LEIDSCH DAGBLAD Griep in opmars MAAR GEWOON DOEN! A0$ 'Herpes is te genezen' Nog geen epidemie Akzo: uniforme atv is bedreiging voor banen Rijk 9 ton gevraagd voor beveiliging joodse instellingen Reagan belast speciale raad met onderzoek Bond vecht schorsing van politie agent aan Vliegticket als lokkertje DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37926 Harry slingert steen door ruit HILVERSUM (GPD) - De Am sterdamse zanger van de groep Drukwerk, Harry Slinger, heeft gisteravond een tegel door de glazen voordeur van het KRO- gebouw in Hilversum gegooid. Slinger was boos dat de KRO het optreden van Drukwerk voor het 'Profvoetbalgala van het Jaar' uit het televisiepro gramma had geknipt. Volgens de KRO moest in het programma, dat gistermiddag in Eindhoven werd opgeno men, flink worden gesneden. Van deze activiteit is Druk werk, dat de twee voetballied jes 'Ome Thijs' en 'Het is weer fijn langs de lijn' ten gehore bracht, de dupe geworden. De KRO deed aangifte van de actie bij de politie. Balmain draait rollen om PARIJS -Als het aan de Franse modeontwerper Balmain ligt zul len de rollen bij een trouwpartij volledig worden omgedraaid. Bij de presentatie van zijn nieuwe wintercollectie bracht hij dit bruidspaar op het podium. De man in het wit en met een bruidsboeket in de handen en de vrouw in een streepjesrok en pandjesjas en met een hoed op. Ontdekking Amerikaanse arts: LEIDEN (ANP) - Natuurgenees kunde blijkt bij de tot nu toe onge neeslijke geslachtsziekte herpes genitalis goede tot uitstekende re sultaten te geven. Dit staat in een artikel in het tijdschrift Gezond Leven van de Nederlandse Vereni ging voor gezond leven en natuur geneeswijze in Leiden. Volgens het tijdschrift heeft een Amerikaanse arts ontdekt dat het essentiële aminozuur (onderdeel van een eiwit) L/Argenine bij het kweken van herpesvirus de groei versnelt, terwijl het aminozuur L Lysine de groei juist vertraagt of stopzet. Een aantal patiënten werd daarop behandeld met L/Lysine en bij het merendeel zouden de ver schijnselen volkomen zijn verdwe nen. Omdat beide aminozuren in voedingsmiddelen voorkomen, werd de patiënten een speciaal dieet voorgeschreven met aanvul lende vitamines om de weerstand te verhogen. Vastgesteld werd dat herpes-pa tiënten niet voldoende L/Lysine in hun voedingspakket hadden of dat deze stof door het lichaam niet goed werd opgenomen. Het gene zingproces kan worden onder steund met acupunctuur en de uit wendige verschijnselen zijn ho- meopatisch te behandelen. Herpes genitalis wordt veroor zaakt door een virus dat nauw ver want is aan de veroorzaker van wa terpokken en gordelroos. De bla ren op de uitwendige geslachtsor ganen zijn pijnlijk en zeer besmet telijk. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ROTTERDAM - Het griepvirus grijpt langzaam maar zeker om zich heen. Hoewel er op dit moment nog niet van een epidemisch karakter kan worden gespro ken, melden zich steeds meer mensen met griepver- schijnselen ziek. Vooral op het platteland in het oosten van Nederland houdt het virus ernstig huis. Het aantal griepgevallen ligt hier vijftig procent hoger dan in ande re delen van het land. Volgens de Rotterdamse viroloog prof. dr. N. Mazurel, directeur van het Nationaal Influenza Centrum Nederland, hadden in de derde week van januari 17 op de 10.000 Nederlanders griep. De stand van zaken vandaag: 20 op de 10.000 landgenoten liggen met griep in bed. Van een epidemie kan pas worden gesproken als er 100 op de 10.000 mensen griep hebben. Of het zo ver zal komen kan prof. Mazurel niet zeggen. "Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, "de ko mende weken zal het aantal griep gevallen zeker nog stijgen. Tenslot te duurt zo'n epidemie acht tot twaalf weken. Er kan dus nog heel wat gebeuren. Voorzover ik de si tuatie nu kan overzien, denk ik, dat het wel zal meevallen. Net als in de ons omringende landen neemt de griep toe, maar toch niet zodanig dat er over enkele weken een epi demie zou mogen worden ver wacht". Het virus, dat nu toeslaat is een verre volgeling van het Hong- Kongvirus dat in 1968 voor een griepgolf in Nederland zorgde. Prof. Mazurel zegt, dat het niet echt kwaad kan aanrichten. Oude re patiënten, waarschuwt hij, met chronische longaandoeningen, hartafwijkingen of suikerziekte, doen er goed aan zich in acht te ne- GAK: steeds meer De Gemeenschappelijke Admi nistratiekantoren in Leiden en Al phen merken ook, dat steeds meer mensen met griep in bed blijven. Het Leidse GAK schat dat er over de laatste tien dagen tien tot twin tig procent meer aan griepmeldin- gen zijn binnengekomen. Over de eerste twee weken van januari lag dat aantal beduidend lager dan over dezelfde periode in 1985. De stijging, zo zei een woordvoerder van het GAK in Leiden, heeft zich vrij plotseling ingezet. Het GAK in Alphen meldt, dat zeker zeventig procent van alle ziekmeldingen griep betreffen. Bedrijven en scholen, allebei worden ze gekweld. Goederen die niet op tijd kunnen worden afgele verd en op school halfvolle klas sen. Niet alleen de leerlingen blij ven thuis, maar ook een groot deel van lerarenkorps heeft zich ziek gemeld. Rector P. de Koe van de scholengemeenschap Visser 't Hooft in Leiden: "Nee, er is nog geen sprake van een noodsituatie. Via de tussenuren kunnen we de zaak aardig opvangen, maar we moeten ook kinderen naar huis sturen. Ik denk dat we eens zoveel zieke scholieren hebben als nor maal. En wat de docenten betreft, ik hoop dat we niet te maken krij gen met een epidemie. Want dan houd ik m'n hart vast". 20 PAGINA'S ARNHEM (ANP) - Doorgaan met een voor alle 23.500 werknemers van het Akzo-concern gelijke ar beidstijdverkorting zal zoveel na delige gevolgen hebben, dat de be staande werkgelegenheid er op de langere duur door zou worden be dreigd. Van alle mogelijkheden tot herverdeling van arbeid levert deeltijdwerk qua uitvoering de minste problemen op. Maar door de aard van de werkzaamheden bij Akzo zijn er voor deeltijdarbeid slechts beperkte mogelijkheden. Dit zijn enkele conclusies uit een gezamenlijke studie van Akzo Ne derland en drie vakbonden: de In dustrie- en Voedingsbond CNV, de Vereniging van Hoger Personeel Akzo en de Unie BLHP. Er is afge sproken dat de resultaten van de studie mede de basis zullen vor men voor het cao-overleg 1986. De Industriebond FNV heeft aan de atv-studie niet meegedaan. De werktijd bij Akzo is op 1 juli 1984 verkort met 104 uur per jaar (waardoor de gemiddelde werk week van 40 op 38 uur werd ge bracht), op te nemen in "blokken" van vier of acht uur. Het aantal per soneelsleden is sindsdien met 1.200 toegenomen. Ongeveer 400 van deze arbeidsplaatsen zijn vol gens een globale schatting te dan ken aan de in 1984 doorgevoerde atv en 200 aan de op 1 januari 1985 ingevoerde vier-vijfploegendienst bij Enka. De arbeidstijdverkorting heeft behalve werkgelegenheid ook veel problemen veroorzaakt, zo consta teert het rapport. Dat gold vooral voor situaties waarin samenwer king van belang is, werk moeilijk kan worden overgedragen of werk nemers niet uitwisselbaar zijn. HAARLEM - In de hoofd werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem is gis teravond een treinstel door brand grotendeels verwoest. De brandweer werd door omwo nenden gealarmeerd dat vlam men uit het dak van de werk plaats sloegen. Op de langsgele- gen autoweg ontstond een file doordat nieuwsgierige automo bilisten stopten. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duis ter. Volgens NS bedraagt de schade aan de trein ongeveer een half miljoen gulden. De schade aan de werkplaats is nog niet bekend. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (foto anpi Ook laatste aanval in tweekamp tegen Joesoe- pov strandde. PAGINA 9 Sollicitatieplicht voor vrouwen sneuvelt. PAGINA 5 Geheim VS-rapport: ruim teschild al spoedig waar deloos. PAGINA 7 Staat was vorig jaar half miljard kwijt aan verzeke ren politieke exportrisi- De grootste scheepsfraude aller tijden komt voor de rechter. PAGINA 12 SPIONNENRUIL - De geruch ten over een ruil van gevangenen tussen Oost en West zijn gisteren in Bonn en Jeruzalem onofficieel be vestigd. De ruil zou bij de Glienicker- brug tussen Oost- en West-Berlijn plaats vinden op 11 februari. DEN HAAG (ANP) - De politie is vanochtend slaügs geraakt met ongeveer 200 actievoerders die de ingang van het Congresgebouw in Den Haag blokkeerden. In het gebouw werd. een bouwmanifestatie gehouden die on der anderen door prins Claus en premier Lubbers werd bezocht. De auto van Lubbers werd door een verfbom getroffen. De actie was een protest tegen de bouw van bunkers op de vliegbasis Woensdrecht. (foto anp> Zuid-Holland krijgt ook trekkershutten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Zuid-Holland krijgt als laatste Nederlandse provincie zogenoemde trek kershutten. De dezer dagen op te richten Stichting Trekkers hutten Zuid-Holland hoopt dat nog vóór Pinksteren, dan wel vóór juni, de provincie dertig van dergelijke hutten rijk zal zijn. Uiteindelijk verwacht de stichting dat de provincie een netwerk van 40 tot 50 trekkers- hutten zal krijgen. De hutten zullen worden ge plaatst op campings en recrea tiecentra, en zijn bedoeld voor mensen die hun vakantie al trekkend doorbrengen. Een overnachting kost 40 gulden. De hut biedt plaats aan maxi maal vier trekkers. De hutten zijn eenvoudig ingericht, maar wel voorzien van verwarming. Ook 's winters worden ze ver huurd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Stichting 'Bij leven en welzijn' heeft minister Rietkerk (binnenlandse zaken) een bedrag van negen ton gevraagd voor de beveiliging van joodse instellingen en gebouwen. De stichting werd in 1982 in het leven geroepen op ini tiatief van een aantal van deze in stellingen. Tot dusver is aan beveiliging al 2,5 miljoen gulden uitgegeven. Daarbij ging het onder meer om het aanbrengen van stalen deuren, kogelvrij glas en gesloten televisie circuits. De kosten daarvan zijn door de joodse gemeenschap zelf opgebracht. Na de recente terreurdreiging heeft een aantal bestuursleden van de stichting een gesprek gehad met minister Rietkerk, maar deze heeft daarin geen toezeggingen ge daan. Een soortgelijk verzoek werd destijds door de toenmalige minis ter Van Thijn van de hand gewezen omdat, aldus Van Thijn, "een goed huisvader^voor zijn eigen bescher ming moet zorgen". Directeur Naftaniël van het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie (CIDI) zegt het desge vraagd "onzin" te vinden dat de joodse gemeenschap zoveel aan haar eigen beveiliging moet doen. Hij vindt dat voorzieningen aan ge bouwen op kosten van de overheid moeten kunnen worden uitge voerd en acht bescherming van burgers een overheidstaak. De be veiliging is nu goeddeels in handen van vrijwilligers. Naftaniël wijst er op dat tijdens het bezoek van de Israëlische pre mier Peres aan Amsterdam een groot aantal joodse vrijwilligers was ingeschakeld. Hij noemt dat een "belachelijke situatie". "Ik heb er niets op tegen als vrijwilligers in dit soort gevallen assisteren. Dat is zeker nuttig als het gaat om het herkennen van mensen, maar het kan niet zo zijn dat wij zelf zo'n hoofdrol in de bewaking van bur gers moeten spelen", aldus Nafta niël. CAPE CANAVERAL (AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft een onafhankelijke raad be last met het onderzoek naar de toe dracht van de ramp met het ruim teveer Challenger. De raad staat onder leiding van de vroegere mi nister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers en de ex-astronaut Neil Armstrong, die de eerste mens was op de maan. De raad moet bin nen 120 dagen van zijn bevindin gen verslag uitbrengen. Bronnen bij het Congres in Was hington onthulden dat Reagan in het begrotingsjaar 1987 een budget van 7,7 miljard dollar wil vragen voor de NASA. De aanvraag zou voor de ramp met de Challenger zijn opgesteld. Het zoeken naar wrakstukken le vert intussen steeds minder op Een woordvoerder van de kust wacht zei dat overwogen word minder helikopters en meer lange afstandsvliegtuigen in te zetten Van het 100 ton wegende ruimte veer zijn tot dusver slechts 11 ton brokstukken geborgen. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Politiebond (NPB) gaat via de ambtenarenrechter proberen de schorsing van de 35-jarige rijkspo litieman H. Kwak ongedaan te ma ken. Deze werd geschorst, omdat hij weigert dienst te doen bij het politiedetachement op Schiphol. De politieman vindt dat het deta chement op de luchthaven te ge brekkig is getraind en bewapend en past er voor als 'weerloze schiet schijf te dienen. Volgens NPB-voorzitter L. van der Linden is de politieleiding van plan de zaak 'hard te spelen' om andere politiemannen te ontmoe digen het voorbeeld van Kwak te volgen. De geschorste wachtmees ter heeft inmiddels volgens de NPB van zijn chef te horen gekre gen dat de politietop zal worden geadviseerd een ontslagprocedure te beginnen. Als het zover komt stapt de NPB opnieuw naar de rechter, aldus Van der Linden. Volgens Van der Linden zijn er behalve enkele honderden adhe siebetuigingen aan het adres van Kwak bij de NPB ook een tiental telefoontjes binnengekomen van politiemensen die zijn voorbeeld zouden willen volgen. De NPB heeft die politiemensen geadvi seerd te bekijken hoe de zaak- Kwak zich ontwikkelt. „Het is ver standiger dat even af te wachten. Bovendien ziet het er naar uit dat de overheid nu te elfder ure einde lijk iets aan verbetering van de po- litiebeveiliging op Schiphol gaat doen", aldus Van der Linden. Mölnlycke werft personeel HOOGEZAND (GPD) - De ver- band- en luierfabriek Mölnlycke BV in Hoogezand zit te springen om personeel. Met het aanbieden van een vliegticket probeert het Zweedse bedrijf sollicitanten te lokken. Serieuze kandidaten uit het Noorden maken kans op een rondvluchtje vanaf Eelde. Solli citanten uit het westen van het, land worden van Schiphol naar Eelde gevlogen om het bedrijf in Hoogezand te komen bekijken. "Het is moeilijk goed perso neel te krijgen", zo verklaart di recteur M. R. F. Sköld van Möln lycke BV in Hoogezand de wat ongewone personeelsadverten tie. "Er is hier geen vergelijkbare industrie in de omgeving. Om vakkundig personeel te krijgen leiden wij zelf ook mensen intern op". Mölnlycke groeit de laatste ja ren hard. Bij het Hoogezandster bedrijf werken op het ogenblik ongeveer 450 mensen. Kans op sneeuw Prins Bernhard schakelde zelf King Kong in Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat sneeuw. Minimumtemperatuur van min 1 graad in Zeeland tot min 6 graden in het noordoosten van het land. Middagtemperatuur rond min 1 graad. Matige noordoosten wind, kracht 4. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zaterdag: af en toe zon en vrij wel overal droog. Lichte tot matige 5 februari 1986 Zon op: 08.14 uur, zon onder: 17.34 uur. Maan op: 06.09 uur, maan onder: 12.48 HAARLEM (GPD) - Prins Bern hard is, in tegenstelling-tot wat hij zelf altijd heeft beweerd, recht streeks en persoonlijk betrokken geweest bij het inschakelen van. Christiaan Lindemans (King Kong) als geheim agent voor de geallieerden. Op nadrukkelijk en direct per soonlijk verzoek van de prins werd King Kong op 15 september 1944 vanuit Brussel op geheime missie naar bezet Nederland gestuurd. Aannemelijk is dat de prins daar bij, te goeder trouw, is afgegaan op Na terugkeer in België heeft King Kong, opnieuw in tegenstel ling tot wat de prins beweert, een maand lang intensief contact ge had met diens hoofdkwartier. Na de oorlog is zowel van Nederlandse als van Engelse en Canadese zijde geprobeerd de affaire-King Kong in de doofpot te stoppen. Men wil de verborgen houden dat de drie betrokken landen een ernstige fout hadden gemaakt door Lindemans in 1944 als geheim agent in te scha kelen. Dit blijkt uit archiefmateriaal van wijlen luitenant-kolonel Boe ree dat zich bevindt bij de sectie militaire geschiedenis van de Ko ninklijke Landmacht in Den Haag. De redactie van Haarlems Dagblad heeft dat materiaal ter inzage ge had. Boeree heeft de betrokkenheid van de prins bij de affaire al in 1957 geconstateerd. Hij heeft deze feiten echter bewust nooit naar buiten gebracht omdat hij ze 'niet voor publiciteit geschikt' achtte. Uit het materiaal in de collectie- Boeree blijkt verder dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) een belangrijke rol heeft ge speeld bij het verdoezelen van fei ten. BVD-chef mr. L. Einthoven stelde in de jaren vijftig een deel van het bij zijn dienst berustende geheime dossier-Lindemans aan de luitenant-kolonel ter hand. Toen Boeree daarop aan het schrij ven sloeg, ging de BVD-chef hem tegenwerken. (Zie verder pagina 5) NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.70 [~j per half jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 256.90 per kwartaal f 67.45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus f Naam Straat Postcode'Ptaats Teieloon kun! deze bon opsturen naar het LeidsctvAlpltens Dagblad. 2300 VB Lelden In plaats van opsturen, kunt u ook e controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1