'De helft van de raad hier is meeloper' Dorpsjunkie eenzamer dan lotgenoot in stad Eis dertig maanden voor steekpartij Portret van vertrekkend WD-raadslid, een 'achteraf-figuur' PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 VOORSCHOTEN - "Je hebt me vaak genoeg niet ge hoord". En: "Binnen de kortste keren is iedereen mij ver geten. Ik ben een meeloper". Vlak voor haar afscheid ais raadslid, geeft de Voorschotense mevrouw W.L. ten Hoo- pen (52) geen moment hoog op over haar prestaties in de afgelopen vier jaar. Toch twijfelt deze 'achteraf-figuur' niet aan zichzelf. Familieomstandigheden en leeftijd weerhiel den haar van een ferme rol in een vrouwenlobby. Een por tret. Haar ouders waren jarenlang WD- lid, dochterlief niet. Zij dacht "ner gens aan, was totaal niet politiek- gevoelig". De ouders begrepen dat niet en zo'n tien jaar geleden werd het hen teveel. Dochterlief moest zich maar eens profileren, kiezen. Ze hebben groot gelijk, vond deze direct. Ze leefde te onbezorgd en "bekommerde zich te weinig om 's lands bestuur". Vervolgens koos ze voor de WD, de partij die volgens haar het meest toekomstgericht denkt. Een raadslidmaatschap leek haar ver weg. Dat zij in Breda een cur sus bezocht ter voorbereiding van het liberale raadslidmaatschap was om te kijken of ze wel bij de men sen past. Wat ze tot dan toe van po litici had gehoord was nu niet be paald vleiend. En het beviel. De sfeer, de manier van praten en de info die werd aangédragen was "positief. Het waaide je gewoon te gemoet. "Gezellig, vrolijk". Welbespraakt En nog immer herinnert ze zich een gespreksonderwerp, over het woonwagenprobleem. De voors en tegens werden op een rijtje gezet en de liberale bemerkte dat niet de echte argumenten de doorslag ga ven, maar de manier waarop die naar voren werden gebracht. "Als je welbespraakt bent', zegt ze, "kun je, ook in de raad, tijdelijk een voordeel boeken". De Voorschotense "kan dat dus niet". Haar karakter zit anders in elkaar en zij denkt teveel zaakge richt: "Ik let te weinig op mijn te genstander, wat die heeft te bewe ren". Zij spreekt op dragende toon, haar Nederlands is onberispelijk maar droog. Sprekers-taktieken als: woorden een ietsje verdraaien en er vervolgens zelf mee aan de haal gaan, liggen haar niet. "En het is niet gemakkelijk aan te leren", zegt ze. Ze gaat er niet onder gebukt. "Ik voel me prima, hoor. Luister alles aan en als ik iets zinnigs te melden heb, doe ik dat. En als iemand an ders dat al naar voren heeft ge bracht, hoef ik niets meer te zeg gen. Je hebt me vaak genoeg niet gehoord". Zij vindt dat de gemeen schap niet gediend is met doordou wers, die bovendien vaak tegen werking krijgen. "Een raadslid zit door Paul van der Kooij niet in de raad om politiek gewin of om de ander onderuit te halen. Ab soluut niet. Je probeert mensen mee te krijgen", zegt ze construc tief. Lobby In een tweegesprek is mevrouw Ten Hoopen op haar best. Ze is een persoon van de lobby, merkte ze al in haar werk als ambtenaar ge zondheidsvoorlichting. In haar werkplaats Den Haag spreekt ze voor groepen, maar bepraat ze ook sleutelfiguren. Toch, toen de Voor schotense WD haar vroeg, zei ze aanvankelijk nee. "Ik ben niet poli tiek gevoelig", sprak de aangespro kene. "Wie dan wel?", was het weerwoord en de zaak was beklon ken. Het was niet 'fair' om steeds te roepen dat er meer vrouwen in de raad moeten en op het beslissende moment nee te zeggen. Ze zei dus ja en heeft daar geen spijt van. Dat zij er niet uitgehaald heeft wat er in zit, wijt zij aan familieom standigheden en leeftijd. Als ze 32 was geweest, had ze een lobby op gezet voor vrouwen, de spiegels der maatschappij. "Al eeuwen wordt door mannen beleid ge maakt", zegt ze. "Vrouwen hadden tot voor kort geen toegang en ook nu nog niet echt. Dat duurt nog ze ker 30, 40 jaar". Ook in de Voor schotense herensociëteit, waar za ken worden "voorgekookt", mo gen geen vrouwen komen. Vandaar. Dat de zaak door een tweede lobby alleen maar verder van de openbaarheid afdrijft, vindt de liberale allerminst kwalijk. "Je paalt zo dingen af en krijgt in de raadscommissies geen denderende ruzies". Ook wederzijds begrip en de "soms zeer kleine verschillen tussen de partijen", helpen daar aan mee. Ten Hoopen: "Vaak heb ik me afgevraagd waar die ver schillen in Voorschoten 'm nu in zitten". De Voorschotense mevrouw Ten Hoopen: 'Binnen de kortste keren is Vetpotje s, stelt zij. De een is méér geneigd om de aanwezige iedereen mij vergeten voordeeltjes te verdelen onder de burgers dan de ander. En die ander is - inderdaad - de WD. De Volks partij voor Vrijheid en Democratie is voor de Voorschotense de partij van het vetpotje en het gezond ver stand, op een manier die haarfijn aansluit op de eigen beleving. Al vele jaren terug wist ze dat je niets moet uitgeven wanneer je niets hebt. Het is een goede zaak om te krabbelen voor je kostje, moeite doen iets te verwerven. Op aanbetaling leven is haar een gru wel. En het is toch nergens voor nodig? De eerste levensbehoeften worden toch vervuld in Neder land? En als ze de luxe willen heb ben - telefoon, televisie, video, auto enzovoorts - dan moeten de men sen dat maar op eigen kracht ver werven. Dat is een sport. Ten Hoo pen zegt: "Wanneer gehandicapte mensen toch, met moeizaam te be sturen handen, een handwerkje hebben gemaakt, geeft dat veel meer plezier...". Zij zegt ook: "Jon gelui met een uitkering die van al tfoto Holvast) behanger komen, die haar begroet te met de mededeling: "Waar is uw man? We moeten toch behang uit kiezen?" Ze raakte direct in ge sprek op de koude, betonnen vloer en rekende op de achterkant van een rol behang uit dat ook de be hanger in twee jaar een flat kon hebben. Want, het gaat er niet om of je van goede huize bent. Als je economisch omspringt met geld, kom je er ook. Werken Dat dat voor een uitkeringsge rechtigde anders ligt, erkent zij. Er is nu eenmaal minder werk en de gevechten om de betere banen zijn sterk. Vandaar haar roep om kwali teit en een stevige aanpak op de ba sisschool. Weg met die zachte men taliteit, weg met die cultuur waarin kinderen de weg van de minste weerstand kiezen en niets doen. Het moet weer meer als vroeger worden, toen ook jongedame Ten Hoopen moest werken, werken en nog eens werken. Alleen op zater dag kon ze uitrusten of sporten. Haar stevige vechters-mentaliteit werd in die tijd gevormd. Dat die mentaliteit in vergade ringen niet zo naar buiten komt, wordt haar in haar liberale kring niet kwalijk genomen: "Het gaat er bij ons om: wat heb je bekok stoofd. En niet zozeer: welke genia le redevoering heb je afgestoken? Over bijna ieder onderwerp is vooroverleg. Dat kan haast niet an ders omdat er een weloverwogen meerderheidsstandpunt moet ko men. Vaak is daar even tijd voor nodig, omdat je wilt weten waarom die en die zus of zo zegt". En helaas, mevrouw Ten Hoopen heeft niet bijzonder bijgedragen aan gemeenschapsbesluiten. Haar wens om de vrijwilligershulp meer structuur te geven, is niet in ver- les kopen en een huis voor nop krijgen, missen dat plezier van ver werven". - En de politica, die twintig jaar vulhng gegaan En het nut van ge- heeft moeten sparen voor haar to- *ondheidsvoorlichting op scholen, renflat-woning langs de Vliet, graaft beeldend in de historie. Toen zij in een Amsterdams zie kenhuis werkte, verdiende zij nog minder dan een tramconductrice. Maar zij wilde een flat. Sparen, een hypotheek: het lukte. Ze liet een s slechts aarzelend onder ogen ge- Meelopen Ze denkt dan ook dat ze binnen de kortste keren vergeten zal zijn. "Ik heb niets goed uitgedacht, heb me met geprofileerd en laat niks na", zegt ze beslist. Ze is een mee loper, maar staat daarin niet alleen. De helft van de raad is meeloper, denkt ze. "Op een bepaald gebied, hun vakgebied, zijn deze politici expert. Maar stuwende krachten kun je hen niet noemen". En, eerlijk is eerlijk, regelmatig denkt ze: waarom zit ik hier de hele avond? „Ik heb niks gezegd en speelde gewoon stommetje. En: door de langdurigheid zyn de ver gaderingen van bijvoorbeeld de raadscommissie welzijn nooit echt leuk. De leden hebben nu eenmaal het idee dat ze veel van welzijn af weten en dat zo nodig moeten to nen door uitgebreide betogen af te steken. Net als leden van de com missie verkeer". "Ze hebben er dagelijks mee te maken en praten er lang over. Van de grote dingen daarentegen, heb ben ze weinig verstand. Hoezeer ze zich ook de blubber lezen", aldus mevrouw Ten Hoopen. Zij vindt dat gevaarlijk en ongewenst en zou meer mensen in de raad willen zien die uit bedrijven komen en over grote projecten hun zegje kunnen doen: "Maar die zullen er wel geen zin in hebben". Leidenaars bekennen ook andere inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN - De twee Leidenaars, 23 en 24 jaar oud, die in de nacht van woensdag op donderdag op heterdaad werden betrapt bij een inbraak in het gara gebedrijf De Rijnstreek in de Hoorn, blijken eerder dit jaar daar ook al te hebben ingebroken. In de nacht van 14 op 15 januari ont vreemden zij, zo is uit de verhoren gebleken, voor 30.000 gulden aan apparatuur. Toen hebben zij ook geprobeerd de kluis te kraken maar dat lukte niet. Afgelopen dinsdag werd een eer ste poging gedaan wederom in te breken. Dat ging niet door omdat de bedrijfsleider hen stoorden. ZATERDAG Schouwburg - show Martine Bijl, 20.15 Laktheater - Centrum met 'Beproeving die ik haar oplegde', 20.30 uur. Microtheater Imperium - Imperium speelt 'Hedda Gabler'. 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk, 19.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, bingo, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Der dritte Generation', 21.15 uur. lit Son Bosco Zuidbuurtseweg, slotbal carnavalsvereniging, 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den rockformatie 'Hedgehog', 22 uur, zaal open om 21 uur. Wassenaar Dorpscentrum - Schoolstraat, spreek beurt CDA-minister De Koning van so ciale zaken, 20.15 uur. Warmond Meerrust - prinsenbal carnavalsvereni ging, 21-3 uur. ZONDAG Leiden Stadsgehoorzaal - koffieconcert Herre Jan Stegenga en Herman Uhlhorn, 11.30 uur en 20.15 uur; van 13-23 uur Streek- muziekschool met muziek van acht Leidse componisten i.k.v. Musica '85. Hans Menken Bowling - Boshuizerlaan. Jazz-on-Sunday met Carlo de Weis Quintet en Harry Verbeke, 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Der dritte Generation', 21.15 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, lezing over de Leidse hofjes door drs. Hey- broek, 12.30 uur. Warmond Bisschopslaan - start optocht 'De histo rie van Warmond', 13 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koffieconcert Kallos-trio, 12.30 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert St. Jans Fanfare, 12.15 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, carna valsoptocht voor kinderen van 5 tot 12 jaar, 13 uur. Wassenaar De Pauwhof - Paauwlaan 2a, lezing 'Van dansmeesterviool tot brombeerbas', 15 LEIDERDORP - Twee jaar en zes maanden, met aftrek van het voor arrest. Dat eist de Haagse officier van justitie mevrouw Klopper te gen de 50-jarige Leidenaar C.C. die 3 november vorig jaar een 51-jarige plaatsgenoot M.M. doodstak en een 30-jarige zwaar lichamelijk let sel toebracht tijdens een Turks be vrijdingsfeest in Leiderdorp. Vol gens haar was het niet de bedoe ling van C:C. om M.M. dood te ste ken, wel mocht hij verwachten dat hij de slachtoffers zwaar lichame lijk letsel zou toebrengen. Dit bleek gistermiddag tijdens een zit ting van de Haagse meervoudige kamer. De verdachte, van Turkse af komst, woont al zestien jaar in Ne- Onderzoek naar drugsverslaving op platteland STREEK - Een drugver slaafde die woont en leeft op het platteland is vaak een (nog) eenzamer mens dan zijn lotgenoot in de gro te stad. Over het algemeen draait een junkie in een dorp gewoon mee in het da gelijks leven. Hij heeft vaak een baan en zijn verslaving wordt in de werkkring of in het gezin niet of nauwelijks opgemerkt. Privé leidt hij een teruggetrokken be staan. door Henk van der Post Dat ongetwijfeld weinig complete beeld bestaat van een druggebrui ker op het platteland. De omvang van het probleem van de versla ving buiten de grote wooncerltra is niet bekend. "Maar dat er een pro bleem is, staat vast. Uit een enquê te die we in Hillegom, Lisse, Sas- senheim en Warmond hebben ge houden is dat gebleken. De drugverslaafden met wie wij in contact zijn gekomen, zeggen allen zeker tien lotgenoten in hun direc te omgeving te kennen", aldus R.H. Helder coördinator gezond heidsvoorlichting en -opvoeding in noordelijk Zuid-Holland. Over gebruikers in grote steden is veel meer bekend. Er bestaan cij fers die het aantal verslaafden on geveer benaderen. Bovendien zijn verslaafden daar makkelijker her kenbaar. Zij komen in tegenstel ling tot hun broeders en zusters op het platteland in bekende ontmoe tingscentra en hebben minder moeite zich als verslaafde naar bui- ten toe te presenteren. Er bestaat zelfs een belangenvereniging van buitenlandse junks in de hoofd stad. Andersom weten junkies in de steden hulp te vinden als zij in nood verkeren. Dat gaat zeker niet op voor de kleine dorpen waar geen specialistische hulp aanwezig is. Wie op een of andere manier as sistentie verlangt, moet eerst een flink stuk reizen, naar hulpinstan ties in Haarlem of Den Haag. Onderzoek Een andere hobbel die verslaaf de plattelanders moeten nemen als zij al de hulp van bijvoorbeeld de huisarts inroepen, is dat zij uit hun schulp moeten kruipen. Veel meer dan in de grote steden bestaat er angst om in de kleine leefgemeen schap als verslaafde te worden her kend. Het wordt hoog tijd dat gedegen onderzoek wordt gedaan naar ver slaving op het platteland en naar de manier waarop die kan worden ingedamd of teruggedrongen. Dat gaat gebeuren. Binnenkort start een voor ons land unieke studie die gegevens moet opleveren over de wijze waarop de verslaving aan drugs en, uiteraard, ook het nog grotere probleem van de alcohol op het platteland kan worden aan gepakt. De provincie Zuid-Holland heeft voor het initiatief daartoe van de stichting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek en het insti tuut gezondheidsvoorlichting- en opvoeding een subsidie van bijna 130.000 gulden gegeven. Volgens Helder neemt het project twee jaar in beslag. Gedurende die periode zal een specialist zich onder bege leiding en toezicht van een werk groep met de materie bezig gaan houden. Hij zal zich eerst verdie pen in het vele studiemateriaaal dat reeds voor handen is. Mede op basis van ervaringen en gesprek ken met de eerstelijns gezond heidszorg (huisartsen, kruiswerk, maatschappelijk werk en dergelij ke) moet een methode van voor lichting worden gevonden die is toegesneden op voorkoming van verslaving op het platteland. De werkgroep die het onderzoek bege leidt bestaat uit deskundige verte genwoordigers van: afdeling and- ragogie van de rijksuniversiteit Leiden; verslavingscentrum Den Haag; van het FZA, een overkoepe lende organsatie van Consultatie bureaus voor Alcohol en Drugs; eerstelijns organisaties in de ge zondheidszorg en Helder zelf. Preventie "Ik weet natuurlijk niet wat er al lemaal uit dat onderzoek rolt. Maar als organisatie die zich met ge zondheidsvoorlichting en -opvoe ding bezighoudt, zijn onze activi teiten vooral gericht op preventie. Dat betekent een flink stuk alge mene voorlichting, alhoewel na tuurlijk ook individuele hulp moet worden geboden als er probleem gevallen worden gesignaleerd", licht Helder toe. In zijn algemeenheid bieden Hel der en zijn collega's informatie die moet voorkomen dat mensen be paalde ziekten krijgen. Het gedrag van de mensen wordt zodanig beïnvloed dat de risico's bepaalde ziekten of aandoeningen te krijgen worden verkleind. Actueel is nu bijvoorbeeld voorlichting over de ziekte aids, waarvoor voorlich tingscampagnes op stapel staan, ook in de duin- en bollenstreek. Het verstrekken van dergelijke informatie over allerlei zaken is ze ker van belang, vindt Helder. "Jaarlijks worden vele miljarden guldens aangewend om mensen te genezen van kwalen. Al langer be staat het besef dat het geven van voorlichting ziekten kan voorko men en dat de kosten van de ge zondheidszorg uiteindelijk kunnen worden teruggedrongen". In dat licht moet ook het onder zoek naar drug- en alcoholversla ving worden gezien. "Het sorteert veel meer effect als wij weten waar nu precies de schoen wringt en ons vervolgens intensief werpen op de preventie. Op die wyze kunnen problemen worden voorkomen. Bovendien is het aantal zware ver slaafden dat uiteindelijk in staat is van de drugs af te blijven gering. Het gaat om zeer kleine percenta ges". In de grote steden is de ervaring met het geven van voorlichting op het gebied van drug- en alcoholge bruik al wat rijker. Het is niet dui delijk of dat al vruchten heeft afge worpen. Het gebruikt is de laatste jaren zeker niet teruggedrongen. derland. Op het feest ontmoette hij de 51-jarige M.D. en diens 30-jarige schoonzoon B.A. De onderlinge re laties waren sterk bekoeld nadat C.C. weigerde zijn 18-jarige doch ter uit te huwelijken. Adcocaat D. Moszkowitcz (jr), had het over ach tervolgingen en handtastelijkhe den van de kant van de afgeweze ne. De weigeraar vroeg een wijk agent als bemiddelaar. Toen de partijen tijdens het feest in sociaal-cultureel centrum De Sjelter naar buiten gingen, dacht de verdachte dan ook aan verbaal verkeer. Geweld zou hij niet willen gebruiken. De schroevedraaier was niet als wapen bedoeld, maar als instrument om vastgelopen cas settebanden te ontzetten. C.C. wil de namelijk een verslag van het feest maken voor Radio Rijnland. Meer niet. Eenmaal buiten begonnen de twee hem echter uit te lokken, ver klaarde hjj tijdens de zitting. Ze ge bruikten onzedelijke taal, sloegen en de oudere dreigde met een mes, aldus C.C. Een pistool werd ge haald, maar "deed het niet". De Leidenaar schrok, haalde de schroevedraaier uit zijn zak, zwaai de er dreigend mee en riep "stop". M.D. zou toen uitgegleden zijn en het mes "raakte hemzelf', hetgeen de officier onmogelijk noemde. C.C. pakte het mes, liep dreigend op de schoonzoon af en "kan hem hebben geraakt" voordat hij naar zijn auto rende. Het mes zou hij hebben weggegooid, de bestem ming van de schroevedraaier kent hij niet. Gevonden zijn ze geen van beide. Het slachtoffer heeft een andere versie. Toen hij buiten kwam, zag hij de schoonvader vechten met de gewenste schoonvader. Dat C.C. een mes had, merkte hij pas toen het in zijn vingers sneed. Later, toen schoonvader al stervend op de grond lag met twee sneeën in buik, borstwand, middenrif en milt/miltslagader, zou de schoon zoon van achteren zijn gestoken: in bil en rug. Dat de andere getuigen tijdens de zitting niet met zekerheid kon den zeggen of er nu met een mes gestoken is of niet, maakt de ver klaringen alleen maar sterker, al dus de officier van justitie. Ze za gen het van grote afstand en het ging heel snel. Volgens de Algeme ne Reclasserings Vereniging (ARV) is C.C. geen agressieve per soonlijkheid en kan zij zich niet voorstellen dat hij wil doden. Wel is de Leidenaar star en ging hij ge bukt onder de eigen werkloosheid, zijn teruglopende gezondheid en de situatie rond zijn oudste doch ter, die haar middenstandsdiploma heeft gehaald en kapper wil wor den. Paniek en lijfsbehoud. Daar draaide het in de fatale minuten om, volgens de ARV. De advocaat onderschreef dit en had het over noodweer. Hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging, ook omdat de schuld niet wettig en overtuigend zou kunnen worden bewezen. Volgens hem zette de verdachte zich sterk in voor zijn vaderland, bleek hij een liefheb bende vader en een persoon die graag uitpraat en overlegt in alle redelijkheid. De officier bleef bij haar eis. C.C. had eerder kunnen weglopen en hoefde de 30-jarige opponent niet te steken, omdat hij hem - naar ei gen zeggen - al vasthad. Volgens haar is M.D. in ieder geval mede overleden door de steken. Het slechte hart kan ook een belangrij ke rol hebben gespeeld. R.H. Helder, coördinator gezondheidsvoorlichting en -opvoeding in noordelijk Zuid-Holland: "We moeten ons intensief bezighouden met preventie" (foto Holvast) Het effect van voorlichting is (nog) moeilijk meetbaar. Het zou kun nen dat door gerichte voorlichting de toename in het gebruik beperkt is gebleven. Helder daarover: "Het wordt de taak van de aan te trek ken wetenschapper om onder meer daarover gegevens te verza melen en die op een rijtje te zet ten". Een van de problemen op het platteland is volgens Helder dat het intensieve drank- en drugge bruik door huisartsen en maat schappelijk werkers vaak niet wordt herkend en de problemen niet tijding worden onderkend. De voorlichter voorziet de oprichting van werkgroepen, zogenaamde ho meteams, die geregeld bijeen moe ten komen om over probleemge vallen te praten. "De deskundig heid van allerlei instanties die werken in de eerstelijns gezond heidszorg moet op een hoger ni veau worden gebracht zodat pro blemen vroegtijdig kunnen wor den gesignaleerd". Een betere sa menwerking moet er ook komen met de zogenaamde tweede lijn, de Schilderijen Waarschijnlijk in april wordt met de studie begonnen. "Er zullen twee plaatsen in de regio worden geselecteerd die elk ongeveer 18.000 inwoners groot zijn. Voor waarde is dat het ene dorp voor een belangrijk deel uit import bestaat, terwijl in de andere te bestuderen plaats nog voornamelijk de autoch tonen wonen", vertelt Helder. Het onderzoek wordt in de bollen streek uitgevoerd. Gezien de voor waarden die Helder opsomt ligt het in de verwachting dat twee van de drie rijksstraatgemeenten Hille gom, Lisse en Sasseneheim in aan merking komen. Omdat het voor het eerst is dat onderzoek wordt verricht naar drug- en alcoholgebruik op het platteland, zijn de resultaten ervan ongetwijfeld interessant voor an dere delen van het land. "Het is de bedoeling dat er een draaiboek tot stand komt dat stellig ook elders gebruikt kan worden. In die zin is het onderzoek voor het hele land van betekenis". Feest SJJO Het belooft morgen een dolle boel te worden in het Oegstgees- ter gebouw Taberna, waar de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest een kindercarna- val/kinderkermis houdt. Alle kin deren tussen de 5 en 12 jaar zijn er vanaf één uur welkom. Van de jeugdige bezoekers wordt wel verwacht dat ze op hun mooist verkleed naar het gebouw aan de Julianalaan 1 komen. Toegang drie gulden. Lezing In de reeks voordrachten over kunst en wetenschap in de Wasse- naarse Pauwhof spreekt de musi cologe Willy Lievense morgen over de ontwikkeling van de ver schillende strijkinstrumenten door de eeuwen heen. Onder de ti tel 'Van dansmeesterviool tot brombeerbas' Iaat ze onder meer oude violen zien. Met het oog op de beperkte plaatsruimte in de Pauwhof is het raadzaam een plekje te reserveren door het draaien van telefoonnummer 01751-14283. Het adres: Paauw laan 2a in Wassenaar. Tot en met 2 maart zijn er op de zolders van het Voorschotense Ambachtshuis (Voorstraat 12) schilderijen te zien van kunste naars, die tussen de twee wereld oorlogen hebben gewerkt. Werk van Ton Kelder, Jan Sluiters, Jaan Nanninga, Chabot en vele anderen. De schilderijen vormen een keuze uit de collectie van de heer N.F. Havermans. De tentoon stelling is dagelijks geopend van twee tot vijf uur. Toegang gratis. LEIDSCH -£k DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143. en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2