'Grote behoefte aan praktisch onderzoek' Sloop Helmondse flats is eerste in lange rij Strenge veiligheidsmaatregelen voor de paus in India Reportage Leiden kandidaat voor politiewetenschappen DONDERDAG 30 JANUARI 1986 PAGINA 17 LEIDEN - Politieweten schap. De gedachte achter de leerstoel is niet nieuw. De overleden Haagse poli- tiecomissaris Peijster lan ceerde in de jaren zeven tig al het idee om deze stu dierichting in te voeren. Alleen, het kwam niet echt van de grond. Nu lijkt het nog slechts een kwestie van tijd. De ver eniging stelt alles in het werk om in het komend academische jaar de mo gelijkheid te openen om politiewetenschappen in Leiden te studeren. Als dat inderdaad lukt, heeft de voorbereiding zo'n twaalf jaar geduurd. Wat aan de lange kant. Maar drs. J.M. de Blaey heeft daar wel een verklaring voor. De eerste groep voorstanders - ver enigd in de Stichting Weten schappelijk Onderwijs Politie - werd gevormd door mensen die bij verschillende hogescholen en universiteiten werkzaam waren. Daar wrikte de schoen. door Jan Westerlaken De Vereniging ter bevordering van de politiewetenschap - een club in oprich ting - heeft eigenlijk maar één grote wens: zo spoedig mogelijk komen tot een leerstoel politiewetenschap. Een leerstoel die bij voorkeur moet zijn ver bonden aan de rijksuniversiteit van Leiden. De groep die het initiatief heeft geno men tot het oprichten van de vereni ging, heeft een comité van aanbeveling aangezocht dat de plannen gestalte moet geven. In dat comité hebben on der andere zitting dr. W. Duisenberg (president van de Nederlandse Bank), mr. J. Glasz (deken van de Nederlandse orde van advocaten) en mr. S. Patijn (commissaris van de koningin in Zuid- Holland). De vereniging zal zich, naast de ijver voor de leerstoel, verder bezighouden met het toekennen van jaarlijkse prij zen voor de beste publikaties op het ter rein van de politie, het oprichten van een tijdschrift voor de politieweten schap en het uitwisselen van ervarin gen met universiteiten in het buiten land (West-Duitsland en Amerika) waar deze wetenschap zich al een plaats heeft verworven. De vraag brandt op de lippen: wan neer worden de eerste colleges ver wacht? En heeft de Leidse universiteit belangstelling voor deze leerstoel? Een gesprek met drs. J.M. de Blaey, woord voerder van de nieuwe club. Drs. De Blaey zegt het zo: "Er was sprake van een onderlinge concurrentie. Elke universiteit had haar inbreng. Wat zag je dus? De een gunde de ander niet, dat hij met de eer zou gaan strij ken. We - de vereniging - zijn nu met één groep, Leiden dus, in zee gegaan. Dan zie je dat er spijkers met koppen kunnen worden ge slagen en dat je wel je doelstel ling hard kunt maken". Die doelstelling moet, wat De Blaey betreft, zo snel mogelijk uit de grond worden gestampt. Hoe eerder, hoe liever, is zijn pa rool. De sterren lijken gunstig te staan. De stand van zaken op dit moment? Er wordt druk overleg gepleegd met prof. dr. M. van de Vall van het Sociologisch Insti tuut van de Leidse universiteit. Hij schrijft het onderwijspro gramma voor deze nieuwe stu dierichting. Zodra de formalitei ten zijn afgerond en de minister zijn goedkeuring heeft gegeven aan de leerstoel, gaat de vereni ging op zoek naar een kandidaat hoogleraar. Beperkt Wat dat betreft is de keuze be perkt, laat De Blaey al doorsche meren. Nederland, zegt hij, her bergt misschien tien weten schappers die voor deze leerstoel in aanmerking kunnen komen. Zij doen al het nodige werk op het terrein van de politie. Hoewel ze niet in het onderwijs werk zaam zijn, moet in deze hoek naar een geschikte kandidaat worden gezocht, verklapt De Blaey. Een serieuze kandidaat heeft men nog niet op het oog. De vereniging doet alleen een voordracht. Het comité van aan beveling heeft - wat de benoe ming betreft - het beslissende woord. Dit bepaalt wie er als hoogleraar aan deze nieuwe sub faculteit gaat doceren., De leden van het comité worden curatoren van de leerstoel. Een profielschets van de kan didaat-hoogleraar? Drs. De Blaey "Laat daar geen misver stand pver bestaan. Hij of zij moet èen wetenschapper zijn. Het instituut voor onderzoek, want daar praten we toch over, valt of staat met de capaciteit van deze man of vrouw. We zoeken, zeg maar, een kanon. Ik denk aan iemand die zijn sporen heeft ver diend in de psychologie of socio logie en - ik kan dat niet genoeg benadrukken - al research voor de politie heeft gedaan". Politiewetenschap. Het wordt geen studierichting die op zich zelf staat. De gedachte van De De Blaey: Wij willen zelf uitmaken waarnaar onderzoek wordt gedaan'. pijn. Is er een reden te noemen waardoor wij zo ver achter liggen op andere landen? De woordvoerder van de ver eniging: "Ik denk dat dit komt, omdat er altijd sprake is geweest van gebrek aan belangstelling voor deze problematiek. Weinig wetenschappers hebben zich met het reilen en zeilen van de politie beziggehouden. Wat krijg je dan? De overheid gaat zelf die onderzoeken doen. Dus wat zie je? Wiens brood men eet, wiens woord men preekt. De universi teit kan haar eigen maatstaven aanleggen. Daar heb ik behoefte aan. Mensen die heel duidelijk een eigen richting kunnen uit gaan. Praktisch alles is nu op het beleid gericht. In het veld ge beurt zo goed als niets". Daarom zal de nieuwe studie niet louter en alleen bestaan uit onderwijs, maar voor een belang rijk deel ook uit het verrichten van onderzoek. Het onderwijs is gericht op het vergroten van de kennis van de politie. Kennis die vooral geschikt is voor mensen die op het kabinet van een com missaris van de koningin willen gaan werken of als een soort rechterhand van een burgemees ter gaan fungeren. Relatie Wat de onderzoeken betreft, denkt De Blaey bijvoorbeeld aan hoe de relatie tussen de politie en de bevolking is of een onderzoek naar de behoeften die bewoners in een bepaalde wijk hebben. Maar ook onderzoeken op het ge bied van de criminaliteit. De Haagse politie bekijkt of er an ders moet worden gebouwd om dit de kop in te drukken. Heling, de rol van de vrouw binnen de politie en slachtofferhulp beho ren ook thuis in het onderzoe krijtje. De Blaey: "We willen dolgraag een instituut oprichten waar al die onderzoeken kunnen worden gedaan. Geld? Ik kijk maar weer in de richting van Amerika. Het bedrijfsleven in de Verenigde Staten stopt veel geld in dit insti tuut. Wellicht kan zoiets ook bij ons. De politie heeft grote be hoefte aan zo'n instituut". De stand van zaken aan de Leidse universiteit. Hoe denkt het Sociologisch Instituut over de uitbreiding van zijn studie pakket met politiewetenschap? Prof. dr. M. van de Vall: "Wij staan positief tegenover het ini tiatief van de vereniging. Het kli maat in de Leidse sociologie is gunstig. Er bestaat een neiging om contact te zoeken met het maatschappelijk beleid. In die sfeer past een leerstoel die staat tussen de zuivere wetenschap en het praktisch beleid. De politie heeft er behoefte aan en de Leid se universiteit steunt dit". Is het Sociologisch Instituut al klaar om in augustus - het nieu we academische jaar - aan de slag te gaan? Blaey is om het toe te voegen s de studie sociologie. Nauw contact Over het waarom de vereniging juist de keuze op de rijksuniver siteit in Leiden heeft laten val len, zegt De Blaey: "Hier komen niet alleen de mensen vandaan, die bergen werk hebben verzet om de studierichting van de grond te krijgen, maar zij hebben ook hele goede contacten met de Haagse politie. Dat is in al die ja ren zo gegroeid. Studenten lopen stage bij ons. Het klikt gewoon lekker. Toen de Stichting Weten schappelijke Opleiding Politie uit elkaar was gevallen, waren het de Leidse wetenschappers die opnieuw het initiatief namen om de opleiding gestalte te ge ven. Zo is de vereniging ont staan. Nu is dus het streven om binnen een jaar de mogelijkheid te hebben om politieweten schappen te kunnen studeren. Of het binnen dat jaar lukt, we ho pen het van harte en we doen er alles aan. Ik ben er in elk geval van overtuigd dat die opleiding er nu komt. Op korte termijn of misschien wat later. Komen doet ze, dat staat als een paal boven water". De kosten die zijn verbonden aan het benoemen van een hoog leraar, daar hoeft niemand zich zorgen over te maken, laat drs. De Blaey nog eens ten overvloe de weten. Het gaat om een hoog leraarschap, dat maar enkele uren in de week vergt. Het salaris bestaat uit een onkostenvergoe ding. "Die kosten neemt de ver eniging voor haar rekening. De draagkracht is toch zodanig, dat dit geld wel is op te brengen". Drs. De Blaey legt er nog eens de nadruk op: "Die studierich ting had er al lang moeten zijn. Kijk nu eens naar het buiten land. De universiteiten in Ameri ka en wat dichterbij huis, in West-Duitsland, kennen de poli tiewetenschap al jaren. Wat dat betreft loopt Nederland ver ach ter. Het geyolg daarvan is dat bij ons ministeries (justitie en bin nenlandse zaken) wetenschappe lijk onderzoek doen. Je praat dan wel over beleidsonderzoek waar wij, de politie, met handen en voeten aan gebonden zijn. Wij willen zélf uitmaken waarnaar onderzoek moet worden ge daan". Veldwerk De achterstand die Nederland op dit terrein heeft op andere lan den. Het doet De Blaey zichtbaar Vroeg Prof. Van de Vall: "Eigenlijk niet. Ik vind augustus wat aan de vroege kant. Wij moeten het zelfs nog aanzwengelen bij de dekaan. Maar ik kan me best voorstellen dat de vereniging nu zo snel mo gelijk wil beginnen. Laten we eerst maar eens gaan zoeken naar een goede kandidaat voor de leerstoel. In eerste instantie in Nederland. Wordt hier niemand gevonden die geschikt is, dan moeten we maar eens in het bui tenland kijken". In hoeverre er nu al interesse bestaat onder de studenten be staat om politiewetenschap te studeren, weet prof. Van de Vall niet. Zijn verwachting? "Ik ge loof dat we de allereerste belang stellenden zullen moeten zoeken in de politiewereld zelf. Mensen die via een avondstudie hun doc toraal willen halen. Eerste- en tweedejaars studenten zie ik hier nog niet aan beginnen. Het aan bod zal zeker de vraag creëren". DEN HAAG - In Helmond is voor gesteld om acht naoorlogse hoog- bouwflats met 384 woningen te slo pen. Niet omdat ze van ellende in elkaar storten, hoewel er bouw technisch ook wel wat mis is, maar omdat de woningen aan de straat stenen niet kwijt zijn te raken. Een leegstand van 45 procent heeft de woningbouwvereniging Volksbe lang aan de rand van de ondergang gebracht. Een op de vijf woningen is al meer dan twee jaar niet ver huurd. Helmond heeft met de sloop een droevige landelijke pri meur. Maar het is beslist niet de enige gemeente met dit probleem. door Runa Hellinga De acht Helmondse flatblokken in de wijk Jagershoven zien eruit als al die fabrieksmatig gebouwde hoogbouwflats uit de jaren zestig: lange galerijen en veel grijs beton. Het z(jn ruime flats, die destijds, toen woonruimte nog schaars was, snel genoeg van de hand gingen. Maar de woonruimte bleef niet schaars, zeker niet in Helmond, dat tot groeikern werd gebombar deerd. Nieuwe wijken met eenge zinswoningen met een tuintje voor en achter schoten als paddestoelen uit de grond. Veel aardiger dan die grijze betonblokken waar kleine kinderen niet eens buiten konden spelen omdat ze niet bij het knopje van de lift konden. Wie het kon betalen, vertrok naar zo'n eengezinswoning, vaak aange spoord door de woningbouwcor poratie, die zelf ijverig huurders zocht voor de nieuwe wijken. De genen die in de hoogbouw achter bleven, waren de sociaal zwakke ren die zich de overstap naar een duurdere woning niet konden per mitteren. Achterbuurt De nieuwe huurders waren men sen die elders niet zo makkelijk plaatsbaar waren. "Mensen wier kaarten slechter in de maatschap pij liggen", aldus directeur Flem minks Smid van Volksbelang: minderheden, uitkeringstrekkers, ex-bajesklanten. De Jagershoven takelde binnen een paar jaar af van een redelijk gegoede wijk naar een achterbuurt waar je alleen maar gaat wonen als je echt niet anders kunt. Nieuwe huurders blijven als re gel kort. De huurachterstand is groot. Sommigen betalen een maand huur en daarna nooit meer. Hele galerijen staan leeg en de flats zijn een dankbaar sloopobject voor de Helmondse jeugd. De leegstand kost de woningbouwvereniging zo'n 63.000 gulden per maand. Daar komen nog eens 3 tot 4.000 gulden reparatiekosten vanwege het vandalisme bij. Voor de huurders die er nog wo nen, wordt de toestand steeds on houdbaarder. De kale huur is zo'n 300 gulden. Niet erg hoog, maar voor bewoners met een minimum inkomen moeilijk op te brengen. Een bijkomend probleem zijn de hoge stookkosten. De nog bewoon de woningen zijn 's winters amper warm te krijgen omdat alle wonin gen rondom leegstaan. Doordat er weinig gestookt wordt, zijn er vochtproblemen. In veel muren zitten scheuren, bouwkundig moet er ook het nodige gebeuren. Maar dat is geen reden om de flats te slo pen, die is puur sociaal. Rijk Een trieste balans, maar niet uniek voor Helmond. Jarenlang heeft de aandacht voor de proble men in de naoorlogse hoogbouw zich gericht op de Bijlmermeer. Dat elders ook betonrot, vandalis me en verpaupering bestond, bleef buiten schot. "Wij zijn een van de genen die voorop lopen, maar er komen nog velen na ons", aldus Flemminks Smid. En dat maakt de zaak alleen maar moeilijker. Het ministerie van volkshuisvesting zit niet te springen om Helmond de helpen de hand te reiken. Men is bevreesd is voor een stroom van aanvragen om hulp voor noodlijdende nieuw- bouwcomplexen en wil daarom dat de corporaties zelf voor de kos ten opdraaien. Flemminks Smid kan zich die huiver van het minis terie wel indenken: "Het gaat om een probleem dat de komende ja ren miljarden gaat kosten". De wo ningbouwvereniging kan de finan ciële gevolgen echter niet zelf dra gen. De problemen bij de Jagers- hoven hebben de financiële reser ve opgegeten. Daarom probeert Volksbelang van rijk, provincie of gemeente toch enige steun te krij gen. De flats staan nog voor 12 mil joen gulden in de boeken en de kosten van de sloop worden op zo'n 3 miljoen gulden geraamd. Sloop betekent een gigantisch ka pitaalverlies. Een grondige op knapbeurt zou waarschijnlijk goedkoper zijn, maar de naam van de Jagershoven is zo beladen, dat niemand nog gelooft dat je daar- huurders trekt. Probleemflats De Delftse hoogleraar Priemus behoort tot degenen die al langer aan de bel trekken over de proble men in de naoorlogse hoogbouw. Er zijn volgens hem tientallen complexen waar soortgelijke pro blemen spelen als in Helmond: "Helmond is een heel mooi alge meen voorbeeld. De leegstandscü- fers daar zijn niet echt uitzonder lijk. Er zijn complexen met veel hogere cijfers. Bijvoorbeeld in Lelystad. Daar staat een flat die ze nu willen veranderen in een bejaar dentehuis. Je ziet overal ijverige pogingen om de zaak te redden. En soms lukt dat ook wel. Maar er in middels al een aantal plaatsen waar over sloop wordt gedacht". "Als je naar het hele woningbe stand kijkt, dan zijn de probleem- flats maar een klein percentage, ongeveer een procent van het tota le corporatiebezit. Maar als daar iets gebeurt, valt het op, omdat het iedere keer om een groot aantal woningen gaat en er grote bedra gen mee gemoeid zijn. Het is een fors kapitaalverlies en voor de be trokken corporaties is dat vaak heel moeilijk te dragen". "Tot nu toe zijn er in Nederland zo'n 1000 na-oorlogse woningen ge sloopt. Ik denk dat dat er in de toe komst heel wat meer zullen wor den. Het is een verschijnsel waar we aan gaan wennen. Trouwens, of je sloopt of voor een andere oplos sing kiest, het kost altijd heel veel geld.". Als de sloop in Helmond door gaat, dan blijft er nog een pro bleem over. De huidige bewoners wonen er omdat ze nergens anders terecht kunnen. Met sloop wordt het dak boven hun hoofd afgebro ken. Dat is een probleem, waar Volksbelangdirecteur Flemminks Smid ook mee zit: "Iedereen heeft recht op een woning. Maar de her huisvesting van de huidige bewo ners is iets dat wij als corporatie niet alleen aankunnen. We zullen moeten overleggen met andere wo- ningbouwvereningen. We hebben met zijn allen de verantwoordelijk heid om hen onder te brengen". Omdat kerkelijke autoriteiten ten minste drie serieuze brieven hebben gekregen waarin met aanslagen op de paus wordt ge dreigd, zijn de veiligheidsmaat regelen voor het aanstaande tien daagse pausbezoek aan India zeer verscherpt. Ook de zogehe ten 'zwarte katten' zullen worden ingezet. Dat is een speciale een heid veiligheidsagenten die in 1984 na de aanslag op Indira Gandhi werd gevormd voor de bescherming van de pr.emier Deze twintig mannen in zwarte gevechtskleding zullen een men selijk schild vormen rónd de" paus. Daarnaast is een heirleger veiligheidsagenten en gewone politie op de been. Ook zullen niet als zodanig herkenbare vei ligheidsmensen zich tussen de menigten mengen. Speciale aandacht gaat uit naar de industriestad Ranchi in het oosten van India waar voor het bezoek van de paus een half mil joen mensen worden verwacht. Maandag kunnen daar moeilijk heden ontstaan omdat een radi cale hindoegroepering betogin gen heeft aangekondigd. De meeste christenen komen waarschijnlijk naar Madras. Daar zullen speciale commando-een heden met de 'zwarte katten' sa menwerken om de paus te be schermen. Hoewel de paus be schikt over uit Italië aangevoer de gepantserde 'papamobiles', zal hij zich soms ook per gewone auto verplaatsen, afgezien nog van zijn tochten per helikopter en vliegtuig: In totaal bezoekt de paus van 1 tot 10 februari elf steden. Zijn reis door India beloopt ongeveer 15.000 kilometer. Oud-katholieken. De oud- katholieke bisschop G. A. van Kleef zal volgende maand zijn kerk vertegenwoordigen bij het Landelijk Pastoraal Overleg van de rooms-katholieke kerkprovin cie in Noordwijkerhout. Thema van deze bijeenkomst (21 tot 23 februari).is: geloofsverdieping in deze tijd, toegespitst op de ere dienst. De Oud-Katholieke Kerk gaat in maart niet mee naar Rome, als daar hervormde, gereformeerde en lutherse vertegenwoordigers met rooms-katholieke topmen sen praten over oecumenische kwesties. Dat gesprek is een ver volg op de oecumenische ont moeting met de paus in mei vo rig jaar. Omdat de uitgangspunten en de geschiedenis van de drie re formatorische kerken anders zijn, wil het oud-katholieke be stuur het bezoek aan Rome lie ver aan deze kerken overlaten. Zelf zal het de contacten met de Rooms-Katholieke Kerk voort zetten op internationaal niveau binnen het verband van de Unie van Utrecht van Oud-Katholieke Kerken en in overleg met de ang licaanse en oosters-orthodoxe kerken. - De oud-katholieke sie 'Permanent diakonaat' (begin 1984 door de bisschoppen inge steld) komt in een rapport tot de conclusie dat het ambt van dia ken als een zelfstandige functie in de Oud-Katholieke Kerk aan wezig dient te zijn en gelijkelijk door vróuwen en mannen kan worden bekleed. Het rapport wordt de komende tijd in de der tig oud-katholieke parochies be sproken. In november staat het op de agenda van de synode. Bij een voorlopig onderzoek bleken twee parochies bezwaren te hebben tegen toelating van vrouwelijke diakens, omdat dit zou kunnen leiden tot priester wijding. Twaalf vonden uitbrei ding van de diakentaak niet no dig; ze blijven graag verschil zien tussen een priester en een dia ken. Zestien parochies wilden die uitbreiding wél (meer taken op sociaal-diakonaal terrein en de bevoegdheid van toediening van het sacrament der ziekenzal ving). IKON. "De Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON) heeft een eigen verantwoordelijkheid om gestalte te geven aan de ker kelijke opdracht in de media". Dat schrijft het dagelijks bestuur van de hervormde synode aan een groep gemeenteleden in Zwolle die vorig jaar in een open brief (1000 exemplaren) onge noegen had geuit over de inhoud van IKON-programma's. De tien ondertekenaars kregen nogal wat bijval uit hervormde ge meenten. Later volgde nog een tweede brief van gelijke strek king. De groep verweet de IKON 'loochening van de Christus der Schriften', te zware accenten op maatschappelijke bewogenheid ten koste van de evangeliever kondiging, een linkse opstelling en terzijdelegging van kritiek, kortom surrogaat voor het evan gelie. Met een eigen nabootsing van het IKON-vignet typeerden de briefschrijvers de omroep als een zinkend schip. Het synodebestuur vindt de taal van de brieven niet noden tot een 'gedachtenwisseling op kerkelijk niveau'. De IKON moet de ruimte hebben om met woord en beeld mensen op het spoor van het evangelie te zetten en hen daarvoor aanspreekbaar te maken. "Gezien zijn opdracht moet de IKON proberen om naast de traditionele geloofstaal ook andere uitdrukkingswijzen te hanteren". Het aanbrengen van een schei ding tussen geloof in de 'Chris tus der Schriften' en maatschap pelijke bewogenheid en van een tegenstelling tussen IKON en de kerken vindt het synodebestuur onjuist. "Juist Christus was met ontferming over wogen. Hij had de hele mens op het oog in de situatie waarin deze zich bevond". "Veel kerkmensen waarderen de programma's". In de eerstvolgende vergade ring van de synode (maart) zal het IKON-beleid op informatieve wijze aan de orde worden ge steld, zo deelt het synodebestuur de Zwolse groep ten slotte mee. Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem R. M. Witteveen Win schoten, te Goes H. van der Heu vel Hoogvliet, te Wildervank (deelwerk) mevrouw A. Meijer Lathum-Giesbeek; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Waddinxveen (deel gemeente Immanuelkerk) H. On- stein Lochem.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17