Marcos zal dank zij fraude winnen Haïtianen koelen hun woede /Amerikaanse waarnemers ontevreden Frankrijk wilde Rainbow Warrior op zee opblazen Uit EG treden kost Denen acht miljard CSU kreeg miljoenen van Grundig Treinramp in Canada 1BÖÖ BUITENLAND PAGINA 7 MANILLA - Ondanks ernstige problemen bij de telling van de stemmen in de Filippijnse presidentsverkiezingen, tekent zich steeds duidelijker een overwinning af voor de zitten de president Marcos. Het dagblad Malaya, dat de oppositie steunt, heeft vanochtend schoorvoetend toegegeven dat Corazon Aquino de verkiezingen weieens zou kunnen verliezen. LONDEN (UPII De Russische dissident Andrei Sacharov wordt stelselmatig gemarteld door de ge heime dienst KGB. Dat blykt uit brieven die Sacharov naar het Wes ten heeft weten te smokkelen. Het bestaan van de brieven werd giste ren onthuld door het Britse zon dagsblad Observer, dat de komen de weken de inhoud openbaar zal maken. In totaal zijn twee pakjes brieven naar het Westen gestuurd en te rechtgekomen in de VS bij Tatjana en Jefrem Jankelevitsj, de dochter en de schoonzoon van Sacharovs vrouw dr. Jelena Bonner, aldus de Observer. Het echtpaar woont in Newton in Massachusetts, waar de 62-jarige Bonner herstelt van een hartoperatie in Boston. Sacharov zegt dat KGB hem vaak martelt „Hoe zy de Sowjet-Unie uitkwa men, mag ik niet zeggen", aldus Jankelevitsj volgens de Observer. „Maar ik ken de bron en de bron is betrouwbaar. Zij zijn zorgvuldig bekeken door de hele familie en we zyn overtuigd van hun echtheid". De Observer schreef dat de stuk ken meestal met de hand geschre ven brieven en recente foto's van Sacharov en zijn vrouw zyn en "een van de schrijnendste getuige nissen van menselyk lijden dat ooit uit de Sowjet-Unie is geko- De brieven en foto's tonen aan. vervolgt de krant, dat Sacharov door de KGB met tussenpozen maar stelselmatig is gefolterd en o.a. gedwongen is gevoed, geeste lijk is gemarteld en aan lichamelijk geweld is onderworpen. De Russische leider Michael Gorbatsjov heeft in een interview met de Franse communistische krant L'Humanité van zaterdag ge zegd dat Sacharov niet wordt vrij gelaten uit zijn verplichte ballings oord Gorki, omdat hij niet alleen misdaden heeft gepleegd maar ook kennis heeft van staatsgeheimen. Malaya schrijft dat toe aan fraude en intimidatie, die zouden hebben plaatsgevonden „op een schaal zo als die nog niet eerder in de ge schiedenis van de Filippijnen is vertoond". door Ruud Kreutzer Het leven nam vanochtend weer zijn gewone gang in de hoofdstad Manilla, waar honderden gemeen tewerkers in de weer waren om de laatste verkiezingsaffiches van de muren te peuteren. Drie dagen na het sluiten van de stembussen wacht iedereen nog altijd in grote spanning op de resultaten van de presidentsverkiezingen, die afgelo pen vrijdag werden gehouden. Er heerste grote verwarring in het weekeinde over de drie ver schillende tellingen, uitgevoerd door Comelec (de commissie die de verkiezingen organiseert), Nam- frel (de particuliere vrijwilligersor ganisatie die toeziet op een eerlijk verloop van de verkiezingen) en een groep dagbladen. Hoewel niet wordt verwacht dat zij uiteindelijk met een aanzienlijk andere uitslag voor de dag zullen komen, waren de tussentijdse uit slagen die zij de afgelopen drie da gen hebben gegeven nogal uiteen lopend. Dit werd mede veroor zaakt doordat zij de uitslagen van verschillende districten hadden verwerkt. Vandaag komt het parlement voor het eerst sinds de verkiezin gen van vrijdag bijeen. Het parle ment is volgens de grondwet de in stantie die de officiële telling en de uitslag bekend moet maken. Een motie om de drie concurrerende tellingen stop te zetten, zal van daag in het parlement worden be sproken en naar alle waarschijn lijkheid worden aangenomen. "Zowel Namfrel als Comelec heb ben aangekondigd zich bij zo'n be sluit te zullen neerleggen. De tel lingen van het parlement zelf kun nen nog meerdere dagen in beslag nemen. Ondanks de vertraging bij de tel lingen is er toch al een voorlopig beeld te geven van de uitslag. De stemmen van Metro Manilla, de hoofdstad en omgeving, met in to taal ruim negen miljoen inwoners, zijn voor ongeveer 90 procent ge teld. LONDEN (UPI) - Frankrijk is oor spronkelijk van plan geweest het Greenpeace-schip "Rainbow War rior" midden op de Stille Zuidzee op te blazen. Waarschijnlijk waren daarbij alle vijftien opvarenden om het leven gekomen, zo schrijft de Sunday Times. Van dit plan werd uiteindelijk af gezien nadat Pierre Lacoste, het hoofd van de Franse inlichtingen dienst, een beroep deed op Charles Hernu, die toen nog minister van defensie was en aftrad nadat be kend werd dat hij meer wist van het opblazen van de Rainbow War rior in de haven van Auckland (Nieuw Zeeland). Volgens de Sunday Times stond Hernu ook achter het plan om de Rainbow Warrior op zee op te bla- Buitenland kort Peru President Alan Garcia van Peru heeft de noodtoestand en een uit gaansverbod uitgevaardigd voor de hoofdstad Lima en de naburige havenstad Callao. Hij verklaarde voor de televisie dat de strijdkrach ten zijn belast met het bewaren van de orde in het betrokken gebied. De maatregelen zijn bedoeld óm het hoofd te bieden aan een golf aanslagen die sinds begin dit jaar is gepleegd en die wordt toegeschre ven aan de maoïstische beweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) of de Tupamaru. Thatcher Kopstukken uit de Conservatie ve partij hebben in het weekeinde een beroep op de regering-That- cher gedaan, het beleid drastisch te wijzigen. Ze drongen aan op een krachtige aanpak van de werkloos heid. Minister van energie Peter Wal ker riep op een bijeenkomst van jonge Conservatieven in Blackpool op tot een „radicale heroverwe ging" van het regeringsbeleid. Hij zei bang te zijn dat de Conservatie ven de volgende verkiezingen (1988) verliezen als de regering- Thatcher niets doet aan de hoge werkloosheid, die in de zeven jaar dat Thatcher premier is, is verdrie voudigd. Zuid-Afrika Drie gewapende blanke mannen hebben zaterdagmiddag in een voorstad van Johannesburg vanaf een bestelwagen in het wilde weg het vuur geopend op zwarten en daarbij vier mensen verwond. Dit is bekendgemaakt door de politie. Het incident deed zich voor in Honeydown, één van de rijkere voorsteden vanJohannesburg. De slachtoffers waren zich van niets van bewust toen zij plotseling wer den beschoten. Antillen De Antilliaanse regering heeft dit weekeinde een pakket maatre gelen bekendgemaakt om het voor dit jaar becijferde begrotingstekort van 50 miljoen gulden Antilliaans op te heffen. De vijftig miljoen worden opge bracht door bezuinigingen op de overheidsuitgaven van in totaal ruim 23 miljoen en een verhoging van de accijnzen op benzine, siga retten en luxe goederen, die ruim 26 miljoen moeten opbrengen. zen, zoals zijn adviseur Jean-Fran- cois Dubos wilde. Maar na het pro test van Lacoste gaf Hernu bevel het schip in Auckland op te blazen. Lacoste was er voorstander van het schip aan te houden als het in Frans water kwam rond het atol Mururoa waar Frankrijk nucleaire testen uitvoert. Bij de aanval in Auckland kwam de Nederlandse fotograaf Pereira om het leven. Een onderzoek van de krant wijst uit dat de aanval op het schip betaald werd uiteen speciaal fonds dat wordt beheerd door de ministe ries van president Mitterrand en premier Fabius. Sinds vorig jaar besteedt de Franse inlichtingen dienst meer aandacht aan Green peace, aldus de Sunday Times, en worden post en telexen onder schept. ADVERTENTIE Hoewel Aquino in Manilla ge wonnen heeft, is haar voorsprong van ongeveer 54 procent veel min der dan de oppositie had gehoopt, en hoogst waarschijnlijk veel te ge ring om Marcos te verslaan, die in veel buitengewesten heer en mees ter is. Er begint zich een vrij volledig beeld af te tekenen van de schaal waarop tijdens deze verkiezingen fraude is gepleegd, die volgens een woordvoerder van Namfrel „groter was dan tijdens vorige verkiezin gen". De in Manilla aanwezige buiten landse waarnemers, waaronder een groep uit Amerika onder lei ding van senator Richard Lugar, heeft het afgelopen weekeinde te genover de pers verklaard dat zij getuige zijn geweest van diverse vormen van onregelmatigheden, waaronder het kopen van stem men, poging tot intimidatie, het stelen (en verwisselen) van stem bussen en het belemmeren van kiezers bij het uitbrengen van hun stem. Vooral dat laatste zou een grote omvang hebben aangenomen. Vol gens schattingen van Namfrel zou tien a vijftien procent van de stem gerechtigden in Manilla op deze manier van hun stemrecht zijn be roofd. De eerste indruk van de reactie van de bevolking op de situatie rond de telling en de vermeende fraude is er een van woede, maar ook van berusting. Veel mensen hebben iets van „zie je wel, dit had je kunnen verwachten". Er is weliswaar bereidheid om deel te nemen aan demonstraties en stakingen als Corazon Aquino daartoe zou oproepen, maar van een radicalisering onder de aan hangers van Aquino is op dit mo ment geen sprake. Veel Filippijnen wachten nu met spanning af wat Amerika zal gaan doen. Een groeiend aantal hoopt op een aktiever beleid van Was hington. De groep Amerikaanse waarnemers onder leiding van de republikeinse senator Lugar zal waarschijnlijk een negatief rapport uitbrengen aan de Amerikaanse president, die dan voor de keus staat om hetzij de druk op Marcos te vergroten en de hulpkraan dicht te draaien, hetzij de strategische belangen van de Filippijnen (met twee belangrijke Amerikaanse ba ses) te laten prevaleren, zoals in het verleden steeds is gebeurd. Een gewapende bende rooft een stembus in een stadje even ten noorden van Manilla. Buitenlandse fotografen, die van het incident getuige zijn en hun werk doen, werden beschoten. (foto api Hoessein elf keer vader AMMAN (Rtr.) - Koningin Noor, de in de Verenigde Sta ten geboren vrouw van koning Hoessein van Jordanië, is giste ren bevallen van een dochter, zo heeft het koninklijk paleis in Amman bekendgemaakt. De baby, de tweede dochter en het vierde kind van Noor en Hoessein, krijgt de naam Raya. Koning Hoessein trouwde in 1978 met de 35-jarige Noor. De 51-jarige vorst heeft zeven kin deren uit drie eerdere huwelij ken. ARGENTIENIË - De Argentijnse minister van defensie, Roque Car- ranza, is zaterdag overleden. Hij kreeg een hartaanval terwijl hij aan het zwemmen was in het zwembad bij zijn woning. De 65-jarige Carranza was een persoonlijke vriend van president Raul Alfonsin van Argentinië. KOPENHAGEN (Rtr.) - In een vertrouwelijk rapport van de Deense regering staat dat een uit treden uit de Europese Gemeen schap per jaar bijna acht miljard gulden zal kosten. Het document wordt openbaar haast drie weken voordat de De nen naar de stembus kunnen. Op 27 februari mogen ze deelnemen aan een referendum over het lid maatschap van de Europese Ge meenschap. Volgens het rapport lijdt Dene marken zeker 26 miljard kronen (7,8 miljard gulden) verlies per jaar als het zich uit de Gemeenschap van 12 West- en Zuideuropese lan den terugtrekt. De industriële groei zou de komende tien jaar sterk vertraagd worden en heel veel mensen zouden hun baan kwijtraken. In de voor het land vi tale landbouwsector zouden 77.000 van de 200.000 werknemers op straat komen te staan, terwijl het land per jaar een verlies van 4,5 miljard gulden zou lijden door het wegvallen van een groot deel van de export in deze sector, met name varkensvlees. Denemarken telt 250.000 werklozen, wat neerkomt op negen procent van de actieve bevolking. Verder voorspelt het rapport een verlies van 3,2 miijard gulden per jaar wegens een ver mindering aan uitvoer van indus triële produkten en een verlies van 80 procent van de visvangst voor Deense Hoofdvestiging; Zwolle, n Royensingel 21. teL 038-213119 Nevenvestiging; Leiden, Schuttersveld 9, teL 071-258577 Intertingua maakt deel uit van de Wolten Sanuom Groep Graf Papa Doe geschonden; privé-leger Duvalier belaagd PORT-AU-PRINCE - Duizenden woedende Haïtianen hebben giste ren na de vlucht van president voor-het leven Baby Doe Duvalier het graf geschonden van diens va der Papa Doc en van andere leden van de familie. De razende en tie rende volksmassa droeg de doods kist van de gehate dictator door de straten van de hoofdstad. De stof felijke resten werden op straat ge gooid en in brand gestoken. Vol gens Voodoo-gebruik danste de menigte vervolgens op de beende ren van de in 1971 gestorven dicta tor. door Rob Sprenkels In andere delen van de stad werd jacht gemaakt op de gehate Tonton Macoutes, de privé-politie van de Duvaliers en werden woningen van oud-ministers leeggeplunderd en standbeelden van de Duvaliers met de grond gelijk gemaakt. De uitzinnige menigte trok zater dag de wijken in om jacht te ma ken op de Tonton Macoutes. In de armenwijk Bel Air vielen er vier doden, toen lijfwachten het vuur openden op een menigte die was samengetrokken voor het huis van een zekere meneer Dey, een van de meest gehate Tonton Macoutes in de wijk. Het leger moest tussenbei de komen. De junta van militairen en bur gers, die de macht van de - met de hulp van de Amerikanen - naar Frankrijk uitgeweken Baby Doe heeft overgenomen, dreigt met harde hand om 'de rust en de orde' te kunnen herstellen. Zaterdag was opnieuw een zestien uur lang uit gaansverbod van kracht. Het vlieg veld en gebouwen van de overheid worden scherp bewaakt. Het traditionele carnaval, dat ei genlijk op zondag, maandag en dinsdag had zullen plaats hebben, kan men wel vergeten. De regering heeft 'alle ontmoetingen op straat' nadrukkelijk verboden, er mogen dus geen manifestaties worden ge houden. En mensen die worden betrapt op vandalisme of plunde ren, zullen als 'vogelvrij verklaar den' worden beschouwd, zo is offi cieel via radio en televisie meege deeld. Talrijk De schaarse berichten vanuit de provincie, waar de Tonton Macou tes volgens kenners niet alleen nog talrijker zijn, maar ook nog eens méér worden gehaat dan in Port- au-Prince, wijzen erop dat de ge beurtenissen daar veel lijken op die in de hoofdstad zelf. De nog verse junta, officieel de Nationale Raad van Regering ge heten, heeft ondertussen een kabi net samengesteld. Kolonel William Regala is met de portefeuilles van defensie en binnenlandse zaken belast, en daarmee ongetwijfeld een van de sterkste mannen van het nieuwe bewind geworden. Re- gala maakt namelijk ook al deel uit van de junta. Onder de rest van de ministers bevindt zich een aantal mensen dat op de een of andere manier betrok ken is geweest bij het Duvalier-be- wind, hoewel de een op grotere schaal dan de ander. Er zijn eigen lijk maar twee duidelijke tegen standers van de door het volk zo gehate dynastie: Gerard Gourgue. behalve lid van de junta nu ook mi nister van justitie; en Anthony Saint Pierre, een geestelijke die tot minister van onderwijs is be noemd. Gourgue liet na zijn benoe ming tot minister van justitie zater dag persoonlijk 26 politieke gevan genen vry. Bij het referendum moeten de Denen de vraag beantwoorden of ze instemmen met de hervormin gen in het Verdrag van Rome. Hierover zijn de lidstaten van de Europese Gemeenschap het in de cember in Luxemburg eens gewor den, maar het parlement in Kopen hagen heeft de instemming ermee door de minderheidsregering van premier Poul Schlüter verworpen. De centrum-rechtse regering on der premier Schlüter meent dat ;e" bij het referendum de eerste stap zal zyn naar de Deense terugtrekking uit de EG, waarvan het land sinds 1973 lid is. De linkse oppositie heeft krach tig geprotesteerd tegen het uitlek ken van het rapport. Ze meent dat de regering een „campagne van de angst" begonnen is met het oog op de volksraadpleging van 27 februa ri. Schlüter is voornemens het rap port woensdag in het parlement te verdedigen. Indiase non en priester zalig KOTTAYAM (AP) - Paus Johan nes Paulus II heeft zaterdag tijdens een mis in Kottayam in de Indiase deelstaat Kerala een non en een priester zalig verklaard en de In diase geestelijkheid opgeroepen hun voorbeeld te volgen. De paus was twee dagen op be zoek in de Indiase deelstaat Kerala, waar de helft van de bevolking, ruim 14 miljoen mensen, katholiek Later zou hy een mis opdragen aan de oever van de oceaan in de zuidelijke stad Trivandrum, waar priesters zich inzetten voor de be langen van arme plaatselijke vis-* BONN De Westduitse CSU van Franz Josef Strauss is verwikkeld in een affaire die veel doet denken aan het Flick-omkoopschandaal. Het weekblad Der Spiegel schrijft vandaag dat vooral de elektronica gigant Grundig de CSU zeker vier miljoen toespeelde. door Hans Hoogendijk Over het geld dat via schijnfir- ma's in het buitenland in de partij kassen vloeide, werd nooit belas ting betaald. Grundig-directeur Max Grundig zou via allerlei tus- senkanalen Strauss een miljoen hebben willen betalen. Dat geld schijnt in ieder geval deels in de CSU-kas te zyn beland. Een centrale rol by de financiële transacties CSU-Grundig zou, vol gens Der Spiegel, Oscar Schneider hebben gespeeld. Schneider is nu CSU-minister voor bouwzaken in de regering-Kohl. Ook CSU-minis ter van binnenlandse zaken Zim- mermann was betrokken by de il legale verwerking van giften en do naties aan de CSU. Het openbaar ministerie stelt een onderzoek in naar Zimmermann en Schneider. De zaak werd vol gens het weekblad ontdekt door de speurders die zich met de Flick-af- faire bezig houden. Akkoord over hogere lonen in Duitsland BONN (Rtr.) - De Westduitse vak bond voor de openbare diensten (OTV) gaat akkoord met een loons verhoging van 3,5 procent voor 1986. Het akkoord komt na een week van acties, waaraan zeker 50.000 mensen deelnamen. Bij het openbaar vervoer en de vuilop haaldiensten werd het werk ver scheidene malen onderbroken. De overeenkomst werd vrijdag nacht bereikt nadat minister Zim mermann (binnenlandse zaken) zich bereid had verklaard de lonen met 3,5 procent te verhogen. Eerst bood hy 3 procent voor een perio de van veertien maanden. De vak bond eiste 6 procent. Zimmer mann noemde het akkoord een eerlijk compromis dat naar hij hoopt maatgevend zal zijn voor an dere bedrijfssectoren. Het is de eerste overeenkomst in de jaarlijk se loononderhandelingen. Carter in Nicaragua MANAGUA (UPI) - Ex president Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft van de autoriteiten van Nicaragua de vrijlating gedaan gekregen van twee politieke ge vangenen. Hij heeft gisteren een kerkdienst bezocht in de kerk van de kardinaal van Nicaragua. Tijdens zijn driedaagse bezoek aan Nicaragua heeft Carter aan doen, vrijdag gesproken met mi nister van binnenlandse zaken To- mas Borge. Deze beloofde hem dat Luis Mora, een journalist van de oppositiekrant La Prensa en de vakbondsleider Jose Altamirano vrij zouden komen. Nelson Mandela komt misschien morgen al vrij JOHANNESBURG (GPD) - De vrijlating van Nelson Mandela, die sinds 1964 samen met zeven ande re ANC-leiders vast wordt gehou den, is nabij. Dit wordt vernomen van zowel Zuidafrikaan se rege ringskringen als familieledenvan de charismatische ANC-topman. Aanvankelijk werd zijn onvoor waardelijke vrijlating reeds dit weekend verwacht, maar nu wordt morgen als de mogelijke datum ge noemd. Het Zuidafrikaanse zondagsblad 'Sunday Times', dat goede contac ten onderhoudt met de regering en de veiligheidsdienst, berichtte, dat de Britse premier Thatcher zich hoogst persoonlijk met de onder handelingen over Mandeia's vrijla ting zou hebben bemoeid en dat er een vliegtuig voor Mandela klaar zou staan. Maar dit bericht werd door het Britse ministerie van bui tenlandse zaken alsmede door de woordvoerder van Thatcher per soonlijk ontkend. HINTON (AP) In de Canadese provincie Alberta heeft zich zater dagmiddag een botsing voorge daan tussen een passagierstrein en een 114 wagons tellende goederen trein. die 30 tot 50 mensen het le ven heeft gekost. Daarnaast zou den 96 van de in totaal 120 passa giers zijn verwond. Het ongeluk op de hoofdspoor weg van de Canadese Nationale Spoorwegen deed 30 wagons uit de rails lopen, die over 50 tot 100 me ter verspreid lagen in een dicht be bost gebied. De ramp vond 16 kilo meter ten oosten plaats van Hin- ton, dat 281 kilometer ten westen ligt van Edmonton, de provinciale hoofdstad. Frederick Jenning, een woord voerder van Via Rail. de Canadese dienst voor passagiersvervoer, ver klaarde in Montreal dat het precie ze aantal doden nog niet bekend was. Hij zei dat de passagierstrein m oostelijke richting reed en dat de goederentrein granen, pypen en zwavel vervoerde. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7