Exportschade rijk ruim 500 miljoen Bijenkorf naar 36 uur Cao-overleg wegvervoer mislukt Politieke risico's nog groot 'Directie knoeide met jaarrekeningHowson' OPEC sterk verdeeld; olieprijs daalt verder Woede om voorgenomen verkoop Leyland Trucks Acties ontregelen Duitse post, telefoon en vervoer ECONOMIE UTRECHT (ANP) - De onderne mingsraad van de met sluiting be dreigde offsetplatenfabriek How- son Algraphy in Soest heeft de di rectie gisteren vanwege "geknoei met de jaarrekening over 1984" ge dagvaard voor een bodemprocedu re bij de rechtbank in Utrecht en een procedure by de Onderne mingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. Op grond van een onderzoek door de Stichting On- ri voor de ondernemingskamer te verschijnen, is gebaseerd op de be- Sp^rRJS?f«infn^ti??SORD vindingen van SOBI-onderzoeker derzoek Bedrijfsinformatie(SOBI) p Iiflkpman Vnltrens Lakeman is en een jurist meent de raad dat de directie zowel bij de totstandko ming als bij de inhoud van de jaar- De ondernemingsraad heeft bo vendien bij het openbaar ministe rie aangifte gedaan van overtre- AMSTERDAM - De Nederlandse staat is vorig jaar ruim een half miljard, bijna veertig ding van de wet op de economi- gulden per Nederlander, kwijt geraakt aan het verzekeren van exportorders tegen politie- sche delicten ke risico's. In totaal moest de overheid zelfs 909 miljoen uitkeren, maar daar stond 380 miljoen gulden aan inkomsten (premie en alsnog vergoede schade uit eerdere jaren) tegenover. De dagvaarding om op 27 februa- P.Lakeman. Volgens Lakeman het resultaat over 1984 (een verlies van bijna twee miljoen gulden) veel te gunstig weergegeven. Daar door is het eigen vermogen geflat teerd in de jaarrekening vermeld en is onduidelijk hoe kostenstijgin gen zijn veroorzaakt. De onderne mingsraad heeft de ondernemings kamer gevraagd de directie van Howson Algraphy te veroordelen haar jaarrekening "in te richten de aandeelhouders de jaarrekening mogen vaststellen. Verder is de jaarrekening slechts door één van de drie bestuurders ondertekend, heeft ook de commissaris zijn handtekening niet gezet, was de accountantsverklaring niet volle dig aanwezig en is de jaarrekening niet binnen acht dagen na de vast stelling openbaar gemaakt, aldus Van Veen. Behalve de hoofdofficier van jus titie is ook mr.D.Grosheide geïn formeerd over het "geknoei" met overeenkomstig bij rechterlijk be vel te geven aanwijzingen". Met de bodemprocedure bij de rechtbank in Utrecht op 26 februa ri wil de ondernemingsraad berei ken dat het besluit tot vaststelling de jaarrekening. Grosheide is door van de jaarrekening nietig wordt de ondernemingskamer als onder- verklaard. Volgens de jurist zoeker benoemd in de door de in- mr.W.van Veen heeft de directie dustriebonden aangespannen en- Howson Algraphy procedurele quèteprocedure. Hij onderzoekt momenteel of het beleid van de di rectie, dat heeft geleid tot de voor genomen sluiting van de fabriek (138 werknemers), de toets der kri tiek kan doorstaan. fouten gemaakt bij de totstandko ming van de jaarrekening. Zo zou de aandeelhoudersverga dering alleen door directie en com- i bezocht, terwijl alleen Bovendien is er sprake van c ling met 190 miljoen gulden ten op- geria, Tanzania, Noord-Korea, Cambodja en Costa Rica. Daar zichte van het extreem slechte jaar staat een versoepeling tegenover 1984, toen het bedrijfsleven ten opzichte bijvoorbeeld India. cord-aantal schadeclaims indien- De Nederlandse export naar dit de. Dit blijkt uit cijfers van de Ne- land is in de laatste vijf jaar ver- derlandse Credietverzekerings- dubbeld tot bijna een miljard gul maatschappij, die bedrijven verze- den, terwijl de financiële positie kert tegen exportschade. De over- i India sinds 1982 is versterkt. heid neemt daarvan de politieke ri- Bovendien merkt de NCM op dat, sico's haar rekening. Daarbij vloeit een jaar na de aanslag op Indira de schade niet voort uit een faillis- Ghandi, de rust is weergekeerd en sement van de opdrachtgever, dat onder haar zoon en opvolger r bijvoorbeeld uit oorlog of een Radjive staatsgreep. Het laatste jaar dat de staat er nog positief uitsprong was 1982. In 1983 sloeg dat plotseling om in een fors verlies, dat in 1984 nog toenam en nu weer afneemt. Algemeen di recteur mr. J.W. Hoobroeckx van de NCM wijst er op dat met ver schillende landen wordt onderhan deld over terugbetaling van schul den. Aangezien landen niet failliet kunnen gaan, is er altijd kans dat een deel van het uitgekeerde be drag alsnog terugvloeit in de staatskas. Nigeria, Polen veren nog steeds in de schade die de staat op het zekeren van exportorders lijdt, hoewel de NCM (en dus de staat) zich inmiddels aanzienlijk voor zichtiger opstelt ten opzichte van landen met grote buitenlandse mische ontwikkeling' is ingetre den. De NCM verzekert overigens niet alleen exportorders, ook de binnenlandse leveringen worden door de NCM in dekking genomen. Van het totaal bedrag aan verze kerde transacties van 63 miljard gulden kwam 41 miljard voor reke ning van het binnenlandse han delsverkeer en 22 voor de export. Hoewel dit totaalbedrag aan verze kerde exporten ongeveer gelijk is gebleven met het jaar er voor, za ten er in 1985 aanzienlijk minder leveringen van kapitaalgoederen en aannemingswerken bij. Volgens de NCM betekent dat dat de export van andere goederen en diensten is toegenomen. KOEWEIT/WENEN (AP/Rtr) - De Argentinië le- organisatie van olie-exporterende f°rs aandeel landen, OPEC, is in minstens twee kampen verdeeld als gevolg van de crisis op de oliemarkt en de discus- Onder invloed van geruchten over de uitkomst van de bespre kingen van het comité en door uit spraken van de minister van olie Saoedi-Arabië, Ahmed Zaki schulden. Orders uit Argentinië OPEC-ministers vergadert mo- by voorbeeld, dat grote bedragen menteel in Wenen. de beste manier om het Jamani, is de prijs van Noorzee- olie gisteren op de vrije markt in Europa verder gedaald en, voor het persbureau KNA. Een comité van eerst sinds 1979, beneden de grens zeventien dollar per vat gèko- DEN HAAG - De muziektempel in aanbouw van het Haagse residentie-orkest verrijst langzaam uit de grote bouwput aan het Spui in de Hofstad. (foto anp) Reorganisatie bij Franse bierbrouwerij AMSTERDAM (ANP) - De Franse bierbrouwer Société Générale de Brasserie (Sogebra) heeft als ge volg van aanhoudende verliezen besloten de onderneming dras tisch te reorganiseren. In de afgelo pen twee boekjaren werden verlie zen geleden, wat een gevolg is van het niet aanpassen van de struc tuur van de organisatie aan de te ruglopende binnenlandse markt. Dat heeft Sogebra, waarin Heine- ken een belang van 51 procent heeft, bekendgemaakt. Sogebra wil vier vestigingen sluiten waardoor dit jaar 400 ar beidsplaatsen verloren gaan. Daar naast worden de administratieve diensten geherstructureerd waar door binnen twee jaar nog eens 140 arbeidsplaatsen vervallen. Zoveel mogelijk zal worden geprobeerd het personeel te herplaatsen of om te scholen. Na voltooiing van dit proces ver wacht de onderneming weer winst gevend te kunnen werken. schuldig is aan het onlangs aan een bankroet ontsnapte baggerconcern Boskalis, worden voorlopig niet van de OP] meer geaccepteerd. Dat geldt ook voor een reeks an- men. Jamani verklaarde in het Ara bische dagblad „Okaz" dat hij niet Het huidige produktieplafond verwacht dat er snel een akkoord is 16 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. In Wenen wordt gesproken over officiële dere landen, waaronder Polen, Ni- hoging tot 18 miljoen vaten, een plafond dat in de praktijk al is be reikt sinds Saoedi-Arabië de pro- duktie flink heeft opgevoerd. De Landen die zich verzetten te gen het verhogen van de produktie zouden Iran, Irak, Libië en Algerije zijn. „Die landen vrezen dat de olieprijs zou kunnen zakken tot 10 Welslagen plan-Baker hangt af van industrielanden LONDEN (AFP/Rtr) - Het welsla gen van het plan-Baker, dat voor ziet in het stimuleren van de eco nomische groei in de ontwikke lingslanden via nieuwe banklenin gen, hangt in „zeer sterke mate" af van de mogelijkheden van de in dustrielanden om gunstige econo mische voorwaarden voor dit plan te scheppen. Dat heeft de direc teur-generaal van het Internationa le Monetaire Fonds, Jacques de Larosière, gisteren verklaard op een bijeenkomst van bankiers in Londen. Om het creëren van deze econo mische voorwaarden beter moge- zal komen tussen de OPEC 1 andere olieproducenten. Boven dien verwacht hij weinig resultaat van de bijeenkomst in Wenen. De Venezolaanse olieminister Arturo Hernandez Grisanti bena drukte in Wenen gisteren dat een verder prijsoorlog alleen uitblijft als ook landen die niet lid zijn van de OPEC bereid zijn afspraken over beperking van de produktie te maken. Daarbij wordt met dollar per vat", aldus de zegsman druk uitgëoefend op Groot-Brit- KNA. Saoedi-Arabië, Indone sië, Venezuela, de Verenigde Ara bische Emiraten, Katar en de meeste andere lidstaten zouden de produktie daarentegen willen ver hogen, ten koste van de prijs. tannië. Premier Thatcher heeft echter bij herhaling verklaard geen zaken met de OPEC te zullen doen, hoewel verdere daling van de prijs het winnen van olie uit de Noord zee verliesgevend zou maken. LONDEN (GPD) - De Britse rege ring onderhandelt met het Ameri kaanse concern General Motors - over de verkoop van de divisie eerste helft lijk te maken wil het IMF zyn con- commerciële voertuigen van het verlies op H staatsbedrijf British Leyland. Mi nister Channon (handel en indus- hetLager- trole op het beleid van de indus trielanden vergroten. Nu al geeft het fonds de industrielanden ad- tóe) heeft dat gistererTi - het verbeteren van hun huis gezegd economie en over het bevorderen van een meer stabiele valuata- markt, maar „het IMF zal er naar streven om hierbij nog strenger te werk te gaan", aldus de Larosière. De vrachtwagens, bestelwagens en bussen die British Leyland maakt, leverden het concern in de het vorige jaar een 23,5 miljoen pond (een kleine 100 miljoen gulden). Daar stond tegenover dat Land rover, dat ook in deze divisie zit, een winst van 5,7 miljoen pond maakte. De hele afdeling commerciële voertuigen maakte ook in 1983 en 1984 al zware verliezen. De divisie is daarmee een blok aan het been De minister bevestigde daarmee berichten in enkele Britse kranten over de verkoop, en riep direct een storm van kritiek los. In het Lager- huis protesteerden woordvoerders De directeur-generaal1 zei zich er- Van de Labour-partij en enkele To- van de regering-Thatcher, die toch over te verheugen dat de Verenig- „es tegen de voorgenomen ver- al vindt dat staatsbedrijven zo de Staten het voortouw genomen koop, en ook de Britse vakbonden gauw mogelijk moeten worden hebben by de jongste ontwikkehn- zijn woedend. verkocht. gen op internationaal financieel ge- De Lagerhuisleden zijn tegen de De bonden zijn bang dat de ver bied door m oktober vorig jaar met verkoop, omdat Engeland dan koop gaat betekenen dat de banen een schuldenplan te komen. Vol- geen enkele eigen fabriek van com- van een groot aantal van de 22.000 gens dit schuldenplan, ook wel het merciële voertuigen zou overhou- betrokken werknemers op de tocht plan-Baker genoemd, zouden de den. Enkele Conservatieve parle- komt te staan. Er is al jaren lang commerciële banken en de inter- mentariërs zien daarin een gevaar sprake van een grote overcapaci- lands defensie. De bonden teit op de markt van commerciële voertuigen. nationale financiële instellingen aanzienlijk meer kredieten moeten vre2cn massale ontslagen gaan verstrekken aan de vijftien landen met de allergrootste buiten landse schuld. Informatieplicht voor de fiscus wordt uitgebreid DEN HAAG CANP) - Om belas- tingfraude te bemoeilijken wordt de verplichting om voor de belastingen gegevens te ver strekken op enkele punten uit gebreid. Dat blijkt uit een wets ontwerp van staatssecretaris Koning (financiën) dat gisteren naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Koning wil de verplichting om aan de belastingdienst inza ge te geven in boeken en ande re bescheiden met het oog op de belastingheffing van der den, uitbreiden tot verenigin gen en stichtingen. Nu geldt die verplichting nog alleen voor natuurlijke personen en li chamen die een bedrijf of be roep zelfstandig uitoefenen. Ook de verplichting om schriftelijke opgaven te ver strekken van betalingen aan derden wordt uitgebreid. Zij gaat gelden voor personen en lichamen op wie de genoemde inzageplicht rust. Het vragen van gegevens kan betrekking hebben op individuele concre te gevallen, maar ook op groe pen van gevallen en op het verleden zowel als op de nabije toekomst. Volgens Koning werkt de in formatieplicht by overheidsin stanties onvoldoende. Hij wil daarom de wetstekst zo veran deren dat daaruit blijkt dat alle openbare lichamen verplicht zyn de belastingdienst de ge vraagde informatie te verstrek ken. Tenslotte krijgen belas tingambtenaren rechtstreeks inzage in boeken van een on dernemer die zijn administratie bij een administratie- of boek- houdkantoor heeft onderge bracht. 'Voorbeeldige' cao levert 110 banen op UTRECHT (ANP) - De 20.000 werknemers van de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) gaan vol gend jaar 36 uur werken. Daarover is gisteren in beginsel overeen stemming bereikt met de diensten bonden van FNV en CNV. Het full time personeel van KBB, holding van Bijenkorf, Hema, Praxis en Maxis, gaat per 1 februari al naar een 37-urige werkweek. Deze ar beidstijdverkorting levert 110 nieuwe arbeidsplaatsen op, zo heb ben woordvoerders van KBB en de Dienstenbond FNV meegedeeld. De helft van deze 110 arbeids plaatsen is voor fulltime-contrac ten voor jongeren tot 22 jaar. De rest gaat naar parttime-contracten, die wel een zogeheten maandloon- garantie krijgen. De uurloon-part- timers vallen buiten de arbeidstijd verkorting (atv). Zij krijgen een loonsverhoging van 2,35 procent. KBB zal zelf een onderzoek doen naar de verdere atv, waarvan de uitkomsten in de volgende cao-on derhandelingen worden bespro ken. Het systeem van automatische prijscompensatie blijft in de cao gehandhaafd. De KBB-werkne- mers krijgen in augustus gegaran deerd minimaal 1 procent prijs compensatie uitbetaald. De prijs compensatie van februari 1987 komt ten goede aan de atv, zo is afgesproken. De leeftijd voor vervroegde uit treding (vut), nu 61 jaar, zal de ko mende drie jaar op 60 jaar komen te liggen. KBB heeft zich verder bereid verklaard het aantal oproep en 0-urenkrachten tot een mini mum te beperken. De positie van KBB is sinds de malaise van 1982 dermate verbe terd, dat 320 werknemers die aan vankelijk hun baan zouden verlie zen, bij het concern in dienst kun nen blij ven. In het herstelplan voor KBB ging het concern uit van het schrappen van 1.245 arbeidsplaat sen. Via natuurlijk verloop en ont slag zijn inmiddels 750 arbeids plaatsen vervallen. Het nog reste rende overschot van 175 arbeids plaatsen hoopt KBB met herscho ling en interne overplaatsing weg te werken. Het loonoffer van 3,8 procent dat de KBB-werknemers ten tijde van de dreigende ondergang brachten om het concern te behouden, wordt in de nieuwe cao gecompen seerd. De vakantietoeslag gaat van 7,5 naar 8 procent en de kerstgrati ficatie van 2 naar 4 procent van het jaarinkomen. Kort Zakelijk Bemiddelingscommissie aan het werk Westhaven RIJSWIJK (ANP) - De onderhan- delingen over een nieuwe cao voor D£ Zw .1 OUAde a het wegtransport (70.000 werkne- ÉSXüÏKS (ttSSKiï «n» fün gisteravond definitief mislukt. Een bemiddelingscom missie krijgt nu tot eind maart de tijd om met een pakket voorstellen Qe nn tafol Irnmnn timormmr tmp. nadert haar einde. De Amsterdam se rechtbank heeft gisteren mr. F. Salomonson te Amsterdam be noemd tot bewindvoerder var onderneming. Op 19 december het vorige jaar ontsloeg de Onder- l op tafel te komen waarover ver- voersbonden en werkgevers zich moeten uitspreken. De Vervoersbond FNV kon het Kn° aeanecommis- gisteren op een groot aantal pun- Westhaven. Hiermee Q0„0 ,„nrjon werd een groep aandeelhouders onder leiding van de heer G. Lam- ten niet eens worden met de werk gevers in het goederenvervoer meree in het gelijk gesteld. Handel r de FN V-bond voor overuren en de regeling voor Staatssecretaris Bolkestein (eco- overwerk. nomische zaken) wil de handel met Oost-Europa versoepelen. Hij vindt dat een aantal invoerbeper- De Vervoersbond CNV verslikte zich bij de werkgevers in de uitbe taling van werkuren in het week- kingen voor produkten uit Oost- einde en in de onwil aan werkge- Europa moet worden opgeheven, verszijde om wachturen voor CNV-onderhandelaar C. Groenendijk (links), FNV-onderhandelaar W. Het gaat hierbij om beperkingen chauffeurs door te betalen. van den Bergh (midden) en werkgeversvoorzitter waarbij een maximum is gesteld Al kort na aanvang van de onder- den het gisteren niet eens worden over een aan de hoeveelheid die van een handelingen weigerden de werkge- voer. produkt mag worden ingevoerd, vers besprekingen met de FNV Dat staat in de jaarlijks verschij- voort te zetten, omdat de eisen van Werkgeversaanvoerder mr. W. Ver- FNV by de onderhandelingen ge- nende Oost-Europa-nota van de deze bond hen veel te ver gingen, hoeff zei zich gedwongen gevoeld bleven. staatssecretaris die hij gisteren FNV-onderhandelaar W. van den te hebben alleen met het CNV ver- De Vervoersbond FNV wilde naar de Tweede kamer heeft ge- Berg zag hierin een poging om bei- der te praten. Omdat de CNV-bond herinvoering van de in 1983 afge stuurd. de bonden uit elkaar te drijven, dat niet wilde, is de Vervoersbond schafte toeslag voor overuren (130 procent), een arbeidstijdverkorting in fases naar 38 uur per week in 1987 en een regeling waarbij chauf feurs die doorgaans langer dan 230 uur per vier weken werken, een roostervrye week in 1986 en twee roostervrije weken in 1987 zouden krijgen. Volgens de werkgevers leiden deze eisen tot een loonkostenstij ging die ver uitgaat boven de 5,2 procent die zij dit jaar bieden en de 3 procent die zij voor 1987 in petto hadden. Werkgeverswoordvoerder Ver- hoeff verklaarde na afloop van de onderhandelingen dat de bemidde lingscommissie de problemen tus sen Vervoersbond FNV en werkge vers waarschijnlijk niet zal kunnen overbruggen. In die bemiddelings commissie krijgen twee vertegen woordigers van de werkgevers en twee vertegenwoordigers van de W.L. Verhoeffkon- beide Vervoersbonden zitting. De het wegver- Stichting van de Arbeid zal een on- (foto anp) afhankelijke voorzitter als vijfde man moeten aanwijzen. In de tijd dat de commissie aan het werk is zullen de bonden geen acties voeren. Het advies van de commissie is overigens niet bin dend, maar vrijblijvend. BONN (GPD) - Honderdduizen den Westduitse werknemers zijn vanmorgen opnieuw te laat op hun werk gekomen, omdat leden van de vakbond OTV (Openbare dien sten, transport en verkeer) gedu rende enkele uren het werk neer legden. In tientallen steden reden geen trams en bussen, vuil werd niet opgehaald, de telefooncentra les waren niet of nauwelijks bezet en diverse overheidsbestuurscen tra waren onbereikbaar. Gisteren gebeurde dit ook al in 40 Westduit se steden. door Hans Hoogendijk De werknemers willen op deze wijze hun looneisen kracht bijzet ten. De ruim 2,3 mihoen OTV-le- den eisen een loonsverhoging van zes procent plus extra toeslagen voor de sociaal-zwakkeren. 'Zij hebben de laatste jaren het zwaarst geleden onder de afbouw van de sociale voorzieningen', stelt OTV- voorzitter mevrouw Wulf Mathies. De werkgevers, in dit geval de overheid vertegenwoordigd door minister Zimmermann (binnen landse zaken) en de lokale bestuur ders, willen niet meer geven dan drie procent met een looptijd van 14 maanden plus een financiële te gemoetkoming voor de laagstbe taalden. Naar vandaag bekend werd willen de werkgevers don derdag met een iets royaler aanbod een laatste poging wagen met de werknemers tot overeenstemming te komen. Tot die tyd zal de OTV DSM moet 240 man aannemen de prikacties opvoeren, zo liet de bond weten. De sociale onrust in West-Duits- land wordt nog vergroot omdat morgen in de Bondsdag een eerste debat over de verandering van de stakingswet wordt gehouden. De wijziging houdt in dat in sommige gevallen werknemers die indirect bij een staking betrokken zyn geen uitkering meer krijgen. De strijd rond deze zogenaamde stakingsparagraaf houdt de politie ke en maatschappelijke gemoede ren in Duitsland al maanden bezig. De vakorganisatie DGB heeft op geroepen tot prikacties vandaag. De DGB heeft haar 7,5 miljoen le den ook gevraagd morgen het Bondsdagdebat over deze zaak te volgen. Verder wordt op dit moment by een aantal kranten aktie gevoerd door journalisten voor hogere lo nen en kortere werktijden. Hatéma begint met eigen winkelketen HELMOND (ANP) - Hatéma (on derdeel van Gamma Holding) heeft een ommezwaai aangekondigd in haar verkoopbeleid. Besloten is de verkoop van tapijt en gordijnstof fen aan de detailhandel te beëindi gen en een eigen winkelketen op te zetten. Het is de bedoeling dat deze ke ten op den duur uitgroeit tot 35 fi lialen in plaatsen met meer dan 50.000 inwoners. Verdere bijzon derheden over de plaatsen van ves tiging wil de directie nog niet ver strekken, maar vast staat wel dat de eerste winkels in de loop van mei worden geopend. Hatéma zal haar winkelformule half april in details presenteren. Aanleiding tot deze fundamente le wijziging van haar marktbeleid ROTTERDAM (ANP) - De buiten Limburg gevestigde DSM-dochter- ondernemingen UKF, DSM Resins en de Chemische Industrie Rijn mond (in totaal 1700 werknemers) wordt volgens Hatéma gevormd moeten bij een verdergaande ar- door de ontwikkelingen in de Ne- beidsduurverkorting 240 nieuwe derlandse woningtextielmarkt, arbeidsplaatsen creëren teneinde Het verbruik van pooltapijt per de toenemende werkdruk onder hoofd van de bevolking daalde de het personeel op te kunnen van- laatste vyf jaar met 9 procent, ter gen. wyl de gemiddelde prijs met 8 pro- Dit blijkt uit een enquête die op cent daalde. Het verbruik per initiatief van de Industriebond hoofd van de bevolking van gor- FNV in Rotterdam onder de werk- dynstoffen bleef in diezelfde perio- nemers van de vyf DSM-onderne- de stabiel, maar de prijzen daalden mingen is gehouden. Inzet van de met 4 procent, enquête waren de gevolgen van de De kosten van een eigen service invoering van de 38-urige werk- afdeling voor het meten en plaat- week en de mogelijke invoering in sen van woningtextiel zyn zodanig de CAO-onderhandelingen voor gestegen, dat vele detaillisten die 1986 van verdere arbeidsduurver- service niet meer in eigen beheer korting. kostendekkend kunnen leveren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11