Japan ontdekt nieuwe rage: de bloedgroep ,s IN i'-'S Een huis vol spinnen 90 'm ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 EXTRA PAGINA 27 Elk volk kent wel vormen van bijgeloof, maar Ja panners nemen het wel heel serieus. De nieuwste rage is vragen naar iemands bloedgroep, die veel zou vertellen over iemands karakter en dus ook over de (on)verenigbaarheid van mogelijke toe komstige levenspartners. Onze correspondent in Tokio doet verslag van een curieuze modegril. door Ruud Kreutzer Wat is je bloedgroep? Niet zo heel lang geleden was deze vraag ook in Japan voorbehouden aan verpleeg sters en medici. Nu is het de stan daardvraag van jongens en meisjes op de versiertoer, en stemmen som mige managers er hun personeels beleid op af. Wie even krabt aan de oppervlakte van het moderne Japan vindt daaronder een wereld van bijgeloof en rituelen, boze geesten en taboes. Hoewel veel mensen die je ernaar vraagt zeggen dat ze er 'niet echt' in geloven, ben ik maar weinigen tegengekomen die er dwars tegenin gaan. Je weet per slot van rekening maar nooit. De medische stand laat geen spaander heel van de nieuwste ster aan het bijge lovig firmament, volgens welke je ie mands karakter kunt afleiden van zijn huwingen gaan boeken bloedgroepen als zoete broodjes over de toonbank. Mariko, een 22-jarige secretaresse, kan zich nogal opwinden over die spelbeder vers. Zij vjndt praten en lezen over bloedgroepen 'gewoon een aangenaam tijdverdrijf, waarvan 'die acadademi- sche figuren' met hun vingers moeten afblijven. „Ik vind het hartstikke leuk om het gedrag van mijn baas of mijn vriendje te voorspellen". Tijdverdrijf Zo begon het ook, als aangenaam tijd verdrijf. Tot personeelsmanagers vragen begonnen te stellen over bloedgroepen tijdens sollicitatiegesprekken. En huwe lijksplannen stukliepen op een veron derstelde onverenigbaarheid van karak ters, gebaseerd op de bloedsoort. De vier bekende bloedgroepen (A, B, AB en O) werden in 1901 ontdekt door de Oostenrijker Karl Landsteiner. Een kleine dertig jaar later kwam een Japan ner, professor Tekeji Furukawa, op het idee een verband te leggen tussen bloed groep en temperament, maar de belang stelling voor zijn obscure werk was van korte duur. Tot ene Masahiko Nomi de theorie nieuw leven inblies in de jaren zeventig. Sindsdien is het een ware rage, vooral onder jonge vrouwen. De markt wordt overspoeld met kauwgom, slipjes, porte monnees, aanstekers en allerlei frutsels die de bloedgroep van de eigenaar ont hullen. Boekwinkels hebben er een spe ciale hoek voor ingericht, die zich qua populariteit kan meten met die voor stripverhalen. Een veelbekeken televisiequiz laat be roemde persoonlijkheden raden naar de bloedgroep van mensen aan de hand van hun gedrag in korte acts. Bijvoorbeeld: een man die een mooie secretaresse in de billen knijpt is typisch 'A' (ik noem maar wat), en een vrouw die drie kwar tier nodig heeft om zich op te maken zal wel 'O' zijn. r De moeder van Shinjuku raadpleegt haar meestal vrouwelijke) klanten op straat. Personeelsadvertenties vermelden soms dat alleen kandidaten met een be paalde bloedgroep zich hoeven aan te melden. Bij het bedrijf Misawa Home Engineering (prefab huizen) vermeldt het in Japan gebruikelijke naamplaatje ook of de werknemer A, B, AB dan wel O is. Sinds 1979 is het officiële bedrijfs- politiek om te zorgen voor een even wichtige mix van bloedgroepen op alle afdelingen. Een soortgelijke aanpak wordt gevolgd bij TDK, maker van ca- sette-tapes en videobanden. Kwakzalverij De theorie wil dat mensen met bloed groep A perfectionisten zijn, die vaak last hebben van stress, zonder zelfver trouwen, emotioneel, maar ook rustig. Wie B-bloed door de aderen heeft stro men kan bogen op een creatieve aanleg en laat duidelijk weten wat hij wil. Ver der is hij of zij impulsief en optimistisch. Type O is realistisch en doortastend, maar ook koppig en eigenzinnig. AB'ers hebben een beetje van alles. Zij zijn zo wel rationeel als emotioneel, zowel reso luut als bedachtzaam. Uit deze beschrijvingen blijkt al datje er alle kanten mee uit kunt. Je kunt je zelf in elke bloedgroep wel een beetje herkennen. Een aantal hardnekkige ge lovigen, die ik naar mijn bloedgroep heb laten raden, kwamen allemaal met ver schillende antwoorden ('Nee, jij bent nu echt typisch O', etc.). Mijn inmiddels haastig onderzochte rode vocht bleek van het type AB, door niemand goed ge raden. Dat luchtte op, maar het bracht mijn kennissen niet van hun geloof af. De bloedgroepenrage heeft buiten Ja pan nergens aanhangers. Dr. Marijke Overbeek van het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusie Dienst in Amsterdam had er nog nooit van ge hoord, terwijl zij toch regelmatig haar neus laat zien op internationale congres sen, waar ze ook regelmatig Japanse col lega's ontmoet. De gedachte van een ver band tussen bloedgroep en karakter kan haar weinig bekoren, en ze laat zonder schroom het woord 'kwakzalverij' val len. De aantrekkingskracht die het op (vooral vrouwelijke) Japanners heeft, wordt wel verklaard uit de haat-liefde verhouding van de Japanse cultuur tot bloed. Bloed betekent 'leven', maar ook besmetting. Nergens is er een zo grote angst voor 'verkeerd' bloed in de familie. Aan het feit dat de keizerlijke bloedlijn al tientallen generaties (sinds het jaar 645) ononderbroken zou zijn, wordt een magische betekenis toegekend. Houvast Behalve dat zijn bloedgroepen een ge makkelijk onderwerp om een er interes sant gesprek aan te knopen. Japanners zijn in het algemeen erg gesloten (niet alleen tegenover buitenlanders), en kun nen slechts gissen wat een ander werkelijk denkt. Dat roept de behoefte op aan een houvast om mensen te beoor Een voorgedrukte toekomstvoorspelling aan de hand van je bloedgroep. delen, of het nu collega's zijn, klanten of een potentiële levenspartner. Dat hou vast vinden veel mensen in bloedgroe pen en andere vormen van bijgeloof. Bijgeloof ten aanzien van cijfers vind je vrijwel overal. Denk aan vrijdag de dertiende. In Japan wordt er alleen wat meer aandacht aan geschonken. Zo zul je er geen ziekenhuis met kamernum mer vier vinden, omdat het getal vier ('shi') hetzelfde wordt uitgesproken als het woord 'dood'. Om die reden kennen flats soms een verdieping 3b en zijn er nogal wat Japanners die geen telefoon nummer met het cijfer vier erin willen. De uit China overgewaaide kalender heeft elke maand wel een paar 'gelukki ge' dagen die de beste zijn voor bruilof ten. Een bezoek op zo'n dag aan een 'wedding palace' maakt wel duidelijk hoe serieus dat wordt genomen. Die da gen zijn natuurlijk ongeschikt voor be grafenissen, en de crematoria zijn die dag dan ook gesloten. Als je een nieuwe winkel opent, doe je dat natuurlijk op een dag die volgens de kalender 'grote kalmte' biedt. Er zijn ook ongelukkige jaren, waarin je maar beter niet geboren had kunnen worden. De Japanse versie van de die renriemkalender kent een cyclus van vijf keer twaalf jaar. Eens in de zestig jaar is het Jaar van het Vurige Paard, en meisjes die in dat jaar zijn geboren zijn volgens de overlevering mannen-eters. Een dochter van dat bouwjaar raak je aan de straatstenen niet kwijt. De laatste keer was in 1966, en het landelijke ge- boortencijfer daalde dat jaar ineens met een derde naar 13,7 per duizend inwo ners, terwijl het in de hele periode tus sen 1955 en 1974 tussen de 18 en de 19 schommelde. Taboe Ook in de bouw speelt bijgeloof een grote rol. De ingang van uitgaansgele genheden bevindt zich bij voorkeur niet aan de noordkant van het gebouw, net zoals je nooit een Japanner zult vinden die met zijn hoofd naar het noorden slaapt, tenzij hij overleden is. Er wordt geen huis gebouwd zonder dat de grond eerst door een Shinto-priester is 'gebro ken', zeg maar ontdaan van boze gees ten. Bij de aanleg van een tunnel zijn vrou wen taboe. De godheden van bergen zijn vrouwelijk, en die zouden maar jaloers worden. Een groep vrouwelijke parle mentariërs, die een paar maanden gele den wel eens wilde weten hoe het belas tinggeld wordt besteed, werd niet toege laten tot de hypermoderne maar peper dure Seikan-tunnel, want dat zou maar ongeluk brengen. Dat taboe houdt overi gens op als de tunnel klaar is en er tol geld verdiend kan worden. De meest populaire vorm van bijge loof is nog altijd waarzeggerij. Een 42- jarige academisch gevormde vrouw ver telde kort geleden dat zij haar handlij nen had laten onderzoeken, en dat zij op grond van het advies van de waarzegster had besloten de aankoop van een nieu we auto uit te stellen. Een andere kennis koos op die wijze een goede datum voor een reis naar Europa. Baat het niet, dan schaadt het in elk geval ook niet. Japan telt vijftigduizend waarzeggers. Verreweg de beroemdste onder hen oe fent haar beroep op straat uit. in de scha duw van de wolkenkrabbers van de To- kiose wijk Shipjuku. Vandaar haar bij naam 'Shipjuku no haha' (moeder van Shipjuku). Dagelijks raadplegen zo'n honderd klanten, merendeels jonge vrouwen, haar over huwelijk en liefdes problemen, of vragen om een geluk brengende naam voor een pasgeboren kind. Een enkele keer waagt een mana ger zich in de lange rij om advies voor zijn bedrijf in te winnen. De Moeder van Shipjuku (echte naam: Sumiko Kurihara) heeft ergens tussen de een en de twee miljoen toekomsten voorspeld. Een consult van rond de vijf minuten kost 3000 yen (veertig gulden). Daarnaast omvat haar waarzeg-impe rium horoscopen in tijdschriften, zes boeken en een video met de titel 'Zo kun je gelukkig trouwen'. Oplichter Het is niet te geloven waar mensen af en toe in trappen. Zo kwam er vorige maand een geval aan het Ücht van een oplichter die zich uitgaf voor priester, en die een vrouw had weten wijs te maken dat haar ongeluksgetal 3 was, en dat zij om daar van af te komen hem 33.333.333 yen moest betalen (bijna een half mil joen gulden). Voordien had hij haar al 25.000 gulden laten neertellen voor een 'gewijd' vaasje en bijna evenveel voor een geluk brengende hanko (naamstem pel). Uit reacties op de televisie bleek dat er meer goedgelovige zielen rondlo pen die toegaven dat zij er waarschijn lijk ook in getuimeld zouden zijn. „Hij ziet er zo echt als een priester uit", zei een van hen. Dat deed mij terugdenken aan een vrouw die ik eens op een zondagochtend aan de deur kreeg. Of zij mijn hanko eens mocht bestuderen. En jawel, er was iets mis met de lijnen van de karakters op de hanko (in mijn geval 'kure' en 'tsu- ru'. ofwel schemering en kraanvogel). Deze stempel zou mij zonder twijfel on geluk bezorgen. Natuurlijk was zij best bereid een nieuwe naamstempel te ma ken, maar dat kon zij toch niet voor min der doen dan... Ik ben het precieze be drag vergeten, maar het was in elk geval aanzienlijk meer dan de tweehon- derdvjjftig gulden die een gespeciali seerde stempelmaker berekent. Meer bizarre vormen van waarzeggerij (er zijn er 26 van oudsher officieel er kend) zijn het bestuderen van iemands nagels, de analyse van de wijze waarop iemand lacht, en het voorspellen van de toekomst uit de as van een houtvuurtje. Tegenwoordig is het lezen van de hand lijnen verreweg de meest gebruikte me thode. Drempelvrees Wat maakt de waarzegster zo razend populair, in een land waar nauwelyks sociaal werkers en psychiaters zijn (van de laatste groep zijn er welgeteld 740, op een bevolking van 120 miljoen)? De drempelvrees om de hulp in te roepen van buitenstaanders, en zeker een psy chiater, is enorm. Japanners schamen zich voor problemen en zijn bang ver plichtingen te scheppen ten aanzien van mensen die best bereid zouden zijn om te helpen. Het raadplegen van een waar zegster roept daarentegen niet meteen het beeld op van 'levensproblemen'. Er staan veel jonge vrouwen in de rij voor de moeder van Shiqjuku, en zij vra gen haar vooral om raad over potentiële huwelijkspartners. Trouwen is voor Ja panners vaak een gok, omdat er weinig gelegenheid is om elkaar tevoren goed te leren kennen. De meeste meisjes kun nen hun ja-woord niet met een gerust hart geven, als er geen bovennatuurlijke zegen op rust Helemaal anoniem zijn de borden met Toekomsten, die je hier voor 100 yen (één gulden veertig) zelf uit het rek kunt pakken. Vaak is zo'n rek ingedeeld in man-vrouw, geboortemaand en bloed groep. Je krijgt dan een opgerold vodje papier met de initialen van ideale huwe lijkspartners en de bekende vaagheden die horoscopen elders ook bieden. Tempels zien er nogal eens een bron van inkomsten in om voorbedrukte toe komstverwachtingen te verkopen in een automaat, hetgeen het extra voordeel biedt dat je een nieuwe kunt krijgen als de eerste je niet bevalt. Ik heb verschei dene bezoekers net zo lang muntjes zien inwerpen totdat het lot ze een 'Groot Ge luk' in de schoot wierp. -s r:~i r Zi\' t,i-j i^-BH Ëitó Christa Deeleman: 'moeder' van zo'n 200.000 spinnen. Voor mensen die al gruwen bij de gedachte dat er ergens aan het plafond een spinnetje hangt, zal het onbegrijpelijk zijn dat Christa Deeleman er zo'n tweehonderdduizend in huis heeft. Goddank drijven de meeste in met alcohol gevulde reageerbuisjes, maar de Ossendrechtse biologe koestert daarnaast nog een paar honderd levende exemplaren als waren ze haar eigen kinderen. "Het zijn roofdieren, maar er schuilt, voor ons geen enkel kwaad in", zo verde digt de 55-jarige Christa haar buitenissi ge hobby. "Men vindt ze nu eenmaal eng. Waarschijnlijk komt dat door die draden. Dat kleeft, dat plakt, je voelt je gevangen. Maar de meeste spinnen ma ken geen draden". Hysterie "Het zijn ook de verhalen die dat beestje in een kwaad daglicht stellen. In de mythologie was de spin het symbool van de wraak. En men heeft ooit ge hoord van vrouwtjes die na de paring hun mannetjes opeten. Ook dat is geen regel, maar zulke dingen maken de spin natuurlijk niet echt populair". Christa lacht om de hysterie die elk jaar wel een keer uitbreekt als er weer eens een vogelspin in een tros bananen ons land weet binnen te komen. Voor de aardigheid haalt ze zo'n exemplaar te voorschijn. Gelukkig heeft de spin het koud, waardoor hij geen zin heeft in ca priolen. Maar hij is nog steeds niet om te "Dit is nog maar een jonkie probeert de biologe haar gast gerust te stellen. "Ze kunnen bijten, met soms heel verve lende gevolgen. Maar ik heb er al hon derden in m'n handen gehad en ik leef nog. In Engeland worden ze verzameld, kun je ze zo kopen. Het is maar hoe je ze aanpakt. Spinnen bijten een mens alleen in nood". Tarantula's, zwarte weduwen, me vrouw Deeleman wordt er niet warm of koud van. Letterlijk en figuurlijk, want ze is meer geïnteresseerd in de soorten die nog onbekend zijn. Samen met haar man Pieter is zij al dertig jaar in alle uit hoeken van de wereld op zoek naar ex emplaren die niet zijn beschreven. Voor lopig kan ze dan nog even doorgaan, want hoewel er al 84.000 officieel te boek staan, zijn er naar schatting nog 30.000 onbekende soorten. "Spinnen vindt men blijkbaar niet in teressant", verzucht de biologe, die over de hele wereld maar een dertigtal men sen kent die zich op enig niveau met dit schepseltje bezig houden. "Als wij in In donesië zoeken, vinden we elke dag wel tien nieuwe soorten. En na een maand is dat nog steeds zo. Er is daar zo'n onvoor stelbare rijkdom, die natuur is ongeloof lijk boeiend. Maar er woonden in Indo nesië nooit wetenschappers die dat in ventariseerden. Heel jammer". Kennis bewaard De laatste expeditie van het reislustige echtpaar Deeleman leverde voor jaren studiemateriaal op. Het gigantische huis van dit niet onbemiddelde tweetal staat barstensvol potjes, bakjes en buisjes vol spinnen. Op de trap, in de werkkamer, naast de open haard, in de slaapkamer en de keuken; Christa vreest zelfs dat het meer dan een levenswerk wordt. In samenwerking met de Leidse universi teit zorgt ze er dan ook voor dat later an deren haar werk kunnen overnemen. Publicaties in internationale vaktijd schriften moeten ervoor zorgen dat die kennis bewaard blijft. Haar eenzame werk achter de micro scoop heeft al heel wat bijzondere resul taten opgeleverd die algemeen worden geroemd, haar collectie is uniek,.ooit on bekende soorten slakken, duizendpoten, mieren, kevers en pissebedden staan in middels op naam van Deeleman. Zo heet een zwart, van de Balkan afkomstig kc vertje nu de Astrogobius Angustatus De- lemanni. Een beetje trots is Christa ook op de Paculla Bernhardi. Een griezelig klein, harig spinnetje dat ze vond op Borneo en dat ze vernoemde naar prins Bern- hard. Ons milieu. Er werdt een teer punt aangesneden. Want overal waar Christa komt ziet ze hoe de natuur om zeep wordt geholpen. In Joegoslavië, waar het echtpaar al meer dan twintig jaar komt, mogen vreemdelingen de grotten niet meer in omdat die voor defensieve doeleinden worden gebruikt. En juist daar deden de Deelemans interessante ontdekkingen. In haar geboorteland Indonesië hak ken ze hectare na hectare om. Waar schijnlijk zijn al honderden soorten spinnen in die nu ontboste gebieden ver Een vogelspin. "Dit is nog maar een jonkie dwenen en het eind is nog niet in zicht. Maar ook in Nederland, toch al niet rijk bezaaid met interessante spinnetjes, richt de mens een slachting aan. Christa doet momenteel onderzoek in de omge ving van haar woonplaats, vlakbij de grens. Howel het nqg een jaar zal duren eer ze alles op een rijtje heeft, weeet ze nu al dat er veel minder spinnen voorko men dan tien jaar geleden. Roepende Af en toe voelt Christa zich een roe pende in de woestijn. En zeker waar het spinnen betreft hoeft de enthousiaste onderzoeker op niet al te veel medelij den te rekenen. Toch gelooft de biologe dat men op de lange duur de waarde van dit verguisde beestje zal ontdekken. "Want het is een fantastisch beestje. Je kunt de spin gebruiken als insektenver- delger, daar worden in boomgaarden al proeven mee gedaan. En misschien kan de industrie ook nog wat leren van een spinneweb, want dat is natuurlijk hele maal ongelooflijk. Zo elastisch, zo inge nieus... En wat dacht je van het gif? Dat wordt nauwelijks onderzocht, maar mi schien kun je er nooit verwachte medi cijnen op baseren. Maar dan zal eerst dat negatieve beeld van de spin moeten ver dwijnen". JOHN BAS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27