PORT Kania nog sterker terug 5 0 T Frits Kantebeen in de hoofdrol Hazerswouds 'supertrio' naar tafeltennisfinale Rayonhoofden bijeen Van Gennip:Uitdaging om beste Westeuropese te worden Kloppenburg 'assistent' van Bakker MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Karin Kania-Enke is de internationa le schaatswereld het afgelopen weekeinde op dezelfde in drukwekkende en hautaine wijze binnengestapt als waar mee ze die in 1984 in verslagenheid achterliet. Twee jaar ouder en een zoon rijker bleek de Oostduitse vedette tij dens het WK-toernooi in Den Haag nauwelijks aan kracht en ambitie te hebben ingeboet. leverde ze op de 3000 meter een hu zarenstukje af door de erkende stayer uit Oost-Berlijn in de slot- ronde voor bij te stevenen. Kania: "Ik was blij, dat ik tegen Ehrig moest rijden op de drie kilometer. Ik denk, dat ik tegen een zwakkere tegenstandster niet zo goed was ge gaan in de tweede helft van de ra ce". Op de 1500 meter reed ze met machtige klappen naar haar derde afstandsoverwinning, waardoor ze gisteren even voorbij het midda guur al zeker was van haar titel. Een wereldpuntenrecord voor laaglandbanen, dat er na haar flit sende prestaties op de eerste dag inzat, bleef buiten bereik, omdat haar tijd op de mijl ontoereikend was. "Het was te koud en te winde rig om echt hard te gaan". Met haar wereldtitel in de bin nenzak deed Kania het op de af sluitende vijf kilometer relatief rustig aan, hoewel haar vierde plaats wel aangaf dat ze in de toe komst over haar duurvermogen niet echt hoeft in te zitten. Ze gun de de zege aan de verslagen kam pioene Andrea Ehrig, die sinds het afgelopen weekeinde weer haar plaatsje in de schaduw van Kania heeft moeten innemen. Ehrig nam haar nederlaag gela ten in ontvangst, "Ook ik ben ziek geweest in Davos, waardoor ik een paar dagen niet heb kunnen trai nen. Ik had niet de kracht die ik normaal heb. Dat kwam vooral tot uiting op de drie kilometer. Ik kon het hoge aanvangstempo niet vast houden. Ik heb daarna nog gepro beerd om Kania van een derde af standszege af te houden, maar dat mislukte". Aangezien Sabine Brehm (trai- "De rest" dacht zich na de kock- out in Sarajevo redelijk te hebben hersteld, maar Kania en in mindere mate Andrea Ehrig hebben de con currentie, zo die kwalificatie bij een dergelijke suprematie al van toepassing is, opnieuw harde klap pen toegebracht en voorlopig weer uitgeteld. Met name in het Nederlandse kamp gloorde sinds vorig seizoen hoop, omdat de ploeg van Tjaart Kloosterboer na het miserabele olympische jaar met enig succes de achtervolging had ingezet. Van Gennip werd tweede bij het EK en vierde bij het WK. Hoewel de Haar lemse dit seizoen die aanvaardbare resultaten exact kopieerde, heeft het optimisme door de hernieuwde kennismaking met Kania plaats gemaakt voor berusting. De ach terstand is er eerder groter dan kleiner op geworden en dat ver schafte de vier Nederlandse schaatssters en hun coach de we tenschap, dat er de komende jaren niet meer is weggelegd dan wat kruimelwerk, dat de Oostduitse schaatsploeg laat liggen. Van Gennip mocht in Den Haag eenmaal uit de ruif meeëten en wel op de 1500 meter, op welke afstand ze op eerbiedige achterstand van Kania en Ehrig derde werd. Kania sleepte de meeste prijzen in de wacht met haar overwinningen op de 500 1500 en 3000 meter. Op de sprint en drie kilometer noteerde de 24-jarige rijdster de beste tijden ooit gereden binnen de Nederland se grenzen. Kania legde de basis voor haar derde allround-wereldtitel op de drie kilometer. Nadat ze haar land genote Andrea Ehrig al op flinke achterstand had gezet op de sprint, DEN HAAG (GPD) - De voorberei dingen voor een Elfstedentocht zijn het afgelopen weekeinde ge start. De rayonhoofden van de Ver eniging de Friesche Elf Steden ko men vanmiddag voor de eerste keer in Leeuwarden bijeen. De 21 ijsmeesters van de 200 kilometer lange tocht, die elk zo'n tien kilo meter ijs voor hun rekening ne men, zullen hierbij de verschillen de ijsstroken onder de loep nemen. Voorzitter ir. J. S. Sipkema van de Vereniging de Friesche Elf Ste den verwacht echter dat er van daag nog onmogelijk een datum voor de veertiende Elfstedentocht kan worden genoemd. „Voor de duizenden mensen die zuilen mee doen aan een elfstedentocht is het ijs nog te dun. Het raakt daardoor heel gauw vermoeid. Ik heb zon dag hier en daar rondgereden. maar dan zie je dat er scheuren in het ijs komen, maar de vooruitzich ten zijn in ieder geval gunstig. Het starten van de organisatie van de tocht kost echter veel geld. We wachten voorlopig dus nog maar even af', aldus Sipkema. ADVERTENTIE ZEG MAAR CM) TEGEN 'hr- KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions jcTeS (^"vOOftKAW^ LEIDEN - Voor Scylla-tafeltennisser Frits Kantebeen was giste ren een hoofdrol weggelegd. In de party tegen Gerard (Pietje) Bakker van Dextro/Hazerswoude 2, het voormalige Avanti dus, kreeg de Leidenaar het aan de stok met de scheidsrechter, de tegenstander én zichzelf. Het leidde uiteindelijk in de tweede ga me tot een speelverbod, wat automatisch verlies inhoudt. Kante been was van het gebeuren zó onder de indruk dat hy weigerde de laatste partij af te werken. Scylla, dat op dat moment een 5-4 voor sprong op zak had, moest daarom met een gelijkspel genoegen nemen. De titelkansen voor de Leidse ploeg zijn daardoor tot nul gere duceerd, temeer daar Scylla een schorsing tegemoet kan zien voor Frits Kantebeen. Een direct gevolg van de wedstrijd tegen Pietje Bakker, zoon van de vrouwencoach van de NTTB. De Leidenaar raakte geirriteerd door de houding van zijn opponent. Kantebeen zegevierde met 21-19 in de eerste game en liet zijn vreugde daar over op een vreemde manier blijken. Hij wierp zijn tegenstander een handkus toe en liep brullend door de speelzaal. De scheids rechter gaf Kantebeen daarop een officiële waarschuwing, die de woede van de Scyllaan opwekte. De eerste zes ballen van de twee de game transporteerde hij richting plafond. Redeh voor de arbi ters om Kantebeen een speelverbod op te leggen. De Leidse ploeg zag daarmee een 0-3 voorspong (2x Meyer, De Vrind) als sneeuw voor de zon verdwijnen. Het gelegenheidsdub- bel De Vrind/Meijer, Kantebeen weigerde het batje na het incident ter hand te nemen, zorgde nog wel voor een voorsprong, maar Robert de Groot scoorde via winst op Meijer de gelijkmaker. De Vrind versloeg daarop Bakker en leek daarmee een beslissing in Leids voordeel geforceerd te hebben, want aangenomen mocht worden dat Kantebeen van Piet de Groot zou winnen. Kantebeen weigerde echter om het centre-court te betreden. "Een verstandige beslissing", aldus zyn trainer Theo Bakker. "Als hij namelijk was gaan spelen, dan was de situatie op zeker geëscaleerd. Frits kent zichzelf wel een beetje". HAZERSWOUDE - Gerard Bakker heeft het familieduo j Kloppenburg officiéél aan el kaar gekoppeld. De onlangs j I aangestelde vrouwencoach van de Nederlandse tafeltennis- bond heeft er geen moeite mee dat vader Jan zijn dochter Mir- jam tijdens internationale wed strijden terzijde staat. Namens Dextro/Hazerswoude schoof Bakker zijn 'collega' Jan Klop penburg reeds zaterdag al naar voren in het Europa Cup-duel l met Kemicar Hrastnik. Zoals verwacht rolden de Ne derlandse vrouwen de Joego- i Slavische tegenstander met 5-1 op en bereikten de finale. Het bestuur van Hazerswoude pro- beert de Tsjechische tegenstan- 1 der Ostrava, de club van Vrie- sekoops dubbelspelpartner Marie Hrachova, te bewegen de begin mei te houden eindstrijd in Nederland af te werken. Het koppel Kloppenburg had met twee winstpartijen een niet onbelangrijk aandeel in de rui me zege. Gewoonlijk is het Lichtenvoordse tweetal actief bij Pelgrim/Odion in Gaande ren, maar tijdens wedstrijden voor de Europa Cup neemt Mir jam Kloppenburg de wijk naar Hazerswoude. Tussentijdse verhuizingen, die de reglemen ten van de Europese tafelten- nisbond toestaan. Gerard Bak ker nodigde daarop de tweede speelster van Nederland uit om met Bettine Vriesekoop en El len Bakker een internationaal trio te vormen. Kansrijk Mèt Miijam Kloppenburg heeft Hazerswoude een kans rijk team voor de zogenaamde Nancy Evans Cup, vooral nu de HAVO-scholiere uit de achter hoek kan rekenen op officiële steun van haar vader. Waar hij zich vorige week bij de Top-12 in allerlei bochten moest wrin gen om zijn dochter te kunnen souffleren, nam Jan Kloppen burg zaterdagavond opgelucht plaats naast Gerard Bakker langs het centre court. "Dat is het beste voor alle partijen", verduidelijkte Ge rard Bakker zijn beslissing. "Als Mirjam zich het beste voelt met haar vader aan de kant, dan moet die man daar gaan zitten. Ik weet precies hoe die twee zich voelen. Bettine en ik hebben hetzelfde aan de hand gehad. En ik verzeker je dat ik me toen diep ongelukkig heb gevoeld". Geen ruimte Vandaar de kniebuiging voor Jan Kloppenburg, die komend weekeinde bij de open West- duitse kampioenschappen (in Kalsruhe) en het EK (in Praag) als assistent van Gerard Bak ker optreedt Dit zonder finan ciële tegemoetkoming van de NTTB, wiens voorzitter Paul Koopman zaterdag nog niet op de hoogte was van de door Bak ker genomen beslissing. De kwestie was wèl doorge sproken met Piet Römgens van de topsportcommissie. Die had geen bezwaar tegen het optre den van Jan Kloppenburg. "Maar hij hoeft niet te rekenen op een vergoeding, daarvoor is geen financiële ruimte", ver klaarde praeses Koopman za terdag in de thuishaven van Bettine Vriesekoop. De 24-jarige acteerde in het duel met Hrastnik ontspannen. Belangrijk met het oog op het EK in Praag, waarop alles is af gestemd. Deze week neemt Vriesekoop deel aan de 'open Westduitse', zaterdagavond kon ze zich inspelen. "Ik hoefde niet voluit te gaan", aldus Vriesekoop. "Ik stond lekker ontspannen ach ter de tafel. En dat moet ik juist hebben, want ik wil van dat agressieve spelletje af. Dat heeft me overwinningen ge kost, omdat ik in de beslissen- Ide fase te verkrampt speelde. Ik ben nu op zoek naar het evenwicht tussen ontspannen spelen en agressiviteit". Kloof Ellen Bakker vormde de eni ge dissonant in het Hazers- woudse gelegenheidstrio. Zij stond echter met koorts achter de tafel. Niettemin werd duide lijk dat ze internationaal nog een kloof heeft te overbruggen, ook al kan zij bogen óp een 100 procent score in de nationale competitie. Evenals Mirjam Kloppen- I burg heeft Ellen Bakker even- 1 wel een vader die haar de weg wijst naar het succes. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD "Wat een prachtige accommoda tie hier. Wij trainen in een zaaltje waar we steeds de tafel moeten op ruimen. Bovendien krijgen wij van onze sponsor alleen kleding. Hier mee vergeleken stelt het bij ons echt niet veel voor", keek Andija Ojstersek zich de ogen by de zwaar gesponsorde thuisploeg uit. Het Joegoslavische trio kon zich te vens verlekkeren aan de fraaie staaltjes tafeltennis van de speelse Vriesekoop, de geconcentreerde Kloppenburg en de verdienstelijk acterende Bakker. Zenuwen Kloppenburg opende tegen Andija Ojstersek nerveus. "Ik ken de haar niet, maar op die eerste ga me na ging het verder goed. Het waren echt zenuwen", bekende de Top Twaalf-debutante. Na een 6-21 verlies, herstelde Kloppenburg zich prima: 21-14, 21-6. Vesna Oj stersek, die zij onlangs tijdens de open Engelse kampioenschappen al in twee games geklopt had, knapte ze nu weer in twee sessies op: 21-11 en 21-11. Kloppenburg deed derhalve waarvoor zij is aan getrokken: twee punten scoren. Bettine Vriesekoop bleef even eens ongeslagen. Met speels ge mak tracteerde zy Jolanda Novak (14,11) en Andija Ojstersek (14,12) op nederlagen. Vooral in de laatste partij vergastte de nationaal kam pioene het publiek op enkele won derschone slagenwisselingen. El len Bakker zorgde voor het beslis sende vyfde punt door op een ge degen manier Jolanda Novak op haar tekortkomingen te wyzen: 21- 16 en 21-13. Door het grote krachtsverschil bereikte de Hazerswoudse forma tie, als tweede Nederlandse club na Amsterdam '78, heel gemakkelijk de eindstrijd. Daarin mag tegen Vitkovice Ostrava op heel wat meer tegenstand gerekend wor den, niettemin moet de ploeg in staat worden geacht de Europa Cup voor de eerste keer in de ge schiedenis naar Nederland te ha len. Dat staat onomwonden vast. Spannend Alleen Gerard Bakker houdt nog een slag om de arm. "Het zal een spannende finale worden, zeker. Vitkovice met Hrachova is sterk. Ik denk dat de uitslag in de buurt van 5-4 komt te liggen. En dat kan zowel in ons voor- als nadeel zijn. Wint Bettine er drie; dan zijn we al heel ver", verheugt Bakker zich al op de in het verschiet liggende cli- WIM VAN WANROOY HAZERSWOUDE DORP - De rui me 5-1 winst waarmee Dextro/Ha zerswoude zaterdagavond tegen Kemicar Hrastnik in de eigen bom volle zaal de finale van de Europa Cup 2 bereikte, kwam niet als een verrassing. Het vroegere Avanti is door het speciaal voor de Europa Cup aantrekken van Miijam Klop penburg dermate sterk geworden, dat er met Bettine Vriesekoop en Ellen Bakker eigenlijk sprake is van een nationaal team. Rondom 'Oranje' heerste dan ook van het begin af aan de verwachting dat de finale dit seizoen gehaald zou wor den. Op weg naar de halve eindstrijd trok het Griekse Pallinellos zich bij voorbaat al terug voor de gevrees de Bakker-formatie. Het Bulgaarse Pochtenez trachtte de ploeg op pa pier te verschalken, doch bleek achter de tafel tot niets in staat: 0-5. En in de derde ronde rekenden de Hazerswoudsen gedecideerd (5-1) af met het gerenommeerde Indus- trogradnja Zagreb. "We wisten vooraf dat we geen kans zouden hebben. Vriesekoop en Kloppenburg staan hoog op de Europese ranglijst en zyn normaal door ons niet te kloppen", schikte oud-international Andija Ojstersek (22) zich namens Hrastnik bij voor baat al in haar lot. In het kamp van de Joegoslavi sche opponent, achter Mladost Za greb tweede in eigen land, gaf men alleen de talentvolle Vesna Ojster sek een kans en dan met name te gen Ellen Bakker. Die men overi gens nog als een verdedigster in het geheugen had zitten. Maar Bakker schakelde twee jaar gele den al over op aanvallen en 'verras te' Ojstersek daarmee aanvanke lijk. Toch zag Vesna Ojstersek kans om een bres in de muur te slaan. De Joegoslavische nummer twee, 24e op de Europese ranglijst, klopte de koortsige Ellen Bakker met twee keer 21-14. Daar hield het echter mee op. Bij Hrastnik, eerder gemakkelijk over winnaar van Coccaglio (Italië) en Kremlin Bicetre (Frankrijk), bleek alles inderdaad om Vesna Ojster sek te draaien. Toen het duel eer der voor 18 januari op de rol was gezet en het sterretje niet mee kon komen omdat zy met de nationale ploeg in een trainingskamp zat, bood Hrastnik vrijwillig aan om zich terug te trekken. Zover wilde Dextro, dat het die nen van de sponsorbelangen hoog in het vaandel heeft geschreven, het niet laten komen. Het EC-tref- fen werd verschoven naar zater dag. En Hrastnik wilde onder het spiedende camera-oog van de NOS dan toch wel meewerken aan de geldingsdrang vande thuisploeg. Ria Visser moedigt Yvonne van Gennip aan. Het mocht niet baten. ner Rainer Mund: "Zij was voor mij de grootste verrassing") Yvon ne van Gennip vrij gemakkelijk van het brons afhield, had het ere podium bij de huldiging een tradi tionele DDR-aanblik, hetgeen te denken geeft voor de nabije toe komst in het damesschaatsen, dat toch al nooit bekend heeft gestaan om zijn kracht in de breedte. Wan neer de komende seizoenen zoals verwacht net zo verlopen als het sfeerloze evenement in Den Haag en iedereen zich al bij voorbaat moet neerleggen bij de suprematie van de Oostduitsen, belooft het hardrijden voor de vrouwen bij .ge brek aan spanning en strijd lang zaam maar zeker weg te zakken. Rainer Mund: "Maar dat is ons pro bleem niet. De rest moet maar zien, dat ze het gat dichten". Aangezien ook de Russinnen geen vuist meer maken, komt het achtervolgingswerk helemaal op de schouders van de equipe van Tjaart Kloosterboer. De vraag is of zij dat aankan. Met een vierde (Van Gennip), zevende (Stam), Visser (negende) en dertiende (Moolhui- zen) plaats is zeer behoorlijk ge presteerd, maar er wordt in een schaatsland als Nederland meer verlangd. Het is bij gebrek aan kwaliteit niet zo moeilijk om zich een positie als tweede schaatsnatie te verwerven, want in het land der blinden is eenoog al gauw konin gen). Kloosterboer legt zich in ieder geval niet neer bij de overmacht van de rijdsters van collega Mund: "Als ik geen illusie heb voor mor gen, had ik er gisteren al mee moe ten stoppen. Niemand moet verge ten, dat wy vorig jaar een enorme sprong hebben gemaakt. Toen is de aansluiting tot stand gebracht. Dit jaar moesten we zien onze posi tie als tweede land achter de DDR te handhaven. Dat is gelukt. In 1987 gaan we proberen om een stapje dichterbij te komen. De Oostduitsen zijn al zes tot acht jaar bezig op dit niveau, wij pas twee seizoenen. Dat verklaart onze ach terstand. Maar ik heb hoop dat die kleiner wordt. Er zit nog rek in bij ons, terwijl de DDR-dames aan hun absolute top zitten". Hoewel stilstaan in de sport over het algemeen achteruitgang bete kent, toonde ook Yvonne van Gen nip zich niet ontmoedigd. "Er had misschien iets meer in gezeten, als ik gezond was gebleven. Met name op de drie kilometer merkte ik dat ik energie te kort kwam. Ik ging op het laatst kapot. Hoewel Kania en Ehrig ver voor op mij liggen, ga ik rustig door. Ik ben niet gedesillu sioneerd door hun suprematie. Ik heb dit seizoen bewezen dat mijn prestaties van het vorig seizoen geen uitschieters waren. Ik hoor er bij". "Ik vind het niet frustrerend om nu al te weten dat ik volgend jaar maximaal voor een derde plaats knok. Ik kan pas in de strijd om de titel meedraaien als Kania en Ehrig stoppen. Ze zullen er toch eens mee moeten ophouden. Ik vind op dit moment al een uitdaging om beste Westeuropese te worden. In andere sporten, die ook tegen de overheersing van het Oostblok aankijken, is dat ook het geval", al dus Van Gennip, die, sfeergevoelig als ze is, het toernooi in Den Haag niet als een van de meest spranke lende schaatsvenementen zal blij ven onthouden. "Ik vond het niet leuk hier". Mirjam Kloppenburg helpt Avanti met twee overwinningen aan een finaleplaats. (foto Nanno Bioupot)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9