EWJI 'Aan motivatie zal het niet liggen...' Van Hanegem teleurgesteld 'Ik ben enorm vooruitgegaan' Voetballers houden ook van mensen... ''Andere behandeling verwacht' Jeroen Piket nu ook op weg naar grootmeesterresultaat Grimbergen naar Assen Short alleenheerser VRIJDAG 31 JANUARI 1986 Vriesekoop wijzigt tijdig van koers voor Top Twaalf HAZERSWOUDE - In alle opzichten was januari een stormachtige maand voor tafelten nisster Bettine Vriesekoop. Niet alleen buiten, maar ook binnen het clubgebouw in Ha- zerswoude stak de voorbije weken menigmaal een stevig windje op. Waar Aeolus de zaken in klimatologisch verband voor zijn rekening nam, zorgde Gerard Bakker binnen de muren voor verbale windkracht. De aanstaande bondscoach van de NTTB richtte zijn woordenstroom op Bettine Vriesekoop, tweevoudig Top-12-winnares en ex-Europees kampioene, de sportvrouw van '85, die sinds jaar en dag wordt bijgestaan door de Leidse trainer. Dat Vriesekoops aandacht voor het tafeltennis gaandeweg was verflauwd, was voor Bakker een bron van ergernis en de directe re den van zijn ongewone gedrag. Zij verdiende vanwege de tanende be langstelling voor het pingpong „een draai om haar oren, maar werd overstelpt met schouderklop jes", had Bakker knarsetandend geconstateerd. Het mislukte optre den bij Europa-Azië vormde voor Gerard Bakker een mooie aanlei ding om Vriesekoop met de waar heid te confronteren. „In Valkenswaard had ik een black-out", beoordeelde de speel ster haar eigen prestatie; de coach daarentegen hield het op een ge brek aan motivatie. Dat klinkt vreemd uit de mond van de man, die zijn pupil altijd de hemel in- prees waar het ging om de mentale instelling. „Ze wordt ouder, ze gaat tegen woordig ook een biefstuk eten, ze is gecultiveerd en krijgt belangstel ling voor andere dingen. Dat kan ik allemaal best begrijpen", verduide lijkt Bakker zijn kritiek. „Maar dat is geen reden voor een mindere in stelling achter de tafel. De laatste tijd was het mis met Bettine. Ze werd overal in de bloemen gezet, terwijl ze dat eigenlijk niet ver diende. Ze trainde verkeerd en dat was te merken aan haar spel. Een lange rally kon ze niet meer spelen, als het even mis ging stond ze al met dat koppie te schudden. Fout. Bloed, zweet en tranen wil ik zien". Een openhartig gesprek tussen het illustere duo deed de koers wij zigen. „Het was de laatste jaren nooit nodig om bij de training van* Bettine aanwezig te zijn", meldt Bakker, „maar nu wel. We zijn nog nooit zoveel samen geweest als de ze maand". Dat Vriesekoop in die periode stevig onderhanden werd genomen, laat zich niet moeilijk ra den. „Ze moet weer bereid zijn die zak stront op te vreten", draait Bakker op geheel eigen wijze niet om de feiten heen. DEN HAAG (ANP) - De betaalde voetballers starten de tweede helft van de competitie fleurig. De spe lers zijn voornemens de velden met boeketten bloemen te betre den en die aan de toeschouwers te overhandigen. De actie is een on derdeel van de campagne ,,'t Is weer fijn langs de lijn", die vorig jaar al met een grammofoonplaatje de aandacht trok. De actie heeft tot doel voetbal positief in de belangstelling te brengen. Voor de slechte verstaan der wordt op de kaartjes aan uit te reiken boeketten duidelijk ge maakt dat ook „voetballers van mensen houden". Om zulks te be krachtigen plaatsen de spelers hun handtekening op de kaartjes. door Rob Onderwater Vriesekoop zelf schaart zich ach ter de visie van haar coach. „We hadden afgesproken dat we het dit jaar anders zouden doen niet het oog op de wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen. Ik ver legde het accent meer naar condi tie- en krachttraining. Ik liet de in ternationale toernooien voor wat ze waren. Met Lukov (de Bulgaar in dienst bij Dextro-Hazerswoude) oefende ik alleen op serveren, de rally's bleven achterwege. Dat bleek niet de juiste aanpak". Met een gebrekkig wedstrijdrit- Deelneemsters Top-12-tafelten- nistoernooi in Zweden: 1. Olga Nemes (West-Duitsland), 2. Marie Hrachova (Tsjechoslowa- kije), 3. Bettine Vriesekoop (Ne derland), 4. Zsusza Olah (Honga rije), 5. Csilla Batorfi (Hongarije), 6. Fliura Bulatova (Sowjet-Unie), 7. Branka Batinic (Joegoslavië), 8. Maria Alboiu (Roemenië), 9. Gordana Perkucin (Joegoslavië), 10. Daniella Guerchueltcheva (Bulgarije), 11. Edith Urban (Hon garije), 12. Mirjam Kloppenburg (Nederland). me als resultaat. Ook al heeft Vrie sekoop de laatste weken de trai- ningsarbeid opgevoerd, ze „mist de topvorm". „Maar als ik met het mes op tafel speel, dan ben ik in staat om het toernooi te winnen", heeft ze toch vertrouwen in een goede Zweedse afloop. Ze is dus niet van plan zich er met een Jantje van Leiden af te maken, hoewel de 24-jarige Hazers- woudse de Top-12 al twee keer ze gevierend afsloot. „Ik ben nog gre tig, wil ontzettend graag winnen. Aan de motivatie zal het niet lig gen. Verschil met vorig jaar is dat ik nu niet een van de favorieten ben. Het zal zeker niet meer zo ge makkelijk gaan als in Barcelona". In de Spaanse kustplaats beklom Bettine Vriesekoop het erepodium zonder een game in te leveren. Nu verwacht ze dat Olga Nemes en Marie Hrachova haar voor zullen blijven. „Hrachova omdat zij in vorm is en straks graag in Praag voor eigen publiek Europees kam pioen wil worden. Nemes heeft tij dens de zomer doorgetraind en plukt daar nu de vruchten van, al kan ze nog veel beter". Sinds Olga Nemes in 1983 op de vlucht sloeg naar West-Duitsland, heeft de 16-jarige ex-Roemeense haar serieuze levenspatroon van toen aan de westerse normen aan gepast. Hetgeen is af te leiden uit het gedrongen, ietwat corpulente Bettine Vriesekoop: 'Ik moet het hebben van werken achter de tafel'. postuur. „Vreselijk jammer dat die meid niet naar Hazerswoude is ge komen", stelt Bakker, die plannen had om Nemes en Vriesekoop aan elkaar te koppelen. „In West-Duits land is ze in verkeerde handen, dat blijf ik zeggen, ook nu ze nummer één staat. Ze is niet echt met grote stappen vooruitgegaan. Moet je haar lichaam eens bekijken. Ze is zo dik dat je haar moeiteloos kunt rollen". Ondanks de toename van het li chaamsgewicht en de frivole le venswijze blijkt Nemes voor Vrie sekoop een steeds moeilijker te vangen prooi. „Ze is zo verschrik kelijk onverstoorbaar", schat Vrie sekoop haar tegenstandster op waarde. „Ze verroert zich nauwe lijks achter de tafel en plaatst de ballen loepzuiver. Het is mijn spel letje niet, haar speelwijze zou mij geen voldoening geven. Ik moet het hebben van werken achter de tafel". Dat laatste was Bettine Vriese koop voor even ontschoten, totdat zij door Gerard Bakker weer in het juiste spoor werd 'geblazen'. ROTTERDAM (GPD) - Hij pro beert zich naar buiten toe in te hou den, maar uit alles blijkt dat Wim van Hanegem innerlijk woest is over de beslissing van Feyenoord om zijn contract aan het einde van het voetbalseizoen niet te verlen gen. Het bestuur van de Rotter damse club maakte gisteren offi cieel bekend dat Wim Jansen per 1 juli als tweede trainer zal gaan fun geren onder de nieuwe hoofdcoach Rinus Israel en dat er voor de Kromme geen plaats meer is in de trainersstaf in de Kuip. Dat besluit heeft technisch coör dinator Van Hanegem „onaange naam verrast", waarmee hij eigen lijk wil zeggen dat hij er zeer kwaad over is. Hij betitelt de be slissing in eerste instantie als „een beetje lullig", vervolgens als „niet helemaal netjes" en uiteindelijk heeft hij het over „een spelletje" dat met hem is gespeeld. „Want waarom hebben ze me een maand geleden dan niet naar Waterschei laten gaan en waarom hebben ze dan dispensatie voor me aange vraagd?" Hij kan de antwoorden niet vin den, maar hij heeft er nu wél spijt van dat hij in december niet is in gegaan op het riante aanbod van die Belgische club. Te meer omdat hij zelf totaal geen rekening had gehouden met een zo snel vertrek uit de Kuip, „omdat voorzitter Ker- kum me destijds speciaal vroeg of ik bij Feyenoord wilde blijven". Hij was dus in het geheel niet voor bereid op de voor hem zo negatieve mededeling die het bestuur hem WIJK AAN ZEE - Dronken van blijdschap waren ze na hun meesterlijke partijen niet geworden. De Leiderdorpse broers Jeroen en Marcel Piket bleven letterlijk en figuur lijk nuchter onder alle opwinding die woensdagavond na het behalen van hun successen ontstond. RIJNSBURG - Schaatster Jo- landa Grimbergen is toege voegd aan de deelnemerslijst van het Nederlands kampioen schap all round, dat het ko mende weekeinde in Assen wordt afgewerkt. De Rijns- burgse stond na het behalen van de B-titel als reserve ge noteerd, maar door het weg vallen van Astrid Harringa ontving de 18-jarige alsnog een invitatie. Grimbergen, die zich reeds heeft gekwalificeerd voor het WK voor junioren in Canada, heeft zich als doel gesteld bij de eerste twaalf te komen. "Dat zal moeilijk worden, want ik heb dit jaar nog niet met de ouderen gereden", al dus de Rijnsburgse. "Dat bete kent dat ik de nog geen 5000 meter in de benen heb. Ik ga het gewoon proberen en zie wel waar ik eindig". Yvonne van Gennip beslist vandaag of ze aan de start zal verschijnen. De 21-jarige Haarlemse kwam afgelopen maandag met hoofdpijn- en darmklachten terug uit Davos en bleek gisteren nog steeds een lichte verhoging te heb ben. Een week voor het we reldkampioenschap in Den Haag wil Van Gennip echter geen enkel risico némen. Jaap Woestenbbrg (23) neemt bij de mannen de plaats in van Emiel Hopman. Hop man moest twee weken gele den wegens een aandoening aan de luchtwegen in het zie kenhuis worden opgenomen en is nog niet hersteld. "Eén glas champagne, want je moet de volgende dag gewoon weer verder", aldus Jeroen, die gis teren geen hinder bleek te onder vinden van de 'festiviteiten'. Hij won in tweede zitting van Hou ven. Een kater kon in het geval van Marcel echter niet worden voorko men, want de nationaal jeugdkam pioen verloor gisteren van de Joe goslaaf Hulac. Die nederlaag zette een domper op de feestvreugde, die was ont staan na de verrichtingen van bei de schakers op woensdag. Jeroen boekte dankzij een overwinning op de Nederlander Blees toen zijn der de meesterresultaat, wat inhoudt dat hij volgend jaar tijdens het FI- DE-congres in Dubai officieel als internationaal schaakmeester zal worden erkend. Door remise te spelen tegen de Joegoslaaf Ivkov voldeed broer Marcel (20) die dag eveneens aan de norm van de schaakbond, die zes punten in een toernooi als dat in Wijk aan Zee honoreert met een meesterresultaat. Het eerste en naar het zich liet aanzien ook het laatste succes van de rechtenstu dent in Wijk aan Zee. Het verlies van gisteren veranderde voor hem van de ene op de andere dag alles. Overwinning Nu Jeroen wel weer won heeft de jongste Piket niet alleen uitzicht op de eindoverwinning, maar ook op zijn eerste grootmeesterresul taat. Hij heeft uit twee duels nog één punt nodig en dat lijkt voor hem geen onhaalbare opgave. De jongste internationale meester in de Nederlandse schaakgeschiede nis maakte de indruk te willen pak ken wat er te pakken valt. De 17- jarige VWO-scholier bleek na het midweekse succes niet op zijn lau weren te zijn gaan rusten. door Fred Segaar Vader Joop dichtte Marcel nadat hij tegen kettingroker Hulac had afgebroken nog kansen toe "maar het zal heel moeilijk worden". Aan de stelling die zijn jongste zoon na de eerste zitting tegen Douven op het bord had staan, ontleende pa Piket "zeker winstkansen". Hij kreeg gelijk. Om eruit te halen wat er inzat, diende er tussen de eerste en de tweede zitting geanalyseerd te worden. "We hebben daarom afge zegd voor het radioprogramma Man en Paard", aldus het schaak duo. Piket senior, speler/coach van het in de hoofdklasse uitkomende Philidor, toonde begrip. Maar hij had zojuist twee verslaggevers toe gezegd "dat er wel een gaatje ge vonden zal worden". Hij slaagt in zijn opzet zijn twee zoons de roke rige schaakhal in De Moriaan uit te krijgen en hen te loodsen naar een kamertje achteraf, waar Jeroen Pi ket meldt "dat ik dat meesterresul taat niet zo snel had verwacht". "Ik hoefde het ook niet zo nodig hier in Wijk aan Zee te halen. Maar hoe eerder hoe beter natuurlijk. Het speelt nu ook een stuk makke lijker. Ik heb nu in elk geval die titel. Als ik het toernooi nou nog goed afmaak is het helemaal mee genomen", aldus Jeroen, sinds drie seizoenen actief bij het Rotterdam se Volmac. "Daar heb ik enorm veel geleerd". Van der Wiel "Voor m'n gevoel ben ik de laat ste jaren enorm vooruitgegaan. Ik speel daar met mensen als Kortsj- Marcel Piket: „Mijn broer heeft meer talent. Ik ben trager", (foto's De Boer» noi en Jan Timman. Voor elke competitiewedstrijd komen we bij elkaar. Dat is bijzonder leerzaam. Ik zie het als een voordeel dat ik snel naar een topclub ben gegaan. John van der Wiel is nu mijn privé- trainer. Hij doet dat heel goed. Be ter dan Cor van Wijgerden (de bondscoach) van wie ik voorheen training kreeg. John en ik hebben vaak dezelfde ideeën. Hij haalde vroeger in een partij ook nog wel eens rare dingen uit. Net als ik nu". Volgens John van der Wiel, die remise speelde tegen Tsjernin, heeft dat alles te maken met oner varenheid. "Ik heb precies hetzelf de meegemaakt. Maar Jeroen is op de goede weg en ook sneller dan ik. Ik werd pas om m'n negentiende internationaal meester. Hij is een erg vindingrijke en dynamische speler. Hij ziet tijdens het analyse ren van een parij erg veel. Hij is het eerste Nederlandse talent sinds ja ren". "Ik ben nooit gevraagd, anders was ik misschien ook wel naar Vol mac gegaan", zegt Marcel Piket, tweede bord-speler bij Philidor. "Bij Volmac speel je met toppers. Dat kan alleen maar goed zijn. Ik kan niet beoordelen of ik stil ben blijven staan. Mijn broer heeft denk ik gewoon meer talent. Ik ben trager". "Maar aan mijn spel kan nog ont zettend veel worden verbeterd", haakt de jongste internationale meester in de Nederlandse schaak geschiedenis in, "Je doet het pas goed als je wereldkampioen bent. Voor m'n gevoel heb ik hier goed gespeeld, maar je moet natuurlijk ook een beetje geluk hebben". Dat had zijn broer bijvoorbeeld in de partij tegen de veteraan Iv kov, die een enorme blunder be ging, waardoor Marcel de zege voor het oprapen kreeg. Waarmee niet gezegd wil zijn dat hij het meesterresultaat niet verdiende. In tegendeel. De oudste van het schaakduo mag dan minder gedre ven zijn dan zijn broer, in Wijk aan Zee doet hij nauwelijks voor hem onder. Behalve gisteren dan. "Het spelen van toernooien vind ik leuk, maar om je vijf uur per dag met schaken bezig te houden zie ik niet zitten. Ik word dan ook geen prof. Ik vraag me ook af of ik daar wel goed genoeg voor ben". Kantoorbaan Jeroen denkt daar, dat mag dui delijk zijn, heel anders over. "Als ik klaar ben met school ga ik me helemaal op het schaken richten. Dat lijkt me prachtig. Je bent dan lekker vrij. Heel anders dan een kantoorbaan. Ik kan straks m'n ei gen tijd indelen". Wie vermoedt dat de broers avond-aan-avond tegenover elkaar zitten om de zoveelste partij schaak te spelen, heeft het mis. "Daar hebben we gewoon geen zin in", aldus Marcel. "Er staat dan niets op het spel en dat is het moei lijk je goed te concentreren. In het hotel hebben we ook ieder een aparte kamer. We komen daar allen z.o nu en dan bij elkaar om een par tij te analyseren" Waarna het de hoogste tijd is om Jeroen Piket: 'Het eerste Nederlandse talent sinds jaren'. de afgebroken stellingen alsnog te bestuderen en vader Joop alleen achterblijft. "Of ik denk dat Jeroen een grote kan worden? Ik denk dat hy het in zich heeft om erg goed te worden. Maar hij zal moeten besef fen dat het niet allemaal vanzelf komt. Kijk nou naar Timman, die werkt er keihard voor. Jeroen heeft in elk geval het voordeel dat-ie heel nuchter is. Dat ben ik ook. Wij hou den ook niet zo van publiciteit. Er moet eerst gepresteerd worden. Dat Jeroen prof wordt is een goeie zaak. Maar ik heb er wel op aange drongen dat hij er een taal bij gaat doen. Het is de bedoeling dat-ie een cursus Russisch gaat doen. Kan in de schaakwereld altijd nog eens van pas komen". "Marcel heeft iets minder talent en minder ambitie. Jeroen is ook harder dan hij. Maar de resultaten hier zullen Marcel zeker inspire ren. Ik merk dat hij er weer zin in heeft. Alleen schaakt hij nog te weinig. Hij speelt in principe één competitiewedstrijd in de vier we ken". gisteren verstrekte. „In een onder houd dat bewust kort werd gehou den", naar zijn indruk („Het heeft nog geen kwartier geduurd"), deel de het college van de Rotterdamse club hem mee dat Feyenoord in het nieuwe seizoen naar een ande re constructie toe wil, waarin de aangetrokken hoofdcoach Rinus Israel de vrije hand krijgt. „Maar nu hoor ik dat Wim Jansen zijn as sistent wordt en dat hebben ze my niet verteld", aldus Van Hanegem. „Dat begrijp ik dan niet. Als je ie mand de wacht aanzegt, wees dan eerlijk en vertel alles en schuif het niet af op Israel". Die nieuwe hoofdtrainer blijkt echter wel degelijk betrokken te zijn geweest in het overleg vooraf gaande aan de beslissing. „Feye noord heeft het ontslag aan Van Hanegem opgelegd", stelt Rinus Israel voorop, „maar ik sta er wel achter. Het zou voor mij gemakke lijk z|jn om te zeggen dat ik daar niks mee te maken heb, maar dat zou te simpel zijn", stelt hij eerlijk vast. „Want als ik Van Hanegem als tweede man had willen houden, zou me dat wel gelukt zijn". Karakters Dat impliceert dus, dat Israel dat niet wilde. Hij beaamt het op zijn eigen wijze. „We hebben dezelfde karakters en in het verleden gaf dat óp het veld geen problemen, maar in een situatie van baas/hulp zou dat zijn gaan botsen, vermoed ik. En dat zou ik niet leuk gevonden hebben. Ik kan me zijn teleurstel ling indenken, maar Willem is geen type voor een assistent. Hij heeft het karakter èn de kwaliteiten om alleen bij een club te werken, zoals Cruijff by Ajax". Op de kwaliteiten van Van Hane gem was dan ook weinig aan te merken in de periode dat hij werk zaam was in Rotterdam-Zuid, waar hy, mede door privé-problemen, wel een paar keer wegbleef zonder bericht van verhindering. Dat heeft by het nemen van een besluit echter niet meegespeeld, volgens bestuurslid Aad van der Laan. „Er was en is weinig op hem aan te merken, het bestuur vindt alleen dat het ruim baan moest maken voor de combinatie Israel en Jan sen, die overigens ook jeugdcoör- dinator blijft". Zo werd het besluit ook meege deeld aan de spelers van Feye noord, die het bericht over de ver anderingen in de trainersstaf voor kennisgeving aannamen. „Want wat moest je erover zeggen", stelt Ben Wijnstekers. „Je kan er allle kanten mee op. Aan de ene kant is het vervelend voor Van Hanegem, maar aan de andere kant is een combinatie Israel/Jansen prima, al klinkt dat allemaal erg lullig. Er ontstaat hoe dan ook een geheel nieuwe situatie nu de hoofdtrainer èn de tweede man tegelijk worden vervangen. Dat kan héél moeilijk of héél verhelderend zijn". Modder Voor Van Hanegem is het voorlo pig „moeilijk". Zonder papieren en zonder dispensatie moet hij straks op zoek naar een andere club. „Want ik wil dolgraag in het*voet bal werkzaam blijven, maar het vervelende daarbij is dat veel clubs dachten dat ik ook volgend seizoen nog in de Kuip bezig zou zijn". Dat dacht hy zelf ook, maar hij houdt zich uit eigen beweging al aan de wens Van het bestuur „om niet met modder te gaan gooien", dat vindt hij die zaak ook niet waard. „Wat er deze week met die space shuttle is gebeurd is dui zendmaal erger dan dit", relati veert hij. „Ik zit dan ook niet echt in de put. Ik zal het seizoen ge woon afmaken en met dezelfde in stelling als voorheen naar de Kuip blijven gaan. Dat is niet veranderd, want ik ben nou eenmaal gek van voetbal en van Feyenoord. Alleen had ik na dertien jaar Rotterdam wel een andere behandeling ver wacht". PAUL DE TOMBE WIJK AAN ZEE (ANP) - Nigel Short is weer alleenheerser in het Hoogo- venstoemooi. De jonge Engelsman versloeg gisteren de Amerikaan De Firmian en zag zijn naaste concurrent Ljubojevic een „afspraakremise" schuiven met zijn landgenoot Nikolic. John van der Wiel kreeg, als beste Nederlander, gezelschap van Genna Sosonko. De Leidenaar probeerde in de tweede zitting tegen Tsjernin tevergeefs een toreneindspel met een pion meer in winst om te zetten. Sosonko versloeg de Engelsman Hodg son. Short moest aan het eind van de eerste zitting a tempo zetten. Hy bleek echter diep getaxeerd te hebben, want kort na de hervatting liep De Firmian in een matval. Van der Wiel probeerde nu eens een party op positionele gronden te winnen. Daar bleek Tsjernin echter wel tegen bestand. Na negentien zet ten verscheen er al een eindspel op het bord, dat de Rus enkele zetten later tot een rernisebod bracht. Van der Wiel schudde echter het hoofd, maar moest na een uur in de tweede zitting toch berusten in remise. Ljubojevic kwam na anderhalf uur op de dertiende zet een „verdachte" remise overeen met Nikolic. Er kwam een veelbelovende vechtstelling op het bord, waarin de met wit spelende Nikolic de overhand dreigde te krijgen. Plotseling werd echter tot remise besloten. „Als dat geen afge sproken werk is, dan weet ik het niet meer", aldus een verontwaardigde commentator Lex Jongsma.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13