'Een computer die kan spreken komt er vast en zeker' Sleutelpositie voor PvdA in debat mediawet Leids Fonetisch Laboratorium werkt mee aan onderzoek 1986 PAGINA 6 Reportage Beunhazerij. Vooral in kleine gemeenten zullen noodzakelijke kerkorgelrestauraties achterwe ge blijven. Dat zal, volgens de hervormde landelijke orgelcom missie, het gevolg zijn van de nieuwe subsidieregeling voor moriumenten, die de eerste ver antwoordelijkheid legt bij de plaatselijke overheid. In een brief waarschuwt de orgelcom missie minister Brinkman voor deze ontwikkeling. Omdat de directe zeggenschap over de besteding van subsidies wordt verlegd naar de plaatselij ke overheid, zal de greep van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg op een juiste toepassing van de eisen bij orgelrestauraties losser worden, vreest de com missie. Veel organisten en orgel liefhebbers menen voldoende deskundig te zijn om als advi seur en zelfs als reparateur op te treden. "Er zijn van oudsher veel voorbeelden van beunhazerij", schrijft de orgelcommissie. In nogal wat kleine gemeenten is het kerkorgel het enige be schermde monument. Vaak staat het in een kerkgebouw dat zelf geen monument is. Gemeentebe sturen kunnen al gauw denken dat het orgel in een kerkgebouw goed beschermd is, maar ze ver geten dan wel dat het hier om een zeer kwetsbaar instrument gaat. De orgelcommissie is be zorgd dat in een dergelijke situa tie de jaarlijkse bijdrage van het rijk niet voldoende zal zijn voor de financiering van dringende restauraties. Kerkepad. De NCRV heeft voor dit jaar tien Kerkepad-rou- tes uitgezet. Ze gaan naar de Vechtstreek in Utrecht (met Vreeland, Loenen, Breukelen en Maarssen), Dokkum (stadsrou- te), de Zaanstreek (met West- zaan, Koog aan de Zaan en Oost- zaan), het Noordenveld in Dren- te-Groningen (met Midwolde bij Leek, Roden, Vries en Norg), de Bommelerwaard (met Brakel, Ammerzoden, Kerkwijk en Zalt- bommel), de Gelderse IJssel (met Hall, Voorst, Wilp, Twello en Het Loo), Zuid-Beveland (met Waarde, Kruiningen, Kloetinge, Wemeldinge en Kapelle), het Groningse Laagland (met Mid- delbert, Harkstede, Garmerwol- de, Thesinge en Ten Boer), het Land van Maas en Waal (met Leeuwen, Wamel, Dreumel en Alphen) en ten slotte Kampen (stadsroute). 'Kerkepad' begint op 31 mei en eindigt op 6 september, met een onderbreking van 5 juli tot 2 au gustus, Zuid-Holland en het zuiden komen dit jaar niet aan bod. Het aantal routes is met twee verminderd. Dat had twee redenen: bezuiniging en het feit dat door de vakantietop de plaat selijke organisatie van 'Kerke pad' steeds moeilijker wordt. Adviescommissie. Begin volgende maand zal minister Rietkerk van binnenlandse za ken een commissie van deskun digen installeren die moet advi seren over normen voor over heidssteun en faciliteiten aan kerkgenootschappen en andere genootschappen op geestelijke grondslag. Het advies zal worden toegespitst op de geestelijke ver zorging (zoals in de krijgsmacht) en het onderhoud van gebou wen. Ook zal de commissie zich buigen over de positie van nieu we minderheden. Voorzitter wordt professor mr. E. Hirsch Ballin, hoogleraar in Tilburg. Andere leden zijn mr. P. J. Verdam, oud-commissaris van de koningin in Utrecht, diens op volger, jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, professor mr. M. G. Rood, hoogleraar in Leiden, pro fessor mr.-D. Simons, oud-rege ringscommissaris voor de grond wetsherziening, de hoogleraren dr. J. Waardenburg uit Utrecht en mr. W. Konijnenbelt uit Am sterdam en de oud-minister van financiën mr. A. van der Stee. Commissie 'Oorlogsvraag- stuk'. Het gereformeerde syno- debestuur heeft de leden be noemd van de nieuwe commissie voor de bestudering van het oor- logsvraagstuk. Het zijn: ds. R. J. de Jong (voorzitter), eens leger- predikant in Indonesië, A. M. Kroon (secretaris), oud-directie medewerker van een ziekenhuis, dr. E. Boeker, hoogleraar natuur kunde aan de Vrije Universiteit, dr. Th. de Boer, hoogleraar filo sofische antropologie aan de Universiteit van Amsterdam, J. Deuring, maatschappelijk con sulent in Noord-Holland, me vrouw H. M. Ryksen, theologe, L. van der Put, beleidsmedewer ker aan het ministerie van de de fensie, en E. de Vries, theolo gisch docent aan de hogeschool in Kampen. Taken van de commissie zijn: informatie en voorlichting aan de plaatselijke kerken, begelei ding van de gereformeerde deel nemers aan het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en gesprek met andere vredesbewegingen., Hervormde Kerk: beroepen te Temeuzen C. L. de Kooij Zie- rikzee; aangenomen naar Eiber gen J. van Hartingsveld Hooge- veen, naar Gendringen-Megche- len (Geld.) kandidaat F. Ort Hoo- geveen; bedankt voor Vinkeveen A. J. Schalkoort Streefkerk. Van Nieuwenhoven: 'We will en het spel niet opportunistisch gaan spe len'. (fotoGPD) Een computer die je in menselijke taal vertelt dat de benzine van je auto bij na op is? Die waarschuwt als het papier van de ko pieermachine aan vervan ging toe is en dat de aard appelen gaar zijn? Hij be staat. Maar volgens dr. V.J.J.P. van Heuven van het Fonetisch Laborato rium van de Leidse uni versiteit is het niet veel meer dan een aardigheid je. "Heel handig natuur lijk", beaamt hij. "Maar het gaat gewoon om inge blikte stemmen, door mensen ingesproken en door de machine als een papegaai nageaapt". door Conny Smits Dergelijke beperkte toepassin- gen hebben in elk geval niets van doen met het apparaat dat het Leidse Fonetisch Laboratorium voor ogen staat bij het onderzoek dat daar wordt uitgevoerd. Want daarbij gaat het om de ontwikke ling van een echt sprékende computer. "Wat wij willen", zegt Van Heuven. "Dat is een machi ne die elke willekeurige Neder landse tekst kan uitspreken. Waar je maar een velletje op hoeft te leggen, zoals bij een ko pieerapparaat, en hy steekt van wal. En dan natuurlijk op zo'n manier dat iedereen het goed kan verstaan". De mogelijkheden die een der gelijke computer zou openen, zijn legio. Zo zouden blinden zich door het apparaat kunnen laten voorlezen uit elk boek dat ze maar wensen. En mensen die hun stembanden missen, zouden de machine kunnen gebruiken alsof het hun stem was. Naast de ze toepassingen in de gezond heidszorg, liggen er ook op het gebied van de kantoorautomati sering vanzelfsprekend tal van mogelijkheden. Blikkerig Het Leidse Fonetisch Labora torium is een van de vijf Neder landse instituten die gezamenlijk zijn begonnen met het perfectio neren van de sprekende compu ter. Perfectioneren, want in we zen bestaat een dergelijk appa raat al. Het grote probleem is al leen dat de verstaanbaarheid en vooral de natuurlijkheid nog heel wat te wensen overlaten. Zijn stem is eerder die van een robot dan die van een mens: blik kerig en eentonig. "Het is wel zeker dat de com puter straks ook kan spreken zo als een mens dat doet", beweert Van Heuven. "Melodieus en met het juiste ritme en accenten". Maar voor we zover zijn zullen we eerst moeten uitvinden hoe spraak nu eigenlijk in elkaar zit. Hoe het bijvoorbeeld komt dat mensen een 'a', 'i' of 'oe' uit hun mond kunnen krijgen. Als je dat eenmaal weet, kun je het de com puter ook leren. Vandaar ons on derzoek naar het wezen van de spraak". De vijf fonetische instituten - in Amsterdam, Nijmegen, Utrecht, Leiden en Eindhoven - konden hiermee aan de gang gaan dank zij een subsidie uit de zogenaamde SPIN-pot. (SPIN staat voor Stimulerings Project team Informatica-onderzoek). In die pot zit 92 miljoen gulden waarvan de eerste zes miljoen voor het spraakonderzoek be schikbaar zijn gesteld. Dit be drag wordt door de instituten ge bruikt om er apparatuur en extra onderzoekers voor aan te trek ken. Van Heuven: 'Tot nu toe heeft het de Nederlandse onderzoe kers altijd aan geld ontbroken om het systeem van de spreken de computer te perfectioneren. Daardoor heeft ons land inmid dels een behoorlijke achterstand opgelopen op het gebied van sprekende computers. Een ach terstand die het rijk nu met dit soort onderzoeken probeert in te lopen". Bezwaren "Een goede zaak", betoogt Van DEN HAAG - "Vasthoudendheid is een mooie eigenschap, ook in de politiek. Doordraven, doof voor an dermans argumenten, kan tot ram pen leiden." Jeltje van Nieuwenho- ven (42) die twee maanden geleden definitief de mediaportefeuille van haar PvdA-fractiegenoot Aad Kos- to heeft overgenomen, bespreekt het beleid van 'IJzeren Hein' mi nister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De bewindsman heeft vorige week opnieuw te kennen gegeven niets te voelen voor wijzigingen in zijn ontwerp-mediawet. Aan de grondslagen van het wetsvoorstel, gebaseerd op een broos compro mis tussen de regeringsfracties WD en CDA, kan niet getornd worden, benadrukte hij voor de zo veelste keer. door Peter Huysman Maar vooral de WD gaat tot gro te ongerustheid van de christen democraten naarmate de monde linge 'eindstrijd' van de media- match in het parlement nadert, steeds meer tegensputteren en lijkt spyt van haar offers te krijgen. De liberalen hebben kortgeleden nog gedreigd geen steun aan het wets ontwerp te verlenen als er geen in grijpende veranderingen in wor den aangebracht (derde net, onder titeling buitenlandse program ma's, lokale omroepreclame). De comfortabele sleutelpositie die de PvdA hierdoor in het media debat lijkt te krijgen, begroet Van Nieuwenhoven toch niet met het verwachte gejuich. "Er zullen waarschijnlijk wel zaken met af wisselend het CDA en de WD ge daan kunnen worden. Maar dat neemt niet weg dat wij nog steeds vinden dat het wetsontwerp zoals het er nu ligt niet voor de verkie zingen in mei behandeld zou moe ten worden. Die zogenaamde door slaggevende rol voor ons in dat de bat wordt ons eigenlijk opgedron gen door het kabinet en de rege ringsfracties die er samen niet uit komen. Daar passen wy voor". Draagvlak De kersverse mediadeskundige wijst erop dat er geen draagvlak voor de Mediawet bestaat. "Poli tiek niet, want CDA en WD staan op tal van punten lijnrecht tegen over elkaar. Maar ook niet bij Brinkmans belangrijkste adviesor gaan, de Omroepraad, die het ont werp naar de prullemand heeft ver wezen. Verder heeft ook de Raad van State essentiële aanmerkingen op het voorstel en niet te vergeten de omroep zelf die opvallend eens gezind, hoewel onderling om uit eenlopende redenen, de wet af wijst". Maar de mediaminister trekt zich er volgens Jeltje van Nieuwenho ven allemaal geen barst van aan. Hij draaft maar door en zal binnen deze ambtsperiode de wet door de Kamer slepen en dat is 'buitenge woon onverstandig'. "Neem het derde televisienet, dat wij overi gens niet in de voorgestelde vorm kunnen accepteren. Nieuwe bere keningen van de NOS leren dat het 20 miljoen meer zal gaan kosten dan de 50 miljoen die geraamd was. Dat bedrag moet volledig ko men uit de uitbreiding van de STER-reclame op de twee bestaan de netten. Dat is een veel te wanke le basis. Veel reclamegelden zullen worden weggezogen door buiten landse commerciële satallietzen- ders". Hoewel geen populair voorstel zo tegen de verkiezingen, is de PvdA-mediaspecialiste is ervan overtuigd dat er voor de realisering van een derde net een tientje kijk geldverhoging betekent. "Wij kun nen dat verdedigen door erop te wijzen dat Nederland bijna het laagste omroepbijdrage-tarief in Eruopa heeft. Dit tarief is,geduren de de afgelopen acht jaar zelfs niet met de normale prijsstijgingen om hoog gegaan (indexering). Alles is veel duurder geworden, de pro grammakosten vanzelfsprekend ook". Krant Op een moment dat het binnen landse televisie-aanbod kwantita tief en kwalitatief moet kunnen concurreren tegen de oprukkende commerciële programma-pakket- ten van buitenaf, bezuinigt het ka binet dan ook nog eens ernstig op het omroepbudget en moet 'Hilver sum' volgens de nieuwe mediawet jaarlijks 70 miljoen btw afdragen. "Het gaat natuurlijk om een poli tiek debat waar alles kan gebeuren en waarvan de afloop absoluut on voorspelbaar is. Maar we zijn niet van plan het spel opportunistisch te spelen door louter munt te slaan uit wisselende meerderheden. Daar is het onderwerp te belang rijk voor". Jeltje van Nieuwenhoven ver-, heelt intussen niet dat ook binnen haar partij over een aantal media zaken verschillend 'gedacht wordt. In het PvdA-programma voor de gemeenteraadsverkiezingen bij voorbeeld staat nog zonder omwe gen dat er reclame op de lokale om roep moet komen. Maar Van Nieu wenhoven denkt er 'genuanceer der' over. "Ik denk datje er vanuit de financiële positie van de ge meenten er tenslotte toch niet aan ontkomt. Maar op dit ogenblik vind ik het meest raadzaam op zo kort mogelijke termijn een experi ment met lokale omroepreclame te houden. We willen eerst dat onder zoek afwachten, want we onder kennen de problemen van de re gionale pers. Toch geloof ik dat er een oplossing mogelijk is die geen van beide partijen schaadt. Over mede-exploitatie van uitgevers aan lokale omroep en omroepreclame voeren we nog intern overleg". Tenslotte over de krant: "Wat 'er ook op mediagebied gebeurt, die krant blijft bestaan, daar ben ik ze ker van. De televisie en andere elektronische media zullen een krant nooit kunnen vervangen". Dr. V.J.J.P. van Heuven: 'Wat wij willen is een machine die elke willekeurige Nederlandse tekst kan uitspre ken. En dan op een manier dat iedereen het kan verstaan'. (foto Wim Dijkman) Heuven. "Want aan de computer zoals die nu meestal wordt ge bruikt, kleven nogal wat bezwa ren. Je kunt er alleen mee com municeren door middel van schrift. Je moet een tekst kun nen tikken en vaak moet je ook nog een computertaal kennen. Voor de 'gewone man' is dat dus al niet te doen. Omgekéerd kan de computer alleen op papier en op een beeldscherm informatie aan de mens doorgeven. Dus je moet ogen hebben én kunnen le zen. Daarbij eist het apparaat je helemaal op. Je kunt niet even weglopen of wat aantekeningen maken. Als je een computer ook kon gebruiken met de stem en de oren, dan was dat veel efficiën ter". Vóorbeelden hiervan zijn in Amerika al voorhanden. Van Heuven: "Rangeerders op een spoorwegemplacement kunnen daar op de computer inspreken welke wissels wanneer moeten worden omgehaald. Dat is voor die mensen heel handig omdat ze gewoonlijk grote handschoenen aanhebben waarmee het moei lijk is om een toetsenbord te be dienen. En aan werknemers die bedrading op een plaat moeten solderen, worden door de com puter instructies voorgelezen. Zodat die mensen niet telkens van hun werk afhoeven om op de werktekening te kijken". Hoewel de Amerikanen verder zijn met hun sprekende compu ters, is Van Heuven niet jaloers op zijn collega's in de VS. "Ze zijn daar zo dol op geld dat ze produkten op de markt gooien die nog gebrekkig zijn. En dan is het gebruik ervan toch nog be perkt. Het apparaat werkt bij voorbeeld alleen als steeds de zelfde persoon erop inspreekt. En de computer moet steeds na vragen of hij de gebruiker wel goed heeft verstaan". De vijf instituten in Nederland hebben weinig hinder van een commercie die voor de deur staat te trappelen om onmiddellijk munt te slaan uit de onderzoeks resultaten. "We zijn daar blij om, want nu kunnen we rustig werken zonder dat we bang hoe ven te zijn dat er onvolwassen produkten op de markt verschij- Industrie De Nederlandse industrie heeft wel belangstelling voor het onderzoek, maar heeft tot nu toe een wat afwachtende houding aangenomen. "Dat komt natuur lijk ook doordat Nederland een klein taalgebied is, en daarmee een klein afzetgebied. Maar een belangrijke reden is toch ook dat de computer nog niet zo ver staanbaar kan praten als een mens dat doet". Bij de verbetering van die spreekvaardigheid kunnen de Nederlandse onderzoekers trou wens weinig gebruik maken van de Amerikaanse voorsprong. Voor elke taal moet opnieuw worden uitgevonden hoe je de computer daarin leert praten. "Woorden worden namelijk ge vormd door klanken die dak pansgewijs over elkaar heen zit ten. Bij het woord 'kat' maak je bijvoorbeeld bij het uitspreken van de 'k' al duidelijk dat er een 'a' achteraan komt. De Amerika nen wisten al precies voor hun taal hóe mensen dat doen en ze konde.n dat vrij gemakkelijk in een computerprogramma stop pen. Maar toen ze die computer een andere taal wilden laten spreken, ging dat programma vreemd genoeg niet meer op". "Het is dus niet zo dat we hier het wiel opnieuw gaan uitvin den", zegt Van Heuven. "Wij moeten wat het Nederlands be treft uitgaan van een computer die weliswaar kan spreken, maar alleen verstaanbaar is onder per fecte omstandigheden. Maar als er geroezemoes is, moet je hem óók kunnen verstaan. Een auto test je tenslotte ook niet alleen op een zomerse dag. Die moet het ook doen als hij een tijd in de vrieskou heeft gestaan of als hij net door een modderplas is gere den". Om de computer te perfectio neren hebben de vijf instituten de taken verdeeld. Zo wordt in Eindhoven vooral de technische kant bekeken, Utrecht houdt zich onder meer bezig met de rit miek (het afwisselen van lang en kort uitgesproken lettergrepen) en in Nijmegen onderzoeken ze wat een stem nu precies aange naam maakt. De ideale stem is daar inmiddels al uit de bus ge komen. "Het aardige daarbij was dat de ideale vrouwenstem aan heel andere eisen moest voldoen dan de ideale mannenstem. En vrouwen bleken ook heel andere ideeën dan mannen te hebben over wat de ideale stem is". Bommelding In Leiden worden vooral taal kundige aspecten van het onder zoek onder de loep genomen. Hier moet onder meer in kaart worden gebracht op welke letter grepen Nederlanders bij het spreken de klemtoon leggen en op welk woord van een zin het accent. Van Heuven: "Basisgege ven is dat de computer alle com binaties van twee klanken in het Nederlands, en dat zijn er onge veer tweeduizend, kent. Door ze in de goede volgorde aan elkaar te plakken, kan hij praten. Maar daarmee ben je er nog niet. De machine moet ook weten waar de klemtonen moeten worden gelegd. Een leuk voorbeeld is de bommelding, een woord dat door veel mensen wordt gelezen als hét bommelding. De compu ter mag dergelijke fouten niet maken". Van Heuven denkt dat ze er met de klemtonen aan de Leidse universiteit nog wel uitkomen. Ingewikkelder ligt het met de ac centen. "Ik hoorde een nieuwsle zer een paar jaar geleden vertel len dat Henry Kissinger in Tel Aviv was aangekomen. Gelijk daarachteraan zei hij dat de i nister van buitenlandse zóken van de VS daar morgen een ge sprek zou hebben. Doordat het accent op 'zaken' werd gelegd, leek het alsof het om twee ver schillende personen ging. Ik heb er een hard hoofd in dat zoiets aan een computer duide lijk kunnen maken. Dan zou het apparaat immers de complete kennis van de wereld moeten hebben?". Perfect wordt het waarschijn, lijk nooit, moet Van Heuven er kennen. "Maar dat hoeft ook niet. Zolang de mens zelf nog fouten maakt bij de uitspraak, e zelfs nieuwslezers doen dat, mag de computer het ook. We moeten alleen zien uit te vinden wat nog acceptabel is en wat niet meer. Daarom laten wij onze resultaten steeds aan proefpersonen horen. Want wij zijn zelf inmiddels zo gewend aan de computerspraak dat we het beter kunnen ver staan dan iemand die er fris te genover staat". Je t'aime Over vier jaar moet het onder zoek van de vijf fonetische insti tuten zijn afgerond. Wordt de sprekende computer daarna net zo'n gemeengoed als de schrij vende computer nu al is? Van Heuven: "Als het lukt om staanbare spraak te produceren, dan weet ik wel zeker dat de in dustrie en de consument erop i zullen haken". Had Wolfgang von Kempelen dat nog mogen meemaken. Hij was namelijk de man die twee eeuwen geleden al beweerde een sprekende machine te bezitten. Hij reisde de kermissen in Euro pa af met een apparaat van hout en hondeleer dat naar zijn zeg gen 'Je t'aime' en 'Ich liebe dich' kon zeggen. Niemand echter die hem geloofde, want het was de zelfde Wolfgang von Kempelen die eerder op bedrog was betrapt met een schaakmachine. Daar bleek bij nader inzien een Pruisi sche officier in te zitten, een uit stekend schaker weliswaar, maar in Von Kempelen werd niet veel vertrouwen meer gesteld. Van Heuven: "Later is bewe zen dat Von Kempelen met zijn sprekende machine toch bona fi- de is geweest. Wij hebben het ap paraat eens nagebouwd en hij deed het zowaar. Niet dat er lief desverklaringen uitkwamen, maar 'mamma* kon hy echt zeg gen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6