Ziekenfonds moet beter voorlichten Kritiek op 'uitkering van bewijslast' bij uitkering Gemeenten ontwikkelen eigen paspoort Beatrix 48 jaar Meer openheid geëist bij Idnderbeseherming Tandartsen trekken hun tarieven gelijk VNG: Europees model voldoet niet aan voorwaarden VRIJDAG 31 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Kritiek wegens vrijwillig verzekerden: UTRECHT (ANP) - De Ziekenfondsraad wil dat de zieken fondsen de 800.000 vrijwillig verzekerden die zich na de opheffing van het vrijwillige ziekenfonds op 1 april parti culier moeten verzekeren, opnieuw en beter informeren over de verschillende mogelijkheden daarvoor. Verzeker den die al een andere polis hebben aanvaard dan de zoge noemde standaardpolis voor ex-vrijwillig verzekerden, moeten dat desgewenst alsnog ongedaan kunnen maken. De commissie toezicht van de Zie kenfondsraad heeft volgens een woordvoerder geconstateerd, dat de standaardbrieven die de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) heeft opgesteld voor het informeren van de verzekerden niet volledig waren. Daarom is de VNZ gevraagd in te stemmen met een nieuwe folder of brief voor de verzekerden. Aan verzekerden die al eerder zijn benaderd, zullen de fondsen gerichte, persoonlijke in formatie moeten verstrekken. 'Goede risico's' Sommige ziekenfondsen hebben volgens de woordvoerder van de Ziekenfondsraad niet al hun verze kerden de standaardpolis aangera den: er zijn erbij die de 'goede risi co's' (bijvoorbeeld jongeren) in de richting van een andere particulie re polis hebben geloodst. Ook zijn er ziekenfondsen die verzekerden onder druk hebben gezet met de mededeling dat ze di rect een keuze moesten maken om- Koningin Beatrix is vandaag 48 jaar geworden. Zij viert haar verjaardag in huiselijke kring. De 'echte' Koninginne dag is nog steeds op 30 april, de verjaardag van prinses Julia na. Beatrix besloot bij haar in huldiging, nu vijfjaar geleden, dat 30 april Koninginnedag moest blijven. (foto anp> Billiton meldt lozing gifgas weer niet ARNHEM (ANP) - Het Arnhemse bedrijf Hollandse Metallurgische Industrie Billiton heeft voor de tweede keer verzuimd de lozing van schadelijke stoffen te melden. Dit keer gaat om de lozing van een hoeveelheid d van het schadelijke zoutzuurgas. De politie van Arn hem stelt in samenwerking met de Provinciale Dienst Milieubeheer in Gelderland een onderzoek in naar de lozing. Dat heeft een woord voerder van de Arnhemse politie gisteren bevestigd. De lozing van het gas op 10 de cember werd niet bij de provincia le milieudienst gemeld, aldus de politie. Billiton kwam vorig jaar in het nieuws na illegale afvallozin- gen op een stortplaats. Als gevolg daarvan werd een directeur van het bedrijf vervangen. Billiton is verplicht tot het mel den van lozingen volgens de Wet op de luchtverontreiniging en vol gens de Hinderwet. De lozing van zoutzuurgas was het gevolg van een storing in een reactorvat met tin-tetra-chloride, een grondstof voor onder meer landbouwbestrij- dingsmiddelen. De lozing kwam aan het licht naar aanleiding van meldingen bij het stankmeldingsnummer van de provincie van omwonenden die klaagden over benauwdheid. Vol gens een woordvoerder van de pro vinciale milieudienst is Billiton waarschijnlijk letterlijk in overtre ding en hangt het bedrijf een boete boven het hoofd. Vijf jaar geleden werd Billiton veroordeeld tot een boete van drieduizend gulden, om dat het bedrijf een ongeluk met gif tig gas niet had gemeld. dat ze anders zouden worden on derworpen aan een medische se lectie. Ze zouden dan nog maar moeten afwachten of 'ze erin kon den'. Dat is volgens de woordvoer der pertinent onjuist. De Zieken fondsraad heeft de VNZ een lijst gevraagd van de ziekenfondsen die dat hebben gedaan. De raad zal die aanpak per fonds 'toetsen'. Afgelopen week is er kritiek ge weest, onder meer van de Consu mentenbond, op het 'doorschui ven' van vrijwillig verzekerden naar de zogenoemde bovenbou wen: de door ziekenfondsen opge richte niet-winstbeogende particu liere verzekeringsmaatschappijen. Niet duidelijk Volgens woordvoerder C. de Groot van de VNZ kón de informa tie van de VNZ niet volledig zijn, omdat over de stelselwijziging - de opheffing van de vrijwillige verze kering - nog niet alles precies dui delijk is: de desbetreffende ko ninklijke besluiten zijn nog niet verschenen. Als voorbeelden noemde hij de compensatierege ling voor kleine zelfstandigen en de gedetailleerde inhoud van het standaardpakket, terwijl volgens hem ook nog niet onomstotelijk vaststaat dat de stelwijziging op 1 april ingaat. Als er in de voorlich ting van de verzekerden fouten zijn gemaakt, zullen die worden recht gezet. Maar volgens De Groot heeft de VNZ daarvan nog steeds geen concrete voorbeelden gekregen, ook niet van de Consumenten bond. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en As surantieadviseurs (NVA) zegt in een verklaring dat er 'door de ver warrende en soms zelfs misleiden de' voorlichting van de zieken fondsen chaotische toestanden zijn ontstaan. De NVA vraagt staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) publiekelijk duidelijk te maken dat vrijwillig verzekerden die per 1 april particulier worden, zich niet onder druk hoeven te la ten zetten. Celstraf voor bankovervallers Oude Wetering (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft gisteren twee 28-jarige Hagenaars veroordeeld tot vijf en zes jaar gevangenisstraf wegens overvallen en inbraken. Zij ston den twee weken geleden terecht voor onder meer een roofoverval op het filiaal van de Rabobank in Oude Wetering. Bij de overval in augustus vorig jaar werd voor 270.000 gulden aan Nederlands geld en vreemde valuta buitge maakt. Tegen de Hagenaars was twee weken geleden negen jaar cel geëist. Het tweetal maakte deel uit van een negen man sterke bende uit Den Haag en Delft, die in wisselen de samenstelling zo'n tiental over vallen en inbraken pleegde waarbij in totaal voor enkele miljoenen guldens aan geld en goederen werd buitgemaakt. Zo was in oktober vorig jaar de overval op een post kantoor in Den Haag goed voor een buit van 114.000 gulden en werd in juni uit een ander postkantoor 90.000 gulden weggenomen. Een overval op een Haagse geldloper van de PTT bracht de bendeleden 165.000 gulden op. De 35-jarige Haagse postbesteller die de bende bij de overvallen op de postkanto ren behulpzaam was geweest, werd tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld. Tegen hem was vijf jaar jaar geëist. Andere bendeleden, een 37-jari- ge en een 40-jarige Hagenaar, wer den tot respectievelijk vijf en vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Speldje voor griffier DEN HAAG (ANP) - De griffier van de Tweede Kamer, mr. W. Koops, is bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De hoge onder? scheiding werd hem verleend ter gelegenheid van zijn afscheid van de Kamer, die hij sinds 1954 dien de, eerst als commies-griffier en sinds 1973 als griffier. Kamervoorzitter Dolman roem de gisteren de bescheidenheid en ruimhartigheid van de griffier, die met pensioen gaat. Hij wordt opge volgd door de eerste plaatsvervan gend griffier, mr. T.H.E. Kerkhofs. DEN HAAG/UTRECHT (ANP/ GPD) - De vakcentrale FNV en de PvdA hebben gisteren ronduit af wijzend gereageerd op het plan van staatssecetaris De Graaf (socia le zaken) om uitkeringsgerechtig den voortaan zelf te laten aantonen dat zij recht op een uitkering heb ben. Dit plan is onderdeel van een aantal voorstellen die de bewinds man aan de Tweede Kamer heeft gedaan om fraude met uitkeringen harder aan te pakken. De vereni ging van directeuren van sociale diensten, Divosa, liet zich even eens kritisch over de plannen uit. Volgens directeur drs. A.G, van Vliet van Divosa valt een definitief oordeel over fraude door een uitke ringsgerechtigde pas te geven na hoor en wederhoor. Is dat definitie ve oordeel niet te geven, dan krijgt de cliënt het voordeel van de twij fel, zegt hij. Van Vliet pleit ervoor de contro le op misbruik zoveel mogelijk lo kaal uit te voeren. Hij is niet tegen globale richtlijnen van het ministe rie, maar vindt dat de sociale dien sten ter plekke beter fraudegevoe ligheid kunnen beoordelen. Lokaal kan die controle ook effectiever ge beuren: er kan bijvoorbeeld wor den afgesproken een bepaalde ca tegorie meer aandacht te geven. Van Vliet is het ermee eens dat fraude wordt bestreden maar de in druk moet niet worden gewekt dat heel Nederland uit oplichters be staat. Divosa heeft overigens al eer der geadviseerd dat sociaal recher cheurs ook opsporingsbevoegd heid moeten hebben. De FNV vindt, dat de maatrege len die staatssecretaris De Graaf Den Uyl: griezelig. (foto anp> aan de Tweede Kamer heeft voor gesteld, dreigen uit te lopen op een 'algemene klopjacht op uitkerings gerechtigden', aldus de vakcentra le gisteren in een eerste reactie op de brief van de bewindsman. De Graaf schreef woensdag on der meer aan de Tweede Kamer dat hij vindt dat iemand die op fraude wordt betrapt, zelf aanne melijk moet maken dat hij niet ten onrechte een uitkering heeft gekre gen. Deze door hem voorgestelde omkering van bewijslast voor alle sociale zekerheidswetten gaat de vakcentrale veel te ver. „Dit zoü een rechtstreekse inbreuk op het in Nederland geldende rechtssys teem betekenen". Overigens is ook de FNV van mening dat 'duidelijke gevallen' van fraude met sociale verzekeringen moeten worden aangepakt. De FNV merkt overigens op dat „de privacy van de uitkeringsge rechtigden door deze maatregelen onder enorme druk komt te staan" en dat de staatssecretaris in zijn brief geen aandacht heeft besteed aan het aanpakken van de vaak veel grootschaliger fraude van werkgevers. 'Griezelig PvdA-fractieleider Den Uyl ziet in het plan om uitkeringsgerech tigden voortaan te laten aantonen dat zij recht hebben op een uitke ring, een 'omkering van de bewijs last, die niet in ons rechtsbestel past'. Tijdens een spreekbeurt in het Drentse Roden noemde Den Uyl het 'griezelig waar te nemen hoezeer grenzen worden over schreden'. Hij stelde vast dat frau de moet worden opgespoord en ge straft. „Scherpe controle door uit keringsinstanties verdient aanbe veling en steun, maar geen heksen jacht". De PvdA-fractievoorzitter wees erop dat in Nederland niet de bur ger zijn onschuld moet bewijzen. „Justitie moet de bewijzen van schuld leveren. Het kabinet gaat onverdroten voort met het doorzet ten van verslechteringen in ons stelsel van sociale zekerheid," con cludeerde Den Uyl. Tijdens zijn spreekbeurt, de laat ste van Den Uyl vóór het congres van zijn partij over twee weken, verweet hij het kabinet en de rege ringspartijen de bezuinigingen voor zich uit te schuiven. „Premier Lubbers stelt een aantal beperkin gen voor op lastenverlichting voor het bedrijfsleven, de WD steigert en Lubbers kruipt in zijn schulp", zei hij. BREDA (ANP) - De Bredase hart chirurg drs. T.S. Wijers en medisch centrum De Klokkenberg in Breda hebben hun onderlinge problemen in der minne geschikt. De toela tingsovereenkomst van Wijers met de Klokkenberg is met ingang van woensdag beëindigd. Dat heeft een woordvoerder namens beide par tijen meegedeeld. Berichten als zou Wijers een gouden handdruk van een miljoen gulden hebben ontvangen, wilde een directie- woordvoerder van De Klokken- Ruzie chirurg en Klokkenberg achter de rug berg gisteren desgevraagd bevesti gen noch ontkennen. De getroffen regeling houdt in dat het voor Wijers ongunstige rap port van oud-hoofdinspecteur van de volksgezondheid, R. Drion, over de problemen binnen het hartchi- rurgisch team van De klokkenberg buiten beschouwing is gelaten. Wijers trad op 1 april 1981 in dienst bij de Klokkenberg, nadat hartchirurg P. van der Schaar was ontslagen. Midden vorig jaar kwam een aantal conflicten tussen de rest van het hartchirurgisch team en Wijers in de openbaarheid. De elf anderen weigerden uiteinde lijk nog langer met deze chirurg sa men te werken. Wijers stopte in au gustus jongstleden met werken. DEN HAAG (ANP) - De Raden voor de Kinderbescherming moe ten minder achter gesloten deuren werken. Zij mogen ouders geen af schriften weigeren van rapporten die zijn gemaakt over hun kinde ren. Dat zegt de Stichting Onder zoek naar de Nederlandse Rechts pleging in Familiezaken (SOR), die op basis van de Wet openbaarheid van bestuur het ministerie van jus titie op het matje heeft geroepen via de Raad van State. De zaak diende gisteren. Dank zij een uitspraak van de Raad van State in 1984 mogen de Raden voor de Kinderbescher ming ouders niet langer weigeren afschriften van rapporten over hun DEN HAAG (GPD) - Ongeveer dertig Turkse Koerden hebben gisterochtend de Gevangenpoort (een museum vol martelwerktuigen uit de Middeleeuwen) in Den Haag bezet (zie foto). Met hun actie protesteerden zij tegen het vluchtelingenbeleid van de Nederlandse regering. Volgens de Haagse politie had de demonstratie een rustig karakter. De Koerden zeggen dat zij in Turkije nog steeds worden vervolgd en daarom recht hebben op politiek asiel in ons land. Zij vinden bovendien dat Nederland zich steeds vriendelijker tegenover de Turkse regering opstelt. In de Rotterdamse Pauluskerk gingen gisteren 30 Turkse Koerden in hongerstaking. De coördinator van die kerk, dominee Visser, hoopt nog deze week een gesprek te hebben met het ministerie van justitie over de vele afwijzingen die de Koerden op hun asielverzoek krijgen. (foto gpd) Delftenaar stal voor 150.000 uit telefooncellen DRIEBERGEN (ANP) - Een 21- jarige Delftenaar heeft bekend in het tweede halfjaar van 1985 voor een bedrag van 150.000 gulden aan kleingeld uit telefooncellen te hebben gestolen. Ruim driehonderd keer lukte dat voordat de poli tie hem op tweede kerstdag in 's-Gravenzande aanhield. Dit heeft de rijkspolitie gisteren meegedeeld. De man hield in heel Neder land praktijk. Zijn breekwerk in de telefooncellen kost de PTT nog eens 800.000 gulden. Tegenover de politie heeft de Delftenaar zijn bijverdienste gemotiveerd als 'aanvulling op zijn uitkering van de ge meentelijke sociale dienst, die niet toereikend was om te voorzien in het dagelijks on derhoud'. Dat dagelijks onderhoud had voornamelijk plaats in hotels, want daaraan is een groot deel van het geld opge gaan. Een ander deel van zijn buit deelde de man broeder lijk met drugsverslaafden. Zelf is hij volgens de politie niet verslaafd. De Delftenaar is ingesloten en wordt binnen enkele weken voor de rechter gebracht. kinderen te verstrekken, zegt de SOR. Het gaat hier om kinderen die mogelijk aan de ouderlijke macht worden onttrokken. De rap porten worden buiten de ouders om opgemaakt en dienen de kin derrechter van advies. Volgens de SOR baseren die kinderrechters hun oordeel voor 95 procent op de ze rapporten. Maar ondanks de uitspraak van de Raad van State worden afschrif ten geweigerd, zegt de SOR. De ou ders krijgen wel inzage, maar mo gen geen kopieën maken. Daar door kunnen ze zich bij de kinder rechter niet of nauwelijks verwe- De SOR heeft de minister van justitie en zijn staatssecretaris voor de Raad van State gedaagd na mens respectievelijk een echtpaar uit Heemstede en een echtpaar uit Tilburg. De Directie Kinderbe scherming weigerde deze ouders afschriften van alle documenten en bijlagen behorende bij een onder toezichtstelling. De landsadvocaat zei gisteren dat dit vooral in het be lang van de kinderen was gebeurd. De SOR vindt dat het ministerie „de rechten van de mens schendt, waar het gaat om de bescherming van het individu tegen willekeuri ge machtsuitoefeningen door de overheidsorganen". Uitspraak 20 maart. Generaal Berkhof chef-staf Afcent BRUNSSUM (GPD) - De opperbe velhebber van de geallieerde strijd krachten in Centraal-Europa, gene raal Leopold Chalupa, heeft luite nant-generaal Cornelis Berkhof van de Koninklijke Landmacht be noemd tot chef-staf van het hoofd kwartier in Brunssum. Berkhof volgt per 1 februari de Belgische luitenant-generaal Henri Depoor- ter op, die na twee jaar Afcent wordt overgeplaatst naar het NA- VO-hoofdkwartier in Brussel. De nieuw benoemde wordt in Bruns sum de tweede man achter opper bevelhebber Chalupa. De geallieerde strijdkrachten voor Centraal-Europa zijn belast met de verdediging van de Bonds republiek Duitsland, Nederland en België. De commandant voert het bevel over land- en luchtmachteen heden, afkomstig uit zeven landen. UTRECHT (GPD) - De tandartsen willen hun tarieven voor particuliere patiënten gelijktrekken. De meerderheid van de algemene vergadering van de tandartsenorganisatie NMT ging gisteravond akkoord met invoe ring van een landelijke prijslijst, waarop de tarieven voor ongeveer 150 verrichtingen voor particuliere patiënten zijn vastgelegd. Hiermee is de weg open voor ondertekening van een akkoord over die tarieven met de particuliere ziektekostenverzekeraars. In sommige delen van het land zullen tarieven stijgen, in andere zullen ze nu gaan dalen. Invoering van deze uniformering wordt verwacht per 1 mei of 1 juni. Het akkoord is tot stand gekomen na onderhandeling met de particulie re verzekeringsmaatschappijen. Het wordt nu voorgelegd aan het Cen traal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). Dat moet dan weer ad vies uitbrengen aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). Die heeft het laatste woord om de kwestie af te ronden. Met de invoering van het eenheidstarief komt een einde aan de huidige situatie, waarbij de bijna 7000 tandartsen in ons land voor dezelfde be handeling uiteenlopende tarieven berekenen. De beslissing is niet zomaar genomen. Er waren nogal wat tegenstan ders uit de Randstad, waar de tarieven door de uniformering straks naar verwachting lager zullen gaan liggen. Niet alleen het inkomen speelt daarbij een rol, ook vindt men dat invoering van een eenheidstarief te weinig mogelijkheden biedt voor het verlenen van aan de patiënt aange paste zorg. Sommige behandelingen zullen nu duurder worden en weer andere goedkoper. Over het geheel genomen wordt hetzelfde bedrag voor tand heelkundige zorg uitgetrokken als nu. De organisatie zal de tandartsen in staat stellen de patiënten goed voor te lichten. Men denkt aan adverten ties en folders en wellicht aan tv-spots. Zijdelings hiermee in verband staat een proef die de tandartsenorgani satie gaat nemen met Tandheelkundige Informatiepunten (TIP). Deze komen op drie plaatsen in ons land: Utrecht, Sittard en Groningen. Het gaat om bureaus waar patiënten terecht kunnen met vragen over tand heelkunde. Deze informatie wordt daar gegeven door een voorlichter en (eventueel) een tandarts. Het is een proef van een jaar, die mede wordt gesteund door de Consumentenbond. DEN HAAG (ANP) - De gemeen ten zullen, in weerwil van de plan nen voor een Europees paspoort, doorgaan met het ontwikkelen van een goedkoper en eveneens frau debestendig paspoort, dat binnen een halfjaar kan worden inge voerd. Aan dat paspoort wordt ge werkt in samenwerking met het ministerie van binnenlandse za ken. Dit heeft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) laten weten in een reactie op de invoe ring van een Nederlands Europees paspoort op - waarschijnlijk - 1 ja nuari 1988. Volgens de VNG is het allerminst zeker, dat het nieuwe Europese paspoort zal voldoen aan de randvoorwaarden die het kabi net heeft gesteld; daarom wenst de vereniging het kabinetsbesluit tot invoering van het nieuwe paspoort slechts te zien als een tussenbeslis sing. Gisteren werd bekend dat het nieuwe Nederlandse paspoort, van uniform Europees model met paars-rode kaft, als alles goed gaat 1 januari 1988 verkrijgbaar zal zijn. Elba, Philips en Kodak zullen in een gezamenlijke onderneming met het Staatsdrukkerij- en uitge versbedrijf aanvraag-, produktie- en afgiftesysteem gaan regelen. Met de beslissing is een einde ge- poort. De ruzie vertraagde de in komen aan een langdurig verschil voering aanzienlijk. In 1981 beslo- van mening tussen de ministeries ten de ministers van buitenlandse van binnenlandse- en van buiten- zaken van de EG-lidstaten tot in landse zaken over de verantwoor- voering van een feuropees model delijkheid voor het nieuwe pas- paspoort per 1 januari 1985. Pre mier Lubbers moest ten slotte zelf ingrijpen het verschil van mening te beslechten. De ruzie ging voornamelijk over de mate van fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort. Om deze zo groot mogelijk te maken - het oude uit 1950 daterende model heeft internationaal wat dat betreft een slechte naam - wilde Buiten landse Zaken een centrale invul ling van persoonsgegevens. Bin nenlandse Zaken vreesde dat dit de traditionele rol van de gemeen ten bij paspoortuitgifte zou ver minderen. Bovendien stelde elk van beide ministeries dat. hun sys teem van paspoortuitgifte goedko per was. Het ministerie van buitenlandse zaken lijkt het pleit te hebben ge wonnen. De fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort wordt ge garandeerd door de fotochemische procedure waarmee de persoons gegevens, de foto en de handteke ning op een pagina worden aange bracht. Ook het produktieproces en de gevolgde procedure van aan vraag en afgifte van het paspoort spelen hierbij een rol. Die zijn voorzien van dynamische beveili gingen, waardoor het systeem voortdurend veranderd en aan de eisen van de tijd aangepast kan worden. Het nieuwe paspoort zal volgens het ministerie van buitenlandse za ken niet of nauwelijks meer gaan kosten dat het huidige. Aanvraag en afgifte gebeuren net als nu op het gemeentehuis. De aanvraag, voorzien van handtekening en een op de gemeentesecretarie gemaak te foto, gaat per speciale koeriers dienst naar de centrale produktie- eenheid. Dezelfde koeriersdienst brengt het kant en klare paspoort terug, waarna het binnen 48 uur na aanvraag kan worden afgehaald bij het gemeentehuis. Na invoering in 1988 wordt het oude zwart-blauwe paspoort niet ongeldig. Er komt geen verplich ting tot omruil. Pas als het oude paspoort is verlopen of ongeldig geworden en men een nieuw pas poort aanvraagt, krijgt men het nieuwe paars-rode model. Op de kaft komt te staan: 'Europese Ge meenschappen', 'Koninkrijk der Nederlanden', het Nederlandse wapen en de aanduiding paspoort. In het document zullen op één bladzijde naam en voornaam, ge boortedatum, geboorteplaats, woonplaats, geslacht, lengte, foto en de handtekening worden ver meld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5