Ruimteschil al spoedig waardeloos Kaurida vraagt EG cot Zuid-Afrika boy< Conferentie over lot van bossen Parijs wijst Russen uit Geheim VS-rapport De Europees-Afrikaanse strijd om kinderen van gescheiden ouders Duvalier jr.over welke verkiezingen hebt u het? nal- Paus bij Moeder Teresa 'Kohl loog over geld van Flick' DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BOSTON (AP) - Volgens een geheim Amerikaans rapport kan de Sowjet-Unie over zeven jaar al een raket hebben ontwikkeld die de eerste en belangrijkste linie van het ruimteverdedigingsnet SDI kan omzeilen. Dat heeft de Amerikaanse krant Boston Globe gisteren gemeld. Het bestaan van het rapport werd volgens de Globe bevestigd door een zegsman die zei het te hebben gelezen. Een SDI-medewerker zei echter niets over het rapport te we ten. gematigd optimistische stemming. De secretaris-generaal van de con ferentie, Miljan Komatina, sprak gisteren van een 'atmosfeer die bevorderlijk is voor vooruitgang'. In het rapport van de militaire lichtingendienst DIA berekend dat de Sowjet-Uriie in 1993 een raket kan hebben ontwik- Maar hij waarschuwde tegelijker- worden tijd dat een doorbraak niet direct het verschiet ligt. Komatina zei het bijzonder 'enige vooruit- keld die tijdens de eerste minuten gang' te verwachten naar een de lancering al zyn brandstof bod van chemische wapens, o~f- opgebruikt en vervolgens in 'vrije val' op weg gaat naar zijn wijderd doel. Dergelijke raketten zouden een verdrag' vrijwel onkwetsbaar zijn voor een hitte zoekend verdedigingssys teem. schoon de conferentie 'nog ver ver- het opstellen van Tegenstanders hebben van het begin af aan aange voerd dat het relatief eenvoudig zou zijn om Star Wars weer nutte loos te maken. Inmiddels heeft ook het ongeluk met de ruimteveer Challenger in de VS de discussie over SDI doen oplaaien. Volgens de gepensio neerde brigade-generaal Richard son hoeft het ruimteschild niet per fect te zijn. Het intimideren van de Sowjet-Unie is volgens hem het eerste doel van SDI. Genève Vandaag begint de Geneefse ont wapeningsconferentie van 40 lan den haar zitting voor 1986 in een Hij zei dat de conferentie vorig jaar 'zeer dicht' bij een dergelijk verdrag was, maar nog niet over de Star Wars wijze van controle op de naleving. In de 18 jaar durende onderhande lingen over een verbod van chemi sche wapens is deze kwestie het voornaamste struikelblok geble ken. Betogers op Haïti vieren alvast de begrafenis van dictator Jean-Claude Duvalier. De demonstranten eisten 'Amerikaanse vrijheden'. (foto AP) BRUSSEL - Nauwelijks is de ene Belgische socialist uit buitenlandse gevangenschap vrijgelaten of de vol gende laat zich in een vreemd land insluiten. De Belgi sche regering kan zich na de problemen rond de 37- jarige Ronald van den Bogaert, die zeven maanden in Zaire heeft vastgezeten, nu druk gaan maken om de even oude Anne-Marie Lizin-Vanderspeeten, die in Algerije vastzit. De affaire-Lizin beheerste gisteren de voorpagina's van de Belgische kranten. De Europarlementariër en burgemeester van Hoei werd in Algerije opgepakt na een mislukte poging om drie Belgisch-Algerijnse kin deren uit dat land te 'ontvoeren'. De aanleiding: Een echtpaar van gemengde nationa liteit (hij Algerijn, zij Belgische uit Doornik) gaat scheiden en krijgt ruzie over de kinderen. De rechter wijst ze aan de vrouw toe, maar de man ontvoert ze - in juni 1985 - tegen haar en hun wil in, naar Algerije. De vader kwam in oktober vorig jaar terug naar Bel gië, werd onmiddellijk aangehouden en later dat na jaar tot een jaar cel veroordeeld wegens ontvoering. De kinderen verbleven intussen onder streng toezicht bij familie in Algerije. Via brieven lieten zij hun moe der weten graag naar België terug te willen. De vrouw. Marie Dekelle, roept ten einde raad de hulp van Lizin in. Die besluit de kinderen terug te 'ontvoeren'. Dat ontvoeren staat tussen aanhalingstekentjes om dat het hier niet gaat om kleine kinderen, maar om tieners van 18 (Leila), 17 (Ahmed) en 15 (Djelali) jaar. Hoe de vader zulke grote kinderen destijds onder dwang naar Algerije heeft meegekregen is nog niet duidelijk. Ze gingen met hem mee naar het huwelijk van een nicht in Frankrijk en werden daar op de boot naar Algiers gezet. Volgens de Algerijnse wet staat de vader in zijn recht: een vader bepaalt de verblijfplaats van zijn kinderen. Paspoort De Algerijnse media veroordeelden dit weekeinde dan ook fel de actie van Lizin, die met vervalste pas poorten de kinderen weer het land wilde uitsmokke len. Die paspoorten blijkt zij zelf te hebben laten ver vaardigen door de burgerlijke stand van Hoei, waar door zij haar functie van burgemeester heeft mis bruikt. Minister van binnenlandse zaken Nothomb heeft al een onderzoek naar deze gang van zaken op het stadhuis van Hoei aangekondigd. En de liberale minister van justitie Gol noemde Lizins handelwijze 'voor iemand in haar positie onduldbaar' Voor Lizin heiligde het doel echter de middelen. Nu blijkt de Europarlementariër toch al een mens van ac tie te zijn. Ze was in 1979 nog een volslagen onbeken de, maar maakte in de politiek een bliksemcarrière. Voor het Europees Parlement werd de zeer populaire econome in 1984 gekozen met ruim 50.000 voorkeur stemmen. Overal waar actie gevoerd werd, stond zij op de barricaden. Of het nu was bij acties tegen de kruisraketten of voor de Britse mijnstakers, bij vak bondsdemonstraties of protesten tegen kernenergie, Lizin was erbij. En dat laatste geldt nu ook figuurlik. Vooral waar het gaat om de positie van de vrouw springt Lizin met regelmaat in de bres. De oproep van Marie Dekelle was bij haar dan ook niet aan doveman soren gericht. Door de actie van Lizin is weer eens de aandacht gevestigd op een veel voorkomend probleem. Volgens het dagblad De Morgen zijn in België alleen al zo'n 500 gevallen bekend van kinderen die door een van de ouders zijn ontvoerd. Meestal verblijven die kinderen in Tunesië, Marokko, Algerije, Italië, Spanje of West- Afrika. De ontvoeringen gebeuren vaak via Nederland en Frankrijk en de achterblijvers hebben vaak maar weinig rechtsmiddelen tot hun beschikking. Omdat de wetgeving over het ouder-recht in vooral de Afri kaanse landen geheel op de vader - die in de meeste gevallen de ontvoerder is - is gericht, vallen ontvoerde kinderen heel moeilijk terug te halen. 'Als het probleem van de verifi catie is opgelost, zijn er geen be langrijke openstaande problemen meer waarover geen overeenstem ming bereikt kan worden', zei Komatina. Hij wees er op dat de kwestie ook besproken wordt in af zonderlijke Amerikaans-Russische onderhandelingen, welke 28 janua ri in Genève zijn begonnen op grond van een afspraak gemaakt tijdens de top van Reagan en Gor- batsjov. PORT-AU-PRINCE (UPI/AFP) - De Haïtiaanse president "Baby Doe" Duvalier heeft gisteren ge zegd niet te denken aan verkiezin gen, aangezien hij immers "presi dent voor het leven" is. Bij een schietpartij in het stadje Petit-Goa- ve kwamen gisteren drie mensen om en liepen vier anderen verwon dingen op. Dit hebben de naar Port-au-Prince vervoerde gewon- zelfdertijd riep de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, op tot democrati sche verkiezingen in de Caribische natie, waar "onmetelijke armoede en analfabetisme" heersen. Maar de president, die in 1971 de macht erfde van zijn vader Fran- s, wees de Amerikaanse sugges- den gezegd. In Cap-Haïtien werden de h^nd en verklaarde "te nieuwe betoeineen door oDtreden blÜven werken voor het welzijn van het leger de kop ingedrukt. van het Haïtiaanse volk" Dit meld de de officiële zender Radio Natio- President Jean Claude Duvalier bezocht gisteren in een kolonne 30 jeeps het platteland, kenne- "Ik ben president voor het leven, lijk om te tonen dat hij nog aan de £ve* weU$e verkiezingen hebt macht is en de bevolking zijn inte resse te laten blijken. Ongeveer te LUSAKA - Als de Zuidafrikaanse genoeg geleden onder de regering niet op zeer korte termijn schrikkingen van het apart) s termijn de apartheid volledig ontmantelt, het ANC en andere verboden poli tieke organisaties legaliseert, Nel son Mandela vrijlaat en een dialoog opent met de waarachtige zwarte leiders van Zuid-Afrika dan moet zij daartoe gedwongen worden door de internationale gemeen schap. Deze internationale druk op het apartheidsbewind moet dan ook de volledige economische iso latie van Zuid-Afrika inhouden. door Ruud de Wit gen Zuid-Afrika welke overigens ten apartheids- pas op 31 januari jl. van kracht wer- het", werd Duvalier op een vraag van een verslaggever tijdens een stop in de toernee. De president lachte ook de vraag weg of er don derdag een staatsgreep tegen hem was gepleegd "Nee, er is nooit een coup geweest". "Voor het leven" en "Jean-Claude" werd er geroe pen terwyl de kolonne met gillen de sirenes passeerde. Een priester reageerde bitter: "Gisteren was het 'weg met Duvalier', vandaag hou den ze van hem. Het kan soms ont moedigend zijn", zei hij. De katho lieke kerk op Haïti is de afgelopen jaren de spreekbuis geworden van de protesten tegen de ongelijke verdeling van de rijkdom en de schendingen van de mensenrech- het land. PARIJS - De Franse regering heeft vier Sowjet-diplomaten het land uitgezet die er van beschul digd worden spionnen te zijn van de GRU, de Russische militaire in lichtingendienst. Drie uur na deze uitwijzing reageerde Moskou door vier Franse diplomaten naar huis terug te sturen. door Rudolph Bakker Het gaat om drie militairen, waarschijnlijk in dienst van de Franse geheime diénst, de DGSE, en van een ambtenaar. In Parijs heeft een woordvoerder van de Sowjet-ambassade verklaard het Franse initiatief 'onvriendelijk en uitdagend te vinden. De militiare inlichtingendienst van de Sowiet-Unie staat minder hoog aangeschreven dan de KGB. De vier valse diplomaten konden worden ontmaskerd na de arresta tie van een arme garagehouder uit Le Croisic twaalf dagen geleden, die voor de Sowjet-Unie het ko men en gaan van de Franse atoomonderzeeërs in de oorlogsha ven van Brest in de gaten hield. Deze oorlogshaven, die 'het lange eiland' wordt genoemd, is een van de best bewaakte militaire installa ties van het land. Russische 'vis sersvaartuigen' zwerven er voort durend voor de kust en enige tijd geleden deed een Toepolev' een onverwachte poging in Brest te landen, na eerst een vlucht over de haven te hebben gemaakt. In de afgelopen drie jaar werden al 53 Sowjet-diplomaten als spion bewind en heeft de Zuidafrikaanse den. staatspresident Pieter Willem Bo- EG-delegatie-voorzitter Van den tha afgelopen vrijdag opnieuw be- Broek benadrukte in zijn antwoord wezen slechts te willen sleutelen op de speech van Kenneth Kaunda aan de apartheid doch deze niet dit pakket maatregelen, maar liet volledig te willen ontmantelen, vooralsnog weinig ruimte over Kaunda vertelde de Europese dele- voor nieuwe initiatieven die dich- gatie dat niet alleen de zwarte ter in de buurt komen van de meerderheid van Zuid-Afrika da- langens van de Frontlijnstaten gelijks het slachtoffer apartheid, maar alle Zuidelijk Afrika. Beroep Kaunda deed i Zeer kleine voorsprong van Aquino Krachtige taal Wat betreft de feitelijke beoorde ling van de situatie in Zuid-Afrika i dringend be- de regio, verschilde Kaunda roep op de regeringen van de EG Van den Broek in het geheel niet Dat was de boodschaD die de dle lnvloed kunnen uitoefenen op Beide spraken zich in krachtige Zambiaansé president Kenneth Ual 1111 het. apartheidssys- nek-aan-nek race te worden tussen de zittende president Marcos z-ittciicic iJieaiueiiu maiuus en ïheiH^v? oppositie-kandidaat Aquino. Vol- lïündad'e EG*-deïégaüe onderTT hun macht dat Zuid-Afrika de teemen de°dësübihiérënde ïlctoï ^anTe apartheid afschaft. Dit is in het ei- die Zuid-Afrika in de regio vormt. van de °PP°s.üegroepenng yïïfS?SS"!^.d^^Ga: ken) gisteren voorhield bij het bei Jjlf ""JSS '^'JSTSSUS' Maar Van den Broek bepferkte zich Sn 000 stemmenniSr kriiaprTr^f* hier toe en nleitte in nlaats van vpf. JJ? 000 stemmen meer krygen dan Marcos. In percentages omgere- i de sla- Ujnstaten.dSe Volgens Kaunda hebben de in- vemÜ- woners van Zuid-Afrika nu lang hier toe en pleitte in plaats dergaande economische sancties gezien alle ellende die voor een nieuwe dialoog met de re gering in Pretoria. Bom Parijs In Parijs is gisteravond een bom ontploft in een winkelgalerij langs pakket de Champs Elysees. Bij de ontplof fing raakten acht mensen gewond, waarvan drie vrij ernstig. De bom aanslag heeft vermoedelijk geen politieke achtergrond. De topontmoeting tussen de twaalf EG-landen en de zes Front lijnstaten, te weten Zambia, Ango la, Mozambique, Botswana, Tanza nia en Zimbabwe is tot stand geko men op verzoek van de laatste. Zij volgt op een eerder bezoek van een EG-delegatie aan Zuid-Afrika eind augustus vorig jaar. In de maanden daarna kwamen de EG-landen na langdurige beraadslagingen tot het sanctiemaatregelen te- Een ander onderwerp dat tijdens de openingstoespraken van maan dag aan bod kwam was de al de cennia slepende kwestie-Namibië. Hierover bleken zowel de EG als de Frontlijnstaten op een en dezelf de lyn te zitten, want beide delega ties eisten een onmiddellijke uit voering van VN-resolutie 435 die dateert uit 1978, die voorziet in het vertrek van de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië en een onaf hankelijkheid onder supervisie van de Verenigde Naties. dat neerkomen op 51 te gen 4». De grootste zorg van het Aquino- kamp is dat Marcos de verkiezin gen zal winnen door bij de tellin gen te frauderen. In het verleden is dat een normale praktijk geweest bij verkiezingen op de Filippijnen. Een belangrijke vertegenwoordi ger van Unido, Ernesto Maceda, meent dat bedrog in de orde van 10 procent van de stemmen relatief onopgemerkt kan blijven, zodat Aquino een meerderheid van 60 a 65 procent nodig zal hebben om als overwinnaar uit de bus te komen. CALCUTTA (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op de der de dag van zijn bezoek aan India in Calcutta Moeder Teresa bezocht en in haar huis voor de armen en ster venden gebeden. De paus ging langs alle 85 patiën- ten, deelde voedsel uit en bad ver volgens God om de stervenden te zegenen. Het tehuis van Moeder Teresa noemde hij 'een plaats van leed' maar ook 'een plaats van hoop'. 'Hier ontmoet het menselijk lij den het mysterie van geloof en lief de', zei hij. Moeder Teresa's zorg voor de stervenden en behoeven- den 'proclameert de waardigheid van iedere mens'. De 75-jarige, in Joegoslavië ge boren non werd voor haar werk in de sloppenwijken van Calcutta, waar zij de 'heilige van de goot' wordt genoemd, in 1979 onder scheiden met de Nobelprijs voor de vrede. Haar Missionarissen van Liefdadigheid werken thans in zes continenten, waar zij weeshuizen, gaarkeukens, leprozenkolonies en klinieken beheren. 'Mensen helpen in vrede en met liefde omgeven te sterven is zeer belangrijk, en dit zijn de armsten van de armen', zei Moeder Teresa voor de aankomst van de paus. Eerder maandag droeg de paus in Ranchi in de armste Indiase deelstaat Bihar een openluchtmis op die werd bijgewoond door 200.000 mensen. Daar sprak hij zich uit tegen maatschappelijke en economische uitbuiting. (foto ap» nen ontmaskerd en naar hun va derland terug gestuurd. De opval lendste operatie had in april '83 plaats, toen een groep van 47 Rus sische diplomaten het land werd uitgezet. In '84 volgden er nog eens twee. Het wekte toen in beide ge vallen verbazing dat de Sowjet- Unie geen tegenacties ondernam, terwijl de Frans-Russische relaties op een dieptepunt waren beland. Ditmaal kwam de reactie praktisch meteen, terwijl sinds het bezoek van partijleider Gorbat^jev aan Pa rijs afgelopen oktober de weder zijdse betrekkingen juist aan warmte hadden gewonnen. Presi dent Mitterrand is van plan in het late voorjaar een bezoek aan Mos. kou te brengen. Het wordt niet ver wacht dat het incident van maan dag diplomatieke relaties wezen lijk zal aantasten. BONN (GPD) - De Westduitse po liticus Otto Schily (Groenen) heeft gisteren zijn beschuldigingen her haald dat bondskanselier Helmut Kohl meer geld heeft aangenomen van de Westduitse industrieel Flick dan hy tot nu toe heeft toege geven. Schily heeft een verzoek tot strafvervolging wegens meineed ingediend tegen Kohl. De officier van justitie heeft de aangifte in on derzoek. Schily deelde mee dat de Groe nen een eigen slotrapport over het Flick-schandaal uitbrengen. Eer der had ook de SPD laten weten met een aparte verklaring te zullen komen. Nadat vorige week de spe ciale Bondsdagcommissie het on derzoek had afgesloten met een rapport van 1700 pagina's, brach ten de regeringspartijen al een eindconclusie uit. In hun ogen kon er geen sprake zijn van een 'omge kochte republiek'. Schily zei dat hij .bewyzen heeft dat Kohl of zijn medewerkster Ju- liane Weber op 6 december in 1977 bij Flick-manager Von Brau- chitsch is geweest om geld in ont vangst te nemen. Het zou gaan om 55.000 mark, die niet in de kassen van de CDU terecht zijn gekomen. Von Brauchitsch heeft deze beta ling bevestigd. Oeganda Het Oegandese Nationaal Ver zetsleger NRA heeft zijn greep op het zuiden van het land versterkt met de verovering vari de derde stad in grootte van het land, Mbale. Een NRA-woordvoerder zei dat het NRA de stad zondagavond had veroverd, na zware tegenstand te hebben overwonnen van militairen van de vorige regering van het land. Voor het eerst sinds de val van Kampala zijn zondag de luchtver- keersdiensten tussen Oeganda en Kenia hervat. Libanon Bij een bomaanslag in de christe lijke wijk New Jdeide in het noor den van de Libanese hoofdstad Beiroet zyn gisteren ten minste ne gen mensen gedood en zes ge wond. Dit hebben ooggetuigen ge meld. De explosie vond plaats in een drukke winkelstraat in de wijk. De bom was, verborgen in een tas, ge plaatst op ongeveer 300 meter af stand van een kantoor van aanhan gers van president Gemayels Fa- langistische partij. Verscheidene winkels werden zwaar beschadigd. PARIJS - Tot behoud van boom en bos zijn vertegenwoordigers van 91 landen en organisaties de ze week in Parijs bijeen om se rieuze maatregelen te onderzoe ken tegen zure regen en boomver- nielende ziektes. Ook wordt gesproken over de ontbossing aan de zuidrand van de Sahara, waar het zand de levens- w uua-v.UIUC4Cllug - cv noodzakelijke begroeiing drama- denaam 'Silva' draagt - de minis- ters Schoo (ontwikkelingssamen- werking) en Braks (landbouw) premier Fabius en met de minister voor buitenlandse betrekkingen wordt gehouden op initiatief president Mitterrand, die zijn bui tenhuis in de 'Landes' met bomen heeft omringd. door Rudolph Bakker deel. Minister Schoo zal zich ter conferentie bezig houden met de ontbossingsrampen in de Sahel, het gebied waar de zuidelijke Sa hara overgaat in bebouwbare gron den die nu door zandduinen wor den bedreigd. Lub* Waarneming By gebrek aan een totale oplos sing van de problemen, zal op deze Onder de parapluie conferentie zal ook premier Lub bers morgen en donderdag in Pa rijs zijn in zijn kwaliteit van voor- zitter van de EG. Hij zal er dineren bijeenkomst waarschijnlijk met de Franse president en een systeem worden voorgesteld om en waterverontreiniging ontmoeting hebben met de West- de ontbossing beter in kaart te nieuw zal het netelige onderwerp duitse kanselier Kohl. Deze ge- brengen, hetzij door waarnemin- va" nnrmon sprekken zullen voor een belang- gen op het terrein zelf dan wel via rijk deel bedoeld zijn op middelen een satelliet. Frankrijk zal vragen te zinnen de EG uit de impasse te om een Europees onderzoekscen- halen die is ontstaan doordat het trum ter bestudering van de fysio- Deense parlement weigerde in te logie van de bomen, stemmen met het pakket EG-her- Opnieuw zal een poging worden vormingen. Premier Lubbers heeft gedaan industrieën ertoe te bren- ook ontmoetingen met de Franse gen meer te doen tegen de lucht- „de boom en de bossen bescha vingsproblemen geworden zijn. Het is noodzakelijk dat er plechtig wordt opgeroepen tot het aanvaar den van de verantwoordelijkheid jegens bomen en bossen met het oog op de generaties die na ons ko men", aldus Francois Mitterrand. Vrome wens Het initiatief van de president wordt in Frankrijk gezien als een politieke gok, die Mitterrand ge wonnen heeft waar het de opkomst betreft. Af te wachten valt echter of een dergelijke conferentie in staat is maatregelen te nemen die verder zullen gaan dan het opnieuw for muleren van vrome 1 van de normen voor 'schone' auto' ter sprake worden gebracht. De Franse regering had zich tegen de ze nieuwe normen verzet omdat ze een belangrijk producent van klei ne auto's is, die na zo'n ingreep te duur zouden worden en de slag om de concurrentie zouden verliezen. Aan de conferentie nemen - aan vankelijk afzonderlijk - internatio nale organisaties als 'Vrienden van de aarde' en het 'World Wildlife Fund' deel. Na twee dagen van voorbereidende besprekingen door de ministers van landbouw en hoge technische ambtenaren, be gint de echte conferentie morgen in de Sorbonne. Ze staat dan in het teken van een verklaring van de Franse president, volgens welke Ook Frankrijk heeft te lyden van ontbossing als gevolg van plante- ziekten en luchtvervuiling. In de noordelijke Alpen en in de Voge zen zouden 15 tot 20 procent van de sparren hun naalden verloren zyn. In de Elzas gaat het om 25 procent, terwijl in Normandie de beuken zyn aangetast en in het zuiden de platanen. Tot nu toe waren alle plannen op internationaal niveau in het zand gelopen. Een nieuw enthousiasme om de stryd tegen de ontbossing te beginnen schynt echter te zyn ge groeid tijdens de laatste conferen tie van de wereldvoedsel- en land bouworganisatie FAO afgelopen zomer in Mexico. Ten aanzien van het bykans onoplosbare probleem van het onderstuiven van de Sahel gaat de droom uit naar Amerikaan se hulp voor arme landen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7