Ei De trucendoos van de familie List Bedrog m s m m m Ei ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 EXTRA PAGINA 27 1ANGIFTE doen is voor onvoor stelbaar veel landgenoten ge lijk aan frauderen, al zullen ze het zelf lang niet altijd zo noe men. Onderzoeken hebben evenwel dui delijk gemaakt dat een groeiende meer derheid der belastingplichtigen op z'n minst rommelt en sjoemelt. Een onder zoek door de oud-directeur-generaal van Financiën W.J. van Bijsterveld werd door de toenmalige regering-Van Agt zo schokkend geacht, dat pas een jaar later, in mei 1980, een gekuiste versie mocht verschijnen. Die was nog om je wild te schrikken. Zo kwam uit dat 66 procent van 's lands ondernemers de fiscus tilt. En Van Bijsterveld onderzocht nog niet eens de voor ondernemers zo belangrij ke vennootschaps- en vermogensbelas tingen. Pikant was ook wat prof. dr. T. Vinke in maart 1982 bü zijn afscheid als doce rend rechtssocioloog in Leiden onthul de: zelfs onder belastingambtenaren zijn er boosdoeners. Van de 200 ondervraag den zei 3 procent inkomsten te verzwij gen en 8 procent met aftrekposten te knoeien. Bij 1800 ondervraagde gewone stervelingen lagen die percentages op 31 en 40. Daarbij moet worden bedacht dat mensen zich bij zulke onderzoeken be ter voordoen dan ze zijn. Bij een enquête van deze krant in mei 1985 zei 36 procent belastingontduiking (soms) toelaatbaar te vinden. I ANKEN spelen een centrale rol. Denk niet dat de fiscus bij hen de gegevens van de geach te clientèle gewoon kan opvra gen. Na lang onderhandelen zijn Ruding Koning (bewindslieden Einanciën) met het bankwezen overeengekomen dat een belastinginspecteur slechts schriftelijk inzage kan verzoeken in re keningen, kredieten, effecten, kluishuur en assurantiebemiddeling van één be paalde klant als het op een andere ma nier echt niet lukt. En zo zijn er nog wat beperkingen. Menige bank herbergt, om nog maar eens iets te noemen, zoge naamde brievenbusmaatschappijtjes, die bedrijven in het buitenland nodig hebben om vennootschapsbelasting te ontlopen. Voorts zijn banken stations in belastingroutes en beheerders van zwart geld. Wie ziet aan geld of het wit of zwart is? baas (de gemeenschap) voor 5,5 miljoen had getild. Hij honoreerde de door een handlanger ingediende aanvragen voor teruggave van omzetbelasting. De man moet binnenkort terechtstaan. IRABBELTON of oerwoud. Voor eenvoudige, hulpbehoe vende betalers lijkt het belas tingstelsel op het laatste, voor de arglistigen op het eerste. Dat betoogt althans dr. H. J. van de Braak, die eind 1981 promoveerde op 'Belastingweer stand, een proeve van fiscale sociologie'. Hij dook in de motieven van belastin gontduiking. Dat leverde de vaststelling op dat fraudebestrijding in onze samen leving niet echt van de grond komt, om dat de heersende klassen het maat schappelijk verschijnsel niet echt willen aanpakken. ARDHEIDSCLAUSULE is i begrip dat we kennen sinds medio vorig jaar, toen bleek dat staatssecretaris Koning van Fi nanciën zich had laten porren door be lastingbetalers, die hun aanslag te hoog vonden. Ofschoon er geen WIBO (Wet Individuele Belastingheffing Omroep medewerkers) blijkt te bestaan, kwam na veel onderhandelen in de Tweede Ka mer vast te staan dat de bewindsman de bevoegdheid heeft in te grijpen in indivi duele aanslagen. „Tegemoetkomen aan onbillijkheden van overwegende aard", heet dat; zoals hij dat kennelijk deed toen hij de aanslag van AVRO-baas Wi- bo van de Linde verlaagde. De strijd daartegen wordt door de ver enigde belastinginspecteurs nog volop gevoerd, maar voorlopig kunnen men sen die niet naar de rechter of de com missies voor de verzoekschriften willen, bij het departement aankloppen. Vol gens Koning doen per jaar 30.000 men sen dat, van wie 10 procent dat be kroond ziet met een wijziging van de aanslag. ONTROLE op de belastingen berust bij een armee van 30.000 ambtenaren en 800 rijksac- countants. Geklaag over onder bezetting, groeiende overbelasting door de steeds ingewikkelder stelsels, de gril lige wensen van de politiek en het weg kopen van bekwame inspecteurs door het aanzienlijk beter betalende en min der frustrerende consulentenwezen zijn al jaren niet van de lucht. Geen wonder dat de aanpak van fraude en ontduiking in de praktijk ver achterblijft bij de - ook weer door de regerende coalitie - beleden wensen. NKOMENS zijn de maatstaf voor de inkomstenbelasting, waarvoor jaarlijks 5 miljoen aangiften worden gedaan. De heffing is progressief, sterker oplopend naarmate het inkomen hoger is. Daar door zfjn netto-inkomens stevig genivel leerd en zouden grote verdieners zelfs in een situatie belanden dat ze alles naar de fiscus moeten brengen. Een misver stand. Het hoogste tarief, 72 procent, be taalt men pas over elke gulden belast baar inkomen boven f223.000. Dan hebben we het nog niet eens over de aftrekposten die almaar talrijker en lucratiever worden naarmate het inko men groeit. En dan is er ook de moge lijkheid van de oprichting van een BV Ik door superverdieners, waardoor in plaats van de maximale 72 procent in komstenbelasting maar 43 procent ven nootschapsbelasting hoeft te worden be taald. D—OUCEURTJES vormen een doorn in het oog van de ijverige belastingman, die op last van in 1 hogerhand de duimschroeven steeds strakker moet aandraaien. Dat lukt nog het best tegen de kleine m/v in loondienst. Want die kan wel worden be last voor de verplichte uniform- of be drijfskleding en het zogeheten therapeu tisch meeëten (door verplegend perso neel), maar is meestal karig bedeeld met auto's van de zaak, gratis telefoon, gratis produkten, vrij vervoer, kortingen, kerstpakketten, declarabel eten en rian te onkostenvergoedingen. Wie heeft nooit gehoord van de zakenman die op zondag met zijn gezin gaat eten, maar de bon op een werkdag laat dateren, zodat het als zakendiner kan worden opge voerd? IERLIJKHEID wordt met de mond beleden - bijna tweeder- ^an de IB-betalers zegt eer lijk aangifte te doen - maar niet zo vaak toegepast. Volgens prof. dr. D. Brüll, die er in 1983 als hoogleraar belas tingrecht woedend en teleurgesteld het bijltje demonstratief bij neergooide (maar ach, hij ging toch al met vut), frau deert maar liefst 90 procent van de Ne derlanders. De man weet dat overigens aan de wetgever, die de zaak uit de hand heeft laten lopen. IUSTITIE komt er, ondanks het kolossale geknoei, zelden aan te pas. Veel blijft onontdekt. Wie tegen de lamp loopt, moet alsnog betalen via een opgelegde correc tie. Alleen wie het heel bont maakt, •komt voor de rechter. Grote en middel grote ondernemingen krijgen maar eens in de zoveel jaar controle. Tot strafver volging komt het pas als de verzwegen som de f 50.000 te boven gaat; bij herha ling ligt de grens op 5 mille. RAUDE wordt in uitzonderlij ke gevallen aangepakt door de Fiod, de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst. De normale controle wordt verricht door commiezen en accountants. Dat levert ook al heel wat op, blijkens het laatst bekende on derzoek naar ontduiking van de inkom stenbelasting uit 1974. Toen werd zon der diepgraverij vastgesteld dat 34 pro cent van de aangiften gemiddeld 1600 gulden te laag was. De 200 man sterke Fiod treedt af en toe spectaculair naar buiten met acties als Schuimkraag (in de horeca) of Goud- tand (onder tandartsen), grootscheeps speuren naar zwarte jachten of invallen bij bedrijven (zoals Slavenburgs' Bank). Het leeuwedeel van het werk bestaat uit inwinnen van informaties, vorig jaar 1,1 miljoen maal. Overigens heeft de Fiod dit jaar op het belastingkantoor in Rotterdam een amb tenaar bij de kraag gegrepen die zijn KNEVELARIJ heet het ambts misdrijf waaraan ijverige doua niers zich schuldig maken als zij bijvoorbeeld op Schiphol ie mand inrekenen met een koffer vol geld, maar zonder aannemelijke verklaring. Vanuit de wetenschap is er op gewezen dat het inpikken van het geld door het opleggen van een voorlopige aanslag il legaal is, misbruik van fiscale bepalin gen. De opzet is om drugshandelaren te pakken. Maar niet iedere kofferdrager met een paar ton is een crimineel. Zo werd op deze wijze een keurige Turk leeggeschud, die in ons land goederen kwam betalen die hij met instemming van zijn regering had gekocht. De man kreeg pas na een moeizaam getroffen vergelijk zijn duiten terug. Sindsdien wordt door hoogleraren belastingrecht gesproken van een 'ondeugdelijk mid del' en door belastingconsulenten van de 'Schipholtruc'. Het is een nationale sport: foeteren op de fiscus. Niemand immers betaalt graag belasting. Bovendien betalen we in Nederland nogal veel. Om te beginnen zijn er heel wat soorten. De bekendste: loon- en inkomstenbelasting, accijnzen, omzetbelasting, vennootschaps-, vermogens- en motorrijtuigenbelasting. Maar er zijn er nog veel meer. Assurantiebelasting bijvoorbeeld, of dividend-, kansspel-, overdrachtsbelasting. Die veelheid wijst al op een probleem: het belastingstelsel is wijdvertakt en ingewikkeld.Zo ingewikkeld dat menige burger de kluts kwijtraakt en het niet zonder hulp kan stellen als hij met de fiscus in aanraking komt. Maar ook zo ingewikkeld dat de talloze leden van de familie List Bedrog hun kansen schoon zien. Er wordt wat afgefoezeld met de belastingen in dit land. Zonder iemand op kwade gedachten te willen brengen volgt hieronder een belasting-ABC dat een tipje van de sluier oplicht. Ter lering ende vermaeck. door Reinier Hopmans PIT &E.6U6T (SEBsI PIREC.TEUR5TRUC(K), *WI?EEW SNOEPREISJE NAAR Pt KANAALEILANPEN. HET BELASTING KIMAAT 1$ PAAR GOEP, ALLEEN PS BELASTNó VAN PE2E VEERPONT BAART ENIGE ZORGEN Illustraties uit: 'Almanak voor de belastingontduiker', uitg. Mondrla. zei de voorzitter van de Vereniging van Inspecteurs van 's Rijksbelastingen, mr. Th. Somsen, in april van het vorig jaar bij het 100-jarig bestaan van zijn club. Hoe? Volgens Somsen door het omlaag- brengen van de tarieven, het schrappen van aftrekposten en het vereenvoudigen van het aangiftebiljet. Geen overbodige luxe, zo bleek in maart 1985, toen op een congres over fiscale rechtshulp in Lei den staatssecretaris Koning demonstra tief het biljet van een WAO-er wilde in vullen. Het kostte de opperfiscusbaas de grootste moeite. ting op winst en vermogen, zorgden voor ruim 49 miljard, ruim 1,2 miljard minder dan in 1983. Ook in dat jaar was deze post al met 3 miljard teruggelopen, zodat de conclusie van de belasting dienst was dat de loonmatiging en de stijging van de premies volksverzekerin gen zich doet voelen. Nederland laat op het gebied van belasting- én premiedruk (maar daar zijn de voorzieningen dan ook naar) alleen Zweden voorgaan. Al leen naar belastingen gekeken zijn ver scheidene westerse landen slechter af. IECHTENSTEIN, de Bahama s Zwitserland worden vaak j als eerste genoemd als men vraagt naar belastingparadij zen. Aantrekkelijker nog dan deze oor den (inclusief de tax havens Kaaiman- of Maagdeneilanden), zijn de Nederlandse Antillen en Nederland. Ons land kent vele voordelen voor buitenlanders: het heeft belastingverdragen met veel lan den, waardoor het betalen van dubbele belastingen wordt voorkomen, het kent geen kapitaalbelasting en geen belasting op vermogenswinsten. N", AMEN noemen. Er is eigenlijk geen beginnen aan. Toch maar één: Lubbers. Die profiteerde 1 als minister van economische zaken in het kabinet-Den Uyl gretig van een belastingfaciliteit die was afgekon digd om de investeringen aan te wakke ren. Lubbers, al lang miljonair, richtte met zijn broers een bv op die onroerend goed kocht en verkocht, waardoor hij persoonlijk in drie jaar tijd bijna 6 ton inkomen belastingvrij kon maken. Drie dagen nadat de buit binnen was, maakte minister Lubbers zelf een einde aan de regeling. Bij de publiciteit hierover later trof Lubbers zelf een regeling met de in spectie om alsnog aan te zuiveren wat de fiscus tekort was gekomen. RIVACY is een begrip waar- druk geschermd wordt in I relatie tot belastingen. Vooral de beter verdienenden schijnen doodsbenauwd dat er iets bekend wordt over hun inkomen. Dat tast de persoon lijke levenssfeer aan, heet het. Alsof van het overgrote deel van de inkomens uit arbeid, pensioen of uitkering de hoogte niet gewoon met de regelmaat van de klok wordt gepubliceerd. Zonder open baarheid van inkomens, waar de meer derheid niet aan wil, blijft het natuurlijk wel moeilijk oordelen over het ge weeklaag van de r MORAAL, daar draait het alle maal om. De belastingmoraal daalt. Te vrezen valt dat dit doorgaat als de politiek er niet snel voor zorgt dat het allemaal weer wat begrijpelijker wordt voor de burger. Dat IPBRENGST is er ondanks alle fraude, ontduiking en ontwij king toch nog in ruime mate. Vorig jaar brachten alle belas tingen in totaal 93,9 miljard gulden op, wat 1,9 miljard meer was dan het jaar daarvoor. Inkomstenbelasting, en belas- IJKSACCOUNTANTS zijn lie den wier bestaan wordt vergald door trucs van belastingplichti- gen, slechte wetgeving en slap pe sancties. Dat schrijven twee van hen, R. Kamerling en P. Dekker uit Amster dam, in het boekje 'De fiscus contra het zwarte geld', over hun werkpraktijk. Fraude is een draak met vele koppen, ?t afhakken onbegonnen STEEKPENNINGEN zyn af trekbaar. Gewoon, omdat alle uitgaven die worden gedaan om inkomen te verwerven als aftrekpost mogen worden opgevoerd. Aan de andere kant moeten ze ook wor den opgegeven, als inkomsten. En dat plaatst de betaler in een lastig parket, want iemand die net is omgekocht zal het niet op prijs stellen als hij vervolgens door de fiscus wordt gepakt. Daar heeft men in Nederland wat op gevonden. Steekpenningen worden ongezien geac cepteerd in branches waar het uitbeta len van smeergeld algemeen gebruik Dat aantal bedrijfstakken groeit. Er be horen al toe: de bouw, handel met het Midden-Oosten en andere corruptiege voelige gebieden, grote constructiebe drijven, havenbedrijven, de transport wereld, de onderwereld en enkele over heidsdiensten. Tijdens het kabinet-Den Uyl heeft staatssecretaris Kombrink geprobeerd de binnenlandse corruptie te bestrijden door alleen het betalen van smeergeld in het buitenland toe te staan, maar dat moest hij opgeven omdat buitenlandse stromannen in rotten van vier gereed stonden en smeergelden überhaupt al vaak via geheime Zwitserse bankreke ningen (Victor Baarn!) lopen. I lv 1REATY SHOPPING is de fraaie benaming van de niet af latende speurtocht naar taxha- vens, ook al weer zo'n mooi- spraak uit het wereldje van de tax plan ners die zich bezighouden met het loe ren op loopholes die zich lenen voor be lastingontwijking, wat gewoon een eufe misme is voor ontduiken. Een fraai staaltje van wat die van de belastingin specties weggekochte - en naar een sala ris van enkele tonnen gesprongen - con sulenten in hun luxueuze kantoren uit vogelen, is de Cyprus-constructie. Ne derlanders die voor hun bedrijven in het Midden-Oosten opereren betalen min der belasting, vooral als ze formeel in dienst komen van dochterbedrijven die daar zijn gevestigd. De OGEM-top be noemde zich vervolgens ook tot direc teuren van zo'n op Cyprus gevestigde dochter en konden daardoor een flink deel van hun hoge inkomen nagenoeg belastingvrij incasseren. Het scheelde tonnen. 1ITKERINGSGERECHTIG- DEN vormen een geliefd doel wit, en dan bij voorkeur aange duid als uitkeringstrekkers, in kringen waar men wat ruimer in de slap pe was zit en aan de borreltafel steevast het juk van de lasten als ondraaglijk ter sprake komt. Het ten onrechte „genie ten" van uitkeringen, het zwart en stie kem erbij werken en het grote spende ren door de boosdoeners aan auto's en kleuren-tv's, heeft volgens die kringen groteske vormen aangenomen. Misbruik van uitkeringsmogelijkheden en zwart werken komen voor, maar tot nog toe heeft geen enkel onderzoek daarnaar een percentage opgeleverd dat enigszins vergeleken kan worden met de percen tages uit onderzoeken naar het beduve len van de belastingen. I in IEREENVOUDIGING van het belastingstelsel lijkt gedoemd een vrome wens te blijven. Wel iswaar heeft de regering-Lub- bers in september een staatscommissie geïnstalleerd die de opdracht heeft om luttele dagen voor de verkiezingen in mei dit jaar met een eerste belastingve- reenvoudigingsplan te komen, in het land der belastingbollebozen wordt openlijk betwijfeld of het er ooit van zal komen. Hier en daar wordt gepleit voor sim- peltax, dat kostenneutraal zou kunnen worden ingevoerd door in één klap be lasting en premies bijeen te vegen, de ta rieven bij te stellen en aftrekposten uit te bannen. Gemiddeld zou de last gelijk blijven, maar de een zou erop vooruit en de ander erop achteruit gaan. Aangezien het laatste vooral zou gelden voor veel- verdieners met talrijke aftrekposten, zal dit schone plan wel sneuvelen. JETTEN vormen de grondslag i het belastingstelsel. Daar- lom kan er alleen iets worden I veranderd als daar een politie ke meerderheid voor is. Het belastings telsel kan worden beschouwd als de vrucht van wat de heersende klassen door de jaren heen hebben gewild. Aan gezien ook in ons maatschappelijk sys teem bezit en macht synoniemen zijn, komt het zelden voor dat belastingwet ten bezit en bezitsvorming werkelijk be dreigen. De politieke krachtsverhoudin gen wijzen er vooralsnog niet op dat daar binnen afzienbare tijd verandering in zal komen. is het aantal mogelijkheden, dat moet zo langzamerhand duidelijk zijn, om belasting te mJ ontwijken of te ontduiken. Toch geeft niet iedereen toe aan de ver leiding. Directeur-generaal van de belas tingen C. Boersma pleegt de belasting plichtigen (ons dus) in te delen in drie categorieën: de goed willenden, degenen die je in de gaten moet houden om te voorkomen dat ze wat flikken en de wa re fraudeurs, die alleen maar hard kun nen worden aangepakt. Die indeling zul len we altijd wel houden, welk stelsel er ook komt. werk is. Als een te controleren onderne mer zijn hele boekhouding in de open haard gooit, krijgt hij maximaal f5000 boete. Het tweetal heeft trouwens mee gemaakt dat ze moesten controleren met aan hun stoelpoot een bouvier die bij de minste beweging verstoord opkeek. En dan was er die directieheer die ze met z'n dure slee hadden zien voorrijden, toen ze op hun fiets arriveerden. Tijdens het onderhoud hoorden ze de kofferbak dichtklappen. Of ze even in de auto mochten kijken? Nou, toevallig was het sleuteltje kwijt. Wat bleek ten slotte? In de kofferbak lag de complete zwarte boekhouding. U""l VERIGE politiemannen pak ten onlangs een directeur we gens rijden onder invloed, die ui i I zich op kosten van zijn bedrijf liet bijstaan door een advocaat, omdat hij tenslotte door „brassen met een rela tie" dronken was geworden. De fiscus vond het goed dat het door het bedrijf betaalde honorarium van de advocaat niet tot het belastbaar inkomen van de directeur werd gerekend. Zou de direc teur de advocaat uit eigen zak hebben betaald, maar de kosten vervolgens als aftrekpost hebben opgevoerd, dan had hij nul op rekest gekregen met de rede nering dat hij door dronken te gaan rij den „een abnormaal, niet door bedrijfs- overwegingen geboden risico had aan vaard, waarvan de kosten ook niet als za kelijk kunnen gelden". Dat krijg je met zo'n ingewikkeld belastingstelsel. IAKKEN VULLEN ten slotte, wie droomt daar nooit eens van? Wie tot hier bij de les is gebleven, moet het zo zoetje saan wel duizelen van de mogelijkhe den. Daarom toch nog even gewezen op de ook aanwezige voetangels en klem men, waartegen soms zelfs de meest ge- gens Glistrup, Rienk Kamer, misschien herinnert u zich hun namen nog, ze lie pen stuk voor stuk een keer tegen de lamp. Wie tegenwerpt dat er weliswaar af en toe een mugje in de kaarsvlam vliegt, maar dat er nog hele zwermen overblijven, die zoeke troost bij de nog altijd geldende oude wijsheid dat geld alleen niet gelukkig maakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27