Jan Timman geeft strijd op 'Dit spreekt me meer aan' de yjLijn—. Van Veen coach Oranje-vrouwen Van Basten beste speler Gestrande wielrenners trainen in hotelkamers Ook laatste aanval in tweekamp door Joesoepov gestopt Tekort aan topkeepers EK basketbal eerste doel Braun slaagt weer niet Van Gennip doet mee Duurrecord voor Paoletti DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 9 EINDHOVEN (GPD) - De spelers in het betaalde voetbal hebben gisteravond in Eindhoven Marco van Basten van Ajax uitgeroepen tot Voetballer van het Jaar (1985) in de eredivisie. Martin Jol van FC Den Haag was volgens zijn collega's het afgelopen jaar de beste speler in de eerste divisie. De profs en semi-profs zagen in PSV'er Frans van Rooy het grootste talent, en Amsterdammer Bep Thomas was voor de betaalde spelers de meest geliefde scheids rechter. Een extra prijs tijdens het tweede voetbalgala van de WCS (Vereni ging van Contract Spelers) ging naar Johan Cruijff. De technisch- directeur van Ajax werd door de vaderlandse voetbalpers (een handvol dag- en voetbalbladen) in het zonnetje gezet omdat hij in het voorbije jaar in theorie en praktijk veel propaganda had gemaakt voor aanvallend voetbal, alle kritiek op zijn opvattingen ten spijt. De dit jaar jubilerende WCS, de vereniging is een kwart eeuw oud, wil van het voetbalgala en de daar mee gepaard gaande uitverkiezin gen een jaarlijks terugkerend fes tijn maken. Karei Jansen van de spelersvakbond: „Gezien de be langstelling die er afgelopen jaar voor dit gala was en de enorme toe loop deze keer (1200 man bevolk ten de Jubileumhal in Eindhoven, red.) ziet de toekomst van het gala LONDEN (AFP) - Nederland speelt de openingswedstrijd in het hockeytoernooi om de wereldbe ker, dat van 4 tot 19 oktober plaats vindt in de Londense voorstad Wil lesden tegen de Sowjet-Unie. De tegenstanders van Nederland zijn verder: Sowjet-Unie (4/10), Pa kistan (6/10), Argentinië (8/10), Nieuw-Zeeland (11/10) en Enge land (13/10). De nummers een en twee uit de groepen spelen de hal ve finales. er rooskleurig uit. We redden het wel met deze opzet". Marco van Basten werd als beste eredivisievoetballer de opvolger van Ruud Gullit van PSV, die evenals Ajacied Gerald Vanenburg kandidaat was voor de eretitel. Van Basten beschouwde de uitverkie zing als een brede waardering voor zijn voetbalkunsten. „Meestal neem ik een prijs in ontvangst als topscorer. Deze onderscheiding gaat verder en spreekt me meer Martin Jol (vorig jaar was Remy Reynierse van VW het feestvar ken) had met clubmaatje Remco Boere en Jerry Cooke van De Graafschap moeten wedijveren om een plaatsje op het podium. „Ik ben blij dat de keus op mij is geval len maar ik had nooit de beste spe ler van de eerste divisie kunnen worden zonder de steun van mijn ploeggenoten. Alleen word je geen nummer één. Daar heb je de mede werking van het hele elftal voor no dig". Frans van Rooy, hij trad in de voetsporen van Feyenoorder Mario Been, ging in de 'talentenjacht' FC Utrecht-speler John van Loen en, jawel, Van Basten voor. Hij won de strijd van het duo omdat hij binnen enkele maanden uit het niets als een komeet omhoog is geschoten in de eredivisie. En dat bij een club waar een jonge speler tegen nogal wat vedetten moet opboksen. Als een professioneel foto-model poseert Marco van Basten met de trofee die de Ajaxied van zijn collega voetballers ontving als beste speler van het afgelopen jaar. Van Basten is er blij mee. (Foto anp> Louis van Gaal van Sparta, die Van Rooy zijn onderscheiding uitreik te: „Iedere club zou Van Rooy wil len hebben, Sparta zeker. Alleen hebben wij het geld er niet voor". Bep Thomas die vorig jaar al een beetje op de hoofdprijs had gere kend, maar Ignace van Swieten met neuslengte zag winnen, was bijzonder in zijn nopjes met het vertrouwen dat de betaalde spelers in hem hadden uitgesproken. „Ik ben er voor de voetballers, het is fantastisch dat mijn manier van scheidrechteren bij hen zo aan slaat/". Over het voetbalgala, waarbij de nodige glitter niet ontbrak, merkte Karei Jansen nog op: „Als ik zo om me heen kijk en uit alle geledingen van het betaalde voetbal vertegen woordigers zie, is er vanavond sprake van eenheid in een feestelij ke ambiance. Eén keer per jaar mag dat wel, maar het zou meer moeten voorkomen". MAISONNEUVE (ANP/AFP) - Na de schaatsenrijders in Davos heb ben de wielrenners in trainings kamp te Frankrijk last van buiten gewone weersomstandigheden. De ploegen van Raas en Post konden gisteren in de Ardèche de weg niet op vanwege aanhoudende regen val. De ploeg van Raas maakte ki lometers op meegevoerde home trainers. Het hotel van de ploeg Raas in Maisonneuve werd gisteren volge boekt met mensen uit de streek, die door het slechte weer in hun eigen huizen zonder electriciteit en verwarming kwamen te zitten. In de Ardèche begint vandaag, als het weer het toelaat, de Wieler week van Bessèges met de 'Grand Prix d'Ouverture' in Domaine du Rouret. Volgens Raas gaat de wed strijd door. „De wegen zijn sneeuwvrij". Wereldkampioen Joop Zoetemelk behoort vandaag en morgen in de Grote Prijs van Bessèges tot de 176 deelnemers (een record). Daarna gaat hij met zijn ploeggenoten Van der Poel en Dierickx naar een baanwedstrijd op 8 februari in San Sebastian. Donderdag begint de Ster van Bessèges in Ales met een indivi duele tijdrit van 1,8 kilometer, vrij dag, zaterdag en zondag zijn er etappes op omlopen in Lunel, Lau- dun en Bessèges van rond de 140 kilometer. Vanderaerden, Criquielion, Fig- non, Hinault, LeMond, Mottet en Madiot zijn de prominentste deel nemers naast de Nederlandse top. René Pijnen heeft met zijn Deense koppelgenoot Gert Frank na de derde dag van de zesdaagse van Kopenhagen de eerste plaats in handen. Het duo heeft één punt voorsprong op het Australisch/ Britse duo Clark/Doyle. Ook de Belgen Tourne en De Wilde rijden nog in dezelfde ronde als de Neder lands/Deense combinatie. Gerrie Knetemann, die in de Deense hoofdstad een duo vormt Jörgen Pedersen, staat zesde met drie ron den achterstand op de koplopers. TILBURG (GPD) - Bleek en vermoeid oogden ze gisteravond om kwart over zes alle bei: Arthur Joesoepov en Jan Timman. Het verschil was dat de Rus zich in Tilburg lekker onderuitgezakt een glas champagne kon laten inschenken, terwijl Timman in het kamer tje ernaast met hulp van pils, jenever en zijn vrienden Andersson, Lobron en Seirawan nog enige helderheid trachtte te brengen in opnieuw een verloren stelling. In het negende duel, waarin Timman zijn laatste kans had moeten grijpen, moest hij op de 24ste zet reeds de strijd opgeven. De halve finale van de kandidatenmatches eindigde derhalve in een 6-3 overwinning voor Joesoepov, die dat zelf een geflatteerde uitslag noemde. De 25-jarige Moskoviet, die nu eerst nog op zijn landgenoot Soko- lov stuit alvorens hij eventueel de strijdbijl kan opnemen tegen Kar- pov of Kasparov, had nog meer „pijnstillende" uitspraken voor Timman in petto. „Timman ont wikkelt zich nog steeds. Hij heeft deze tweekamp niet onder ideale omstandigheden kunnen spelen. Straks, bij de volgende WK-cyclus is Timman iemand om nóg meer rekening mee te houden", voor spelde de winnaar van gisteren. Als het aan de verliezer ligt zal er eerst het een en ander dienen te veranderen alvorens hij zich op nieuw in de mondiale titelstrijd zal storten. „Ik heb de cyclus nu ein delijk eens tot in een vergevorderd stadium meegemaakt en op grond van die ervaring zal ik volgende keer toch eisen gaan stellen. Onder omstandigheden als deze en op de huidige voorwaarden wil ik niet meer spelen. Wanneer er geen wij zigingen komen, haak ik gewoon in een eerder stadium af. Dan hoeft het niet meer", aldus Timman. De Amsterdammer probeerde zich met deze woorden niet voor de nederlaag te excuseren. „Want Joe- DEN HAAG (ANP) - Drie elubs uit het betaalde voetbal heb ben dringend behoefte aan een doelverdediger. De arbeids markt heeft op dit moment echter weinig keepers in de aanbieding doordat Jan Jong bloed, Jan-Willem van Ede en Theo Snelders al voor de win terstop werden uitgeschakeld. De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal heeft daarom 'een rondschrijven aan de clubs gestuurd met de vraag of misschien ergens een doelman over is. „Wellicht", schrijft de Stichting aan de clubs, „be schikt u op dit moment over een doelverdediger, die in eer ste instantie tot het einde van het lopende seizoen elders ge bruikt kan worden. Op korte termijn is dringend behoefte aan een doelman op eerste-di- visieniveau, die direct inzet baar is. Daarnaast zoeken wij twee doelverdedigers die door twee clubs, uit de ere- en eer ste divisie, achter de hand ge houden kunnen worden". soepov heeft verdiend gewonnen. Maar terugkijkend op de hele gang van zaken rond het wereldkam pioenschap moet ik toch stellen dat er een aantal zaken in mijn na deel is geweest". Het heeft Tim man vooral gestoord dat de wereld schaakbond (FIDE) na samen spraak met Karpov en Kasparov alsnog de revanchematch uitstel de, en wel tot het eind van deze zo mer. Oorspronkelijk zou deze tweekamp in maart worden ge speeld, hetgeen ook de reden was voor het zo snel mogelijk afwerken van de kandidatenmatches. „Achteraf is gebleken dat mijn ont moeting met Joesoepov makkelijk in een later stadium had kunnen plaatsvinden. Dan had ik meer tijd gehad om uit te rusten. De FIDE had zeker de vier halve-finalisten moeten betrekken bij het overleg over de verschuiving van de revan chematch", meende Timman. Vormverschil De 34-jarige grootmeester weer legde ook de kritiek die hem ten deel was gevallen omdat hij twee keer na een nederlaag weigerde een rustdag op te nemen. „Ik heb dat heus wel overwogen", ver klaarde hij, maar ik wilde de time out eigenlijk bewaren voor een an dere gelegenheid. Ik vertrouwde mijn gezondheid bijvoorbeeld niet erg. Na de vierde partij (toen Tim man nog een punt voorsprong had - red.) heb ik ook aan een vrije dag gedacht. Ik voelde op dat moment dat Joesoepov zou gaan aandrin gen. Dat is ook uitgekomen. Toch denk ik dat deze nederlaag voorna melijk is terug te voeren op ver moeidheid. Daardoor heb ik fouten gemaakt. Niet door te lang te wach ten met een time-out, maar schaak- technische fouten. Die zes-drie weerspiegelt dan ook niet het krachtsverschil, maar het vormver schil". Dat laatste wilde Joesoepov wel beamen, al was hij net als het gros van de in Tilburg aanwezigen van mening dat Timman toch beter een pauze had kunnen inlassen na de nederlaag in de vijfde en zesde par tij. „Ik kwam naar Tilburg met het idee dat we even sterk zouden zijn en dat koelbloedigheid de doorslag zou gaan geven. Dat is niet het ge val geweest en dat wijt ik aan de gebrekkige voorbereiding die Tim man heeft gehad. Hij maakte ver volgens de beslissende fout door te spelen op het moment dat hij beter had kunnen rusten. Niettemin ben ik tot op het laatste moment gecon centreerd gebleven. Ik wist dat Timman zou blijven vechten". En dat deed de Amsterdammer ook. Gisteren toonde hij een fraai staaltje van bluf door Joesoepov te confronteren met dezelfde opening als in de zevende partij die de Rus op kinderl ijk eenvoudige wijze in 19 zetten had gewonnen. Timman pakt het dit keer beter aan en kwam 1 ekker u it de zogehete n Grü nfeld-In dische opening Om- da t de Ne derland er echt er opni euw de verded iging verwaarloos de en te veel oog had voor zijn pi- gen mogelijkheden, kon Joesoe pov de zwarte koning na 24 zetten toch opnieuw in hetzelfde hoekje vastzetten. „Kenmerkend voor mijn vorm", aldus Timman. „Als ik in mijn normale doen was geweest dan had ik deze stelling gewon nen". Waarop Joesoepov voor zijn tegenstander het excuus aanvoer de dat het een vreselijk moeilijke opgave was geweest. „Timman moest elke keer de meest agressie ve zet zien te vinden. Aan remise had hij immers niets. En daardoor werd deze partij voor hem een heel riskante". Rust Het verlies van de tweekamp heeft voor Jan Timman tenmiste één voordeel: hij kan eindelijk echt gaan uitblazen na een half jaar schaken op topniveau. Het kandi datentoernooi in Montpellier, de herkamp tegen Tal, de tweekamp tegen Kasparov en de match in Til burg hebben hem niet onberoered gelaten. „Ik ga uiteraard eerst tot rust komen. Daarna kan ik mijn toernooikalender opstellen. En ik wil ook nog verder gaan werken aan het boek waarmee ik bezig Arthur Joesoepov heeft nog an dere dingen aan zijn hoofd. De fi nale van de kandidatenmatches bijvoorbeeld, tegen de 22-jarige Andrej Sokolov. „Ik heb daar nog geen moment aan gedacht", vertel de de forse Tartaar, „en ik wil er liever nog even niet aan denken ook. Daar ben ik namelijk veel te Bangbroeken De 'watjes' winnen terrein, voor al op de Nederlandse voetixilvel- den. De temperatuur is nog maar nauwelijks beneden de tien gra den Celsius gezakt of het ver schijnsel doet zich al voor: voet ballers die weigeren hun benen te ontbloten. Komt het kwik, zoals het afgelopen weekeinde, ir net boven het vriespunt dan hullen zich hele voetbalstam- men in trainingsbroeken of mail lots. Een doelman kun je het niet kwalijk nemen dat hij zich bij guur weer of lage temperaturen in een lange broek tussen de pa len opstelt. In het afgetrapte strafschopgebied kan het immers lelijk vallen zijn en in geval van een langdurig offensief van het eigen team kan zo'n broek onder koeling van de sluitpost voorko- Maar een voorstopper, centrale middenvelder of pakweg een lin kerspits die in lange broek bin nen de lijnen verschijnt, dat is toch zoiets als een zwemmer die in badjas de startblokken ver laat. De opkomst van de Oran jeklanten en de in het wit gehulde Rode Duivels op die gedenk waardige woensdagavond van de twintigste november zal ik nimmer meer vergeten. Hoe groot was de teleurstelling bij het aan schouwen van al die internatio nals 'in het lang'. "Dat wordt niks", riep ik verbijsterd uit. En het werd dus niks. Zelden een slechtere voetbalwedstrijd gezien dan het flipperkastduel tussen de hangbroeken van Holland en België, waarin het team met de meeste blote benen een regelrech te Phyrrus-overwinning boekte. 'Aan de trainingsbroek her kent men de voetbaliers', luidt het gezegde dat nog geen gezegde is, maar wat mij betreft wel opgaat. Drie spelers van UVS verstopten zondag in de uitwedstrijd tegen HOV hun benen in een trainings broek. Behalve de grieperige en dus een beetje geëxcuseerde Theo van Seggelen waren dat de tech- nisch begaafde, maar zelfs door eigen supporters als 'watjes' ge karakteriseerde Mario Faber en Hans van Leeuwen. Ik ben beslist geen lyrische aanbidder van het Engelse voet bal, dat maar al te vaak ont aardt in inhoudloos heen en weer gedraaf. Toch delven de conti nentale voetballers bijna alle maal het onderspit in hun ont moetingen met Engelse collega's. Meestal een kwestie van karakter die de voetballende eilandbewo ners ook aan de dag leggen als de elementen vrij spel hebben. Of het nu stormt, hagelt, sneeuwt of vriest, de Engelse voetballer zet zich schrap, in korte broek en met blote armen. Een machtig ge zicht. Lugdunum-spelverdeler Daan 'Kooimans zet SJC- aanvoerder Ruud van der Zalm (lange broek) de voet dwars. (foto Van Boven) Angsthazen die zich in de win ter na de warming-up slechts voor de helft van hun trainings pak ontdoen, zetten zichzelf al meteen op een psychologische achterstand. Geen wonder dat de. koploper in de Westduitse Bun- desliga, Werder Bremen (korte broeken), zaterdag in het Volk- parkstadion een aanval van de HSV (lange broekenafsloeg, dat diezelfde middag Quick Boys (korte broeken) koploper IJssel- meervogels (maillots) een pak slaag bezorgde en dat een dag la ter Lugdunum (korte broeken) belangrijke winst boekte in het degradatieduel met SJC (lange broeken). Afgezien van het feit dat het ge woon niet hoort, vraag ik mij af in hoeverre zo'n beencam oufla- ge eigenlijk zin heeft. Een stevige warming-up en een flinke kwak massage-olie moeten de benen van een voetballer al bij het be treden van de licht bevroren grasmat doen gloeien. Een ge zond portie arbeidslust moet de spieren vervolgens warm hou den. En laten we eerlijk zijn, voet ballers in lange broek, dat is toch absoluut geen gezicht. Zelfs een bloedserieuze interland als Hol land-Belg ië verandert door die malle trainingsbroeken op slag in een veredeld trainingspartij tje met 60.000 man op de tribune. Het is precies zoals een vrouwe lijke collega met brede sportieve belangstelling opmerkte: "Voet ballers in lange broeken, daar kan ik niet tegen. Als ik dat zie dan haak ik af. Zo'n lekker inge vet been is een lust voor het oog. En het oog wil ook wat". JAAP VISSER Teleurgesteld en vermoeid baant Jan Timman zich na zijn nederlaag in de schaaktweekamp een weg uit de speelzaal, waar de belangstellenden zich verdringen om winnaar Joesoepov. (foto anp» 9. Pgl-e2 Pb8-c6. 10. h2-h4 Pc6-a5, 11. Lc4- d3 e7-c5, 12. Lcl-a3 Tf8-e8, 13. ta4-H5 Dd8- b5 Te8-d8, 19. Lh6-g5 Da2-b3, 20. h5xg6 f7xg6,21. Thlxh7 Kg8xh7,22. Df3-f7+Lh8- g7. 23. Lg5-f6 Td8-g8, 24. Lb5-e8 swart geeft op. AMSTERDAM - Meindert van Veen is door de basketbalbond aangesteld als opvolger van Rob de Vries als coach van het Nederlands vrouwenteam. De onorthodoxe en hardwerkende Van Veen werkt nu nog op de visafslag van Den Hel der, waar hij de nachtelijke uren vult om overdag tijd vrij te hebben voor het coachen en trainen van de vrouwenploeg van Doppeldouche Den Helder. Met dat team werd Meindert van Veen, die eerder de scepter zwaaide over de mannen- ploeg van Heideree vereniging, het afgelopen seizoen op indrukwek kende wijze landskampioen. Ook dit jaar draait zijn team nog volop mee in de titelrace. De keuze van Van Veen betekent een gedurfde zet van de basketbal- bond, die de Heldenaar lange tijd leek te schuwen. Van Veen heeft zich altijd afgezet tegen de 'men sen met de blauwe blazers en stropdassen' en heeft in het verle den scherpe kritiek geuit op de bond. Van Veen baseerde zijn sue- SANTIAGO (AFP) - Gregor Braun minder dan het record van de Deen is er opnieuw niet in geslaagd het Hans Henrik Örsted (48,144) van 9 wereld-uurrecord te verbeteren, september 1985. Braun reed 236 meter meer dan de Italiaanse ama- De Westduitser reed maandag op teur Roberto Paoletti, die eerder de wielerbaan van Santiago de Chi- op de dag het laagterecord van Er- Ie in een uur 46,987 km, 1157 meter cole Baldini had verbeterd. DEN HAAG (ANP) - Yvonne van Gennip zal zaterdag in Den Haag deel nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsen voor dames. Uit het onderzoek dat KNSB-arts Maarten Koornneef gisteroch tend verrichtte, bleek dat Van Gennip voldoende hersteld is van een virusinfectie om op de deelnemerslijst voor het toernooi te worden ge plaatst. „Of ze dit weekeinde volledig fit is, moeten we afwachten", verklaarde Koornneef gistermiddag. „Op dit moment is ze fit genoeg om te worden ingeschreven. Ze herstelt snel. Maar vorm kun je nu eenmaal niet afdwin gen." Griep en een later optredende oorontsteking weerhielden de Haarlem se er van dit weekeinde mee te doen aan de nationale titelstrijd in Assen. cessen op een onvoorwaardelijke inzet van zijn speelsters, die anders dan hun tegenstandsters in de na tionale competitie soms wel twee keer per dag trainen. De meeste eredivisieteams komen niet verder dan drie trainingen per week. Van Veen, die langs de zijlijn als een bezetene tegen zijn speelsters te keer kan gaan, zorgde in Den Helder voor in Nederland onge kende taferelen. Maar liefst 1200 toeschouwers, een record voor vrouwenbasketbal, kwamen vorig seizoen af op de kampioenswed strijd van Den Helder. Van Veens eerste doel met Oranje is het Euro pees kwalifiactie-toernooi in sep tember in Finland. Nederland speelt in één poule met Hongarije, Finland en Groot-Brittannië. SANTIAGO (EFE) - De Italiaanse wieleramateur Roberto Paoletti heeft gisteren in de Chileense hoofdstad Santiago het werelduur record voor amateurs op zeeniveau op zijn naam gebracht. Paoletti reed in zestig minuten 46 kilome ter, 751 meter en 13,9 centimeter. Het oude werelduurrecord stond sinds 19 september 1956 op naam van zijn landgenoot Ercole Baldini. Op de Vigorelli-baan in Milaan haalde hij destijd een afstand van 46 km, 393 meter en 61 centimeter. Het 'hoogterecord' van Hans- Henrik Oersted (1979) in Mexico- Stad staat op 48 km, 200,113 meter. Het indoor-record van Vlatsjeslav Jekimov (1985) in Moskou staat op 48 km 448,000 meter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9