een jongeman, die 's nachts met 70 kilometer over de Haar lemmerstraat, wat nota bene overdag een voetgangersgebied door Annemiek Ruygrok is, had gereden, kreeg eveens een fikse boete. "Mijnheer is als een idioot te keer gegaan", vond de officier van justitie. Mijnheer had ook wat te veel gedronken. En daarom had hij indertijd een rijverbod van acht uur opgelegd gekregen. "Ik zal nog niet eisen dat uw rijbewijs wordt ingetrok ken". De officier eiste wel een boe te van 150 gulden. En die kreeg hij ook van de rechter. Een jonge Volendammer had het helemaal bont gemaakt. Met een vaart van 159 kilometer over de rijksweg, op drie meter van zijn voorganger zitten "kleven" en vervolgens rechts ingehaald. In totaal eiste de officier voor de ze drie overtredingen 560 gulden boete. De verdachte vond dat zelf terecht. Hij had van zijn riskante rijgedrag geleerd zei hij nog. De rechter veroordeelde hem tot de eis. Toen begon hij te sputteren. Mosterd na de maaltijd. In hoger beroep kon hij gaan. Maar dat deed hij niet. LEIDEN - Het Vrouwenkerkplein kan wel inpakken. Als het aan de winnaar ligt van de ontwerpwedstrijd, om het plein in de wijk De Camp een nieuwe functie te geven, zal op de fundamenten van de vroegere Vrouwenkerk een vrijetijdscentrum verrijzen. Ook van de wethouder van ruimtelijke ordening, Peters, mag het plein worden be bouwd. "Maar, dat zal waarschijnlijk alleen gebeuren als het CDA niet in het volgende college van B en W vertegen woordigd is", aldus de wethouder gisteravond. Het Leidse architectencafé heeft ling het mislukte plein achter de enkele maanden geleden een prijs- Haarlemmerstraat tot leven te vraag uitgeschreven met als bedoe- brengen. Sinds de gemeente de Bovenstaand ontwerp voor een serre-achtige overkapping van het Vrou wenkerkplein werd door het publiek uitverkoren als de beste gedaanteve randering voor het plein achter de Haarlemmerstraat. muurresten van de vroegere Vrou wenkerk restaureerde heeft het plein nog niet gefunctioneerd als open ruimte. Er gebeurt niets, de restanten van de kerkmuren zijn beklad en het plein vervuild. Kort om: het is er een grote gribus. door Jan Rijsdam Vrijetijdscentrum De toekomst van het Vrouwen- kerkplein vraagt om een idee, een visie, was de gedachte van de orga nisatoren van het architectencafé en men schreef een prijsvraag Uit. Achttien architecten(combinaties) hebben vervolgens hun fantasie losgelaten op het Vrouwenkerk- plein. Een jury maakte gisteren de drie prijswinnaars bekend. De eerste prijs ging naar Leide- naar Ronald Knappers voor zijn ontwerp dat als motto meekreeg 'Gott ist tot' (God is dood). Een deel van de Haarlemmerstraatwin kels moet, volgens dit ontwerp- idee, worden afgebroken om op de fundamenten van de kerk een nieuw bouwwerk te laten verrij zen: De kerkresten verliezen hun religieuze betekenis maar de plek houdt haar functie als ontmoe tingsplaats. Ze biedt ruimte aan ui tingen van creativiteit en ontspan ning. De kerk wordt een vrijetijds centrum. In het winnende plan waardeer de de jury het sterkts de meerdere betekenissen die er in verwerkt zijn. De stedebouwkundige en ar chitectonische uitwerking wordt van een hoog niveau genoemd. Burgemeesterswoning Tweede prijswinnaar C.J. Lau zou op het plein een burgemees- terswoning willen creëren. De si tuatie is perfect voor een onderko men dat aan al zijn eisen, en de ei sen van de stad, voldoet. Om de burgemeester en zijn gezin beter met de Leidse bevolking in contact te brengen, en de Leidse bevolking met de burgemeester, voorziet dit plan ook in de bouw van vijf wis selwoningen. Leidenaars die tijde lijk hun woning moeten verlaten kunnen hier dan een tijdje bij de burgemeester wonen. De gemeen schappelijke tuin zal voor een in tensief contact zorgen. Er is echter één probleem bij de uitvoering van dit project. Wat als de Leidenaars niet in een wissel woning b« de burgemeester willen wonen? „Dan moeten we een ande re burgemeester hebben", aldus de tweede prijswinnaar. Zijn plan oogste vooral waardering om de ironie die er in verwerkt is. Lof was er ook voor de derde prijswinnaar, Greetje Barends, die met betrekkelijk eenvoudige mid delen het plein zou willen omtove ren in een marktplein met een wat frivole sfeer. De jury was vooral ge charmeerd van de aardige presen tatie van dit plan. Een publieksprijs ging tenslotte naar de Hagenaars Siem Han Hauw en Theo Stücken. Hun idee gaat uit van een serreachtige over kapping van het plein, te bereiken vanuit de Haarlemmerstraat. Op de begane grond van dit bouwwerk zouden kleine winkels of horecage legenheden kunnen komen, op de verdiepingen een tiental wonin gen. Luchtkastelen De bedachte functies in de ande re inzendingen liepen uiteen van een kerk of hotel tot aan een par keergarage of discotheek. De kwa liteit van de inzendingen is heel be hoorlijk en van de presentatie is veel werk gemaakt. Wat opvalt is dat de inzenders hebben afgere kend met de truttigheid die de af gelopen jaren in veel binnenstads- LEIDEN - Bezuinigingen op het openbaar vervoer moeten niet op de Breestraat-winkeliers worden afgewenteld. Dat schrijft de winke liersvereniging Breestraat en om geving aan burgemeester en wet houders van Leiden. Ze doelt daarmee op het idee van wethouder Peters van verkeer om bij wijze van proef deze winkel straat op donderdagavond en za terdag af te sluiten voor het au toverkeer. De Breestraat wordt daardoor volgens hen een bus baan. En dit omdat er bezuinigin gen nodig zijn op het openbaar ver voer. De winkeliers vinden dat door deze proef de werkgelegen heid van ongeveer 100 onderne mingen in en om de Breestraat in gevaar wordt gebracht. In hun brief gaat de winkeliers vereniging ook in op enkele op merkingen van het inmiddels ver trokken hoofd van de directie eco nomische zaken Ewald Keijser. Deze stelde dat er in Leiden en om geving niet voldoende economi sche draagvlak is om van de Bree straat een winkelpromenade te ma ken met aan beide zijden winkels. Tevens is volgens hem het een- 'Busbaan brengt ondernemingen Breestraat in problemen' trum dat per voet is te bereiken economisch gezien nu al aan de grote kant. De Breestraat-winkeliers geven toe dat dit laatste inderdaad waar is. "Maar waarom dan wel 2000 vierkante meter winkeloppervlak te in de Sandersgarage, 2000 vier kante meter winkels in de eventue le parkeergarage op het Driessen- plein en verschillende winkels aan de St. Jorissteeg, Hogewoerd en Levendaal?", zo vragen zij zich af. De winkeliers vinden dat als de Breestraat aantrekkelijker wordt gemaakt (waar al decennia lang aan twee zijden winkels zijn geves tigd), het oudste stukje Leiden aan trekkelijker wordt voor bezoekers en consumenten. Daar is meer par keerruimte voor nodig, zo stellen de winkeliers. "Het is echter niet zo dat wij om de verschillende par keergarages hebben gevraagd", zeggen ze, er meteen aan toevoe gend dat er wat hen betreft juist wel een parkeergarage moet ko men op de plaats van de Lucas van Leydenschool en LVC. Het plan van het PvdA-raadslid Van Meijgaarden, om op donder dagavond en zaterdag een gratis bus te laten rijden - betaald door de ondernemers - acht de winke liersvereniging niet haalbaar. "Lei den moet niet alleen op die tijdstip pen goed bereikbaar zijn, maar het hele jaar door. De Breestraat moet beter wor den aangekleed met groen, stelt de winkeliersvereniging voorts. Dat is noodzakelijk voor een klimaat van rust en veiligheid in die straat. Nu is daar geen ruimte voor, aldus de vereniging, die klaagt over de ge luid- en stankoverlast van de NZH- bussen en over het gebrek aan overleg tussen gemeente en Bree straat-winkeliers. Prof. dr. J.J. van Loghem, nadat hem het eredoctoraat van de Leidse universiteit is verleend. Zijn vrouw omklemt de bul (foto Fred Rohde) den erkend. Dat wil zeggen: zij werden aanvaard als behorend tot het Nieuwe Testament, het tweede deel van de christelijke Heilige Schrift. Daarmee werden ze op een lijn gesteld met de van het Joden dom overgenomen geschriften, die nu samen het Oude Testament werden genoemd", aldus de hoog leraar in zijn inleiding. In het tweede deel van de lezing ging hjj in op zijn onderzoek naar de "Testamenten van de Twaalf Patriarchen" dat hem vanaf het schrijven van zijn doctoraal scrip tie in 1949 tot vandaag toe heeft be- ziggehouden."In de loop van de 38 jaar ben ik met dit onderzoek to taal anders terechtgekomen, dan ik als jong student kon vermoeden". Het gaat hier om een uit twaalf delen bestaand geschrift, dat in elk deel beschrijft, hoe één van de zo nen van Jakob bij zijn sterven zijn kinderen en kleinkinderen, soms ook zijn broers, samenroept en een afscheidsrede houdt. Daarin spoort hij zijn gehoor aan bepaalde deugden na te streven en bepaalde ondeugden te mijden. De Amsterdamse immunoloog, prof.dr. J.J. van Loghem (72), ont ving een eredoctoraat vanwege zijn steun bij de opbouw van het im munologisch onderzoek in Leiden. De Leidse hoogleraar Van Rood, een oud-leerling van Van Loghem, trad op als promotor. In het univer siteitsblad Mare zegt de eredoctor: "Mijn stelregel is: stel niet uit tot morgen wat een ander vandaag voor je kan doen. Verder heb ik al tijd gezegd: je moet mensen aan trekken die intelligenter zijn dan je zelf bent. En mijn derde regel is: iedereen die de dertig is gepas seerd, heeft recht op het maken van zijn eigen fouten. Je hoeft niet de hele dag over iemands schouder mee te kijken. Op die manier heb ik een goeie club mensen om hij heen verzameld die mij een hoop werk uit handen heeft genomen. Ik heb altijd maar wat rondgelopen en plezier met iedereen gemaakt". Het winnende prijsvraagontwerp voor de bebouwing van het Vrouwenkerkplein waarvoor een bouwblok aan de Haarlemmerstraat zou moeten wijken om een geslaagde opening naar de winkelstraat te bewerkstelligen. Op de fundamenten van de vroegere kerk zou een vrijetijdscentrum verrijzen. plannen centraal stond. De ontwer pen zijn over het algemeen kleur rijk en in veel plannen biedt men gedurfde oplossingen waarin de techniek en constructie in de vormgeving duidelijk zichtbaar zijn. De realisatiekans van de ontwer pen heeft zeker niet voorop ge staan bij de inzenders. De architec ten hebben hun fantasie de vrije loop gelaten en de verzameling ontwerpen zijn voorlopig niet meer dan een uitstalling van luchtkaste len. De vraag is gerechtvaardigd of de prijsvraagideeën enig houvast kunnen bieden om het Vrouwen- kerkplein daadwerkelijk aan te pakken. Wat dan het meest opvalt is dat de ontwerpers hebben bijge dragen aan het inzicht dat het laten functioneren van een stuk stad op z'n tijd wel eens een grotere in greep vereist dan over het alge meen voor wenselijk of mogelijk wordt gehouden. Het winnende ontwerp is daar een aantrekkelijk voorbeeld van. Wethouder Peters verklaarde gisteren, met zoveel woorden, het huidige plein ook als mislukt te be schouwen. "Het opbouwen van de fundamenten is een stuk kitsch ge weest waar we ons niet voor had den moeten lenen. Het is een slech te oplossing", aldus Peters over wat een beslissing is geweest van zijn voorganger Waal. De wethouder zegt er geen te genstander van te zijn "het heilig dom" in de toekomst te bebouwen. "Dat was vroeger ook zo". Toch wil de gemeente eerst nog bezien of het plein de komende jaren beter gaat functioneren als het rijksmu seum voor natuurwetenschappen in de Boerhaavezalen gevestigd wordt. "Tot die tijd moeten we ge ringe aanpassingen plegen, zoals het weghalen van de stenen poefs, om het plein toegankelijker te ma ken". Belangrijke ingrepen zijn er op korte termijn dus niet te verwach ten, liet de wethouder gisteren we ten aan zijn, gehoor van prijsvraag- ontwerpers. "Het is aardig geweest uw ideëen te vernemen. Maar, voorlopig zijn we er nog mee be zig". De ontwerpen zijn deze week nog te bezichtigen in de Burcht- zaal, Burgsteeg 14. LEIDEN - Onder de muziek van Handel schreed het cortège van hoogleraren, voorafgegaan door de pedel, de spreker, de eredoctor en zijn promotor, gisteren de Pieters kerk binnen. Een ritueel op de ge boortedag (411e) van de Leidse universiteit. Zo is het ook een vast gebruik dat tijdens deze plechtig heid door een Leidse hoogleraar een rede wordt gehouden en aan een wetenschapper van buiten de universiteit een eredoctoraat wordt verleend. De rede werd dit jaar gehouden door prof. dr. M. de Jonge, hoogle raar in de uitlegging van het Nieu we Testament met inbegrip van de inleidingswetenschap en de oud- Christelijke letterkunde. De Jonge gaf, zoals bij zijn vak gebied past, uitleg over 'het nieu we testament en twaalf andere tes tamenten'. "Tot het werkterrein van een nieuwtestamenticus hoort allereerst de uitlegging, met alle beschikbare literaire en histori sche methoden, van de 27 geschrif ten, die in de loop van de kerkge schiedenis zoveel gezag hebben verworven, dat zij aan het einde van de vierde eeuw door de hele Christenheid als 'kanoniek' wer- LEIDEN - Voor zijn 'grote ver diensten' voor de Koninklijke Ver eniging van Gerechtdeurwaarders is de Leidse advocaat en procureur mr. dr. M. Teekens (70) gisteren be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Teekens ontving de koninklijke onderscheiding op het stadhuis uit handen van wet houder en loco-burgemeester J.A. Peters. Teekens vestigde zich in 1939 als advocaat en Leiden. Leidenaar is hij nog steeds, zijn praktijk echter is een paar jaar geleden naar Lei derdorp verhuisd. Behalve voorzit ter van de deurwaardersvereniging is Teekens, die gisteren overigens ook zijn zeventigste verjaardag vierde, voorzitter geweest van de Gereformeerde Schoolvereniging Leiden en van de Protestant Christelijke Vereniging voor Bui tengewoon Lager Onderwijs. Voorts was hij bijzonder lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven namens het Pro- duktschap voor Granen, zaden en peulvruchten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4