Tuinstadwij k dreigt staat met rechtzaak Gemengde reacties op plan gratis cityring-bus Eis: acht mJanden cel wegens inbraak en bezit valse munten a 'Aardig 0111 te proberen' 'Het is een schijnoplossing' Vereniging eist rentewinst terug Taxatie schilderijen en antiek Computerkantoor aan Kanaalweg ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Het plan voor een gratis cityring-bus in Leiden is verdeeld ontvan gen. Vooral in onderne merskringen wordt er ver schillend over geoordeeld, zo blijkt uit de eerste reac ties van vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel, de onderne mersvereniging Leiden Leeft, de Stichting Leidse Binnenstad en de vervoers maatschappij NZH. De 'cityring-bus' is een idee van het PvdA-raadslid J. yan Meijgaar- den. Hij stelde begin deze week voor op donderdagavonden en op zaterdagen een bus te laten rijden rond het centrum van de stad. Die bus zou de verschillende parkeer terreinen en parkeergarages moe ten aandoen. Het achterliggende idee is dat bezoekers en winkelend publiek in het vervolg hun auto op parkeer plaatsen buiten het centrum neer zetten om zich vervolgens op be trekkelijk eenvoudige wijze naar het centrum te laten vervoeren. Om het plan te laten slagen, is het volgens Van Meijgaarden noodza kelijk dat de bus gratis is. Boven dien moet deze om de tien minuten of het kwartier een halte aandoen. De kosten zijn door het PvdA- raadslid berekend op 67.500 gul den per jaar. Dit geld moet in prin cipe worden opgebracht door de ondernemers. Daar staat tegenover dat ze profiteren van het grotere aantal bezoekers dat volgens Van Meijgaarden dank zij de 'citybus' de binnenstad aandoet. R. van Leeuwen, voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, is gematigd positief over de 'cityring- bus'. "Het is allicht aardig om het te proberen", zegt hij. "Ik wil me er bij de ondernemers wel sterk voor maken". Hij gelooft dat met de gra tis bus inderdaad meer klanten naar de Leidse binnenstad kunnen worden getrokken. Maar omdat niet zeker is of een en ander vol gens plan uitpakt, wil hij eerst een proefneming van een aantal maan den. Een ander voordeel van de proef is dat de kosten dan betrekkelijk laag kunnen worden gehouden. Als de bus per jaar ruim 67.000 gul den kost, moet voor een proef van drie maanden ongeveer 16.000 gul den op tafel worden gelegd. Dat bedrag kan, zo stelt Van Leeuwen zich voor, gezamenlijk door ondernemers en gemeente op tafel worden gelegd. Bij een aantal ondernemersinstellingen en de ge meente zijn hiervoor nog wel een paar potjes te vinden, zegt hij. De inmiddels geschrapte subsidie van 17.000 gulden aan de Stichting Leidse Binnenstad bijvoorbeeld? "Oh, ik zou er helemaal geen be zwaar tegen hebben als het geld op die manier wordt besteed", zegt hij grinnikend. Volgens Van Leeuwen kleeft er een bezwaar aan het plan. De route die Van Meijgaarden voorstelt (Langegracht-Hooigracht-Bree- straat-Kort Rapenburg), voert langs de parkeerplaatsen direct rond de binnenstad. En die staan op donderdagavond en zaterdag Van Leeuwen (Stichting Leidse Binnenstad): proef nemen. (foto archiefToto) helemaal vol. "Het lijkt me daarom beter dat de cityring-bus ook langs andere parkeerplaatsen rijdt. "Bij voorbeeld het Schuttersveld. Daar is, op dit moment tenminste, nog voldoende parkeerruimte vrij". De secretaris van de Kamer van Koophandel A. Berkhout ziet posi tieve kanten aan het initiatief van Van Meijgaarden. Hij vindt het goed dat een gemeenteraadslid zich zorgen maakt over het feit dat parkeerterreinen en parkeergara ges te ver verwijderd zijn van het kernwinkel-apparaat en over een oplossing heeft nagedacht. Het plan van het PvdA-raadslid vindt hij echter een 'schijn-oplossing'. Berkhout: "Elke onderbreking van een vervoerstroom betekent een extra belemmering. Van Meij gaarden heeft zijn idee opgedaan toen hij het succes zag van de bor relbus. Mensen die op zaterdag en donderdag boodschappen doen zijn echter niet te vergelijken met deelnemers aan de jazzweek". Hij voegt er nog aan toe dat het geen nieuw idee is. Enkele jaren geleden is iets dergelijks al eens een keer uitgevoerd, met een busje van en naar de Groenoordhallen. Een slechte zaak vindt Berkhout het dat de ondernemers de kosten voor de bus zouden moeten beta len. "Ze worden toch al geconfron teerd met de gevolgen van het par keerbeleid. Nu zouden ze ook de 'oplossing' ervan moeten betalen. En dat terwijl de financiële arm slag van de ondernemers in de bin nenstad toch al niet groot is", aldus de secretaris van de Kamer van Koophandel. Ook A. Verberg, voorzitter van de ondernemersvereniging 'Lei den Leeft', hikt tegen het voorstel aan om de kosten voor de cityring- bus door de ondernemers te laten betalen. Dat betekent een 'niet op te brengen belasting' voor hen, zegt hij. Bovendien vreest hij dat Van Meijgaarden met zijn plan al leen maar de afsluiting van de Breestraat naderbij wil brengen. Iets waar overigens ook Berkhout van de Kamer van Koophandel bang voor is. Als er toch iets aan het openbaar vervoer moet worden gedaan, is het volgens de voorzitter van de ondernemersvereniging beter om kleinere bussen door de stad te la ten rijden. Dat, en de bouw van een parkeergarage in de buurt van de Stadsgehoorzaal, biedt volgens hem meer soelaas. Overigens gelooft Verberg dat de cityring-bus de exploitatie van de nog in gebruik te nemen Sanders- garage aan het Levendaal niet ten goede komt. Mensen zullen dan na melijk eerder geneigd zijn hun au to buiten het centrum neer te zet ten in plaats van in een parkeerga rage. "Noorlander (de bouwer van de Sandersgarage) zal er niet om juichen, denk ik", aldus de voorzit ter van 'Leiden Leeft'. NZH Districtschef B. Leeuwenburgh van de busmaatschappij NZH kijkt positiever aan tegen de cityring- bus. Het plan moet een kans wor den geboden. "Je weet met dit soort zaken nooit van tevoren hoe het uitpakt. Je zult het moeten pro beren". Leeuwenburgh is niet bang dat de NZH er inkomsten door zal ver liezen. "Passagiers die normaal al met de bus komen, zullen dat ook blijven doen als er een cityring-bus rijdt. Voor hen maakt het weinig uit om dat laatste stukje naar de stad ook met de bus af te leggen", zegt de districtchef van de NZH. "Er zullen voornamelijk mensen gebruik van maken die hun auto aan de rand van de stad hebben ge parkeerd". Het is geen probleem voor de NZH om twee of meer bussen af te staan voor de 'cityring-dienst". "We hebben 120 bussen 'in de schuur' staan. Die zijn, zelfs op za terdag, niet allemaal in gebruik Enthousiast PvdA-wethouder Peters van ver keerszaken is enthousiast over het plan van zijn partijgenoot. "Een leuke en creatieve gedachte", noemt hij het. Peters vraagt zich echter wel af of de frequentie waar mee de bussen rond de stad rijden wel hoog genoeg is. Tien minuten of een kwartier wachttijd zou wel eens te lang kunnen zijn. "Ze zijn dan sneller in de binnenstad als ze gaan lopen". Idealer is het wanneer een halte om de vijf of tien minu ten wordt aangedaan. Dit houdt echter wel in dat er meer bussen moeten worden ingezet, en dus ook de kosten hoger worden. Het idee van Van Leeuwen van de Stichting Leidse Binnenstad, om de gemeente voor een deel te laten meebetalen aan een experi ment, wijst Peters niet op voor hand af. "Wanneer de onderne mers voorstellen om zelf bijvoor beeld driekwart van de kosten te betalen en de gemeente een kwart voor haar rekening te laten nemen, dan zeg ik niet: dat is onbespreek baar", aldus wethouder Peters. VVD-wethouder Fase van econo mische zaken, aan wie Van Meij gaarden heeft gevraagd zijn plan met het bedrijfsleven te bespre ken, was niet bereikbaar voor com mentaar. Zoekactie9 voor kinderen in museum LEIDEN - Het rijksmuseum van geologie en mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht organi seert in de krokusvakantie (9 tot en met 16 februari) een 'zoekactie' voor kinderen. Zij kunnen dan op zoek gaan naar dieren die in war me of koude tijden hebben geleefd. Daarbij gaat het om perioden van miljoenen en zelfs honderden mil joenen jaren. Tekeningen verwijzen naar de fossielen van dieren, waarvan de meeste al lang geleden zijn uitge storven. Aan de hand van hun overblijfselen, zoals botten en voet sporen, zijn reconstructies ge maakt van heel gewone dieren, maar ook van de meest vreemd soortige wezens die ooit de aarde bevolkten. De grond, waarin ze werden ge vonden, bevat kenmerken van het klimaat uit die tijd en geeft aan wijzingen over de manier, waarop de dieren hebben geleefd en gestor venzijn. Wie op zoek gaat naar dieren uit warme tijden, krijgt een vouwblad (dat kost een kwartje) met tekenin gen van een aantal land- en zeebe woners uit het verleden. In de ten toonstelling is informatie te vinden over deze dieren en het klimaat waarin ze leefden. Een bouwplaat van de bekendste vertegenwoordi ger van de ijstijden in Nederland, de mammoet, ligt klaar voor ieder een die de zoektocht heeft vol bracht. LEIDEN - De woningbouwvereniging De Tuinstadwijk heeft de Staat der Nederlanden weer met een rechtzaak gedreigd. Als het rijk niet bereid is voor 1 maart met De Tuinstad- wijk in overleg te gaan over terugbetaling van rentewinst, daagt de vereniging het rijk voor de Hoge Raad. De corporatie stelt dat het rijk deze winst ten koste van De Tuinstad- wijk heeft gemaakt. Zakennieuws Nieuwe bank De Rabobank heeft deze week een 'bank op wielen' geopend in de wijk Stevenshof naast Albert Heijn. Het is de bedoeling over een jaar een definitieve vestiging te openen in het winkelcentrum Ste- vensbloem, dat momenteel in aan bouw is. bijna Vo Vorig jaar heeft de vereniging - bijna zeven ton. met succes - met een kort geding gedreigd, om te bereiken dat de staat op korte termijn 14,5 miljoen gulden achterstallige rijksbijdra gen zou uitkeren. Het geraamte van een reuzehert, te zien ii mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht. Een bezoek aan de andere afde- landen, lingen van het museum is ook mo gelijk. Onder meer is de expositie over de Snellius II expeditie te zien, waarop een beeld wordt gegeven van hedendaags onderzoek in de rond de Indonesische ei- Het museum is geopend van maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur, 's zondags van twee tot vijf uur. De zoektocht is ge schikt voor kinderen van acht tot dertien jaar. De woningbouwvereniging heeft jarenlang zitten wachten op de te rugbetaling van deze 14,5 miljoen .gulden. Een deel van het geld was het rijk al sinds 1978 schuldig. De vereniging heeft intussen wel dit geld moeten lenen en daarover on geveer een ton rente per maand moeten betalen. Het rijk nu heeft juist al die tijd rentevoordeel ge had. Van die rentewinst wil De Tuinstadwijk een deel terugvorde- Advocaat mr. M. Teekens jr. van de vereniging heeft de totale rente- winst van de overheid becijferd op 899.689,80 gulden. Als gevolg van treuzelen, door de schuld van het rijk, komt het rekensommetje uit op 677.976,88 gulden. De jurist zal voor de rechter terugbetaling van de negen ton eisen, dan wel van de olgens mr. Teekens zou het rijk op die manier alleen afstaan wat het ten onrechte heeft ontvangen en quitte spelen. De Tuinstadwijk zou dan nog met een renteverlies van ruim een miljoen blijven zit ten. Renteverlies voor de staat wordt zo echter vermeden. Gemeente Een schikkingsvoorstel van De Tuinstadwijk, uitbetaling van ruim een miljoen gulden, is afgewezen. Het rijk, in de persoon van staats secretaris Brokx (volkshuisves ting), bestrijdt namelijk dat het schuldig is aan de te late uitbetalin gen. In een briefwisseling schuift Brokx de zwarte piet door naar de gemeente Leiden. Volgens de staatssecretaris heeft het rijk (i.e. zijn ministerie) slechts achteneen- halve maand gewacht met vaststel len en uitbetalen van de bijdragen. "Bij de normale afhandeling kunnen geen renteverliezen ont staan waarover uw clïente zich be klaagt. Bij tijdige en correcte ge- reedmelding zou van de door uw cliënte gestelde renteverliezen niet of nauwelijks sprake zijn geweest. Ik zie geen enkele aanleiding om op een schikking in te gaan", aldus Brokx. Mr. Teekens meent daarentegen dat zijn becijferingen niet door het rijk zijn betwist. Van het rijk wordt nu gevraagd afstand te doen van rentewinsten die het gevolg waren van de langdurige overheidsproce- dure. "Zoals u zelf toegeeft waren deze rentewinsten nooit beoogd", schrijft de advocaat. Tevens stelt hij vast dat, ook naar het oordeel van Brokx, de betaling van de rijksbijdragen gelijk hoort op te gaan met de rentebetalingen die De Tuinstadwijk op haar nek heeft moeten nemen. "Vaststaat evenwel dat dit allerminst is ge- schied. Het lijkt of u uitleg in plaats van overleg biedt. Daarin is cliënte niet geïnteresseerd", aldus mr. Teekens. Parkeergarage Langegracht 's avonds open LEIDEN - Niet alleen bezoe kers van de Schouwburg en K&O, maar iedereen die met de auto het centrum bezoekt kan met ingang van 1 maart 's avonds parkeren in de parkeer garage van supermarkt Digros aan de Langegracht. Dat wil zeggen: op maandag tot en met zaterdag, van halfzeven tot half één. Dat is het resultaat van een overeenkomst tussen de ge meente en Digros. Eerder was al het akkoord gesloten dat be zoekers van de Schouwburg binnenkort 's avonds hun wa gen in de parkeergarage zou den kunnen stallen. Wie om an dere redenen naar de binnen stad gaat, kan er dus ook te recht. De parkeergarage wordt 's avonds bewaakt; parkeren kost er twee gulden, ongeacht de duur. Er kunnen bijna vier honderd auto's staan. LEIDEN - Vijf taxateurs van het Venduhuis der Notarissen in Den Haag komen maandag naar Leiden om (gratis) schilderijen en antiek uit particulier bezit te taxeren. Zij doen dit met het oog op een mogelijke inbreng voor de speciale kunst- en antiekvei lingen die het Venduhuis in april weer in de Pulchri Studio in Den Haag zal houden. Het vijftal zal van elf tot vier uur aanwezig zijn in restaurant 't Koetshuis bij de Burcht. Zij wij zen er op dat dergelijke taxaties een lucratieve zaak kunnen zijn. Sommige mensen hebben geen idee van de waarde van hun be zittingen, zeker als het om spul len gaat die zij al lang geleden hebben geërfd of gekregen. Dat bleek in november vorig jaar op de najaarsveilingen van het Venduhuis. Een Engelse an tiquair telde 61.200 gulden neer voor zes Chinese porseleinen bordjes uit de achttiende eeuw, afkomstig van een hoogbejaarde Haagse vrouw. Een schilderij dat een gepensioneerde man recent uit een erfenis had verkregen, met een afbeelding van Napo leon, bleek een Amerikaanse ver zamelaar 62.400 gulden waard te zijn. Dat was een nieuw record voor het werk van James Ale xander Walker, de maker van het schilderij. LEIDEN - Compudata, een bedrijf dat computersoftware maakt en importeert, wil een kantoorge bouwtje neerzetten aan de Kanaal- weg. Het bedrijf is nu nog geves tigd aan de Admiraal Banckert- weg. Het huidige onderkomen is te klein geworden. Bovendien is het niet meer representatief genoeg. Volgens het bouwplan zal het nieuwe kantoor van Compudata uit twee bouwlagen bestaan met een totale vloeroppervlakte van 1200 vierkante meter. Daarbij be staat de mogelijkheid om later een derde bouwlaag op het kantoor te zetten. Het pand komt op het ter rein van de voormalige dekenfa- briek Van Wijk te staan, in de buurt van het nog te verwezenlij ken kantoorgebouw van het zie kenfonds RZLA. Volgens Compudata-directeur f. Weijers komt in het nieuwe ge bouw, behalve kantoren, ook ruim te voor cursussen en voor het pro duceren van computerprogram ma's. Burgemeester en wethou ders van Leiden hebben geen be zwaar tegen de uitgifte in erfpacht van grond voor het gebouw. De ge meenteraad moet hierover nog een beslissing nemen. Overigens wil Compudata van de gemeente wel de garantie dat ook in de toekomst op het terrein aan de Kanaalweg al leen kantoren worden gevestigd. "We hebben er geen zin in dat later voor de deur een industriebedrijf of een autosloperij wordt geves tigd, om maar wat te noemen", al dus Weijers. Compudata hoopt het nieuwe kantoor voor 1 december van dit jaar te kunnen betrekken. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse officier van justitie Klopper heeft gistermiddag twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist tegen een 23-jarige man uit Spijkenisse, bij wie de Leidse poli tie in november vorig jaar 77 valse biljetten van 50 Franse francs vond. Twee maanden daarvoor had hij bovendien een inbraak ge pleegd in Delft, waarbij hij geweld had gebruikt. De officier, die ook een proeftijd twee jaar vorderde, wees erop dat door de valsemunterij een heel vervelend circuit kan ontstaan en benadrukte de internationale con sequenties. Bij de zitting van de Haagse rechtbank bleek dat het aandeel van de Spijkenissenaar slechts het topje van de nog niet blootgelegde ijsberg zou zijn. Hij kreeg de in Frankrijk gemaakte biljetten van zijn 22-jarige neef, die ze bij zijn tante in Leiden bracht en contacten onderhield met min stens één andere persoon. De re cherche luisterde de telefoon ge ruime tijd af en ontdekte de biljet ten bij een huiszoeking op 21 no vember. De verdachte, die graag naar zijn geboorteland wil terugkeren, maar immer in financiële moeilijkheden verkeert, dacht via het afzetten van de biljetten gemakkelijk aan geld te komen. Daarentegen werd de Spijkenissenaar voor de zoveelste keer gearresteerd en ingesloten. Drie dagen daarna ontsnapte hij en 26 januari werd hij opnieuw gear resteerd. Omdat vluchtgevaar niet denk beeldig lijkt, besloot de rechtbank gisteren het voorarrest van de man met dertig dagen te verlengen. Aan diens klacht over de situatie waar in hij verkeert in de Leidse politie cel, kwam de rechtbank tegemoet door te eisen dat hij voor 21 februa ri - de dag van het vonnis - naar het Huis van Bewaring moet zijn overgebracht. Anders is de voorlo pige hechtenis geschorst en moet de man dus - tijdelijk - worden vrijgelaten. Zijn raadsvrouw, mr. Hes, achtte het bewezen dat de verdachte vals geld wilde uitgeven. Dat hij geweld heeft gebruikt bij het stelen van sieraden in Delft, is volgens haar niet voldoende aangetoond door de ene getuige. Haar cliënt zou door de bewoners en hun vrienden van. de trap zijn getrokken en toe getakeld. Hij zou uit noodweer hebben gehandeld. Negen maan den gevangenis, waarvan drie voorwaardelijk, leek de advocate voldoende straf. De 22-jarige neef staat een ande re keer terecht wegens zijn aandeel in de valsemunterij, waarop maxi maal negen jaar staat. Hij zit niet in hechtenis. Carnaval Burgemeester Goekoop heeft gisteravond de sleutels van de stad Leiden overhandigd aan Prins Piet I van de Hutspotten en daarmee barstten de carnavals activiteiten van deze vereniging in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare in volle omvang los. Vanavond is de grote carna valsavond onder het motto 'hoe gekker, hoe mooier'. Het feest be gint om negen uur en de zaal gaat om acht uur open. Medewer king wordt verleend door het dansorkest 'The Surprise' en de boerenblaaskapel 'De Kluut- schuppers. Zondagmiddag is er het grote kindercarnaval, inclusief een play-backfestival. Kinderen, mits verkleed, hebben gratis toe gang. Zij kunnen vanaf één uur in de zaal terecht, de feestmiddag begint om twee uur. Maandag ochtend heeft de Hutspotten een gehandicaptenfeest op het pro gramma staan, dat van half tien tot twaalf uur duurt, 's Middags wordt er een bezoek gebracht door een delegatie van de vereni ging aan drie bejaardenhuizen: Roomburgh, Elisabeth Gasthuis hof en Huis op de Waard. Voor de echte volhouders is er dan maandagavond nog het Doordouwersbal met medewer king van De Bravo's en De Kluut- schuppers. Kleding: boerenkiel. Ook worden er dan twee gastver- enigingen ontvangen. Aanvang negen uur. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert vandaag een bingo-avond in 't Parlement, Nieuwstraat 45, aanvang acht uur. Op dezelfde tijd wordt er een bingo-avond gehouden in buurt huis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2. Jaren zestig Brasserie Le Bambou, Heren straat 1, organiseert vanavond een 'jaren zestig feest' met een op treden van de Leidse groep Num ber Four. Aanvang tien uur. Youth for Christ in een zaal van de Petrakerk, Cu- racaostraat 3, zanger/gitarist/ tekstschrijver Rob Favierop. Zelf omschrijft hij zijn programma als 'folkmuziek met een glimlach' en de rode draad erin is dat gelo ven in God iets met het leven van alledag te maken heeft. De avond begint acht uur. Volkenkunde In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat wordt zon dagmiddag de film 'Tapa' ver toond. Daarin wordt getoond hoe traditionele boombastdoeken worden gemaakt door mevrouw Vosa Olinipa, een van de specia listen op het eiland Moce, Lau Ar chipel, Fiji. Deze met motieven versierde doeken spelen een be langrijke rol in het traditionele ruilverkeer met de bewoners van naburige eilanden. Ook worden ze gebruikt bij ceremoniële gele genheden, zoals huwelijken en begrafenissen. De film duurt 23 minuten en is voorzien van Ne derlandse tekst. Conservator Dirk Smidt van de afdeling Oceanië geeft eerst een korte in leiding. Aanvang drie uur. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, wordt zondag avond de maandelijkse volks- dansinstuif gehouden. Op het programma staat een keur van binnenlandse en buitenlandse dansen, onder meer uil de Bal kan, Israël en Amerika. De lei ding is in handen van danspeda- goge Yvonne Knijnenburg. Aan vang zeven uur. Postzegels In restaurant De Posthof aan de Wassenaarseweg 1 wordt maandag de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond van 'De Postzegelvrienden' gehouden. De zaal gaat om half acht open, waarna er gelegenheid is de ka vels te bezichtigen. Voor inlich tingen: A. Vermond, tel. 071- 765828. Tafeltennis De directie sport en recreatie van de gemeente organiseert dinsdagochtend in samenwer king met tafeltennisvereniging Scylla een taféltennisinstuif in de Vijf Meihal aan de Boshuizer- laan. Van tien tot één uur. Beken de tafeltennissers, onder wie de familie Gerard, Ellen, José en 'Pietje' Bakker zijn er om te hel pen en een balletje mee te slaan. Opgeven is mogelijk maandag bij de directie sport en recreatie. Groenesteeg 107, tel. 14194S vra gen naar Aad van der Luit) of dinsdagochtend bij de Vijf Mei haL

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3