NASA kan snel shuttle bouwen Conflict defensie met NASA Zuidafrikaans geweld kost 7 mensenlevens Genoeg onderdelen in voorraad Vertraging voor Star Wars Resten ontdekt van onbekend zoogdier Portugese CP steunt Soares DONDERDAG 30 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - „Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA beschikt over genoeg reserveonderdelen om in een tijdsverloop van maanden een nieuwe space shuttle te kunnen bouwen. Maar het staat geenszins vast dat NASA de anderhalf miljard dollar zal krijgen, die daarmee zijn gemoeid". Dit zegt Bill Green, lid van het Huis van Afgevaardig den en daarin lid van de commissie die de gelden voor het ruimtevaartprogramma toe wijst. NASA heeft, zo werd gistermiddag meegedeeld, nog geen enkele oor zaak kunnen vinden van de explo- In Amerika hangen de vlaggen halfstok. President Reagan gaat morgen voor een herdenkings- die het ruimteveer Challenger dienst naar Houston in Texas dinsdag vernietigde en waarbij alle vijf van de zeven astronauten zeven bemanningsleden zijn omge- woonden. In Los Angeles werd de komen. Vluchtleider Jeff Greene Olympische vlam bij wijze a zei: „Wij oefenen hard voor deze vluchten in bijna alle omstandig- opnieuw aangestoken. In Washington hebben radiosta- leidde destijds het onderzoek naar de brand waarbij drie astronauten in hun ruimtecapsule op de grond omkwamen (27 januari 1967). Dat onderzoek heeft maanden ge duurd, zo zei hij en tot op de dag van vandaag weten we niet wat er is gebeurd. Leerlingen van de verongelukte lerares Christa McAuliffe hielden gisteren een herdenkingsdienst i lieke kerk in Concofd, New Hampshire. niets meer te doen. Het woon afgelopen". door Henk Kolb In Washingtons beroemde Lucht- en Ruimtevaartmuseum werd gistermiddag al een kleine WASHINGTON - De NASA-shutt- expositie geopend ter hermnenng j de voornaamste vervoer- aan de bemanning van de Challen- midd£len v00r de satellieten, ter ger. Honderden mensen zyn er met waarde van acht miljard dollar, die grootste moeite om zijn begroting op peil te houden in tijden van gro- den aan president Reagan moet rapporteren over de toekomsti o__. wgaven. De vertraging De extra stuwraketten met vaste betraande ogen opnieuw komen "^rüsterir 'van delijk maanden, de inkomsten uit Drandstof, die uit de bal van vuur kijken naar de beelden van de H„f„noip in pik van de komende commerciële opdrachten die nu en damp op ruim 16.5 kilometer ramp. Zij waren vrijwel zonder uit- -f iaar in mimte wil brengen 8aan ontbreken, de kans dat som hoogte schijnbaar ongeschonden zondering van mening dat Ameri- Omdat de militaire plannenmakers mi6e klanten voorgoed zullen tevoorschijn kwamen, werden ka zijn bemande ruimtevaartpro- t _h al d j* 7fjf~ v;er van overlopen naar lanceringen met de gisteren bekend raakte^met gramma moet voortzetten. JjJ^m^verennfet genoeg zou- Psychologen helpen de leer- den zijn voor hu^programma^ge- be- krachten te bezuiniging op de overheidsuit- de Amerikaanse ruimtevaart in de komende twintig jaar, is somber gestemd over de vooruitzichten na de ramp van dinsdag, in Washing ton overhaast bijeengekomen voor een aanpassing van zijn program- een radio-signaal vanaf de grond vernietigd, toen één van de gevaar ten leek af te zwenken Het is nog volstrekt onbekend n de Concord-highi bruiken riet aU^ oude Ti'tan- rijfde shuttle, betekenen voor het watgaat gebeuren met twee cmele Christa McAuliffe les raketten die voorheen kernwapens "'P^va^bitfrau 1gr0" ondernemingen in de ruimte. Met SS wilde men niet zeggen. - - ger op een ruimtevlucht), Acht schepen van de marine en leerlingen over de schok de kustwacht, vliegtuigen en heli- dit drama heen te komen. Ook kopters hebben gisteren de gehele december was de school dag gezocht naar wrakstukken oceaangebied van 14.300 ,dê bovendien tien zware raketten ge- Die maken het zeer twijfelachtig ook bouwd die tegen 1988 klaar moeten of bijvoorbeeld de plannen voor de toen een leerling daar twee andere gijzelde en bij een belege- kante kilometer voor de kust van ring door de politie werd doodge- Florida. De zee is daar 25 tot 50 me- schoten. door Henk Kolb twee shuttle-vluchten zouden mei het Ulysses-ruimtevaartuig t naar de zon worden gestuurd als bouw van een permanent ruimte- Europees-Amerikaanse co-pro- duktie en de Amerikaanse 'Galileo' naar Jupiter. Omdat de lancering van deze ruimtevaartuigen aan be ter diep en mini-onderzeeërs den in gereedheid gebracht om ook de zeebodem af te zoeken. Het grootste stuk van de Challenger dat tot nu toe werd gevonden is on geveer 4 bij 1 meter. Hoewel senator Jake Garn, die sen vlucht met de shuttle maakte, Het is niet zeker dat het Penta- overtuigd zei te zijn dat NA- de ontploffing |recies vast te stel- ^voerd^Daarrif i^een^uidel'ijk £a' ket falen v3n de Challenger Ion ttirHfolon onrloron gcvuciu. uocumt hot Hnnarpc rui 7nl worHpri nanc station waarmee in 1992 zou wor den begonnen, wel doorgang kun nen vinden. Op zijn best zal daarbij grote vertraging optreden. Het Pentagon is daar niet rouwig om, want het heeft dit nooit een aan trekkelijk project gevonden, om dat het militair volstrekt onbruik baar heet te zijn. Het baart het mi nisterie van defensie meer zorgen perkte tijdsruimte van gunstige omstandigheden gebonden is, kan grote vertraging uitstel van meer dan een jaar met zich meebrengen. In augustus zou de ruimte-tele scoop, ter waarde van 1,1 miljard dollar, zo ongeveer het belangrijk ste wetenschappelijke instrument ooit gebouwd, worden gelanceerd. Vertraging is ook daarbij vrijwel onvermijdelijk. Het jaar 1986, dat NASA had aan gekondigd als het belangrijkste se dert het begin van de ruimtevaart, dreigt zodoende tragisch te mis lukken en tot in de verre toekomst verstopping te veroorzaken van de toegang die de mens zich tot de ruimte heeft geschapen. Uitkering Lloyds LONDEN (UPI) - Lloyds in Lon den heeft een dag na de ramp met het Amerikaanse ruimteveer Chal lenger een miljoen dollar (2,73 mil joen gulden) uitgekeerd aan de na bestaanden van Christa McAuliffe, de lerares maatschappijkunde die dinsdag met zes andere astronau ten kort na de lancering van het ruimteveer om het leven kwam. Dit deelde een woordvoerder van de Britse verzekeringsmarkt woensdag mee. De verzekerings polis was een cadeau voor de astro naute van een internationale assu radeur op het gebied van de ruim tevaart. Naar Lloyds verder meedeelde waren bij haar geen verzekeringen gesloten voor de andere leden van de bemanning of voor het ruimte schip zelf en de zich daarin bevin dende twee kunstmanen. Condoleance Gorbatsjov WASHINGTON (AP) - De Russi sche partijleider Michail Gorbats jov heeft woensdag in een telegram aan president Reagan zijn deelne ming betuigd met de tragische dood van de zeven Amerikaanse astronauten. Dit heeft het Russi sche persbureau Tass bekendge maakt. 'Wij delen in uw verdriet om de tragische dood van de be manning van de Challenger', zei Gorbatsjov, die de familieleden van de slachtoffers zijn condolean ces aanbood. Het Russische publiek, dat de rampzalige gebeurtenis dinsdag op het nieuws kreeg te zien, reageerde geschokt en ontdaan, vooral toen woensdag bekend werd dat zich aan boord van de Challenger twee vrouwen bevonden. In de Sovjet-Unie zijn de astro nauten bijna altijd militairen, en het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma wordt meestal ook afge schilderd als een militaire aangele genheid. De regeringskrant Izvestija maakte gisteren in een achter grondverhaal over de rouw in de Verenigde Staten voor het eerst be kend dat de lerares Christa McAu liffe zich aan boord van het ruimte veer bevond. Aln dekustbTCape Canaveral 1». twijfelen.anderen daaraan. Se- ^Tpunto^an tassen NA^A zijn stukken van de hitte-tegels nator John Glenn, die als eerste en Pentagon, dat zeer tegen zijn zin |fp™ om te z3ggen dat ook het ander material "aan een baan om de aarde v00r elke'shuttle-vlucht^.e htt ge- ^-W= eej. aangcopuciu en annex xnaucixaax vuur eiAC biiuiuc-viuLuv uic iicu gc- .,__i „„„„„,„1; van de verongelukte shuttle. Vin- bruikt een vergoeding van 55 mil- [e pas ko7t n"ott betrouwbfar der's hebben*het verzoek"gekre'gen nooit een oorzaak wordt gevonden joen dollar moet betaien. niet aan te komen vanwege de ?™dat het ruimtevaartuig - - mogelijk giftige chemicaliën mee de brokken in aanraking kun nen zijn geweest en omdat het mo gelijk is dat de aanspoelsels explo- president zulke kleine stukken uiteen werd gesla- gen- zijn is het duidelijk dat meer raket- C om Upr Frank Borman, tegenwoordig ten zullen worden gebruikt en in ien aouar moei Deunen. - Nu er nog maar drie bij herhaling kan worden geacht, bruikbare ruimtevaartuigen over sief zijn. Eastern Airlines, een sneller tempo dan aanvanke- De Nationale Commissie voor de voordien Apollo-astronaut, lijk was voorzien. NASA had al de Ruimte, die binnen enkele i DEN HAAG (ANP) - De ramp met het ruimteveer Challenger heeft ook gevolgen voor het Amerikaan se SDI-onderzoek naar een raket- defensiesysteem in de ruimte. Sommige deskundigen menen dat het programma vertraging zal op lopen nu een ruimteveer is wegge vallen en de drie resterende pen dels voorlopig aan de grond zullen blijven. Anderen denken zelfs dat het programma in gevaar is. De spaceshuttle wordt door lui tenant-generaal James A. Abra- hamson, de directeur van het SDI- project, gezien als een uiterst ge schikt platform voor proefnemin gen met nieuwe technologieën die kunnen leiden tot een effectief af weersysteem tegen Russische kernraketten. Vorig jaar juni werd een succes- kwam volop in de publiciteit. In andere gevallen was het Pentagon minder mededeelzaam. Van de 13 vluchten die in 1985 op het pro gramma stonden, hadden er drie een geheime militaire opdracht. Dat betreft niet altijd SDI-proeven, het kan ook gaan om het in de ruimte brengen van spionagesatel- volle proef uitgevoerd waarbij het lieten. De Sowjet-Unie is er echter ruimteveer Discovery een van Ha- zeker van dat de ruimteveren een waii afkomstige laserstraal terug- belangrijke rol spelen in wat ze kaatste naar de Aarde. Deze test noemt Reagans Star Wars-plannen. JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren twee mannen doodgeschoten bij afzonderlijke incidenten. Vroeg in de ochtend waren in het door stammenonlusten zeer onrustige Natal reeds vijf personen, die bij een bushalte stonden te wach ten, door onbekenden vermoord. En onbevestigde berichten melden, dat de politie nog zeker één persoon heeft doodgescho ten bij een huurprotest van kinderen en vrouwen in Krugers- dorp. De hevigste onlusten hadden plaats in de zwarte woonwijken rond Krugersdorp op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Johan nesburg. Daar verzamelden zich reeds vroeg in de ochtend honder den mensen, voornamelijk vrou wen, om te protesteren tegen een aangekondigde huurvérhoging. De menigte groeide uit tot circa 1500 personen die opmarcheerden in de richting van hét politiebureau in het blanke centrum. De politie trad hierbij op, aanvankelijk met stok ken, maar later met traangas en rubberkogel. door Ruud de Wit Later mengden zich ook kinde ren en scholieren onder de demon stranten die onder meer een blan ke middelbare school trachtten aan te vallen met stenen. Zeker één persoon, maai; waarschijnlijk twee werden gedood door het politie-op- treden. Ook in de Oostkaap bij Port Eli zabeth trad de politie op toen een groepje mannen winkelende men sen trachtte te intimideren. Aldus meldde tenminste de politie. Eén persoon werd hierbij doodgescho ten. In Kaapstad zelf heeft het hoofd van de politie, brigadier Swart, tot 15 februari een verbod op het dra gen van politieke leuzen uitgevaar- Bom bij Shell ATHENE (AFP) - Onbekenden hebben afgelopen nacht een bom aanslag gepleegd op een kantoor van de Nederlands/Britse olie maatschappij Shell in Athene. Dat heeft de Griekse politie meege deeld. Bij de aanslag vielen geen slachtoffers. Over motief van de aanslag of de daders is nog niets bekend. SYDNEY/WASHINGTON (AP) - Een groep Australische geleerden onder leiding van de paleontoloog Michael Archer heeft bij onder zoek in Queensland fossiele resten gevonden van een tot nu toe onbe kende zoogdiersoort. Volgens Ar cher, die geldt als een van de meest vooraanstaande paleontologen, zal de vondst de wetenschappelijke wereld op zijn grondvesten doen schudden. Het dier moet ongeveer zo groot zijn geweest als een konijn en heeft zich vermoedelijk gevoed met lou ter eieren. Dit wordt afgeleid uit het feit dat het twee vooruitsteken de voortanden heeft gehad, terwijl de meer naar achteren geplaatste tanden als scharen langs elkaar hebben gegleden, zodat ze voor niet veel anders gebruikt kunnen zijn dan het consumeren van eie ren. Het dier leefde waarschijnlijk in de bomen van de regenwouden in het oude Australië. Het dier is overigens slechts een van de meer dan 100 nieuwe dieren digd. Dit houdt in dat alle stickers, pamfletten, affiches, auto-teksten en t-shirts met politieke leuzen ver boden zijn. Hoewel de woordvoer der van de politie dit niet wenste te bevestigen, is het zeker dat dit ver bod te maken heeft met de opening van het nieuwe parlementaire jaar aastaande vrijdag door staatspresi dent P. W. Botha. Al weken circu leren er geruchten, dat actiegroe pen de officiële ceremonie zullen proberen te verstoren. De vijf doden, die gisterochtend vroeg vielen toen onbekenden ten zuiden van Durban het vuur open den op een groepje wachtenden bij een bushalte, moeten in verband worden gebracht met de recente stammenonlusten tussen Zulu's en Pondo's in dit gebied. Het aantal slachtoffers van deze onlusten sinds de afgelopen kerstdagen is hiermee gekomen op minstens 125. Gisteren is er ook overleg geweest tussen vertegenwoordigers van het 'onafhankelijke thuisland' Trans kei, waar de Pondo's vandaan ko men en regeringsvertegenwoordi gers van het thuisland Kwazulu, waartoe de Zulu's behoren. Maar voor zover bekend heeft dit over leg geen concrete resultaten opge leverd. De hervatting van het onderwijs op de zwarte scholen is ook de tweede dag in de meeste onlustge- bieden succesvol geweest. Alleen in de miljoenenwijk Soweto bij Jo hannesburg kwam het tot een aan tal incidenten, waarbij radicale zwarte jongeren, gewapend met messen en knotsen, probeerden onderwijswillige scholieren te ver-' hinderen de scholen binnen te gaan. Het Crisis Committee van Ouders in Soweto schrijft deze in cidenten evenwel volledig op de rekening van de politie, aangezien deze de afgelopen weken heeft ver hinderd dat vergaderingen konden worden gehouden, waarop de beëindiging van de onderwijssta- king kon worden besproken. de resten zijn aangetrof fen. De vindplaats ligt op het Riversleigh Plateau in Queensland en werd in 1983 ontdekt. Zij be staat uit leigesteenten en beslaat een oppervlakte van ongeveer 100 vierkante kilometer. Volgens Archer zullen de vond sten de wetenschappelijke wereld 'de komende twee eeuwen' werk bezorgen, terwijl het nu alleen nog maar gaat om fossielen die aan de oppervlaktè zijn gevonden. Behalve de eiereter zijn onbe kende variëteiten van allerlei dier soorten gevonden, zoals pythons, vissen, schildpadden, vogels, kro kodillen, koala's, vleesetende kan- goeroe's, buidelratten en vele an dere dieren. Archer verwacht voor het eind van het jaar schedels of delen van schedels te vinden. Amerikaanse geologen troffen afgelopen zomer de grootste hoe veelheid fossielen aan ooit in Noord-Amerika gevonden. De fos sielen, die meer dan 200 jaar oud zijn, werden ontdekt in Nova Sco tia. Het nieuws werd gisteren be kend gemaakt door de National Geographic Society. De fossielen zijn ontdekt door een groep wetenschapsmensen on der leiding van de geoloog Paul 01- sen van de Columbia Universiteit en de bioloog Neil Shubin van de KAMPALA - In de Oegandese hoofdstad Kampala is gisteren Yoweri Museveni, leider van het verzetsleger NRA, officieel beëdigd als president van Oeganda. Na vijf jaar strijd slaagde de NRA er dit weekeinde in ook de macht in Kampala over te nemen. (foto api TEL AVIV (GPD) - Twee Israëli sche soldaten zijn gisteren langs de grens met Jordanië door een infil trant vanuit een hinderlaag dood geschoten, een gelijk aantal mili tairen raakten zwaar gewond. Bij een daaropvolgend vuurgevecht kwam ook de arabier om het leven. Volgens een legerwoordvoerder in Tel Aviv zijn er op het lichaam van de infiltrant documenten gevon den die er op wijzen dat de man tot Jordaniër schiet 2 Israëli's dood het Jordaanse leger behoorde. Niettemin beschouwt Jeruzalem het voorval als een op zichzelf staand incident. Hoewel Jordanië en Israël offi cieel nog in staat van oorlog met elkaar verkeren, werken de legers aan weerszijden van de Jordaan-n- vier samen om hoofdzakelijk door Palestijnse guerrilla's uitgevoerde pogingen in de bezette gebieden of in Israël zelf aanslagen te plegen, te voorkomen. Amman is er nog al tijd voor bevreesd dat Israël met militaire wraakacties zal terug slaan als palestijnse gewapende ac tiviteiten vanaf Jordaanse bodem toenemen. Een incident als dat van gisteren is de laatste jaren niet voorgevallen. Harvard Universiteit. Ze werden gevonden aan de kust van de Baai van Fundy, ten noorden van de kust van de staat Maine. Onder de fossielen zijn 12 sche dels en kaken van Trithelodonten, de reptielen die in de evolutie het dichtst bij zoogdieren staan. Het zijn de eerste overblijfselen van de ze diersoort die in Noord-Amerika zijn gevonden, en vertegenwoordi gen volgens de wetenschapsmen sen de grootste collectie van deze fossielen die op een plaats is ge vonden. Verder werden schedels, tanden, kaken en beenderen aangetroffen van dinosaurussen, oerkrokodil- len, hagedissen, haaien en primi tieve vissen. De fossielen zijn gevonden in een rotsformatie, die onder geolo gen bekend staat als de Newark Supergroep; zij wordt gevormd door een diep breukdal, dat van Nova Scotia naar South Carolina loopt. MADRID - De Portugese commu nistische partij heeft na ampel be raad toch besloten de kandidatuur van de sociaal-democraat Mario Soares te steunen in de aanstaande tweede ronde van de presidents verkiezingen. door Gerrit-Jan Hoek Partijleider Alvaro Cunhal, die vorige week nog verklaard had on der geen beding Soares of Freitas do Amaral als president te willen, maakte gisteren op een persconfe rentie in Lissabon bekend, dat de steun aan Soares slechts „een con- junctureel karakter" zal dragen. Ondanks het felle anti-communis- me van Soares en de felle ruzies tussen de PS en de PCP van de laatste tien jaar, beschouwen de communisten Soares toch als „de minst kwalijke" presidentskandi daat naast de conservatieve hoog leraar Freitas do Amaral. Door de ommezwaai van de Por tugese communisten is de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen weer helemaal open. Want met de steun van van communisten, van de verslagen socialistische kandidaat Salgado Zenha en van de aanhangers van Maria de Lour- des, gezamenlijk goed voor ruim 27 procent, kan Soares (die in de eer ste ronde 25 procent van de stem men behaalde), de ongenaakbaar geachte positie van Freitas do Amaral, (46 procent in de eerste ronde), ernstig in gevaar brengen. Nazi-proces Twee Westduitse artsen staan sinds gisteren in Frankfurt terecht op beschuldiging van medeplich tigheid aan de massamoord op dui zenden gehandicapten gedurende de tweede wereldoorlog. Heinrich Bunke (71) uit Celle en Aquilin Ull rich (71) worden ervan beschul digd meegedaan te hebben aan het naziprogramma 'beëindiging van onwaardig leven' in de jaren 1940 en 1941. Rainbow Warrior Onderhandelingen tussen Frankrijk en Nieuw-Zeeland over de nasleep van de affaire met de Rainbow Warrior zijn in het slop geraakt. Dit heeft de Franse pre mier Fabius gezegd. Frankrijk heeft enkele malen om de vrijla ting gevraagd van twee Franse ge heime agenten, Dominique Priem en Alain Mafard, in ruil voor com pensatie. De premier van Nieuw- Zeeland, David Lange, heeft eer der verklaard dat de twee Fransen niet zullen worden „verkocht". Krantenmagnaat Frankrijk heeft het Europees Parlement verzocht om opheffing van de parlementaire onschend baarheid van de krantenmagnaat Robert Hersant, zo heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie in Parijs meegebracht. De Franse regering wil hem vervol gen wegens schending van de wet ten tegen persconcentratie. Neergestort Alle 21 inzittenden zijn gisteren om het leven gekomen toen het toestel in slecht weer neerstortte bij de plaats Los Mochis in Mexico. Het toestel maakte een binnen landse vlucht in Mexico. VS-minister President Reagan heeft de 67-ja- rige Richard Lyng tot minister van landbouw benoemd. Hij wordt de opvolger van John Block, die drie weken geleden zijn ambt neerleg de. Lyng was gedurende de eerste ambtstermijn van Reagan onder minister van landbouw. Later werkte hij als adviseur. In 1982 on lij inmiddels geheel is hersteld. Zijn benoeming moet nog door de Senaat worden bekrach tigd. Blackbird Een medewerker van de Ameri- kiaanse luchtmacht is vorige week gearresteerd op verdenking van het doorspelen van geheime infor matie naar de Sowjet-Unie. De ge heime informatie zou betrekking hebben op de SR-71, ook wel Blackbird genoemd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7