'We doen het voor onze dochters' De geleidelijke emancipatie van de Bond van Plattelandsvrouwen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 EXTRA PAGINA 23 De afdeling Sassenheim en omstreken van de Nederlandse vereniging van Plattelandsvrouwen in vergadering bijeen. (foto hoi«m> De interesse van de gemiddelde plattelandsvrouw kent tegenwoordig een breed maatschappelijk draagvlak. Een kookpraatje houden, oke, maar daarnaast weet ze mee te praten over onderwerpen als seksualiteit, homofilie en de krakersbeweging, terwijl computertaal al evenzeer wordt verstaan. „Daarom is het niet terecht dat we dikwijls worden aangezien voor breiende boerinnen. De bond is meer dan een breiclub, de bond is een leerschool voor vrouwen". Portret van een vooroorlogs instituut dat met zijn tijd meeging. door Gerard van Putten De boerin die, zo onder de koeien vandaan, de hallelujafiets bestijgt om zich op een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen op de hoogte te stellen van de laatste dorpsroddel, wordt nog maar zelden in de polder gezien. De agrarische vrouw onderscheidt zich thans in niets van de stadse dame, haar kleding is al lang eigentijds van snit, terwijl ze zich bij voorkeur per auto verplaatst. Anders dan vroeger ook verbeidt het doorsnee bondslid haar vrije tijd meer met praten dan breien. Haar blikken rei ken verder dan de dorpspomp, de plaat selijke ditjes en datjes zijn als stof voor discussie ferm van de gesprekstafels ge veegd. Het erf is, kortom, voedingsbo dem geworden voor maatschappelijk engagement. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van de afdeling Koudekerk aan den Rijn-Hazerswoude Rijndijk liet pre sidente Els Bruyne-Veneman zich on langs nog eens ontvallen dat het de bond ernst is om af te komen van het imago 'breiende boerinnenvereniging'. „Breien is best nuttig", vindt de Voorschotense P.A. Schikhof-Copier als provinciaal be stuurslid, „maar men moet eens afstap pen van de gedachte dat de bond dit als enige activiteit op z'n programma heeft staan". In gewichtige taal maakt de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen boeren, burgers en buitenlui duidelijk waar het de 82.000 aangeslotenen dan wel om gaat: „De vereniging heeft ten doel door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoorde lijkheid voor én deelname aan de samen leving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsgebieden. De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezind ten en onthoudt zich van partijpolitiek". Niet neutraal „Dat wil niet zeggen dat we neutraal zijn, want dan ben je kleurloos", zegt de Zuidhollandse afgevaardigde in het hoofdbestuur, de Nieuwkoopse dokters vrouw E. Sanders-Vonk. „We willen ge woon iedereen tot haar recht laten ko men. Velen treden tot de vereniging toe omdat het voor hen aantrekkelijk is mensen van uiteenlopende richtingen te ontmoeten". Echt stellingen betrekken ondanks die 'gekleurde' neutraliteit, een uitge sproken mening formuleren over be paalde kwesties, daar onthoudt de onge bonden plattelandsvrouwenvereniging zich wijselijk van. „Omdat er ten aanzien van bepaalde onderwerpen nu eenmaal tegengestelde belangen binnen de ver eniging bestaan", is de uitleg van San ders. „Je komt daarom wel eens voor een dilemma te staan. Gesteld dat de vereniging een standpunt inneemt over de melkprijzen. Onherroepelijk dat dan bepaalde groeperingen binnen de bond zich daarin niet zullen kunnen vinden. De boerin zal altijd pleiten voor een ho gere melkprijs, de consument juist voor een lagere". De bond bestrijkt met z'n activiteiten drie terreinen. Of, zoals het in vereni gingsjargon heet: we werken met een schijf van drie, waarin plaats is voor re creatie, educatie en emanciperende vor ming. „In het verleden kwam de recrea tie meestal goed tot haar recht. De edu catie trouwens ook", meent hoofdbe stuurslid Sanders. „We streven ernaar die activiteiten kwalitatief te verbeteren, maar de nadruk leggen we nu vooral op de emanciperende vorming". Met andere woorden: het geluid van tikkende breinaalden zal binnen afzien bare tijd lichtelijk worden overstemd door bevlogen spreeksters die, uiting ge vend aan hun pas verworven kennis op een van de vele bondscursussen, hun vi sie geven op de toestand in de wereld. „Met de bond kun je alle kanten uit. Niets is zo gezellig als een middagje of avond onder vrouwen te zijn ter afwisse ling van de dagelijkse bezigheden", vindt mevrouw C.W.C. Borgmeijer-Van Kempen, presidente van de afdeling Sassenheim en omstreken. „Je kunt met z'n allen gaan kienen, maar hier hadden we een kandidaat-notaris te gast die heeft gesproken over erfrecht en testa menten. Hoe je met demente bejaarden omgaat, daar hebben we het ook al eens over gehad". Leerschool „De bond is een leerschool voor vrou wen, zeggen we zelf altijd. Alles is erop gericht om de mensen te leren nadenken over allerlei onderwerpen. Ze te leren nadenken over anderen, over zichzelf. De leden worden sociale vaardigheden bijgebracht. Hun wordt ook geleerd dat gene te verwoorden wat hen geestelijk bezighoudt. We proberen de leden kort om toe te rusten met kennis van de maatschappij. Maatschappelijke betrok kenheid aankweken, zeg maar. Daar naast mag er best ruimte zijn voor gezel ligheid, voor ontspanning. En dat kan wat mij betreft best worderj bereikt met breien of handwerken". Zodoende is menige plattelandsvrouw nu bezig haar eigenwaarde op te krik ken, zichzelf mondiger te maken op de cursus 'Spreken in het openbaar', te ver rijken met wetenswaardigheden over al wat denkbaar is. Zodat er nu boerinnen schijnen te zijn die meer weten van com puterprogramma's dan van de melkpro- duktie van de veestapel in de stal. Nu moet het begrip plattelandsvrouw ook weer niet al te letterlijk worden ge nomen; van het totale ledenbestand heeft hooguit vijftien procent een agrari sche achtergrond. De afdeling Nieuw koop bijvoorbeeld telt maar één echte boerin onder de 63 contributie betalende vrouwen, de afdeling Koudekerk heeft er 8, de afdeling Katwijk helemaal geen. „In besloten gemeenschappen waar een sterke binding met de protestantse kerk bestaat, zullen de agrarische vrou wen veeleer lid zijn van een christelijke organisatie", zo meent provinciaal be stuurslid Schikhof een oorzaak te weten voor de beperkte aantrekkingskracht op de échte doelgroep. De zachte G kan op landelijke bijeen komsten al evenmin veel worden beluis terd. In een verspreid gebied als Noord- Brabant huist een spaarzaam contingent leden, terwijl de Limburgse plattelands vrouwen zich als vanouds veilig voelen in een vereniging met het predikaat 'RK'. „Limburg is de enige provincie waar geen afdeling is", merkt hoofdbe stuurslid Sanders op. Democratisch Van hoog tot laag is de bond democra tisch gestructureerd. Om te voorkomen dat bestuursleden aan hun stoel ge kleefd raken, is vastgelegd dat de zit tingsperiode zich niet langer dan over een termijn van maximaal 2 maal 3 jaar mag uitstrekken. „Doorstroming moet er zyn binnen een bond. Dat is een goe de zaak", vindt Sanders, die niet nalaat erop te wijzen dat een lid met meer dan plaatselijke ambities zich kandidaat kan stellen via een open sollicitatieprocedu re. Bij enkele van de in totaal 703 afdelin gen wil het overigens wel gebeuren dat een bestuurslid uit de maat van de stoe lendans raakt. Meestal gaat het om „do minante tantes" die te zeer gehecht zijn aan hun status van presidente om die weg te geven aan een ander. „Omdat el ke afdeling autonoom is kun je daar niets aan doen. Je kunt ze niet dwingen op te stappen", stelt Sanders met enige spijt vast. De moderne bondsbijeenkomsten, of die nu worden gehouden in de vorm van koffieochtenden of discussieavonden, laten zich nauwelijks vergelijken met de nu kneuterig aandoende verenigingson deronsjes die ook geruime tijd na de op richting in 1930 her en der nog werden belegd. Weliswaar liet de boerin van toen zich ook uitgebreid voorlichten op cursussen, maar als de term morele her wapening in die dagen al tot de omgang staal was doorgedrongen werd die in verband gebracht met een legeroefe- ning. De tijd was ernaar dat de belang stelling voornamelijk uitging naar hand werk, brei, kook- en baklessen. Waarbij de vrouwen in die crisisdagen leerden van oud iets nieuws te maken, uit kliekjes een kostelijke maaltijd te to veren. Maar vóór alles zagen de boerin nen de samenkomsten van de Neder landse bond van plattelandsvrouwen als een uitje, als een alibi om de drukke be slommeringen van de boerderij te ont vluchten. Het breiwerkje of de vol gaten en knollen zittende sokken van manlief gingen wel mee in de tas. Kletsen met andere vrouwen mocht van thuis, maar trui en sokken moesten de volgende morgen wel kant en klaar liggen. Echt genoot en de vaak inwonende schoon moeder keken de boerin bij voortduring op haar handen. Scholing „Vrouwenhand en paardetand moch ten niet stilstaan", weet de presidente van de afdeling Nieuwkoop, mevrouw M. van Koert-Kalshoven, uit overleve ring. ,Het idee van een avondje stilzitten was er niet bij. Eerst moest het huis aan kant en de koeien van stal gehaald, dan pas mochten ze er even uit". En nu, nu gaan plattelandsvrouwen naar Indonesië om daar een bezoek aan 'collega's' af te leggen. Er zijn platte landsvrouwen toegetreden tot gemeen teraden, na onder meer de (overigens van enige politieke kleur gespeende) cursus 'politieke scholing' te hebben ge volgd. Weer anderen praten mee in de Vrouwenraad, in de stichting Welzijn,.of hebben een adviserende stem in het Ko ninklijke Nederlandse Landbouw Comi té of in de Provinciale Landbouwmaat- schappij... Van de zijde van de leden bestaat er intussen zoveel interesse voor allerhan de ontwikkelingen in de samenleving, dat het hoofdbestuur en de provinciale besturen de voorbereiding en uitvoering van projecten al lang heeft moeten dele geren aan gespecialiseerde commissies. In het gebouw van de Rotterdamse afde ling van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, waar de Zuidhollandse tak van de plattelandsvrouwenbond een onderdak heeft gevonden, is een gesub sidieerde consulente werkzaam ter be geleiding van de vele vrijwilligsters. In het bondsgebouw in Den Haag hebben een studiefunctionaresse en een vor- mingsconsulente een part-time baan, evenals de administratieve krachten. Speciaal voor de coördinatie van het project 'herwaardering arbeid' is de bond een dienstverband aangegaan met een door het ryk gesubsidieerde emanci patiewerkster. Waardering „Het werk dat de vrouw in het huis houden verricht krijgt niet de waarde ring die het verdient", meent hoofdbe stuurslid Sanders. „Zoals ook het werk van de middenstandster of het werk dat de vrouw in een agrarisch bedrijf verzet veelal wordt ondergewaardeerd. Het wordt te weinig gezien, wat een vrouw doet. Het project 'herwaardering arbeid' is om twee redenen opgezet: om te be zien welke problemen er kleven aan de betaalde en onbetaalde arbeid van de vrouw. En ook om de mensen een ande re kyk op het werk van de vrouw te ge ven. Ook de vrouwen zelf, want er zijn er nogal wat die het huishouden als iets minderwaardigs beschouwen. We willen de vrouwen bewust maken van datgene wat ze in het huishouden doen". Ze ci teert een gevleugelde uitspraak van staatssecretaris Annelien Kappeijne van de Copello: „De strijd om emancipatie moet eerst en vooral op het thuisfront worden uitgevochten". Als presidente van de afdeling Nieuw koop kan mevrouw Van Koert zich ge heel in die zienswijze vinden. „Waarom moet alleen de vrouw opdraaien voor het huishouden en de opvoeding van de kinderen?", vraagt ze zich af. Het gaat haar echter te ver het traditioneel gewor telde rolpatroon te lijf te gaan met het gedram dat militante feministen zo ei gen is. „In de bond zul je geen vrouwen aantreffen die zich tegen mannen afzet ten". Sanders: „In wezen hebben vele plat telandsvrouwen een feministische in slag. Maar vervuld van mannenhaat zijn we in geen geval. Wij plattelandsvrou wen gaan niet op de barricaden. Wij wil len in overleg met de mannen de maat schappij zodanig veranderen dat er niet langer sprake is van een mannenmaat schappij. En daar hebben sommige mannen het al moeilijk genoeg mee. Ik merk dat bepaalde mannen er moeite mee hebben de bewustwording van hun vrouwen te volgen. Zeker als de vrouw vanwege het bijwonen van bezinnings dagen voor de eerste keer een nacht niet thuis slaapt, wordt er thuis nogal eens krampachtig gereageerd. Begrijpelijk. Een rolpatroon dat zich door de eeuwen heen heeft weten te handhaven, daarin breng je van de ene op de andere dag geen drastische wijzigingen aan. Zoiets gaat geleidelijk, stapje voor stapje". Weigering En zelfs dat tempo gaat menigeen nog te snel. Er zijn gemeenten („ook in Zuid- Holland") die het emancipatiestreven van de plattelandsvrouw beantwoorden met de weigering een gemeentelijke subsidie aan de plaatselijke afdeling toe te kennen. De gekozen gemeenteraden van dergelijke dorpen bestaan door gaans in meerderheid uit bijbelvaste, zeer behoudende protestantse heren die de vrouw in hoofdzaak een dienende taak in het gezin toedenken. Maar in sommige afdelingen kunnen of willen ook de vrouwen de nieuwlich terij van het hoofdbestuur, de provincia le besturen en van de commissie-Vrouw niet helemaal bijbenen. Discussies over zedendelicten, daar zitten lang niet alle plattelandsvrouwen op te wachten. Net zo min als op de cursus 'Vrouw, lijf en seksualiteit'. In de hogere echelons van de bond is men zich daarvan ook ter de- ge bewust. „Begrippen als discussie of emancipa tie kunnen in bepaalde afdelingen al heel gevoelig liggen", vertelt provinciaal bestuurslid Schikhof. Meestal wordt dit probleem ondervangen door de organi satie van een thema-ochtend. Of er wordt gekozen voor een inventieve op lossing, zoals in het 'Jaar van de Vrouw', toen 'emancipatie' hét trefwoord was. De bond heeft toen kwartetspelen uitge ven; na een spelletje kaart stelden ge spreksleidsters vragen over de afbeel dingen op de speelkaarten, zodat er spe lenderwijs toch over het thema werd ge sproken. „In de laatste najaarsvergadering", vertelt provinciaal bestuurslid Schikhof ook, „hebben we uitgebreid gediscus sieerd over hoe we de afdelingen vanuit de bond konden stimuleren tot het op pakken van het project 'herwaardering arbeid'. Besloten is een en ander te begeleiden met een diaserie die, naar mag worden verwacht, vragen en discussie zal oproe pen. Maar hoofdbestuurslid Sanders en provinciaal bestuurslid Schikhof zijn er bepaald niet gerust op dat alle afdelin gen straks daadwerkelijk de projectors in werking zullen stellen. Niet gepakt „Na wat ik zoal op de conferentie in oktober heb gehoord, heb ik de indruk gekregen dat er in sommige afdelingen te weinig aandacht wordt besteed aan de vergroting van de maatschappelijke be trokkenheid", stelt hoofdbestuurslid. Sanders. „Het wordt niet overal opge pakt wat wij als hoofdbestuur willen. Onderwerpen die door de ene afdeling al uitgebreid zijn behandeld, worden door een andere afdeling weer niet als iets vanzelfsprekends aanvaard. Er zijn nog steeds afdelingen waarin het accent blijft liggen op het recreatieve aspect. Daar zeggen ze niet zoveel behoefte te hebben aan discussies over maatschap pelijke hervormingen. Autonoom als el ke afdeling nu eenmaal is, is men vrij te kiezen uit het pakket dat de commissies aanbieden. Dikwijls kan een provinciaal bestuurslid al heel wat bereiken in een afdeling, hoewel de eerlijkheid me ge biedt te zeggen dat bepaalde dominante presidentes nauwelijks openstaan voor enige invloed van buitenaf'. Tweemaal per jaar zit het provinciaal bestuurslid Schikhof een kringvergade ring voor, waarin ze met de afdelingspre sidentes uit de regio van gedachten wis selt over de activiteiten die de bond lan delijk en provinciaal op het programma heeft staan. Zo de afdelingsbestuursters daarvoor al niet zijn gewonnen door het landelijke orgaan 'De Plattelandsvrouw' of het provinciale 'Kontakt', tracht zij ze alsnog daarvoor te winnen. Het ligt, zegt ze, dikwijls aan de samenstelling van een afdeling of een onderwerp wel of niet wordt behandeld. Een afdeling met oudere leden zal minder snel geneigd zijn te discussiëren over pakweg 'homo filie' dan een afdeling met een overwe gend jong ledenbestand (Sanders: „De meeste vrouwen treden na hun dertigste tot de bond toe"). Zoals een afdeling in een verstedelijkt gebied er sneller voor geporteerd zal zijn te praten over ver nieuwende trends in de maatschappij dan een afdeling die is gevestigd in een besloten gemeenschap. Of zoals Schik hof het met een voorbeeld aangeeft: „In Zoetermeer zullen bepaalde onderwer pen minder gevoelig liggen dan in Bent huizen". Inzicht Een onderzoek heeft uitgewezen dat de plattelandsvrouwen in de Rijnstreek in het algemeen progressiever denken dan de leden in de Krimpener- en Al- blasserwaard. In de nabije en verre om trek van Leiden en Alphen zijn afde lingsbesturen druk in de weer om de le den op film- en discussieavonden, kof fieochtenden en gespreksmiddagen in zicht te geven in het leefpatroon van mensen, die het gezin niet als de hoek steen van de maatschappij zien. De cur sus 'Ik en jij, hoe leven wij' diende daar bij als handvat. In Rijnsaterwoude heeft de plaatselijke afdeling in samenwer king met het COC een thema-avond be legd over homofilie. „De leden", weet hoofdbestuurslid Sanders „hebben daar een rollenspel opgevoerd in de trant van: stel, jij bent de moeder van een ho mofiel. Is een prima avond geworden". „Hier in Nieuwkoop", vertelt presi dente Van Koert, „wonen nogal wat bui tenlandse werknemers. Diverse platte landsvrouwen begeleiden de vrouwen van die buitenlanders, zodat er dan ook meer begrip ontstaat voor hun leefwij ze". Naar aanleiding van een artikel in 'de Plattelandsvrouw' is er op landelijk niveau gesproken over de krakersbewe ging, waarbij krakers uit plattelandsge zinnen werden uitgenodigd hun zegje te doen. „Dat heeft heel verhelderend ge werkt", aldus Sanders, die onthult dat er op dergelijke gespreksavonden breuken in gezinnen zijn gelijmd. „De krakers en hun moeders verzoenden zich na een ja renlange ruzie". Tevreden stelt het hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen vast dat vele leden met hun tijd meegaan. Dat ze zich steeds geë mancipeerder gaan gedragen, mondiger zijn geworden. „Maar ideaal is de situa tie nog lang niet. Besturen van land bouworganisaties bestaan nog voorna melijk uit mannen. Er kan nog heel wat worden verbeterd, al zeg ik nogmaals dat je al lang bestaande situaties met zo maar verandert Daarom zeg ik altijd: we zijn bezig voor onze dochters en klein dochters". Hoofdbestuurslid Sanders (links) en mevrouw Van Koert, presidente van de afdeling Nieuwkoop: „De bond is een leerschool voor vrouwen". (foto Wlm Dljkatn)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23