Het volk van Haïti wil nog niets van verzoening weten Het lange wachten op een Franse sociaal-democratie Reportage Achtergrond Protestantse delegatie uit Nederland voorgesprek naar Rome DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 PAGINA 13 Jean-Claude Duvalier, de zo gehate president voor het le ven, en zijn handlangers zijn verdwenen, maar daarmee zijn de problemen van Haïti nog lang niet opgelost. Het is en blijft onrustig. Dit weekeinde werden er twee warenhuizen met duizenden dollars aan Amerikaanse voedselhulp leeggeplun derd. Niet zozeer omdat de Haïtianen honger hebben, maar juist omdat de waren huizen eigendom waren van Ernest Bennett, Duvaliers schoonvader, een sluwe za kenman die zijn familierela tie met Baby Doe tot op de meest onmogelijke wijze heeft weten uit te buiten. Een verslag van onze corres pondent Rob Sprenkels. door Rob Sprenkels Een Tonton Macoute de privé- ordedienst van de Duvaliers) probeert gewond aan zijn woe dende belagers te ontsnappen. De wraak van de Haïtianen zal ver moedelijk jaren duren. (foto AP) PORT-AU-PRINCE - 'Hore de loi', vogelvrij. „Iedereen die wordt betrapt op de een of an dere daad van vandalisme of plundering zal worden beschouwd als een vogelvrij verklaarde". Deze advertentie van kolonel William Regala, minister van defensie, van binnenlandse zaken en tegelijkertijd ook lid van de regeringsjunta, liegt er niet om. „De plunderingen en het vandalisme zijn niet in het belang van de natie",jso waarschuwde Regala via radio en televisie, „de politie heeft opdracht gekregen om rigoureus op te tre den, om alle privé-bezittingen en ook het le ven zelf te beschermen". Sinds zijn dochter Michèle zes jaar geleden met Duvalier trouwde, heeft zakenman Er- nest Bennett zijn eigen luchtvaartmaat schappij weten op te richten, Haïti Air. Vol gens betrouwbare bronnen deed hij deze eind vorig jaar weer van de hand; een aanwij zing dat de Duvaliers toen al plannen hadden om te vertrekken. Verder kreeg Bennett het voor elkaar om goedkoop verkregen Mexi caanse olie peperduur door te verkopen aan het apartheidsbewind in Zuid-Afrika; zag hij kans om Haïtiaanse suiker te exporteren en vervolgens voor de Haïtiaanse markt zelf sui ker te importeren, beide transacties natuur lijk met een dikke commissie; verder begon hij de import en de verspreiding van cement en andere constructiematerialen te beheer sen, verwierf hij supermarkten om daar Amerikaanse voedselhulp te verkopen en ga zo maar door. Wraak „Hier wordt niet geplunderd om te plunde ren", schreef een progressief-gezinde Haï- tiaan, die de gewelddadige gebeurtenissen sinds het vertrek van Duvalier probeert uit te leggen, „het gaat om wraak op de onderdruk kers". Maurice vertelt hoe de Haïtianen op 1 januari 1804», toen zij na het uitmoorden van de Franse overheersers de eerste onafhanke lijke zwarte staat uit de wereldgeschiedenis vormden, voor het eerst van hun leven alle maal soep aten. „Vóór onze onafhankelijk heid waren we slaven, en slaven kregen geen soep, dat was alleen maar voor de bazen* de koloniale overheersers. Maar op 1 januari 1804 aten alle Haïtianen soep, voor het eerst van hun leven". Volgens Maurice was het vrijdag en zater dag opnieuw 'soepdag' in Haïti. „Alleen aten de mensen dit keer geen soep. Wat ze nu wil den, was iets terugnemen van degenen die hen altijd hadden bestolen". Waar of niet, het plunderen is in elk geval heel gericht ge weest. Vooral de bezittingen van Bennett hebben het moeten ontgelden. Zijn hele BMW-garage is vernield, terwijl er op nog geen dertig meter afstand een Nissan-dealer zit die geen kras heeft opgelopen. Nissan is niet van Bennet of Duvalier. Autoverhuurbe drijf Hertz, ook vernield, daarentegen wel, de leeggehaalde supermarkten ook. Tonton Macoutes De wraak op de Tonton Macoutes is een verhaal apart. „Een heleboel mensen zijn hier Tonton Macoutes, ook al weten dat soms alleen maar hun meest intieme vrienden", zo vertelt Maurice. „Zelfs ik heb voor mijn ei gen veiligheid vaak de schijn van Tonton Ma coute moeten ophouden", zo verzekert hij. „Mijn vader zat namelijk in het leger. Er zijn dus een heleboel Tonton Macoutes, maar van veel mensen weet men het gewoon niet. Die lopen dus geen gevaar". Wie volgens Maurice wèl gevaar lopen, zijn de Tontons die in hun donkerblauwe uniformen jarenlang de wij ken hebben afgelopen, hun directe bazen en de mensen die er door buren van worden ver dacht dat ze verklikkers zijn geweest. Zaterdagavond troffen we in het algemene ziekenhuis van Port-au-Prince inderdaad het stoffelijk overschot aan van een Tonton Ma coute die, zo werd er verteld, door personen was vermoord die ervan verdacht werden ook Tonton Macoutes te zijn. Maurice had al voor die mogelijkheid gewaarschuwd. „Heel wat van de geheime Tonton Macoutes zullen aan de dans proberen te ontsnappen door zichtbare Tontons te lynchen", zo had hij me voorspeld. Na 29 jaar van brutale onderdrukking en machtsmisbruik is de haat tegen de Tontons begrijpelijk. Niet alleen de Duvalier-kliek maakte misbruik van de macht, het was iets dat op alle niveaus gebeurde. In een van de talloze armenbuurten van Port-au-Prince vertellen mensen me, hóe ze door Tontons uit hun huizen waren gezet, opdat er een Tonton in kon gaan wonen. „Mijn broer werd drie jaar geleden in koelen bloede vermoord, omdat hij zich probeerde te verdedigen", zo vertelt Marie-Claire, zo'n 25 jaar oud. „De Tonton Macoute is al gevlucht. Wij hebben het huis verbrand. En nu zullen we op die plek de mooiste woning van ons straatje bou wen, ter herinnering aan mijn broer. Die Ton ton Macoutes, die krijgen we nog wel een keertje, als het niet morgen is, dan over twee maanden, en als het moet over twee jaar". Voodoo Wellicht komt het door de invloeden van de voor ons westerlingen zo griezelige vood- oo-godsdienst, maar de Haïtianen lijken niet in staat om dingen te vergeven of te vergeten. Alle wraak, wrok en woede wordt opgekropt achter een glimlach van schitterende tanden, maar zodra men de kans krijgt, berg je. Heel wat leden van Duvaliers vroegere mi litie beschikken over uzi-mitrailleurs of Ml- karabijnen. Waar dat toe kan leiden, bleek zaterdagochtend. Honderden arme bewoners van de wijk Bel Air, vlak bij het centrum van Port-au-Prince, maakte zich op om het drie verdiepingen hoge huis van tonton-chef 'messieu Dey' te bestormen. Vanaf het dak werd plotseling geschoten. Sommige ooggetuigen hadden het over ze ven doden, maar in het ziekenhuis waren er maar vier terug te vinden. Hoe het ook zij, het leger arriveerde ter plekke om de in aantal snel groeiende menigte te kalmeren en weg te krijgen. Omdat het niet snel en goedschiks ging, vielen er een paar harde klappen. Maar de soldaten hadden hun knuppels nog niet laten zakken of de mensenmassa stond weer voor hun neus. Ik hoorde iemand beweren dat Dey in zijn kelder nog altijd een paar ge vangenen hield. Kanonnen iteindelijk werd de Tonton-chef met be hulp van twee, met lichte kanonnen uitgerus te pantserwagens geëvacueerd. Inmiddels was het al dik twee uur 's middags, het uit gaansverbod was al van kracht. Maar on danks alle waarschuwingen waren er toch nog wijkbewoners die Dey op de een of ande re manier de rekening wilden presenteren. Eén militair begon te schieten, een andere lanceerde vijf of zes traangasgranaten, blijk baar bang voor een bestorming. Er volgden de nodige salvo's van nogal lichte vuurwa pens, die> meteen werden beantwoord door de zware, droge knallen van de automatische M16-geweren van de militairen. Voor zover bekend zijn er bij de evacuatie van Dey geen doden of gewonden, maar toch, er werd traangas gebruikt en er werd geschoten in de richting van de mensen menigte. En dat was nog vóór de aankondi gingen van kolonel Regala, dat plunderaars 'vogelvrij" zullen worden verklaard en dat bijeenkomsten op straat nadrukkelijk wor den verboden. Het zal waarschijnlijk nog lang duren eer het weer echt rustig wordt in Haïti. De militairen denken nu aan een 'na tionale verzoening', maar het Haïtiaanse volk wil daar voorlopig nog niets van weten. Fransen zijn conservatief en heb ben een natuurlijke hang naar de monarchie. Dat nationale gevoel - in het geval van Frankrijk mag dat zo worden genoemd - laat zijn spo ren na in de dagelijkse politiek. Een socialist zal door de kiezers nooit uit een ideologisch motief tot de leiding van het land worden ge roepen. Aan de verkiezing van Francois Mitterrand tot president van de Vijfde Republiek lag vooral opportunisme ten grondslag: de JYansen waren uitgekeken op zijn voorganger Valéry Giscard d'Es- taing, een conservatief die achteraf beschouwd een liberale politiek voerde. Niettemin: nu Mitterrand sinds vijf jaar het Elysée-paleis bewoont en zijn politieke populariteit onge kende dieptepunten heeft bereikt, blijft hg bewonderd als de voor man van alle Fransen. Als de ko ning die zich, uitstijgend boven het partijpolitieke strijdgewoel, tot de natie richt in een passend vocabu laire. Zo sprak hij afgelopen zaterdag op een partijbijeenkomst in Lille bijna louter in de algemeen geac cepteerde sjablonen, die staatslie den eigen zijn: 'rechtvaardigheid', 'evenwichtig bestuur' en 'de trots van de natie'. Een argeloze toehoorder zou bijkans vergeten dat Mitterrands rede in feite een verantwoording was van vijf jaar socialistische/sociaal-democrati- sche politiek aan de vooravond van de parlemenstverkiezingen van 16 maart aanstaande. Eric Boogerman, redacteur van NRC/Handelsblad en in het verle den onder meer als correspondent in Parijs werkzaam geweest, schreef een boek over die in de Franse parlementaire geschiedenis van deze eeuw veelbewogen jaren. Het heet 'Frankrijk 1981-1986 - De socialistische metamorfose en het plotselinge heimwee naar liberalis me' en het beschrijft in 21 hoofd stukken dè opkomst en neergang van het socialistische bewind in zo wel een historisch als een toe komstperspectief. Onuitwisbaar Samenvattend gaat het daarbij om een vergelijking met de linkse Volksfront-regering van Léon Blum die medio jaren dertig in twee jaar tijd een onuitwisbaar spoor achter zich liet, van financië le chaos en sociaal-economische gelijkstelling. Ook Blums regering lag niet in het verlengde van een plotselinge flirt van de natie met het marxistisch erfgoed en ook de ze regering trad aan in de periode van economische crisis. Vastgesteld kan evenwel worden dat de verworvenheden van Blums socialistische inkomenspolitiek nadien niet werden teruggedraaid, omdat de inhoud ervan kennelijk strookte met wat in Frankrijk (op termijn) algemeen als wenselijk werd beschouwd. Hetzelfde geldt vermoedelijk eveneens voor de invoering van de vijfde betaalde vakantieweek, de overgang van 40 naar 39 uur per week werken (met behoud van sa laris) en de verhoging van uitkerin gen aan bejaarden en arbeidsonge schikten in de eerste jaren van Mit terrands heerschappij. Het toekomstperspectief wordt uiteraard bepaald door de ver wachte verliezen van de socialisten bij de komende parlementsverkie zingen en het gegeven dat presi dent Mitterrand na 16 maart nog twee jaar kan regeren. President verkiezingen zijn er immers pas in 1988. Zoals het er nu naar uit ziet leidt het dictaat van de Vijfde Re publiek straks voor de eerste maal tot de situatie waarin een president met vergaande bevoegdheden zal moeten regeren met een hem niet- welgevallige parlementaire meer derheid. De EYanse beschouwing staat dezer dagen dan ook bol van de vraag wat deze 'cohabitation' (samenleven) in de praktijk zal be tekenen. Dogmatisch Boogermans boek geeft een jour nalistieke schets van de afgelopen vijfjaar en meer pretentie heeft hij ook niet. Hij behandelt relevante thema's als de funeste invloed van het jarenlange verblijf van de so cialisten in de oppositie op hun re geringsprogram ("Mitterrand had in zijn bibliotheek niet één boek over economie") en hun hang naar de vormgeving van een dogma tisch socialisme met een vergaan de staatsinvloed, uitmondend in de utopische gedachte dat de Franse economie zelfstandig van de we reldeconomie zou kunnen bestaan. Aan de orde komen behalve de om streden pers- en onderwijswet ook de traditionele continuïteit in de buitenlandse en defensie-politiek en de culturele successen van de mediagenieke minister Jack Lang. De koude douche kwam twee Francois Mitterrand en Pierre Mauroy op de jaarlijkse herdenking van de 8e mei voor de Are de Triomphe. De foto dateert uit 1983. Mauroy leidt zijn derde regering; ruim een jaar later wordt hijzelf vervangen door Laurent Fabius. (foto afpj door Ton van Brussel jaar geleden toen de derde regering van Mitterrands vertrouweling Pierre Mauroy in de kuil viel, waar uit Giscard zojuist was opgestaan. De Fransen hadden hun bekomst van het zoveelste televisie-optre den waarin de premier het einde van de crisis aankondigde. Soort gelijk optreden van president Gis card lag te vers in het geheugen. Mitterrand ontdeed zich van Mauroy, het vlees geworden socia lisme en stelde er zijn partijgenoot Laurent Fabius (een Franse Rutid Lubbers), telg uit een onverdacht geslacht, voor in de plaats. Ook Boogerman ziet dat als Mit terrands grote verdienste. Hij koos eieren voor zijn geld en schakelde over op de sociaal-democratische variant, waarin een meer subtiele aanpassing te herkennen viel van de onder Giscard al voorzichtig vormgegeven verzorgingsstaat. De populariteit van een man als Fa bius kan een aanwijzing zijn voor de waardering van de Fransen voor deze belangrijke beleidsombui ging. De door Boogerman gesigna leerde hang naar liberalisme, zou in die benadering door een voort gezette sociaal-democratische poli tiek gekanaliseerd kunnen wor den. Voorlopig zijn de wonden van de eerste drie jaren van Mauroy nog allerminst geheeld, zo blijkt uit de zware verliezen die de socialisten in tussentijdse verkiezingen en re cente opinie-peilingen te incasse ren kregen. Probleem is ook dat plannen en wetten uit die eerste drie jaar in een aantal gevallen voortwoekeren en Mitterrand zich onvoldoende heeft weten te ont doen van het in Frankrijk nu een maal bovenmatig gehate centralis me. Aarzelend Hoewel hier en daar nog aarze lend, en lang niet altijd overtui gend vertegenwoordigd op de roemruchte partijcongressen, heeft het regime-Mitterrand de Franse socialisten wel aan de poor ten van de sociaal-democratie ge bracht. Daarmee is de partij beter dan ooit toegerust om een of ande re samenwerking met het centrum aan te gaan. De communisten van de ijzervreter Marchais hebben hun steun aan de regering al lang opgezegd en vormen niet langer een beletsel voor de prille beker ing. De vermoedelijk aanstaande 'cohabitation' is een gelegenheid bij uitstek om te bezien in welke mate de nieuwe koers in de PS wortel heeft geschoten. Boogermans boek doet van deze dilemma's helder, betrouwbaar en leesbaar verslag. Het is in feite een luxe om een (buitenlandse) actuali teit op deze wijze vastgelegd te zien. Een soortgelijk werk over het kabinet-Den Uyl ontbreekt bij voorbeeld nog steeds. EJn al staat ons parlementaire stelsel met bij behorende coalitiepolitiek niet die totale klimaatsverandering toe, die in Frankrijk luttele dagen na een kiezersuitspraak aan de orde kan zijn, de echo van onze jaren 13-11 is er niet veel minder .om. 'Frankrijk 1981-1986 - De socia listische metamorfose en het plot selinge heimwee naar liberalis me' door Eric Boogerman. Uitge verij: Thomas Rap, prijs 25. Van 17 tot 21 maart zullen ver tegenwoordigers van enkele pro testantse kerken uit Nederland te gast zijn bij het 'Secretariaat voor de eenheid van de .christe nen' in Rome. Dat is een direct gevolg van de oecumenische ont moeting met de paus vorig jaar mei in Utrecht. De Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk hebben de uitnodiging voor een vervolggesprek aan vaard. De samenstelling van de ver schillende delegaties staat nu vast. De rooms-katholieke afvaardi ging uit Nederland bestaat uit dr. J. F. Lescrauwaet, hulpbisschop van Haarlem en ondervoorzitter van de Raad van Kerken, dr. H. A. van Munster, secretaris-gene raal van de bisschoppen en van de Nederlandse kerk, dr. R. W. G. Huysmans, voorzitter van de Sint Willibrordvereniging (ad vies- en service-orgaan voor oe cumene) en hoogleraar aan de Katholieke Theologische Hoge school in Amsterdam, en me vrouw drs. W. H. M. Steemers- van Winkoop, studiesecretaris bij het secretariaat van de kerk (onder andere belast met oecu menische zaken). Perschef Th. P. M. Palstra is aan de delegatie toe gevoegd. Op verzoek van kardi naal Willebrands, voorzitter van het 'Secretariaat voor de eenheid van de christenen', zal kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, aan de ontmoetingen en beraadslagingen deelnemen. Hij is lid van dit secretariaat. De protestantse delegatie ziet er zo uit: ds. H. Huting, voorzitter van de hervormde synode, dr. R. J. Mooi, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk en lid van het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken, dr. C. P. van Andel, secretaris van het Her vormd beraad over de verhou ding tot de Rooms-Katholieke Kerk, ds. R. van de Beid, her vormd predikant in Maastricht en lid van de kerncommsie van het genoemde Hervormd beraad, mevrouw drs. L. W. van Reijen- dam-Beek, hervormd predikant met bijzondere opdracht (zieken huispastoraat) in Beverwijk/ Heemskerk en lid van de Her vormde raad voor Kerk en Theo logie; node, ds. W. Bleij, luthers pr< kant in Amstelveen en vóór ds. Burghoorn synodevoorzitter; dr. H. J. Kouwenhoven, gere formeerd predikant in Vlaardin- gen en voorzitter van de gerefor meerde synode, drs. H. Eikel boom, gereformeerd predikant in Vlaardingen en voorzitter van de taakgroep Reformatie-Rome van de gereformeerde synode commissie 'Oecumene binnen land', drs. I. de Jong, gerefor meerd predikant in Maastricht en lid van genoemde taakgroep, mevrouw ds. M. J. van der Veen- Schenkeveld te Rijswijk (ZH), geestelijk verzorger by de Rot terdamse verpleeghuizen 'De Rustenburg' en lid van het Cen traal Comité van de Wereldraad van Kerken, professor dr. D. C. Mulder, emeritus-hoogleraar theologie van de Vrije Universi teit in Amsterdam en voorzitter van de Raad van Kerken in Ne derland, en H. J. Verburg te Leusden, (pers)voorlichter van de Gereformeerde Kerken. De deelnemers hebben zich. door middel van gesprekken, themadagen en literatuurstudie grondig op dit bezoek voorbe reid. Vier hoofdonderwerpen zullen in Rome aan de orde ko men: gemengd-gehuwden, eu charistische gastvrijheid (avond maal), vrouw en ambt en oecu menische samenwerking. Plaats voor de gesprekken is het Vaticaanse onderkomen van het secretariaat voor de eenheid. De gesprekken zelf zijn niet openbaar. Dagelijks zal de pers na afloop worden ingelicht. Leiden. Donderdagavond (13 februari) om 8 uur zal professor dr. J. Bruinsma van de Land bouwhogeschool in Wageningen in het Hooglandse Huys (Mo- riaansteeg, by de Hooglandse kerk) een lezing houden over zijn ervaringen met ep binnen de vrijmetselarij. Bruinsma is lange tijd zelf een van de topmensen geweest binnen deze organisatie, maar kwam tot een ander den ken en leven. De bijeenkomst gaat uit van de 'Evangelisatie Leidse Studen ten'. (Adres van deze evangelisa tie: Maasstraat 45). Alphen aan den Rijn. Me vrouw A. Smits-Rosingh, Ju weelstraat 71, vroeg ons, nog eens de aandacht te vestigen op het maandelijkse oecumenische avondgebed in de remonstrantse kerk (vroegere synagoge) aan de Van Mandersloostraat in Alphen. Het eerstvolgende avondgebed - een voortzetting van de Vredes- week-85 - is morgen van kwart over 7 tot kwart voor 8. Vrouw. Een de Nederlands Gereformeerde Kerken (een afscheiding uit de jaren 60 van de vrij gemaakt-gere formeerden) kan geen eenslui dend standpunt geven over de toegankelijkheid van het diake nambt voor de vrouw. Het onder zoek gebeurde op verzoek van de plaatselijke kerk van Amster dam-centrum die zelf geen be- Het rapport van de commissie bevat een meerderheids- en een minderheidsstandpunt. De meerderheid vindt, dat de bijbel geen grond geeft voor de open stelling van het diakenambt voor vrouwen. De minderheid kwam tot een tegenovergestelde con clusie. De 'landelijke vergade ring' van deze kerk (te vergelij ken met een synode) zal zich eind deze maand beraden over beide standpunten. Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (secretaris algemene za ken) mr. J. Haeck, kandidaat te Hoevelaken, beroepen te Doornspijk L. Schaafsma Zuili- chem, te Numansdorp kandidaat J. G. van Boven Hank, te Zeist A. van den Oever Dordrecht; aange nomen naar Hillegersberg L. A. Nell Middelburg; bedankt voor Lekkerkerk ('t Venster) C. A. van der Sluijs Veenendaal, voor Wyk (bij Heusden) L. Kruymer Som- melsdijk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Mid delburg voor zendingsdienst op Irian Jaja A. J. T. van der Scheer Bergschenhoek, naar Zeist M. Nap Leusden, naar Axel G. F. de Kimpe Gees. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Zaamslag P. Beekhuis Rotterdam-Kralin gen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Haamstede A. Hof man Wyk-Aalburg. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Utrecht W. Verhoeks Arnemui- den. Baptistengemeenten: beroe pen te Emmen A. H. Agtereek Westerhaar, te Eindhoven O. 01- denburger Hengelo.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13