Leider blanke oppositie weg Vreugde kan niet op in Haïti EG-verdrag op tijd ondertekend Op de Glienicker Brug wordt gewacht De helpende hand van Ferdinand Marcos 9vliegende kiezers9 Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Volksraad Z.-Afrika 'tijd verknoeien' JOHANNESBURG - De officiële leider van de oppositie in de blanke Volksraad, dr. Frederik van Zijl Slabbert, heeft gisteren zeer onverwachts zijn vertrek uit de Zuidafri- kaanse 'officiële' politiek bekendgemaakt. De voorzitter, tevens fractieleider van de Progressieve Federale Par tij (PFP) deed deze medededeling aan het einde van de vertrouwens- debatten, die de afgelopen week plaats hadden: „Met alle respect voor het parlement is het voor mij het verknoeien van mijn tijd ge worden", aldus Van Zijl Slabbert. door Ruud de Wit Even voordat Van Zijl Slabbert zijn opzienbarende aankondiging deed, had spresident P. W. Botha reeds voor opschudding gezorgd door zijn minister van buitenland se zaken en naamgenoot, Roelof 'Pik' Botha, publiekelijk te beris pen over diens uitlatingen met be trekking tot een mogelijke zwarte president in de nabije toekomst. De president kwam voor deze berisping in hoogst eigen persoon naar de Volksraad, waar de ver- trouwensdebatten werden gehou den over de speech die hij vorige week vrijdag bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar had uitgesproken. De reden voor Bo tha's verrassende verschijning in het blanke parlement was de op schudding over tegenstrijdige uit eenzettingen over de inhoud van deze speech, die verschillende van zijn kabinetsministers deze week hadden gegeven tijdens ontmoe tingen met buitenlandse journalis ten. Bij een van deze persontmoetin gen donderdag verklaarde minis ter Roelof 'Pik' Botha, dat „als er maar overeenstemming kan wor den bereikt over de bescherming van de (blanke) minderheidsbelan gen, er in de toekomst beslist zwar te Zuidafrikaanse presidenten zul len komen". Minister Botha noem de dit zelfs onvermijdelijk en zei ook dat hij er geen problemen mee had om minister te zijn in een rege ring waarin zwarten zitting heb ben. Tijdens dezelfde interruptie in DEN HAAG - De ondertekening van het gewijzigde EG-verdrag door de ministers van buitenland se zaken van de twaalf lidstaten wordt niet uitgesteld. Denemarken door Jan-Geert Majoor had verzocht de ondertekening te verschuiven van 17 februari naar 10 maart. Minister van buitenland se zaken Van den Broek, voorzitter van de EG, heeft na consultatie van de andere EG-landen besloten niet op dat verzoek in te gaan. De Deense regering had de EG- partners verzocht om dit uitstel, om de indruk te vermijden dat zij druk willen uitoefenen op het refe rendum dat op 27 februari over de herziening van de Europese Ge meenschap in Denemarken wordt gehouden. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag liet gisteren in een verklaring weten dat de meer derheid van de EG-partners het standpunt van Nederland steunt dat er geen enkele reden is om af te wijken van de afspraken die bin nen de EG op 27 januari zijn ge maakt over de ondertekening van verdrag op 17 februari. de vertrouwensdebatten wijdde Botha ook uit over een referendum als middel om de meningen van de blanke bevoking over hervormin gen te toetsen. Botha zei, dat elke drastische stap in de verdere con stitutionele Zuidafrikaanse toe komst aan zo'n referendum zal worden onderworpen. Deze opmerking over nieuwe re ferendums was trouwens een van de redenen oppositieleider Van Zijl Slabbert om te bedanken voor een continuering van zijn parle mentaire carrière. Na afloop van de redevoering, waarin hij het hervor mingsbeleid van de regering-Bo- tha als onvoldoende afwees, ver klaarde de 45-jarige leider van de PFP, dat hij genoeg had van het werlen in het parlement, aangezien dat „toch maar tijd verknoeien is". Van Zijl Slabbert was 12 jaar parle mentslid voor de PFP en sinds 1979 fractieleider en voorzitter. Het zijn duidelijk politieke redenenen, die hem tot deze stap hebben ge bracht: „Ik heb het allemaal goed afgewogen, maar de speech van Botha van vorige week is bij lange niet voldoende om de problemen in Zuid- Afrika op te lossen. Er wa ren heel wat mensen die enthou siast reageerden, maar ik heb wei nig positiefs kunnen ontdekken. De speech was een nieuwe valse start". Noodtoestand In de consternatie die de politie ke verwikkelingen in de Volksraad wekten, verdween enigszins naar de achtergrond dat de staatspresi dent ook bekendmaakte, dat in 7 van de 30 districten waar nog steeds de noodtoestand van kracht is, deze met onmiddellijke ingang is ingetrokken. „Ik heb steeds ge zegd, dat we die noodtoestand no dig hadden om op een verantwoor de wijze een einde te maken aan de rechteloosheid en chaos in bepaal de delen van het land. Maar ik heb tevens gezegd dat de noodtoestand zal worden opgeheven, als daar aanleiding voor is en dat is in deze zeven districten in onze ogen nu het geval", aldus Botha. PORT-AU-PRINCE - Na hon derd en één geruchten en aan kondigingen was het gisteren eindelijk zo ver: Jean-Claude Duvalier vetrok om 3.46 uur plaatselijke tijd (in Nederland 9.46 uur 's morgens) uit Haïti. In de Verenigde Staten wordt ver licht adem gehaald nu het gevaar van een massale volksopstand met alle kans op de komst van een anti-Amerikaans gezind regi me van dien, geweken lijkt. door Rob Sprenkels De Amerikaanse ambassade in Port-au-Prince gaf meteen daar na een persconferentie waarop werd aangekondigd dat een jun ta van burgers en militairen voorlopig het bestuur over het land zou waarnemen. Inmiddels heeft die junta zichzelf geprocla meerd, een avondklok ingesteld en begint op straat in Port-au- Prince langzaam maar zeker de vreugde los te breken. De junta, die wordt voorgeze ten door generaal Henri Nam- phy, heeft gezegd geen politieke aspiraties te hebben. Verder be loven de nieuwe regeerders res pect voor de mensenrechten. Du valier verklaarde via de nationale televisie op een eerder opgeno men videoband, dat hy tot het vertrek had besloten om een dreigend bloedbad te voorko- De junta bestaat verder uit ko lonel Valles, kolonel Regala en twee burgers: de voorzitter van de Liga van de Mensenrechten, Gerard Gourgue, en Alex Cineas, minister van publieke werken van Duvalier. Men heeft geen ter mijn voor het bewind aangekon digd. Niet alleen in Haïti zelf werd gefeest na de vlucht van Duvalier. dat gebeurde ook in Miami waar honderden Haïtiaanse vluchte lingen wonen. Veel vluchtelingen gaven gisteren te kennen nu snel naar hun vaderland te wilen terugkeren Dikke vinger Ook is niet letterlijk gezegd dat er verkiezingen zullen komen, hoewel de Amerikanen, die met de Fransen bij de machtswisse ling een dikke vinger in de pap blijken te hebben gehad, lieten doorschemeren dat zy hopen dat de junta snel een democratie in Haïti zal invoeren. Duvalier, die eigenlijk naar Marokko zou ver trekken, zal na weigering van dat land nu genoegen moeten nemen met een voorlopig verblijf in Frankrijk. Met het vertrek van Duvalier komt er een einde aan de oudste, nog levende dynastie in Latijns- Amerika, het bewind van Alfre do Stroessner in Paraguay niet meegerekend. Het totale aantal dodelijke slachtoffers van de Du- valiers wordt op zo'n 25.000 ge schat. Het was echter vooral Jean-Claude's vader, Francois, die na in 1957 aan de macht te zijn gekomen, faam verwierf als een meedogenloos tiran. De geruchten over het ophan den zijnde vertrek van de Duva- lier-clan bereikte donderdagmid dag een nieuw hoogtepunt in Haïti, nadat Duvalier was be zocht door de Amerikaanse am bassadeur, Clayton McManaway. Steeds meer journalisten kregen via diplomatieke kanalen inge fluisterd maar eens naar het vliegveld te gaan. Ook lekte uit dat ambassadeurs van verschil lende andere landen in een spoedzitting bijeen waren. Even na middernacht arriveer den er vier auto's op het vlieg veld. Voorop ging een donker blauwe Mercedes 190, een bijna unieke auto in Haïti. Achter het .stuur zat een grijzende man van een jaar of 60, volgens insiders Ernest Bennett, de schoonvader van Duvalier. Kort daarop arri veerden dertig personenauto's, in groepjes van twee, de meeste volgeladen tot aan de nok en werden de lichten van de lan dingsbaan van het vliegveld ont- 1 stoken. Een C-47 van de Ameri kaanse luchmacht landde. Tranen Om half vier ten slotte, arri veerde er een stoet van negen au to's. In dezelfde blauwe Merce des van middernacht zat nu Du valier persoonlijk achter het stuur. Zijn vrouw Michel zat naast hem, met een witte hoofd doek om en tranen in de ogen. Vijftien minuten later vertrok het vliegtuig met gedoofde lich ten. Alle verbindingen met het bui tenland waren inmiddels al uren opzettelijk verbroken. Geen te lex, geen telefoon; geen enkel contact met het buitenland was mogelyk. Port-au-Prince bleef gehuld in een diepe slaap. Alleen enige nachtbrakers vlakbij de grote hotels vernamen het nieuws en barstten uit in vreugde, evenals trouwens de meeste werkende hotelem ployés. Een groepje van drie Tonton-Macoutes, Duvaliers zo gevreesde militie, wiens naam er in vrij vertaald Nederlands neer komt op 'zwartepieten', werden honend uitgelachen. Uren later barstte in de straten van Port-au-Prince het grote volksfeest los. De herrie op straat kreeg het karakter van een spon taan, vervroegd carnaval, de mensen liepen lachend rond, au to's toeterden als gekken en de Tonton-Macoutes liepen schich tig achter de militairen aan, in de hoop dat ze op die manier aan een bloedbad konden ontkomen. Gorbatsjov wil Sakharov niet laten gaan PARIJS, 8 feb (AP) - In een inter view met het dagblad van de Fran se communistische partij l'Huma- nité van zaterdag heeft Sovjetlei der Mikhail Gorbatsjov gezegd dat dissident Andrei Sakharov het land niet kan verlaten omdat hij voor Moskou nadelige strategische geheimen kent. Sakharov was een van de belang rijkste fysici in de Sovjet-Unie voordat hij aan het eind van de ja ren zestig dissident werd. Hij heeft meegewerkt aan het ontwikkelen van een Russische waterstofbom en werkte in geheime militaire we tenschappelijke instituten. Het was voor het eerst dat Gorbatsjov Sakharov bij naam noemde. Gorbatsjov verklaarde in het in- BONN - Het mysterie rond de in gewikkelde spionnenruil tussen Oost en West nadert langzaam zijn climax. Vast staat inmiddels dat de ruil doorgaat, dat Berlijn het decor zal vormen en dat de het allemaal dinsdag zijn beslag zal krijgen. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Richard Burt, is inmiddels voor een paar dagen naar West- Berlijn vertrokken. Zeker is dat hij bij de ruil aanwezig zal zijn. Maar of de beroemde Glienicker Brug, tussen West-Berlijn en Potsdam de plaats van handeling zal zijn, is niet zeker. Net zo onzeker als het aantal spionnen dat zal worden geruild. door Hans Hoogendijk Gisteren circuleerde in Bonn het gerucht dat regeringsfunctionaris sen hebben gezegd dat vier wester se spionnen tegen vijf oostelijke agenten zullen worden uitgewis seld. Daarnaast zal Moskou de zie ke dissident en wegens spionage voor de CIA veroordeelde Anatoli Sjtsjaranski vrijlaten. Volgens deze regeringsbronnen wordt voor Sjtsjaranski in geen ge val vijf miljoen mark losgeld be taald, maar de vraag blijft wat dan wel de prijs voor zijn vrijlating is. De Frankfurter Rundschau, die zich beroept op regeringsbronnen, schreef gisteren dat het in totaal om negen mensen gaat en dat alle andere aantalen fout zijn. Volgens de krant staat ook niet vast of de ruil op de Glienicker Brug plaats zal hebben. Dat zou te veel onge- terview eveneens dat de Sovjet- Unie geen politieke gevangenen kent, omdat mensen niet vervolgd worden voor hun mening. Wel wa ren er, aldus de Rus "iets meer dan 200 mensen die gevangenisstraffen uitzaten voor misdrijven tegen de staat", waaronder spionage en po gingen tot ondermijning van de staat. Volgens Gorbatsjov heeft Sakha rov 'illegale daden' begaan en hij zei, dat "in zijn geval" derhalve normale juridische maatregelen genomen waren. De Russische lei der zei dat Sakharov nu onder nor male omstandigheden in de stad Gorki zou leven, waar hij zijn we tenschappelijke aktiviteiten voort zet. Ook zou Sakharov nog lid zijn wenste publiciteit opleveren, zo ci teert de krant regeringsbronnen. De Glienicker Brug, 128 meter lang en 23 meter breed, verbindt West-Berlijn en Postdam. Daar bi vakeren sinds een paar dagen on geveer 100 journalisten. Camera's en fototoestellen met enorme tele lenzen zijn gericht op de stalen overgang tussen Oost en West. Journalisten en cameraploegen houden een 24 uurs-wacht. Kam peerwagens met speciale telefoon lijnen voor de goed uitgeruste ploegen van de grote persbureaus, personenwagens voor de journalis tieke eenlingen. De ijskoude wind die over de ri vier de Havel waait werkt verbroe derend. Hete koffie en gebakken eieren worden gemeenschappelijk klaargemaakt en opgegeten, 's Nachts daalt de temparatuur bij de stalen brug tot vijftien graden on der nul. Een overvliegende heli kopter, of auto's met diplomatiek kenteken zorgen keer op keer voor alarm. Vals alarm, zo blijkt steeds. Het is duidelijk: de journalisten moeten afzien. Onzekerheid Onzekerheid is troef. De lïatste geruchten worden uitvoerig be sproken. Vooral het verhaal in Bild van gisteren wordt kritisch geana lyseerd. Het boulevardblad, dat op vallend goed is ingelicht als het gaat over Russische intitiatieven, gaf alle namen van de bij dit drama betrokken mensen. Elf Oosteuro- pese spionnen tegen elf collega's die in het Westen achter de tralies van de Sovjet-academie voor we tenschappen en zou zijn gezond heid normaal zijn. Verder herhaalde Gorbatsjov zijn standpunt inzake Star Wars. Door dit ruimte-onderzoek voort te zetten zou "Washington opzettelijk proberen de onderhandelingen die voortgang vinden kapot te maken en in eeh klap alle bestaande ak koorden over wapenbeheersing uit te wissen". Het interview was in eerste in stantie schriftelijk afgenomen. De redacteur die het geschreven heeft, Roland Leroy -een lid van het po- litburo van de partij-, is daarna op 4 februari naar Moskou gereisd om de antwoorden persoonlijk met Gorbatsjov door te nemen. Thatcher zegt van omkoping niets te weten LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher heeft gisteren ont kend dat zij of een van haar rege ringsleden ook maar iets te maken hebben met de poging tot omko ping van de zakenman Alan Bris- tow, die een groot aantal aandelen in de helikopterfabriek Westland bezit. door Henk Dam Bristow zei donderdagavond, dat twee Hogerhuisleden hem een adellijke titel, een plaats in de raad van bestuur van Westland en een zeer goede prijs voor zijn aandelen hadden aangeboden in ruil voor een einde aan Bristow's verzet te gen de Amerikaanse overname plannen van Westland. Dat was een politiek zeer gevoe lige beschuldiging, omdat alleen de regering adellijke titels kan ver lenen. En de regering-Thatcher is, zoals bekend, voorstander van de plannen van het Amerikaanse be drijf Sikorsky om Westland te red den. Bristow gaf gisteren, na de ver klaring van mevrouw Thatcher, echter ruiterlijk toe nooit haar of enig lid van haar regering te heb ben willen beschuldigen. „Het staat helemaal niet vast of de Ho gerhuisleden hun belofte wel kon den waarmaken", zo zei hij. Thatcher: ontkenning. (foto ap> ADVERTENTIE de verplegingI Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 helft stak recht omhoog, de Glie nicker kant boog zich naar de grond. In het midden spoelde wa ter over het middenstuk. Achter de vluchtelingen de Russische troe pen, voor hen de Amerikanen. Ve len slaagden er nog net in via de vernielde brug aan de overkant te komen. Zeventien jaar later, op 9 februa ri, kwam op de redactie van een Berlijnse krant een telefoontje bin nen: „Als u iets interessants wil be leven, kom dat morgen voor zons opgang naar de Glienicker Brug". De volgende morgen om negen uur passeerden midden op de brug de Amerikaanse piloot FYancis Garry Powers, die met zijn U2-spionage- vliegtuig boven Rusland was afge schoten, en de Russische meester spion Rudolf Iwanowits Abel, el kaar. In zwarte limousines werden ze afgevoerd. Dramatiek van de eerste orde. Steeds weer ruilden Oost en West in de jaren daarna in het diepste geheim spionnen uit op de Glienic ker Brug. In juni vorig jaar, na weer een anoniem telefoontje, kon de wereld getuige zijn van de grootste bekend geworden ruil sinds het einde van de Tweede-We reldoorlog. De VS lieten twee Oost duitsers, een Bulgaar en een Pool gaan in ruil voor 23 in de DDR en Polen tot levenslang veroordeel den. De wachtende journalisten ho pen nu maar dat Moskou en Was hington zich aan de ongeschreven wet houden en ook dit keer hun spionnen zullen ruilen op de Glie nicker Brug. TARLAC - Uit het niets duiken in- eens vier zwaargewapende man nen op. We zijn uitgestapt bij een stemlokaal in de lagere school van Bamban in de provincie Tarlac, 130 km ten noorden van de hoofdstad Manilla. Buiten het schoolgebouw staan lange rijen kiezers te wach ten op hun beurt. De vier zijn komen aanrijden in een jeep zonder nummerborden, nog geen drie minuten nadat ik, sa men met een collega van de Avro- radio, het schoolterrein was opge lopen. Kennelijk zijn ze getipt, en zodra ze er zijn worden we hard handig van het terrein verwijderd door een opgewonden jongeman, die weigert zich te identificeren. door Ruud Kreutzer Ook de vier van automatische ge weren voorziene mannen zijn naamloos. Een van hen draagt een officieel uniform, maar zonder het gebruikelijke naamplaatje. De an dere drie dragen burgerkleren. Het incident drukt ons met de neus op de werkelijkheid in Tarlac. Dit is niet Manilla, waar een zekere mate van recht en orde geldt. Dit is het Wilde Westen van de Filippij nen, waar lokale machthebbers met hun privé-legertjes de dienst uitmaken. Rijkste man Tarlac is niet alleen de provincie waar presidentskandidate Cora- zo'n Aquino vandaan komt, maar het is ook het land waar Eduardo Cojuangco jr. de ongekroonde ko ning is. En hoewel hij familie is van Corazon Aquino, wiens meisjes naam ook Cojuangco is, is hy een van de naaste vertrouwelingen van de zittende president Marcos. Eduardo is mogelijk de rijkste man van de Filippijnen, en dat heeft hij niet in de laatste plaats te danken aan zijn nauwe banden met de pre sident. Tarlac is een typisch voorbeeld van het netwerk van zetbazen, dat zich uitstrekt van het presidentiële paleis tot aan de leiders van de kleinste barangays of dorpen. De lokale gouverneurs, burgemees ters en dorpshoofden schuwen geen middel om hun godfather in Manilla aan een klinkende verkie zingsoverwinning te helpen. Over enkele maanden zijn er over de he le Filippijnen lokale verkiezingen, en als Marcos deze week verliest, is ook de broodwinning van zijn trou we volgelingen in Tarlac en de 73 andere provincies niet langer ver zekerd. Luxueus Een aanhanger van Aquino in de provincie, Nereo Mendoza, zegt dat de KBL, de Nieuwe Maatschappij beweging van Marcos, zich tot doel heeft gesteld om met 65 procent van de stemmen te winnen. In het luxueuze gastenverblijf van de Aquino's, dat tot tijdelijk actiecen trum is omgedoopt, vertelt hij dat als de 357.000 stemgerechtigden zouden kiezen volgens hun vrije wil, dat de uitslag precies een spie gelbeeld te zien zal geven: 70 voor Aquino en 30 voor Marcos. Wat hier ook van waar is, de aan wijzingen voor grootscheepse inti midatie en fraude zijn overweldi gend. Behalve het incident met de vier gewapende mannen in Bam ban reden er gisteren vrachtwa gens rond van het leger, vol met soldaten van het nabijgelegen Ser- villano Aquino-legerkamp. De rond tweeduizend manschappen die daar zyn gelegerd hebben de mogelijkheid gekregen om hun stem ter plekke uit te brengen, in plaats van in hun eigen woon plaats. Volgens getuigen hebben ze verschillende malen van het recht gebruik gemaakt. In San Manuel ontstond daardoor een gebrek aan stembiljetten, zodat de kiezers uit het district zelf hun stem niet meer konden uitbrengen. Volgens Mendoza, een manager op de nabijgelegen suikerfabriek (suiker en rijst zijn de belangrijkste produkten van Tarlac), stonden in de barrio Mapalacsiao 500 namen van stemgerechtigden niet op de officiële lijsten van ongeveer twee duizend. Een bewaker van dezelfde sui kerfabriek, die zijn naam liever niet genoemd ziet (hij staat wel op zijn borstzakje genaaid), vertelt dat op donderdag, de dag voor de ver kiezingen, in een aantal districten gewapende aanhangers van Mar cos huis-aan-huis zijn gegaan om de bewoners erop te wijzen dat ze maar beter op de president konden stemmen. Intimidatie Op de terugweg naar Manilla somt Radio Veritas, de door de ka tholieke kerk gesteunde zender, een waslijst op van onregelmatig heden uit alle delen van het land. Valse stembiljetten, intimidatie door het leger of gewapende indi viduen, "vliegende kiezers", die meerdere keren hun stem uitbren gen; het hinderen van Namfrel - vrijwilligers die zijn aangewezen om te waken voor een eerlijk ver loop van de procedures - en het vroegtijdig sluiten van stemloka len om tegenstanders van Marcos te verhinderen hun stem uit te brengen. Als maar de helft van de ze berichten waar is, dan klopt de indruk van de presentator van het programma dat de verkiezingen dit jaar nog smeriger zijn geweest dan voorgaande keren het geval was. Terug in Manilla blijkt ook daar - onder het oog van internationale waarnemers - de spanning hoog op te lopen over vermeende knoeierij en. In de wijk Pasay wordt gevoch ten rond het gebouw waar de stem bussen worden bewaard. Volgens leden van de vrijwilligersorganisa tie Namfrel (Nationale beweging voor vrije verkiezingen) zijn er stembussen binnengebacht waar mee is geknoeid. De oproerpolitie is ter plekke en arresteert een aan tal protesterenden. In Makati, de zakenwijk van Ma nilla, wordt een stille wake gehou den voor het gemeentehuis. Enke le honderden demonstranten, voor een groot deel in T-shirtjes van Namfrel, hebben zich op het plein verzameld. Ze zijn vastberaden om er de nacht te blijven om de onge veer 800 stembussen die er zijn op geslagen te beschermen tegen overvallers, die ze zouden kunnen inwisselen voor bussen met valse biljetten, een praktijk die by vorige verkiezingen schering en inslag was. De spanning is van de gezichten af te lezen en dat is een dramatisch verschil met de opgewekte en ont spannen sfeer die hier in Manilla tot op de laatste dag voor de ver kiezingen nog heerste Spionnen worden dinsdag geruild, de vraag is waar? zitten, schrijft Bild. Onder de Sowj et-spionnen zou ook Diter Gergardt zijn, een Zuid afrikaanse marineofficier van Duit se afkomst die in 1984 in Zuid-Afri ka, vooral tijdens de Brits-Argen tijnse Falklandoorlog voor Moskou aktief was geweest. Hij kreeg le venslang. Ook zijn vrouw Ruth, die tien jaar uitzit wegens het doorge ven van geheime dossiers in Mun- chen en Zurich, zou naar Rusland mogen gaan. Samen met dat onbekende aan tal anderen zouden zij middden op de brug hun collega's die uit Oost- europese gevangenissen komen, passeren. De Glienicker Brug: sinds de jaren zestig worden er spionnen geruild. Een brug die in Hollywood voor menige thriller is nagebouwd. Een brug met geschie denis, gebouwd tussen 1906 en 1909. Eenheid In 1945 bliezen de restanten van Hitiers troepen de brug op. Na het herstel doopten de Russen en Oostduitsers hem om in 'Brug van de eenheid'. Aan de westelijke kant een bord: „Zij die de brug de naam Brug van de Eenheid hebben gegeven, bouwden ook de Muur, legden prikkeldraadversperringen aan en dodelijke vallen. Zo verhin derden zij de eenheid". De brug vormde ook in april 1945 een barrière tussen Oost en West. Toen stonden duizenden vluchte lingen voor de Glienicker Brug. De brug was vernield, de Potsdammer

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7