'CDA heeft een goede kans om in het college te komen' PvdA-Leiden viert 40-jarig bestaan EVP wil autovrije binnenstad Vertrekkend raadslid Jan van Zijp actief in vrije tijd Programma raadsverkiezingen: Vrouw (20) verkracht op Derde Binnenvestgracht Y.d. Moolen kandidaat topfunctie ii EBR bij Ijs soms onbetrouwbaar MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Na veel omhaal ligt er dan toch een definitie van een tevreden, hardwerkende middenstander op tafel. "Als de auto van zijn klant maar dicht in de buurt van de zaak kan staan, zijn alle klachten van de baan". Scheidend CDA-raadslid jan van Zijp staat nog met zijn ene voet op de trapper en met zijn andere drukt hij graag het gaspedaal in. Al jaren probeert hij het leven van de fietser en de koopman wat te veraangenamen. Een gesprek met een man die 66 jaar is, zich 40 voelt, en daarom niet op zijn lauweren wil rusten. Zijn voorspelling voor de komende gemeenteraadsverkiezingen: "Het CDA maakt dit keer een goede kans om in het college te komen". Sinds zijn komst in de gemeente raad, nu twaalf jaar geleden, heeft hü oppositie moeten voeren. Een rol die hem nu niet direct op het lijf was geschreven. Zelfweet hij maar al te goed wat oppositie voeren be tekent: "De voorstellen die je be reiken kritisch bekijken om ze daarna genadeloos te kunnen af breken". Dat laatste heeft Van Zijp nauwelijks gekund. "Ik zit liever aan een tafel om de plannen met elkaar te bespreken". Uit het dikke CDA-dossier is ook weinig te halen. Van kwetsen houdt hij niet. Het enige wat echt in het oog loopt, zijn de adverten ties achterop het CDAkkoord, het partijblad. Een 'droomfiets' met daarboven Van Zijp: Tweewieler- specialist. Nog als fietsenhandelaar kwam Van Zijp in '74 in de raad. Al vele jaren daarvoor, toen hij nog lid was van de KVP, hadden ze hem al de kop gek gezeurd om zich verkies baar te stellen. Het antwoord was simpel: het werk ging niet samen met een raadslidmaatschap. Ook zijn vele landelijke bestuursfunc ties in rijwielorganisaties lieten dit niet toe. Echter, op het moment dat Van Zijp kenbaar maakte zich langzaam te willen terugtrekken uit zijn zaken, stonden de partijle den weer op de stoep. "Als een ko meet schoot ik toen omhoog. Num mer 1 op de lijst; zelfs gestreden met Helmuth Driessen om het lijst trekkerschap, hetgeen uiteindelijk in ziin voordeel uitpakte". CDA-college En nu hij zelf die optimistische gedachten naar buiten brengt dat het CDA het dit keer wel tot een collegepartij zal gaan brengen, kondigt hy zyn vertrek aan. Geen zin meer om wethouder te wor den? Daag Van Zyp op zo'n manier niet uit! Hij is nog overal voor in. Af en toe bekruipt hem zelfs de lust om weer een zaak te beginnen. Hij voert een ander motief aan. "Mocht het echt zover komen dan moeten nieuwe mensen die taak op zich nemen. Daar ligt nu ook de fout bij de PvdA. Ze zitten met veel te oude knarren". Met stelligheid beweert hij dat wethouder Fase van het toneel zal verdwijnen. Die keert niet meer te rug. De redenering die daarna volgt, is betrekkelijk simpel: "De WD kan dan niet meer als stabiel worden beschouwd". De leus die volgens Van Zijp de voorafgaande keren steeds is gebruikt om het CDA uit het college te houden. "De PvdA zal onmiddellijk naar de partner trekken die sociaal gezien veel dichter bij ze staat. Ja, je raadt het, dat is het CDA". De pret straalt uit zijn ogen. Echter, verdere vra gen over dit onderwerp leveren weinig aantrekkelijk nieuws op. Net zoals fractievoorzitter Wa lenkamp, heeft Van Zyp zich de af gelopen jaren mateloos geërgerd aan het gekonkel van de PvdA-top. "Er wordt te weinig naar andere meningen geluisterd. Het is by dit college onmogelijk om als raadslid in een voorfase van de besprekin gen met alternatieven te komen. Aan afgeronde plannen die je steeds krijgt voorgeschoteld, kun je weinig meer doen". "Natuurlijk, iedereen roept maar en 'Klein Links' dan? Ach, die heb ben toch een veel makkelijker rol. In hun maatschappijvisie is het juist noodzakelijk om met veel elan op te komen voor degenen die de wet overtreden". Dubbeltje "Wij zijn een partij die is geba seerd op orde en gezag. Ja, zo zijn wij opgevoed, daar kun je moeilijk een ander gezicht bij trekken. En echte oplossingen brengt 'Klein Links' natuurlijk ook niet. Vaak zijn het luchtkastelen. Ik zou ook in bepaalde kringen erg populair kunnen worden als ik morgen zei: 'we sluiten de singels af en er komt geen auto de binnenstad meer in". "Wij zijn in een aantal zaken net zo bewogen. Van een minimumin komen of nog minder rondkomen, ik weet hoe moeilijk dat is. Maar als je andere plannen daarvoor hebt, moet het ook economisch verantwoord zijn. Ook Den Uyl is die mening toegedaan. Ik heb mijn hele leven als zelfstandig onderne mer mijn brood verdiend. Ik weet dus dat elk dubbeltje dat ik wil uit geven, eerst moet worden ver diend. Zo werkt de economie". En Van Zijp weet misschien als geen ander hoe dat dubbeltje een gulden kan worden. Het klassieke verhaal: een keer blijven zitten, van de HBS af en de werkplaats van zijn vader in om banden te plakken, is op hem van toepassing. Na de oorlog als hij zelf als rijwiel- specialist geen ventiel meer aan raakt en begrijpt, zoals hij zelf zegt: "dat er meer te doen is met de han del dan met de handen", breidt het imperium van Van Zijp uit. Naast fietsenwinkels, komt er ook een ra dio/televisiezaak en een lampen winkel. Het verhaal van de oprich ter van de Shell, dr. H.WA. Deter- ding, heeft hij dan al vele malen ge lezen. Uit een kast wordt een blauw boek opgediept. Liefdevol Worden de vergeelde pagina's omgeslagen. Daar haalde hij het als jongen alle maal uit. Ooit moet er in gouden letters hebben opgestaan: 52 ma nieren om rijk te worden. Nu staat dat alleen nog maar op het titel blad. Van Zijp smulde van de suc cesverhalen van de 52 mannen die daarin waren geslaagd. Zijn ideaal: warenhuisdirecteur. Middenstanders Toen hij twaalf jaar geleden de raad binnenstapte had hy weer an dere bevlogenheden. "Leiden was een stad waaraan heel veel man keerde. Op het gebied van stads vernieuwing, welzijn en sport is er heel veel verbeterd. Ja, dat is ook zeker een verdienste van de PvdA. De overheid is Leiden wat geld be treft ook erg gunstig gezind ge weest. Want houdt één ding goed in de gaten, als er geen geld is, gaan alle mooie plannen zo de doofpot Wat heeft Van Zijp als midden stander voor de middenstanders bereikt? Voordat op deze vraag wordt ingegaan, komt eerste het klagerige imago van de midden stander aan bod. "Dat klagen komt omdat een verandering in een stad onmiddellijk in de portemonnee wordt gevoeld. Iemand die tien procent minder salaris verdient, wat zegt die? Op de Hoogstraat zie je de ellende van een restauratie pas goed. Het wordt mooi straks, daarvan ben ik overtuigd, maar voor de neringdoenden is het nu een ramp". In een adem komt daar achteraan: "Te vaak worden er in Leiden wegen afgesloten zonder dat er met de belangen van de au tomobilist rekening wordt gehou den. Even naar Demmenie, dat-doe je toch niet als je weet dat je je auto niet kwijt kunt?" "Nee, een aaneengesloten club zijn de middenstanders nooit ge weest. Mag je ook niet verwachten, het blijven individualisten met te gengestelde belangen. Er zitten mensen met veel geld onder en mensen met weinig. Maar ze kun nen niet staken, hebben altijd een vrouw die bij het werk is betrok ken, moeten op tijd het personeel betalen en keurig de belasting af dragen. Dat zijn genoeg zorgen". "Nu mijn rol. Ik denk dat ik ach ter de schermen veel heb bereikt. Ik ben een spreekbuis van de mid denstand. Veel mensen vertelden aan mij persoonlijk hun proble men. Via ambtenaren en wethou ders probeer ik dan wat te berei ken. Zodra een zaak in de open baarheid komt, komt de politiek om de hoek kijken. Dan bereik je weinig. Ik vraag me af of je in de gemeenteraad wel zoveel politiek moet bedrijven. Ik ben niet zo'n politicus die voortdurend bezig is met de vraag: hoe kan ik voor mijn partij het meeste voordeel beha len? Het belangrijkste is toch om veel voor de bevolking tot stand te brengen?" Vlammen "Een gemeenteraad moet ook een afspiegeling van de bevolking zijn. Wat zie je nu: er zitten geen arbeiders meer in de raad, maar wel bestuurders die met de fiets Jan van Zijp: "Ik ben een spreekbuis van de middenstand" naar het station gaan en in de Ko permolen booschappen doen. Zo als Jan Brands kon vlammen, zul ke raadsleden heb je helaas niet meer. De problemen die in een stad spelen aan den lijve ondervin den, dat is het beste voor een raadslid. Inderdaad, het CDA was ook vergeten om na mij, opnieuw een middenstander te benoemen. Partij onwaardig, vond ik die 'ver gissing'. Gelukkig is het net op tijd allemaal weer goed gekomen. Van der Klugt staat nu op de vierde plaats". Jan van Zijp is erelid van Bovag, afdeling tweewielers, hij is nog voorzitter van het Centraal Bureau Rijwielhandel. Hij zorgt er onder meer voor dat de prijzen van de Nederlandse fietsen worden be schermd. Wat is nu mooier dan een autoloze binnenstad? Dat stimu leert toch de fietsen verkoop? "Dat is zo makkelijk. Denk niet dat het zo werkt. De klanten verdwijnen gewoon naar de winkelcentra in de omliggende gemeente. Ik denk aan Leidsenhage, de Bogaerd, de Win kelhof. Door slecht verkeersbeleid heeft Leiden de afgelopen tien jaar zo'n 50.000 potentiële kopers verlo ren". Voordat we op het verkeersplan terecht komen, wordt er even een zijpad bewandeld. De koopman en de middenstander komen om de hoek kyken. "De fiets is een be langrijk economisch vervoermid del, dat geef ik toe, maar echt veel meer dan 1 miljoen fietsen per jaar worden er niet verkocht 4000 ver koopadressen, dat is 250 fietsen per handelaar, gemiddelde winst 100 gulden, verdiend 25.000 gul den. Kun je nog niet één man per soneel van betalen. Het is niet alle maal goud wat er blinkt". Negeren Het verkeersbeleid. Van Zijp meent dat de PvdA daarmee hele maal op de verkeerde weg zit. "Misschien is dat wel het cruciale verschil tussen het CDA en PvdA. De PvdA heeft bewust gekozen voor de auto buiten Leiden hou den, iedereen moet maar met de fiets of bus komen. Ik ben erg ge lijkmatig, ik maak me zelden kwaad, maar dit vind ik een visie.... doen alsof de auto niet bestaat. Een versmalde drempel op een plaats waar 6000 auto's per dag passeren is...". Hij tikt op zijn voorhoofd. Hij doelt hiermee op de oversteek bij de Maresingel, waar een nieuwe school wordt gebouwd. "Een heel slecht voorstel, omdat automobi listen dan nog net even sneller wil len zijn dan hun tegenligger. Nee, ik doe dat niet, maar ik zie het wel voor mijn ogen gebeuren. Zo'n drukke weg moet geordend wor den met verkeersborden en met klaarovers op de tijden dat de kin deren van en naar school gaan". De garages zitten hem ook dwars. Volgens het raadslid is er veel te laat in Leiden aan parkeer garages gedacht. 'Toen de over heid stond te zwaaien met subsi dies voor parkeergarages, moest de PvdA dat zonodig negeren. Met veel pijn en moeite staan er nu bij na twee. Lang niet voldoende. Aan de kant van het Noordeinde is er niets. Het plan om de Breestraat af te sluiten op donderdagavond en zaterdag is daarom ook zo belache lijk. Volgens mij, en ook volgens het CDA, is de Breestraat alleen ge baat bij eenrichtingsverkeer". "Er wordt door de PvdA veel af gegeven op onze fractie. We zou den weinig inbreng hebben en over te weinig goede kwaliteiten beschikken. Onzin. Dat kunnen ze ook makkelijk zeggen vanuit hun machtspositie. Nee, van zulke op merkingen ben ik ook nooit onder de indruk gekomen". Enthousiasme Het gesprek wordt vele malen onderbroken door de telefoon. Van Zijp wordt door de andere kant aangesproken op zijn kwaliteiten als organisator van de Leidato. "Is er geen stand op de hoek?" Zijn ne venfuncties uit handen geven, af bouwen, geen haar op zijn hoofd die daaraan denkt. Met veel plezier heeft hij onlangs nog de fuctie van voorzitter bij de atletiekvereniging 'De Bataven' aanvaard. "Waarom? Zij profiteren van mijn bestuurlij ke ervaring en ik profiteer van het enthousiasme van de jonge men sen". Het idee dat hij niets meer om handen zou hebben en in bouw putten of naar bouwwerken moest gaan staren, doet hem huiveren. LÈIDEN - De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid heeft giste ren haar 40-jarig bestaan gevierd. Tijdens een druk bezochte bij eenkomst in de Burchtzaal werd door Tweede Kamer-voorzitter Dolman een boekje ten doop ge houden over de Leidse geschiede nis van de partij. Het koor 'De Stem des Volks' bracht onder meer enkele socialistische strijdliederen ten gehore en er was zang en dans van de dansgroep 'Achalay'. Jan Bergman, al veertig jaar ac tief in de Leidse PvdA-afdeling, kreeg door Dolman het eerste ex emplaar van het PvdA-boekje aan geboden. Bergman heeft achten- dertig jaar lang het drukwerk van Universiteit viert 411de geboortedag LEIDEN - De Leidse universiteit heeft vandaag in de Pieterskerk haar 411de geboortedag (dies nata- üs) gevierd. Prof. dr. M. de Jonge, hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament met inbegrip van de inleidingswetenschap en de oud-christelijke letterkunde, hield dit keer de diesrede, getiteld: "Het nieuwe testament en twaalf andere testamenten". Het eredoctoraat in de genees kunde is verleend aan de Amster damse emeritus-hoogleraar dr. J.J. Van Loghem. Hij krijgt het eredoc toraat vanwege zij steun bij de op bouw van het immonologisch on derzoek in Leiden. Prof. Van Loghem, is mede- opichter van het Centraal Labora torium Bloed Transfusiedienst in Amsterdam, een internationaal be faamd instituut op het gebied van bloedresearch. de partijafdeling verzorgd. Niet op een manier van: "Wanneer moet het klaar zijn? Dan bel ik je wel. Daar houden wij niet van. Bij ons is het van: "Kom binnen. Heb je al koffie gehad? En we hebben partij genoten gehad die hier om twee uur nog zaten", aldus verhaalt Jan Bergman zelf in het PvdA-boekje. Dolman stond stil bij 40 jaar lief en leed in de party en benadrukte hoe de Party van de Arbeid 40 jaar lang haar stempel op de politiek heeft gezet en de komende veertig jaar zal blijven zetten. De kamer voorzitter zei een forse zetelwinst te voorzien voor de Leidse PvdA. De viering van het 40-jarig be staan werd aangegrepen om de PvdA-verkiezingscampagne offi cieel van start te laten gaan. PvdA- lijsttrekker Tesselaar onthulde het 'geheime campagne-middel', een autobus, waarmee de Partij van de Arbeid de komende weken de Leidse wijken zal inttrekken. Tes selaar benadrukte dat het beleid dat de afgelopen jaren door de PvdA is gevoerd de komende jaren moet worden voortgezet. Bejaarde vrouw gewond geraakt bij oversteken LEIDEN - Een 71-jarige Leidse vrouw is zaterdagavond gewond geraakt, toen zij vermoedelijk zon der voldoende op te letten, de Voorschoterweg overstak. Volgens de politie liep zij ter hoogte van de kruising met de Brahmslaan tegen een rijdende auto aan, die werd be stuurd door een 42-jarige man uit Aken. De vrouw is met een heup- fractuur naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Kinderen Ingrid Koerman houdt donder dag in het K&O-gebouw aan de Oude Vest een lezing met licht beelden over het onderwerp 'Kin deren kijken u aan'. Daarbij staat de uitbeelding van kinde ren in de kunst door de eeuwen heen centraal. Belangstellenden kunnen inlichtingen inwinnen bij het K&O-bureau, tel. 141141. Ik (Ali) De werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver- oont vanavond de televisiefilm Ik (Ali). Deze handelt over de bele venissen van journalist Günther Wallraff die 2,5 jaar vermopmd als Turkse gastarbeider in Duipse bedrijven werkte. Na de film is er gelegenheid tot discussie. Daar aan wordt medewerking ver leend door het bureau maat schappelijk werk. De avond, die voor iedereen toegankelijk is, wordt gehouden aan de Rapen burg 100. De aanvang is 20.00 Jan Bergman (rechts) krijgt door Tweede Kamer-voorzitter Dolman het eerste exemplaar aangeboden van het boekje 'Doorbraak en Traditie' over de geschiedenis van de PvdA-afdeling Leiden. (foto Fred Rohde) LEIDEN - De Evangelische Volks partij (EVP) pleit in haar program ma voor de gemeenteraadsverkie zingen voor de invoering van een schuldsanering voor de financieel zwaksten. Voorwaarde is wel dat de Gemeentelijke Sociale Dienst meer een begeleidingsfunctie krijgt. In het verkiezingsprogramma pleit de EVP ook voor een zo auto vrij mogelijke binnenstad. Aan de rand van de binnenstad zouden ruim voldoende parkeerplaatsen gecreëerd moeten worden, "waar van tegen een redelijke vergoeding gebruik moet kunnen worden ge maakt". Een deel van de kosten LEIDEN - Een twintigjarige meis je uit Rotterdam is zaterdagnacht achter een bouwkeet aan de Derde Binnenvestgracht verkracht. Het meisje, dat het tydens het weekein de in Leiden logeerde, liep om streeks tien over drie over de Der- Over ouderen schrijft de basis groep Leiden dat ze niet veroor deeld mogen worden tot een leven geestelijke en sociale afzonde ring, "waarin zij weinig zeggen schap hebben over hun eigen si tuatie en helemaal niets over de to tale samenleving", de Binnenvestgracht, toen een man op haar afkwam en haar aan- °yer °Pei}b^e orde en veilig- sprak. Direct daarna werd ze, on- beid ^erkt de EVP onder meer op der bedreiging van een scherp dat door maatregelen als voorlich- voorwerp, meegenomen tot achter tingsprojekten, alternatieve straf- een bouwkeet en daar verkracht. fen' overleg door het onderwijs en De dader heeft direct de benen buurt" en clubhuizen met politie- genomen en is er vermoedelijk in functionarissen en surveillance een auto vandoor gegaan. De auto, door wijkagenten, alsmede een in een sedanmodel (met kofferbak) is bren6 door het bedrijfsleven, van- waarschijnlijk blauw. Het signale- dal>sme, agressie en criminaliteit ment van de dader luidt: ongeveer zoveel mogelijk moeten worden 1.70 meter lang, dertig jaar oud, bestreden", buitenlandse type met recht afge- LEIDEN - K. van der Moolen, hoofd van de administratieve sec tor en waarnemend directeur van de gemeentelijke sociale dienst in Leiden, is de belangrijkste kandi daat voor de functie adjunct-direc teur financieel-economische zaken bij het Energiebedrijf Rijnland. Hij knipt haar tot man sprak redelijk goed Neder- lands met een buitenlands accent. Hij droeg geen snor, baard of bril. De politie verzoekt mensen die aanwijzingen kunnen verstrekken contact met haar op te nemen. Man afgetuigd na vredesmissie Schuilkelders De bouw van atoomschuilkel ders wordt door de party afgewe zen, "omdat hiermee een valse illu sie voor de bevolking wordt ge wekt, daar deze alleen voor een eli te beschikbaar kunnen zijn en zich allicht een psychose onder de be volking kan manifesteren". Onder het kopje sociaal-educa tief werk merkt de EVP op taken die nu nog thuishoren bij andere instanties toe dienen te vloeien LEIDEN - Een Leidse man is za- wterdagnacht inmenging in een s voorgedragen door de kerngroep vechtpartij slecht bekomen. De INBRAAK - De Leidse politie werving en selectie van het ener- man liep over de Breestraat, waar heeft vrijdagavond een man op he- giebedryf. hy vier personen twee meisjes en terdaad betrapt bij een inbraak in - De tweede kandidaat op de lijst een jongen zag aftuigen. Toen hy een bouwkeet in de Stevenshof. is W.B. Bovy uit Schiedam. De al- de partyen wilde scheiden zochten Deze 23-jarige Leidenaar was be- gemene raad van het EBR neemt de slachtoffers een goed heenko- zig, samen met twee companen, volgende week een beslissing over men en kreeg hy op zijn beurt de een keet bij het winkelcentrum in de benoeming van de nieuwe ad- volle laag. Een bloedneus en twee aanbouw open te breken. De twee junct-directeur financieel-econo- afgebroken tanden hield de man diefjesmaten wisten de benen te mische zaken. Van der Moolen (39) aan zijn vredesmissie over. Eén nemen. In de auto van de aange- heeft economie gestudeerd aan de van de vermoedelijke daders, een houden man troffen de agenten bo- Erasmus-universiteit in Rotter- vijftienjarige Leidsejongen, is aan- vendien scherpe pistoolpatronen dam. gehouden. aan. naar de openbare bibliotheek. "Er dient naar te worden gestreefd dat het abonnementsgeld van de bi bliotheek tot nihil wordt gebracht teneinde de drempel zo laag moge lijk te maken". Het beleid van het gemeentelijk museum dient er volgens de EVP op gericht te zijn dat ook deelexpo- sities gehouden kunnen worden in de kleinere gemeenten in de regio Leiden. En in de sector cultuur is de partij verder van mening dat het Lak-theater door de gemeente moet worden overgenomen en ge plaatst moet worden onder de Di rectie Schouwburg, om op die ma nier te komen tot een consistent theaterbeleid. Een hoofdstuk volkshuisvesting en ruimtelyke ordening ontbreekt in het verkiezingsprogramma, "omdat de basisgroep Leiden van de EVP te weinig kennis over dit onderwerp bezit Zij heeft derhalve besloten niets hierover vast te leg gen in plaats van iets dat niet ge fundeerd zou kunnen zyn". Dit weekeinde is een aantal mensen door het ijs gezakt, ook in Leiden. Deze mensen, gefotografeerd op de Apothekersdijk, lijken dat risico liever niet te willen nemen maar beperken zich tot kluunoefeningen. (foto Fred Rohde) LEIDEN - Hoewel dit weekeinde ook in de stad volop ijspret kon worden beleefd, is het ijs nog niet overal even betrouwbaar. Een 16- jarige meisje uit Oegstgeest onder vond dit aan den lijve toen zij met haar fiets over het ijs van de Oude Singel reed. Ter hoogte van Oude Vest 37 zakte zy met fiets en al door het ijs. Een omwonende heeft het meisje uit het water gehaald. De fiets ligt nog op de bodem van de Oude Singel. Aan het Galgewater heeft de po litie de verraderlijke plekken ge markeerd met driehonderd meter rood lint. Zy kwam hiertoe toen een woonboot-bewoner meldde nogal wat drenkelingen hulp te hebben geboden en er niet voor te voelen droge kleren te blyven ver strekken. De politie heeft dit weekeinde te vens nogal wat telefoontjes ont vangen met de vraag of er op de openbare ijsbaan aan de Zoeter- woudsesingel al mag worden ge schaatst. De baan is nog niet open gesteld voor publiek, dus het mag wel, maar voorlopig op eigen risi-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3