0 'Gebarentaal niet alleen zien als een hulpmiddel' fc X II f Taboe van een incestueuze relatie 'Emoties om verhaal van een romantische liefde' Josine van Dalsum in 'Kinderen van een mindere God' DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 KUNST PAGINA 15 Redactie Pieter O. Rosier LEIDEN - Toneel in velerlei soort, een muziektheaterstuk en een soloprogramma van Martine Bijl. Men kan dit alles deze week beleven in de Leidse Schouwburg en in het LAK-theater. Iphigeneia De nieuwe theaterweek begint morgenavond in de schouwburg met een voorstelling van 'Iphige neia in Aulis' door De Zaak. Het betreft één van de laatste stukken die door Euripides zijn geschre ven. In dit drama wordt de leger aanvoerder Agamemnon voor de keuze gesteld: zwichten voor de druk van degenen die de oorlog met Troje willen om zijn dochter AMSTERDAM/LEIDEN - Van avond gaat bij Theater Persona in Amsterdam 'Agatha' van Margue rite Duras in de regie van Agaath Witteman in première. Direct daar na komt de voorstelling naar Lei den en staat morgen en overmor gen in het LAK-theater. Het werk van Duras heeft de laatste tijti veel aandacht gekregen. Wie 'Savannah Bay' van Globe of 'Hiroshima mon amour' als film van Alain Resmais en/of als thea terproject van De Salon heeft ge zien of haar bekroonde bestseller 'De minnaar' heeft gelezen, kan verwachten, dat het thema liefde al dan niet in combinatie met een in gewikkeld proces van het-zich- kunnen-herinneren centraal staat. Dat geldt ook voor 'Agatha', een to neelstuk uit 1981. Hier gaat het om de incestueuze liefde van Agatha voor haar broer - deze rollen wor den gespeeld door Porgy Franssen en Antoinette Jelgersma. Na de dood van hun moeder ontmoeten broer en zus elkaar in een villa aan zee, waar ze over hun wederzijdse liefde spreken en zich het ontstaan van die liefde in hun gemeen schappelijke jeugd voor de geest proberen te halen. Vorige week werden in het Am sterdamse theater De Balie de eer ste proefvoorstellingen gehouden. Gezien de zeer korte voorberei dingstijd voor deze produktie van drieënhalve week, wat met de be perkte financiële mogelijkheden van Persona samenhangt, toont re gisseuse Agaath Witteman zich niet ontevreden. Haar visie op het stuk licht zij toe in een gesprek, waarin zij allereerst op de-opval- Iphigeneia te offeren of gehoor geven aan de smeekbeden van zijn vrouw om Iphigeneia's leven te sparen. De voorstelling, die an derhalf uur duurt, is geregis seerd door Peter de Baan. De spe lers zijn Leopold Witte, George van Houts, Rik Launspach, Leo- noor Pauw en Jip Wijngaarden, die zich voor één theaterseizoen aan elkaar hebben verbonden. Als 'De Zaak' hebben zij zich voorgenomen vier stukken uit te brengen, waarin het dilemma tussen hart en rede mede cen traal staat. Deze Euripides is het tweede stuk in de rij van vier. Johann 'Johann' is de eerste, ruim een uur durende, voorstelling, die Rob Hauser onder de vlag van Stichting Schnauzer uitbrengt. Deze produktie, die geen pauze kent, is donderdagavond in het theater aan de Oude Vest te zien. De voorstelling, eind vorig jaar uitgebracht als muziektheater stuk, is gebaseerd op een humo ristisch/erotisch gedicht van Goe the, dat nog niet eerder in het Ne lende publieksreactie ingaat. Bijna twee uur lang hebben namelijk de toeschouwers onafgebroken dood stil naar het stuk zitten kijken. Witteman: "Voor mij is het span nend om te onderzoeken, wat je met een dergelijke tekst kunt doen. Wanneer je hier van een psy chologisch zich-inleven bij de spe lers uitgaat en hen de pijn en tra nen op het toneel met de gebruike lijke gebaren duidelijk laat uitspe len, dan raakt dat het publiek niet. Door het ingehouden spel wil ik de pijn en tranen en eventueel ook de ontlading van die emoties bij het publiek leggen". Haar spelopvatting volgt uit on derzoek naar een andere, nieuwe hantering van de taal, op welk ge bied Frankrijk naar haar zeggen momenteel een voorloper is; "Du ras probeert de taal te demonteren bij het zoeken naar een ander ge bruik er van. Ze wil de taal open breken, zodat er nieuwe betekenis sen uit naar voren kunnen ko men". Aan de andere kant levert dit demonteren volgens Agaath Witteman ook een 'schone', een 'le ge' taal op, waarin weer plaats voor onbevangenheid lijkt te zijn. In het door Isolde Landman sa mengestelde programmaboekje wordt er op gewezen, dat Duras zich door 'Der Mann ohne Eigen schaften' (1931) van Robert Musil heeft laten inspireren. In dit om vangrijke werk wordt onder meer de liefde van de hoofdpersoon voor zijn zus beschreven. Dat verhaal element heeft Duras in haar toneel stuk opgepakt en vooral vanuit het perspectief van Agatha uitgewerkt. derlands werd vertaald. Het stuk gaat over een schrijver, die op weg naar huis door pech gedwon gen wordt te overnachten in een dubieus hotel. Vrouwelijke ver leidingen stellen zijn geweten en huwelijkstrouw op de proef. Maar o wee, de dichter blijkt niet tot enige seksuele activiteit in staat en verheft deze ellende in een serie sonnetten vol erotische symboliek tot een intensivering van de liefde voor zijn wettige echtgenote. Het 'Johann' is de zo veelste poging om tekst, muziek en theater samen te ballen tot een nieuwe kunstvorm. Max van Weegberg vertolkt de rol van de dichter, die heen en weer wordt geslingerd tussen zijn vrouw (Sandra Macrander) en twee wulpse dames (Debby Reinolds en Taetske Klein). De lijst van medewerkers bevat ook de na men van anderen, die zingen en instrumenten bespelen en voorts moeten ook decors en kostuums de voorstelling helpen maken. De regie is van Frans Weisz, de Ne derlandse tekst van Koos Dal stra. Witteman: "Binnen de maat schappij rust op incest een taboe, al was het alleen maar vanuit een biologische noodzakelijkheid. Du ras accepteert dat taboe, althans voor zover het om de lichamelijke vervulling van die incestueuze re latie gaat. De liefde tussen broer en zus is volgens Duras echter wel mogelijk. Door het maatschappe lijke verbod is het positieve van een dergelijke liefde niet meer te zien. Het is een liefde van twee mensen met een gelijke achter grond, op basis van gelijkwaardig heid, zonder een machtsrelatie. Is het niet mooi om dat patroon te volgen by het vinden van een ge liefde en in hem of haar naar je broer of je zus te zoeken?! Als zij elkaar in de villa aan zee weer ontmoeten, heeft Agatha een minnaar, in wie zij haar broer heeft ontdekt. Hij is daar in zijn relatie met een andere geliefde nog niet aan toe en zegt ook: 'als jij weg gaat, zal ik sterven'. Zij ontkent dat; zoals het eeuwig stromen van de zee, zo zal hun liefde ondanks een scheiding onvergankelijk zijn. Een nieuw soort liefde, waarvan gelijkwaardigheid de basis is". De spelers voeren nauwelijks handelingen uit en lijken slechts af en toe een andere pose in te ne men. "De bewegingen, die zij maken, komen voort uit de pijn van el- kaars aanwezigheid. Als dat niet overkomt, is het nog niet goed. Het liefst zouden ze elkaar willen om helzen - wat niet gebeurt, omdat broer en zus het taboe als zodanig accepteren". Martine Bijl in haar tweede theaterprogramma. (foto Jan Swlnkels) Martine Martine Bijl wordt als 'lief theaterdier op handen gedragen van al degenen die van ongecom pliceerd amusement houden. Be jubeld door een breed publiek en de afgelopen jaren begiftigd met allerlei podiumprijzen kan ze za Het verhaal speelt zich waar schijnlijk voortdurend in het huis dichtbij de zee af. Toch zijn de zee geluiden niet steeds hoorbaar. "Dat had gekund. Ik heb er ech ter bewust voor gekozen om de zeegeluiden alleen op bepaalde momenten te laten horen en verder de stilte pregnanter te laten zijn. Dat geluid van de zee is bijvoor beeld hoorbaar, als het verlangen om met de moeder samen te smel ten aanwezig is; la mère - la mer. In het gemeenschappelijke, onvervul bare verlangen om naar de gebor genheid van de moeder terug te ke ren, hebben Agatha en haar broer elkaar gevonden. Zo ontstaat de fa milie-driehoek: moeder-zuster- broer. Ook de pianomuziek van Brahms, die beiden zich herinne ren, kan men horen. Ten eerste wil de ik de regieaanwijzingen van Du ras strikt opvolgen. Daarnaast heeft ook dat weer sterk met die moeder te maken, die haar dochter tot het pianospelen heeft aange zet". Veelvuldig proberen de spelers met gesloten ogen aan te geven, dat Agatha en haar broer de beel den uit hun jeugd oproepen. "Je moet proberen terug te keren tot het moment in je jeugd, waar fantasie en verbeelding nog een plaats hadden en taal nog vrij van waarden en vooroordelen was. Ik zelf geloof in een verandering van kijken, in het 'Kijk eens, zo kan het ook'. Daar kan een taak voor het theater liggen". WIJNAND ZEILSTRA terdagavond ongetwijfeld reke nen op een royaal gevulde schouwburgbak. Martine Bijl gaat ook in haar tweede theater programma volgens de bekende formule van een lied en een lach, een persiflage en een vleugje poe- zië, een praatje en een knipoog naar de pret, te werk. Daarbij een sfeertje scheppend van gezel ligheid, die geen tijd kent. En de avond toch doet omvliegen voor wie graag bij haar te gast is. Cyrano De Leidse Schouwburg biedt overigens ook 'groot' toneel: op vrijdagavond staat de toneel groep Theater er op de planken met Edmond Rostands roman tisch spektakelstuk 'Cyrano de Bergerac' en op maandagavond spelen Jules Hamel en Josine van Dalsum er de hoofdrollen in Mark Medoffs ontroerende stuk over de relatie tussen doven en horenden, 'Kinderen van een mindere god'. Elders op deze pa gina meer over deze twee produk- ties. NIEUWEGEIN/LEIDEN (GPD) - Als Gees Linnebank niet door zijn vader als klein jongetje naar het amateurtoneel was meegenomen, dan had hij het misschien nooit tot Cyrano de Bergerac gebracht. "De titel van mijn eerste toneel ervaring weet ik nog steeds", ver telt hij, 'De man in de rolstoel'. Uit gevoerd door Door Inspanning Sterk, een Utrechtse vereniging waarbij mijn vader actief was. Ik weet nog dat ik op de fiets bij hem achterop ging, met een grote das om de mond tegen de kou. Waar het stuk over ging, kan ik niet meer vertellen, maar één beeld teken ik nog zo uit. Je ziet een donkere, naargeestige vliering. Een deur gaat open. Een man in een rolstoel komt binnen. Een schot klinkt. Pang! Hahaha...de betovering, die van dat moment uitging, nou, het kan niet anders of daarmee was de eerste stap gezet". Band Gees Linnebank (40) studeerde in 1969 aan de Arnhemse Toneel school af. Hij debuteerde bij het Nieuw Rotterdamse Toneel, maak te met Lodewijk de Boer furore met The Family, speelde vele gast rollen, om in 1979 voor vier jaar bij het Publiekstheater te belanden. Daar speelde hij een aantal grote rollen, waarvan zijn creatie van Meneer Puntila in Brechts 'Mijneer Puntila en zijn knecht Matti' grote indruk maakte. Twee seizoenen leidt hij nu samen met Helmert Woudenberg het gezelschap Thea ter in Arnhem. De titelrol van de romantische held Cyrano de Bergerac is Linne- banks eerste grote rol in twee jaar. Hij dwingt er respect mee af: een aandoenlijke houwdegen en woordkunstenaar, wiens bravoure een gigantisch minderwaardig heidscomplex moet afschermen. En dat alles om een neus. Een kok ker. Een komieke speling der na tuur. "Voor Cyrano heb ik twee jaar geen dragende rol gespeeld. Ik hoefde niet zo nodig weer een ei te leggen, en bovendien leek het me voor de opbouw van de ensemble geest bij Theater beter dat ik een tijdje de kleine dingen zou doen. Fania Chapiro, fortepiano; drie So nates van Cimarosa, Sonate in Bes K.V. 333 en Sonate en F K.V. 332 van Mozart, Andante varié van Haydn, m.m. Rondo in C op. 54 en Sonate in f op. 2 van van Beethoven. Gehoord op 3 februari in de Kapelzaal. LEIDEN - Concerten op oude instrumenten of kopieën daar van geven in de meeste gevallen een interessante blik in het verle den, maar vaak ook niet meer dan dat. Onder de handen van een waar kunstenaar echter kan dat verleden zo tot werkelijk le ven gebracht worden, dat de ver worvenheden van by na twee eeuwen muziekgeschiedenis wegvallen. Dit kleine wonder wist Fania Chapiro in haar eerste recital van de Fortepiano-cyclus by K O te bewerkstelligen. By het luisteren naar haar spel op de kopie van een fortepiano van Andreas Stein uit 1783 realiseert men zich weer eens hoe ons Agatha Het LAK haalt woensdag- en donderdagavond Theater Perso na in huis om er 'Agatha' uit te brengen, een door Marguerite Duras geschreven stuk over de erotisch geladen) relatie tussen een broer en een zuster. Het stuk draagt alle kenmerken van Du ras' stijl: poëtische taal, flarden van herinneringen en situaties, die langzaam in elkaar worden geweven. Porgy Franssen en An toinette Jelgersma zijn de spelers, Agaath Witteman voert de regie. Ook over deze produktie elders op deze pagina nog meer. Beproeving Het LAK-theater arrangeert elk jaar in samenwerking met LAK-Literair een toneelproduk- tie op basis van literair werk. In dat kader treedt vrijdag- en za terdagavond in het LAK-theater de toneelgroep Centrum op met 'Beproeving die ik haar oplegde', een bewerking van het verhaal 'Eéen Twee Drie Vier Vijf van Vestdijk. De auteur schreef het in 1933, nadat een uitgever zijn eer Maar het vreemde was, dat ik me juist by deze rolletjes ontzettend zenuwachtig voelde. Ik zweer het jq! Het was alsof ik weer op de to neelschool zat. Het angstzweet brak me soms uit: als ik straks mijn tekst nog meer weet. Nou, dan schrik je voor een stuk als Cy rano de Bergerac helemaal terug. Het is toch al zo'n titel hé; je moet van goede huize komen wil je de verwachtingen waarmaken. Nee, de belasting van de vroegere uit voeringen met Guus Hermus draag ik gelukkig niet met me mee. Wel heb ik de eerste versie op televisie gezien. Zeventien was ik toen, er stond me nog wel wat van bij, maar ja, hoe zie je de dingen als je zeven tien bent?". "Achteraf gezien viel de rol me ontzettend mee. Beslommeringen binnen het gezelschap en het laat afkomen van de vertaling van Kou- wenaar maakten, dat ik me pas heel laat in het stuk kon verdiepen, maar het ging me vrij gemakkelijk af. Bij de eerste keer lezen voelde ik er al emoties bij, ik raakte er meteen in. Ik dacht: als ik die ge voelens kan vasthouden, dan ben ik al een heel eind. Wat ik by het repeteren heel plezierig vond was datje merkt datje een bepaalde ba sis bezit, die je niet kwijt raakt, die zich zelfs verder ontwikkelt, ook al speel je een tijdje minder. Als ik helemaal eerlijk ben, dan moet ik toegeven dat er een heleboel din gen in deze rol zitten, die ik al eens eerder heb gedaan. Je gebruikt ele menten uit andere rollen. Natuur lijk. Daar leent het stuk zich voor, omdat het zoveel kanten heeft: vreugde, verdriet...het hele scala zit erin. Maar nieuwe dingen doe ik ook, hoor. Bijvoorbeeld de slotscè ne, waar Cyrano in bijzijn van zijn geüefde Roxane stervende is, ter wijl zij dat niet merkt. Ik vind het heerlijk om eens gewoon in stoel te kunnen zitten, nauwelijks te bewe gen, en om toch een heel sterk ge voel over te brengen. Deze scène behoed ik ontzettend voor tech niek. Kijk, als acteur kun je onmo gelijk avond aan avond zelf bele ven, wat je personage allemaal moet doormaken. Maar bij dit frag ment, en de befaamde 'balkonscè- ne's, probeer ik altijd vanuit een Fania Chapiro: verfijnd spel op fortepiano beeld van de sonates van Haydn en Mozart welhaast vervormd is door de klank van onze heden daagse grote concertvleugels. Haar spel doet elk verlangen naar die grote en wollige vleu gelklank verdwijnen. De forte piano, het instrument waar Haydn en Mozart hun werken voor schreven en op speelden, en dat ook Beethoven voor zijn vroege werken gebruikte, mag dan voor onze oren begrensd zijn in zijn toentertijd overigens revo lutionaire dynamische mogelijk heden, juist binnen die begren- zing is een rijkdom aan schake- ste roman ('Kind tussen vier vrouwen') had geweigerd. Van deze gebeurtenis vindt men veel in het verhaal terug: het handelt over een schrijver, die geen er kenning krijgt en bij de ene uit gever na de andere tevergeefs aanklopt. Ten einde raad besluit hij samen met zijn vriendin zelf moord te plegen. Een zwaar the ma, dat echter niet zonder humor wordt behandeld. De rol van de schrijver wordt gespeeld door Hans Dagelet, die van de vrien din door Joke Tjalsma. Soleander Studio Hinderik verzorgt de kindervoorstelling op zondag middag in het LAK. OP het pro gramma staat 'Meneer Soleander van de bovenste plank'. Het gaat over de terugkeer naar een huis dat jeugdherinneringen oproept en waarbij fantasie een grote rol speelt. Voor kinderen vanaf zes jaar. Aanvang 15.00 uur. De Leidse toneelgroep 'Impe rium' speelt vrijdag- en zater dagavond Ibsens 'Hedda Gabler' in het eigen Micro-theater. GPD) elementair gevoel by mezelf te spe len. Doe je dat niet, dan loop je le vensgroot de kans dat het senti menteel gaat worden". De Fransman Edmond Rostand schreef in 1897 over het thema van de onbereikbare liefde dit wereld- befaamde stuk, een genre theater, dat Gees Linnebank weer enigzins terugvoert naar zijn eerste toneel ervaring: een opvoering die je met visueel spektakel en grootse ge voelens een andere wereld binnen voert. Een melodrama, noemt Linne bank 'Cyrano de Bergerac', maar wel een prachtig melodrama. Kyk je naar de neus van Cyrano, dan denk je: onwaarschijnlijk dat ook maar iemand met zo'n kokker rondloopt. Aan de andere kant klopt zijn gedrag psychologisch weer wel met die neus: je ziet de keerzijde van een minderwaardig heidscomplex. Zijn bravoure laat zich logisch verklaren. Niet voor niets zitten de kleinste jongetjes op judoles, tenminste dat was in mijn tijd zo". Kind "Als je in het hart van Cyrano kijkt - en gelukkig krijg je als pu bliek die kans - dan blijkt hij in gevoelsmatig opzicht een kind te zijn. Hoe hij verliefd wordt op Ro xane, zo werd ik als puber van vijf tien ook verliefd: je ziet een meisje een paar keer, en hup het was ge beurd. Je durfde haar nauwelijks aan te kyken. Maar God wat was je er zeker van, dat zij de ware was. Nu kun je er om lachen, maar het was natuurlyk iets zaligs. Ik sprak onlangs na afloop vdn een voorstel ling een vrouw, die zei: 'Dit is ei genlijk veel mooier, waarom moe ten jullie kerels er ook altyd met een boven op'. Iets wat onbereik baar is, houdt zijn glans. Ik denk dat Cyrano dat ook beseft. Het is niet alleen maar onzekerheid dat hij Roxane niet rechtstreeks durft aan te spreken, hy weet dat hij op deze manier niets kapot kan ma ken. Cyrano maakt voelbaar waar we allemaal naar hunkeren, of van dromen: echte liefde, liefde die alle grenzen voorbij gaat". ERIC v.d. VELDEN ringen mogelijk. Dat vraagt dan wel een uiterst verfijnde speel wijze, die bij Fania Chapiro ver mengd is met esprit, waardoor haar vertolking niet broos en breekbaar maar springlevend is. Waar de dynamische expressie begrensd is weet zij zoals in de 18e eeuw nog gebruikelijk was door een enkele noot te vertra gen of te verlengen een expressi viteit te bereiken die de muziek doet ademen. De intieme, helde re en toch warme toon van haar instrument dwingt tot luisteren. Bij een dergelijk recital is het even onmogelijk als onnodig om op elk werk apart in te gaan. Voor wie haar recital heeft moe ten missen: op 10 februari is Fa nia Chapiro wederom te beluiste ren in de Kapelzaal met werken van C.Ph.Em. Bach, Haydn, Mo zart en de vroege Beethoven MIES ALBARDA AMSTERDAM/LEIDEN (GPD) - "We vonden 'Kinde ren van een mindere god' in eerste instantie gewoon een mooi stuk. Toen we ons werkelijk gingen verdiepen in de problematiek, en dus ook in aanraking kwamen met doven, beseften we dat het veel meer is dan dat". "Ons verantwoordelijkheidsgevoel nam toe. We, wilden per se een voorstelling maken, waarvan de doven kunnen zeggen: hierin her kennen we onszelf, wat jullie doen is integer, jullie zijn op zoek ge weest naar de waarheid en niet naar het theatrale effect. Zij moe ten ons werk in feite autoriseren". "Natuurlijk: het blijft theater, een gespeelde problematiek, die spanning en emoties hoqyt op te roepen. Maar het onderwerp is der mate'wezenlijk, dat we op een ab soluut zuivere manier een avondje uit willen bieden". John van de Rest brengt de voor stelling in eigen beheer uit. Naast Josine van Dalsum als het dove meisje Sarah vertolkt Jules Hamel de rol van haar spraakleraar, in de ze ontroerende Broadway-hit van de Amerikaan Mark Medoff. De overige acteurs zijn: Paul Röttger, Hetty Verhoogt, Jan van Royen, Ella van Drumpt en Liesbeth Struppert. Moedertaal Josine van Dalsum leerde spe ciaal voor deze produktie de geba rentaal. Ze zegt: "Gebarentaal moet niet gezien worden als een hulpmiddel, maar als een moeder taal. Sarah zegt in dit stuk: "Myn taal is net zo goed als de uwe, hij is misschien wel superieur, omdat ik met één gebaar een idee kan mee delen, een idee dat zo ingewikkeld is, dat u het zelfs met vijftig woor den niet helder kunt krijgen". En dat klopt". - Als Sarah spreek je de hele avond niet, op een paar kreten na. Wat doet dat met je? Voor een ac trice vormt taal doorgaans wel de gelijk het belangrijkste communi catie-instrument. Niet Josine van Dalsum, maar echtgenoot John van de Rest geeft John v.d. Rest (midden) regisseur van en Jules Hamel Dalsum spelers in 'Kinderen van een mindere god'. het antwoord: "Het valt niet te ont kennen, dat ze zich wel degelijk gefrustreerd voelt. Ja toch, Jos? Als je na een repetitie of voorstel ling thuiskomt, praat je héél veel, héél luid en héél lang. In het begin schrok je 's nachts zelfs een aantal malen uit een nachtmerrie wakker. "Ik kan niet praten", riep je dan. Het grijpt wel degelijk in op je psy che, en tegelijk moet je ook besef fen, dat hoe goed je ook verdient in het doof-zijn, hoe goed je een dove ook speelt, je nooit werkelijk zult begrijpen wat het betekent om niet te kunnen horen". "Maar", zegt Van de Rest, "waar het schrijver Mark Medoff beslist niet om te doen is, is om medelij den op te wekken. Het gaat over emancipatie. De ontwikkeling die Sarah doormaakt is bepaald niet zielig. Ze vindt de kracht om haar eigen leven te gaan leiden. We heb ben een maatschappij nodig die doven het recht geeft op een eigen manier van communicatie". - Vier seizoenen terug speelde de Haagse Comedie met veel succes dit stuk, toen met Rick Nicolet en Willem Nyholt in de hoofdrollen. Is de tyd wel ryp voor een nieuwe opvoering? Belangstelling John van de Rest: "Schouwburg directeuren bellen op om by te boeken. De belangstelling blijkt erg groot. En dat terwijl we voor ons gevoel wel degelijk de eerste zijn. De opvoering van de Haagse Comedie hebben we trouwens niet eens gezien. Als je Shakespeare speelt, zegt ook niemand dat het al eerder is gedaan. Niet dat ik Me doff met Shakespeare wil vergelij ken, maar een problematiek die - helaas - van alle tijden zal blijven, en een vorm die zeer des theaters is, heeft Medoff wél met hem ge meen. Ik hoop dat het stuk over vijf jaar weer op het repertoire staat. Dat gun ik de dovenwereld, en eigenlijk vind ik dat dan de voorstelling door doven zou moe ten worden gespeeld". - Waarom zo vaak de hoofdrol voor uw eigen vrouw? Hoe objec tief is die keus? "Ik vind haar toevallig een heel goed actrice. Dat schijnt niet te mogen: je mag je vader, moeder, kind of vrouw blijkbaar niet goed vinden in dit land. Hoeveel stellen zijn er niet in het buitenland, die met elkaar werken? Ik heb eens de fout gemaakt, om in een interview te zeggen dat Josine een actrice is om koud vap te worden. Ingmar Bergman heeft ooit xact hetzelfde over één van zyn vrouwen gezegd, ik haalde hem aan zonder dat te zeggen. Net zoals Bergman deze uitspraak niet in Zweden in dank is afgenomen, werd hij mij hier niet in dank afgenomen. Ik heb mijn eigen werk gecreëerd, ik no dig mensen uit van wie ik denk dat ze bij elkaar horen. Het enige wat ik probeer is om wezenlijk theater te maken. Dat is zo belangrijk voor me, dat ik het ervoor over heb dat mijn vrouw meer dan honderd avonden niet bij het avondeten thuis is, en dat ik mijn zoontje in bed kan leggen". ERIC v.d. VELDEN 'Agatha' bij Theater Persona Gees Linnebank: 'Een liefde die onbereikbaar is houdt haar glans. Gees Linnebank als Cyrano de Bergerac

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15