Sollicitatieplicht vrouw sneuvelt SPREEK BETER ENGELS FRANS DUITS NEDERLANDS SPAANS Ziekenhuizen 'rustig als een zomerdag' Onderzoek therapie Bastiaans met lsd /btoMglLelMWeeK: Huisarts vervolgd wegens euthanasie CDA tegen; PvdA en WD laken plan Spook waart rond in zwakzinnigeniiistituut Interlingua Talenpraktikum Taalbeheersing tot in de'puntjes' Bromfietser dood door vandalisme De Graaf: bewijslast fraude niet omgekeerd King Kong Specialistenacties verlopen zonder grote problemen DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is - om uiteenlopende redenen - tegen de sollicita tieplicht die het kabinet na 1990 wil opleggen aan vrouwen van wie de partner een minimum-inkomen heeft en werkloos is. Het CDA is vierkant tegen dat plan. PvdA en WD zijn niet principieel tegen, maar vinden de uitwerking verkeerd. Dit bleek gisteren de behandeling van het Emancipatieplan van het kabinet. De regering wil de sollicitatieplicht deling binnen het huishouden dat opgevoed. Het CDA liet gisteren weten ern stige bezwaren te hebben tegen de sollicitatie-eis. Die komt volgens woordvoerster Kraaijeveld-Wou- ters neer op de invoering Volgens Rempt is het kabinet te in toch al in de problemen terecht is ambitieus door te veronderstellen dat al in het begin van de jaren ne gentig jonge vrouwen van 18 jaar ring van die taakverdeling", aldus „gereed zijn om behalve een man ook nog een carrière te begeren". Zij meent dat er tegen die tijd nog steeds niet voldoende banen zullen zijn om aan de vraag te kunnen vol doen. Met het toeslagensysteem wordt het probleem van vrouwen die na de opvoeding van hun kin deren weer aan het werk willen nooit opgelost, aldus Rempt. Ook PvdA en D66 zeiden niet .4.TOM. Ufl, ouxuv, Principieel tegen een sollicitatie- tatieplicht zelfs het karakter krijgt PUcht z^n' maar vinden dat daar als voorwaarde aanmerking te kunnen komen gekomen. „Zeer ongewenst, omdat voor een aanvullende toeslag op dit leidt tot een complete versto- een minimum-uitkering. De werk- ring van di< loze die een vrouw en eventuele Kraaijeveld. kinderen moet onderhouden, krijgt in het nieuwe sociale stelsel VerZOrgingSlOOn op de minimum-uitkering (70 pro cent van het minimumloon) een toeslag van 30 procent. Het kabinet vindt dat partners die 18 jaar BEETSTERZWAAG (GPD) - ln het zwakzinnigeninstituut Bor- neroord te Beetsterzwaag waart al meer dan een halfjaar een 'spook' rond. Het personeel is ra deloos en de politie staat machte loos. De directeur van de inrich ting, Thijs Balt: "Het spook is nooit weg geweest. Het is, denk ik, bijna een echt spook". De recherche is erbij geweest, er is een bewakingsdienst ingescha keld en twintig personeelsleden zijn 's nachts overgebleven om de fantoomachtige verschijnselen in Borneroord tot een oplossing te brengen. Maar het heeft niet mo gen baten. Al sinds juni vorig jaar wordt de inrichting geplaagd door voetstappen op de daken, ram melende sleutelbossen op de gan gen en plotseling openslaande deuren die pas op slot zijn ge daan. Sommige personeelsleden kunnen het niet meer aan. In juni vorig jaar liet het 'spook' zich voor het eerst horen. Er werd toen op alle mogelijke manieren gepoogd de spookver schijning zich te laten blootgeven in zijn stoffelijke gedaante. Maar het kwam er niet van. Een enke ling ving wel eens een glimp van een mannelijke gedaante op, maar tot een feitelijke waarne ming is het niet gekomen. Vooral jonge verpleegkundigen durfden- 's nachts niet meer wacht te doen in de apart gelegen paviljoenen. Aanvankelijk werd de wacht verdubbeld, maar daar komt een keer een eind aan. „Wij hebben een personeelste kort. Wie 's nachts werkt, moet overdag slaven. Daar hebben wij geen mensen voor. Ik kan het ook niet langer meer accepteren, dat veel verpleegkundigen 's nachts niet meer dienst willen doen", zegt Balt. Tegen wil en dank moe ten jonge verpleegsters dus de griezelige nacht doorbrengen in de paviljoenen om over de jeug dige patiënten te waken. Die ver pleegkundigen voelen zich zo langzamerhand wel in de steek gelaten. Bouvier Zij hebben het idee dat de di rectie en de politie hun klachten niet serieus nemen. Een enkeling neemt zelfs zijn bouvier mee, als hij 's nachts dienst moet doen. Dat mag van directeur Balt. Maar het is wel een goedaardig spook. Er is hier nog nooit wat gebeurd. Wij hebben ook niet het idee, dat dat wel eens anders kan worden. Maar vervelend is het wel natuurlijk. Ik kan mij best voorstellen, dat die meisjes bang worden van die nachtelijke ge luiden". Volgens Balt neemt hij de klachten van het personeel wel se rieus. Al merkt hij op, dat waar schijnlijk door het aanhoudende gespook ook wel gewone geluiden voor spookgeluiden worden aan gehoord. Zo werd er een keer een aanhoudende fluittoon gehoord en dat bleek een nachtwaker te zijn, die gedurende zijn omgang een deuntje floot. „Wij hebben al meer bewaking dan andere in stellingen. Wat moet ik nog meer doen? Wij hopen dat het gewoon overgaat, en dat wat het ook mag wezen, een normale dood sterft". De WD onderschrijft wel het reven van het kabinet vrouwen meer 'zelfredzaam' te maken, maar de^ na 1990 een soUicitatiepiicht moet worden opgelegd als er geen °P f ^ch™ étfen kleine kinderen hoeven te worden geen voorstander van hét toeslagensys teem en meent dat dit bij de sollici- i 'verkapt verzorgingsloon'. Omdat vrouwen die jonge kinde en verzorgen niet onder de plicht vallen „wordt er een premie gezet arbeidsplicht. De regering zegt op het krijgen van kinderen", al- langs deze weg de economische dus WD-woordvoerster Rempt. zelfstandigheid van vrouwen te „Dan mag je thuisblijven, dan willen bevorderen. Het CDA vindt word je niet meer geacht voor je- dat de plicht neerkomt op een ge- zelf te zorgen, dan krijg je een toe- dwongen wijziging in de taakver- slag". dan wel een zelfstandig recht van (gehuwde) vrouwen op een sociale uitkering tegenover moet staan. De toeslagenwet uit het nieuwe socia le stelsel moet worden gezien in het kader van de werknemersver zekeringen en er is beloofd dat mannen en vrouwen daarin volle dig gelijke rechten zouden krijgen, zei PvdA-woordvoerster Dales. „Op deze manier worden vrouwen teruggezet op hun weg naar zelf standigheid". Groenman (D66) wees erop dat in de door het kabinet voorgestane opzet vrouwen volledig beschik baar moeten zijn voor de arbeids markt, terwijl daar maar een toe slag van 30 procent tegenover staat. „Half werk", vindt Groen- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/OEGSTGEEST - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zal prof. J. Bas tiaans vragen om mee te werken aan een onderzoek naar de waarde van zijn lsd-therapie. Dit schrijft de staatssecretaris in zijn brief aan de Tweede Kamer, waarin hij mee deelt het gebruik van lsd bij nieu we patiënten te verbieden. De bewindsman zegt het advies van de Gezondheidsraad over de lsd-therapie onverkort te hebben overgenomen. De Gezondheids raad kwam echter tot de conclusie dat de therapeutische waarde van de lsd-methode noch van het ach terwege laten daarvan is aange toond. „Derhalve een reden te meer om wetenschappelijk gefun deerd onderzoek te verrichten, passen, zoals Bastiaans, te laten be wijzen dat hiermee betere resulta ten worden geboekt dan wanneer die middelen niet worden ge bruikt. Van der Reijden zegt in zijn brief dat het 'opiumverbod' voor nieuwe patiënten slechts voorlopig is. Zijn standpunt kan alsnog veranderen door de resultaten van het eerder genoemde wetenschappelijk on derzoek. De Tweede-Kamerleden Wor- rel(PvdA) en Lucassen-Stauttener (VVD) hebben inmiddels laten we ten dat zij het niet eens zijn met het verbod van de staatssecretaris, speciaal waar het gaat om de gevol gen daarvan voor de behandeling van mensen met een oorlogstrau ma door professor Bastiaans. Me vrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) zei gisteravond nog niet te willen reageren op de brief van Van der waaruit een dergelijke positieve of Reijden. Zij wil er eerst in haar negatieve conclusie wel kan den getrokken", aldus de raad. Volgens de Gezondheidsraad is het niet onredelijk om therapeuten die lsd of andere hallucinogenen toe fractie over praten. Morgen spreekt de vaste kamer commissie voor volksgezondheid met Van der Reijden over zijn be sluit. ADVERTENTIE Redenen genoeg om een vreemde taal echt goed te leren spreken Voor ons, internationaal ingestelde Nederlanders, is het goed beheersen van vreemde talen een vereiste. De 'schoolbankentaal' waarover de meeste mensen beschikken is in de praktijk bij lange na niet voldoende. Met name de vakgerichte taalvaardigheid schiet maar al te vaak te kort Interlingua heeft een passend antwoord op elk taalprobleem: een kompleet pakket dagopleidingen en bedrijfsinterne trainingen. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Volgens de eigen, beproefde lesmethode: zoveel mogelijk vak- en praktijkgericht in een zo kort mogelijke tijd. Vraag vrijblijvend de Interlingua brochure aan of volg alvast een GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen: 071-258577 Hoofdvestiging: Zwolle, Burg van Royensingel 21, tel. 038-213119 Nevenvestiging Leiden, Schuttersveld 9, tel 071-258577 Interlingua maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep BEST (ANP) - De politie heeft een team van 22 man aan het werk gezet om de vandalen te pakken die verantwoordelijk zijn voor een dodelijk verkeers ongeval in Best. Ze zullen zich waarschijnlijk voor doodslag moeten verantwoorden. Zaterdagmorgen verongeluk te in alle vroegte de 55-jarige in woner Ballesteros-Montero uit Schijndel op het fietspad langs de autoweg Den Bosch-Eind hoven. Hij kwam met zijn brommer ten val toen hij tegen twee over de weg gelegde ver keersborden reed en overleed ter plekke aan hoofdletsel. De man heeft de borden vermoe delijk pas op het allerlaatste moment gezien door de duis ternis. De verkeersborden waren compleet met paal vlakbij de plaats van het ongeval uit de grond gerukt. De politie be schikt over aanwijzingen dat een groep jongelui verantwoor delijk is. In de loop van gister ochtend meldden zich naar aanleiding van publikaties in de kranten diverse mensen die menen in de bewustè nacht iets te hebben gezien. EINDHOVEN (ANP) - De Eihdhovense milieudienst is gisteren met de brandweer begonnen met het weghalen van een grote hoeveelheid levens gevaarlijk gif uit het oude pand van een metallurgisch bedrijf. Het gaat om minstens 60.000 liter gifhoudende vloeistof en een grote hoeveelheid slib. Het betreffende bedrijf, Galvani, is in 1984 failliet verklaard, maar de zink- en chroombanden zijn nooit opgeruimd. Het pand werd integendeel gebruikt om nog meer giftige stoffen te dumpen. Aanvankelijk is het pand door de gemeente dichtgetimmerd. Toen bleek dat onbekenden inbraken in de bedrijfsruimte en er gif dumpten. De an derhalve ton kostende opruimactie komt voor rekening van de gemeente. Van het failliete bedrijf valt niets meer te verwachten, aldus hoofd van de milieudienst Königel. De brandweer pompt het gif over in kleine containers, waarbij de brandweerlieden beschermende kleding dragen. De containers worden overgebracht naar de ontgiftingsinstallatie van Philips, waar het gif on schadelijk wordt gemaakt. Inmiddels is komen vast te staan dat de bodem onder het bedrijf en het grondwater eveneens zijn verontreinigd. Nader onderzoek moet uitwijzen hoe ernstig die is. Op de ANP-foto kijkt milieu ambtenaar Verschure wat mistroostig naar de troep die zijn dienst nu mag opruimen. ZAANDIJK (GPD) - Huisarts D. van Wijk uit Zaandijk zal worden vervolgd omdat by het toepassen van euthanasie op een 92-jarige vrouw niet duidelijk zou zijn ge weest of de patiënte een 'duurzame doodswens' had. De ernstig zieke vrouw, een bewoonster van een be jaardentehuis in Koog aan de Zaan, overleed in december 1983. De arts deed daarna aangifte van een niet-natuurlijke dood. Officier van justitie mr. T. Bot verklaarde de arts 'niet met plezier' te vervol gen vanwege diens goede reputa tie. Volgens Bot heeft de arts bij de euthanasie onvoldoende zorgvul digheid in acht genomen. „Er zijn verschillende standpunten over euthanasie, maar het staat buiten kijf dat de grens formeel is over schreden. De arts heeft fout geze ten". Het Openbaar Ministerie be sloot strafvervolging in te stellen na overleg met de procureurs-ge neraal. Nadat de arts aangifte had ge daan van een niet-natuurlijke dood is er - overeenkomstig de regels - een gemeentelijk lijkschouwer bij geroepen. Normaal gesproken Seksistische studenten mogen toch verder op VU AMSTERDAM (ANP) - Twee van seksuele intimidatie beschuldigde psychologiestudenten mogen on der beperkende voorwaarden hun studie voortzetten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Een van hen is bijna klaar en kan zijn studie voltooien zonder nog op de VU te komen. Dat heeft het college van bestuur hem dan ook verbo den. Bovendien krijgen organisa ties waar hij stage moet lopen in formatie over de conflicten. De andere student mag voor col leges en tentamens op de VU ko men, maar geen minuut langer. Hij moet zich bij aankomst en vertrek bij de portier melden. Praktica en groepspraktijk zijn voor hem taboe omdat veel van zijn medestuden ten hem wantrouwen. EIBERGEN (GPD) "Het is hon derd procent bezijden de waarheid dat een ontvanger van een uitke ring willekeurig van fraude kan worden beschuldigd en dan zelf maar moet bewijzen dat het niet zo is". Aldus gisteren staatssecretaris VROUW DOODGESCHOTEN (ANP) - Een 55-jarige Amsterdammer, die zich bij de politie heeft gemeld, wordt ervan verdacht zijn 43-jarige ex-vriendin gisteravond in haar woning in Amsterdam te hebben dood geschoten. De vrouw had de politie gebeld omdat zij zich bedreigd voelde door haar ex-vriend, die volgens haar voor de deur stond. Toen de politie bij het huis kwam vond zij de voordeur ingetrapt en de be woonster dood in de woonkamer. De Graaf (sociale zaken) op een CDA-bijeenkomst in Eibergen. In de nieuwe werkloosheidswet worden de bepalingen over fraude of misbruik van uitkeringen aange scherpt. Maar de staatssecretaris ontkende dat de bewijslast wordt omgekeerd. Dit is volgens hem verkeerd begrepen. "In de eerste plaats moet er sprake van zijn dat iemand op frauduleuze handelin gen wordt betrapt", zei De Graaf. Pas als dat het geval is zal de be trokkene 'aannemelijk' moeten maken dat hij niet van het begin van zijn uitkering af in de fout is geweest, bijvoorbeeld zwart heeft gewerkt. De staatssecretaris bena drukte dat er in zo'n geval dus niet een 'wettig en overtuigend bewijs' wordt vereist. De term 'aanemelijk' weegt volgens hem veel mirtder zwaar. De Graaf zei dat met deze regel, waarover de Tweede Kamer nog moet beslissen, eerst een paar jaar ervaring nodig is voordat een besluit over algemene toepassing in de sociale wetten mogelijk is. licht deze, als hy ook een niet-na tuurlijke dood constateert, de offi cier van justitie in. „Als een arts de richtlijnen voor euthanasie volgt, hoeft hij in geen enkel opzicht het inlichten van de officier van justitie te vrezen", al dus Bot. De arts heeft een bezwaar schrift ingediend tegen zijn vervol ging, maar dat is inmiddels afge wezen. Binnen enkele maanden zal de zaak voor de Haarlemse recht bank dienen. De arts wil voorlopig geen commentaar geven. Toepassing van actieve euthana sie wordt op het ogenblik niet ver volgd als er is voldaan aan de richt lijnen die onlangs in de recht spraak zijn vastgelegd. Vooral art sen en verpleegkundigen dringen aan op een wettelyke regeling, om dat zij geregeld worden geconfron teerd met de vraag van patiënten om hun leven te beëindigen. De hulpverleners zijn bang voor straf rechtelijke vervolging en wyzen er op dat zy in de huidige situatie niet weten waar ze aan toe zijn. De Tweede Kamer buigt zich binnen kort over het initiatief-wetsvoor stel van D66 dat euthanasie onder strikte voorwaarden mogelijk zou maken, en over de 'proeve' van het kabinet, die wordt gezien als een grove voorbereiding op een wette lijke regeling. (Vervolg van pagina 1) De feiten die wijlen luitenant-ko lonel Boeree heeft ontdekt in de King-Kong affaire en die niet naar buiten zijn gebracht, staan haaks op de lezing van prins Bernhard over de zaak-King Kong. In de geautoriseerde biografie die Alden Hatch in 1962 over de prins publi ceerde, zei Bernhard onder meer: „Gelukkig heb ik hem (Linde mans-red.) niet in mijn huis toege laten". In een brief aan de Arnhem se auteur drs. W. Tiemens liet de prins nog in 1982 via zijn particu lier secretaris E. Vernéde weten, dat hy noch leden van zyn staf vóór de Slag by Arnhem enig con tact hebben gehad met Linde mans. Uit het bij de sectie militaire ge schiedenis aanwezige materiaal blijkt echter dat dit onjuist is. Boe- ree schrijft: „Alles bijeen blykt dat het HQ (hoofdkwartier van prins Bernhard red.) zich met Linde mans hevig heeft gecompromit teerd en dat men de sluier over al les heeft geworpen..." Boeree baseert zich in zijn niet gepubliceerde conclusies onder meer op Britse bronnen. De betrokkenheid van de prins by de affaire blijkt daarmee ook groter dan geschiedschrijver dr. L. de Jong in zijn standaardwerk over de Tweede Wereldoorlog aangeeft. De Jong kent de prins een veel pas- i rol toe. DEN HAAG (GPD/ANP) - "Rustig als op een mooie zomerdag in de vakantie, de mensen die ondanks de actie toch willen komen kunnen terecht. En de belangrijke zaken gaan natuurlijk gewoon door". De ze woorden van algemeen direc teur Boelen van hét Anthoniuszie- kenhuis in Nieuwegein geven de gevolgen van de specialistenacties raak weer. Uit protest tegen de voorgenomen plannen tot tariefs verlaging van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) draaiden veel specialisten gisteren een zondagsdienst. Het algemene beeld bij alle betrokken partijen was dat de acties van maandag zonder noemenswaardige proble men zijn verlopen. Wel stond de speciale klachtentelefoon op het ministerie van WVC roodgloeiend en werd in 20 gevallen bemiddeld. De specialisten vinden dat hun actiedag een groot succes is gewor den. In 156 ziekenhuizen hebben de artsen 'gestaakt'. De Landelijke Specialistenvereniging (LSV) zal geen nieuwe acties starten, omdat er een uitnodiging van staatssecre taris Van der Reijden ligt om te praten. Morgen bespreekt het LSV-bestuur die brief. De LSV vindt wel dat de over heid met haar informatiecentrum voor wat onrust heeft gezorgd. Ver ontwaardigd zegt de woordvoerder van het ministerie dat de specialis ten zelf met hun uitdagende adver tentie het optreden van WVC heb- Het ministerie van WVC denkt erover een vaste informatielijn in te stellen voor vragen over gezondheidszorg. Volgens directeur-generaal Van Lon den van volksgezondheid zijn tijdens de specialistenactie bij het speciaal daarvoor ingestelde telefoonteam zeer veel vragen en opmerkingen binnenge komen over de gezondheidszorg, die verder losstanden van de protestactie. „Het is daarom zeker het overwegen waard om een landelijk meldpunt in te voeren", aldus Van Londen. ben opgeroepen. Daardoor zijn 40 ambtenaren van vrijdagavond zes uur tot gisteren middernacht ge- mobilseerd geweest. Het informa tiecentrum in het WVC-gebouw in Leidschendam was voortdurend met een ploeg van 20 mensen be mand. Zij hadden tot gisteravond al meer dan 2200 telefoontjes ver- werkt. Gezien het aantel reacties In het Amsterdamse Andreas-ziekenhuis hadden alleen de telefonistes alleen al vindt men by WVC dat er het druk. Die moesten de patiënten te woord staan die nog niet wisten of een duidelyke behoefte bestond zij bij hun specialist terecht konden of niet (foto anpi aan deze dienstverlening vpm publiek. "Er was alle reden te doen". ww Daarmee werd de opvatting be- ëpdë medlschë^pëcïaïïstën," vestigd van staatssecretaris Van in sommige gevallen ook op de der Reijden en zijn directeur-gene- overheid. Er bleken ondernemers raai Van Londen, die vorige week te zijn die schade lyden, omdat ze dit initiatief namen. Zowel de be- een nieuwe afspraak moesten ma- windsman als zijn hoogste ambte- ken en hun zaak nog een dag moe- naar hebben steeds nauw voeling ten sluiten. De volksgezondheids- gehouden met het informatiecen- inspecteurs kwamen onder andere trum. Zij waren er af en toe aanwe- in de weer voor ernstig zieken die zig, maar lieten de beantwoording in paniek raakten omdat ze niet over aan de deskundigen, onder konden worden geholpen. By zie- wie artsen. kenhuizen is geregeld dat er toch Het merendeel der opbellers bleek zich boos te hebben gemaakt strak zijn vastgesteld). De kans zou bestaan dat verzekeraars daarvoor geen vergoeding geven. De NZR was overigens tegen de actie als zodanig. Alle 49 zieken fondsen hebben extra opgelet of er patiënten in problemen zouden ko men. Tot gisteravond was daarvan echter bij de ziekenfondsorganisa tie VNZ in Zeist niets gemeld. "We hebben met alle fondsen kontakt gehad maar geen verontrustende berichten gehoord", aldus een woordvoerder. Uitgelokt De LSV heeft later verklaard het aantel telefoontjes by WVC niet hoog te vinden. Zeker niet als je dat vergelijkt met het aantal bezoe ken aan poliklinieken op zo'n dag als vandaag: 350.000 naar schat ting. Voorzitter Van Soest van het actiecomité vond ook dat een deel van die telefoontjes is uitgelokt door de advertentie van het minis terie. Als er geen klachtenlijn was ge weest, zouden patiënten met pro blemen rechtstreeks naar het be treffende ziekenhuis hebben kun nen bellen. Dan waren er voldoen de artsen te mobiliseren om de klachten te behandelen, aldus de specialist. Waarop WVC stelde dat een of andere vorm van hulpverle ning werd gegeven. Overigens zijn de ziekenhuisdirecties niet bijster verheugd over de hele gang van za- blemën" rechtstreeks "i ken (hoewel de dringende opera ties doorgingen). Eerder was gesproken van even tuele schadeclaims die ziekenhuis directies overwogen. Ze kregen van de overkoepelende orgamsa- dV artsen zelf "hadden feproëë tie, de Nationale Ziekenhuisraad, ceerd door in hun advertentie po de raad extra kosten te registreren, Dit met het oog op overschrijding van de ziekenhuisbudgetten (die tiënten op te roepen hun ongenoe gen op staatssecretaris Van der Reijden af te reageren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5