Steeds 'Op zaterdag en op koopavonden gratis 'Sj bus door centrum' Werk Lammenschansroute over enkele maanden klaar Raad stemt in met akkoord Filmnet en uitbreiding kabeltv PvdA-raadslid ontvouwt plan: OPRUIMING tot 60% korting gebr. van Jer Stab DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 T-kruisingen op plein, vluchtheuvels op weg LEIDEN - Een bus die gra tis voor het winkelend pu bliek op donderdagavond en zaterdag door het cen trum rijdt. Met dit idee is het PvdA-raadslid Jaap van Meijgaarden gekomen. De NZH is zeer geïnteresseerd in dit plan. Van Meijgaardens bedoeling is dat wethouder Fase (economische aan gelegenheden) de mogelijkheid van deze zg. 'cityring-bus' in over leg met het bedrijfsleven nader be ziet. Hij heeft zijn plan in een noti tie vervat en die gestuurd naar de wethouder. In deze notitie wijst Van Meij- Het Lammenschansplein in re- gaarden er op dat de Leidse bin- constructie. Rechts op de achter- nenstad relatief groot is en dat het grond de Voorschoterwegdie af- van parkeergarages en -terreinen buigend (voor de kijkers naar naar het hart van het winkelgebied links) aansluit op de Europaweg en een aardig eind lopen is. De posi- daarmee een doorgaande route tieve ervaringen met de gratis 'hor naar rijksweg 4 vormt. De brede relbussen' die rijden tijdens de weg op de voorgrond is de Lam- kroegentocht in de jazzweek heb- menschansweg die op de doorgaan- ben het raadslid op de gedachte ge- de route uitkomt. Links, dwars op bracht dat een dergelijk systeem de Lammenschanswegloopt de Qok op koopavond en zaterdagen LEIDEN - Lammenschansweg en Lammenschansplein ondergaan een reeks ingrijpende wijzigingen die binnenkort zullen zijn voltooid. De vroegere Lammenschansro- tonde wordt omgebouwd tot een T- kruising, en de geïmproviseerde vluchtheuvels op de Lammen schansweg, ter hoogte van de kruispunten met de Leliestraat, Koninginnelaan en De Sitterlaan, worden omgezet in echte vlucht heuvels. Omwonenden van de Lammen schansweg hebben de gemeente overtuigd dat de onbeveilig- kruising met fiets- en voetganger stunneltjes is intussen ook een eind op weg. Werkzaamheden aan de bruggen in de omgeving heb ben wel voor een vertraging van enkele maanden gezorgd. Het Lammenschansplein is een provinciale weg en de reconstruc tie ervan stond al jaren hoog op het verlanglijstje van het provinciebe stuur van Zuid-Holland. Cijfers hebben namelijk uitgewezen dat de rotonde niet was berekend op de verkeersdrukte nu en in de toe komst. Ook deden zich op het Lammenschansplein meer onge- de kruispunten gevaarlijk zijn voor "lukken voor dan op vergelijkbare overstekende fietsers en voetgan- wegen. gers. Met name bejaarden en schoolgaande kinderen werd het uiterst moeilijk gemaakt om veilig de andere kant van de straat te be reiken. Een onderzoek van de gemeente bevestigde de conclusies uit de buurt en een proef met geïmprovi seerde vluchtheuvels (voorgesteld door de gele reflecterende palen) wees vervolgens uit dat de kruisin gen veiliger worden als de snelheid van het autoverkeer wordt afge remd en de oversteekplaats voor fietsers en voetgangers bekort. Het gemeentebestuur besloot daarom de reflecterende palen op de weg te vervangen door een wegindeling met echte vluchtheuvels. Hardrij den en inhalen wordt daardoor praktisch onmogelijk. De aanleg van de vluchtheuvels zal over on geveer een maand reeds zijn vol tooid. Het ombouwen van de vroegere Lammenschansrotonde in een T- In 1984 werd een begin gemaakt met de ingrijpende wijzigingen die nu op een oor na zijn gevild. De Voorschoterweg en de Europaweg liggen thans in eikaars verlengde en vormen de hoofdroute van het nieuwe wegenbeloop. De Lam menschansweg is, als belangrijke uitvalsweg voor Leiden, op deze hoofdroute aangesloten, terwijl de minder belangrijke Kanaalweg wordt aangesloten op de Lammen schansweg. Eigenlijk is straks dus sprake van een dubbele T-krui- sing. De verkeerscapaciteit van het Lammenschansplein zal door de nieuwe wegindeling aanzienlijk toenemen, zodat het spitsverkeer sneller kan worden verwerkt. Voor fietsers en voetgangers is een vier tal tunneltjes aangelegd die de vei ligheid van het langzaam verkeer ten goede komen. Deze tunneltjes zijn reeds in gebruik genomen. Het wegenbeloop is zover klaar dat binnenkort de asfaltlaag kan worden aangebracht. Daarna vol gen de verkeerslichten nog. Met name het autoverkeer heeft zich in het afgelopen anderhalf jaar moeizaam een weg kunnen banen langs de reconstructiewerkzaam heden. De Kanaalweg is, aan de zij de van de Lammenschansweg, nog steeds afgesloten en veel straten in de omgeving (Burggravenlaan en De Sitterlaan) hebben met extra verkeersdrukte te kampen gehad. Verwacht wordt dat het karwei over drie maanden is geklaard en het verkeer weer z'n normale loop zal nemen, met dien verstande dat het zich sneller een weg zal weten te banen dan voorheen. Met de reconstructie van het Lammenschansplein is een bedrag gemoeid van rond de zeven mil joen gulden (voor rekening van provincie en rijk), terwijl de aanleg van vluchtheuvels op de Lammen schansweg de gemeente Leiden een bedrag van 123.000 gulden zal kosten. Kanaalweg. Voor fietsers en voet gangers zijn er aparte routes a gelegd, met vier tunneltjes. (foto Wim Dijki aantrekkelijk kan zijn. Na overleg met de NZH is hij tot de conclusie gekomen dat de kosten niet zo hoog hoeven te zijn: 67.500 gulden De Lammenschansweg wordt voorzien oversteken er veiliger wordt. vluchtheuvels, opdat het Via deze route en in deze richting wil Van Meijgaarden de gratis bus langs het winkelgebied laten rij den. per jaar, uitgaande van 167 gulden voor een bus op donderdagavond (van half zeven tot half tien) en 450 gulden per bus op zaterdag (van tien uur tot half zes). Het PvdA- raadslid meent dat het bedrijfsle ven dit bedrag op tafel moet kun nen leggen. Studentenforum gaat niet door LEIDEN - Het forum over studen tenvoorzieningen, dat vanavond zou worden gehouden in Minerva, gaat niet door. De organisatoren, de Leidse studentenverenigingen en de politieke studentenorganisa ties. hebben vanmorgen te horen gekregen dat de kamerleden Walla ge (PvdA) en Lansink (CDA) van avond moeten aantreden voor een extra kamerdebat over de studiefi nanciering. De avond is nu verschoven naar 11 februari; wederom in Minerva, Breestraat 50, aanvang 20.00 uur. AFSCHEID - Mr. B. Plomp neemt dit najaar afscheid als secretaris- rentmeester van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Hij gaat op 1 november in de vut. Plomp bekleedt deze functie sinds 1 au gustus 1971. Voor hij in dienst trad bij 'Rijnland', was hij onder meer griffier bij het Waterschap Walche- De meest logische route voor de ze bus is volgens Van Meijgaarden de cityring en de Breestraat, dat wil zeggen het traject Langegracht- Hooigracht-Breestraat-Kort Ra penburg. Daarmee zijn de belang rijkste parkeergarages en -terrei nen met het hart van de stad ver bonden en is het mogelijk bijvoor beeld in het ene deel van de stad de parkeren, naar het andere deel te lopen en terug met de bus te gaan. Van Meijgaarden voorziet met zijn systeem een groter potentieel aan klanten voor de winkels. Uitgangs punt is dat de bus gratis moet zijn, en vaak moet rijden. Dat laatste denkt hij te bereiken door de bus sen in één richting te laten rijden. De stoptijd bij de haltes kan klein zijn: er hoeven immers geen strip pen te worden afgestempeld. Het raadslid schat dat een bus in twintig dertig minuten een rond je kan rijden en wanneer er twee bussen worden ingezet kan de fre quentie dus tien vijftien minuten zijn. Mocht de Breestraat voor au to's worden afgesloten - mogelijk wordt daarmee op de zaterdag een proef genomen - dan is een tien- minutenfrequentie volgens Van Meijgaarden haalbaar. "Naar mijn mening zal de city ring-bus de aantrekkelijkheid van het winkelen in de Leidse binnen stad sterk vergroten. De kosten zullen door verhoging van de om zet ongetwijfeld kunnen worden terugverdiend", aldus Van Meij gaarden. ADVERTENTIE Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij hei Houtplein Tel. 023-312086 LEIDEN De Leidse Merenwijk en de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek kunnen, in navolging van Leiden, meeprofiteren wan neer FilmNet/ATN reclamebood schappen mag uitzenden, tussen de films door die deze abonnee-tv- exploitant op het kabeltelevisienet wil doorgeven. Leiden heeft als eerste Nederlandse gemeente een dergelijk contract met FilmNet kunnen afsluiten. FilmNet heeft nu toegezegd dat ook^de regio-ge meenten een dergelijk contract krijgen aangeboden. ATVD-wethouder Fase, tevens voorzitter van de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor zieningen Leiden en omstreken (de regonale organisatie die de ont- vangmast in Oegstgeest beheert), deelde dit gisteravond mee in de Leidse gemeenteraad. Leiden krijgt van FilmNet een eenmalige bijdrage van 160.000 gulden. De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) en de regiogemeenten kun nen eveneens een bedrag, in ver houding met het aantal kabelaan sluitingen. ontvangen. Zij hadden overigens al uitgesproken anders niet met FilmNet in zee te gaan. met als gevolg geen abonnee-tv voor de Merenwijk en de Duin- en Bollenstreek. Normaliter biedt FilmNet geïnte resseerde gemeenten een jaarlijkse uitkering uit de reclame-opbreng sten. die wellicht kan stijgen om dat deze is gebaseerd op de abon nee-aantallen. Een dergelijke bepa ling speculeert erop dat de rijks overheid het reclameverbod op abonnee-tv afschaft. De gedachte achter het 'Leidse' contract een uitkering ineens gelijk aan negen jaar een deel van de reclameop brengst is dat Leiden er geen geld bij inschiet als de verwachte groei van abonneeaantallen uit blijft of FilmNet over de kop gaat. In de Leidse raad bleek gister avond tevens de behoefte te be staan om de commerciële (satelliet zenders niet zo maar gratis op het kabelnet toe te laten. PvdA-raads lid Boot vroeg wethouder Fase (ook voorzitter van de Leidse Stadskabei) of Leiden niet samen met andere gemeenten de huidige kabelzenders (zoals MusicBox) toch kan laten betalen voor het ge bruik van het net. Fase ontweek deze vraag, maar meldde wel dat in de onderhandelingen met Sky Channel een vergoeding wordt be dongen. "Wij zijn zeker niet bereid om deze zender zonder slag of stoot gratis op ons net toe te laten". De gemeenteraad keurde gister avond de uitbreiding van het Leid se kabelnet van 12 naar 18 kanalen en het contract met Filmnet goed. Dat betekent dat op de Leidse ka bel niet in de Merenwijk ruim te ontstaat voor Europa TV, Sky Channel, aparte kanalen voor Mu sic Box en TV5 en FilmNet. Deze uitbreiding kost de abonnees geen cent. PvdA'er Boot merkte daar over op dat de abonnees wel een tariefverlaging door de neus wordt geboord. Fase: "Die zou uitermate fractioneel zijn. Daar heb je geen moer aan". Of de Merenwijk en de regioge meenten nu ook die uitbreiding kunnen verwezenlijken, verschilt per gemeente en is onder meer af hankelijk van de capaciteit van het kabelnet en de kosten. Fase zei te vrezen dat de SKM de uitbreiding niet kan volvoeren, zonder de tarie ven te moeten verhogen. Het net in de Merenwijk is namelijk minder modern en kan minder hebben dan dat van de Stadskabel. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Matchpoint (1) Hun clublad heeft voorlopig al een naam: Matchpoint. En in april moet het eerste partijtje kunnen worden gespeeld aan de Schubertlaan, schatten de be stuursleden van de eind vorig jaar opgerichte tennisvereniging 'Zuid-West'. Alles lijkt in kannen en kruiken: de gemeente wil ga rant staan voor de 675.000 gulden die nodig zijn voor de aanleg van het complex, dus kan er over eni ge tijd worden begonnen met de aanleg van de zes banen. Het idee om een tennisvereni ging in Zuid-West op te richten is een oud plan. Ongeveer vijf jaar geleden sprak een aantal mid denstanders regelmatig met el kaar over de levenskansen van een nieuwe vereniging. Maar op richten kwam er nooit van. Teun Fielemon, bestuurslid van 'Zuid-West': "We hebben in dertijd overwogen om enquête formulieren in de buurt te ver spreiden. Op die manier wilden we er achter komen hoe groot de behoefte aan een tennisvereni ging was. Het bleef bij praten, want toen het er op aan kwam bleek niemand tijd te hebben om een en ander te regelen". Maar het plan bleef rondspo ken in de hoofden van sommige mensen. En zo kon het voorko men dat in april '84 een paar mensen weer spraken over de vereniging. Fielemon denkt dat het na de viering van koningin nedag was en sluit niet uit dat men een borrel op had. In elk ge val werd besloten om Henny Kwik, geen onbekende in de buurt, eens in de arm te nemen. Fielemon: "Hij zou ons ongetwij feld nuttige adviezen kunnen ge ven". Weer werd besloten om formu lieren in de buurt rond te delen. Maar dit keer kwam het er ook van. Honderdveertig mensen reageerden. "En dat viel ons al leszins mee", zegt Thea van Kooperen, evenals Fielemon be stuurslid van 'Zuid-West'. Matchpoint (2) In juni '84 vond het eerste ge sprek plaats met Duyvestein, het hoofd van de gemeentelijke di rectie sport en recreatie. Hij toonde zich van meet af aan en thousiast volgens de initiatiefne mers. "De naam Schubertlaan viel toen ook", zegt Fielemon. "Die plek had immers als be stemming recreatie". "We moesten echter wel meer mensen achter ons hebben staan", gaat waarnemend voor zitter Trudy Kwik door. "Weer een enquête dus. Toen kwamen we op driehonderd". Een mooi getal, ware het niet dat wethou der Tesselaar het te mager vond. Fielemon: "Toen we met hem spraken zei hij: het is een leuk plan. maar willen jullie het ren dabel houden, dan moet je zes banen aanleggen en minstens vijfhonderd leden hebben". "Om gek van te worden ja", schertst Thea van Kooperen. "Maar het is ons gelukt. Momen teel hebben 564 mensen in schrijfgeld betaald. Driehonderd van hen hebben ook al een deel van hun contributie betaald. Nu de rest nog". "Ja, die moeten ook over de streep", vervolgt Fielemon. "Want kijk: de gemeente staat dan wel garant, maar je moet toch zoveel mogelijk je eigen boontjes doppen. En om dat te kunnen heb je de contributie van minstens vijhonderd mensen no dig". "Maar die andere i men nog wel over de streep", meet Trudy Kwik. "Er is een aan tal mensen dat al wel inschrijf geld heeft betaald en nog geen contributie... en hoe komt dat? Nou kijk, die mensen wachten af. Gaat de gemeenteraad wel ak koord, blijft het geen papieren plan? Nu zo langzamerhand dui delijk wordt dat dat niet het ge val is, zullen ze vanzelf over de streep komen". Zoals gezegd: zit alles mee, dan zal de eerste bal geslagen kun nen worden in april. Een kantine is er dan nog niet. Tot het najaar zal de vereniging gebruik moe ten maken van een noodgebouw, maar dat mag geen punt zijn vindt de vereniging. "Als er maar getennist kan worden". Aanvan kelijk zal dat alleen in recreatief Bestuursleden van tennisvereniging Zuid-V/est (het echtpaar Fielemon met daar tussenin Trudy Kwik >n Thea van Kooperen): "Bij ons is alles nieuw". (foto Holvast» verband gebeuren, maar het be stuur sluit niet uit dat 'Zuid- West' in de toekomst ook aan de competitie zal meedoen. Op de vraag hoe de Leidse ten niswereld reageerde op het nieuws dat er een nieuwe vereni ging bijkomt, antwoorden de drie bestuursleden unaniem: "Positief'. "Wij zijn ook beslist geen con currentie", zegt Thea van Koope ren. "Bij ons zitten slechts veer tien mensen van andere vereni gingen". Trudy Kwik knikt. Zegt dan: "Ja, bij ons is alles nieuw Van die ruim vijfhonderd men sen die zich hebben aangemeld, heeft de helft nooit getennist. Verder gaan we waarschijnlijk in zee met een jonge architect en wat betreft de tennisleraar waar mee we in onderhandeling zijn: dit zou zijn eerste echte baan worden. Nieuwer kan het toch niet". Fout (3) Het besluit van burgemeester en wethouders om een straat in de actrices-, kunstenaressen en zan geressen-vlek in de Stevenshof te noemen naar actrice en ex- NSB'er Elly van Stekelenburg heeft gisteravond in de Leidse gemeenteraad tot een interpella tie geleid, zeg maar een spoedde bat. Veel te debatteren was er al leen niet: Rob van Lint van Links Leiden (PSP/PPR/CPN), die om het spoeddebat had ge vraagd, kreeg van wethouder Paul Bordewijk (PvdA) te horen dat, als wordt vastgesteld dat Van Stekelenburg inderdaad fout is geweest in de oorlog, haar naam niet in de Stevenshof zal voorkomen. Dit ietwat pijnlijke misver stand, om in een wijk waarvan een deel is voorzien van straatna men waarin verzetsstrijdsters worden herdacht een NSB'er op de straatnaambordjes te schilde ren, kon voorkomen doordat niet is nagegaan of gegadigden voor vernoeming goed of fout waren in de oorlog. "Dat is wat lastig. Iedereen die de oorlog heeft meegemaakt kan potentieel lid zijn geweest van de NSB", zei Bordewijk daarover. Hij erkende echter wel dat de straatnaam- commissie, die aan B en W voor- stellen voor de vernoeming van straten aandraagt, daarmee reke ning zou moeten houden Voorlopig wordt één straat in de Stevenshof dus nojg even niet van een naam voorzien. Het is duidelijk dat er met spoed een nieuwe naam moet worden ver zonnen, omdat de mensen die er komen te wonen anders wat al te lang moeten wachten met het la ten drukken van briefpapier, het schrijven van adreswijzigingen, bij hun telefoonummer zelf maar een adres moeten verzinnen of misschien straks officieel hele maal niet meer bestaan. Borde wijk kon die vereiste spoed zon der meer toezeggen. Enerzijds om het pijnlijke misverstand zo snel mogelijk uit de wereld te helpen maar ook 'om niet de mensen te duperen' die in de voormalige Elly van Stekelen burgstraat (komen te) wonen. PvdA-raadslid Toos Fallaux - zelf heeft ze in het verzet gestre den - stelde Bordewijk voor de gewraakte straat naar oud-ver zetsstrijdster Jo de Kier te noe men. Zij is geïnterneerd geweest en is tevens zes jaar gemeenteraadslid in Leiden geweest. Bovendien is haar naam in het gedeelte van de Stevenshof, dat al naar verzets strijdsters is genoemd, vergeten. Bordewijk was het zonder meer met Fallaux eens dat Jo de Kier in de Stevenshof ook moet worden vernoemd. Hij zag het al leen niet zitten om de inzet van deze verzetsstrijdster te herden ken, te midden van dames die als zangeres of actrice aanmerkelijk wereldser en lichtvoetiger ver diensten op hun naam hebben staan. De wethouder beloofde echter dat in een volgende vlek Jo de Kier, te midden van andere verzetsstrijdsters, in een straat naam zal worden vereeuwigd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3