Steeds Verdeeldheid over plannen voor bouw Barbaraterrein Bouw C&A: 'Eind goed, al goed' Keuze spitst zich toe op twee ontwerpen Irritatie over Mostertcomplex m't'I'i—a Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok DONDERDAG 30 JANUARI 1986 J. ten Hooven bij de bevroren Leidse Hout: "De paden lagen vol i wordt, doen we er iets aan. Dat is ook nu het geval. En u moet maar denken, die bobbels hou den ook de brommers uit het bos weg". Over de kwestie van de tweede tuinman hoeven we ons ook geen zorgen te maken. Per 1 maart zullen in de Leidse Hout zelfs drie mensen de groenvoor ziening bewaken. Positief Patricia Pardon uit de 's Gra- vesandestraat vindt het maar niets, dat gehakketak tegen wo ningbouwvereniging Tuinstad- wijk. Niet dat zo'n vereniging geen fouten kan maken. Natuur lijk wel, zoals iedereen weieens fouten maakt. "Maar laten we er dan eens over praten. Want wat de wijkvereniging Aktief doet, elk gesprek afhouden, daar kom je nooit verder mee". Patricia is lid van de bewoners commissie van de huizen aan de 's Gravensandestraat. "En die bewonerscommissie praat ge woon met de woningbouwver eniging over dingen die niet goed zyn. Je kunt het toch ook een beetje positief zien alle maal". Ze was lid van wykver- eniging Aktief, maar heeft haar lidmaatschap onlangs opgezegd. Want 'Aktief had de bewoners commissie beloofd om samen eens bij de woningbouwvereni ging te gaan praten. Maar uitein delijk zegde de wijkvereniging de afspraak af. "Ik ben persoon lijk erg teleurgesteld in het be stuur van Aktief. men neemt el ke gelegenheid te baat om ie mand aan de schandpaal te bin- tdderkuilen in de gger". «foto Holvast) den. Open, eerlijke kritiek, daar ben ik voorstander van", schrijft zij in een brief aan de wijkvereni ging. Onlangs is de wijkvereniging hier in actie gekomen, omdat de tuintjes voor de flats er erbarme lijk uitzagen. "Daar had de wo ningbouwvereniging al lang iets aan moeten laten doen", was de strekking van de kritiek van 'Ak tief. Inmiddels is er een oplos sing gevonden: in opdracht van de woningbouwvereniging zal een hoveniersbedrijf de tuintjes opknappen langs de ramen te gels aanleggen, zodat de ramen gemakkelijk kunnen worden ge lapt. "Jè en dan moet je één lyn trekken. Er zijn hier ook tuintjes die er mooi uitzien en door de be woners goed worden onderhou den. Maar die worden nu ook door dat bedrijf aangepakt. Daar over is 'Aktief boos. Dat kan ik me wel voorstellen. En ik kan me ook voorstellen dat het sneu is voor de mensen die al die jaren hun ziel en zaligheid m dat tuin tje hebben gestopt Maar als je het voor de één toestaat, moet je de ander ook zyn tuintje laten. En dan wordt het toch nog een troep", vindt Patricia Pardon Een oplossing voor dit pro bleem is niet zo gauw gevonden. Maar volgens Patricia kom je al een heel eind, als je bereid bent de zaak van twee kanten te bekij ken. En dat doet 'Aktief met. naar haar zeggen. "Ik wil 'Aktief beslist niet zwart maken. Maar laten ze de voordeur een stukje open zetten, kritiek okee, maar laat het dan iemand horen" LEIDEN - Het heeft drieëntwintig jaar geduurd, maar gisteren was het dan zover. Aan de Haarlemmerstraat werd het startsein gegeven voor de bouw van een nieuw C&A-flliaal in Leiden. "Eind goed, al goed", zo karakteriseerde wethouder Peters van ruimtelijke ordening gistermiddag de lang durige strijd die is voorafgegaan aan het begin van deze nieuwbouw. Peters was de eer te beurt gevallen om samen met collega wethouder Fase, van economi sche zaken, de officiële eerste paal te slaan voor de nieuwe C&A-vestiging. In werkelijkheid ging het om het slaan van de drieëntwintigste paal die de nieuwbouw moet dragen. En dat getal staat toevalligerwijs synoniem voor drieëntwintig jaar juridische en andere touwtrekkerij rondom de C&A-nieuwbouw. Aanvankelijk had het kledingconcern namelijk haar zinnen gezet op de bouw van een nieuw filiaal aan de Breestraat. Dat kwam nimmer van de grond. "U had eerder moeten doen wat het gemeentebe stuur heeft gezegd", voegde wethouder Peters zijn C&A-gehoor gisteren toe. De gemeente heeft altijd een andere plek dan de Breestraat geschikter gevon den voor de C&A-nieuwbouw, aldus de wethouder die evenwel bekende zich ooit mede-schuldig te hebben gemaakt aan het (nooit uitgevoerde) besluit dat het monumentale 'Hof van Holland' aan de Breestraat ge sloopt mocht worden om de weg voor C&A vrij te maken. Bedrijfsleider Juhger van de Leidse C&A-vestiging stak niet onder stoelen of banken hoe blij hij is dat de bouw van het nieuwe C&A-filiaal eindelijk van de grond komt. Geen wonder, want vijf Leidse filiaalhou ders voor hem hadden al verwacht dat zij de opening van een nieuwe filiaal in de sleutelstad zouden mee maken. Zoals de zaken er nu voor staan zal C&A in maart volgend jaar haar deuren aan de Haarlemmerstraat openen. Wat er met het huidige filiaal aan de Boter markt gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel zouden zich intussen vijf belangstellenden hebben gemeld die het C&A-gebouw willen kopen. Verwacht wordt dat pas over enkele maanden een beslissing daarover zal vallen. De gehelmde wethouders Peters (links) en Fase worden een handje gehol pen bij het slaan van de 23ste paal voor het nieuwe kledingmagazijn Nattigheid (1) Soms is een wens al vervuld, voordat je hem hebt uitgespro ken. Dat gebeurde H. ten Hoo ven uit de Kagerstraat. Niet dat hij nou elke dag op de stoep lag by de gemeentelijke directie groen om te klagen over de mod derige paden in de Leidse Hout, waar hij dagelijks zijn hond uit laat, integendeel. Maar hij had de tuinman van de Leidse Hout een paar keer op de nattigheid gewe zen. "Daar kun je toch niet lopen over die troep. Je zakt tot je en kels in de modder weg", had hij al meermalen gezegd. T^a, de tuinman had het ook wel gezien, maar hij kon er niet veel aan doen. Zijn collega-hove nier was met pensioen en in zijn eentje moest hij nu de hele Leid se Hout toonbaar houden. Voor waar een monnikenwerk. Maar een nieuwe tuinman aannemen ho maar. "Dat zal wel weer door die bezuinigingen komen", had Ten Hooven nog gezegd. Elke dag ergerde hij zich weer aan de modderige paden, maar om nou bij de directie groen aan de bel te trekken, nee daar had Ten Hoo ven geen zin in, "want dat helpt toch niet". Die dagelijkse ergernis was echter ook geen doen. Dan 'de krant' maar gebeld. Een stevig stuk in de krant zou de heren van 'groen' wel met de neus op de fei ten drukken. Een afspraak was snel gemaakt en begin deze week stond 'de krant' met rubberlaar zen aan op de stoep in de Kager straat. "Laten ze nou net bezig zijn om slakken op die gaten te gooi en", zegt Ten Hooven terwyl hij ons binnenlaat. Verzinnen we dat nu zelf, of valt er iets van te leurstelling in zijn stem te be speuren? Niettemin trekken we de stoute schoenen aan en bege ven ons naar de Leidse Hout. Nattigheid (2) Meteen al by de ingang ontwa ren we een vochtig pad. Sterker nog: er staan plassen. "Zie je wel. wat een natte boel. Maar hier bij de ingang is het geloof ik nog openbaar terrein. Misschien valt dat onder de afdeling bestratin gen". Even verderop zijn werklieden duidelijk bezig de modderkuilen met slakken dicht te gooien. De slakken worden er met een machine ingestampt. Dat zit wel snor. Die lopen er niet meer uit. "Maar hier zijn ze nog niet geweest", wijst Ten Hooven op een aantal bevroren plassen. "Zoals hier was het nou op heel veel paden in de Leidse Hout. En ze kunnen die kuilen nu wel met slakken dichtgooien, maar over een paar maanden is het weer net zo erg. Dat zijn toch geen mooie, vlakke paden. Allemaal bobbels en kuilen. Waarom niet overal bi tumen paden gemaakt, zoals er hier al een paar zijn? Dan ben je van alle narigheid af'. Verderop bij de speelweide is sprake van enige afkalving van het grasveld. "Dat grasveld ligt hoger dan de paden en daardoor gaat het hier aan de randen kaal worden", weet Ten Hooven te vertellen. Niettemin is hij blij, dat er voor lopig althans iets aan de nattig heid in de Leidse Hout is gedaan. Kan hij zonder laarzen daar zijn hond uitlaten. "Ja hoor eens, als je de water meter van de laatste tyd bekykt, dan is het niet zo vreemd, die nattigheid in de Leidse Hout. Dan staat er overal wel een plas", zegt de heer H. Kühn van de di rectie groen. Hij legt uit dat er een speciale groep is voor het on derhoud van de Leidse Hout en die houdt een lijstje bij van wat er zoals mis is. "Die mensen ne men dan zelf het initiatief om die kuilen met slakken uit te vullen, zoals dat heet. Maar in een bos, wat de Leidse Hout toch is, ont kom je niet aan een paar plas sen". En als de directie groen nu eens zou besluiten om alle paden van asfalt te voorzien?". "Ja. maar al die kubieke meters asfalt kosten veel geld. En trouwens: vindt u dat leuk, allemaal asfalt in het bos?" Nee, dat vinden we niet zo leuk, maar onze nek bre ken over kuilen en gaten even min. "Nou, als het echt te erg Het plan-Van den Eerenbeemt c.s. op een fotomontage, met links de bouw van de Sandersparkeerqaraqe On deze wijze kunnen er 61 woningen komen p van kunnen 37 woningen worden gebouwd op het Camera/Cunera- terrein voor jongeren en 56 wat rui mere woningen met lift op het Bar baraterrein voor bejaarden (de Stichting Gereformeerde Bouw corporatie voor Bejaarden is bij het plan betrokken). Bouwbedrijf Van der Vorm schat de huren van deze woningen volgens een voorlopige berekening op 507 tot 532 gulden per maand. Het ontwerp telt vier en vijf verdiepingen en laat op de begane grond 800 m2 vrij voor win kels en/of kantoren. De hoek St. Jorissteeg/Levendaal is rond en verder bevat het ontwerp een bin nenterrein van 1400 m2 voor groen en andere voorzieningen, met een tuinmuur er omheen (een 'Berlijn- se tuin' wordt dit in de rapportage van de ambtelijke voorbereidings groep genoemd). De directies volkshuisvesting en stadsvernieuwing noemen als posi tieve aspecten van dit ontwerp het grote aantal woningen, de goede ontsluiting daarvan, de combinatie van jongere en oudere bewoners, het ruime plein (aan de Koenesteeg gelegen). Een nadeel zijn volgens deze ambtenaren de galerijen aan de achterzijde van de woningen, die nodig zijn vanwege de lift. De directie ruimtelijke ordening daarentegen spreekt de vrees uit dat er met dit ontwerp een "mono tone gevelopbouw met grootscha lig karakter langs met name de St. Jorissteeg" zal ontstaan. Verrijking Dit in tegenstelling tot het ont werp van Van den Eerenbeemt c.s. Dit plan bevat 61 woningen, gro tendeels driekamerappartementen Verbouwing vertraagd en veel duurder LEIDEN - D66-raadslid Jan Hoe- kema wil van wethouder Fase (WD) van economische zaken op heldering over de budgetover schrijding bij de renovatie van het Mostertcomplex tot bedrijfsverza melgebouw. Hoekema is tevens 'verbaasd' dat de wethouder de raadsleden niet op de hoogte heeft gebracht van de vertraging van ruim een half jaar die de verbou wing heeft opgelopen. Vorige week, bij de symbolische opening van het Mostertcomplex, werd bekend dat de renovatie waarschijnlijk enkele tonnen meer zal kosten dan de twee miljoen gul den die de gemeenteraad ervoor beschikbaar heeft gesteld. Boven dien bleek dat de klus een zeker een half jaar langer zal vergen dan was gepland, doordat het bij sloop werkzaamheden duidelijk werd dat het gebouw aan de Driessen- straat slechter is dan was gedacht. Hoekema is een beetje geïrri teerd door deze gang van zaken, te meer omdat hij op 15 november van vorig jaar aan PvdA-wethou- der Peters al had gevraagd naar de redenen van de vertraging. In een brief aan Fase schrijft Hoekema nu dat Peters toen zei te geloven dat er geen sprake was van een vertra ging. Nieuwe beheerder dierenasiel LEIDEN - Voor de per 1 januari ontslagen beheerder van het dierenasiel aan de Besjeslaan, Wil Tiele, heeft de stichting Dierentehuis voor Leiden en omgeving een opvolger gevonden. Het is de 37-jarige L.M.C. Gott- schal, die per 1 februari in dienst treedt. Voor zijn komst naar Leiden was Gottschal beheerder van een kattenasiel en dierenpension in het Noord brabantse Deurne. In afwachting van het vertrek van zijn voorganger Tiele uit de dienstwoning op het terrein van het asiel, verblijft Gottschal in een houten noodwoning die de stichting op het terrein heeft neergezet. "Het verbaasde mij enigszins daarna niets meer te horen en uit de krant te vernemen dat het com plex pas tegen 1 oktober zal wor den geopend. Te meer daar er spra ke was van een 'opening' van het eerste bedrijf in het verzamelge bouw vorige week. Ik begrijp dat die opening symbolisch was, maar in elk geval werd een verkeerde in druk naar buiten toe gewekt". "Ernstiger zou nog zijn dat het door de raad beschikbaar gestelde krediet drastisch zou worden over schreden", schrijft Hoekema ver- der."Ik begrijp dat het gaat om 'slechts' een paar ton". Het D66- raadslid wil op korte termijn op heldering over zowel de kostenstij ging als de vertraging in de bouw. Hoekema zegt voorts zijn twijfels te hebben over het feit dat de ge meentelijke directie economische zaken niet op de hoogte was van de vertraging. "Dit lijkt mij buitenge woon onwaarschijnlijk: er functio neert toch een projectgroep of voorbereidingsteam of iets in die geest, waar over deze zaken wordt gesproken?", aldus Hoekema. ADVERTENTIE Ja, misschien hebt u het reeds gehoord of gezien... WIJ ZIJN GROTER GEGROEID... Wij bouwden voor u een "tuintje" erbij, kompleet met vogels en reptielen uit ons land. U waant zich NU werkelijk in INDONESIË... Kom In EXOTISCHE SFEREN. Proef het verschil in SMAAK, SFEER en SERVICE Maak NU kennis met c Gezellig Sfeervol GEZELLIGHEID, GASTVRIJHEID en onze overheerlijke KEUKEN KOM en OVERTUIG UZELF SMULDAG d.w.z. onbeperkt eten van ons* OPEN BUFFET 23.50 p.p. ,aa9 LIVE MUZIEK Iedere dag HEERLIJK ETEN Zullen wezeggenTOT ZIENS Reserveren gewenst (na 17.00 ui DAGELIJKS GEOPEND v. a. 17.00 u. Ook afhalen is mogelijk. Neem uw VRIENDEN mee: EXTRA GROTE TAFELS voor uw GEZELSCHAP (voor grote groepen aparte zaai) LEIDEN - Gemeentelijke afdelingen zijn verdeeld ge raakt over de vraag welk bouwplan er moet worden uitgevoerd voor het braak liggende terrein op de hoek van de Hoge woerd, St. Jo rissteeg, Levendaal en Koe nesteeg. B en W zullen nu na overleg met diverse raadscommissies de knoop moeten doorhakken. Het betreft het gebied waar de Bar- baraschool, de Camera-bioscoop en het Cunera-klooster hebben ge staan. Op deze plaats, nu nog een kale plek in het centrum van de stad, die tijdelijk als parkeerterrein is ingericht, zullen woningen, win kels en/of kantoren worden ge bouwd. De gemeente had er voor architecten een competitie van ge maakt: zij konden bouwplannen indienen die aan bepaalde voor waarden moesten voldoen. Het ge meentebestuur zou vervolgens de keuze doen. Dat leverde drie kant- en-klare plannen op. Over die keuze is de ambtelijke voorbereidingsgroep die B en W van advies moest dienen, het on derling niet eens kunnen worden. Twee gemeentelijke directies die in de werkgroep vertegenwoor digd waren, volkshuisvesting en stadsvernieuwing, kiezen voor het plan van de Rotterdamse architect Henk Klunder en het bouwbedrijf Van der Vorm Bouw uit Papen- drecht. Zy worden in deze keuze gesteund voor de directie grondza ken. De directie ruimtelijke orde ning daarentegen heeft een voor keur voor het plan van de Leidse architecten Van den Eerenbeemt, Van Veen en Barkema. Van de twee 'bouwwethouders' heeft wethouder Tesselaar infor meel laten weten de keuze van de directies volkshuisvesting en stadsvernieuwing te delen. Het standpunt van wethouder Peters is nog niet bekend. Hij wil eerst de mening van de raadscommissies horen en verbaast zich erover dat zijn collega Tesselaar kennelijk al een voorkeur heeft uitgesproken. De buurt, vertegenwoordigd door de Buurtvereniging Hogewoerd e.o., kiest eveneens voor het plan- Klunder. Het derde plan, ingediend door het Voorburgse architectenbureau Reijenga Postma, lijkt geen kans te maken. De voorbereidingsgroep is unaniem van mening dat dit een monotoon ontwerp is en heeft be zwaar tegen de in dit plan opgeno men grootschalige tapijten- en meubelhandel. Jong en. oud Het plan van Klunder bevat 93 woningen, waarvan 84 driekamer- en 9 tweekamerwoningen. Daar- Het plan-Klunder, met rechts de ronde hoek Sint Jonssteeg-Levendaal. Volgens dit ontwerp kunnen woningen worden gebouwd. waarvan de huren door projectont wikkelaar Domus te Epe op 550 tot 600 gulden exclusief servicekosten worden geraamd. Er resteert 2320 m2 voor kantoren en winkels, ver deeld over meer verdiepingen. Het binnenterrein wordt verhard en is in dit plan 1600 m2 groot. Het ont werp bevat een L-vorming com plex met een ronde hoekgevel en is samengesteld uit vier bouwblok ken, met balkons aan de straatzijde die door schuiframen af te sluiten zijn. Opvallend is een kubusvormi ge 'toren' aan de St. Jorissteeg, tus sen twee bouwblokken in. Die verscheidenheid in bouw is voor de directie ruimtelijke orde ning doorslaggevend geweest voor haar aanbeveling. Het plan van Van den Eerenbeemt c.s. zal vol gens deze directie "in zijn totaliteit de meeste toegevoegde waarde voor de stad opleveren", het is een "stedebouwkundig ontwerp met afwisseling en allure, een verrij king van het stadsbeeld". De directies volkshuisvesting en stadsvernieuwing echter tekenen onder meer als bezwaar aan dat dit ontwerp voor een dergelijke plek in het centrum wel erg weinig wo ningen telt en teveel kantoorruim te. waarvan het de vraag is of daar voor gegadigden zijn, gezien de plannen die er ook al voor het Schuttersveld bestaan. De welstandscommissie, het ad viesorgaan dat bouwplannen op hun architectonische en stede- bouwkundige waarde moet beoor delen, heeft alle drie de plannen aanvaardbaar genoemd, al worden er hier en daar wijzigingen aanbe volen. Parkeerruimte De voorkeur van de buurtvereni ging Hogewoerd e.o. voor het plan- Klunder wordt door voorzitter Gijsman verklaard met het gege ven dat dit ontwerp de meeste wo ningen beyat die bovendien van een lift zijn voorzien. Verder prijst de vereniging de kleinschaligheid van het plan en het besloten karak ter van het binnenterrein, waar bo vendien geen auto's mogen staan. Tegelijkertijd wyst de buurtver eniging er echter nogmaals en met nadruk op dat de gemeente haar toezegging - parkeerruimte voor bewoners in de Sandersgarage die aan de 'overkant' in aanbouw is - moet nakomen. Zo niet dan zal er op het binnenterrein toch ruimte voor parkeren moeten worden ge maakt. Wanneer aan de parkeerbe- hoefte niet op bevredigende wijze wordt voldaan, zal de buurtvereni ging bezwaren tegen het bouwplan voor de hoek Hogewoerd-Sint Jo- rissteeg-Levendaal-Koenesteeg in dienen. B en W zullen een keuze uit de plannen moeten doen. Daarover praten zij volgende week donder dag met drie raadscommissies: ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en economische aangele genheden. Het is de bedoeling nog dit jaar met de bouw te beginnen. Voorbijgangers op de Haarlemmerstraat werpen een gaten die een uitzicht bieden op de bouw van het nieuwe C&A-filiaal.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3