Overleg Arameo opgeschort Somseen doodenkele komt er hier een bezoeker Bonden boos door afwijzende houding directie MTS'eis tekenen door computer ondersteund EB- Hevig verzet van omwonenden tegen vestiging bedrijven in gebied Roomburg ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 LEIDEN Een stenen engel o de overwoekerde beg teeg. Er bestaan plinnen om. het kerkhof i lafplaats aan de Uroenes- 1988 te restaureren. Op het geweten v op begraafplaats gevonden, werd ei Aula begraafplaats Groenesteeg wordt gerestaureerd "Pas dan vervallen namelijk de grafrechten. Tot die tijd mag je dus niet aan de graven komen. Het is de bedoeling dat er in '87 een opzet wordt gemaakt voor de begraafplaats. Voor zover nu be kend wil men het karakter van het kerkhof behouden. Verder moet het voor mensen mogelijk worden om daar rustig te wande len". Met het restaureren van de au la wil men nog dit jaar beginnen. "Er is nu geld uitgetrokken om een architect een plan te laten maken. Met de bewoners zullen binnenkort afspraken worden gemaakt. Met de aula zijn we dus verder dan de begraafplaats". Wat betreft het verval van de begraafplaats wil Cornet, werk zaam bij de directie groen, de hand overigens wel in eigen boe zem steken. "De laatste keer is er volgens mij niet gemaaid, met als gevolg dat het geheel in dit jaar getijde inderdaad een beetje een droefgeestige aanblik biedt". "Geleidelijk aan moet daar echter verandering in komen, daar zijn wij ons wel yan bewust. Het is in elk geval niet zo dat we zeggen: laat de boel maar inzak ken". Mervouw Van Hooven, gecon fronteerd met de voornemens van de gemeente Leiden: "Zo, ze willen ons huis opknappen...nou meneer, dat mag dan wel in de krant". Haar man: "Ik moet het alle maal nog zien". Mervouw Van Hooven: "Weet u...ik krijg wel eens de indruk dat ze denken: laten we maar wachten tot die oude mensen uit zichzelf weggaan" Het kerkhof dateert uit de eer ste helft van de negentiende eeuw. In die tijd verrezen er od LEIDEN - "Een krentenbrood is het geworden", zegt mevrouw Van Hooven (69). Haar man (76) die vroeger de begraafplaats be heerde: "Elke vrijdag keek ik in de krant naar de pagina waarop de gemeenteplannen staan. Ik kan het niet laten. Maar nee. Geen woord. Nooit". Al 48 jaar wonen ze in de aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg. Zowel de aula als de begraafplaats zi ji vervallen. Zozeer zelfs dat de {emeente nu eindelijk van plan it om de aula en het kerkhof op te laten knap pen. Gemeentevoorlichter Issen- donck vertelt dat er tot '88 niets kan worden gedaan aan de oude begraafplaats die niet meer in ge bruik is sinds '74 toen de laatste begrafenis plaatsvond. door Wim Brands de oude stadswallen vier be graafplaatsen, aangezien begra ven bij de kerken niet langer kon door gebrek aan ruimte. Op het kerkhof aan de Groe nesteeg werden de welgestelden begraven. Een in dit opzicht veelzeggend feit: de eerste koper die zich in 1913 - nog voor de aan leg - meldde, was mr. Pieter Ge rard Maas. Dat het kerkhof allure moest uitstralen is te zien aan de aula. Het fraaie witte gebouw is een zogenaamd eclecticistisch bouw werk: de bouwtrant is negentien de eeuws, maar er werden ver schillende klassieke stijlen nage bootst door de ontwerper, de stadsbouwmeester Salomon der Pauw. De vervallen aula van de begraafplaats ztjn nagebootst, zal worden gerestaureerd. "Vooral jonge mensen bewon deren ons huis", zegt mevrouw Van Hooven. Haar man beaamt dat: "Ze vinden dat het iets nostalgisch heeft". Na een korte pauze: "Maar ja, wat heb je aan nostalgie als het tocht. Kijkt u achter u. Die ruit is al soort spaarpot ingemetseld. a bezoekers van de welgestelde overledenen, die de an de Groenesteeg hun laatste rustplaats hebben i beroep gedaan. In de muur van de aula is een jaren kapot. Ja, een nieuw be hangetje op de muren, dat lukt nog wel, maar voor echte herstel werkzaamheden ben ik natuur lijk te oud geworden". "En zoals de begraafplaats er bij ligt..." Mevrouw Van Hooven kijkt haar man veelbetekenend aan. Deze zegt: "En dan te be denken dat de begraafplaats in de jaren zeventig een monument is geworden. Dan denk ik: waar blijft de directie groen om die wildernis te bestrijden". Ga^elf maar eens kijken, luidt zijn advies even later. Druk zal het niet zijn. Druk was het trou wens nooit op deze begraaf plaats. Of zoals hij ooit tegen een verslaggever zei: "Er komt hier bijna nooit iemand. Soms is er een bezoeker, een doodenkele keer". Een vlinder en een omgekeer de fakkel zijn zichtbaar op de ste nen palen van het ijzeren toe gangshek. Symbolen van ver gankelijkheid. In de muur van de aula is een soort spaarpot inge metseld. Gedenkt den armen. We betreden het kerkhof. Toen dit knekelveld een monument werd en aan Van Hooven werd gevraagd wat hij daar nou van vond, zei hij: "Wat heeft dat nou voor nut. Niks is toch eeuwig". Wie naar de graven kijkt zal hem gelijk moeten geven. Scheu ren, kieren, het moet ondraaglijk tochten in de graven. De letters van sommige zerken zijn nauwe lijks nog leesbaar. Je hoeft geen tobber te zijn op deze plaats in de worggreep van de melancholie te komen. Sterker nog: hier krijg je kiespijn in het hart, om maar eens een vondst van de dichter Heine te gebruiken. Tegelijkertijd heeft deze ver vallen begraafplaats iets troo strijks. As tot as, stof tot stof, zo is het altijd geweest en zo zal het altijd blijven - dat gevoel. Nu wordt ook begrijpelijk wat die ene Leidenaar tegen ons zei: "Als de Zijlsingel is bevroren, dan ga ik altijd even naar de be graafplaats op de Groenesteeg. Waarom? Ja, die plek is zo Romantisch, is het woord dat Cornet in de mond neemt. "In de zomer dan". Ze hebben gelijk. Maar lijken ook te vergeten dat je hier een griezelfilm zou kunnen opnemen. Vervallen graven, ho ge bomen, en niet te vergeten: krassende kraaien. Wat wil een horror-filmer nou nog meer. Als we de begraafplaats verla ten valt ons oog op een engeltje. Het hoofdje neigt naar de grond. "Niks is eeuwig", gonzen de woorden van Van Hooven in hoofd. Bij het hek staat c hond. Het zal geen sterveling verbazen dat-ie pikzwart is. LEIDEN - De vakbonen hebben gisteren het overleg opgeschort met de directie van de oliemaischappij Arameo Overseas Company. De bonden vinden dat de directieich zo afwijzend opstelt tegenover hun eisen, dat verdere onderhandeligen vooralsnog geen zin hebben. Beide partijen praten al geruime tijdver een sociaal plan voor de 370 werknemers die de maatschappij in 196 en 1987 wil ontslaan. Voordat verdere stapen worden ondernomen, willen le bonden eerst hun leden raadlegen. Dat gebeurt dinsdag. Ooktle directie van Arameo wacht menadere ac tie tot de bonden methun leden hebben gesproken. Een van de punteJ waarover wordt gestreden, is de <}tum waar op het sociaal plan - mëdaarin on der meer zaken als afvWiingsrege- lingen - in werking niet treden. De bonden vinden datlit met te rugwerkende kracht o 1 novem ber 1985 moet in gaari Daardoor hebben ook mensen dipia die da tum vrijwillig het bedjf hebben verlaten, recht op een fvloeiings- regeling. De directie whet sociaal plan echter pas laten inkan op het moment dat het door d bonden is ondertekend. Een ander conflict breft de sa menstelling van de ^genoemde begeleidingscommissijDie com missie moet erop toeèn dat het sociaal plan wordt nzeleefd en moet uitsluitsel geveibver even tuele interpretatieverpillen. De bonden willen vertegekroordigers naar die commissie kuhen afvaar digen. De directie van Arameo wil er echter alleen leden van de direc tie en personeelsleden in hebben. De bonden zijn het er verder niet mee eens dat de directie hen niet wil vertellen hoeveel géld er be schikbaar is voor afvloeiingsrege lingen en dergelijke. De vakorgani saties vinden dat in het sociaal plan, zoals de directie dit heeft voorgesteld, te weinig wordt ge daan voor werknemers tussen de 40 en 57,5 jaar. Doordat ze niet we ten hoeveel geld Arameo eventueel kan uittrekken voor het sociaal plan, is het voor hen onmogelijk zaken tegen elkaar af te wegen, al dus P. de Groot van de Diensten bond FNV. D. Caindec, director industrial relations van Arameo, meent dat zijn maatschappij wel degelijk een goed sociaal plan in elkaar heeft gezet. Vooral ook omdat is geke ken naar sociale plannen die ande re, vergelijkbare maatschappijen in het verleden hebben gemaakt. "En de bonden willen dat wij het bedrag noemen, zodat ze het naar eigen inzicht kunnen verdelen. Maar zo werkt het niet", aldus Caindec. Arameo en de bonden hebben evenmin overeenstemming kun nen bereiken over de manier waar op het geld voor afvloeiingsrege lingen moet worden beheerd. De bonden willen dat het bij een parti culiere instelling wordt onderge bracht, bijvoorbeeld een verzeke ringsmaatschappij. Arameo wil het in eigen beheer houden. De bon den zien dit echter niet zitten. Ze zijn bang dat wanneer het bedrijf onverhoopt uit Nederland vertrekt of in een zeer penibele financiële situatie verzeild raakt, ze naar het geld kunnen fluiten. Behalve over de invulling van het sociaal plan, liggen bonden en directie ook overhoop over de op richting van een ondernemings raad. De hoofddirectie van moe dermaatschappij Arameo in Arabië voelt niets voor een dergëlijk insti tuut. Arameo wil daarom bij de mi nister ontheffing hiervoor vragen. Het bedrijf beroept zich erop dat het een overheidsinstelling is. En daarvoor hoeft geen onderne mingsraad te worden ingesteld. De bonden zien dit als een ver tragingstactiek. Volgens hen wil de directie best een ondernemings raad instellen. Arameo wil echter alleen tijd winnen, om op die ma nier de onrust binnen het bedrijf te laten zakken. Wanneer dat een maal is gebeurd, zullen de bonden hun invloed op het personeel en dus ook hun invloed binnen het bedrijf verliezen, aldus luidt de le zing van de bonden. Director Caindec ontkent echter ten stelligste dat er sprake is van een vertragingstactiek. Volgens hem heeft Arameo de wettelijke mogelijkheid een ontheffing aan te vragen en moet zij van die moge lijkheid daarom, ook gebruikma ken. Overigens stellen de bonden dat Arameo een Arabisch, maar geen Nederlands overheidsbedrijf is. Het argument om de ontheffing voor een ondernemingsraad aan te vragen, is volgens hun dus onzin. Bovendien volgt de directie een verkeerde procedure. De Leidse wethouder Fase van economische zaken en het ge westelijk arbeidsbureau moeten zich volgens de bonden meer in spannen opi nieuw werk te zoeken voor Arameo. Op die manier zou het aantal ontslagen kunnen wor den verminderd. De bonden stel len dat de directie zich wat dit be treft te passief opstelt. De vakorga nisaties zijn, samen met hun leden, wél op zoek naar nieuwe mogelijk heden voor de maatschappij. Cain dec heeft bij een eerdere gelegen heid echter al gezegd dat hij er aan twijfelt of er nieuw werk voor het bedrijf kan worden gevonden. LEIDEN - Tekena met de computer, een eieriment waarmee de cHstelijke middelbare tthnische school aan het ammen- schanspark vorigjaar van start is gegaan, lodt als een trein. Het ministerie van oncrwijs heeft in het kader van het iformatica Stimuleringsplan de Iidse MTS, samen met nog twee alere MTS- en in den lande, bij wiji van expe riment toestemming v(eend voor de aankoop van een cciputer, het zogenaamde cad-systeem of in ge woon Nederlands: het computer ondersteund tekensysteem. Over de ontwikkelingen sinds begin 1985 bestaat grote tevredenheid. "Leerlingen en leerkrachten zijn laaiend enthousiast", aldus ad junct-directeur Onink van de christelijke MTS. "Natuurlijk gaat de invoering van zulke nieuwe ap paratuur gepaard met aanvangs- problemen. Maar, na een jaar expe rimenteren blijken de gebruiks vriendelijkheid van het systeem, de onvoorstelbare mogelijkheden op dit terrein en het belang om leerlingen vast met een dergelijke werkwijze, die in een groot aantal ADVERTENTIE Hoofdstraat 14 Leiderdorp 071-411407 maandags gesloten 7 februari 1986 een nieuwe kaart met prachtige gerechten dinsdag tot vrijdag: lunch dinsdag tot zondag: diner -m -m bedrijven al wordt toegepast, te la ten kennismaken". Kort gezegd komt het systeem er op neer dat werktekeningen niet meer met potlood op papier maar op beeldscherm worden 'neerge zet'. In het geheugen van de com puter zijn tal van standaard-onder delen opgeslagen die de tekenaar met een simpel commando kan op roepen en in de tekening verwer ken. Het uiteindelijk resultaat kan via een simpele handeling ook op papier worden afgedrukt. Belang rijk voordeel van het tekenen met de computer is de enorme tijd winst die wordt behaald. Het computersysteem zal twee jaar worden geprobeerd. Aan het eind van het schooljaar in 1987 zal een eindrapport met aanbevelin gen over deze nieuwe tekentech niek verschijnen. Adjunct-direc teur Onink weet nu al dat hij het ministerie zal adviseren de teken computer in alle middelbare tech- Papoea's In de grote zaal van het Leidse Volkhuis spreekt professor Ger- brands zondag op uitnodiging van de werkgemeenschap 'Ratel' over de houtsnijders bij de Asmat Papoea's. Aan de hand van film en dia's tracht hij enig inzicht te verschaffen in deze vrij onbeken de stam in Nieuw-Guniea. Aan vang 10.30 uur, zaal open 10.00 Vrijwilligers Het verzorgingshuis Robijn- zicht is op zoek naar mensen die willen helpen met de opvang van een aantal minder valide bewo ners. De werkzaamheden be staan onder meer uit hulp bij eten en drinken, toiletbezoek en aangepaste vormen van ont spanning. Van de vrijwilligers wordt enige vaardigheid in deze verwacht. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij Robijnzicht, telefoon 769333. Swingen De Swingkommissie van het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, heeft voor vanavond weer een swingavond opgezet in het Vrou wenhuis. Aanvang 23.00 uur. Het experiment met computer ondersteund tekenen loopt op de christe lijke mts als een trein, ondanks de storingen die de enthousiaste leerlingen nogal eens kwellen. (foto Holvast) nische scholen neer te zetten, om dat de industriële ontwikkeling dit vereist. "Grootste probleem waarvoor le raren, die het experiment begelei den, zich tot dusver gesteld zien is het volgen van de enorm snelle ontwikkeling op dit terrein", aldus de coördinator van de afdeling werktuigbouw van de christelijke MTS, H. Feunekes. Een ander probleem is het optreden van sto ringen in de apparatuur. Een functie van het experiment is ook andere MTS-en te informe ren over het computertekenen. Op 21 maart zal daartoe een veertigtal leraren de school bezoeken om voorlichting over en een demon stratie van het systeem te krijgen. Op 6 februari zal de christelijke MTS de school openstellen voor andere belangstellenden die geïn teresseerd zijn in het computer on dersteund tekensysteem. Mohammedanen versterkt naar moskee geroepen LEIDEN - Voor de eerste keer werden gistermiddag omstreeks één uur aan de Hooigracht de mohammedaanse gelovigen via een luidspreker opgeroepen om naar de gebedsdienst in de Turk se moskee te komen. Vanaf nu zal gebedsomroeping elke vrijdagmiddag plaatsvin den. Het gaat om een proef van zes maanden. Na Oss is Leiden nu de tweede stad waar de Imam, de geestelijke voorgan ger, via een luidspreker geduren de enkele minuten de moham medanen oproept om naar de dienst te komen. Vanaf volgende week zal een dergelijke omroe ping ook plaatsvinden in de Ma rokkaanse moskee aan de Rem- brandtstraat. De gemeente Leiden zal na zes maanden bekijken of de regeling definitief wordt Feitelijk wor den de mohammedanen vyf keer per dag opgeroepen, maar het ge meentebestuur is niet van plan om een dergelijk voorstel te ho- Volgens de gemeente heeft de omroeping vooral een symboli sche betekenis. "Het is voor die mensen zeer belangrijk en daar om hebben wij ook direct 'ja' ge zegd toen ze met het voorstel van een omroeping op vrijdag kwa men", aldus een gemeenteamb tenaar. "Je kunt deze omroeping vergelijken met het luiden van kerkklokken. Ook dat is een symbolische gebeurtenis". Herbenoemd - Ir. E.H. baron van Tuyll van Serooskerken uit Heem stede is (met ingang van 1 januari 1986) in Noord- en Zuid-Holland herbenoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland. LEIDEN - De wijkorganisaties Stichting Meerburg en werkgroep Kanaalgebied-West willen niet dat het ijzerverwerkingsbedrijf Gyze- nij en de Leidse Betonmortelcen- trale in het toekomstige industrie gebied Roomburg worden geves tigd. De gemeente Leiden over weegt de twee bedrijven te ver plaatsen naar Roomburg, mits zij hiermee willen instemmen en op voorwaarde dat het rijk er geld voor beschikbaar stelt. De beide wijkorganisaties vrezen grote overlast voor de bewoners van de wijken, die aan het indus triegebied Roomburg grenzen, zo laten ze in een brief aan het college van burgemeester en wethouders weten. De Stichting Meerburg en de werkgroep Kanaalgebied-West zien trouwens het hele industriege bied in Roomburg niet zitten. Ze willen liever dat daar wonin gen worden gebouwd. Op die ma nier kan Meerburg uitgroeien tot een volwaardige wijk. En dan is er ook voldoende draagvlak om er goede, noodzakelijke voorzienin gen, zoals scholen, een winkelcen trum, een gezondheidscentrum en een apotheek, te vestigen. Om deze reden hebben beide or ganisaties een Kroonberoep inge steld tegen de plannen voor het in dustriegebied. Ze vragen burge meester en wethouders nu te wachten met het vestigen van be drijven daar tot het beroep is be handeld. Gijzenij en de Leidse Be- tonmortelcentrale zijn nu nog ge vestigd aan respectievelijk de Zij loever en de Zoeterwoudseweg. Daar veroorzaken ze veel overlast voor omwonenden. Klein De Stichting Meerburg en de werkgroep Kanaalgebied-West vrezen dat de beide bedrijven ook in Roomburg grote overlast zullen veroorzaken. En volgens hen be- - staat zelfs de kans dat de overlast daar nog zal toenemen. Vooral ook omdat de betonmortelcentrale van plan is haar capaciteit uit te brei den. Het industriegebied Roomburg wordt zo klein, zeggen de beide in stellingen, dat nagenoeg elk bedrijf aan de rand ervan komt te liggen. En dus zal het vrijwel altijd gren zen aan woningen of recreatieve voorzieningen. Iets dat volgens de milieunormen niet mag, aldus 'Meerburg' en 'Kanaalgebied- West'. De wijkorganisaties hebben trouwens de indruk dat Roomburg een gebied wordt waar milieuhin- derlijke bedrijven, die op kosten van de overheid worden verplaatst, worden geconcentreerd. Wanneer er zware industrie komt, zullen de wijken niet lijdzaam toekijken, zo waarschuwen ze alvast. De wijken maken dan bezwaar tegen elke bouwvergunning, wanneer niet van tevoren vaststaat dat aan de milieu-eisen wordt voldaan. Overigens vinden de stichting en de werkgroep het onlogisch dat de strook met recreatieve voorzienin gen, die in Leidschendam begint en eindigt bij de wijk Roomburg, wordt onderbroken door een strook zware industrie. Ruime afstand G. in 't Veld, hoofd van de direc tie milieu van de gemeente, zegt dat in het bestemmingsplan dat voor het gebied geldt al, van tevo ren rekening is gehouden met de komst van Gijzenij en de beton mortelcentrale. Hij meent dat, wanneer de betonmortelcentrale ook inderdaad naar Roomburg komt, het bedrijf daar geen geluid hinder zal veroorzaken. Het zal op ruime afstand van woningen ko men te staan en met 'normale' voorzieningen is het geluidniveau binnen de perken te 'houden. Gijzenij komt, zo stelt In 't Veld, welsiwaar iets dichter bij huizen te staan. De gemeente zal er echter op toezien dat er voldoende maatrege len worden genomen om overlast te voorkomen. Daarbij komt nog dat zowel Gijzenij als de Leidse Be tonmortelcentrale verouderde ap paraten gebruiken. Wanneer zij naar Roomburg verhuizen, zullen de bedrijven moderne, geluidsar mere apparaten inzetten. Kortom: In 't Veld bestrijdt dat de gemeente de overlast van de ene wijk naar de andere gaat verplaatsen. Overigens wil de gemeente enige spoed zetten achter de ontwikke ling van het industrieterrein Roomburg. Verwacht wordt dat nog dit jaar kan worden begonnen met het bouwrijpmaken van grond voor bedrijven. De verplaatsing van Gijzenij en de betonmortelcen trale zal desondanks zo'n twee jaar op zich laten wachten. Auto van overval Kwantum gevonden LEIDEN - De beige Volkswagen Golf waarin de overvaller van de Van Gend en Loos-geldloper bij de Kwantum zich donderdagmiddag uit de voeten maakte, is drie uur na de overal teruggevonden aan de Cruquiuslaan in Leiden. De auto werd ontdekt na een intensieve speurtocht van het Rijnsburgse po litiekorps in de Stevenshof en de Hoge Mors. De auto bleek de dag van de overval in Amsterdam te zijn gestolen. Omwonenden van de Cruquiuslaan, die menen de politie inlichtingen te kunnen verschaffen over de bestuurder van deze auto worden verzocht contact op te ne men met de politie in Rijnsburg tel. 01718-29300.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3