'Misschien zorg ik wel voor een verrassing' SOT Jan Arnouts met zege van acquit Begrafenisstemniing bij Nederlandse schakers Broertjes Piket echt 'meesterlijk' Debuut Kloppenburg in Top Twaalf 'Nu stoppen met geven dispensatie of ik eis cursusgeld terug' DONDERDAG 30 JANUARI 1986 Europees kampioenschap driebanden MONDORF-LES-BAINS (ANP) - De eerste dag van het biljarttoer- nooi om het Europees kampioen schap driebanden stond in het te ken van de trage partijen. Jan Ar nouts vormde daarop de uitzonde ring. De Nederlandse kampioen won gisteren zijn eerste partij in Mondorf-les-Bains (Luxemburg) met een gemiddelde van 1,282. Zijn tegenstander Avedio Tachnakian en titelverdediger Torbjörn Blom- dahl kwamen ook boven de 1 uit. Maar Blomdahl en de overige Een ton voor wereldtitel. FRANKFORT (DPA/SID) - Wanneer de voetballers van de Bondsrepubliek Duitsland in juni in Mexico wereldkam pioen worden, kunnen zij reke nen op een premie van mini maal 100.000 mark (ruim 112.000 gulden) per persoon. Herman Neuberger, de voorzit ter van de Duitse voetbalbond (DFB) verklaart dat in een in terview, dat deze week in een Westduits geillustreerd blad verschijnt. ndoorrecord Elly van Hulst SINDELFINGEN (ANP) - Elly van Hulst heeft gisteravond in Sin- delfingen haar Nederlands record op de 3000 meter indoor met negen seconden verbeterd. De Friese at lete maakte een tijd van 9 minuten 4,6 seconden. Haar record stond sinds bijna twee jaar (11 februari 1984, Zuidlaren) op 9.13,55. deelnemers tobden heel wat af. De 23-jarige Zweed, vorig jaar in Amersfoort verrassend kampioen geworden, liet zich laat in de avond van de wijs brengen door de lang zame Luxemburger Alphonse Gre- then. Met 50-22 in 44 beurten stelde Blomdahl zich tevreden. Ook de Oostenrijker Johann Scherz, een andere favoriet, had het moeilijk. Hij versloeg de Tsjechoslowaak Zoran Kovac, net als Alphonse Grethen met een laag moyenne het toernooi binnengekomen, in zestig beurten met 50-49. Jan Arnouts ontmoet Scherz vanavond in de tweede ronde van poule C. De Westbrabander moet rekenen op een taaie partij. Niet al leen vanwege het door Scherz ver toonde spel, maar ook op grond van diens erelijst. De 53-jarige Oos tenrijker was immers in 1958 (Can nes) en 1961 (Triest) Europees kampioen en eindigde in de jaren zestig en zeventig vele malen als tweede achter de Belgische mata dor Raymond Ceulemans, die in Mondorf ontbreekt wegens de pe rikelen rond het profcircuit. Ceulemans' vervanger Paul Stroobants was tot middernacht bezig de Fin Virtanen van zich af te schudden. Terwijl iedereen zich opmaakte voor de nacht, had Stroobants 57 beurten nodig om Virtanen te verslaan: 50-32. De Belg ontmoet vandaag de ambi tieuze Italiaan Marco Zanetti, die eerder op de dag de Westduitser Kühl van zich afhield. Voor de voor Zwiterland uitko mende Nederlander Jan Nieder- lander is het toernooi een aardig heidje. Hij weet dat hij niet in aan merking komt voor een ereprijs. Gisteren verloor hij met 37-50 van de Portugees Theriaga. Niederlan- der speelt in de tweede ronde te gen Fonsy Grethen, het neefje van Alphonse. Verlies Van der Wiel, Ree en Van der Sterren WIJK AAN ZEE - Met de Nederlandse schaaktoppers mag het in deze dagen dan niet zo best gaan, voor de Leiderdorpse familie Piket werd het gisteren één grote feestdag. Zowel de 17-jarige Jeroen (foto boven) als zijn 20-jarige broer Marcel behaalde in de grootmeestergroep B van het Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee een meesterresultaat. Marcel Piket, de nationale jeugdkampioen, voldeed voor het eerst aan die norm door remise te spelen tegen de Joegoslavische veteraan Ivkov, die in tijdnood een heel simpel schaakmat over het hoofd zag. Jeroen Piket dwong Blees tot opgeven en kwam daardoor net als zijn broer op zes punten. Hij behaalde daarmee zijn derde meesterresultaat, zodat officiële erkenning tijdens het congres van de FIDE in het najaar in Dubai ongetwijfeld zal vol gen. Bovendien kunnen de broers in Wijk aan Zee ook hun eerste grootmeesterresultaat nog binnenslepen door minimaal twee pun ten uit de resterende drie partijen te scoren. (archieffoto Holvast» WIJK AAN ZEE (ANP) - Iyubomir Ljubojevic maakte gisteren de show in de tiende ronde van het Hoogovenstoernooi. De 35-jarige Joegoslaaf won in schitterende stijl van John van der Wiel en plaatste zich daardoor naast de En gelsman Nigel Short (remise tegen Hort) aan de kop van de ranglijst. Van der Wiel zag zodoende zijn hoop op de eerste prijs grondig be dorven. Met drie ronden te spelen heeft h|j nu een punt achterstand op twee spelers, die hij bovendien al heeft ontmoet. „Ljubo heeft van die dagen, dat hij werkelijk alles kan", moest Van der Wiel na zijn nederlaag spijtig toegeven. De Joegoslaaf opende scherp met het Koningsindische vierpionnenspel. Al op de elfde zet offerde hij een volle toren op al. Het leverde Ljubojevic een riante, ver opgerukte pionnenformatie op en bovendien was de zwarte dame vrijwel buitenspel gezet. „Dit is of een blunder, of een ge niale zet", zei commentator Cor van Wijgerden aanvankelijk. Hij moest al snel de eerste mogelijk heid laten varen. Ljubojevic, die bijzonder weinig tijd verbruikte voor de toch niet geheel risicoloze stelling, gaf Van der Wiel geen en kele kans op ontsnapping. Zoals de analyse achteraf, waarin Ljubo ui teraard weer het hoogste woord had, aantoonde had de Joegoslaaf zelfs keuze genoeg gehad om snel ler te winnen. Wat hij deed was in ieder geval ook goed genoeg om een gooi te kunnen doen naar de prijs van de spectaculairste partij van het toernooi. Begrafenisstemming Na de droefenis van dinsdag rond Jan Timman in Tilburg, heer ste er een dag later ook onder de rook van de Hoogovens een begra fenisstemming bij de Nederlan ders. Ook Hans Ree en Paul van der Sterren moesten hun tegen standers, respectievelijk de Joego slaaf Nikolic en de Rus Tsjernin, feliciteren. Alleen Sosonko speel de een snelle remise met de West duitser Hübner. Van der Sterren is door twee achtereenvolgende verliespartijen toch weer in de onderste helft van de ranglijst beland. De nationale kampioen kwam al vrij snel na de opening tegen Tsjernin gedrukt te staan. Een dubbelpion op de c-lijn was een regelrechte hindernis. Toen Van der Sterren een pion ver speelde zag de in Wijk aan Zee op vallend matte Tsjernin zijn kans schoon eindelijk zijn eerste winst partij binnen te halen. Het duel werd aanvankelijk afgebroken, maar na een half uurtje piekeren zag Van der Sterren van verdere te genstand af. Ook Ree haalde het eind van de tijdcontrole, maar daar was eigen lijk alles mee gezegd. De Amster dammer, vervanger van Timman in de hoofdgroep, is in dit toernooi bijzonder slecht op dreef. Tegen Nikolic ruilde hij de dame tegen een toren en twee stukken. Toen de Joegoslaaf vervolgens een handvol pionnen verorberde werd de situatie voor Ree al snel uit zichtloos. Ook hij gaf na de tijdcon trole op, omdat de zwarte vrijpion nen ongetwijfeld de doorslag zou den geven. Hort ging er tegen Short eens goed voor zitten om te proberen zijn smadelijke nederlaag van dins dag tegen de andere Brit Hodgson uit te wissen. Een lange strand wandeling in de ochtenduren kon de al jaren in Keulen wonende Hort echter niet aan nieuwe inspi ratie helpen. Hij raakte zelfs wat geirriteerd door het moeiteloze te genspel van Short en begon ver vaarlijk te sissen tegen het in zijn ogen te rumoerige publiek. LEIDEN - De klopjacht op de Europese tafeltennistop is in alle hevigheid losgebasten. In de komende dagen kan Mirjam Kloppenburg bewijzen of ze daadwerkelijk bij de pingpong-elite van het continent hoort. Zelf heeft de 20-jarige Lichtenvoordse hoop op goede resultaten bij het Top-12-toernooi in het Zweedse Södertalje, anderen hebben daarover hun twijfels. Het was overigens een geluk bij een ongeluk dat Miijam Kloppen burg aan de beste twaalf tafelten nissters van Europa werd toege voegd. Na haar niet bijster impone rende resultaten van de afgelopen maanden duikelde zij van de 13e naar de 15e plaats op de ranglijst. Daardoor werden de kansen op in vitatie voor de speelster van Odion vrijwel tot nul gereduceerd. Niette min plofte pal na de continenten- strijd Europa-Azië een uitnodiging in de brievenbus. Dat had Klop penburg te danken aan de zwange re Russinnen Popova en Antonjan, terwijl de Zweedse Marie Lindblad zo vriendelijk was uit de interna tionale pingpongscene te treden. „Dat was een aangename verras sing, want ik had eerlijk gezegd niet meer op de Top-12 gerekend", straalt de vreugde over de uitver kiezing nog steeds van haar gezicht af. „Nu kan ik tegen die toppers la ten zien wat ik waard ben". Voor Kloppenburg is het te hopen dat zij zich in Zweden beter presenteert dan in de onlangs afgewerkte inter nationale toernooien. door Rob Onderwater De Open Engelse bijvoorbeeld bracht de havo-scholiere in het af gelopen weekeinde wederom geen geluk, afgaande op haar teleurstel lende uitschakeling in de tweede ronde tegen de Britse 'nobody' Joe Grundy. Eerder had zij in het duel Europa-Azië ook al niet kunnen imponeren, zoals Kloppenburg eind vorig jaar bij de Open Zweed se het thuisfront evenmin een tot de verbeelding sprekende over winning kon melden. Niet thuis „Ze hoort in het gezelschap van de Top-12 eerlijk gezegd niet thuis", oordeelt Gerard Bakker, privé-coach van Bettine Vriese- koop. „Dat ze er toch bij is, is ont zettend leuk voor haar, maar in Zweden zijn niet de twaalf beste vrouwen van Europa aanwezig. Als ik haar was, zou ik die kans met DEN HAAG (GPD) - Excelsior-trainer Rob Jacobs eist dat er na Johan Cruijff niemand meer in aanmerking mag komen voor het ongediplomeerd trainen van clubs in het betaalde voetbal. Mocht de KNVB straks aan meer oud-voetballers dispensatie verlenen, dan wil hij.zijn cursusgeld (10.000 gulden) van de bond terugvor deren. Voor Cruijff wil hij als enige een uitzondering maken ge zien de grote verdiensten voor het Nederlands voetbal van de hui dige technisch directeur vair Ajax. Jacobs: „Het moet absoluut afgelopen zijn met het geven van dispensatie aan trainers met een C- of B-diploma., Er zijn er die na twee jaar moe van het leren zijn en verder te lui om naar Zeist te gaanIk wil het ijs breken voor een aantal collega's en dan denk ik met name man Henk Wullems en Hans Eijkenbroek, die zonder werk zittenDe dispensatie tot het einde van dit seizoen van Frits Sóetekouw als trainer van AZ kan ik nog wel billijken omdat Joop B rand noodgedwongen zijn werk moest neerleggen". De trainer van Excelsior zegt dat hij niet voor niets als lid van de trainersbond VVON contributie betaalt. „De bbnd moet erop toe zien dat nu de grens bereikt is. Wij moeten geen toestanden krijgen zoals ih België, waar iemand met een verkeersdiploma mag trai nen. Hét moet zijn: ja of nee, geen tussenweg. Anders zeg ik mijn lidmaatschap van de VVON op. Bovendien wil ik dan van de KNVB mijn cursusgeld voor het trainersdiploma terug, zo'n 10.000 gulden, en dan breng ik nog niet eens al die uren in rekening dat ik in Zeist moest zijn". beide handen aangrijpen. Stel je voor dat ze bij de eerste zes eindigt, dan is ze vrijwel verzekerd van een volgende uitnodiging". Miijam Kloppenburg is dan ook vast van plan in Zweden toe te slaan. Of de machtsgreep slaagt, is natuurlijk een ander verhaal. De feiten spreken niet in haar voor deel. Van het in Södertalje geïnvi teerde dozijn speelsters zegevierde zij alleen over Marie Hrachova. Toegegeven, dat gebeurde bij het WK in Gothenburg, waar zij met Vriesekoop in de landen wedstrij den excelleerde en een prachtige vierde plaats incasseerde. Nadien boog de prestatiecurve om in neer waartse richting. De niet met veel overwinningen gelardeerde lijst kan de stemming in de Achterhoek evenwel niet bederven. Voordeel „Dat ik voor het eerst meedoe op zo'n groot toernooi, kan juist een voordeel zijn", gelooft Miijam Kloppenburg. „Je kan als debutan te natuurlijk geen verwachtingen koesteren. Ik sta er daarom onbe vangen tegenover. Met die instel ling zou ik wel eens voor een ver rassing kunnen zorgen". Ze refe reert onmiddellijk aan het debuut in '78 van haar Nederlandse rivale Bettine Vriesekoop, die bij haar eerste optreden in de Top-12 ver rassend een tweede plaats bemach tigde. Miijam Kloppenburg kan in Zweden rekenen op de steun van bondscoach Jan Vlieg en vader Kloppenburg. Zoals Bettine Vrie sekoop waarde hecht aan de aan wezigheid van Gerard Bakker, stelt de tafeltennisster prijs op de aanwijzingen van Pa, die de reis naar het koude noorden op eigen kosten meemaakt. „Een coach is ontzettend belangrijk. Die moet mij goed kennen, hij moet aanvoe len wat er tijdens de wedstrijd in mij omgaat. Ik zeg niet dat Jan Vlieg een slechte coach is, maar mijn vader kent mij gewoon beter. We trainen al jaren samen. Daarbij, Jan Vlieg heeft het gewoon te druk met de mannen. Hij kan voor ons niet altijd genoeg tijd vrijmaken". Terugkeer De terugkeer van Gerard Bakker juicht zij dan ook van harte toe. Tij dens de Europa-Cupwedstrijden met Dextro-Hazerswoude heeft zij al met de Leidse coach kennis kun nen maken. „Gerard kent het we reldje als geen ander. Hij is een uit stekende coach, dat heb ik in Ha- Mirjam Kloppenburg: "Nu kan ik laten zien wat ik waard ben". zerswouÖe wel gemerkt. Hij stimu leert maar is ook niet te beroerd om de harde waarheid te zeggen. Dat heb ik nodig". Mirjam Kloppenburg zou daar om ook graag veelvuldiger in het tafeltenniscentrum Hazerswoude willen optreden, met name omdat zij ook bij haar nieuwe club Pel grim Odion goede oefenpartners mist. De resultaten van het eerste jaar bij de mannen zijn wat dat be treft illustratief. De oud-pupil van Wiljo Leermakers sloeg 30 procent bijeen voor haar team, dat zich niet voor de eredivisie kon kwalifïce- Toch heeft ze geleerd van de ne derlagen. „Ik heb ik ieder geval geen spijt van de beslissing om bij de mannen te gaan spelen. Bij de vrouwen won ik mijn potjes sla pend. Dat is nu niet meer het geval. Ik moet alert zijn en dat is goed voor m'n ontwikkeling". Vader Jan zou het nog beter vin den als zij zich vaker in de Rand stad op zou houden. „We kunnen er niet omheen, hier in de Achter hoek zitten we geïsoleerd. Miijam mag daarom van mij direct naar Hazerswoude. Vriesekoop heeft daar een grote vereniging achter zich staan. Daar moet Miijam toch ook van kunnen profiteren, dat gun ik haar van harte. Maar waar moet ze in vredesnaam gaan wo nen? Dat is een groot en tot nu toe onoverkomelijk probleem". Vooralsnog heeft zijn dochter zonder hulp van 'Hazerswoude' een invitatie voor de Top-12 be machtigd. De eerste stap op weg naar de absolute top, het grote doel van Miijam Kloppenburg. „Als je eenmaal bij de eerste tien behoort, zit je voorlopig goed". Morgen kan ze in de eerste partij het visitekaar tje afgeven. De organisatie werpt haar in de Zweedse piste meteen voor de leeuwen. Tegenstandster is de winnares van vorig jaar... Betti ne Vriesekoop. Na vijf uur was Hort eigenlijk nog geen stap verder gekomen. Toch wilde hij in de pauze van twee uur bekijken of er niet een slinkse weg naar zijn eerste winst was. Die was met de beste moge lijkheid niet te vinden en nog voor het begin van de tweede zitting hadden de bijna-naamgenoten el kaar dan ook snel gevonden in een compromis. FA wil sponsor van 16,5 miljoen LONDEN (DPA) - De Engelse voetbalbond (FA) wil de komende drie jaren slechts in zee gaan met een sponsor die ten minste 4,5 mil joen pond (16,5 miljoen gulden) in de pot van de federatie stopt. Na de bekendmaking van de huidige geldschieter dat deze aan het einde van het seizoen stopt, hebben ver scheidene kandidaten zich bij de bond gemeld. De Football Association wil de geldschieter door het aangaan van nieuwe contracten met de omroe pen. verzekeren van veel zendtijd op televisie. Drugsproblemen bij Patriots BOSTON (AFP) - Verscheidene spelers van de New England Pa triots, verliezend finalist bij de strijd om de Super-bowl, zijn ver slaafd aan drugs. Dat verklaarde de trainer van de football-formatie uit Boston, Raymond Berry, in een in terview met het Amerikaanse dag blad The Boston Globe. „W|j ken nen als trainerstaf minstens vyf spelers die met ernstige drugs-pro blemen te kampen hebben. En wat vijf zeven anderen betreft, heb ben we zeer sterke vermoedens dat ze eveneens verslaafd z|jn aan co caine". Berry weigerde namen van de spelers te noemen. „Wij zijn ons al meer dan een jaar bewust van deze onverkwikkelijke en niet te tolere ren situatie. Ik heb lang nagedacht over het feit of ik met deze infor matie in de publiciteit moest tre den. De zaak is echter zo uit de hand gelopen dat ik vond dat de buitenwereld het moest weten". Na de met groot verschil verlo ren finale van de strijd om het Amerikaanse footbaal kampioen schap tegen de Chicago Bears (10- 46), verklaarde de meerderheid van de spelers van de New England Pa triots zich voorstander van een re gelmatige controle op het gebruik van cocaine. Zeven spelers stem den tegen. Het team uit Boston is het eerste in de competitie dat be reid is zich vrijwillig te laten onder zoeken op het gebruik van dope. De vakbond van spelers heeft al tijd heftig stelling genomen tegen zo'n onderzoek, behalve als het zou gebeuren op advies van de clubarts of als een speler eerder problemen heeft gehad. Derde tweekamp LUZERN (AFP/Reuter) - Er komt definitief een revanche-tweekamp tussen de nieuwe wereldkampioen schaken Garri Kasparov en zijn voorganger Anatoli Karpov. Nadat de titelhouder bij herhaling had verklaard niets te voelen voor een derde tweekamp, maakte de voor zitter Florencio Campomanes van de internationale schaakfederatie (FIDE) gisteren in Luzern bekend dat de twee elkaar andermaal zul len ontmoeten. De aanvangsdatum van de tweekamp is nog niet be kend, maar zal waarschijnlijk lig gen tussen 28 juli en 4 augustus. De tweekamp wordt gespeeld in Lon den of Leningrad. LEIDEN - Het is natuurlijk niet te hopen dat zoiets werkelijkheid wordt, maar wat zou er gebeuren als Emill Hagens, de captain en spelverdeler van BS Leiden, zater dag in het uitduel met Werkendam zijn been breekt Zou dat nog wat uitmaken ten aanzien van Leidens' play-off kansen, of maakt dat ook al niets meer uit Dat ga je je on derhand wel afvragen, na de dikke 83-70 overwinning die de ploeg, zonder de weggevallen center Bert Kragtwijk, nu weer op de gevrees de concurrent Den Helder behaal de. Tot echt alles lijkt de smalle formatie van Ruud Harrewijn op dit moment in staat. Dat houdt, sinds gisteravond, dus ook het dollen van een tegen stander in, een formatie van wie dit seizoen als enige eredivisionist nog niet werd gewonnen. Zodat nu on derhand, tegen beter weten in, de mogelijkheden onbegrensd lijken. Het is blijkbaar al zover gekomen met deze bonte verzameling van ei genwijze en ongesponsorde vecht jassen, dat je niet gek meer mag opkijken wanneer het tot zes man uitgedunde ploegje straks gewoon kampioen van Nederland wordt. Net zo makkelijk. Dat zal vanzelfsprekend al te dol zijn, al kwamen de zakrekenma- chientjes na afloop van deze uiter mate fraaie - en helaas opnieuw zeer slecht gefloten - partij als bij toverslag meteen weer tevoor schijn. Van de resterende tien wed strijden de vier partijen tegen de ondersten winnen, luidde de uit komst van het gemeenschappelij ke rekenwerk, en dan kunnen de play-offs Leiden in elk geval niet ontgaan. "Laat dat voorlopig ons uitgangspunt zijn", bleef de tevre den Harrewijn vooral nuchter. Zijn tegenstrever Ton Boot, ui teraard ook nog in de slag voor de finale, zag met lede ogen aan hoe Leiden Den Helder 83-70 (38-30) Scores Leiden - Heijdeman 19 (11), Hagens 17 (8 assists), Kales IS (70%). Van Helfleren 14 (14,6 assists), Emanuels 10 (8 assists), Van Egmond 8 (6). Schotpercentage 54, re bounds 37, balverlies 9. Den Helder - Harris 23, De Waard 17, Schilp 14, Alexander 6, Kamps 3, Van Rootselaar, Grlekspoor, Legrand 2, Van Dijkum en Van Noord 0. Schotpercentage 43, rebounds 34, balverlies 10. Vijf fouten: Harris, Griekspoor, Van Helf- s 650. hij achterop raakte nu ook Weert en Haaksbergen wonnen. "Ze dachten er te gemakkelijk over", was zijn verklaring voor de onver wachte tegenvaller. "Dom, want zoiets kan uitgerekend dit team zich niet veroorloven. Het zijn stuk voor stuk matige ballers. Gezame- lijk sterk hoor, tenminste wanneer ze hun beperkingen kennen. Maar met name Van Noord en Griek- spoor dachten dat ze, zonder Kragtwijk erbij, een gemakkelijke avond zouden hebben." Dat ging dus typisch niet door. Juist z|j, die onder het bord hun extra kilo's en centimeters hadden moeten uitbuiten, lieten het com pleet afweten. Twee punten verza melde het duo in de overigens wei nige minuten die Boot zijn centers toebedeelde. Voor hem betekent het demonstreren van een iets min dere instelling prompt zitten. Met zijn twee Amerikanen en de andere zes kreeg hij Leiden mogelijker wijs na rust (38-30) toch wel letter lijk en figuurlijk kapot. Maar ook dat ging niet door. Want nu Den Helder zijn lengte- overwicht onbenut liet demon streerde Leiden onder aanvoering van de uitblinkende Toon van Helfteren (die het selectiebeleid van de aanwezige bondscoach He- ger opnieuw spelenderwijs aan de kaak stelde) dat de ploeg verdedi gen inmiddels heeft gepromoveerd tot een kunst. Nieuw was, voor de 650 enthousiaste toeschouwers, dat ze de druk nu ook gezessen - met de rookies Van Egmond en Kales incluis - 39 minuten op de ketel konden houden. Om juist in het tweede part, als de vermoeid heid zich normaal gesproken doet gelden, meedogenloos (77-56) toe te slaan. Maar ja, wat is onderhand normaal? AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13