50 T Oma kan niet zonder SUoMIEF BESLUIT Danaïden bezorgt Zuiderkwartier koude douche Triest record Fides Pacta tegen Samos Jo Niesing (67) verslingerd aan sport BVO hoopt op wonder NEEM NU EEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 11 LEIDEN - Hoe anders dan in Utrecht. Leverde de eerste ont moeting tussen Fides Pacta en Sa- mos een minimale 5-6 eindscore, in de return haalden de beide degra datiekandidaten een record doel- puntenaantal van drieënveertig. Maar diep in z'n hart zag Fides- coach Frank Berendes toch liever een herhaling van de eerste wed strijd. Nu immers trok Fides met 21-22 aan het kortste einde en staat vaster op de voorlaatste (degrada- tie)plaats gedrukt. "Toen de laagste, nu de hoogste. Alleen je blijft wel met lege han den". De Haagse coach verbeet z'n teleurstelling manmoedig. "Je speelt de beste wedstrijd van het seizoen, scoort nog nooit zoveel goals en toch verlies je. Maar het was echt als met een dobbelsteen, de gelukkigste heeft gewonnen". De gelukkigste ploeg heette Sa- mos, de ploeg uit Utrecht, die een slechte seizoenstart kende, coach René Buitenkant na een conflict zag opstappen, maar onder oud- Leidenaar Kees Vreeken aan een opmerkelijke opmars begon. Radicaal braken Fides Pacta en Samos met het idee als zou degra datiekorfbal angstig en stug zijn. Hoewel er aan beide zijden redelijk werd verdedigd, volgden de tref fers elkaar in uiterst hoog tempo op. Fides opende sterk en kwam door Henny Piket met 5-3 aan de leiding, maar dankzij diens vijf maal scorende tegenstander Erik Spelten bleef Samos in de buurt. Rond de twintigste minuut wa ren de rollen weer omgekeerd. Ni co Pikaar gaf na een botsing de paal een slinger en de goed leiden de scheidsrechter Visser kon wei nig anders dan naar de stip wijzen. Dertig seconden later kreeg ook Dick Onderwater een strafworp te gen om minder duidelijke redenen. De achterstand liep op tot 7-10, j maar werd door Wilma Neute boom, die zich ontpopte als gevaar lijke aanvalster en driemaal scoor de, Bettina Sommeling en Robin Sommeling (3) nog voor rust (12- 12) goedgemaakt. De schotvaardigheid van het tweede aanvalsvak met Piket en Sommeling nam na de hervatting duidelijk af. Dit ondanks het kei harde zwoegen van Patricia Gott- mer, invalster voor de zieke Jeanet Smit, die de veel langere» Saskia Wolf volledig de baas was. De 14-12 en 16-14 voorsprong, bijeengescho- ten door Wilma Neuteboom en Dick Onderwater, werden in twee de opstelling niet verder uitge bouwd. Verantwoordelijk hiervoor was ook Paul Engelsman, de Utrechter hielp eveneens door twee goals Samos aan een 17-19 voorsprong, de beslissende kente ring in de strijd. Tot twee minuten voor tijd bleef Samos met Fides daarna minimaal een goal voor. Vanaf de stip maak te Dick Onderwater gelijk, maar di- rekt vanaf de uitworp volgde de ontnuchtering. Paul Engelsman gleed langs de even ongeconcen treerde Nico Pikaar en maakte z'n zevende en belangrijkste treffer: 21-22. Is daarmee ook het hoofdklasse sprookje van Fides Pacta uit "Zes uit drie", zo houdt Berendes vol. "Daar gaan we maar voor staan. Met dit spel kunnen we by DOS'46 en thuis tegen BEP en Deetos ze ker de punten pakken. Het is nog niet uit". BRAM VAN GENT LEIDEN - Op een leeftijd dat een nor maal mens zich in geval van kou of re gen wel twee keer be denkt alvorens in de auto te stappen om de favoriete sport wedstrijd te bezoe ken rent zij nog, weer in weer uit, achter de bal aan en om de korf heen. Op een leeftijd dat een nor maal mens zich de stramme benen strekt na de vierde, nog altijd niet beslis sende, set van de partij tussen het Westduitse wonder kind Boris Becker (18) en het Zweedse ijskonijn Mats Wi- lander (21) besluit zij om tennisles te gaan nemen. En op een leeftijd dat een nor maal mens zich van uit zijn luie ligstoel verbaast over de moed en durf waar mee de schansbestor mers van Garmisch Partenkirchen zich op Nieuwjaarsdag in het ongewisse stor ten suist' zij, juist op tijd herstelt van een bij het korfbal opge lopen zweepslag, vrolijk over de be sneeuwde Alpenwei den naar omlaag. Wat bezielt haar ei genlijk om zich als 67-jarige, een leeftijd waarop men geacht wordt zich te gedra gen als een bezadigd mens, uit te sloven gelijk een jonge hond die het stoeien nooit moe wordt? Wat drijft haar om, de pensioengerechtigde leeftijd al lang ge passeerd, nu nog we kelijks in de school banken plaats te ne men in een poging de Engelse taal meester te worden? En wat zet haar er toe aan om zich als AOW'er nog te meten met tegenstanders die bijna haar kleinkinderen hadden kunnen zijn? Wordt hel onderhand niet eens tijd om rustig achterover te leunen, Jo Niesing? Als een nor maal mens van tegen de zeventig. Nee, dus. Al wordt ze negentig dan nog zal ze, God geve haar de gezondheid, nimmer stilzitten. Waarom niet Omdat dat dom is, vindt ze. Omdat dat alleen maar leidt tot afstomping en ver veling en daarom tot niets. Jo Niesing houdt niet van niets doen. Ze wil van het leven genie ten, zolang dat nog kan. Ze wil blijven sporten zolang haar li chaam en geest haar daartoe in staat stellen. Korfbal, zwemmen, tennissen, skiën, het is haar om het even, ze doet het allemaal even graag, al heeft eerstgenoem de sport door de jaren heen na tuurlijk een apart plaatsje in haar hart verworven. Wat doet haar leeftijd er nu toe? Je bent toch zeker net zo oud als je je voelt? Of niet soms. Energie Allemaal waar, daar valt zelfs helemaal niets op af te dingen, als het zó kan is dat natuurlijk hardstikke mooi. Alleen, waar haalt ze de energie vandaan en toch ook het lef om, de zes kruisjes nu ruim voorbij, te doen wat het gros van haar leeftijdgenoten al lang is vergeten? Namelijk nog immer dat te realiseren wat voor velen slechts herinneringen zijn aan tijden dat het gestel ook daadwerkelijk beantwoordde aan het beoogde doel; het voor de volle honderd procent kunnen be wegen. Wat is dan het geheim van haar tweede jeugd Ze heeft toch niet..? Nee, natuurlijk heeft ook zij niet gedronken van het levenseli *Jo yiesin9 speelt de bal langshaar tegenstander van KNS. De 67-jarige scoorde tweemaal voor het tiende van Fides Pacta. (foto Rene i xer, noch is Jo Niesing erin ge slaagd de Heilige Graal te vin den, het in vroeger dagen door de legendarische Koning Arthur zo begeerde kleinood dat hem vol gens de overlevering de eeuwige jeugd zou moeten schenken. "Het is", zo licht de in Leidse Atjeh- straat domicilie houdende moe der van drie al evenzeer aan het korfbal verslaafde zoons een tip van de sluier op, "heel simpel. Een kwestie van enthousiasme, van gewoonweg niet toegeven aan de ouderdom en van niet willen en kunnen stilzitten. Ik heb lang doorgetraind, tot vorig jaar aan toe. Het is misschien ook wel een erfelijke kwestie. Mijn moeder liep nog naar de stad toen ze 86 was. Stond, net als ik nu, elke ochtend om zeven uur naast het bed. Ik weet niet beter. Sta daar eigenlijk nooit bij stil. Sporten hoort er gewoon bij. Net als eten en slapen". Ze kreeg het dan ook, als kleine Jo nog, met de paplepel ingego ten. Het is misschien het elan van haar moeder dat ze het tot op de dag van vandaag weet vol te houden, het was toentertijd haar vader die haar aanzette om te kiezen voor het korfbal. Hij was in de dertiger jaren voorzitter van de speeltuinvereniging Noorderkwartier en nam zijn dochter mee naar de Nieuwe Vaart. Die speeltuinen (behalve Noorderkwartier had je ook Zuider- Wester- en Oosterkwar tier) waren dé broedplaatsen voor het korfbal, want behalve de gebruikelijke attributen als wip, glijbaan en schommel stond er in die dagen geheid een paal met toebehoren. Elitair Het was daar dat Jo Niesing 'voor het leven' verslingerd raak te aan het korfbal al kwam haar spel pas echt goed tot ontplooiing bij Fluks. "Dat was", herinnert ze zich, "destijds in vergelijking met die speeltuinclubs een beetje een elitaire vereniging. Die vroe gen je of je daar kwam spelen. Dat was toen een hele een eer, ze ker voor een gewoon meisje. Ik kon toen ik jong was goed meeko men, haalde altijd wel het Leidse team. Ik ging dan ook. Dat was toen eigenlijk vanzelfsprekend." Ze zou nu nog bij Fluks hebben gespeeld, ware het niet dat die club niet meer bestaat. "Tot dik in de veertig stond ik in het eer ste", slaat ze haar plakboek open. "Hier lees maar wat er in 1961 al in de krant stond over mij." Ze citeert: "De 42-jarige mevrouw Jo Niesing lijkt aan haar tweede jeugd bezig. Ze scoorde gisteren voor Fluks driemaal". En la chend: "Het heeft niet geholpen. Later ging de vereniging een fu sie aan met Vicus Oriëntis, waar ik trouwens tussendoor ook nog een jaartje lid van ben geweest. Fides Pacta heet de club sinds dien." What's in a name. Het scoren gaat Jo Niesing, weer 25 jaar la ter, nog altijd gemakkelijk af. Ze is inmiddels afgezakt naar het tiende van Fid.es Pacta dat op zondagochtend om tien uur voor het oog van twee supporters (één daarvanis hoofdklassespeler Dick Onderwater wiens vrouw bij Jo Niesing speelt) in de Oegst- geester Apollohal de strijd aan bindt met KNS 5. Haar directe te genstander is minstens dertig jaar jonger, maar desalniette min kansloos tegen de taktisch ij- zersterk verdedigende oma van diverse kleinkinderen. Zelf schiet Jo Niesing, die in het gezelschap van overwegend dertigers en veertigers uitsluitend opvalt door haar grijze haar en zeker niet vanwege een verminderd loopvermogen, tweemaal. Dat is dus twee keer kassa. Topscorer van de met 12-4 door Fides ge wonnen partij is de trainer van Crescendo, in casu haar zoon Ruud. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Paaldame "Toch", zegt ze, "ben ik niet het type speelster dat veel doelpun ten maakte. Ik was in mijn goeie tijd een schoolvoorbeeld van wat we in het korfbal een ouderwetse paaldame noemen. Sterk in het afvangen en aangeven. Natuur lijk pikte ik altijd wel een doel- puntje mee, maar het verdedigen en afvangen waren toch mijn be tere punten." Waarna ze het eer ste team nog een veeg uit de pan geeft met de opmerking dat: "Goed verdedigen echt een kunst is. Zoals ons eerste het soms doet, dus de tegenstander niet volgen maar zomaar laten schieten, hoeft van mij niet. Ze zijn als de dood voor een doorloopbal. Wat maakt dat nou uit. Nee hoor, vanaf de lijn verdedigen, dat is je ware". In vergelijking met vroeger vindt Jo Niesing dat het 'micro', zoals ze het zaalgebeuren nog al tijd noemt, wél sneller en op be paalde punten ook beter is ge worden. "Niet leuker. Ik ga na tuurlijk, als ik zelf niet hoef te spelen, altijd kijken naar het eer ste. Maar behalve beter is het ook harder geworden. En minder ge zellig. Vroeger was het een dagje uit. Er is nu veel meer haat en nijd onderling. Die wil niet met die spelen en die 'scheidt er mee uit omdat-ie vindt dat hij in een hoger team hoort. Dat had je vroeger toch beslist minder. Men gunde je het succes." Jeugd. Hoewel het daar vanzelf niets mee van doen heeft overweegt Jo Niesing om aan het eind van dit seizoen een punt te zetten achter het zaalkorfbal. Niet omdat ze het niet langer kan opbrengen of, het niet meer kan bijsloffen maar: "Omdat de jeugd het nu maar eens van^me moet overne men. In feite sta ik dit jaar al op de reservelijst. Ben ik, zeg maar, aan het afbouwen. Maar omdat er telkens mensen tekort zijn bel len ze mij". LKF-bestuurslid en medespeler Jan Schouten vindt dat er in deze sprake is van zelf- onderschatting. "Jo", zo stelt hij na afloop van de derby met KNS, "is een fenomeen. Wat een klasse zij nog etaleert op die leeftijd. Ze kan in dit team alleen al op basis van haar inzicht nog jaren mee. Ongelooflijk". Dat mag best zo zijn, maar hoogstwaarschijnlijk spaart het onderwerp van deze lofbetuigin- gen in de toekomst haar energie voor het veld, want daarop blijft ze gewoon actief. "Ik vind dat ook leuker. Lekker buiten en met drie vakken. Daar zie je de bal zo mooi doorheen gaan, net als bij het voetbal over het middenveld. Dan daarbij heb ik niet zoveel tijd meer. Ik ben sinds kort be gonnen met tennissen en dat vind ik ook een prima sport. In feite is het zelfs doodzonde dat ik dat zo laat heb ontdekt. Ik beleef daar samen met een vriendin ontzet tend veel plezier aan." Vergeten te vragen hoe oud die AD VAN KAAM ALPHEN AAN DEN RIJN/AM STELVEEN - De basketballers van BVO hopen nog steeds op een wonder. De titel lijkt aan de Alphe- naren voorbij te zullen gaan want dit seizoen is nog niemand in staat gebleken om AMVJ Rotterdam af te stoppen. BVO krijgt AMVJ bin nenkort tweemaal op visite, eerst in de halve finale van de strijd om de Nederlandse beker en een week later voor de competitie. Winst is absoluut noodzakelijk, maar ge zien de achterstand van BVO (vier punten) nog niet voldoende. On dertussen mag BVO zelf geen en kele misstap maken en zaterdag stond er tegen MSV dan ook heel wat op het spel. BVO bleef door een 75-66 zege in de race. MSV is een onberekenbare ploeg. Coach Bert Samson weet zijn manschappen af en toe tot uit zonderlijke prestaties aan te vuren, hetgeen vorig seizoen een plaats in de bekerfinale opleverde en dit jaar een vroegtijdige uitschakeling voor de titel van rivaal Leiderdorp. Naast de pieken kent MSV echter ook opmerkelijke dalen. Een ne derlaag tegen het nietige Voorne was daar dit seizoen een bewijs van. BVO-coach Ben Ponsioen had zijn spelers op het hart gedrukt om het hoofd bij de les te houden. Als de Noordwykse 'geest' uit de fles kon ontsnappen, zouden de Al- phense titeldromen voorgoed ver dwijnen. Het Nederlandse mannenteam heeft gisteravond de eerste van twee oefen wedstrijden tegen de basketballers van Zwitserland in Amsterdam met 111-109 gewonnen. Bij de rust had Oranje een grote voorsprong: 62-45. 'Leidenaar' Hans Heijdeman was bij Nederland topscorer met 21 punten. Vandaag spelen beide ploegen weer tegen elkaar in Alphen aan den Rijn. MSV wist het BVO. dat het moest stellen zonder de gebles seerde Theo van Leeuwen, on danks het tegenpruttelen van de broertjes Driessen niet echt moei lijk te maken. De Noordwykers kwamen al vroeg in de wedstrijd in de problemen en ondanks een he vige tirade van Samson, die in de rust de arbiters tot grote hilariteit van het publiek een fikse schrob bering gaf, kon BVO ook na de her vatting op de been blijven. Een in terne ruzie tussen de eigenzinnige Elbert Mol en spelverdeler Steve Deil liep met een sisser af, waar door BVO met de 75-66 winst te vreden kon zyn. Grasshoppers De vrouwenploeg van Grasshop pers steekt met kop en schouders boven de concurrentie in de eerste divisie uit. De doelcijfers spreken wat dat betreft boekdelen: 80 tegen 52, een verschil van gemiddeld bij na dertig punten. Ook zaterdag was het weer raak. Blues kreeg in Amstelveen geen voet aan de grond tegen de Katwijkse vrou wen, die een patent op sterk verde digen hebben: 58-94. Grasshoppers-coach Ed Zaal heeft een verklaring voor de uiste kende prestaies van zijn ploeg, die dit seizoen debuteert op landelijk niveau en meteen lijkt door te sto ten naar de promotiedivisie. „Onze speelsters zyn fundamenteel beter dan die van de andere ploegen. On ze spelfilosofie is anders, met con stante pressie in de verdediging en uitgebalanceerd teamspel in de aanval", aldus Zaal, die overigens ernstig bezwaar aantekent tegen de door de bond bedachte promo tie-regeling. Anja Aandewiel (24) en Ada Hoek (22) waren de top- scoorsters tegen Blues, terwijl Pe tra van der Oever zich de beste speelster toonde. Bij rust leidde Grasshoppers reeds met 42-21. Lisse won volgens verwachting van hekkesluiter Sporty. De Friese ploeg heeft dit seizoen pas één wedstrijd gewonnen en Lisse zorg de ervoor (55-74) dat er geen twee de zege bij kwam. LEIDEN - Pernix heeft zich in de return tegen Blauw Wit'51 gere vancheerd voor de smadelijk ne derlaag in Leiden. De Engel-equi pe verpletterde de thuisploeg met 9-24. De Danaïden klopte Zuiderkwartier in een teleurstel lende derby met 9-8 en ook TOP imponeerde ondanks de 19-11 niet tegen het zwakke Animo. Twee deklasser Fiks is dankzij punten verlies van concurrent Excelsior nog één overwinning van het kam pioenschap. "Er moest nog even iets worden rechtgezet na die eerste wedstrijd", verklaarde Pernix-coach Jasper Engel de zege op Blauw Wit'51. "En ons doelsaldo was per slot van rekening nog negatief. Min twee. Dat moest dan ook maar worden weggewerkt". Het moge duidelijk zijn. Jasper Engel vermaakte zich zaterdag avond opperbest op de Leidse bank. Zijn ploeg had al snel grip op het stereotiepe aanvalsspel van Blauw Wit'51, het sterk vertragend rondspelen met plotselinge acties richting korf. Ook aanvallend kwam Pernix ruim aan haar trek ken, ook al omdat arbiter Filippo het stugge spel van Blauw Wit vol strekt niet tolereerde. Zes maal ging de bal op de stip en even zo veel maal scoorde Pernix. Na elf minuten nam Pernix af stand (2-4) en de marge liep voor rust nog op tot 4-11. Pas halverwe ge de tweede helft kwam Blauw Wit'51 weer tot scoren, op het mo ment dat het verschil al tot 4-14 was opgelopen. Met de regelmaat van de klok scorend ging Pernix door naar 9-24. Kees Brokaar scoorde zesmaal, Kees Hortensius en Peter Kuipers namen elk vijf goals voor hun reke ning. De resterende goals werden gescoord door Janneke Mulder (3), Lian Tieleman (2), Geerten Breed- veld (2) en Carla Kuipers. Ontknoping spelende Zuiderkwartier afstand. Weer was deze inspanning ver geefs en na de gelijkmaker van Henny van der Top werd de reke ning gepresenteerd. Leon Brouwers scoorde van af stand, miste vervolgens een straf worp, maar maakte tien minuten later het verzuim goed door, overi gens tegen de order 'balbezit' van coach Hans van Huis, van afstand 9-7 te scoren. Dat Rens Henzen di- rekt hierna 9-8 maakte, had geen invloed meer op de gang van za ken. Zuiderkwartier kon niet meer aanzetten voor een eindsprint, al was Dirk Jan de Kreek in de slot minuut nog erg dicht bij de gelijk maker. In de slotfase greep De Danaïden voor de tweede maal de winst in de derby tegen stadgenoot Zuiderkwartier. Een onverwachte ontknoping, want gedurende lange tijd was de blauw-gele ploeg van coach Wim Niesing aan de leiding gegaan. Na een gelijkopgaande openingsfase scoorden Wil de Wit en Erik van Lunteren kort na el kaar voor Zuiderkwartier en de (3- 5) voorsprong bleef tot de rust in tact. De Danaïden kwam door Eric Kromhout, vijfmaal scorend tegen Wil de Wit en de absolute uitblin ker, na de hervatting weer langszij, maar opnieuw nam het voorzichtig Gert Jan Natzijl, invaller voor de door griep geveld Gerco Lange- laan, en Stella van der Zaag, die beiden viermaal scoorden. Anne van der Zaag kwam slechts tot een goal, evenals Jacqueline Winter en Ron van der Willik. Ruim rondspelend haalde Cres- cendo De Regenboog volledig uit het ritme. Vier strafworpen leverde het tactische spelletje van de plöeg iDGZiellllg van coach Ruud Niesing op, die al le ook benut werden. Carolien van Noort (4) nam er drie voor haar rek- ning en werd zo topscorer. Halver wege stond Crescendo met 2-5 voor en tot de laatste minuut bleef het verschil ongewijzigd: 6-8. Ons Eiland leed een kostbare 11- 12 nederlaag tegen hekkesluiter GKV(G). Vooral verdedigend sta pelde de ploeg van coach Henk Roedoe fout op fout, hetgeen resul teerde in een 9-12 achterstand. Het produktieve duo Wim Nijenhuis (5) Huib Hasselbach (4) kon toen het punt niet meer redden. Vlagen Slechts bij vlagen maakte TOP in het duel tegen Animo haar ge vreesde schuttersreputatie waar. Al in de openingsfase werd de hek kesluiter volledig overdonderd en na een kwartier was er van een duel eigenlijk al geen sprake meer. Doordat de Sassenheimers het na de snelle 8-1 wel voor gezien hiel den kon Animo nog terug komen tot 9-4 bii rust. Plichtmatig maakte TOP na de pauze het kwarwei af: 19-11. Frank Nijenhuis was met zeven goals top scorer, op afstand gevolgd door Ontworsteld Na rust (6-6) wist De Algemene zich definitief te ontworstelen aan de greep van hekkesluiter Quick, dat fel voor haar laatste kans vocht. Enrico Mud met vier goals topsco rer, scoorde 7-9 en samen met Jory Sjardyn (2) zorgde hij er voor dat de voorsporng overeind bleef: 9-11. Direkt na rust moest Fluks IJs- selvogels laten gaan. De ploeg uit Moordrecht liep, spatzuiver schie tend, van 6-7 weg naar 10-7 en be slist zo het duel: 16-12. Bram Kop penaal scoorde driemaal, Thilly Vink, Ada van der Meulen, Kees Zwanenburg en Kees Imthorn elk tweemaal. WION nog goed party te geven, ploeg van coach Rob van Geenhui- Louis Kok kon met z'n zes treffers zen na 10-8 af moest haken: 18-13. echter niet voorkomen dat de BVG ADVERTENTIE Nog slechts twee punten schei den Fiks van'het kampioenschap, omdat naaste belager onderuit ging tegen NIO. Zelf hadden de Oegstgeestenaren nauwelijks moeite met het laaggeplaatste Bol nes, dat in twintig minuten op een kansloze 10-1 achterstand werd ge zet. De bezieling ebde daarna zien derogen weg en via 11-4 halverwe ge werd de eindstand nog 14-7. Rei- netta de Mooy en Diederik van Veen scoorden elk viermaal. Ondanks het grote verschil in de 11-20 eindscore, vond coach Piet l'Ami dat Velocitas niet echt was weggespeeld. Merwede schoot echter wel veel zuiverder dan de Leiderdorpse ploeg, die in Rien van Poelgeest (4) en invaller Paul Robert Nugteren (3) haar gevaalijk- ste mensen had. Gehandicapt door het ontbreken van vier basisspelers wist KNS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11