Na een eeuw Doleantie weer tot elkaar Beweging van Kuyper niet zonder zin geweest ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA U Deze maand is het precies honderd jaar geleden, dat in een tweetal Ne derlandse dorpen rechtzinnige gelo vigen het verband met de hervorm de 'moederkerk' verbraken en als gereformeerden een eigen kerkelijk leven gingen leiden. Die daad - spoedig in tal van plaatsen nage volgd - staat in de vaderlandse kerkgeschiedenis bekend als de 'Doleantie'. (De term komt van een Latijns woord, dat 'treuren' of 'kla gen' betekent). Het was de tweede uittocht van orthodoxen uit de Hervormde Kerk binnen één eeuw. Begon de Af scheiding van 1834 in het Groningse dorp Ulrum (de tegenwoordige Christelijke Gereformeerde Kerken zijn daarvan de voorzetting), de ba kermat van de Doleantie (waaruit de Gereformeerde Kerken in Neder land zijn ontstaan) ligt in Gelder land. Het eerst maakte het kleine Kootwijk zich los van de 'grote kerk', luttele dagen later gevolgd door het nabijgelegen Voorthuizen. Het mag een gelukkige speling van de geschiedenis heten, dat uit gerekend honderd jaar na de Doleantie de hervormden en gere formeerden in dit land op het punt staan te verklaren dat zij zich 'in staat van hereniging' bevinden. Niet dat de feitelijke hereniging, lande lijk gezien, spoedig is te verwachten (sommigen denken heel nuchter aan het jaar 2020maar de twee grote protestantse kerken hebben in elk geval de intentie, de histo risch gegroeide scheidingen zo spoedig mogelijk op te heffen, waar de kerkelijke situatie plaatselijk en regionaal dat maar toestaat. Dat proces naar eenwording maakt een herdenking van de Doleantie nog niet zinloos. Ook be paalde hervormen vinden, dat de gereformeerden hun eigen geschie denis en diepste motieven niet mo gen vergeten, wil althans die nieu we kerk van de toekomst recht doen aan wat men principieel van een 'Kerk van de Reformatie' mag ver wachten. Alsjeblieft geen water in de reformatorische wijn terwille van een door zakelijke motieven op gelegde 'eenheid'. De gereformeerden zijn al aan het herdenken gegaan. Deze week in Kootwijk-Voorthuizen, waar het al lemaal begon. Maar lang niet alle plaatselijke kerken wagen zich daaraan en juichtonen over het uit eindelijke resultaat van een eeuw doleantie zal men niet horen. Daar voor zijn de vragen waarvoor de kerk in deze tijd staat te verschil lend van de kwesties van toén, en leeft het besef te diep dat de tegen woordige generatie juist een geza menlijke aanpak van de kerken vraagt. Centrale figuur in de beweging van de Doleantie was dr. Abraham Kuyper, de latere minister-presi dent. Hij dacht anders over 'kerk-re- formatie' dan de leidslieden van de Afscheiding van 1834, de eerste uit tocht van rechtzinnigen uit de 'va derlandse kerk'. De Afgescheide nen noemden de Hervormde Kerk - waarin de koning dankzij het reglement van 1816 veel invloed had - ronduit 'vals'. Een 'voze ap pel' die moest worden weggegooid. Men scheidde zich dan ook radi caal af van allen die niét van de kerk waren, en dat waren al diege nen die in de Hervormde Kerk ble- door S. J. de Groot Kuyper wilde die weg niet op. Voor hem was het door de over heid aan de kerk opgedrongen reglement meer een schil, en daar onder vandaan moest de blanke pit van de plaatselijke kerken worden losgepeld. Omdat men het regle ment, met zijn ruimte voor allerlei afwijkende opvattingen, verwierp, veroorloofde men zich ook de vrij heid om synodebesluiten, geno men op basis van dit reglement, te negeren. Men bleef zich voluit als 'hervormd' beschouwen binnen het oude kerkverband. Een refor matie dus van binnenuit. Op den duur werd de synode dat toch te gek. Ongeveer negentig procent van de Hervormde* Kerk ging niet met Kuyper mee. Gebou wen werden dan ook aan de 'dole renden' onttrokken, maar die lie ten zich niet uit het veld slaan; ze geloofden er heilig in, dat ze voor de hele kerk de last van 1816 moes ten afwerpen. Twee jaar na de Doleantie, dus in 1888, zag de Amsterdamse gerefor meerde kerkeraad zich nog steeds als het gezaghebbende orgaan over alle hervormden in de hoofdstad. En dat waren er toen 175.000. Op de kerkeraadsvergaderingen werd nog precies dezelfde presentielijst voorgelezen als vóór de Doleantie. Vanzelfsprekend was steeds een groot deel van de kerkeraad per manent afwezig Paneel uitgezaagd De Doleantie was oorspronkelijk bedoeld als een beweging om de Hervormde Kerk te reorganiseren, terug te brengen naar de basis van haar ontstaan ten tijde van de Re formatie (17de eeuw). Maar dat is De gereformeerde kerk in Leiderdorp, de eerste Doleantie-kerken. door allerlei oorzaken niet gelukt en dus liep het uit op een kerksplit- sing. Kuyper wilde een kerk met zelfstandige gemeenten in plaats van een kerk waarin een door de vrijzinnige burgerij beheerste sy node het voor het zeggen had. In 1872 al - twee jaar nadat hij predikant in Amsterdam was ge worden - nam hij het in een bro chure op voor ouderlingen die zich voortaan wilden onthouden van 'godsdienstige verrichtingen' door vrijzinnige predikanten. In datzelf de jaar ontstond een vereniging van gelijkgezinde orthodoxe ker keraden die de bezittingen van de gemeenten wilden veiligstellen voor het geval het tot een conflict met de hogere kerkbesturen zou komen. In 1883 publiceerde Kuyper zijn 'Tractaat van de Reformatie der Kerken'. Daarin keerde hij zich te gen een synodale formule voor aanstaande predikanten, waarin van hen niet langer een 'band aan de belijdenis' werd gevraagd, maar slechts de bereidheid om de 'belan gen van het Godsrijk' te bevorde ren. Deze mistige formule legde een zwaar accent op de eerbiedi ging van de bestaande reglemen ten. De verhouding tussen vrijzin nigen en orthodoxen verscherpte zich, toen 250 kerkeraadsleden, on der leiding van Kuyper, besloten alléén orthodoxe predikanten toe te laten. In 1885 kwam het conflict over de zelfstandigheid van de plaatse lijke gemeenten tot een uitbar sting. De Amsterdamse kerkeraad weigerde attestaties (bewijzen van lidmaatschap) af te geven aan cate chisanten van vrijzinnige predi kanten. Nadat de synode hun han delwijze had afgekeurd, werden de tachtig kerkeraadsleden (op 4 ja nuari 1886) geschorst omdat ze er op uit zouden zijn het kerkverband te verbreken. Twee dagen later forceerde Kuy per met een aantal geestverwanten de toegang tot de consistoriekamer en het daar aanwezige archief van de Nieuwe Kerk in Amsterdam door een deurpaneel uit te zagen. Zo probeerden zij de bestuurs macht in de kerkelijke gemeente en de zeggenschap over de kerke lijke goederen te behouden. (Die vermaarde deur is nu te zien iri het museum voor kerkelijke kunst 'Het Catharijneconvent' in (foto Wim Dijkman) Utrecht). Op 1 december 1886 werd de afzetting van de Amsterdamse kerkeraadsleden definitief en kon den zij optreden als kerkeraad van de dolerende kerk. 'Rooms' rook buit Was in 1886 al een aantal doleren de gemeenten ontstaan, het jaar daarop gebeurde dat georgani seerd op grote schaal. In tientallen plaatsen zagen hervormde ge meenten hele groepen bezwaarden vertrekken. Dat ging soms met fel le emoties en schermutselingen ge paard, waarbij de politie zelfs moeite had om de orde binnen en tussen de verschillende protestant se kampen te handhaven. De toenmalige organisatie van de Hervormde Kerk en het optre den van de dolerenden zelf maak ten een breuk onvermijdelijk. Veel hervormden waren bang voor or thodoxe dictatuur en onder de be zwaarden was er toch een groot aantal dat een eigen kerkelijk le ven wilde. De nieuwe kerk was niet meer tegen te houden. Liberalen zagen in de leider Kuy per- gedoodverfd als 'staatkundig- kerkelijk partijhoofd' - een veel groter gevaar voor de maatschap pij en haar vrijheden dan in Dome- la Nieuwenhuis, ex-dominee en voorman van de socialisten. En de pauselijke nuntius mgr. F. Spolverini rook buit. In een rap port voor Rome schreef hij, dat de ze protestantse broedertwist voor zijn kerk een unieke kans was om de verdwaalde schapen te laten zien welk een erbarmelijk onder komen hun kerkgenootschap bood vergeleken met de Heilige Moeder kerk. Hij vroeg een paar roomse publicisten een pamflet te schrij ven, dat gratis onder de protestan ten zou worden verspreid. Een ver zoek overigens dat maar weinig ge hoor vond. Volgens de gereformeerde eme ritus-hoogleraar D. Nauta (87) is de Doleantie geen ordinaire 'machts strijd' geweest. "Als Kuyper er niet was geweeest, kan men niet bewe ren dat de beweging van weinig be lang zou zijn gebleven", schrijft hij in 'Centraal Weekblad' van vorige week. "Het ging niet om meningsver schillen van ondergeschikte bete kenis, al waren er toen ook wel kwesties zónder diepere beginse len". "De Doleantie was een kerke lijke beweging, waarbij de zaak van de kerk als zodanig in het ge ding was. De kerk in de 19de eeuw beantwoordde, naar het besef van de bezwaarden, niet meer aan het echte beeld uit de Reformatie, zo als zij zich naar haar duidelijke be lijdenis behoorde te vertonen. De oude kerkorde was aan de kant ge schoven en de bepalingen die er voor in de plaats waren gekomen droegen er in sterke mate toe bij, dat in feite gehandeld kon worden in lijnrechte strijd met de kerkelij ke belijdenis". Tumult in Leiderdorp In Leiderdorp ontstond de dole rende kerk in juli 1886. Niet zonder verbaal en fysiek geweld binnen en buiten de ke 'cmuren. Politie en justitie moesun in het geweer ko men om de twistenden te scheiden. De nieuwe kerkeraad verklaar de, dat in de hervormd-synodale organisatie het 'koningschap van Christus over de kerk' geheel en al werd miskend. En dat er voortdu rend reglementen werden gemaakt om de kerk te doen vervreemden van haar belijdenis en gebonden heid aan Gods Woord. "Alle bestrijding van het Woord Gods en alle afwijking van de daar op gegronde Belijdenis der Kerken door de hoogere Besturen worden straffeloos geduld, terwijl diezelf- Abraham Kuyper ...'staatkundig-kerkelijk partij hoofd'... de Besturen tot vervolging spoedig gereed zijn wanneer door iemand tegen de uiterlijke reglementaire eenheid ook maar iets wordt ge daan". Op grond daarvan verklaar de de Leiderdorpse kerkeraad, de hogere hervormde besturen niet langer te erkennen. Honderd jaar later zijn hervorm den en gereformeerden in Leider dorp een eind gevorderd op weg naar een geïntegreerde kerkenge- meenschap. De tijd heelt alle won den. Professor Nauta erkent, dat de Doleantie slechts ten dele is ge slaagd. Er is reden om te onderzoe ken of en in hoeverre in de praktijk fouten zijn gemaakt. "Hebben de stappen die men toen nam wel al tijd de toets der kritiek kunnen doorstaan, en heeft men bij bepaal de maatregelen wel het vereiste ge duld opgebracht?" Toch is het streven van toen niet zonder zin geweest. De Hervormde Kerk vertoont niet meer het beeld van 1886. Na de Tweede Wereld oorlog ging zij met een echte ker korde, zonder inmenging van de overheid, een nieuw tijdperk in. Nauta: "Wij zien ons nu geplaatst voor andere vragen in de onderlin ge relatie. Het zijn de vragen van samen-op-weg". Vernieuwing is nodig en goed, "maar geen mo ment mag uit het oog worden ver loren, dat de kerk trouw blijft aan haar uitgangspunten bij de Refor matie". "Daarom is het zich bezig houden in dit jaar met de geschie- Frisse lucht Ook de (rechts-orthodoxe) Gere formeerde Bond en de confessio nelen in de Hervormde Kerk, die de oude kerk altijd trouw zijn ge bleven, herinneren op hun manier de kerk van de Doleantie - met het oog op 'Samen op weg' - aan de diepste beweegredenen achter haar ontstaan. Want vooral de rechts-hervormden vertrouwen de gereformeerden van 1986 niet zo erg wat betreft hun vasthouden aan de belijdenis van de Reforma tie en het gezag van de bijbel. Wor den door het samengaan met de ge reformeerden ónreformatorische en ónbijbelse denkbeelden niet ge weldig versterkt? De hervormde predikant-publi cist dr. Spijkerboer (Amsterdam) vindt de gereformeerden veel ope ner geworden. "Ze hebben hun bastions verlaten en wandelen nu over het vrije veld", zei hij vorige week in een interview met het nieuwe maandblad 'Kerkelijk Ma gazijn' (van Niek Scheps). Spijkerboer behoort niet tot de rechtse orthodoxie in zijn kerk. maar toch denkt hij af en toe, dat de gereformeerden wat lopen te waggelen in die frisse lucht. "Als ik ze soms hoor, denk ik: twintig jaar geleden mocht ik bij jullie niet op de kansel staan omdat ik hervormd was, maar zouden jullie misschien nu nog eens in je belijdenisge schriften willen kijken wat er ei genlijk staat?" Toch zit er voor hem wel degelijk 'muziek' in een samengaan. "Er zijn geluiden te beluisteren waar uit blijkt, dat het in de goede rich ting gaat. Het kan dan wel een klein vlammetje zijn, maar je moet toch proberen dat vlammetje hel der te krijgen". De breuk van 1886, zegt Spijkerboer, is toch iets ver schrikkelijks geweest. "Misschien komt er nu een kans om die te he len". Zelf wil hij er al het mogelijke aan doen. Niet alle publicisten zijn zo posi tief. Drs. K. van der Zwaag van het Reformatorisch Dagblad heeft er niet het minste vertrouwen in. Hij weet al precies, hoe die ene protes tantse kerk eruit zal zien, "getuige het feit dat de toch al redelyk vrij zinnige Hervormde Kerk nu ook nog eens de failliete boedel van de gereformeerden moet overne- Maar dót is dan ook het oordeel van iemand bij wie alles wat scheidt altijd zwaarder moet we gen dan wat verbindt oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Westera-Franke, opendeurdienst, mmv Leids Kerkkoor; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Jansen (nam. mmv Leidse cantorij); Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Ste- venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Boven berg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 kand. H. P. de Roest. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan; Oude Vest 10 ds. koolstra; Maranathak. bi-v. Duyn, L.dorp; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 kand. T. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Nijland, Exloermond. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Faber, Nederhorst- den Berg, en evang. Dikkes. Evang. gem. Meren wijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11 avondmaal. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. Schreuder. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. J. Maasbach-Wereldzending Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ds. Twillert. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorscholen) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) 9.45 mensenwijdings- dienst, in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 dr. Haitsma. Gerëf. Kerk 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Den Har- tog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. Heijmans; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; G. Herder kerk 10 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Taselaar, ha; De Bron 9.15 ds. Taselaar, ha, 10.15 en 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Mars diep) 10 dr. Dirksen, Leiden, ha; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Van Medevoort, Den Oever; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Verploeg, Ermelo, 6.30 kand. Lammers, Scherpenzeel. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. De Jong, Boskoop; Salv.kerk 10 dr. v. Raalte, Driebergen, 6.30 ds. Moet, Woerden. Ge ref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Kleingeld, 4.30 kand. Bruintjes. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 en wo. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Mietes. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. G. Goessens, 6.30 ds. C. de Jong. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Siccama, Aalsmeer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Boer, 6.30 ds. v. Gorssel, Gouda. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Assies. Geref. Gem. 9.30 en 6 lees- dienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Roelofsen, Zeist, 6.30 ds. Eij- senga, Zw.dam; Salv.kerk 10 ds. Rich ter, Hattem, 6.30 ds. Trouwborst, Vlaar- dingen; Bethl.kerk 10 kand. Graafland, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 10 ds. El- derman, 6.30 ds. v. Wattum, Rijswijk, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Room. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 5 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Stelwagen, Rijswijk, gez. jeugddienst. Chr. Geref. Kerk 9 ds. v. 't Spijker, Zutphen, 3 ds. Bijkerk, Delft. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Hassefras, Maasdijk, jeugddienst. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, ha, 5 ds. Krispijn, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, Vinkeveen, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Nieu- wenhuijze, Mijdrecht. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. A. Baas, 6 ds. Bronsgeest. Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Bouman, Schevenin- gen. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, 3 ds. v.d. Woude, Wassenaar, met gehandicapten. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 5.45 zang, 6 ds. Sjollema, jeugddienst; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. v. Sliedregt; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Ho- vius; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoeksteen (Burgersdijkstraat) 10 hr. J. L. van Kempen, dovendienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v. Waasber- gen, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfa- tork. 9.30 ds. Kersten, 5 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, opendeurdienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 kand. Bruintjes, Leerdam, in Vredeskerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Hemstede, Leiderdorp, 7 dr. Bade, opendeurdienst. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 prof. mr. Reugebrink, 3 ds. Bovenberg, met gehandicapten, 6.30 mevr. ds. Visser; Hoofdstr. 10 ds. Brom- met; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijf- tigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Aal- ders, 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. boer, Baarn, 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Broer. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 kand. Scheringa. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 prof. Troost, A.dam. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 ds. Witzier. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Groningen, ha. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. M. A. Brands, ha. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpol der zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Kaumi uit Oeganda. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ge braad, Nunspeet, 6.30 kand. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Hummelen, Eg- mond, 7 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Bergsma, 4.30 ds. Rang. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat 7, zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 hr. Kat, Ouderkerk a.d. Amstel. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. Kuijt; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v.d. Beek, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golf baan) 10 hr. K. J. Visser. Geref. Kerk kerk 11 ds. Wolthuis, Heemstede; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Krispijn, Hillegom; De Zilk 10 ds. Hem mes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. H. Zoek, 7 ds. Koo man. Geref. Kerk 10 ds. Veenstra. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 en 4.30 kand. J. van Tuil. Ned. Ge ref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Bruins, Vlaardingen. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Ryksen. Ende geest 10 mevr. M. A. Bosman-Huizinga. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 mevr. Teusink-Meyer, Alphen, 5 ds. Stam, Leidschendam. Remonstr. Gem. ds. Boswijk. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 drs. Ko- ning-Polet Gouda, jeugddienst, 6.30 ds. Ribberink. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. De Kuiper, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. J. Schout (legerpred.), Lochem. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30 kand. J. de Jong, Werkendam, 4.30 ds. v.d. Velden, Woer den. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot. Ge ref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4.30 ds. B. Kamphuis. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Bnigk. 9.30 en 5 ds. Maasland, ha; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Imm.kerk 10 ds. Hulst. 5 hr. L. IJska, Den Haag. Ge ref. Kerk Kruisk. 10 ds. Bongers, 5 ds. Mondeel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. geen dienst ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, R.dam, 7 ds. Gebraad, Nunspeet. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Eschbach, Nootdorp, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30.en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Frinsel, A.dam. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 opendeurdienst kapt. Bergsma van L. des Heils Leiden, mmv muziekkorps. Geref. Kerk 10 ds. W. Baas. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. Luikinga, Beverwijk. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Bate laan, Voorschoten, 6.30 ds. Weegink, Heerde. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 4.30 ds. Vermaat Maassluis, ha; Kievietk. 10 dr. v. Brug gen. ha; Messiask. 10 dienst in Zijllaan- kerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Zouten- burg. Voorburg. Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 10 ds. De Graaff, Nieuwveen, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi. 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk) geen dienst Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand Schuurman, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 9.30 ds. Snel, Rijnsburg, 6.30 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus Rk Kerk St Jan zat. 7 30. zo. 9 30; Chr. Dienaark. zat 7. zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Weegink, Heerde, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 zie herv. gemeente. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11