Duel Olsen-Boebka nadert hoogtepunt 'Zo kan het echt niet langer' J JQvJJ Vier plakken voor Leidse adeten Rooks na eindzege: 'Bel nou Post maar' Sjöberg komt tekort Go-titel weer voor Schlemper Kamervragen over verbod publicatie turnrapport Atleten, coaches en bestuurders eensgezind: Marathon van Tokio voor Afrikaan Juma Ikangaa Titelstrijd in Zuidlaren sfeerloos en langdradig MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 13 GRANADA (ANP/Reuter) - De eer- ste vreugde-uitingen van Steven Rooks na zijn eindzege in de Ruta del Sol lagen ingebed in wraakge voelens. „Bel nou Peter Post maar op", riep hij naar zijn nieuwe ploegleider Roy Schuiten. Twee seizoenen in de wereld- ploeg van Post had Steven Rooks zelden voor eigen kansen kunnen rijden. Hij moest veelal werk voor bereiden dat door de duurbetaalde vedetten als Vanderaerden en An derson moest worden afgemaakt. Rooks' erelijst, die hij opzette met de overwinning in Luik-Bastena ken-Luik in de vrijbuitersploeg van De Gribaldy, bleef daardoor klein. Schuiten beloofde hem een vrije rol als hij goed in vorm was. Rooks liet die kans niet onbenut. Hij over winterde met Spartaanse trainin gen en op kracht gerichte oefenin gen. Het succes was er direct. De 25-jarige Noordhollander won de proloog en stond de leiding in het algemeen klassement niet meer af. Hij had het niet elke dag zwaar te verduren, maar moest toch voort durend opletten. Vooral voor de Westduitser Peter Hilse, een twee dejaars prof in Spaanse dienst. Hil se deed vrijdag een uitval, waar Rooks persoonlijk op reageerde. Ploegleider Schuiten nam op de laatste dag geen enkel risico. Hij gaf de Belg Arras, de Brit Akam en Langerijs opdracht aan de kop van het peloton tempo te maken tij dens de 106 kilometer lange voor laatste rit naar Granada. Dat deden ze tot ze niet meer konden. De fi nish werd bereikt met een gemid delde snelheid van 45 kilometer per uur. Het trio kwam niet aan de eindstreep. Het doel, een massa sprint, was niettemin bereikt. De Belg Benny van Brabant pakte het dagsucces- mee. Het laatste woord was aan Steven Rooks. De Ruta del Sol werd afgesloten met een individuele tijdrit over 6,2 kilometer- Hilse zegevierde verras send in 8 minuten en 57 seconden, gemiddeld 41.565 km per uur. Rooks, nerveus en gespannen, was slechts één tel langzamer. Billy Olsen: 5.94. (foioAFP) OTTAWA (SID) - Patrick Sjö berg, de Europese recordhou der hoogspringen uit Zweden, heeft tijdens internationale in- doorwedstrijden in Ottawa een verrassende nederlaag geleden. Sjöberg, vorig jaar Europees in- doorkampioen, kwam drie cen timeter te kort tegen de Cana dees Milton Ottey, die mét 2,28 meter won. De Roemeense Ma- ricica Puica zegevierde in het duel der Olympische kampioe nen. Op de 1500 meter versloeg Puica haar landgenote Doina Melinte: 4.14,17 tegen 4.18,46. Het betrof hier de beste wereld prestatie op een kleine baan. EAST RUTHERFORD (ANP) - Het duel tussen 's werelds beste pols stokhoogspringers moet over drie weken een werkelijk hoogtepunt bereiken. Sergej Boebka ontmoet dan de Amerikanen Billy Olson en Joe Dial in New York tijdens het toernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen. Boebka was dit weekeinde enige uren wereld recordhouder. Zaterdagavond schroefde de 27-jarige Olson de topper binnenshuis naar 5,94 me ter. Boebka wordt weinig gegund, voor dit weekeinde was Joe Dial wereldrecordhouder met 5.91. Het verschil in de ontmoeting op duizenden kilometers bedraagt twee centimeter. Boebka, de man die buiten al zes meter heeft ge sprongen, vond in Moskou tijdens de in de eerste poging gehaalde 5,92 meter voldoende. Olson, vijf jaar ouder, had kennis genomen van de verrichting van zijn concur rent. De indoorspecialist liet de lat in East Rutherford voor 12.914 toe schouwers op 5,93 meter leggen, maar bleek bij nameting nog een centimeter hoger te hebben ge sprongen. Het was de vierde keer dat hij dit seizoen de beste wereld- prestatie opschroefde. In zijn gehe le loopbaan deed hij dat al elf keer. Dat zou de atleet uit Texas (bijge naamd „De Cowboy") toch reden tot tevredenheid geven. Integen deel: „Dit was mijn slechtste re- cordsprong van het jaar. Als ik nu zo hoog spring, ben ik er zeker van nog tien centimeter hoger te kun nen reiken. Maar Boebka is daar toe zeker ook in staat". Olson zette het seizoen in met 5,86 om vervol gens met 5,88 en 5,89 opnieuw grenzen te verleggen. De ontmoeting op afstand stelde twee andere prestaties enigszins in de schaduw. De Oostduitse Corne lia Oschkenat noteerde in Oost- Berlijn een nimmer verwezenlijkte 6,71 seocnden op de 50 meter hor den. Zola Budd liep in Cosford tij dens de landenwedstijd tegen Hongarije de drie kilometer in 8.39,29. In Wenen zorgde haar land genoot Thomas Schönlebe met 45,41 seconden voor een wereldre cord op de 400 meter. Europese toppers waren er dit weekeinde voor Robert Emmijan uit de Sow- jet-Unie, die 8,34 meter ver sprong. Dat gebeurde in zijn vijfde beurt. Bfj de derde poging had Emmijan met 8,29 reeds alle andere Euro peanen overtroffen. Zijn landge noot Wladimir Inosemzev werkte met 17,43 meter hinkstapsprin- gend de recordboeken bij. De Roemeen Liviu Giurgean bracht gisteren in Bacau tijdens de nationale titelstrijd het indoorwe- reldrecord 60 meter horden op 7,43 seconden. Hij verbeterde het bijna drie jaar oude record van de Oost- duitsér Thomas Munkelt met 0,05 seconden. Evelyn Ashford vierde in het sportcentrum Meadowlands in East-Rutherford haar terugkeer op de wedstrijdbaan. Haar winnende 6,68 seconden op de 55 meter was aanleiding voor een ereronde met haar acht maanden jonge dochter Raina Ashley. Carl Lewis, aanzien lijk minder populair, werd weer eens uitgefloten. Wel bleef de vier voudige Olympische kampioen bij het verspringen Larry Myricks voor: 8,37 meter. Sergej Boebka: 5.92. ARNHEM (ANP) - Ronald Schlem per heeft in Arnhem zijn Neder landse kampioenschap go gepro longeerd. De in Leiden wonende Schlemper vertegenwoordigt Ne derland in mei tijdens het toernooi om de wereldtitel in Tokio. Met uit zondering van een jaar heeft Schlemper het kampioenschap se dert 1978 in bezit. Arend-Jan West- hoff uit Zeist en Mark Boon uit Amsterdam zullen in een twee kamp uitmaken wie als tweede ein digt. Die plaats is van belang voor de afvaardiging naar het mondiale toernooi van 1987. Wegens ziekte van Jos Vermaseren, die gedeeld vierde werd, was de titelstrijd uit gesteld. DEN HAAG (ANP) - Joop Worrell, Tweede-Kamerlid van de Partü van de Arbeid heeft staatssecreta ris Van der Heijden van WVC, schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het verbod van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) een wetenschappelijk rap port over blessures bij topturnsters te publiceren. De NSF-arts Peter Vergouwen stelde over de periode 1980 - 1983, waarin hij de turnsters van de na tionale selectie van het semi-inter- naat op Papendal medisch bege leidde een rapport samen. Het stuk „Epidemiologie van blessures bij topturnsters", dat Vergouwen in een wetenschappelijk tijdschrift had willen publiceren, kreeg ech ter een veto van het bestuur van de NSF. Het verbod kwam tot stand onder druk van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond (KNGV). Worrell stelt de staatssecretaris in totaal zeven vragen. Hij wil on der andere weten of de staatssecre taris op de hoogte is van het publi catieverbod en of het ministerie van WVC direct of indirect subsi die heeft verleend voor het onder zoek of delen daarvan. Worrell wil ook weten wat de mening van de staatssecretaris over het verbod is en of Van der Reijden bereid is in overleg te treden met de NSF om alsnog publicatie van het rapport te realiseren. ZUIDLAREN (GPD) - Armoe troef in de Zuidlarense Prins Bernhardhoeve, waar tijdens de nationale indoor-atletiekkampioenschappen slechts het kwik redelijk op peil bleef. Aanmerkelijk minder goed gesteld was het met de publieke belangstelling en de sportie ve verrichtingen die door de afwezigheid van de meeste toppers ver beneden de maat bleven. Na twee sfeerloze dagen indoor-atletiek waren alle direct betrokkenen, atleten, coaches en bestuurders, eensgezind in hun oordeel: „Zo kan het echt niet langer". Sergeant BESSEGES (ANP) - In de Ster van Bessèges zijn gisteren 110 van de 140 renners bibberend van de kou afgestapt. Slechts dertig haal den de eindstreep. De Zwitser Niki Rüttimann werd verrassend triom fator voor de Belg Mare Sergeant, de winnaar van de slotetappe op omlopen rond Bessèges. Nooit eerder was het zo koud tij dens de Ster van Bessèges in het zuiden van de Ardêche. De tempe ratuur bleef tijdens de laatste etap pe op min-tien graden staan. Maar ten Ducrot en Twan Poels fietsten zich vijftig kilometer lang warm in een kopgroep van vier. Toen zij 35 kilometer voor het einde op een heuvel werden ingelopen door een eerste pelotonnetje van dertig ren ners, werden ze prompt uit de wie len gereden en besloten ze zich bij het leger afstappers te voegen. Van de ploeg Raas haalde alleen de Bel gische nieuweling Nico Emonds de eindstreep. De Deense neo-profs Lilholt en Pedersen, die zaterdag een verras sende coup pleegden, werden een dag later onaangenaam verrast. In de slotronde ontsnapte een groep van acht renners onder impuls van Rüttimann, zaterdag vierde in het algemeen klassement. De Belg Mare Sergeant profiteerde met de ritzege. De knecht van Hinault was blij met zijn eerste zege in een etap pekoers. Na afloop van de Ster van Bessè ges stelde Jan Raas de volgende ploeg samen voor de Ronde van de Middellandse Zee, die morgen op Majorca begint: Joop Zoetemelk, Adri van der Poel, Mare Dierickx, Nico Emonds, Maarten Ducrot, Jacques Hanegraaf, Ludo Peeters en Jelle Nijdam. De overigen berei den zich in Nederland voor op de Ronde van de Achterhoek. Het in de Verenigde Staten al zo'n veertig jaar razend populaire in door-atletiek wint in Europa dui delijk aan populariteit, maar bij ge brek aan financiële middelen en dus aan accommodaties blijft Ne derland in die ontwikkeling mij lenver achter. „En dat zal z'n weer slag hebben op het presteren van onze toppers", vreest Bram Wasse naar. „Vooral op de kortere loop- nummers en de technische num mers is het tegenwoordig een ver eiste om in de winter heel specifiek door te trainen", verduidelijkt de bondscoach van de middenlange- afstandlopers. „Als er niet snel overdekte trainingsaccommoda ties komen zal onze achterstand op het buitenland steeds groter wor den". Voor de langere loopnummers ligt het volgens Wassenaar anders: „Vanaf de 1500 meter kunnen we in ons klimaat ook in de winter re delijk uit de voeten. Er zijn genoeg crossen en lopen om de toppers lekker bezig te houden". Contacten Europees titelhoudster Nelli Cooman (60 meter) tóont zich iets minder somber dan Wassenaar: „Natuurlijk is het doodzonde dat we hier nauwelijks mogelijkheden hebben om binnen te trainen, maar ik denk dat die er wel komen. Door het leveren van aansprekende re sultaten wordt atletiek steeds po pulairder. Over een paar jaar moe ten we daar de vruchten van kun nen plukken". De Rotterdamse sprintkampioe ne, die zich onlangs in de Verenig de Staten aan fraaie indoor-accom- modaties heeft kunnen vergapen, is niet bang dat zij straks in het bui tenseizoen de weerslag zal onder vinden van een moeizame over wintering. „Ik ben gelukkig ie mand die zich snel aan de omstan digheden aanpast en bovendien heb ik veel contacten". Contacten die het haar mogelijk maken om bijna dagelijks in één van de hallen van het Ahoy'-com- plex te trainen. „Alleen moet ik wel eerst even bellen om te vragen of er geen beurs is". door Jaap Visser Langdradig De ervaring heeft voorzitter Kris Vasse van de Stichting Indoor At letiek Noord Nederland, organisa tor van de titelstrijd in het Drentse Zuidlaren, geleerd dat er een enor me behoefte bestaat aan mogelijk heden om indoor-atletiek te beoe fenen. Vasse: ,,Niet alleen aan de top, maar ook in de breedte. Bijna jaarlijks organiseren wij hier in het noorden een weekeinde voor re creatiesporters. Daar komen meer dan vijftienhonderd af'. Mag de actieve belangstelling voor indoor-atletiek dan groot zijn, de passieve belangstelling laat dui delijk te wensen over. Vasse: „Geen wonder, neem nou dit kam- nioenschap, een vreselijk langdra dig gebeuren. Dat kan ook niet an ders met een gecombineerd senio ren- en juniorenkampioenschap. Toch ben ik er heilig van overtuigd dat we in Nederland veel publiek kunnen trekken met indoor-atle tiek als we het op de Amerikaanse manier gaan aanpakken. Daar brengen ze compacte, avondvul lende programma's met veel top pers. In Nederland zouden we ook best zo iets kunnen organiseren, maar dan wel in een andere hal dan deze Prins Bernhardhoeve. Dit is nog de beste hal van het land en dat is beslist geen compliment voor Nederland". Behoefte Niek Flipse van de sectie wed strijdsport van de Atletiekunie, be aamt de door Vasse gesignaleerde behoefte aan overdekte atletiek-ac- commodaties. Die komt volgens hem het best tot uiting in de weke- lijksse trek naar het Roergebied, waar vlak over de Nederlandse grens drie fraaie atletiekhallen staan. Flipse: „Met bussenvol trek ken de Nederlandse atleten daar bijna elk weekeinde naar toe". Twee jaar geleden al wees de sec tie wedstrijdsport in een indoor- nota op het schrijnende gebrek aan trainingshallen. Flipse. „Dat is door iedereen binnen de KNAU onderkend en dat heeft gelukkig geleid tot een tweetal initiatieven". Zo is een architecten-bureau in nauwe samenwerking met de KNAU aan het onderzoeken of het financieel haalbaar is om in het nieuw te bouwen hallencentrum in het Utrechtse Leusden (bij Amers foort) een semi-permamente atle- tiekruimte in te richten. Een initia tief waarover Flipse gematigd opti mistisch is. Heel wat enthousiaster toont de 'indoorspecialist' van de KNAU zich over de plannen om in een van de Houtrusthallen een per manente atletiekbaan aan te leg gen. Door de bouw van een ten toonstellingshal naast het Congres gebouw is daar de benodigde ruim te voor vrijgekomen. Flipse: „De gesprekken tussen de KNAU en de gemeente Den Haag verlopen hoopgevend. Beide partijen onderzoeken nu de moge lijkheid om ook een nieuw bonds- bureau in het Houtrust-complex onder te brengen. Binnen enkele maanden hopen wij daarover meer zekerheid te hebben. Voorlopig ziet het er in elk geval goed uit". tiet talent Krista Aukema (links) is weliswaar in aantocht, maar moet voorlopig, zoals hier tijdens de 800 meter-finale, op gepaste afstand blij ven van Elly van Hulst. (foto ANP) TOKIO (Reuter) - Juma Ikangaa uit Tanzania heeft gisteren de marathon van Tokio gewonnen. De Afrikaanse topatleet zegevierde in 2 uur 08 minuten en 10 seconden voor de Ethiopiërs Belayenh Densimo en Abebe Mekonnen, die als tweede en derde eindigden. De 28-jarige Ikangaa plaatste na 36 kilometer een aanval, waarop zijn tegenstanders het antwoord schuldig bleven. Zijn voorsprong op Densi mo bedroeg op de streep negentien seconden. Tot de deelnemers behoor den ook de Portugese wereldrecordhoueder Carlos Lopes en de Neder lander Rudie Verriet. Beiden voltooiden de wedstrijd niet. Lopes stapte na negentien kilometer met pijnlijke benen uit. Ikangaa boekte in Tokio zijn vijfde overwinning op de marathon. Zijn tijd is de vijfde op de wereldranglijst. De 23-jarige debuterende Densimo neemt met zijn tijd de achtste plaats in. ZUIDLAREN - Han Kulker gaat rustig door met het veroveren van Nederlandse titels. Zaterdag werd hjj net als vorig jaar Nederlands in- doorkampioen op de 800 meter. Verder kwam Yvonne van Dorp met zilver op de 400 meter goed voor de dag in Zuidlaren. Voeg daarbij de bronzen plakken van Wibo Lelieveld en juniore Hellen Bank en concludeer dat de Leidse atleten op nationaal niveau hebben gepresteerd. Dat is de fraaie kant van de me daille. De keerzijde is het totale prestatiepeil dat in de Bernardhoe- ve op de mat gelegd werd en dat nogal te wensen over liet. Boven dien kwam lang niet iedereen (ge motiveerd) aan de start. Het pleit dan ook voor de Leidse atleten dat zij er wel stonden. Deze indoor kampioenschappen boden met na me jonge atleten als Yvonne van Dorp en Menno Swier (beide AV Holland) de gelegenheid zich te meten met het deel van de Neder landse top dat de moeite had geno- geslagen positie op te klimmen naar een derde plaats (in 3.51.12), men naar het hoge noorden af te Voor Han Kulker lag dat anders. Van hem werd iets verwacht. Kwa lificatie voor de Europese indoor kampioenschappen in Madrid stond bovenaan zijn verlanglijst. Nu leent een Nederlands kam pioenschap zich daar slecht voor. Er wordt niet alleen op plaats gelo pen, maar ook vaak in meerdere af leveringen. Zo had Kulker er al een gewonnen serie 800 meter opzitten, toen hij klaar voör de start van de finale van die afstand stond. Of dat de reden was dat hij zich zo gemakkelijk liet wegdrukken valt niet te bewijzen, maar feit is dat Kulker nog steeds onvoldoen de "body" toont op zulke cruciale momenten. Des te sterker oogt zijn winnende inhaalrace die daarop volgt, maar aan een scherpe tijd hoeft hij dan allang niet meer te denken. Evenwichtig Buitengewoon tevreden was Yvonne van Dorp met het behalen van haar mooiste medaille bij de senioren tot nu toe, de zilveren, die zij zaterdag op de 400 meter achter Tanja van der Wal bemachtigde. Van Dorp kwam veel beter voor de dag dan vorig jaar, toen zij in Maas tricht weliswaar derde werd, maar tijden liep waarvoor zij zich nu zou schamen. Haar serie won zij gede cideerd in 57.82. De finale liep zij zeer evenwichtig in 56.23, te lang zaam om Van der Wal bij te hou den, maar veel te snel voor de twee overige finalisten. Tussendoor had Van Dorp zich door de serie en hal ve finale van de 60 meter heenge- werkt (7.81). Gedwongen door het tijdschema moest zij de finale van de sprint jammergenoeg laten lo pen. Ook haar club- en leeftijdgenoot Menno Swier weerde zich goed op de 400 meter. In een sterk deelne mersveld bereikte hij de A-finale net niet. Als pleister op de wond mocht Swier uitkomen in de B-fi- nale, die hij stijlvol van kop af won in de verdienstelijke tijd van 49.78. Dat de 400 meter bij de Leidse atle ten goed ligt, bewees Hellen Bank nog eens ten overvloede. De junio re van De Bataven werd derde bij de A-meisjes in de tijd van 58.71. Meerkampster Esther Schouten (Holl) kwam net niet op het ere- schavot terecht. Een uitstekende 60 meter horden finale bracht haar de vierde tijd (8.90) en een voor haar doen verre sprong van 5.61 was goed genoeg voor een vijfde plaats bij de verspringsters, die het over de gehele linie nogal lieten af weten. Verrassing De laatste medaillewinnaar uit regio Leiden werd tot verrassing van velen 'good old' Wibo Lelie veld. Hij wist op de 1500 meter uit clubgenoot Jan Verloop (negende in 3.58.30) ruim voorbleef. Andere Bataven die redelijk presteerden op de middenafstand waren Henk van der Oever en Kees van Klink, die respectievelijk 8.31.96 en 8.36.27 voor 3000 meter nodig had den. Hun clubgenoot Jan Jansen stelde teleur met 8.48.11. Verdienstelijke prestaties lever den nog de Holland-atleten Mare van Vliet (4.20 polshoog na een half jaar rust), Jaap Dirkx (400 meter in 51.74) en junior Cor Brandwijk (800 meter in 2.03.5. Huub Pragt heeft gisteren een fraaie 11e plaats behaald in de fina le van de Belgische crosscup in Bierbeek. De Leidse atleet van het Haagse V&LTC legde 11 zware ki lometers af in 36.28, waarmee hij ruim anderhalve minuut prijsgaf op winnaar Vincent Rousseau uit België. TIM BROUWER DE KONING ZUIDLAREN (GPD) - Zelfs de nationale indoortroef Nelli Fie- re-Cooman slaagde er in de Zuidlarense Prins Bernhardhal niet in om het sfeerloze en lang dradige NK nog enige glans te geven. De voor de AV Rotter dam uitkomende Europese sprintkampioene wilde met de titelstrijd in Madrid in het voor uitzicht kennelijk niet tot het uiterste gaan. Cooman, die woensdag in Madrid aan inter nationale wedstrijden deel neemt en daarna in de Spaanse hoofdstad blijft om zich op het EK indoor van 22 en 23 februari voor te bereiden, sloeg in Zuid- laren een dubbelslag met de niet bepaald imponerende tij den van 7,35 (60 meter) en 24,68 (200 meter). De Nederlandse afvaardiging voor het EK zal verder bestaan uit Edine van Heezik ADA), El ly van Hulst (PAC), Aijen Vis serman (AAC) en Han Kulker (De Bataven). Verspringster Van Heezik, die zich onlangs in Dortmund met een nationaal record voor het EK kwalificeerde, meed in Zuidlaren de springbak omdat zij tijdens de sprintfinale, waar in zij derde werd, een lichte spierblessure had opgelopen. Elly van Hulst, ook al zeker van uitzending naar Madrid, bracht met een gave 'hattrick' (winst op de 800, 1500 en 3000 meter) haar totaal aan nationale kam pioenschappen op 43. De jeugdige Arjen Visser man, die de kampioenschap pen op de 200 en 400 meter in de wacht sleepte, en Han Kul ker, snelste op de 800 meter, hebben hun afvaardiging te danken aan de welwillende me dewerking van de Atletiekunie. Beide atleten voldeden ook m Zuidlaren niet aan de limieten, maar mogen toch de Neder landse ploeg completeren. Voor Kulker, die op de 800 meter door een ronduit zwakke start twee seconden van de li miet verwijderd bleef, is even wel een uitzondering gemaakt. De Leidschendammer zal woensdag in Madrid zijn uit zending waar moeten maken in een internationaal 1500-meter- veld. In Zuidlaren, waar junior Cor Troost uit Oud-Beijerland met vijf gouden en één zilveren medaille de meeste aandacht trok, ontbraken in het afgelo pen weekeinde om uiteenlo pende redenen (desinteresse of blessures) onder anderen 800- meterloper Rob Druppers, ver springer Emiel Mellaard, sprintster Els Vader, horden- loopster Maijan Olij slager en de meerkampsters Tineke Hid- ding en Maijon Wijnsma. Wel van de partij was kogel- stoter Erik de Bruin. Een lichte blessure kon de Rotterdammer er niet van weerhouden de ko gel 20,03 meter ver te stoten. Een prestatie waar de nationale recordhouder zich in Madrid niet voor zou hoeven te scha men. Maar de in indoor-atletiek nauwelijks geïnteresseerde De Bruin had al in een eerder sta dium laten weten niets voor uitzending naar het EK te voe len. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13