Musica '85: traditionele stukken overheersen Verhey en Res. Orkest geïnspireerde partners Martine Bijl in huiselijke sfeer Spannend concert Kallos Trio Wezenloze bands in LVC 986 MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 KUNST PAGINA 17 Slotmanifestatie Musica '85 in de Stadsgehoorzaal Leiden, georgani seerd door de Streekmuziekschool Leiden, LAK en K&O, in de Stadsge hoorzaal op 9 februari. LEIDEN - In het kader van het Europese jaar van de Muziek werd in 1985 aan een achttal componisten uit Leiden en om geving een compositie-opdracht gegeven. Hun werk moest door amateur-musici uitgevoerd kun nen worden. Toen in september de partituren binnenkwamen, bleek al spoedig dat de première nog voor het einde van het jaar van de muziek niet haalbaar was. Vooral wegens de te korte voor bereidingstijd. Zelfs dit uitstel bleek in een aantal gevallen nog onvoldoende, want de uitvoering van sommige werken droeg nog duidelijk een onvoldragen ka rakter. Een bonte mengeling van stuk ken in zeer uiteenlopende bezet tingen passeerde zondagavond met meer of minder succes de re vue. Opvallend was dat bijna alle composities in wezen zeer tradi tioneel waren, met een vernisje van harmonische of ritmische modernismen of een effectvolle instrumentatie. Blijkbaar is dat toch wat het meeste aanspreekt. Het Lesko o.l.v. Jac van Steen opende het programma met de Variazioni van Mark van Platen, een luchtig werkje voor hout- en koperblazers, contrabas, piano, celesta en slagwerk. Van de J-jjn- fonietta la Jolla van Martinu trof vooral het eerste deel als een sterk stuk, de rest deed wat vrij blijvend aan. Ter voorkoming van misverstanden: Mark van Platen noch Martinu zijn Leidse componisten, maar het Lesko, dat al jarenlang een lans breekt voor muziek van onze tijd, kon en mocht op een dergelijke ma nifestatie niet ontbreken. De Voorschotense componist Frank den Herder schreef een zesdelige Suite voor kameror kest, geïnspireerd op zijn woon plaats. Het Jeugdkamerorkest Leiden versterkt door het Blazer sensemble van de Streekmuziek school o.l.v. Henk Briër had nog duidelijk moeite met de Intro ductie (Huize Bijdorp). De Wals (Voorstraat) kwam beter uit de verf en bleek een aardig speels stuk. Een uitvoering van de ge hele suite zal op een later tijdstip alsnog plaatsvinden, en dan een beter oordeel mogelijk maken. Uit een cyclus van liederen ge schreven door Dick Borstlap en Burckhardt Söll zong Elise van Putten aan de. vleugel begeleid door Ruth van Putten een keuze. Met name in de liederen van Söll neemt de piano een zeer over heersende plaats in; de zangstem lijkt de muziek met tekst en wei nig melodie te verduidelijken, soms zelfs beperkt tot het decla meren van een enkel woord of zin. In sommige liederen werkt dit zeer doeltreffend, zoals in Fontein of Stoelen-Stoelendans. Werkmans Wilskracht en de Leidse Harmoniekapel o.l.v. André Vulperhorst speelden naast Three Folksketches, een werk uit hun gewone repertoire van de hand van Huub de Vriend, 'Reggae', een pittig stuk muziek waar beide bands nog niet helemaal klaar mee zijn. Klapstuk Het meest originele werk van de avond was zoals te verwach ten viel de compositie van Tony Gottschalk, The dance of Shiva, uitgevoerd door deelnemers aan de LAK-cursus 20e eeuwse mu ziek, aangevuld met een paar ex- terme muzikanten, het geheel o.l.v. Dries Munnik. Het instru mentarium verenigt Oost en West: vier celli, dwarsfluit, en viool, pauken, met twee tanpu- ra's (tokkelinstrumenten die als basisklank fungeren), een santur (een citerachtig instrument dat net als de Hongaarse cymbalon met twee stokjes bespeeld wordt), en een slagwerksectie be staande uit elf spelers op gewone flessen, bellenbanden en tempel belletjes. Voor deze eigenlijk on verenigbare instrumenten heeft Tony Gottschalk een boeiend stuk geschreven, fascinerend juist door die ogenschijnlijke on verenigbaarheid. De 'Indiase sectie' is een constante factor in het stuk, ritmisch én door het leggen van een klankveld waar tegen de andere instrumenten zich profileren of er in opgeno men worden. Klapstuk was zeker het werk 'A little Latin' van Lex Hakker voor een Metropool-orkest bezet ting. Het werk swingend uitge voerd door de Big-band 'Art- Bird' (een ensemble van Leidse en Leiderdorpse muziekschool) samen met een wat onwennig spelende groep strijkers gerecru- teerd uit Sempre Crescendo, het geheel in toom gehouden en op gezweept door Joop van der Louw. Het leverde een muziek spektakel dat de stemming er zo zeer in bracht, dat de Big-band spontaan zijn eigen nummers aan het programma toevoegde. MIES ALBARDA Huub de Vriend dirigeerde de blokfluit-workshop, veel belangstelling meldden. r zich gistermiddag in de Stadsgehoorzaal Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk met de Negende Symfonie van Franz Schubert. Soliste: Emmy Verhey in het Concert voor viool en orkest van Joh. Brahms. Gehoord op 8 februari in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Een programma met Schubert en Brahms verenigt twee componisten die in een min of meer directe relatie tot elkaar stonden. Deze relatie was geen letterlijke: Schubert was al vijf jaar dood toen Brahms geboren werd. Beiden leefden en werkten in Wenen, een stad die in de 18e en 19e eeuw bruiste van muziek. Er is sprake van een relatie in de zin van het doorgeven en uitwer- ken van muzikale ideeën. Schu bert entte de vorm van zijn sym fonieën op die van de door hem mateloos bewonderde Beetho ven, en gaf die vorm een nieuwe en persoonlijke muzikale in houd. Brahms op zijn beurt zette de lijn voort in zijn symfonieën, evenals in zijn Vioolconcert dat in wezen een symfonische opzet heeft. Het aandeel van het uitge breid bezette orkest is veel groter dan slechts ondersteuning voor de solopartij; orkest en solist par ticiperen als volwaardige mee- en tegenspelers. De uitvoering zaterdagavond door Emmy Verhey en het Resi dentie Orkest werd gekenmerkt door een intensieve wisselwer king. Emmy Verhey's spel was gloedvol en warm, met een grote trefzekerheid. Het Residentie Or kest reageerde als een niet alleen attente maar vooral ook inspire rende en geïnspireerde partner. In het zeer langdurige applaus liet Emmy Verhey dan ook Hans Vonk en zijn orkest terecht de len. Bij het horen van Schubert s Negende Symfonie, zo'n vijftig jaar eerder ontstaan, werd de ge weldige ontwikkeling, die de muziek van Schubert tot Brahms heeft doorgemaakt hoorbaar geïllustreerd. De 'himmlische Lange' van de Negende Symfo nie is door zijn gemis aan monu mentaliteit van een andere orde dan die van bijv. een Bruckner- symfonie. De vermenging van eenvoud en een direct aanspre kende gevoelsinhoud, de melodi sche rijkdom en de harmonische vondsten konden zich onder Hans Vonk's bezielende leiding ten volle ontplooien. Het Resi dentie Orkest speelde weer in topvorm en schonk Leiden een heerlijke avond muziek. MIES ALBARDA De strijkers van Sempre Crescendo en de big band 'Art Bird' in 'A little latin' van Lex Hakker, het sluitstuk van Musica '85 "0,°'5 F"a Rol,d" Soloprogramma van Martine Bijl. Met muzikale begelei ding van Henk van der Molen (gitaar), Pierre Biersma (piano/synthesizer), Charly Angenois (bas/basgitaar) en Louis Debij (slagwerk). Regie: Berend Boudewijn. Ge zien op 8 februari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Toeval, eigenlijk is het toeval, dat we hier in het theater een uurtje of twee bij elkaar zijn. Daarover gaat het eerste lied, dat Martine Bijl aan het begin van haar nieuwe soloprogramma zingt. Ze gaat dan zitten en vertelt, dat ze een rotdag heeft gehad, waarop alles tegenzat. Zo'n losse alledaagse babbel gaat haar goed af, en dat Martine kan zingen is bekend; met die combinatie van kwaliteiten moet met de steun van doorgewinterde musici een soloprogramma van niveau te maken zijn. Na de grote verrassing van haar eerste, bijzonder succes volle programma is het haar inderdaad gelukt om de kwaliteit van toen te handhaven. Haar sterke punt is de bijna huiselijke sfeer, die ze met een natuurlijke charme creëert. Geen glitter en gla- mour-show van een niet te benaderen vedette met sterallures, maar een nuchtere vrouw, die heel dicht bij haar publiek komt staan. Op die rotdag, waarover ze vertelt, hangt haar moeder 's morgens vroeg al aan de telefoon, wat op een ruzietje uitloopt - een huis-tuin-en-keuken- probleempje. Het wordt een running gag, een grap die doorloopt als tegen pauzetijd de telefoon gaat: daar is ma aan de lijn. We mogen gaan koffie drin ken, dan kan zij het meningsverschilletje even uit praten. Dat 'even' loopt uit, want als we terugke ren, zit ze nog steeds aan de telefoon. Die suggestie, alsof ons een kijkje in haar gewone leven van alle dag wordt gegund, past goed bij de sfeer van het programma. Ze gebruikt materiaal van Henk van der Molen, Coot van Doesburgh (een soort gebed van een egoiste - dat iets te lang duurt), een liedje van Youp van 't Hek en van Robert Long. Vooral ook Jan Boerstoel heeft belangrijke tekstbijdragen gele verd. Van hem zingt Martine Bijl onder meer prachtige cabaretliedjes over verkrachting en over martelingen. Deze thematiek met een meer gepro nonceerd engagement zit ook in haar slotlied, dat nog even het toeval-element uit het openingslied' aanstipt. Dat einde komt een beetje abrupt en is ook afstandelijker dan het grootste gedeelte van het programma. WIJNAND ZEILSTRA Juliaan van der Linden, viool, Arthur de Groodt, cello. Met werken van: J. Haydn. G. Fauré en Peter Vis- LEIDERDORP - Ondanks de vele premières in het naburige Leiden en uitnodigend schaats- weer, liet het Leiderdorpse pu bliek het niet afweten tijdens het koffieconcert in de Muzenhof door het Kallos Trio. Dit drietal dat sinds het Haags Conservatorium samenspeelt, kenmerkt zich door een bijna in- dentiek speltype. De ideale voe dingsbodem voor de intieme ge dachten - uitwisseling die kamer muziek als het ware behoort te zijn. En zeker als dit zo'n boeien de en doorzichtige wijze ge speeld wordt als door dit drietal, zoals al direct tot uitdrukking kwam in de sprankelende behan deling en uitwerking van thema en nevenmotieven van Haydns Trio in Es, waarbij piano, viool en cello elkaar vonden in een perfecte dialoog En wat is heerlijker dan dat, zelfs tussen de delen door, het publiek helemaal 'stil' valt als om de spanning niet te breken, welke viool en cello op uiterst ge raffineerde wijze wisten op te bouwen in melodie en tegenme- lodie van Fauré's Trio Opus 120 in D. Een parel van Franse ka mermuziek. Klapstuk van dit koffieconcert vormde de uitvoering van Peter Vissers 'Bergen* uit 1984. Ook al geen onbekende van dit trio om dat Visser naast componist le raar is van het Haags Conserva torium. 'Bergen' van zijn hand is een impressie van een wandeling door het hooggebergte, waarbij hij met een schitterend terugke rend thema voor viool en cello in een raam van felle ritmische ak koorden van de piano (het berg- massief) het veranderde land schap uitbeeldt. Hij schuwt daar- geven, zoals: met de hand getok kelde pianosnaren en gladgestre ken viool en cello om de ijlheid van de top weer te geven tegen over een extreem vibrato voor het levendige dal, met alle facet ten daar tussen in, zoals: half da lende noten, gevat in steeds te rugkerende akkoorden van de piano. En zo alert en spannend door het Kallos Trio uitgevoerd, dat deze uitvoering zeker voor herhaling vatbaar is. ANNEKE VAN VLIET. Uhlhorn en Stegenga: hecht duo Herre Jan Stegenga, violencello en Hérman Uhlhorn, piano. Sonates van Beethoven (op. 69). Debussy en Brahms (op. 38). Gehoord zondag 9 februari in de foyer van de Stadsge hoorzaal. LEIDEN - De vele muzieklief hebbers die op een mooie winter se zondag de schaatsen even Sowiso, If en Alternative TV. Ge hoord: 8 februari, Leids Vrijetijds centrum (LVC) LEIDEN - Dat het Londense Al ternative TV als laatste van de drie de plankieren zou bezetten, was bekend. Niet welke van de twee andere geprogrammeerde bands het spits zou afbijten. Ver der getuigt het van professionali teit als je zo onverschillig moge lijk bent en je je publiek niet ver telt wie of watje bent. Trouwens heel Nederland weet toch zeker wel wie Sowiewo en If zijn. De verslaggever niet. Hij vraagt het de man van het geluid. Die licht een papiertje bij, leest, kijkt weer gespeeld triomfantelijk op en antwoordt: "If Maar goed, de eerste band moet dus Sowiso zijn geweest. Punk is het credo, een concept verworden tot prototype. Hei paalritmen. Alle franje eraf. Er blijft dan alleen niet zo veel over. Dan maar wat volume erbij. De zanger van de groep grijpt er zelf van naar de oortjes en vraagt de geluidsman of de podiuminstal latie wat zachter mag. Dat mag niet. De rest van het optreden heeft de zanger zijn ene hand no dig voor de microfoon en de an der voor zijn oor. Het Amsterdams/Nieuwzee- landse If blijkt te bestaan uit een jongeman en twee meisjers. Als ze het podium betreden, hebben ze enge maskers op. Gitaristi- sche anarchie van de jongeman met het zwarte masker. Hij kijkt almaar naar de grond. Het klein ste meisje speelt bas maar ver roert voor de rest geen vin. Ze buigt alleen even door de knieën voor de jongen onderaan het po dium die haar iets vraagt over bier. Ze speelt gewoon door. Het andere meisjes hakt stevig op de trommels. Plotseling komt er ook een hond het podium op. Onverstoorbaar loopt het beest wat rond. Bij Alternative TV komt de hond weer op. De in voetbalshirt gehesen bassist, tot die Ujd nog niet betrapt op emotie of een ge laatsuitdrukking, glimlacht om de hond. Misschien is het wel zijn hond! De hond is lief. Al gauw is hij vriendje met een te gen het podium aan hangende punker. Na elk nummer wordt er 'Fas ter!' geroepen vanuit het pu bliek. Die wens wordt niet inge willigd. De dikke, bebaarde gita rist Karl Blake ragt lusteloos op zijn gitaar. Bandleider P. ragt af en toe mee met zijn mogelijk zelfgemaakte maar in elk geval zelfbeschilderde gitaar. De fana tieke drumster probeert haar drie collega's tevergeefs op te zwepen met formidabele, uitge kiende klappen. Een bekende, want altijd swingende LVC-me- dewerker, wijst voortdurend naar haar. "Ik hoor het al, zij leidt die band, da's niet zo moeilijk", analyseert hij haarscherp. Inmiddels heeft meer dan de helft van het toch al schaarse pu bliek het bargedeelte van de zaal opgezocht. WIM KOEVOET Landelijk concours theatermakers LEIDEN - De Stichting Grand Prix du Theatre organiseert dit jaar voor de eerste maal een landelijk concours voor ongesubsidieerde, professionele theatermakers. In de. maanden februari, maart en april wordt een voorselectie gehouden. Van 12 tot 30 mei volgen zes regio nale voorronden van elk drie da gen in Delft, Utrecht, Eindhoven, Nijmegen, Amsterdam en het LAK-theater in Leiden. Op 5, 6, 7 en 8 juni is er een eindronde met twaalf groepen (twee uit elke vor- ronde) in theater De Balie in Am sterdam. Theatergroepen die geen struc turele financiële ondersteuning ge nieten en voor wie het theaterma ken de hoofdbezigheid is, kunnen meedingen naar de geldprijzen. Kindertheater, dans, cabaret en mime zijn uitgesloten van deelna- Bedoeling van deze Grand Prix du Theatre is zicht te krijgen op wat zich afspeelt in dit circuit van theatermakers zonder subsidies en de ontwikkelingen erin te stimule ren. De prijs wordt financieel ge steund door subsidies van de over heid en uit particuliere fondsen. Telefonische inlichtingen: 020- 255652/935169. Van der Hoogt-prijs voor Barnard LEIDEN - De Van der Hoogt-prijs van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde wordt toege kend aan de dichter Benno Bar nard (1954). Barnard debuteerde in 1981 met de bundel 'Een engel van Rossetti', in 1983 gevolgd door 'Klein Rozendaal. De jury, bestaan de uit Adriaan van Dis, Willem G. van Maanen, Willem van Toom en Eddy van Vliet, prijst Barnard om een "aangenaam gebrek aan senti mentaliteit en een lichtheid van toon, die het domein dat hij be schrijft toegankelijk maken voor de lezer zonder het zijn geheimzin nigheid te ontnemen. De prijs wordt zaterdag 1 maart in Antwerpen uitgereikt. Repertoire van Frysk Orkest loopt gevaar LEEUWARDEN (ANP) - Het alge meen bestuur van het Frysk Or kest heeft ingestemd met een nieuw formatieplan waardoor op 1 september 24 ontslagen zullen val len onder de orkestleden. Tien daarvan kunnen in een parttime- functie aanblijven.,Dit heeft de di rectie van het orkest zaterdag be kend gemaakt. De directie vreest dat het repertoire door de inkrim ping zeer beperkt zal worden. De ontslagen zijn het gevolg van verlaging van de subsidie door mi nister Brinkman van WVC. In de cember 1983 besloot Brinkman dat het orkest in 1988 de eindfase moest bereiken, met het zoveel mogelijk voorkomen van gedwon gen ontslagen. De benarde finan ciële positie van het orkest maakt het volgens de directie noodzake lijk nu reeds tot gedwongen ontsla gen over te gaan. Uitstel van het ontslag zou het faillissement van het Frysk Orkest betekenen, aldus de directie. "Het is wrang dat wij nu niet meer als symfonieorkest kunnen blijven bestaan. De mensen in Friesland houden van ons romanti sche repertoire, maar met 48 or kestleden kunnen we dat niet meer brengen. We zullen dus nu een heel ander repertoire moeten zoeken", zegt adjunct-directeur P.M. Adema van het Frysk Orkest. thuis lieten en de Stadsgehoor zaal bezochten, konden daar ge nieten van een hecht muzikaal duo. Van Beethovens bekendste twee cellosonates: de derde, zan- gerig-uitgesponnen en de vierde, gnllig-tegendraads, werd eerst genoemde sonate (op. 69 in A) cantabile uitgevoerd door Her man Uhlhorn en Herre Jan Ste genga. De cellist evenwichtig bij- gestaand door de pianist, die aanvankelijk enigszins onrit misch zich een betrouwbare partner toonde. Gebruikte Uhlhorn mijns in ziens in Beethoven af en toe te veel pedaal, in de volgende stuk ken kwam zijn speelstijl meer tot zijn recht: In de (enige) celloso nate van Debussy was er bij bei de musici een perfecte afwisse ling tussen de verstild-melan- cholieke en de Spaans-hartstoch telijke gedeelte/i. Ondanks alle voorgeschreven rubati en tempo wisselingen werd de grote lijn toch gehandhaafd. Opmerkelijk in deze sonate zijn de gitaar- en fluitimitaties. De meest cellistische sonate tijdens dit concert was wel de eerste van Brahms (op. 38 in e), hoewel ook hier de pianopartij er mocht zijn. Het eerste allegro non troppo werd mooi zangerig gespeeld, terwijl de getemperde luchtigheid van de Noordduitse romantiek in het allegretto goed uit de verf kwam. Het was mij echter niet duidelijk waarom het bijbehorende trio zoveel langza mer gespeeld werd. Het laatste allegro, een orkestraal getinte driestemmige fuga. bergt het ge vaar in zich te massief te worden uitgevoerd. Bij deze interpretatie was daar geen sprake van. de mooie cellotoon kwam goed naar voren. FRANK DEN HERDER 'And're André' naar Montreux HILVERSUM (GPD) - De door de TROS uitgezonden comedy-televisie- how 'And're André', met André van Duin in de hoofdrol, gaat in aange paste vorm als Nederlandse inzending fungeren op het Gouden Roos Festival. Op dit televisiefestival, dat begin mei in het Zwitserse Montreux wordt gehouden, zullen omroeporganisaties uit de gehele wereld hun beste amusementsprogramma's in competitie brengen. De NOS-werk- groep amusement, waarin de diverse omroeporganisaties zijn vertegen woordigd, koos het TROS-programma uit zes inzendingen. Om het programma aantrekkelijker te maken voor de internationale jury wil de TROS de show rond André van Duin iets aanpassen. Het gaat daarbij voornamelijk om het inspreken van nieuw commentaar door Van Duin. Ook zal de show iets worden ingekort Omdat inzendingen op het Gouden Roos Festival nooit mogen afwijken van de vorm waarin het in het land van herkomst is uitgezonden, zal de TROS de aangepaste versie vóór het festival aan de Nederlandse televisiekijkers tonen. Nieuwe dirigent Marinierskapel UTRECHT (GPD) - De Doomse musicus Gert Buitenhuis is voor gedragen als nieuwe dirigent van de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Hij zal in die functie diri gent Koops opvolgen, die de kapel eind vorig jaar heeft verlaten. Gert Buitenhuis (41) is al ruim twintig jaar aan de Marinierskapel verbonden. Lange tijd was hij con certmeester van het orkest, maai de laatste jaren fungeerde hij als al gemeen manager/arrangeur. Voor de Marinierskapel compo neerde en arrangeerde hij tal var werken, zoals een grote suite ovei Amerikaanse volksliedjes, uitge voerd tijdens het staatsbezoek var koninging Beatrix aan de Verenig de Staten enkele jaren terug.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17