Ruim zeven miljoen voor verbetering van Zeeheldenbuurt EG-commissie bestudeert strijd tegen analfabetisme Zwarte bol niet gehesen maar toch vrijgesproken actief in vrije tijd Stadsvernieuwingsplan gemaakt LEIDEN DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Excursie door Nederland in Leiden begonnen LEIDEN - Om inzicht te krijgen in de manier waarop hier de strijd te gen het analfabetisme wordt aan gebonden heeft een 15-koppige EG-commissie voor onderwijs gis teren op uitnodiging van het minis terie van onderwijs en weten schappen een bezoek gebracht aan Leiden, de eerste stop in een drie daags verblijf in Nederland. Het internationale gezelschap toog allereerst naar buurtcentrum 't Spoortje, alwaar de commissiele den, veelal werkzaam op het minis terie van onderwijs in hun land, werden geïnformeerd over de ma nier waarop wordt getracht de veelal laaggeschoolde bewoners van het voorlopig onderwijsvoor- rangsgebied De Kooi in Leiden de helpende hand te bieden. Zes scho len, drie buurtcentra, een biblio theek, Ouders op Herhaling en vrij willigersorganisaties werken er sa- LEIDEN - Het politiebureau aan de Zonneveldstraat moet straks, nadat het korps naar de nieuw bouw aan de Langegracht is ver huisd, een kleine politiepost wor den. Na de verhuizing zal namelijk bij de binnenstadsbewoners een groter gevoel van onveiligheid ont staan, omdat het nieuwe bureau op grotere afstand van de binnenstad ligt en dus minder snel is te berei ken. PvdA-raadslid Loek Geradts stelde dit gisteravond voor in de Leidse gemeenteraad, tijdens de behandeling van het voorstel van Film De Leidse werkgroep homosek sualiteit (LWH) vertoont donder dagavond in haar gebouw aan de Langegracht 65 de film Saty- ricon van Federico Fellini. De voorstelling begint om negen uur. Kantkloscursus In Rosenburch begint woens dag een kantkloscursus voor mensen van 55 jaar en ouder. In totaal worden er twaalf lessen gegeven, zowel voor beginners als gevorderden. Voor inlichtingen: dienstencentrum Zuid-West, Be vrijdingsplein 60, tel. 768711. Kinderfilm Op de wekelijkse filmmiddag voor kinderen bij K&O, Oude Vest 45, staat woensdag een ko mische film met Laurel en Hardy in hetvreemdelingenlegioen op het programma en een serie te kenfilms met o.a. Bugs Bunny men .om onder meer analfabetisme te voorkomen en te bestrijden en de ouders mondiger te maken. Hiertoe worden activiteiten ont plooid zoals volwasseneneducatie, cursussen voor ouderparticipatie en 'creatieve middagen' waar ou ders, leerkrachten en sociaal-cultu reel werkers kinderen creatieve technieken bijbrengen. De commissieleden, afkomstig uit Duitsland, België, Denemar: ken, Frankrijk, Griekenland, Ier land, Italië, Luxemburg en Neder land, brachten voorts een bezoek aan Ouders op Herhaling, geves tigd aan de Herensingel. Ze namen een kijkje bij een der lessen en kre gen door de stafleden het hoe en waarom van het instituut uit de doeken gedaan. Onder leiding van vier stafleden en zo'n zestig vrijwil ligers leren jaarlijks driehonderd volwassenen er lezen, schrijven en 'Politiepost vestigen in huidig bureau' B en W om het 'oude' politiebureau te verbouwen tot woonruimte. In •het voorste gedeelte van het bu reau aan de Zonneveldstraat wordt de parkeerpolitie gehuisvest, dus Supermuis en Woody Woodpec ker. Aanvang half drie. Echtscheiding De FIOM en de Riagg houden vandaag een informatieavond voor een cursus, bestemd voor ge scheiden ouders. Tijdens deze cursus wordt aandacht besteed aan onderwerpen als 'Hoe praat je over de echtscheiding', 'reac ties en gevoelens van kinderen op echtscheiding', 'omgangsregelin gen' en 'kiezen, een moeilijke op gave'. De cursus, die zeven avonden duurt, is bedoeld voor - onlangs - gescheiden ouders die behoefte hebben aan extra steun in het omgaan met de kinderen of hierover met andere mensen wil len praten die in eenzelfde situa- rekenen. Het aanbod is .groter dan de capaciteit; toen vorig jaar vier honderd leerlingen de school be volkten, werd het onderwijsteam gillend gek, vertelde een staflid. Driehonderd is derhalve de limiet. Gelimiteerd ook is het budget dat OoH jaarlijks van rijk en gemeente krijgt toebedeeld, zo werd de com missieleden verteld: "Als we vol gens het boekje een werkweek van veertig uur) zouden werken, zouden die twee ton nooit genoeg zijn". Vandaag vertoefd de EG'ers op .een lagere school en een centrum voor volwasseneneducatie in Amersfoort, morgen zijn het stu diehuis Transvaal in Den Haag en het Thomas More-college in Rot terdam aan de beurt. Donderdag en vrijdag verblijft het gezelschap in België. dan kunnen daar ook wel een paar 'gewone' agenten bij, dacht Ge radts. De sociaal-democraat stelde bur gemeester en wethouders voor zijn suggestie mee te nemen bij de be handeling van de nieuwe voorstel len van de politie voor het wijkge richt werken. Loco-burgemeester en wethouder Tesselaar (PvdA) nam deze suggestie direct over. De verbouwingsplannen van het oude politiebureau, dat volgens plan in mei is verlaten, verkregen even eens instemming, en wel van de hele gemeenteraad. tie verzeild zijn geraakt. De in formatieavond wordt gehouden in het FIOM-bureau aan de Lan gegracht 61 in Leiden. De avond begint om acht uur en duurt tot kwart over tien. Vrije School De Vrije School Leiden organi seert woensdag in haar tijdelijke onderkomen aan de Driftstraat 77 een informatie-avond. Zowel leerkrachten als ouders zijn aan wezig om uit te leggen wat de Vrije School inhoudt. Bovendien is er zaterdag 22 februari van tien tot twaalf een open huis van de kleuterschool. Dat wordt ge houden in de tijdelijke vestiging aan het Eksterpad 2. Drie kleu terklassen staan dan open voor degenen die meer willen weten over de pedagogie van Rudolf Steiner. Ouders en leerkrachten zijn aanwezig en eventuele nieu we leerlingetjes kunnen kennis maken met het speelmateriaal. (rechts van de Oude Rijn)) en Noorderkwartier (middenhoven). Zuidelijk van het Rijn-Schiekanaal een deel van het Waardeiland rechts). Linkson der de Hoge Rijndijk - de Wilhelminabrug staat net omhoog - met een stukje Meerburg (onder) en een groter stuk Rijndijkbuurt (links). Scherpe kijkers ontwaren aan de bovenkant van de foto wellicht de gashouder van het energiebedrijf, de Groenoordhallen en met een vergrootglas misschien ook nog de voetbalvelden van Roodenburg. Voor wat betreft de Zeehelden buurt zij nog opgemerkt dat bijvoorbeeld het nieuwe gebouw van de ge meentelijke reinigingsdienst op het kaalgeslagen terrein links ontbreekt: de foto is in 1983 gemaakt. (luchtfoto Frans Rombout) aantal winkels (9) in de levensmid delensector, die de Zeehelden buurt bevat. Deze zijn juist vol doende voor de ongeveer 2300 in woners. Overigens telt de Zeehel denbuurt 166 werklozen, 7,3 pro cent van de bewoners tussen de 17 en 64 jaar. Dit cijfer ligt hoger dan over de gehele stad (4,58 procent) gezien. De uitvoering de stadsvernieu wing in de Zeeheldenbuurt kost ruim zeven miljoen gulden. In 1987 en 1988 moet volgens het plan 5,8 miljoen worden besteed aan riole ring, bestrating, verlichting, kabels en leidingen en de aanleg van het fietspad EvertsenstraaüTasman- straat, het opknappen van de weg naar Olga en de aanleg van een plantsoentje ten noorden van Olga. De rest zal in 1989 moeten wor den uitgegeven aan de aanleg van groen op het voormalige Bredero- terrein (bij de Bontekoestraat), de aanleg van het wijkpark ten oosten van Tasmanstraat en aanleg van het fietspad tussen Tasmanstraat en Admiraalsweg (ter hoogte van de Bontekoestraat). LEIDEN - De Zeeheldenbuurt, het gebied tussen Zijlsingel, Nieuwe Rijn, Rijn-Schieka naal en Oude Rijn, kan weer jaren vooruit. Burgemeester en wethouders hebben onlangs het ontwerp-stadsvernieuwingsplan voor deze buurt goedgekeurd. Meer groen, het blij ven weren van doorgaand verkeer, handhaving van de bedrijven in en bij de buurt en het verder stimuleren van het wonen willen zij bewerkstelligen. Vanaf 1987 denkt de gemeente ruim zeven miljoen aan de Zeehel denbuurt te besteden, om te begin nen met 5,8 miljoen voor riolering, bestrating, verlichting, kabels en leidingen, de aanleg van het fiets pad Evertsenstraat/Tasmanstraat, het opknappen van de weg naar het Olgacomplex en de aanleg van een plantsoentje ten noorden daar van. Volgens het college is één van de belangrijkste uitgangspunten van het plan 'de handhaving en waar mogelijk versterking van de woon functie'. Dit komt onder meer tot uiting in de mogelijkheden die de gemeente openhoudt om bedrijven te vervangen door woningen. Zo kan tussen Zijlsingel nummer 35 en 37 een bedrijf worden geves tigd. Lukt dat niet dan is woning bouw echter niet uitgesloten, hoe wel deze woningen flink zullen moeten worden geïsoleerd in ver band met het verkeerslawaai. Hetzelfde gaat op voor de han delsmaatschappij Bracol aan de Rijnkade. B en W vinden deze on derneming niet zo milieuhinder lijk, dat voor verplaatsing geld be schikbaar kan worden gesteld. Zij houden echter de mogelijkheid open om op dit terrein later wonin gen te kunnen laten bouwen. Uitbreiding en verbetering van het groen, dat in de Zeehelden buurt schaars is, staan hoog op de lijst in het stadsvernieuwingsplan. Tussen woningen en bedrijven, on der meer in het gebied De Waard, heeft de gemeente flinke groen stroken gepland. Voor het Olga complex wil de gemeente grond kopen en groen aanleggen. Mocht de al jaren verwachte uitbreiding van de doe-het-zelf-markt Jonge- neel aan De Waard niet doorgaan, dan kan de gemeente deze grond bestemmen voor groen en een speelterrein. Op de braakliggende grond ach ter de Willem Barentzstraat kan ook groen worden aangelegd. In aansluiting daarop wil het college het terrein tussen de Tasmanstraat en de Admiraal Banckertweg een buurtpark met speelweide schep- pen. Verkeer Wat het verkeer betreft voorziet het plan in het reserveren van vol doende parkeerruimte voor auto's. Volgens B en W zal dit geen enkel probleem opleveren. Bedrijfsver- keer en verkeer dat naar het woon gebied gaat moeten streng worden gescheiden, vindt het college ver der. Hoewel die scheiding waar schijnlijk niet helemaal strikt zal lukken, wat het verkeer met De Waard als bestemming betreft. Maar in de Zeeheldenbuurt zelf zal nauwelijks doorgaand verkeer voorkomen. Aan de (brom)fietsers is in zoverre gedacht dat de plan nen voor de aanleg van een pad tussen Tasmanstraat en Admi raalsweg ter hoogte van Bontekoe straat en van de verbinding Evert senstraat/Tasmanstraat zijn ge maakt. Een doelstelling in het plan voor de Zeeheldenbuurt is eveneens om er zo veel mogelijke goedkope be drijfsruimte te houden, die redelijk gunstig ligt ten opzichte van de binnenstad en de doorgaande we gen. Zo kan tegemoet worden ge komen aan de bedrijfs(her)huis- vestingsmogelijkheden voor 'ver- plaatsers' uit de binnenstad. Tege lijkertijd kunnen hiermee de klei nere beginnende ambachtelijke bedrijfjes zijn gediend, die in hun aanloopfase hoofdzakelijk zijn aan gewezen op goedkope huisvesting. Verder is het bedrijventerrein aan de Rijnkade, dat onderdeel uit maakt van De Waard, tijdens de voorbereiding van het stadvernieu- wingsplan kritisch bekeken, zeg gen B en W. Hier zijn onder meer een aannemersbedrijf (De Bolster), een scheepswerf en het bedrijfs verzamelgebouw van Olga geves tigd. Volgens het plan mogen deze er blijven zitten. Verplaatsing zou te duur zijn en de hinder niet ern stig. Kritiek Het stadsvernieuwingsplan Zee heldenbuurt is na twee jaar broe den tot stand gekomen, in samen werking met buurtbewoners. Vol gens het plan heeft de bevolking onder meer kritiek op de handha ving van de bedrijven in en bij de buurt. Men wil liever meer wonin gen. "De aanwezige bedrijven blij ven, hetgeen handhaving van de huidige ongewenste situatie in houdt. Ten opzichte van de huidige Op het kruispunt van Nieuwe Rijn en Rijn-Schiekanaal, net boven de watertoren aan de onderzijde van deze foto, begint het industriële gedeel te van de Zeeheldenbuurt: het gebied de Waard met diverse bedrijven. Meer naar links en naar boven liggen in deze wijk de woningen aan straten die herinneren aan de 'helden' uit de maritieme geschiedenis van Nederland: Van Speijk, De Ruijter, Tromp, Heemskerk enz. De wat grauw ogende buurt, die de komende jaren een opknapbeurt te wachten staat, wordt verder begrensd door water: de Oude Rijn rechts en aan de noord zijde de Zijlsingel, met op deze foto als markeringspunt de meelfabriek. Noordelijk van dit complex zijn vaag de contouren van het gebied Heren- t-Zijl gracht-Zijlsingel (gedeeltelijk) te herkennen. Verder te de Kooi situatie verwacht de buurt een toe name van overlast qua milieu en verkeer". Ook het bedrijf Jonge- leen willen de bewoners weg heb ben. "Het past niet in de buurt. En uitbreiding van deze markt brengt meer verkeersoverlast met zich Tussen de woningen en de be drijven Olga, Burgy en Kluivers ziet de buurt ook liefst huizen ver rijzen. "Omdat onvoldoende groen tussen het terrein en de woningen kan worden aangelegd om overlast uit te sluiten", licht het rapport dit standpunt toe. Voorts zijn de be woners de mening toegedaan dat, als dit deel van De Waard bedrijfs terrein wordt, er een aparte weg voor bedrijfsverkeer naar De Waard moet komen. Zij halen daar mee de ontsluitingsweg (langs het Olga-complex) naar de Admiraal Banckertweg van stal, een uit het plan geschrapte verbinding. Winkels Geen kritiek is er te lezen op de plannen van de gemeente om te waken voor de terugloop van het Vrouw verdacht van steunfraude LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 35-jarige Leidse vrouw verhoord die ervan wordt verdacht in de periode juni '79 tot maart '80 ten onrechte 14.000 gul den aan uitkeringen te hebben ge kregen. Volgens de politie heeft de vrouw verzwegen dat zij in die pe riode gehuwd was met een man die een vast inkomen had. Doorgereden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 43-jarige Leide- naar thuis aangehouden die om streeks elf uur een 25-jarige fietser had aangereden op de Herensingel en vervolgens was doorgereden. De man reed onder invloed vol gens de politie. Zijn kenteken werd genoteerd door een onbe kend gebleven Leidenaar die ver volgens de politie inschakelde. De fletser liep lichte verwondingen op en werd ter plekke behandeld. LEIDEN - De rechter las de aan klacht voor: de Katwijkse ple- ziervaarder had met zijn zeiljacht ten anker gelegen in een water wingebied in de omgeving van Medemblik. Niets aan de hand, ware het niet dat hij geen zwarte bol had gehesen. En dat moet als je in een haven voor doorgaand scheepverkeer voor anker ligt. Waarom hees hij die zwarte bol niet? "Dat was helemaal niet no dig", antwoordde de man. "Het is een soort vluchthaven waar je alleen maar kunt stilliggen. Je kunt daar niet doorvaren". En hij vertelde vervolgens dat ze er met z'n twintigen hadden gelegen. "Voor een kort ogenblik". Want was het geval? Ze had den aan een wedstrijd meege daan en in die haven vond de prijsuitreiking plaats. "Joh, kom even bij ons aan boord, zeiden ze tegen mij. Ik bleek namelijk de tweede prijs te hebben gehaald". Hjj ging aan boord, evenals een aantal agenten. Even later. "Die agenten gaven ons alle maal een bekeuring omdat we de zwarte bollen niet hadden gehe sen. Eén van die agenten zei te gen mij: joh, het zou wel leuk zijn als je deze zaak laat voorkomen, want wij weten ook niet precies waar we nu aan toe zijn. Wel of niet bekeuren, laat de rechter daar maar eens iets over zeggen". Dat deed de rechter niet, want: "Dat is een kwestie van beleid en daarvoor moeten die agenten toch echt bij hun superieuren zijn. Ik ga in elk geval geen prin cipiële uitspraak doen". Hij was ondertussen wel overtuigd ge raakt van het gelijk van de Kat- wijker. "Er was geen sprake van doorgaand verkeer. D'r in of d'r uit, dat waren de mogelijkheden, als ik u goed begrijp. Met andere woorden: doorvaren kon niet". Vrijspraak. Kauwen Eén van de volgende verdach ten was ook een Katwijker. Hij werd ervan verdacht met een luchtbuks kauwen, een zilver meeuw en een tortelduif te heb ben doodgeschoten. En dat mag niet, want die vogels zijn al sinds 1936 beschermd bij de vogelwet. Waarom schoot hij eigenlijk op die vogels; wat vond hij daar leuk aan? De Katwijker ant woordde dat de feiten misschien wel klopten, maar dat hij niet de gene was geweest die had ge schoten. O nee? En waarom had hij in dertijd dan telefonisch toegege ven dat die buks van hem was en dat hij had geschoten? Had hij dat gezegd" Daar kon hy zich he lemaal niets van herinneren. Toegegeven, hij had ook wel eens op vogels geschoten, maar deze keer was hij het niet ge weest en hij had ook nooit met een agent gesproken. Maar wie dan wel? "O, dat zal m'n broer wel geweest zijn. Ik heb een hele fraaie broer, gaat u maar eens op hem af'. En zou die broer zich dan ook voor hem hebben uitgegeven? "Ik zie hem overal voor aan. Waarschijnlijk heeft hij me dit kunstje geflikt". De zaak werd aangehouden. Binnenkort mag de broer voor de balie verschijnen. Puppies Hij had 's avonds laat met zijn honden in Leiderdorp lopen wandelen terwijl die dieren niet waren aangelijnd en daar was na righeid van gekomen, want die honden waren achter een paar fietsende kinderen aangerend en hadden de kleren van één van die kinderen beschadigd. Tsja. De eigenaar begreep eerlijk ge zegd niet dat hij moest voorko men. Hij had de schade direct vergoed, dat wil zeggen: zijn ver zekeringsmaatschappij had dat gedaan. En bovendien: de zaak werd erger voorgesteld dan-ie was. door Wim Brands "Meneer", zei de verdachte te- gen de rechter, "het waren twee jonge collies, twee puppies. Vro lijke beesten. Nou kenden ze in die tyd al veel geluiden, maar ze hadden nog nooit het gepiep van een lekke band gehoord. Goed, daar komen een paar kinderen aan en eentje reed op een fiets met een lekke band". "Piep, piep...de collies spitsten de oren. Wat was dat? En zij er vrolijk op af. Woef, woef. Daar schrokken die kinderen van en die gingen sneller fietsen. Nou ja, en toe sprongen die puppies te gen ze op, met het bekende ge volg. Maar zoals ik u al zei: alles is snel geregeld". Of de rechter trouwens een fo to van zyn honden wilde zien, want het waren werkelijk schat tige beesten. De rechter wilde die foto wel even zien en moest toegegeven dat de puppies er in derdaad werkelijk schattig uitza gen. Collies waren het toch? Ja, ja...vroeger had je toch ook zo'n serie op de televisie. Voordat ie dereen herinneringen ging opha len aan Lassie en in snikken uit barstte werd de zaak gelukkig af gedaan: schuldig zonder straf.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4