Politie zet Leiden in mei op zijn kop Medewerkers Radio Actief gaan naar Omroep Rijnland Geleidelijke invoering Montessori- onderwijs op Apolloschool Scholieren richten actiecomité Schok9 op MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Alleen onder de leerlingen van de vierde klas is tot nu toe wel eens een wanklank te horen geweest over het feit dat de openbare basisschool 'Apollo' aan het Strausspad zich fasegewijs tot Montessorischool aan het ombouwen is. Niet dat ze het daar niet mee eens zijn maar, het alleszins uitnodigende lesmateriaal van de Montessori- kleuterklassen en eerste klas aanschouwend, veeleer uit ergernis dat de schoolleiding er niet eerder toe is overgegaan het onderwijssysteem van de Italiaanse pedagoge Maria Montessori in huis te halen. En de trots van vierdeklassers krijgt natuurlijk een flinke douw wanneer hun meester om hun iets duidelijk te maken, Tekenmateriaal gaat lenen bij die ukkies in de eerste klas omdat die (zij het op eenvoudiger wijze) met dezelfde dingen bezig zijn. Afgaand op de betogen van direc teur Hanneke Lagendijk en de leerkrachten Fred Laman en Bep Bekkers, verloopt de invoering van het Montessorisysteem op de Apol- loschool voor het overige meer dan voorspoedig. De volgens Lagen dijk al enkele jaren geleden in gang gezette omschakeling op de school van traditioneel naar meer 'open' onderwijs en het feit dat alle leer krachten een cursus hebben ge volgd of nog volgen waarin nader kennis wordt gemaakt met de prin cipes van Maria Montessori, heb ben ervoor gezorgd dat het onder- wijsteam 'niet ineens een klap kreeg' toen de ombouw in het vo rig schooljaar een aanvang nam. "We hebben tenslotte zelf voor het Montessori-onderwijs gekozen en de ouders ook. Na anderhalf jaar kan ik zeggen dat twee systemen binnen één school elkaar beslist niet bijten". Vager Apollo zal pas over vijf jaar ge heel 'vermontessoried' zijn; de kin deren die het traditionele onder wijs volgden ten tijde van de invoe ring van het Montessori-onderwijs, blijven dat ook volgen; pas als de huidige tweede klas de school heeft verlaten, komt aan het werken met twee systemen een eind. Is er met de komst van de nieu we basisscholen nog plaats voor onderwijs zoals dat door Montesso ri is uitgedacht? De grenzen zijn in derdaad ietwat vervaagd, beamen Lagendijk en Laman. "De basis scholen hebben een heleboel din gen van het Montessori-systeem in zich", zegt de laatste, doelend op onder meer het individuele karak ter van beide onderwijsvormen. "Beide systemen gaan uit van de zelfde filosofie: geef een kind de kans. Voor de Montessorischolen was de wet op het basisonderwijs eigenlijk niets nieuws onder de zon". Lagendijk wyst in dit ver band op de integratie van kleuter en lagere school, waardoor de 'gi gantische' overstap kleuter-lager onderwys niet meer hoeft te wor den gemaakt; in het Montessori- onderwijs is die drempel er nooit geweest. Verschillen blijven er volgens» hen echter zeker bestaan. Kenmer kend voor het Montessori-onder wijs is bij voorbeeld de volstrekte afwezigheid van 'moeten leren', in die zin dat kinderen slechts dan aan het lezen of rekenen worden gezet op het moment dat ze daar zelf aan toe zijn. En of ze daaraan toe zijn wordt duidelijk wanneer ze voor bepaald - in het lokaal zo uit nodigend mogelijk uitgestald - les materiaal belangstelling tonen. "Elk jong kind heeft bepaalde gevoelige perioden", verduidelijkt Bekkers die manier van werken. "Perioden waarin ze aandacht krij gen voor bijvoorbeeld lezen. Ze zien het andere kinderen doen en willen dat dan ook leren. De leider of leidster moet de kinderen dus observeren in hun aandacht, daar alert op reageren en ze wijzen op het aanwezige materiaal". Lagendijk: "Het grote voordeel van dit systeem is dat wie nog niet aan bijvoorbeeld lezen toe is, dat niet hoeft te doen. In het traditio neel systeem leert een kind op zijn zesde jaar lezen, klaar uit, of hij nu begrijpt waar hij mee bezig is of niet. Maar als je niet begrijpt waar je mee bezig bent, krijgt je een he kel aan school. Op een Montessori school ga je uit van het gegeven dat elk kind een eigen manier van le ren heeft en ook een eigen tempo heeft". Laman: "Dus niet van: oh, ze zijn nu zeven, nu moeten ze de tafels leren". Tweedriede Kinderen die uit zichzelf geen belangstelling aan de dag leggen voor bepaalde zaken, worden door de leerkrachten wat bijgestuurd teneinde ze te verleiden tot een greep in de kasten vol materiaal. Dat dient er dan ook zo aantrekke lijk en uitnodigend mogelijk uit te zien. Gestuurd ook worden de kin deren die drie weken achter elkaar voor niets anders dan lezen zijn warm te krijgen. "Maar dat komt zelden voor tot nu toe. Ze zien ten slotte andere kinderen andere din gen doen en meestal verlegt hun belangstelling zich na een tijdje vanzelf in een andere richting", al dus Bekkers. Daar komt volgens het drietal een ander voordeel van het Montessori-onderwijs om de hoek kijken: de zorg voor elkaar. Bedoeling is namelijk dat kinderen door Simone van Driel andere kinderen die zich interesse ren voor wat zij aan het doen zijn, helpen en begeleiden. Zoals men er niet vanuit gaat dat zes jaar dé ideale leeftijd is om te leren lezen, zo is het voor het Mon tessori-onderwijs evenmin zeker dat kinderen rijp zijn voor breuken als ze in de vierde klas zitten en een jaar later klaar zijn om in de wereld der procenten te worden ingewijd. Die zaken komen, zeer eenvoudig, al op de kleuterschool aan de orde, evenals aardrijkskunde en biolo gie. "Ze snappen dan nog niet wat het precies betekent", zegt Bek kers over het verschijnsel breuken in de kleuterklas, "en ze hebben het ook over tweedriede, maar dat geeft niet. Het is hen in elk geval niet meer vreemd als ze in de bo venbouw echt met dat soort din gen in aanraking komen". Herkenbaarheid speelt een hele grote rol in het Montessori-sys teem, vertelt Lagendijk. Het lesma teriaal ziet er voor alle klassen voor zover mogelijk consequent hetzelf de uit. Een voorbeeld: de rode kra len die in het Tekenmateriaal voor ongeacht welke klas zijn terug te vinden, staan immer voor tiental len, de groene voor honderdtallen. Bovendien biedt veel lesmateriaal uitgebreide gebruiksmogelijkhe den, vertelt Laman, zodat kinderen als ze in de derde klas zitten het zelfde materiaal tegenkomen dat ze ook in de kleuterklas hebben ge- Kostbaar Daar het materiaal als hulpmid del er zo n belangrijke plaats in neemt, is het Montessori-onderwijs een nogal kostbare aangelegen heid. "Maar het is heel duurzaam materiaal", stelt Laman daar tegen over. "Bovendien hoef je bij ons systeem niet van alles dertig stuks aan te schaffen. Het is juist belang rijk dat er van al het materiaal maar beperkte hoeveelheden zijn, zo leren de kinderen wachten". Het alsmaar moeten observeren, sturen, helpen en begeleiden van dertig kinderen die allemaal met iets anders bezig zijn, lijkt bepaald lastiger dan onderwijs geven vol gens het traditionele systeem. Bek kers beaamt dat. "Dit eist een veel intensere inzet, je moet je heel gauw van het een in het ander kun nen verplaatsen". Lagendijk ech ter is een andere mening toegaan: "Ik vind het beter om dertig kinde ren individueel les te geven dan klassikaal. Als je bij voorbeeld een taalles opgeeft, zijn ze alle dertig tegelijk klaar en ze snappen alle dertig hetzelfde niet. Hier loop je rustig tussen de kinderen door en bovendien helpen de kinderen el kaar". "By klassikaal onderwijs trekken ze inderdaad alle dertig aan je en eisen allemaal je concen tratie op", geeft Bekkers daarop iets toe. Lagendijk schaart zich zonder aarzelen achter het duo Meijer en Imelman, die in hun boek 'De nieu we school' de stelling verkondigen dat het Montessori-onderwijs voor kinderen tot acht jaar veel te bie den heeft maar daarna eigenlijk stilvalt, vooral voor wat betreft de Schoolhoofd Hanneke Lagendijk: "Als je niet begrijpt waarmee je be zig bent, krijg je een hekel aan school". (foto Holvast) tweede helft van het basis- en voortgezet onderwijs. "Maria Mon tessori heeft zich vooral op het jon ge kind gericht en het materiaal zwakt inderdaad af. Maar dan moet de leerkracht initiatief tonen, zelf materiaal maken. En dat gebeurt ook". Aan de Montessori-lycea, i Nederland er enkele telt. kan volgens haar het een en ander verbeterd worden. "Montessori is zich pas op haar 85ste met het voortgezet onderwijs gaan bezig houden, vlak daarna is ze gestor ven en qua materiaal is er dus niet veel". Met als gevolg dat nogal eens wordt geput uit het traditio neel onderwijs en ze daarom vol gens Lagendijk 'eigenlijk niet het recht hebben zich een Montessori- lyceun LEIDEN - In de Burcht is zaterdag middag Schok, dat staat voor Scho- lierenkomitee Leiden, officieel op gericht. De bedoeling van het scholieren comité, gevormd door leerlingen van enkele middelbare scholen in Leiden en omgeving, is medescho lieren bewust te maken van proble men om hen heen en ze daarover een standpunt te laten innemen. Het scholierencomité wil dat doen door de bekende anti-racistische handjes te verkopen (blijf van mijn makker), thema-avdnden te orga niseren en samen met anderen ac ties te voeren of op touw te zetten. Het nieuwe scholierencomité ver klaart solidair te zijn met onder drukte volkeren, voor afschaffing van het minimum jeugdloon, tegen plaatsing van kruisraketten en an der wapentuig en voorstander te zijn van echte democratisering op de scholen. Zaterdagmiddag onthulde het voltallige scholierencomité zichzelf door een pseudo-wethouder van scholierenzaken een doek van hen af te laten trekken. Leiden zal na 1 februari 1986 nooit meer hetzelfde zijn, belooft het comité. Ruit waait uit LAK-theater LEIDEN - Het 'onafhankelijke' ra dioprogramma 'Radio Actief, dat door Omroep Rijnland wordt uit gezonden. is opgeheven. Een aan tal onderdelen van dit programma, zoals 'gedichten met Tessa', de Ne- denprogramma. Dat houdt in dat dit niet door mensen van de Om roep Rijnland werd gemaakt, maar wel door deze streekomroep werd uitgezonden. De 15 medewerkers 'Radio Actief hebben zich derlandstalige top 15 en 'regionale aangesloten bij 'Rijnland'. Ze gaan historie, tijdmachine' zullen echter deel uitmaken van de nieuwe worden voortgezet. redactie 'Amusement'. 'Radio Ac- 'Radio Actief had tot dusver de tief wordt zondag vanaf 20.00 uur status van een onafhankelijk der- uitgeluid met een afscheidsfeest in het sportcafé in de Vrouwensteeg. Dit begint om 20.00 uur. Overigens hoopt 'Rijnland' ook dat enige medewerkers van radio piraten de overstap maken naar de streekomroep. Daarover worden inmiddels onderhandelingen ge voerd. Met welke piraten wordt ge sproken, wil een woordvoerster van 'Rijnland' op dit moment nog niet bekendmaken. Echtpaar in auto op Haarlemmerstraat belaagd Leden van het Scholierenkomitee Leiden, verenigd op de Burcht ach ter het spandoek 'geef racisten geen Stem' (foto Fred Rohde) LEIDEN - Een tiental voetgangers heeft zondagavond omstreeks kwart voor zeven een echtpaar be laagd. dat in een auto over de Haar lemmerstraat reed. Ter hoogte van de Hartebrugkerk belemmerden de voetgangers het echtpaar de weg en ontstond een handgemeen. toen zij op de auto begonnen te slaan en de bestuurder uitstapte. Deze kreeg onder meer een stomp in het gezicht. Diens echtgenote mengde zich later in de strijd om haar eega te ontzetten en werd door twee vrou wen aan de haren weggesleept. Het echtpaar slaagde er uiteindelijk in zich los te rukken en weg te rnden Het tiental meldde zich later op het bureau. Van hen werd een 38-jarige Leidenaar. verdacht van mishan deling dan wel openbare geweld pleging, vastgehouden voor ver hoor. LEIDEN - Door de straffe wind zaterdagochtend om kwart elf een ruit van het voormalige LAK- theater, Hogewoerd 151, op een au to gewaaid. Het voertuig werd daardoor beschadigd. Nadat de ei genaar was gewaarschuwd zijn, op last van de brandweer, die consta teerde dat nog meer ramen uit het pand naar beneden zouden kun nen komen, dranghekken rond het pand geplaatst. LEIDEN - Een aan de Herensingel geparkeerde auto is zaterdagavond omstreeks 19.20 uur zo'n 25 meter weggeslingerd, toen een 35-jarige Leidenaar er met een flinke vaart tegenaan reed. Volgens de politie was de man door onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt geraakt. Het voertuig, dat op de Lusthoflaan terecht kwam, werd totaal vernield. De onfortuinlijke bestuurder is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. RUITEN VERNIELD - Onbeken de vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag, tussen twee en drie uur. een aantal ruiten in de omgeving van het station ver nield. Aan de Stationsweg waren het pand Troef en de koffieshop De Bruine Boon het doelwit, aan de Steenstraat de pizzeria Napoli en de dierenwinkel. Musical 'Eerlijkheid duurt het langst'. Zo luidt de titel van de musical die op 4, 6 en 7 februari in de aula van de christelijke scho lengemeenschap 'De Vliet- schans' aan de Apollolaan zal worden opgevoerd. Het gaat om een muzikale bewerking van de komedie 'The Importance' of Being Earnest' van Oscar Wil de. Aanvang van de voorstel lingen: acht uur 's avonds. Afvallen Waarom is afvallen zo moei lijk? Deze vraag komt dinsdag ochtend aan de orde in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. Dië tiste Margje Buitenhuis van de kruisvereniging Leiden pro beert het antwoord te vinden. Aanvang half tien. Hetzelfde thema wordt 's avonds in het Meidencafé van het Breehuys (Breestraat 19) behandeld. Ook dan is er een diëtiste aanwezig. Dikke en dunne meiden zijn welkom. Aanvang acht uu r. Opening nieuw bureau; sterrit met honderden buitenlanders; diverse evenementen LEIDEN - Mei 1986 wordt een maand waarin de politie Leiden op z'n kop zet. Het nieuwe Bureau van Politie aan de Langegracht wordt dan officieel geopend, de veertigste Internationale Politie Sterrit zal in Leiden haar finish bele ven en, als klap op de vuurpijl, zal in de week van 20 tot en met 24 mei een politievoetbalmatch, een klederdrachten- optocht en een internationaal politiemuziekgebeuren in deze stad plaatsvinden. LEIDEN - Ongeveer 160 kleding stuks, met een geschatte waarde van ettelijke duizenden guldens, zijn vrijdagnacht gestolen uit een boetiek aan de Maarsmansteeg. De onbekende dieven kwamen de winkel binnen door een ruit uit de sponning te lichten. Daarna gingen zij er vandoor met 90 poloshirts en enkele tientallen sweaters, bloesjes en truien. De Leidenaar hoeft dus niet gek op te kijken als hij of zij in die bewus te week een bobby (een Engelse politieagent) het verkeer in het Leidse stadscentrum ziet regelen of de weg vraagt aan een politie man die enkel Frans blijkt te spre ken. De Internationale Politie Sterrit, een motortoeristisch gebeuren, brengt tal van politie-motor- sportbeoefenaars uit verschillende Europese landen bijeen in Leiden. "Gerekend wordt op zo'n 1500 a 2000 deelnemers uit een kleine vijf tien Europese landen, en mis schien ook van daarbuiten", aldus de president van de International Police Motor Corporation, Günter Bender, die dit weekeinde met an dere leden van zijn organisatie in Leiden vertoefde om de organisa torische puntje op de i te zetten. Plechtig De finish van de internationale sterrit vindt plaats op woensdag 21 mei, op het Groenoordhallen-ter- rein aan de Gooimeerlaan in Lei den. Minister Rietkerk van binnen landse zaken zal daarna de officiële opening verrichten van het feeste lijke evenement dat in de daarop volgende dagen in Leiden zal plaatsvinden. "Dat wordt een plechtig gebeuren, met een vlag- genparade en het spelen van de volksliederen", aldus de voorzitter van het Leidse organisatiecomité, A. Kersten. De volgende dag, donderdag 22 mei, is de officiële opening van het nieuwe politiebureau, aan de Lan gegracht, door een lid van het ko ninklijk huis. Wie dat zal zijn kan plaatsvervangend korpschef H. Mostert nog niet vertellen. Voorafgaand aan de officiële opening zal een symbolische ver huizing plaatsvinden met mede werking van internationale deelne mers aan de sterrit die zonodig ver keersregelend zullen optreden, 's Avonds wordt er in de Groenoord- hallen een voetbalwedstrijd geor ganiseerd tussen een internatio naal elftal van sterritrijders en het Nederlandse politie elftal. Optocht De volgende dag, vrijdag 23 mei, heeft een behendigheidsrit plaats van sterritdeelnemers en is er voor hen gelegenheid het nieuwe poli tiebureau aan de Langegracht te Günter Bender, president van de International Police Motor Corpora tion, in gesprek met de Leidse politie-commissaris Mostert (links). De hon derden buitenlandse politiemensen die aan de sterrit meedoen, zullen zon odig ook worden ingezet bij het regelen van het verkeer in Leiden. bezichtigen. Aansluitend daarop is er 's middags een muzikale rond gang door de stad van een aantal politiemuziekkorpsen met als af sluiting een defüé voor het nieuwe bureau aan de Langegracht. In de Groenoordhallen heeft op vrijdag avond een Internationale Politie Muziekshow, een soort taptoe, plaats. Op zaterdag 24 mei, ten slotte, is er een klederdrachtenoptocht door het centrum van Leiden en is 's avonds, voor de deelnemers aan de veertigste Internationale Politie Stemt, het feestelijke slot plaats met de prijsuitreiking. De meeste evenementen in de week van 20 tot en met 24 mei zijn overigens voor het Leidse publiek toegankelijk Voor belangstellende Leidenaren houdt de politie bovendien op 31 mei nog een 'open huis' in het nieu we bureau aan de Langegracht. Tijdens de sterritdagen worden in de Groenoordhallen ook twee tentoonstellingen georganiseerd. Eén door de korpsleiding van de gemeentepolitie Leiden, over de Nederlandse politie, en één door de International Police Motor Cor poration over de historie van de politie sterrit Toeristisch Het is overigens niet de eerste keer dat Leiden het toneel is van de Internationale Politie Sterrit. In 1977 had die ook al, met succes, in de sleutelstad plaats. En, als het aan het Leidse organisatiecomité ligt wordt het dit jaar allemaal nog grootser en spectaculairder. Voor zitter Kersten van het organisatie comité, benadrukt evenwel dat het gaat om een toeristische (puzzel) tocht en niet om een snelheidsrit. Achterliggende bedoeling is de in ternationale contacten tussen poli tiemensen te versterken. Mocht het Leidse organisatieco mité toevallig een centje overhou den aan de organisatie van het ge beuren, wat niet onwaarschijnlijk is, dan staat al vast dat dit ten goe de zal komen aan de manege 'Moe dig Voorwaarts', voor gehandicap tensport, aan de Wassenaarseweg. Overigens zal ook de Leidse econo mie een graantje meepikken van het evenement, voorspelt het orga nisatiecomité. De duizenden be zoekers die in Leiden worden ver wacht zullen naar verwachting ruim een miljoen gulden in deze stad omzetten. Is het niet aan een natje en droogje, dan toch wel aan een miniatuur van Molen de Valk. of een ander souvenir. Ter gelegenheid van de veertig ste Internationale Politie Sterrit zal ook een herinneringsenveloppe met speciaal stempel worden uit gegeven die binnenkort in een be perkte oplage verkrugbaar zal zijn by de Leidse Postzegel beurs aan de Jan van Houtkade of, op bestel ling, by het organisatiecomité van de politie sterrit.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3