Wim Kok: 'Realisme, geen dagdromerijen' Gasprijs omlaag, maar met hoeveel? 'Coming man' betreedt kreukvrij de arena ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 „Het liefst zou ik schouder aan schouder met Kaland naar de minis ter stappen", zegt Ton Grotens, de hoofddirecteur van de Nederlandse Gasunie in Groningen. Maar sena tor Ad Kaland, de voorzitter van de club van 150 gasdistributiebedrij- ven in ons land (de Vegih) ziet nog niets in een dergelijk door de om standigheden ingegeven 'herenak- koord'. Wat hem betreft is het eind 1983 ont brande conflict over de vraag welk prijs kaartje er nu eigenlijk aan het huishou delijke aardgas moet hangen, 'niet zo maar voorbij, nu de olieprijzen ineens zijn gaan kelderen. Kaland heeft de bal daarom met een, naar het lijkt, meester lijke voorzet teruggespeeld naar de man die onlangs zo aandrong op een geza menlijk (en liefst eensluidend) advies van Gasunie en Vegin, te weten minis ter Gijs van Aardenne van Economische zaken. Als die erin trapt, wordt het gas dus binnenkort alvast een dubbeltje goedkoper. Kaland: „Er is - nu huisbrandolie goedkoper is geworden dan aardgas - geen enkele rechtsgrond meer voor de door de minister genomen prijsmaatre gelen van de afgelopen drie jaar. Dus hebben we hem geschreven dat hij die prijsbeschikkingen eerst maar eens moet intrekken. En wel zo gauw moge lijk." Vergelijkbaar De gasrekening is hoog in Nederland. Dat komt doordat de prijs, die het Ne derlandse gezin voor zijn gas betaalt, is opgehangen aan de brandstof welke wordt beschouwd als het meest voor de hand liggende alternatief: huisbrando lie. En die was, totdat een paar weken geleden de oliemarkt door overvloed ontaardde in een regelrechte chaos, pe perduur. De jaar op jaar doorgevoerde verhogingen van de aardgasprijs (op het ogenblik 68,6 cent per kuup, inclusief btw) waren dan ook ingegeven door de opvatting van de staat en de Gasunie, namelijk dat huishoudelijk gas gestaag in de pas moest komen met de prijs van een vergelijkbare hoeveelheid huisbran dolie. Deze ontwikkeling, die in gang werd gezet ten tijde van de eerste oliecrisis (daarvóór was gas, hoewel in objectieve zin goedkoop, zelfs duurder dan huis brandolie) heeft met name de laatste ja ren geleid tot stapels onbetaalde reke ningen en legio acties van 'woonlasten comités'. Toch durft Gasunie-directeur Grotens de stelling aan dat aardgas nog steeds „de goedkoopste manier is om uw huis te verwarmen" (reclameslogan uit het begin van het aardgastijdperk). „Die tijd is nooit weggeweest", zegt hij. Dat de mensen hun aardgasrekening zo hoog vinden, heeft volgens hem dan ook mede een psychologische achter grond. Zo van: het is 'ons' aardgas en daar moeten we dan nog zo veel voor be talen ook. „Dat komt doordat aardgas zo gewoon is, zo sterk is doorgedrongen in de samenleving. Men kent de prijs van het alternatief eenvoudig niet meer. In een land als Duitsland, dat zelf geen aardgas heeft en waar de huishoudelijke energiemarkt nog voor tweederde wordt bediend met huisbrandolie, hoor je nooit dat gas zo duur is. Daar weten ze wel beter." Ad Kaland: „Als er een dubbeltje van de gasprijs afgaat zijn we terug op het niveau van eind 1983, dat wil zeggen 49,6 cent, zonder btw. Ik heb hier een over zicht waaruit blijkt dat een vergelijkbare hoeveelheid huisbrandolie 48 cent kost en er is gisteren net weer vier cent af ge gaan. Dat is dus 44 cent per aardgas- equivalent olie. Consumentenprijs, het staat er bij. Dus, als die acht cent van Van Aardenne (met btw bijna een dub beltje, red.) ongedaan wordt gemaakt, blijft aardgas nog steeds duurder dan huisbrandolie". Accepteert de Vegin de huisbrandfor mule nu ineens? Kaland: „Nee. Wij blij ven vasthouden aan stookolie-pariteit Dat hebben we op de bestuursvergade ring, onlangs nog eens duidelijk vastge steld. We verkopen onze principes niet voor een schotel linzen. Ik wil alleen maar even duidelijk maken dat aardgas zelfs op grond van de door ons niet geac cepteerde hbo-formule te duur is. Als de Gasunie dan ook nog even op onze for mule wil gaan zitten, kan er na het ver dwijnen van de prijsbeschikkingen van de minister nog wel drie cent af, bijvoor beeld per 1 juli". Diep ingegraven Die acht cent (excl. btw, voor de con sument dus een dubbeltje) moet er. zegt de Vegin, met onmiddellijke ingang af. Waarom? „Er is geen enkele rechts grond voor die drie prijsmaatregelen meer. De minister heeft die beschikkin gen genomen omdat de prijs van het gas achterbleef bij die van huisbrandolie. Het is een minimumprijs, die de Gasu nie dan ook mpet vragen aan de Vegin- leden (die overigens allemaal een indivi duele overeenkomst met Gasunie heb ben - red.)". „Nu huisbrandolie goedkoper is dan aardgas, is de grond voor die minimum prijs niet langer aanwezig. Van Aarden ne kan dus maar één ding doen: de be schikkingen intrekken". Had de minister dan niet liever een unaniem advies van Gasunie en Vegin ontvangen? Kaland: „Hij wist al toen hij het aan ons vroeg, dat hij dat in alle rede lijkheid niet mocht verwachten. We blij ven principieel van mening verschillen over de formule". Stel, de minister is het met de Vegin eens, gaat hij dan weer met de Gasunie praten? Kaland: „We praten nu al. Dat zullen we blijven doen, ook al zjjn we het niet eens. Kijk, als nu eerst die gedwon gen prijsverhogingen ongedaan worden gemaakt... ik denk... misschien is de lucht dan wel zover opgeklaard dat we ruimte vinden voor een bepaalde formu le. Dus niet praten over oliepariteit, ik denk even hardop, maar bijvoorbeeld te rug naar het uitgangspunt van het con tract: een redelijk te achten kleinver bruikerstarief. Dan laatje in het midden via welke formule elk van de partijen tot dat redelijke tarief is gekomen. Dat is toch denkbaar?" „Ik zou daar wel voor voelen, want - en nu richt ik me als zyn allerbeste en aller grootste klant via uw krant even tot Ton Grotens - de situatie met al die prijsbe schikkingen, die is onhoudbaar. Het zou my wat waard zijn - en daartoe ben ik persoonlijk bereid en ik denk het be stuur ook - er met de Gasunie uit te ko men. We zitten wel erg diep ingegraven in onze stellingen en dat is een trieste zaak" door Louis Burgers en Peter van Nuijsenburg Eén slijtageslag heeft Wim Kok al overleefd. Terwijl André van der Louw, Ed van Thijn en Marcel van Dam in de afmattende wedren om de opvolging van partijleider Den Uyl afhaakten, haalde hij de hoofd prijs binnen. Hij wordt de nieuwe leider van de PvdA. Met een vliegende start: de kiezers blijken volgens opiniepeilingen al meer vertrouwen te hebben in hem dan in de man die voor de zevende keer de PvdA-lijst aanvoert. „De PvdA zal alles doen wat redelijker wijze kan om plaatsing van kruisraket ten in 1988 te voorkomen. Daarbij is vooral van belang dat we een goede uit slag bij de verkiezingen halen. Lukt dat niet, dan staan we in de formatie buiten gewoon zwak tegenover het CDA de Verenigde Staten en de Navo. Maar als we wel massieve steun voor ons stand punt krijgen, is dat een feit van beteke nis, zowel voor de binnenlandse politie ke verhoudingen als in de relatie tot de VS". Varianten „De inzet blijft het voorkomen van plaatsing. Maar we moeten de kwestie van die raketten niet te statisch benade ren. We hebben naast de verkiezingsuit slag ook te maken met de onderhande lingen in Genève, het verbeterde inter nationale klimaat, de komende top tus sen president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov. Er zijn dus aller lei varianten mogelijk, die zich niet tot in details laten voorspellen". „Of de plaatsing voor ons een breek punt wordt, valt pas te zeggen als alle eerder geschetste omstandigheden be kend zijn. Maar de VS moeten begrip hebben voor het feit dat in een democra tie de bordjes kunnen worden verhan gen. Bij totalitaire staten ligt dat anders. Maar in het verkeer tussen democrati sche staten mag je verwachten dat een verdragspartner rekening houdt met de veranderde politieke verhoudingen". Het feit dat de Duitse sociaal-demo craten de strijd tegen de middellange-af- standsraketten hebben opgegeven, mag volgens hem niet worden gezien als een voorbeeld dat navolging verdient. Kok: „De situatie in de Bondsrepubliek ver schilt wezenlijk van de onze. Daar staan die raketten namelijk al. Johannes Rau (de nieuwe voorman van de Duitse geestverwanten - red.) vindt dat we met ons standpunt moeten doorgaan. Hij zal dat op ons congres (13-15 februari) waar schijnlijk nog eens herhalen". De discussie op dat congres over de defensieparagraaf, en dan weer vooral over de kernwapentaken, wordt door ve le sociaal-democraten met toenemende spanning tegemoetgezien. Vele af gevaardigden blijken met PvdA-voorzit- ter Van den Berg van mening dat de tekst over de kernwapentaken te vaag is. Kok: „Ik wil daar niet op vooruitlo pen. Je zou met bepaalde uitspraken de indruk kunnen wekken dat je druk uit oefent. De afdelingen hebben een eigen verantwoordelijkheid. We moeten eerst alle argumenten op een rij zetten. Maar als het congres dingen doet die je niet bevallen, heb je de mogelijkheid om een voorbehoud te maken. Net als bij andere politieke partijen. Begrijp me niet ver keerd, dit is een uitspraak zonder poli tieke lading". Korter werken Hij maakt opnieuw duidelijk dat het te voeren sociaal-economisch beleid min stens zo belangrijk is als de strijd tegen de kruisraketten. De trefwoorden in de PvdA-benadering zijn: een verbreding van de basis voor duurzaam economisch herstel, versterking van de werkgelegen heid onder meer door ADV en een rechtvaardiger verdeling van de finan ciële lasten en lusten. Het huidige kabinetsbeleid wordt door Kcik volstrekt van de hand gewe zen. Er is te veel bezuinigd op voorzie ningen als de gezondsheids- en bejaar denzorg, het openbaar vervoer enzo voort. Maar het bezuinigingsmes heeft ook te diep gesneden in de directe over heidsinvesteringen, waardoor de stad- vernieuwing, de woningbouw en de we genaanleg harde klappen hebben opge lopen. „Uit ideologische overwegingen, alle ruimte voor het bedrijfsleven en de terugtredende overheid, is een deel van de mogelijke economische groei onge daan gemaakt", aldus Kok. Met alle ge volgen van dien voor de werkgelegen heid. Hoewel de ADV als magische formule voor de bestrijding van de werkloosheid in regeringskamp en bedrijfsleven veel aan aantrekkingskracht heeft ingeboet, blijft Kok geloven in de verkorting van de werkweek tot 36 uur, en, in een vol gende fase, 32 uur. „Het kabinet heeft bij de ambtenaren en de trendvolgers (ver pleegsters, welzijnswerkers) de weg Volgens Ad Kaland, voorzitter van de verenigde gasdistributiebedrijven in Nederland (Vegin), bestaat er voor de minister geen enkele rechtsgrond meer om de verhoogde aardgasprijs van de afgelopen jaren te handhaven. Een dubbeltje per kuup omlaag, vindt hij. Maar Ton Grotens, directeur van de Gasunie, acht vier cent reëler. Struikelblok: de formule volgens welke die prijs moet dalen. Want dat het aardgas goekoper moet, is geen punt van discussie meer. De standpunten van beide heren op een rijtje. Optreden en uitspraken van 'coming man' Wim Kok worden gekenmerkt door zakelijkheid. Hij laat zich niet prikkelen tot opzienbarende uitlatingen. Politiek zwaar beladen termen als 'strijdpunten' en 'breekpunten' lijken in zijn vocabulaire niet voor te komen. Nuance voert de boventoon in de discussie over de arbeidsduurverkorting (ADV), de sociale zekerheid, maar ook over de kruisraketten. Alles overheersende indruk: de weg naar het Catshuis moet open worden opengehouden. Gesprek met een oud-vakbondsman die nog kreukvrij de politieke arena betreedt. „Eigenlijk vind ik", aldus Grotens, „dat gas zelfs wel een dubbeltje duurder mag zijn dan huisbrandolie, gezien de rompslomp die je van olie hebt. Ik noem dat de premiewaarde. Maar goed, daar praten we dus maar liever niet over in Nederland". GezeUig Al direct nadat het aardgas gevonden werd in Nederland (Slochteren) is door de toenmalige politieke leiders bepaald dat het op commerciële wijze op de markt moest worden gebracht. Dat wil zeggen, aldus Grotens, tegen markt waarde. „Lees de aardgasnota van De Pous (destijds minister van economi sche zaken, red.) er maar op na. Dus niet tegen de kostprijs plus een bepaalde, re delijk te achten winstmarge, maar tegen marktwaarde, dat wil zeggen: tegen de prijs van het alternatief'. Kolen dus. De meeste mensen hadden toen toch een kolenkachel? Grotens: "Nee. Herinner je even de reclame campagne van de kolenhandelaren? Zoiets als: gezellige mensen stoken ko len. Het was de laatste stuiptrekking van de kolenlobby tegen de olie, die, met de centrale verwarming, al helemaal in op komst was. Olie pakte de markt. Huis brandolie was dus ook toen het alterna tief'. Dat hebben de gasverbruikers dan goed gemerkt. Met het oplopen van de olieprijzen steeg elk jaar hun energiere kening. De gasdistributiebedrijven merkten het ook, vooral aan de teruglo pende betalingsdiscipline van hun klan ten, de Nederlandse huishoudens. Van daar dat de Vegin (Vereniging van Gas distributiebedrijven in Nederland), die al een paar jaar tegensputterde, eind 1983 aan de bel trok. Deze club zit namens haar ongeveer 150 leden jaarlijks met de Gasunie om de tafel over de vaststelling van 'een rede lijk te achten kleinverbruikerstarief, zo als het langjarig contract met Gasunie het omschrijft. De Vegin vond het stre ven naar huisbrandoliepariteit niet lan ger redelijk en legde de claim op tafel voortaan te worden behandeld als.groot- verbruiker. „We zijn per slot van rekening de grootste klant van de Gasunie", zegt Ka land. Was dat Vegin-uitgangspunt in dertijd geaccepteerd dan hadden de 150 gasbedrijven, die qua omzet stuk voor stuk toch wel te vergelijken zijn met een forse industrie, aardgas tegen indus trieel tarief kunnen inkopen, dat wil zeg gen: op basis van de lagere stookolie- prijs. één criterium, een redelijke kleinver- bruikersprijs. Welnu, als je het daar in een bepaald jaar niet over eens wordt, dan verandert er gewoon niets; dat lijkt me nogal simpel". Het liep anders. De minister van eco nomische zaken greep in. Gebruik ma kend van de mogelijkheid die de Wet Aardgasprijzen hem biedt, hakte hij de knoop door: hij verhoogde de aardgas prijs met drie cent. Dat gebeurde op nieuw per 1 januari 1985 en nog eens voor 1986, zij het dat het de laatste keer geen drie maar twee cent werd. Zonder btw. Tellen we die erbij, dan is door het ingrijpen van de overheid het gas nu bij na een dubbeltje duurder dan op 31 de cember 1983. Ondertussen voert de Ve gin sindsdien een niet erg vlottend pro ces tegen de Gasunie over de haars in ziens dus onjuiste huisbrandolieformu le. „We zitten met de Vegin inderdaad op twee verschillende golflengten", stelt Grotens van Gasunie vast. „Dat is bij zonder vervelend. We hebben een con tract van twintig jaar. We zijn dus met elkaar getrouwd, kun je wel zeggen, en huwelijksproblemen zijn nooit leuk. Wat mij betreft stappen Ad Kaland en ik het liefst nog morgen naar de minister met een onderhandelingsresultaat op basis van huisbrandolie-pariteit. Kaland doet er verstandig aan dat uitgangspunt te ac cepteren; dat levert het snelst een verla ging van de gasprijs op". En fijntjes voegt hij er aan toe: „In 1971 zijn de Vegin en wij het ook eens geworden over een gasprijsverlaging, met als argument dat huisbrandolie goedkoper was dan gas. Toen gold die olie kennelijk nog wel als acceptabel al ternatief'. Vier cent Dat de prijs van het huishoudelijk aardgas omlaag kan is in Nederland ei genlijk geen punt van discussie meer. Huisbrandolie is op dit moment goedko per dan aardgas, bijgevolg kan de aard gasprijs voor de consument naar bene den. Hoeveel? Grotens: „Daarover kun je wel speculeren, maar het kan morgen weer anders zijn". Volgens Gasunie-voorlichter Ben War ner moetje eerder denken in termen van drie, vier cent dan aan een dubbeltje. De marktnotering voor huisbrandolie is weliswaar een stuk onder de aardgas prijs gedoken, „maar je moet natuurlijk wel vergelijken met de consumenten prijs en niet met de marktnotering. Ik denk datje dan op vier cent zit". Wim Kok: "De VS moeten begrip hebben voor hei feit dat in een democratie de bordjes kunnen worden verhangen (foto ANP» naar 36 uur afgesloten. Maar in het be drijfsleven zijn de gesprekken nog in volle gang. Die 36 uur komen er wel, zij het wat gespreid over dit jaar en mis schien begin volgend jaar". Ingrijpen De financiering van de ADV zou in de knel kunnen komen, nu de inflatie een laagterecord heeft bereikt. De prijscom pensatie, tot nog toe de belangrijkste fi nancieringsbron. valt daardoor nave nant mager uit. Kok: „De ADV kan ook uit de produktiviteitsstijging van de werknemers, nu twee a tweeënhalf pro cent, betaald worden. Verder moeten we creatief gebruik maken van de mogelijk heden die de nieuwe technologieën bie den. We staan voor de keus: laten we de werkloosheid hoog blijven of zetten we een proces in gang van werk delen en maken". Kok onderkent de praktische bezwa ren die kunnen bestaan tegen een door de overheid opgelegde ADV, maar hij sluit niet uit dat ingrijpen op enig mo ment nodig kan zijn. „De herbezetting kun je moeilijk regelen. Dat moet per be drijf gebeuren. Maar ik ken de overheid wel een regiefunctie toe: stimuleren van ADV, wetgeving (beperking overwerk). Liefst in de vorm van een sociaal con tract tussen werkgevers, werknemers en overheid". De PvdA wil blijkens het ontwerpver- kiezingsprogramma de sociale uitkerin gen, nu 70 procent, weer opkrikken tot 75 procent. Maar evenals Den Uyl vindt Kok dat het tempo waarin dat moet ge beuren vooral bepaald moet worden door de economische groei, maar ook door de houding van de eventuele coali tiepartner. „Je moet dat zien over een periode van vier jaar". In de pas Eenzelfde terughoudendheid betracht hij ten aanzien van de koppeling van de uitkeringen aan de loonontwikkeling. „We moeten er alles aan doen om de uit keringen weer in de pas te laten lopen met de lonen. De koppeling moet her steld worden. Maar stel je voor dat er een loonexplosie komt - ik verwacht die overigens niet - en je vertaalt die weer naar de uitkeringen, dan levert dat fi nanciële problemen op. De overheid heeft de loonvorming namelijk niet hele maal in de hand. Ik kan me voorstellen dat beheersing van de loonontwikkeling onderdeel wordt van een sociaal con tract. Het is in elk geval niet rechtvaar dig de uitkeringen te laten achterlopen. De ideologie van dit kabinet: met een la gere uitkering lopen de mensen harder voor een baan, vind ik een gotspe". Zijn gematigde standpunten hebben Kok het imago van een no-nonsense-so- cialist bezorgd. „No-nonsense, dat be grip is wat bevlekt door het huidige ka binet Ik heb niet het gevoel dat ik mü zo onderscheid van veel mensen met ge zond verstand in de partij en in de frac tie. Voorop staat: wat willen we en waar staan we voor. Dat moeten we op een realistische manier zien te bereiken. Niet met dagdromerijen". door Egbert Zijlema Ad Kaland (voorzitter Vegin): "We stellingen". Zoals we inmiddels weten, kreeg de Vegin haar zin niet. Voor het eerst in de geschiedenis van de onderhandelingen tussen groothandelaar Gasunie en de club van detailhandelaren werden ze het niet met elkaar eens. „Dat had moeten tten wel erg diep ingegraven in onze (foto GPDI betekenen", meent Kaland, „dat de prijs per 1 januari 1984 - want daarover praat ten we eind 1983, toen het vastliep - niet gewijzigd had moeten worden. In het contract dat wy met de Gasunie hebben, staat niets over oliepariteiten; er is maar

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23