Onbegonnen Werk Totaalweigeraar wil in de gevangenis studeren Lijst 5, lijst 6 of lijst 7: een kwestie van bijgeloof 'Renovatie voor de gemeente een te grote krachttoer' Instemming met plan parkeergarage en Marca VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 Leidse kroniek door John Kroon Analfabetsime Als een commissie van de Euro pese Gemeenschap op bezoek komt, is dat meestal een reden om de vlag uit te steken, want rond die lieden hangt gewoonlijk de sfeer van geld en zakendoen. En daar pikken we graag een graantje van mee. Een heel enkele keer roept een bezoek van zo'n commissie zeer gemengde gevoelens op Deze week arriveerde in Nederland een vijftien personen sterke dele gatie van de Europese Gemeen schap die belast is met een onder zoek naar de strijd tegen het analfabetisme in de landen van de EG. De commissie verbleef drie dagen in ons land en hun eerste bezoek betrof....Leiden. Waarom van alle plaatsen in dit land uitgerekend Leiden? Ach, je zal het wel moeten zien als een compliment. In Leiden ge beurt er het een en ander op dit gebied met behulp van cursussen als 'Ouders op Herhaling' e.d. En daar kan de EG-commissie wat van leren. Als er niks wordt ge daan aan dit euvel komt zo'n commissie geen steek verder. Dan hebben ze in zo'n plaats ook niets te zoeken. Lof dus, niets dan lof voor Leiden. Een voorbeeldfunc tie, meneer. Maar ja, elke medaille heeft een keerzijde. Als je de berichten in de kran ten over het bezoek leest, bekruipt je onwillekeurig het gevoel dat het analfabetisme in deze stad danig heeft wortel geschoten. Oh. dat beeld is stellig vals, hoor. Steden die voor het probleem van het analfabetisme de kop in het zand steken, moeten niet den ken dat het er dddrom ook niet is. Maar toch, maar toch. Als een staflid van 'Ouders op Herha ling' aan de Herensingel de EG- commissie meldt dat het onder- wijsteam vorig jaar "gillend gek" werd vanwege het grote aantal aanmeldingen, dan moet je maar hopen dat het een posi tieve uitwerking heeft op het beeld dat anderen over Leiden hebben. Jdren hebben er onzinnige praatjes over deze stad gecircu leerd. De bevolking hier zou een zeer lage intelligente paren aan een zeer hoog bierverbruik. En nog zowat van die flauwekul. Er kleinigheid nodig om dat soort verhalen in de wereld te helpen. En het blijkt vaak Onbe gonnen Werk ze te bestrijden. Vandaar de vurige hoop dat de goede strijd tégen het analfabe tisme Leiden niet zal drukken in de hoek vdn het analfabetisme. Op zijn kop De politie zal Leiden in mei op zijn kop zetten, zo meldde de krant deze week. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het nieuwe Bureau van Poli tie aan de Langegracht wemelt het in die maand van de feeste lijkheden die vaak een interna tionaal tintje hebben. De 40ste In ternationale Politie Sterrit zal in Leiden haar finish beleven, er komt een "internationaal politie- muziekgebeuren"een kleder drachtenoptocht, politievoetbal- match en ga zo maar door. Is een politiebureau, hoe nieuw ook, eigenlijk wel zo leuk om er uitgebreid feest voor te vieren Nou, dit is wel een héél zure op merking, dus die trekken we in. Politiek café Het politiek café dat de VVD- afdeling Leiden vorige week don derdag in het Koetshuis bij De Burcht organiseerde, had een wel heel schrale opkomst: als er tien leden zich bij de tap meldden, was het veel. En de VVD-leiding had nog wel op een degelijke op komst aangedrongen, gezien de gastspreker van die avond, nie mand minder dan de liberaal- vriendelijke PvdA-wethouder Dick Tesselaar. Meestal zijn de li beralen er na zo'n oproep ook, want in die gelederen kent men nog discipline. Waarom dan nu niet? Er werd wat gemompeld dat velen op wintersportvakantie waren. Tja, dat kan gebeuren. Of misschien lag het onder werp van Tesselaars causerie ('Aanbestedingen in de gemeente Leiden') hen wat zwaar op de maag. Voor liberalen hoeft wat dat betreft de onderste steen niet boven. moet doen? Een normaal mens is geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Toch kunnen politici zich vreselijk druk ma ken om zo'n nummer. Dat bleek deze week bij de stemming over de lijstvolgorde voor de zittende partijen bij de komende raadsverkiezingen. Jan Brands, vier jaar geleden als raadslid voor de CPN gekozen, maar inmiddels geen lid meer van deze partij, gaf het startsein voor een merkwaardig geschuif met stemmen, dat twee raadsle den van de PvdA er toe noopte niet op hun eigen partij te stem men om te voorkomen dat er tus sen de Socialistiese Partij (SP) en D66 en vervolgens tussen D66 en Links Leiden zou moeten wor den geloot. De PvdA schonk een stem aan zowel D66 als aan Links Leiden en daarmee werd het gewenste resultaat bereikt. Optimisten ter linkerzijde zullen nu wellicht denken dat bij zoveel uiting van saamhorigheid niets nog de vor- Leidenaars moeten er niet van opkijken, aldus de krant, als op een dag in mei een bobby (een En gelse politieagent) het verkeer in het Leidse stadscentrum regelt. Een bobby - dat betekent dus een dagje linkshouden. Meer dan al die feestelijkheden zal ddt de stad op haar kop zetten, daar kun je zeker van zijn. Een hoop politie in mei binnen Leidens poorten. Een slechte maand voor dieven, inbrekers en ander gespuis? Dat hopen we maar. Feestvieren en tegelijk sur veilleren - het wordt vooral een zwaar maandje voor de Leidse politie. En in juni zal op het poli tiebureau onder leiding van de bonden de discussie wel losbre ken over de vraag: is feestvieren ook werk en zo ja, wanneer wordt het uitbetaald? Enfin, voor tien man behoefde de wethouder niet van wal te ste ken. dat vond men bij de VVD te gênant. Hij werd hartelijk be dankt voor zijn komst en kreeg zonder dus enige prestatie te le veren, de voor hem aangeschafte fles wijn in handen gedrukt. Die socialisten komen tegen woordig wel heel gemakkelijk aan hun drank, hoor. Op weg naar de uitgang riep Tesselaar de liberalen nog toe: "Tot betere tijden". Want de band PvdA-VVD is in Leiden niet kapot te krijgen. Lijstnummers Zou het waar zijn dat het bij de verkiezingen iets uitmaakt of een partij zich de toevoeging lijst 5 of kan veroorloven of het met lijst 6 ming van een links college na de verkiezingen in de weg zal staan, maar PvdA-fractieleidster Ma- rietje van der Molen sprak deze suggestie deze week desgevraagd met kracht tegen. En juist zij had haar stem aan Links Leiden gegeven. De PvdA hield trouwens als grootste partij nog net genoeg stemmen over om het lijstnummer één voor zichzelf te kunnen behouden en zo zie je maar dat socialisten goed in de gaten houden wanneer ze gul kunnen zijn. Blijft de vraag waarom Jan Brands zijn stem aan de SP gaf. Brands hart ligt tegenwoordig bij de VCN, de groepering die van de CPN is afgescheiden. Maar deze partij doet niet mee aan de verkiezingen in Leiden. Van zijn vroegere partij, de Jan Brands: sans rancune' CPN, moet Brands niet veel heb ben. Die is hem veel te verticaal en de al te innige samenwerking met PSP en PPR zint hem ook niet. Als hij voor iemand in de huidige raad sympathie heeft, dan is dat voor Cor Vergeef van de SP. Links Leiden (PSP, PPR, CPN), VCN, SPde vele afkor tingen duiden al op het bekende gekrakeel in het radicaal linkse kamp over de vraag wie het meest zuiver in de leer is. Slechts te vergelijken met discussies tus sen binnenverbanders en buiten- verbanders, artikel 31-aanhan- gers en al die andere groeperin gen die kerkelijk Nederland tot op het bot hebben versplinterd. Gekrakeel dat er steevast toe- leidt dat men elkaar meer be vecht dan de gemeenschappelijke vijand, bijvoorbeeld het Kapi taal of de Paus. Toch beweerde Brands dat hij zich niet door dit soort gevoelens had laten leiden, toen hij als ex- CPN'er niet zijn stem gaf aan de combinatie van CPN, PSP en PPR. Iedere partij, mits niet fas cistisch, had mijn stem kunnen krijgen, zegt Jan, maar het was nu eenmaal de SP die er om had gevraagd. Zou dat echt waar zijn? Zou de horizontale communist Jan Brands desgevraagd ook op de VVD hebben gestemd? Alleen al de veronderstelling doet het in Moskou en Peking donderen. Rob van Lint: emancipatie- kampioen. (archieffoto's) Rancune is een menselijke ei genschap en komt zeker in de po litiek regelmatig voor. Maar zoiets erkennen, dat valt niet Lijstnummers (2) Is nog steeds niet de vraag beantwoord, wat het voordeel is van lijst 5 boven lijst 6. Dat zal wel een kwestie van bij geloof zijn. Te vergelijken met de voetballer die nog altijd dat vie ze truitje onder zijn shirt draagt omdat het zes jaar geleden daar in zo goed ging en die in de kleed kamer altijd bij het derde haakje van links gezien vanaf de dou ches wil zitten. Al dat bijgeloof, zou het ergens goed voor zijn? De Centrumpartij in Leiden heeft lijst 13 gekregen. Emancipatie Waarvoor de vrouwen vijftien jaar geleden nog op de barrica des stonden is nu bijna de ge woonste zaak van de wereld. Emancipatie. Vrouwen en man nen met gelijke rechten op de ge meenschappelijke tandenborstel en om de beurt de wc boenen. In Leiden heeft het gemeentebe stuur dat ook beseft: Henriëtte van Dongen is emancipatie-wet houder. Het emanciperen wordt krachtdadig aangepakt en bijge houden. Er is inmiddels zelfs ambtenaren-jargon voor uitge vonden dat krioelt van termen Bijdragen: Ruud Paauw en Raymond Peil als 'actieplan emancipatiebeleid' en de bijbehorende 'voortgangs rapportage'. Toch vindt kampioen-emanci- pateur Rob van Lint (Links Lei den) dat de wethouders, afgezien dan van Van Dongen, blijk geven van een duidelijk waarneembare emancipatie-moeheid. "Bij de be handeling van de voortgangs rapportage waren wethouders, maar ook veel raadsleden, niet aanwezig", kraaide Van Lint de ze week in de vergadering van de gemeenteraad. Laat niemand Van Lint direct als emancipatie-maniak bestem pelen (er wordt gefluisterd dat hij bij de groenteboer(in) altijd even veel mannetjes- als vrouw tjes-spruitjes koopt). Dit Links Leiden-raadslid ondersteunde zijn woorden met wel degelijk sprekende voorbeelden. Burgemeester Cees Goekoop kreeg een veeg uit de pan, omdat die vindt dat alleen daar waar binnen de gemeente een over wicht aan mannen werkt, vrou wen de voorkeur krijgen bij solli citaties. Onder de arrestantenbe- waarders, die straks nodig zijn in het nieuwe politiebureau, is geen overwicht aan mannen. Die mensen zijn er zelfs helemaal nog niet. Dus hoeft de gemeente in de wervingsadvertentie niet aan te geven dat vrouwen de voorkeur hebben, schetste en hekelde Rob van Lint Goekoops redenering in deze. En wethouder Kuijers dan: "een onderzoek onder de patiën ten in Endegeest, om te zien of vrouwen vaker bepaalde syndro men oplopen dan mannen, of misschien meer vrouwelijk perso neel op bepaalde afdelingen no dig is, dat vindt Kuijers nergens voor nodig", trok Van Lint ver der van leer. PvdA-er Anneke Boot had ech ter een pasklaar antwoord op de verwijten van Van Lint. "De PvdA is de enige partij die vijf tig procent vrouwen op de lijst heeft staan voor de gemeente raadsverkiezingen, en dan om en om met de mannen. Dat heeft Links Leiden niet", zei ze op een toontje van 'dat is pas emancipa tie'. Toen begon uiteraard het over en weer geschreeuw en hamerde burgemeester Goekoop het gekijf af. Terecht. Want na zo'n uit spraak kun je eigenlijk alleen maar met stomheid geslagen zijn. En niet alleen figuurlijk. LSb steunt scheikundestudent LEIDEN - Totaalweigeraar. De 20- jarige Jeroen van der Sluijs, derde jaars student scheikunde aan de Leidse universiteit, wist dat hij voor dit Vergrijp', het weigeren van dienstplicht èn vervangende' dienstplicht, ooit nog eens in de ge vangenis zou belanden. Afgelopen woensdag was het zover. Om zes uur 's morgens is hij door de mare chaussee van zijn bed gelicht en overgebracht naar de militaire strafinrichting Nieuwesluis in af wachting van zijn veroordeling. Waar hij precies terecht komt om door Saskia Stoelinga zijn straf van vermoedelijk een jaar uit te zitten is nog een vraag. Giste ren is hij wel overgebracht naar de jeugdgevangenis in Haarlem. Of dat zijn definitieve bestemming is, is nog onduidelijk. In het proces wordt hij overigens bijgestaan door avocaat Prakke uit Amster dam. De Leidse Studentenbond (LSb), i Van der Sluijs bestuurslid is, probeert hem waar mogelijk is te steunen. Niet alleen moreel, maar ook wat onderwijsvoorzie ningen betreft. "Het recht op on derwijs kan hem zelfs in de gevan genis niet worden ontzegd", aldus een van zijn vrienden. Hij hoopt dat de tentamens voor Jeroen ge woon door kunnen gaan en zal sa men met de studiecoördinator pro beren om daarvoor alles in het werk te stellen. Van der Sluijs, die ook al enige jaren lid is van de Jonge Socialis ten in Leiden, is totaalweigeraar. Vele malen heeft hij voor de ver schillende instanties van het mi nisterie van Defensie op papier uit gelegd waarom hij niet gekeurd wenste te worden en waarom hij geen beroep deed op de wet gewe tensbezwaren. Strijdmiddel Zijn vrienden proberen het uit te leggen. "Jeroen is tegen elke vorm van geweld. Hij wil dat het leger verdwijnt. Als je een beroep doet op de wet gewetensbezwaren word je volgens hem op een zijspoor ge zet en ben je ongevaarlijk. Hij wil juist dat het systeem gaat wanke len en mensen aan het denken wor den gezet". Met andere woorden: hij wil zijn weigering als strijdmid del gebruiken tegen het militaris me. Van der Sluis wil zich daar voor actief inzetten. Daarnaast spelen nog een hele boel andere motieven bij hem een rol. Wederom worden er een paar door zijn vrienden verwoord: "De miljarden van de bewapening kun nen beter worden besteed aan de ontwikkelingslanden; leger een mannenmaatschappij; weigeren om mensen te leren vermoorden; verwerpen van machtsstructuren; verachting voor wapeniridustrie; niet verantwoordelijk kunnen zijn voor eigen daden". Het belangrijkste vinden zijn vrienden dat hij serieus wordt ge nomen. "Dat is onze enige hoop". Ook zijn ouders uit Nieuwegein - zijn vader is daar dominee - hopen dat. Zij staan volledig achter de principes van hun zoon. Zijn moe der zegt het zo: "Hij is glashelder in zijn motieven. Hij kan het ook goed op schrift zetten. Dat deed hij al heel jong. We hebben uitgebreid over zijn motieven gesproken. Het Tesselaar inDe Krant': LEIDEN - Het plan voor de bouw van een parkeergarage en een Mar- ca-kledingfiliaal op het Ir. Dries- senplein heeft gisteravond het groene licht gekregen van een meerderheid in de raadscommis sies voor volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en economische za ken. De Haagse project-ontwikkelaar Erica Beheer BV heeft enkele maanden geleden een plan gedropt bij de gemeente met de medede ling zo snel mogelijk aan de slag te willen. Het college van B en W heeft vanaf het begin geen misver stand laten bestaan over haar op vatting met de planontwikkelaar in zee te willen gaan. Het gemeente bestuur meent snel te moeten in spelen op de komst van Marca naar Leiden omdat het kledingfiliaal an ders naar Leiderdorp op Leid- schenhage zou gaan. Een ruime meerderheid in de gezamenlijke vergadering van enkele raadscom missies bleek die opvatting te de len. Onduidelijkheid Kritiek op de gang van zaken kwam er van de fractie van Links Leiden. Van Lint wees er op dat de Marca-vestiging een uitbreiding betekent van het kemwinkelappa- raat en in strijd is met het struc tuurplan van de gemeente. Het raadslid verweet de wethouders Peters (ruimtelijke ordening) en Fase (economische aangelegenhe den) de raadsleden met een kant en klaar plan te confronteren zonder dat een idee bestaat over de gevol gen die de parkeergarage en het Marca-filiaal zal hebben voor de winkels aan de Haarlemmerstraat en de verkeerssituatie ter plekke. "Als Erica volgende maand met een plan komt om aan de Morssin gel (het BOM-terrein) een parkeer garage te bouwen met filiaal van een concurrerende winkelketen springt het gemeentebestuur daar dan ook meteen op in?", wilde Van Lint weten. En: "Hoe verhoudt de keuze om daarop in te spelen zich tot de visie op het kernwinkelappa- raat"? Volgens Van Lint bestaat daarover volstrekte onduidelijk heid. "Kortom: geen beleid met vi sie", sprak hij. Het raadslid hekelde ook de op stelling van de PvdA die in haar verkiezingsprogramma heeft staan dat eerst het functioneren van de Sanders-garage moet worden geë valueerd alvorens over een derde parkeergarage kan worden gespro ken. "Dat programmapunt is al voor de verkiezingen achterhaald", aldus Van Lint. Kritiek had de fractie van Links Leiden ook op de wijze waarop de plannen bekend zijn gemaakt. Van Lint zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat het college al lang op de hoogte is van de plan nen van Erica en dat de zaak ken nelijk al beklonken is voordat de raad is geïnformeerd. Wethouder Peters ontkende dat laatste en zei de commissieleden juist in een zo vroeg mogelijk sta dium te informeren. De wethouder zei niet de indruk te hebben dat een onderzoek naar de gevolgen voor winkels en verkeer de opvat ting over het al of niet bouwen van een parkeergarage annex Marca- vestxging zou veranderen. Wethou der Fase (economische aangele genheden) zei er van overtuigd te zijn dat de komst van Marca juist een versterking betekent voor de Haarlemmerstraatwinkels. Wethouder Peters verklaarde niet elk plan uit de hoek van plan- ontwikkelaars te willen honoreren. Hij wees er op dat het Ir. Driessen- plein door de raad is aangewezen voor parkeren, en het terrein aan de Morssingel niet. Hoekema (D66) zei de opvatting van Links Leiden te delen dat het ontbreekt aan een heldere filosofie uit de economi sche hoek en dat het college zich baseert op 'natte vingerwerk'. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen deed de suggestie om in het bouwplan een plek in te ruimen voor het café De Schmidsche, dat moet verdwijnen uit de Van der Werfstraat. Wethouder Peters liet blijken daar weinig voor te voelen. Bakker (WD) vroeg om vervan gende parkeergelegenheid als de bouw aan het Ir. Driessenplein is. begonnen. "Daar zal naar gekeken worden", aldus Peters. Ook aan het uiterlijk van de parkeergarage en het bewonersparkeren zal nog de nodige aandacht worden besteed, zegde de wethouder toe. LEIDEN - Het plan voor de bouw van een negen verdiepingen tel lend woongebouw op het braaklig gende terrein aan de Morsweg heeft gisteravond de instemming gekregen van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Een eerder plan, voor een negen tien verdiepingen tellende woonto ren, sneuvelde vorig jaar in de commissie. Het D66-raadslid Hoe kema, voorstander van het vorige hoogbouwplan, voerde gister avond als bezwaar tegen het huidi ge bouwplan aan dat "het zo laag is". De la Mar (tegenstander van de woontoren) zei ook niet onder de Woonflat aan Morsweg mag er komen indruk te zijn van het nieuwe ont werp en zou graag een markanter gebouw op de bewuste plek zien. Van der Molen (PvdA) verwoordde dat het compromis uiteindelijk ie ders instemming kon hebben. Voorzitter Van Rij van de Wo ningbouwvereniging Leiden, die de woningen gaat beheren, sprak zijn zorg uit over de hoge huren die uit het bouwplan zullen rollen (on geveer 600 gulden per maand). De woningbouwvereniging wil boven dien af van de blokverwarming in het plan en wil een tweede lift om de woningen voor ouderen te kun nen bestemmen. Die twee dingen zullen het plan echter nog duurder maken. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zei ook geen blokverwar ming te willen en beloofde het plan nog eens op z'n merites te zullen bekijken om de woningen zo be taalbaar mogelijk te houden. LEIDEN - Een goed begin is het halve werk, moet de redactie van De Krant gedacht hebben. Een nieuw links en Leids opinieblad, waarvan morgen de eerste uitgave verschijnt. In De Krant een 'verbo den interview' met PvdA-wethou der Dick Tesselaar (er waren wat strubbelingen tussen de schrijver en de wethouder over het verhaal). Citaten uit dit interview zijn on miskenbaar en herkenbaar Tesse- lariaans. "Na zestien jaar wethou derschap vind ik de politiek echt genoeg. Daarna probeer ik waar schijnlijk een baantje in het be drijfsleven te vinden. Ik heb abso luut geen ambitie om een straat naam naar me genoemd te krijgen. Want dan moet je namelijk dood zijn in Leiden". Het ontstaan van De Krant vloeit onder meer voort uit de samenwer king tussen de Leidse PSP, PPR en CPN. Het maandblad moet als uitlaatklep gaan fungeren voor Links Leiden en wordt ook voor een deel door dit linkse zuiltje ge sponsord. "Zo zal Links Leiden, dat het blad moet gaan uitgeven, als een volwaardige politieke partij kunnen beschikken over een eigen tijdschrift". De redactie schrijft verder in het eerste nummer dat "dat niet bete kent dat De Krant een propaganda blad van en voor Links Leiden zal worden. De Leidse - politieke - ac tualiteit zal kritisch worden ge volgd, waarbij Links Leiden zeker niet zal worden gespaard". Gejakkerd In De Krant legt Tesselaar uit waarom het, naar zijn idee, de laat ste jaren een aantal keren mis is ge gaan bij renovatieprojecten. "Ik ben erachter dat we te veel hooi op onze vork hebben genomen. Nor maal renoveert de gemeente 600 woningen per jaar. De laatste drie jaar zijn dat er 1400 geweest". "Het is een krachttoer geweest die boven onze macht is gegaan. Dat betekent dat we altijd maar hebben gejakkerd om de plannen op tijd rond te hebben. Dit leg een geweldige druk op de medewer kers, met als gevolg dat er projec ten tussen wal en schip zijn gevan gen". "Ik vind het belachelijk dat pro jecten fout gaan", roept Tesselaar verder uit. "Er zijn vier instanties die toezicht houden. Als er weer een probleempje tevoor schijn is gekomen, dan schuiven ze alles af. Ik probeer er met man en macht aan te werken, dat het niet meer gebeurt. Politiek gezien gezien zit ik ook niet op dit soort r wachten". Over de technisch bewonersad viseurs (tba's) zegt Tesselaar "elke techneut heeft zijn beperkingen. Je moet daarom niet denken dat het instituut 'haarlemmerolie' is. Dat zijn ook maar jongens en een meisje in dit geval, die een gewone technische opleiding hebben ge had. Het beste bewijs daarvoor is geleverd met de renovatie van de woningen aan de Houtmarkt. Zij dachten aan een eenvoudige op knapbeurt. Ik dacht meer aan voll- dige renovatie". De genoemde wo ningen zijn inmiddels gesloopt. Belasting In De Krant komt Links Leiden- raadslid Rob van Lint nog eens te rug op de begrotingsdiscussie rond de onroerend goed-belasting (ogb). De meerderheid van de gemeente raad heeft zich toen uitgesproken voor een voorstal van Links Lei den. Alleen de WD stemde er te gen. "Opvallend was dat de college partijen niet met een gezamenlijk alternatief collegevoorstel zijn ge komen. De WD kon zich eigen voorstellen permitteren. De PvdA steunde ons voorstel. En dat toch bij de belastingvoorstellen die toch een zo wezenlijk onderdeel vor men van de begroting. Kennelijk zijn PvdA en WD de moe; samenwerking in het college concludeert Van Lint. Jeroen van der Sluijs: "Mensen aan het denken zetten", (foto i komt er in het kort op neer dat hij de overheid het recht betwist om burgers te verplichten in dienst te gaan". "Misschien had ik zelf een be roep op de wet gewetensbezwaren gedaan. Jeroen koos een andere weg. Die respecteer ik. Want wie respecteer je niet die tegen elke vorm van geweld is? Ik vind dat er ook een verbetering in dit strafsys- teem moet komen. Dat wordt steeds maar op de lange baan ge schoven. Jammer, het zijn nu poli tieke gevangenen, waarvoor nog maar weinig belangstelling is. Een jaar is toch heel lang. Ik hoop dat hij het redt". De scheikundestudent heeft gis teravond overigens vier minuten mogen telefoneren en zijn ouders hebben hem even mogen bezoe ken. Volgens jbeide partijen is hij strijdlustig en heeft hij de moed nog lang niet opgegeven. Bij de zoveelste brief aan het mi nisterie van oorlogvoorbereiding, zoals hij defensie placht te noe men, heeft Van der Sluijs ooit eens dit gedicht van Ida Gerhardt mee gestuurd. Ik schrijf u met de raven veer/ mijnheer/ mijn eer uw eer/ uw hart mijn hart/ heeft niets gemeen/ ik schrijf u met de ravenveer/ ik schrijf u met het ravenzwart/ het teken neen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4