VVV herrijst 'nu of nooit' in Warmond Nieuwbouw moet anders centrum Verdeeldheid over parkeren Informatiepunt moet vanaf mei watersport én Koudenhoom promoten PvdA viert feest in Wassenaar DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Agenda almaar groeien. Komt er een super markt in de Markthof dan neemt daarmee direct de behoefte aan parkeerplaatsen toe. Van den Bend (CDA) vroeg echter retorisch: "Waarom zullen we ons nu vastleg gen op een plan waarvan we den ken dat het er niet komt?". Zij is overigens wel duidelijk voorstan der van de herinrichting van de parkeerplaats aan de Terweeweg. Ambtenaar Hermes stelde dat bij de invoering van schuinparkeren in het tweede gedeelte van de De Kempenaerstraat automatisch een richtingsverkeer zal worden inge steld. De commissie meende ech ter dat daardoor de verkeerscircu- latie in het geding komt. De commissie vroeg uiteindelijk om een structuurschets van alleen het parkeerterrein aan de Terwee weg en hield het licht voor het schuinparkeren nog even op rood. Eerst moeten er antwoorden op ta fel komen op vragen over de ver- keerscirculatie en kapitaalvernieti ging. Tromp als De Winter zijn niet rou wig om het feit dat Warmond toch geen 'echte" WV krijgt. Beiden zijn zeer tevreden met de huidige plannen. Ze zijn het er over eens dat er niet teveel hooi op de vork moet worden genomen, maar dat er daarentegen voorzichtig moet worden gestart. De Winter gaat daarom binnenkort met de twee toekomstige beheerders van het centrum op bezoek bij de VW in Noordwijkerhout, de kleinste in de regio, om te kijken hoe daar wordt gewerkt. Profileren De voorbereidingen voor de ope ning van het infocentrum zijn in volle gang. Er wordt hard gewerkt aan een folder en ook de ledenwer ving loopt al. Enthousiast vertelt Tromp dat De Winter en hij op straat worden aangesproken door mensen die graag lid willen wor den. De VW wil zo snel mogelijk ook landelijke bekendheid krijgen. "De vereniging streeft er naar als eenheid naar buiten te komen, we moeten ons eerst profileren voor dat we daadwerkelijk aan organi seren toe komen", vertelt de voor zitter op bezielende toon. Tromp voegt hier glimlachend aan toe dat ze er dan ook beiden aan denken het centrum zelf te openen: "Het is toch eigenlijk onzin om er iemand die geheel buiten de WV staat de opening te laten verrichten. Als we bekendheid willen krijgen moeten we dat zelf doen". De inwoners van Warmond ston den nogal huiverig tegenover het fenomeen toeristen, maar door het verdwijnen van een aantal midden standers in het dorp wordt nu de noodzaak van het toerisme inge zien. De Winter denkt dat het ont breken van een hotel in Warmond geen problemen op zal leveren: "Daar is hier niet zo'n behoefte aan. We zullen het moeten hebben van de watersporters en dat zijn dagjesmensen, of mensen die op hun boot overnachten. Let wel dat Warmond het enige dorp is met een aanlegplaats voor de boten. We zijn dus het enige dorp waar de mensen boodschappen kunnen doen, voor de middenstanders in het dorp is dit heel belangrijk. On ze taak is om dit landelijk bekend te maken". Als het aan De Winter en Tromp ligt staat niets een prachtige toe komst voor Warmond in de weg. Elkaar aanvullend komen zij tot de conclusie dat het nu niet meer mis kan gaan: "We hebben de wind mee, het bestuur kan goed met el kaar overweg, alle- leden van het bestuur hebben eerder een derge lijke functie vervuld en we kennen de WV ook van de andere kant omdat we allemaal watersportlief hebbers zijn. Bovendien hebben we Koudenhoom, dat eiland is prachtig het promoot zichzelf. Let maar op, binnen een half jaar loopt half Leiden op zondagmiddag déar te wandelen". DINSDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125, infor matieavond gemeente over bouwplan nen rond politiebureau Zonneveld- straat, 20 uur. Breehuys - Breestraat 19, thema-avond 'Waarom is afvallen zo moeilijk?'. 20 De Vlietschans - Apollolaan, musical 'Eerlijkheid duurt het langst', 20 uur. FIOM-bureau - Langegracht 61, infor matieavond voor een cursus, bestemd voor gescheiden ouders, 20 uur. Restaurant Posthof - Wassenaarseweg. bijeenkomst Leidsche Ver. van Postz- .verzamelaars, 19.30 uur. Fractiekamer VVD - Breestraat 125, spreekuur, 19.15-20 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoetewoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafe, 20-24 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48. tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Gebouw Zijlkwartier - Van der Marck- straat, contactavond met klaverjassen en sjoelen, 20 uur. Dorpskerk - Hoofdstraat, orgelconcert door Ben Feij, 20.15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den Leids muziekdichter Rick van Boeckel. 22.30 uur. zaal open 21 uur. Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring raadscommissie algemene zaken, 20 uur. missie welzijn, 20 t Don Bosco - Zuidbuurtseweg, vergade ring Katholiek Vrouwen Gilde, 20 uur. Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, in spraakavond over verkeersveiligheid voor het dorp, 20 uur. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, Kinder filmmiddag, 14.30 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan, Pop pentheater Wellus-Nietus, 14.30 uur. Markthof: laatste kans voor Proper OEGSTGEEST Eind maart loopt j het contract tussen kandidaat-ko per J. Hermans en Markthof-eige- naar Proper Makelaardij af. Voor Proper was het gisteravond in de raadscommissie openbare werken I zo'n beetje de laatste kans om nog wat aan dat op het nieuwe ont- werp-bestemmingsplan Centrum stuklopende contract te doen. Wat j de commissie uiteindelijk zal be- slissen is nog geheim. Na een open baar gedeelte beraadden de leden I weer eens in beslotenheid verder i over de kwestie. In het oude bestemmingsplan waren er geen oppervlaktegrenzen voor winkels gesteld. Nu gelden die wel: 200, 300 en 400 vierkante meter. Met deze bepaling kan Pro per zijn Markthof niet van de hand doen. Hermans wil namelijk de he le Markthof bezetten. Proper benadrukte dat nu al een jaar zonder resultaat over deze zaak wordt gesproken. Behalve een grote finaciële strop heeft Pro per er een teleurstelling aan over gehouden. "We hebben er alles voor over ge had een leuk, architectonisch ver antwoord pand neer te zetten. Maar van de gemeente krijgen we geen dankbaarheid. De kleine win keliers die in eerste instantie wel belangstelling voor de Markthof hadden, haakten later af vanwege de grote concurrentie van super markten en winkelgebieden als Winkelhof in Leiderdorp", aldus een emotionele Proper. Auto en vreemde spullen gevonden ZOETERWOUDE - Op het Molen- pad in Zoeterwoude is de afgelo pen nacht een gestolen auto gevon den. De bestuurder van de auto, een Duitser, was in het bezit van een dolk, samoeraizwaard (uit de oosterse vechtkunst), alarmpistool en een gaspistool. De verdachte is meegenomen naar het bureau voor verhoor. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (071)144941 advertenties (uitge- POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n 8.30-17.00 uur Voor inlichtingen ovt zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES i.-vrij.van8.00-19.30uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING •vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) f 92.55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. WARMOND - Warmond krijgt weer een VVV. Na jaren onzekerheid komt er op 1 mei een informatie-centrum in het dorp. De VVV krijgt geen eigen kantoor, maar zal een plaatsje krijgen in kantoorboekhandel De Nie in de Dorps straat. Oud-secretaris Tromp van de WV heeft vertrou wen in het informatie-centrum: "Het is nu of nooit, als het dit keer niet lukt dan lukt het nooit meer". Ook de kersver se voorzitter van de Warmondse WV is erg optimistisch: "We zijn erg blij met het informatie-centrum. Het wordt een hele dikke poot waar wij als VW-vereniging op moe ten steunen". In de loop van vorig jaar werd een werkgroep in het leven geroepen QOOr om te trachten nieuw leven in de Inor, war. Co aloude VW van Warmond te bla- JOan Van zen Eerdere pogingen van Tromp voorzitter is J.P. de Winter, vice ïfiT V? g6« her" misluk> voorzitter J.W.Mde Neef, sécreta- omdat het niet leefde in Warmondris L aM Bunck penningmeester Je hoorde voortdurend.'Is dat nu H Langenberg. H Tromp is be- Jg dlt d0rp?.' a was °P stuurslid en adviseur. Het bestuur een gegeven moment de enige hoopt zo snel mogelijk volledig te r^! i ^.„l ae T0e[i functioneren. Hiervoor worden gloren. Het 's toch dood- nog VR.r leden gezocht uit de sfeer zonde? Warmond heeft ontzettend vag reSpectiev!lük de winkeliers, veel mogelijkheden op het gebied de horeca de jachthavens en de van de recreatie. Denk maar aan de camDines watersport en aan Koudenhoom. camPinSS- Landelijk is dat niet bekend, maar Geluk daarin komt nu dus verandering". Twee medewerksters van de boekhandel zullen het informatie centrum gaan runnen. Zij krijgen een dienstverlenende en wervende taak. Bovendien zullen zij zich be zig houden met de verkoop van toeristische folders. De Winter: "De boekhandel is een ideale plek voor een informatiepunt, het is een groot pand en het ligt heel gunstig in het centrum van het dorp. We hebben echt geluk gehad dat deze mensen bereid zijn deze, waar schijnlijk toch zware, taak op zich te nemen". Tromp en De Winter denken dat het informatie-centrum er niet al leen is voor de toerist, maar dat ook Warmonders gebruik zullen maken van het info-punt. Tromp: "We zullen een gedeelte van de taak van de VW in Leiden mee pakken. Het is toch onvoorstelbaar dat de Warmonders al die jaren in Bestuurslid/adviseur Tromp: 'Als hun eigen dorp geen informatie het dit keer niet lukt, lukt het nooit k"Jgen' meer' (archieffoto» De WV krijgt geen zelfstandige vestiging om de eenvoudige reden Op een algemene ledenvergade- dat het dorp hier te klein voor is. ring begin dit jaar is het oude be- De vereniging is als zodanig wel stuur (bestaande uit de penning- verplicht lid te zijn van de provin- meester en de secretaris) afgetre- ciale WV en zij gaat ook werken den en zijn de leden van de werk- volgens de regels van de AN W, de groep tot bestuurslid gekozen, landelijke vereniging. Zowel Burenhulp niet meer nodig in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Voor de tweede keer in korte tijd heeft een Zoeterwoudse stichting be sloten zichzelf op te heffen. Na dat enkele maanden geleden 't Spinneweb het voor gezien hield heeft de Stichting Buren hulp nu hetzelfde gedaan. Vol gens het bestuur is er geen be langstelling meer voor zijn werk. "Blijkbaar zijn alle socia le contacten zo goed dat alle hulp die nodig is door buren onderling wordt geregeld. Dat is een verheugende zaak", al dus de Stichting Burenhulp in een 'afscheidsbrief aan de ge meente. De Stichting werd 14 jaar ge leden in het leven geroepen door de oecumenische ge spreksgroepen. De Zoeter woudse kerken steunden de opzet en particulieren uit het dorp haakten daarop in. In de loop der jaren kwamen er steeds minder aanvragen om hulp binnen. En nu kan de stichting niets anders dan con stateren dat ze geen functie meer heeft. Het geld dat de stichting nog overheeft, bijna 150 gulden, komt ten goede aan Tafeltje DeRje. Zoeterwoude nu weer meer inwoners rijk ZOETERWOUDE - Na een daling in 1984 is het inwonertal van Zoe terwoude vorig jaar weer gestegen. Telde de gemeente op 1 januari 1985 nog 8130 zielen, op dezelfde peildatum in 1986 was dat aantal opgelopen tot 8176. Zoeterwoude kan dus opgelucht ademhalen. Niet alleen is het aan tal inwoners van belang voor de vergoeding die het rijk geeft én dus indirect voor het aantal voorzienin gen in het dorp, Zoeterwoude zit ook op de 'wip'. De gemeente, toch al klein, wil natuurlijk niet ten prooi vallen aan de herindelings plannen van de rijksoverheid, waarby ervan wordt uitgegaan dat gemeenten met minder dan 10.000 zielen niet langer zelfstandig mo gen blijven. Met Stompwijk samen haalt Zoeterwoude dat aantal. Toch beschouwt de architect van Te Mey de flats, die veel lijken weg te hebben van de "wat gedateerde Treubstraat-exemplaren, als een aardige aanzet". Hij denkt dat de architectonische ideeën snel op el kaar kunnen worden afgestemd. De financiële consequenties kan hij niet helemaal overzien. De Jong lijkt niet bereid dieper in de buidel te tasten voor het ho ger maken van zijn pand. Hij wil het zo goedkoop mogelijk opknap pen, zegt zijn vader. Deze denkt "trouwens ook dat het Voorscho- tense publiek liever een laag win keltje ziet, dan dat holle bolle ge doe van de bank". En officieel, via het overgangs recht, hoeft de middenstander ook niet meer te doen dan herbouwen. Dat Te Mey hem misschien wat te gemoet zou komen, zoals De Jong voorzichtig suggereert, kan de man in kwestie bevestigen noch ont kennen. Hij zit in Spapje en wordt bij thuiskomst al met een flinke kostenstijging geconfronteerd. Een wat verticalere gevel kost al gauw tienduizenden guldens extra. Veel keus heeft de textielbaron niet. De gemeente kan aansturen op verticale panden, die redelijk in de omgeving passen. En wanneer Te Mey andere gedachten mocht houden, kunnen ambtenaren er fijntjes op wijzen dat er eigenlijk woningen moeten komen op de bo venverdieping. Het verlenen van eventuele vrijstellingen daarvoor, is een gemeentelijke taak: "Dus, zonder middelen staat de gemeen te niet". VOORSCHOTEN - De bouwplan nen voor het stukje Voorschotense Schoolstraat rond visboer J. de Jong en de panden van Groenewe- gen, moeten beter op elkaar wor den afgestemd. Dit vindt de ge meente. Visboer De Jong. die zijn pandje in oude staat herbouwt, zou een hoger dakje moeten nemen. Textielgigant C.J. te Mey, die zijn zaak wil uitbreiden op de plek van de pandjes van Groenewegen, moet wat verticaler denken. Bij voorbeeld met kappen en een lager dakje aan de kant van de visboer. Het bouwplan 'dat hij onlangs heeft ingebiend was de welstands commissie en ambtenaren van bouw- en woningtoezicht te hori zontaal. Het komt er op neer dat de twee verdiepingen hoge zaak in de zelfde stijl wordt doorgetrokken tot aan De Jong. Een woordvoer der van de gemeente noemt dat "ongelukkig: de huidige gevel ver dient al geen schoonheidsprijs en je kunt hem moeilijk als gidsman- netje laten dienen". Sterker nog: "Een plaat voor de kop, een dichte wand, is het laatste wat wij willen". Vandaar dat ambtenaren de ar chitect van de textielsuper een schets uit 1978 hebben geschon ken. Hierop laten ze zien dat het ook anders kan, door de panden meer aan te passen aan het dorps beeld. Zo zouden de gevels niet breder moeten worden. Toen die plannen werden gemaakt, dacht de gemeente nog dat het hoekpandje en de zaak van De Jong tegen de vlakte zou gaan. De zaak lag des tijds dus duidelijk anders. Volgens de afgewezen plannen van middenstander zou de vijftien jaar oude voorgevel drie maal zo breed worden en loopt het nieuwe pand twaalf meter door. De oude Voorstraat-panden van Groenewe gen blijven gehandhaafd, al is de ruimte tussen oud- en nieuwbouw klein. De naastgelegen pandjes worden zoveel mogelijk in oude staat teruggebracht met authentie ke raampjes. Het hoekpand krijgt een nieuw dak en de viswinkel krijgt nieuwe muren, brandweren de plafonds en aggregaten die de stank en vette lucht te lijf gaan. De berging, tussen hoekpand en Greenway, maakt plaats voor een veertig vierkante meter grote ruim te, met ruimte voor verkoop, toilet ten en berging. De ruimte is van binnenuit te bereiken door een gang voorbij het loket, het enige stukje entree dat echt gehandhaafd I blijft. De rest wordt opnieuw ge- stuct en geverfd en krijgt een nieu we betimmering. Buiten wordt de uitstekende gootlijst doorgetrok ken tot boven de uitbreiding en ko men er rechts wat aankondigings ruiten bij, waar gewoon doorheen gekeken kan worden. Zowel op de nieuwe ruimte als op de bestaande bioscoop komt een dak. In grote lijnen is de gemeente ak koord gegaan met de plannen voor de bioscoop en de twee kleine pandjes. Wanneer de architect en kele wijzigingen aanbrengt in zijn plannen, lijkt de bouwvergunning nabij. Over een maand kunnen we misschien dan aanbesteden, zegt hij optimistisch. Textiélhuis Te Meyde twee verdiepingen hoge blokkendoos rechts op de foto wil in dezelfde stijl naar links uitbreiden, waar nu nog de twee oude pandjes van Groenewegen staan. De witte viszaak zou dan wegvallen. Vandaar dat de gemeente het winkeltje wat hoger wil en het textielhuis minder horizontaal. foto Wim Dijk man). Gemeente fluit visboer en textielgigant terug OEGSTGEEST - Voorlopig komt in Oegstgeest alleen voor de herin richting van het parkeerterrein aan de Terweeweg geld beschikbaar. Of in het tweede, van minder win kels voorziene, gedeelte van de De Kempenaerstraat voor schuinpar keren wordt gekozen, is nog niet helemaal zeker. Onder grote tijdsdruk gezet door de meerderheid van de gemeente raad (CDA/WD) vroeg het college van B en W gisteravond aan de raadscommissie openbare werken akkoord te gaan met de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen rondom en in de De Kempenaer straat. Hiervoor is in eerste instan tie een voorbereidingskrediet no dig van dertig mille. Wethouder van Hazel (CDA) stel de voorop dat het schuinparkeer- plan geen afbreuk doet aan eventu eel te verwezenlijken plannen in dien de Markthof vol komt. D66'er Wuisman vond het niet verant woord nu al zo veel geld uit te ge ven voor het schuinparkeerplan terwijl over een paar jaar vanwege rioleringswerkzaamheden de straat toch open moet. "Laten we liever nog een paar jaar creperen dan de zaak twee keer te gaan beta len", oordeelde hij. "Verder is het niet juist dat de bewoners onge vraagd een veredeld parkeerter rein voor de deur krijgen". Zeker met de 'invulling' van de Markthof zal het parkeerprobleem WASSENAAR - De Partij van de Arbeid in Wassenaar viert morgen het 40-jarig bestaan met een feest in het UVV-gebouw aan de Kerk straat. Een aantal partijleden zal worden gehuldigd voor het veer tigjarig lidmaatschap van de partij. Dat gebeurt door afdelingsvoorzit ter Jan van Noort en oud-minister van onderwijs Jos van Kemenade. PvdA-wethouder Jan Greep houdt vervolgens een feestrede. En politieke satire komt daarna aan bod aan een Wassenaarse 'stamta fel'. Vervolgens krijgen oude en jonge partijgenoten de gelegen heid de geschiedenis van de PvdA af te spiegelen tegen heden en toe komst. Het feest begint morgenavond om half acht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2