OPEC overweegt spoedvergadering Duitse vakbonden in het nauw door bouwschandaal Aruba blijft praten met Melchior Problemen op oliefront nemen toe Universiteiten werken aan pratende computer DONDERDAG 30 JANUARI 1.986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De rijksover heid heeft 25 miljoen gulden uitge trokken voor de ontwikkeling van een 'sprekende' computer. Toepas singen liggen onder meer op het terrein van de kantoorautomatise ring, computers die in natuurlijke taal communiceren en in de ge zondheidszorg, zoals hulpmidde len voor mensen zonder stemban den en voor blinden. Het Stimuleringsprojectteam In- formatica-onderzoek (SPIN), opge zet door de ministeries van onder wijs en wetenschappen, economi sche zaken en landbouw en visse rij, heeft ëen contract gesloten met de onlangs opgerichte Stichting Spraaktechnologie van de Rijksu niversiteit in Utrecht. Volgens SPIN blijkt er een dui delijke behoefte te bestaan aan au tomaten die kunnen spreken en verstaan, dan wel begrip tonen bij communicatie in natuurlijke taal, maar tot nu toe zijn de verschillen de toepassingen van spraaktechno logie niet erg succesvol geweest. Voor een werkelijke doorbraak van spraaksystemen is meer fun damenteel onderzoek van taal en spraak noodzakelijk. Daarom zullen in het programma vijf instituten op dit gebied samen werken. Het gaat om het Instituut voor Fonetische Wetenschappen van de Universiteit van Amster dam, het Instituut voor Fonetiek van de Katholieke Universiteit Nij megen, het Fonetisch Instituut van de universiteit in Utrecht, het Fo nétisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden en het In stituut voor Perceptie-onderzoek, een gezamenlijk door de Techni sche Hogeschool Eindhoven en Philips gefinancierd onderzoeksin stituut. De bijdrage van SPIN voor de spraaktechnologie is zes mihoen gulden over een periode van vijf jaar. Het programma is bedoeld om de inspanning op dit gebied te bundelen en te komen tot voor de industrie bruikbare resultaten. De markt voor taal- en spraaktechno logie wordt op het ogenblik ge schat op ongeveer een miljard dol lar per jaar. Dit bedrag zal halver wege de jaren '90 ongeveer vier miljard dollar groot zijn. LONDEN/TEHERAN/WENEN (DPA/Rtr) - Aan het oliefront wordt op dit moment op verschillende plaatsen druk overleg gevoerd, dat mogelijk zal leiden tot een spoedzit ting van de OPEC in februari. Zowel in Zuid-Amerika als het Midden-Oosten worden initiatieven ondernomen om zo snel mogelijk tot nieuwe afspraken over beperking van de produktie te komen. De Mexicaanse president Miguel menlijk voorstel dat kan worden de la Madrid en zijn Venezolaanse voorgelegd aan de andere lidstaten collega Jaime Lusinchi hebben be- van de OPEC. Mexico is overigens kendgemaakt dat zij op het eiland- geen lid, maar volgt in het alge- je Cancun bijeen zullen komen om meen wel de koers van het oliekar- te praten over maatregelen om een tel. verdere instorting van de olieprij- De minister van olie van Libië, zen tegen te gaan. Volgens deskun- Fawzi Shakshouki, heeft de lidsta- digen willen de twee presidenten ten inmiddels opgeroepen terug te proberen te komen tot een geza- keren naar het vroegére OPEC-be- leid, terwijl Iran zijn onderminister Ardebili opdracht heeft gegeven om met Saoedi-Arabië te gaan pra ten over het beperken van de olie- produktie. Iran, dat meer dan 95 procent van haar exportinkomsten verdient met olie, is bereid de plie- produktie te halveren. Normaal produceert het land 2,2 tot 2,5 mil joen vaten per dag. Enige maanden geleden behoorde Iran nog tot de landen die zich niet langer wensten te houden aan de produktiepla- fonds, Nederlandse olieproduktie fors gestegen koppelingechter loslaten als de olieprijzen onder de twintig dollar per vat zouden komen, zoals nu het geval is. Vegin: prijs aardgas snel 8 ct omlaag APELDOORN (ANP) - De gasprijs P,c voor kleinverbruikers kan direct produceert het land 2,2 tot 2,5 mil- acht, cent (inclusief btw tien cent) DEN HAAG (ANP) - De aardolie- produktie op het Nederlandse deel van het Continentaal Plat in de Noordzee is vorig jaar ten opzichte van 1984 met158 procent gegroeid. Dat komt vooral omdat twee vel den, het Loggerveld (L 16) en het Rijnveld (P 15) vorig jaar hun pro duktie zijn gestart, zo blijkt uit een overzicht van het ministerie van economische zaken. per kubieke meter omlaag, als r nister Van Aardenne (economische zaken) de door hem via de wet aardgasprijzen opgelegde gasprijs- U4W1D verhogingen van de afgelopen drie In Londen is de minister van olie 3™? ongedaan maakt De recente de Verenigde Arabische Emi raten (VAE), Mana Said al-Oteiba, op bezoek gegaan bij zijn Britse collega Peter Walker in een nieuwe poging om Engeland bij afspraken over prijzen en produktie te be trekken. Oteiba is op weg is naar Wenen, waar een comité Op het Continentaal Plat en het ministers dit weekeinde vergadert vasteland samen is vorig jaar miljoen kubieke meter aardolie ge produceerd, 35 procent meer dan de wijze waarop de OPEC haar marktaandeel kan verdedi gen. Het comité bespreekt de i 1984. Bijna 20 procent van het gelijkheid van een spoedvergade- totale aardolieverbruik in Neder- rjng van aue dertien OPEC-minis- land wordt thans gedekt door de ters na 3 februari, eigen aardolieproduktie. Op het Tal van olie-exporterende landen vasteland groeide de produktie dreigen in problemen te komen met 7 procent tot 16 miljoen kubie- door de prijsdaling. Ecuador heeft ke meter. inmiddels zijn munteenheid, de su- De aardgasproduktie lag vorig cre, met dertien procent gedeva- jaar 7 procent hoger dan irï*1984 en lueerd om zijn inkomsten op peil te groeide tot ruim 800 miljard kubie- kunnen houden. Ecuador expor- ke meter. Op het vasteland steeg teert bijna 150.000 vaten (van 159 de gasproduktie met 9 procent tot liter) per dag. Op dit moment 644 miljard kubieke meter, op het wordt voor de olie uit het land on- Continentaal Plat met 1 procent tot geveer negentien dollar per vat be- 159 miljard kubieke meter. Door taald, terwijl bij het maken van de de dalende olieprijzen dreigen de begroting is uitgegaan van 23 dol- inkomsten uit olie en gas echter iar. Ecuador moet dit jaar 800 mil- snel terug te lopen. joen dollar .aan renté en aflossing terugbetalen. De totale buitenland schuld bedraagt 7,1 miljard dol- Ook in de industrielanden leidt de dalende olieprijs tot problemen. In Texas (VS) moest een offshore bedrijf deze week uitstel van beta ling aanvragen. Gisteren werd be kend dat een miljardenproject voor het transport van vloeibaar aardgas (LNG) van de Canadese westkust naar Japan na zeven jaar de baan is. Het de bedoeling gedurende een Beroepsziekte De Haarlemse advocaat Boekman verwacht dat de werkge- vers in de naaste toekomst vaker onderhandelen zullen opdraaien voor de gevolgen beróeDsziekten die hun mpde periode van twintig jaar 2,35 mil- werkerso|p?openHet aantal scha- Jpen ton LNG per jaaruit velden in declaims zal explosief groeien. Het rfn n grote verschil met de huidige juri- g p dische gang van zaken is dat de be- v»n wijslast straks bij de werkgever Volgens éen van de deelnemers komt te lieeen Nu is het noe an ln het consortium, Mobil, IS beslo- dersom. De werknemer moet be- £e. wijzen dat'de schade aan zijn ge zondheid op het werk is veroor- vaak mnoiliik wlJze ie veraeien. UG je 7eest verlangden dat de prijs omdat het niet mogelijk bleek de marktrisico's op een aanvaardbare zaakt, maar- dat is vaak moeilijk wijze te verdelen. De Japanners aan te tonen. De meest voorko- T vT/-, -- - mende beroepsziekte is slechtho- rpnrihpiri ontwikkeling van de olieprijzen, renaneia. De Canadese bedrijven wilden die Taxichauffeurs De 15.000 taxichauffeurs in loon dienst krijgen een verhoging van het basissalaris van twee procent. Hun werkweek van 45 uur gaat in de komende drie jaar terug naar 42 uur. De vergoeding voor werken op feestdagen wordt voortaan 'uit betaald' in vrije tijd. Het vakantie geld gaat van 7,5 naar 7,75 procent van het bruto jaarsalaris. Dit is vastgelegd in de nieuwe cao, die geldig is voor de jaren 1986,1987 en 1988. Het basissalaris van taxi chauffeurs is ongeveer het mini mumloon. Voor de rest moeten zij het van fooien hebben. McDonald's De Amerikaanse keten van ham burgerrestaurants McDonald's wil het aantal vestigingen over de hele wereld dit jaar met 500 vergroten tot 9.400. Van de nieuwe restau rants komen er 200 in het buiten land. McDonald's heeft vestigin-. gen in 41 landen. Het concern boekte vorig jaar een winst van 433 miljoen dollar (1,17 miljard gulden) bij een omzet van 3,76 miljard dol lar (10,1 miljard gulden). Bandenfusie De Amerikaanse ondernemin gen Goodrich en Uniroyal gaan hun activiteiten bundelen in een nieuwe onderneming om zich te wapenen tegen de concurrentie uit Europa. Door het samengaan ont staat een onderneming met een jaaromzet van twee miljard dollar (5,4 miljard gulden) die na Good year de grootste bandenproducent in de Verenigde Staten zal zijn. De nieuwe onderneming krijgt de naam Goodrich-Uniroyal Tire Company en zal beschikken over negen bandenfabrieken verspreid over de VS, Canada en Mexico. ontwikkeling van de olieprijs toont eens te meer aan, dat die maatrege len onrechtmatig zijn. Dat stelt het dagelijks bestuur van de Vereniging van Exploitan ten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) in een gisteren uitgegeven verklaring. Het bestuur heeft be sloten om op zo kort mogelijkè ter mijn met de Gasunie te gaan pra ten over de prijs van aardgas. De kleinverbruiker (gezinnen) betaalt momenteel 68 cent per kuub (in clusief btw). In de afgelopen 13 jaar is de prijs verzevenvoudigd en sinds 1979 verdubbeld. De Vegin koopt het gas voor kleinverbruikers overigens in te gen prijzen die gekoppeld zijn aan huisbrandolie, maar vindt dat zij recht hééft te worden behandeld als grootverbruiker. Grootverbrui kers betalen een prijs, die gekop peld is aan (goedkopere) stookolie: ongeveer 42 cent. STUTTGART-Deze driewieler werd precies honderd jaar geleden gepatenteerd door Mercedes Benz. Het antieke voertuig neemt dan ook een speciaal plaatsje in op de wereldautotentoonstelling in Stuttgart, waar het honderdjarig bestaan van de automobiel wordt gevierd «foto epa> Rechter op de bres voor 59 werkneemsters GRONINGEN (ANP) - De textiel fabriek L. ten Cate mag de 59 werk neemsters van haar vestiging in Loppersum hun baan in dat dorp niet ontnemen, voordat duidelijk is waarom deze vestiging dicht moet. Dat heeft de kantonrechter in Gro ningen woensdagmorgen bepaald. Volgens de directie van Ten Cate is sluiting van de vestiging in Lop persum nodig om het concern van de ondergang te redden. De werk neemsters is werk aangeboden in andere vestigingen. Volgens de in dustriebonden van FNV en CNV is Loppersum echter het meest vitale onderdeel van het concern. Er zijn ook vestigingen in Apeldoorn en Asten. Omdat een onafhankelijk en des kundig advies ontbreekt en de di rectie alleen op eigen kompas wenst te varen, prevaleert volgens kantonrechter mr. P. Rippen de werkgelegenheid van de 59 werk neemsters. Van hen kan redelijker wijs niet gevergd worden die werk gelegenheid op te offeren voor een experimentele voortzetting elders, die hen bovendien tot verhuizing dwingt, aldus Rippen. Limburgse zakenman krijgt steun minister De Koning ORANJESTAD (ANP) - De Aru baanse regering is bereid verder te praten met de Limburgse zaken man Leon Melchior, indien deze het - politiek gevoelige - deel de onafhankelijkheit Miljoenenfraude ontdekt onder IJsselmeervissers ALKMAAR (ANP) - De rijkspolitie in Alkmaar zegt aanwijzingen te hebben dat de visserijsector in de meeste IJsselmeergemeenten op grove wijze de hand licht met onder meer belasting-, boek houd- en vismaatvoorschriften. Dit zou blijken na een omvangrijk onderzoek van de administratie van een visgroothandel in Enk huizen. Op 16 september van het vorig jaar vielen zestig opsporingsamb tenaren van politie, GAK en belasting het bedrijf en de woningen van directieleden en de boekhouder binnen. Een acht man tellend onderzoeksteam heeft vastgesteld dat het bedrijf in de afgelopen •drie jaar voor ongeveer een miljoen zwart heeft uitbetaald en dat er in de IJsselmeervisserij voor miljoenen zwart wordt verhan deld. Tegen de directie en 29 van de 51 verhoorde medewerkers var* het bedrijf is proces-verbaal opgemaakt wegens valsheid in ge schrifte en steunfraude. Het onderzoeksteam verhoorde ook be roepsvissers en vishandelaren uit Enkhuizen, Urk, Volendam, Monnickendam, Harderwijk en Den Oever. Volgens De Vries heb ben de meesten van hen erkend vis zwart te hebben verkocht of ingekocht en de hand te hebben gelicht met bepalingen ten aan- zien van ondermaatse vis en gesloten visperioden. is gebleken dat sportvissers en visstropers in 1983 en 1984 voor kapitalen aan vis hebben gevangen en zwart hebben verkocht Hoewel de administratie van de meeste transacties ontbreekt schat de politie dat in dit circuit voor miljoenen guldens zwart is verhandeld. uit zijn onderzoeksrapport haalt. I Zo reageerde de Arubaanse pre mier Henny Eman gisteravond in Oranjestad op berichten uit Neder- J land, dat minister De Koning nog Aruba steeds vertrouwen heeft in het rap port van Melchior. Eman onderstreepte echter dat zijn regering onder „geen beding politieke druk van Nederland zal accepteren" voor financiële en eco nomische hulp. „De onafhankelijk heid van Aruba is niet de zorg van Melchior, die immers voor inves teerders zou zorgen", aldus Eman. „Wij willen weten hoe het daarmee staat, omdat we dat niet in het rap port kunnen lezen". „Wij willen weten of de één miljoen dollar, die voor het rapport is betaald, wel ge rechtvaardigd is", zo zei de Aru baanse premier. De Arubaanse premier herhaal de de twijfels die zijn regering heeft over het rapport Melchior. „Maar de Koning liet ons daarop horen dat Melchiór misschien meer heeft, dat niet in het rapport staat", aldus Eman. Hij zei verder dat Aiuba nu niet wil praten over de onafhankelijkheid, omdat alle aandacht en energie nodig zijn voor de economische opbouw. Melchior's rapport wijst op mo gelijkheden voor Aruba om be paalde fondsen aan te boren. Daar om, zo staat in het rapport, mag Aruba „geen enkele twijfel laten voortbestaan" over de onafhanke lijkheid, die is vastgesteld voor 1 januari 1996. Eman noemde dit uit gangspunt van Melchior een „far ce". De huidige regering-Eman is tegen een volledige onafhankelijk heid en wil eerst een referendum houden. Minister De Koning zei Eman te hebben meegedeeld dat hij Mel chior aanraadt de staatkundige passages in zijn rapport te schrap pen. De bewindsman zei dat giste ren in Den Haag op een persconfe rentie met Melchior en gevolmach tigd minister Merryweather van Aruba. Melchior weerspreekt met De Koning de vrees dat de toekomstig zelfstandige status van Aruba po tentiële investeerders zou kunnen afschrikken. De zakenman stelt voldoende contacten te hebben ge legd met investeerders „die staan Melchior: investeerders staan te trappelen (foto upu te trappelen" om onder nader te stellen randvoorwaarden met Aru ba in zee te gaan. De Koning vindt dat laatste gegeven één van de gro te pluspunten van Melchiors rap portage. Volgens de bewindsman is er derhalve geen sprake van wegge gooid geld (Aruba stelt Melchiors ideeën zelf ook te hebben kunnen verzinnen). Hij erkent dat het rap port zijn geld pas opbrengt als er daadwerkelijk investeringen op ta fel komen, maar „dat risico loop je altijd met ontwikkelingswerk". Hij deed kritiek als zouden Melchiors plannen louter uit luchtkastelen bestaan, af met het voorbeeld: „Ze kerheid heb je alleen wanneer je er een hospitaal neerzet, want zieken ziin er altijd". SCHADECLAIM (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen KNVTO gaat namens een aantal van haar leden een schadeclaim in dienen bij de vervoersbond FNV van ongeveer een miljoen gulden. Dit bedrag moet compensatie bie den voor de schade die de bedrij ven hebben ondervonden van de chauffeursacties in december. Vol gens de KNVTO, die de grote transportondernemers in Neder land vertegenwoordigt, hebben de acties van de FNV vooral de grote bedrijven onevenredig zwaar ge troffen, terwijl juist die onderne mingen zich strak aan de cao hou den. BONN - Gaat de Neue Heimat, Westduitslands grootste huizenbe zitter, failliet en staat de Bondsre publiek Duitsland voor een volle dige ineenstorting van de huizen markt? Dat is de vraag die op het ogenblik centraal staat in West- Duitsland. Waarbij de directe betrokken heid van de vakcentrale DGB, de Westduitse FNV dus, natuurlijk meer is dan een pikant detail. De top van de sociaal-democratische SPD vreest zelfs een ramp voor 'de geloofwaardigheid van de arbei dersbeweging'. De meeste huur ders bij de Neue Heimat zijn van oorsprong vakbondsleden en trou we SPD-sfifemmers. door Hans Hoogendijk Enkele jaren geleden beheerde de Heimat nog 420.000 huizen. Nu zijn dat er nog 300.000, maar de gi gantische schuld van 18 miljard mark is er niet door verminderd. Om de totale ineenstorting te voor komen moeten er nog zo'n 100.000 huizen tegen ramshprijzen worden verkocht. Mismanagement en zelf overschatting hebben van de Neue Heimat een reus op lemen voeten geworden. Ooit was Neue Heimat het para depaardje van de Westduitse vak beweging. Het concern werd na de Tweede Wereldoorlog nieuw leven ingeblazen omdat er in West-Duits- land bijna geen steen meer op de andere stond en er bovendien mil joenen mensen uit verloren gegane gebieden in het oosten van het Duitse Rijk naar het westen vluchtten. Begonnen als een sociale organi satie van de werknemers, groeide de jonge Neue Heimat in de jaren van het Wirtschaftswunder uit tot een kolos die op het hoogtepunt van zijn macht 420.000 huizen in beheer had en duizenden winkel centra, ziekenhuizen, scholen en gemeentehuizen bouwde. Ruim 150 dochterondernemingen wer den geschapen. Een bezit om trots op te zijn, vond de arbeidersbewe ging. Maar het sociale aspect ver dween al snel en de Heimat werd een keiharde op kapitalistische leest geschoeide onderneming. Weliswaar bleef de Neue Heimat bezit van de DGB en waren ook de grote bonden als IG Metaal en OTV in het bestuur vertegenwoordigd, maar de heren hadden geen idee wat er precies gebeurde of accep teerden zwijggeld. Strijkstok Aan de top stond Albert Vietor, gesteund door een aantal uit de vakbeweging afkomstige 'Genos sen'. Vietor zorgde niet alleen goed voor de Neue Heimat, maar ook voor zichzelf, ledereen aan de top van de Neue Heimat en de DGB wist dat er wel eens wat aan Vie- tors strijkstok bleef hangen. Per slot van rekening had de Neue Hei mat orders voor tientallen miljar den weg te geven. Vietor en zijn vrienden wisten waar de beste stukken grond wa ren en behalve voor de Heimat kochten zij ook via een wat obscu re bank, Worbel-Universalbank, Willy Brandt: "Grote fouten bij Neue Heimat(archieffoto» middels stromannen zelf grond. Deze bank werd overigens in 1979 overgenomen door een Nederland se bank, die inmiddels ten onder is gegaan aan duistere transacties met zwart geld. Jawel, Slaven- burgs Bank. Pijnlijker werd het toen ook huurders begonnen te klagen over hoge huren, en onoverzichtelijke stookkostenrekeningen. Maar zo lang het bedrijf er zelf wel bij voer werd er niet of nauwelijks gepro testeerd. In de zeventigerjaren gin gen ook in West-Duitsland de hui zen als zoete broodjes over de toon bank en de Neue Heimat verdien de goud. In steden als Bremen, München, Frankfort, Hamburg en Berlijn werden hele nieuwe wijken van het type-Bijlmermeer. In het begin lukte het nog wel de flats vol te krijgen, hoewel de huur ook voor Duitse begrippen hoog wag. De huurders morden, maar 'koning Albert' Vietor en zijn vrienden hadden miljoenen binnengehaald. Nu staan er zeker 7000 flats leeg. Vietor is vertrokken nadat een werknemer van de Neue Heimat alle geheime stukken over dubieu ze praktijken aan het weekblad Der Spiegel had verkocht. Een nieuwe ster, Diether Hoffmann, af komstig van de eigen vakbonds- bank BfG, zou schoon schip ma ken. En dat is hem tot nu toe niet gelukt. Sterker nog, de tienduizen den huizen die Hoffmann, vaak tot grote woede van de huurders, heeft verkocht leverden net genoeg geld op om de jaarlijkse rentelast van 1,2 miljard te betalen. Onverteerbaar De schuld van 18 miljard is er nog steeds en de 61 banken die geld tegoed hebben van de Neue Heimat worden ongeduldig. Ze zien dat het bedrijf de beste brok ken uit het woningbestand ver koopt en vrezen dat zij bij een fail- lisement met de onverteerbare res ten blijven zitten. Politici uit de regeringspartijen CDU/CSU en FDP stellen bikkel hard dat nu maar weer eens is be wezen dat socialisten niet met geld kunnen omgaan. De rijke DGB moet maar helpen, zeggen ze. De Neue Heimat is asocialer dan de grootse huizenspeculant, luidt hun verwijt. De woningbouwer heeft onder het mom van sociale premie- bouw zeker tien miljard aan subsi dies uit de staatskas gekregen. En dat is meer dan genoeg: daar komt geen pfennig bij, vindt de meerder heid. Maar ook de 'eigen' SPD steekt geen vinger uit. Voorzitter Willy Brandt heeft keihard gesteld dat de top van de Neue Heimat grote fouten heeft gemaakt. De door de SPD geregeerde deelstaten voelen weinig evenmin voor hulpacties. Want toen de deelstaten wel huizen wilden overnemen, verkocht de Neue Heimat deze uit zuivere spe culatiemotieven aan een inder haast opgerichte dochteronderne ming. Zoals zoveel huizenbezitters klampen ook de Heimat-bazen zich vast aan de gedachte dat de markt eens beter moet worden. Kwaad bloed Het woningconcern heeft vrijwel geen rekening houdt met het feit dat het vooral SPD-stemmers zijn wier huizen zonder pardon worden verkocht en dat heeft veel kwaad bloed gezet. Resteërt als laatste steunpilaar de DGB. Twee weken geleden mocht Hoffman alle vak bondsleiders uitleggen hoe de za ken er nu precies voorstaan. Hij kwam er snel achter dat de vrien den uit de gouden tijden afstand namen. De DGB wil geen cent meer in het zinkende schip stoppen. Ver kopen die hele handel, roepen strijdbare vakbondsfunctionaris sen. Verkopen, maar aan wie? De huurders willen of kunnen niet. „Onroerendgoedspeculanten zyn misdadigers", zo protesteren ze. „En als ik zelf moet kopen, dan er gens *een alleenstaand huis, maar nooit zo'n gevangenis van de Neue Heimat". Diether Hoffman loop stad en land af met zijn huizen. Hij heeft het lot van meer dan een miljoen mensen in zijn hand, vrijwel alle maal SPD-stemmers. Volgend jaar zijn er algemene verkiezingen in West-Duitsland. SPD-kanseliers- kandidaat Johannes Rau heeft al bitter weinig kans, maar met een huurdersopstand en een volledig in elkaar gezakte huizenmarkt als gevolg van een faillissement van de Neue Heimat kan hij de moed volledig opgeven. Sudderen De regeringspartijen hebben ui teraard geen haast met het vinden van een oplossing. Bondskanselier Helmut Kohl vaart er altijd wel bij: steunt hy uiteindelijk het sane ringsproces, dan levert hem dat uit SPD-hoek dankbare kiezers op. Doet hij niets en gaat de Heimat onder, dan richt de woede van de huurders zich op de SPD en de DGB, maar niet op hem. 'De lid maatschapskaarten vliegen ons hier nu al om de oren', liet een vak bondsvoorman uit Bremen weten

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9