PORT 'De druk wordt steeds groter' ■a DT Geldkwestie drijft Theuns en Quick Boys uiteen Belgische justitie wil Rensenbrink en Happel verhoren Regio-jeugd in prijzen Gemser: 'Gat tussen Vergeer en rest was voorspelbaar' Rake klappen.. WERKENDAM (GPD) - Bas ketbal-international Martin de Vries van Haaksbergen liep za terdagavond rake klappen op. Toen hij na de 73-77 zege van zijn ploeg op Werkendam de kleedkamer op wilde zoeken, werd hij belaad door een aantal Werkendamse 'fans', die ook de arbiters Van Renen en Peters de grazen namen. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Abe Lenstra voetbalstadion HEERENVEEN (ANP) - Het voetbalstadion van eerste-divi- sieclub Heerenveen zal worden vernoemd naar de vorig jaar overleden Abe Lenstra. Met deze daad wil de gemeente de waarde van de oud-international voor de stad en het voetbal in het alge meen benadrukken. ADVERTENTIE ZEGMAAR TEGEN 'I KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions Lrt?TOK^m«^S^Ë?G~2rK£RH[lÖ' WK tweekamp schaken wellicht in de zomer LUZERN (EFE) - De Interna tionale Schaak Federatie (FI DE) beslist woensdag over de definitieve datum voor de start van de reeks revanchepartijen om het wereldkampioenschap tussen de onttroonde Rus Ana toli Karpov en zijn landgenoot Gari Kasparov, de titelhouder. Dat blijkt uit het zaterdag in Luzern door de FIDE verstrek te communiqué. De schaakfe deratie denkt de komende da gen succesvol te kunnen onder handelen met Karpov en Kas parov. Het duo heeft de uitno diging van FIDE-voorzitter Campomanes naar Luzern te komen aanvaard. Ook voorzit ter Sevastjanov van de schaak bond uit de Sowjet-Unie zal in de Zwitserse stad aanwezig zijn. De bond van Sevastjanov verzocht de FIDE zaterdag offi cieel de tweekamp tussen Kar pov en Kasparov (die 10 februa ri had moeten beginnen) in juli of augustus te houden, meldde Tass uit Moskou. Volgens het Sowjet-persbureau hebben Karpov en Kasparov inmiddels ook overeenstemming bereikt over de 'superfinale', de partij enreeks tussen de winnaar van het kandidatentoernooi en de verliezer van de revanche- match. Die superfinale zou in februari volgend jaar kunnen beginnen. De winnaar daarvan zou, aldus Tass, in juli of augus tus 1987 tegen de regerend we reldkampioen kunnen spelen. Volgens Tass willen beide Sowjets graag tegen elkaar in Leningrad spelen, maar ze slui ten Londen niet bij voorbaat uit. Een eventuele andere stad dient wel voor 1 april te worden genoemd. Gevaar voor Vergeer komt uit Sowjet Unie OSLO (GPD) - Zenuwachtig zoog Hein Vergeer aan een flesje drinken, terwijl hij op de binnenbaan de klok en Tomas Gustafson scherp in het oog hield. Zou het dan toch nog mis kunnen gaan? „Je weet nooit waartoe Gustafson in staat is. KATWIJK - Een centenkwestie drijft Quick Boys en Rob Theuns aan het eind van het seizoen uit een. Omdat de partijen het zake lijk niet eens konden worden over verlenging van het contract, komt aan het samenwerkings verband tussen de trainer en de zaterdageersterklasser al na één seizoen een einde. Zowel het bestuur van Quick Boys als de Barendrechtse oe- fenmeester toonde zich uiterma te teleurgesteld over de onver wachte ontwikkelingen. Het zag er immers naar uit dat de partij en ook de komende voetbaljaar gang met elkaar in zee zouden gaan., „Maar financieel konden we niet aan de eis van Theuns voldoen", verwoordde voorzitter Arie Guyt zaterdag. Als blijk van tevredenheid hadden we Theuns een salarisverhoging in het voor uitzicht gesteld. Want de waarde ring voor hem is bijzonder groot, laat datduidelijk zijn. Helaas hebben we op het financiële vlak eikaars wegen niet kunnen vin den". Tot grote teleurstelling van Theuns, die zich in deze zaak te rughoudend opstelt. „Ik respec teer de mening van het bestuur", verklaarde de 38-jarige oefen- meester desgevraagd, „ik denk dat het voor beide partijen een vervelende kwestie is. Het is vre selijk jammer dat we niet tot een akkoord zijn gekomen. In de kor te tijd dat ik op Nieuw-Zuid heb gewerkt, is er tussen de spelers en mij een vriendschappelijke band ontstaan. Het klikt gewoon, ook met het bestuur zat ik op één lijn". De eisen van Rob Theuns wa ren het college van de Katwijkse club evenwel te gepeperd. „In de salarissen van trainers zit al jaren een logische opbouw", verduide lijkte praeses Guyt de afwijzing van de gevraagde loonsverho ging. „Natuurlijk, we hebben de bedragen in de loop der jaren aangepast. We waren in dit geval bereid om ver te gaan omdat we met Theuns verder wilden. Het zag er aanvankelijk goed uit, zo bleek uit de gesprekken met hem. Helaas gaapte er tussen Quick Boys en Theuns een on overbrugbare kloof. Met tegen zin moesten we hem daarom me dedelen dat er geen contractver lenging inzat". Op het technische vlak waren de betrokkenen het in een eerder stadium eens geworden. Met 'jeugdhoofd' Henk Krauwel had Rob Theuns het 'plaatje' rond ge maakt. „De structuur bij Quick Boys is gewoon goed. Ik heb een uitstekende relatie met de jeugd trainers. En dat is pure noodzaak voor de doorstroming van junio ren naar senioren. Bij veel ver enigingen is dat een probleem. Daarom wordt het zogenaamde schaduwelftal weer in ere her steld. Daarin komen jongens te spelen die worden klaarge stoomd voor het eerste. Dat zoge naamde elftal onder 21 jaar gaat straks oefenwedstrijdjes spe len". Tegen de achtergrond van de vriendschappelijke banden met het jeugdafdeling, die onder Martin van Vianen slecht waren, is het aanstaande vertrek van Theuns vreemd. „Dat kan zijn, maar ik wil er niet te lang bij stil staan. Wat dat betreft ben ik een nuchtere jongen. Beide partijen moeten verder. Ik heb nu de vrij heid om me te oriënteren. Ik heb een doel voor ogen. Ik wil zover mogelijk komen. Rob Theuns, leraar op een middelbare technische school, lonkt naar een carrière in het be taalde voetbal. Daarom hoopt hij te worden toegelaten tot de cur sus coach betaald voetbal, die komend seizoen van start gaat. „Ik weet niet of ik voor de KNVB aan de eisen voldoe. Je weet het met die jongens nooit zeker". Zijn ervaring als profvoetbal ler by Feyenoord en AZ'67 is een voordeel, terwijl hij vooralsnog kan bogen op een geslaagd op treden als trainer bij Quick Boys. „Ik hoop dat de spelers zich niets van het randgebeuren aantrek ken. Zij moeten nu de verant woordelijkheid nemen en zater dag gewoon van IJsselmeervo- gels winnen. Ik hoop dat deze kwestie geen negatieve invloed heeft, want ik wil het seizoen in goede harmonie afmaken". Het bestuur van de zaterda geersteklasser heeft inmiddels de sollicitatieprocedure voor een nieuwe oefenmeester opgezet. Anders dan buur Rijnsburgse Boys benadert Quick Boys geen trainers, maar laat ze vrij om naar de vacature 'te lonken'. Een tijd rovende bezigheid, die vooral be stuurslid Jaap Sip verafschuwt. „Maar ja, dat moet dan maar, want we betalen geen salarissen zoals bij Rijnsburgse Boys". Rob Theuns: Vreselijk jam mer". (archieffoto Holvast) men. Dat was al voor Oslo afge sproken. Coach Boris Vasilkovski wil Jermolin, die in zijn onervaren heid een fout maakte (op de 500 meter gediskwalificeerd) en de 19- jarige Goeljajev (vijfde) laten val len. Vasilkovski: „Goeljajev ont wikkelt zich voor het volgend jaar. Hij is een van de weinige echte top- allrounders in de Sowjet-Unie. Naast hem hebben we Bozjev en Sjasjerin. Dan heb je het wel ge had". Mozin wordt dus niet in dit rijtje genoemd. Hij behoort tot de vele specialisten die door de Sowjet- aanpak groepsgewijs naar voren treden. „Wij richten ons op het olympische programma en prepa reren schaatsers voor elke afstand. De Olympische Spelen hebben on ze voorkeur", legt Vasilkovski uit. „We moeten echt zoeken naar goe de allrounders. Sjasjerin is in mijn ogen de beste, tenminste op het Daarom was ik zo nerveus toen hij toen hij het vorig jaar als debutant vertrok", bekende Vergeer nader- de lakens uitdeelde. Zowel op het hand. EK als WK hoefde hij op de tien Henk Gemser sloeg eveneens de angst om het hart. „14.29,30 moest Gustafson halen, een getal dat ik van m'n leven niet vergeet. Het lag binnen zijn mogelijkheden, want hij begon erg hard". Na een rondje of acht nam bij Vergeer en Gemser de spanning af. De Zweed had te hoog gegrepen. Geruststellend sloeg Vergeer een arm om de middel van zijn trainer, die nog steeds de stopwatch bestu deerde. Maar Vergeers tweede Eu ropese titel was binnen en hij red de daarmee voor Gemser het toer- Als eerste Nederlander werd hij in Bislet tot kampioen van Europa gekroond, maar nimmer was het rond de magische ijsvloer zo naar geestig stil. Bij de Noren heeft de schaatssport voorlopig afgedaan bij gebrek aan eigen successen. Daarentegen voelt Vergeer een steeds hardere wind waaien vaTiuit oostelijke richting. De gaaf schaat sende spierbundels uit de Sowjet- Unie brachten hem, bijgestaan door Gustafson, wel aan het wan kelen, maar hem omver blazen luk te nog niet. Grotere druk Vergeer had het zwaarder dan kilometer niet tot de bodem te gaan, de ritvolgorde van gisteren dwong hem daar wel toe. „Aan dit weekeinde heeft hij voor zijn ont wikkeling meer gehad dan aan het hele vorige seizoen", vond Gemser. „Hij moest geestelijk veel meer in casseren en was gedwongen om aan te vallen". En Vergeer zelf: „Kampioen blijven is zwaarder dan het worden. Iedereen let nu op je, de druk wordt steeds groter". Tussen de beide toernooidagen in verwoordde Gemser dat op zijn wijze: „Hein neemt een grote men tale verplichting mee op zijn baga gerek en moet daarmee leren om gaan". BRUSSEL (GPD) - De Belgische justitie heeft eind vorige week een opsporingsbevel uitgevaardigd te gen oud-voetballer Rob Rensen brink en Ernst Happel, nu trainer van HSV Hamburg. De justitie wil hen verhoren in verband met hun rol in het zwart-geldschandaal bin nen het Belgische betaalde voet bal, dat al bijna vier jaar de gemoe deren bezig houdt. Het zwart-geldschandaal werd ontdekt in 1982 en toonde aan dat tal van clubs, zoals Anderlecht, Beerschot, Antwerp, AA Gent, Se- raing, RWDM, maar ook de Ko ninklijke Belgische Voetbalbond, spelers zwart hadden betaald. Door dat onderzoek kwam ook de omkopingsaffaire rond de wed strijd Standard Luik-Waterschei naar boven, die Standard in dat jaar de Belgische voetbaltitel ople verde. Standard werd later zwaar gestraft en gedegradeerd. Diverse spelers (zoals Eric Gerets en Simon Tahamata) werden voor lange tijd geschorst. De by het schandaal betrokken Belgische spelers konden makke lijk worden gestraft, maar dat was moeilijker voor de buitenlanders die in die tijd bij een van de ge noemde clubs speelden. Zij, vooral Denen, IJslanders en enkele Ne derlanders, kregen allen een brief van onderzoeksrechter Guy Belle mans, maar lang niet allemaal ver schenen zij voor hem om een ver klaring af te leggen. Onder hen Happel en Rensen brink, welke laatste voor Ander lecht speelde. Anderen, zoals Arie Haan (toen speler, nu trainer van Anderlecht) en Juan Lozano, wer den wel voorgeleid toen zij in Bel gië terugkeerden. Zij zijn niet ge straft. Tegen Rensenbrink, Happel en enkele anderen is nu een voor geleidingsbevel uitgevaardigd. Het bevel geldt ook voor alle spe lers die ooit in België een contract hebben gekregen via de bemidde ling van oud-voetballer Jef Jurion. Oud-Anderlecht-vedette en oud-in ternational Jurion (nu 48) zou veel vuldig voetballers zwart hebben betaald. Jurion, die spelers- en hui zenmakelaar is, zou het ook bij zijn huizenhandel niet zo nauw met de belastingwet hebben genomen. Hij werd enkele jaren geleden voor korte tijd opgesloten, maar is nu weer op vrije voeten. Zijn naam wordt echter ook genoemd in het zwart-geldschandaal binnen de Antwerpse diamantwereld, dat vo rige week aan het licht kwam. Dat lukte zaterdag onvoldoende. De winnende 500-metertijd was een ideale uitgangspositie, maar prompt verkoos Vergeer een de fensieve houding. De vijf kilome ter kwam daardoor niet uit de verf. „Ik begon te behoudend", gaf hij later toe. „Maar het gebrek aan wedstrijdritme brak me ook op". Gealarmeerd vanaf de kant zette Vergeer plotseling de sokken er in en kwam zichzelf in de slotronden weer tegen. Die onregelmatige race stemde zijn meegereisde fans noch Gemser helemaal gerust. Enerverend Een schitterende 1500 meter plaatste Vergeer weer hoog in het zadel, waarna toch weer met enige twijfel de stellingen voor de tien ki lometer werden betrokken. Met de onbekende Sowjet-stayer Ale- xandr Mozin voor zich en Gustaf son, gekoppeld aan de Noor Karl stad in een later paar, resulteerde de loting in een enerverend scena rio. De stijlvolle Mozin haalde met een vorstelijk uit. Terwijl Vergeer aan het inrijden was riep Gemser hem om de twee passages een snel ler schema toe, want zo hard ging Mozin rond. Vergeer wist dat hij voor het eerst in zijn carrière bin nen het kwartier moest finishen. Anders zou Mozin hem van de troon stoten en bovendien ver scheen Gustafson nog in het strijd perk. Aan Mozin kon Vergeer niet tip pen, al liep het verschil pas in de slotronden wat hoger op. Zijn 14.52,87 hield nog geen geruststel ling in, want Gustafson weigerde bij voorbaat de handdoek te gooi en. De Zweed: „Op 14.28 ben ik vertrokken, maar dat bleek onhaal baar voor me. Na vijf ronden ben ik overschakeld op een schema om Mozin te passeren. Ook dat lukte niet, maar met de derde plaats ben ik ook tevreden. In oktober hield ik er nog rekening mee dat ik hele maal geen EK of WK zou rijden. Maar dit is een mooie kick voor het WK". nog zwaarder Er is voor Vergeer dan nog zwaarder weer uit het Oosten op komst. Oleg Bozjev, de wereld kampioen van 1984 en Igor Mal- kov (goud en zilver op de tien en vijf kilometer in Sarajevo) worden dan in de Sowjet-ploeg opgeno- HEERENVEEN - Bij de nationale schaatskampioenschappen voor de jeugd in Heerenveen behaalden drie regionale schaatstalenten het afgelo pen weekeinde de titel. Jolanda Grimbergen uit Rijnsburg (17-18 jaar), Monique Velzenboer uit Oud Ade (15-16 jaar) en Wendy van de Poel uit Roelofarendsveen (13-14 jaar) beheersten de strijd bij de meisjes. Pascal Vergeer uit Warmond en Marcel Bliek uit Lisse reden zich naar een zilve ren en bronzen plak bij de jongens (13-14 jaar). Brons was er ook voor Lia van Schie uit Stompwijk. De titel bij oudste jongens ging naar Gerard Kemkers uit Eelde. Hy zette op de 5000 meter een tijd neer van 7.09,80. De "dekselse" Hein Vergeer deed het weer en vierde zijn titel samen met een Nederlandse boerenblaaskapel. Zo werd het toch nog gezellig op het EK, dat een financiële flop werd, door de komst van slechts 4500 kijkers. (foto ANP) mooie ijs van Inzeil. Hy zou daar Vergeer kunnen verslaan". Mozin, 24 jaar en afkomstig uit Gorki, werd in de EK-ploeg geko zen dankzij zijn lange afstanden. „In Moskou reed Mozin 39,7", meldt de coach. „Misschien komt hij daarom toch nog eens in ons rij tje top-allrounders". Voor alle dui delijkheid, Vasilkovski spreekt over de nummer twee van het EK, die zowel de vijf als tien kilometer won. „Maar in plaats van Mozin hadden we net zo goed Berezin kunnen opstellen". Het allroundschaatsen staat in de Sowjet-Unie op het tweede plan en daarmee mag Vergeer zich ge lukkig prijzen. In de aanloop naar het EK kozen de Sowjets letterlijk voor een route die verre van opti maal was. Om vanuit Davos de Noorse hoofdstad te bereiken, reis de de groep via Zurich, Moskou en Helsinki. Uitsluitend omdat ze ver plicht zijn met de staatsmaatschap- pij Aeroflot te vliegen. Blikken vol Zo springen de Sowjets met hun beste schaatsers om. „Maar ze heb ben er ook blikken vol van", con stateert Hein Vergeer. Heel anders drukt Vasilkovski zich uit om aan te geven uit welk een arsenaal kan worden geput: „We kennen bij ons de titel meester in de sport. De twintigste plaats van de Europese ranglijst is de maatstaf. Vierhon derd van onze schaatsers voldoen aan die norm". OSLO (GPD) - Nadat hij zijn voor raad complimenten aan het adres van Europees kampioen Hein Ver geer had opgesoupeerd, kon coach Henk Gemser er bij het opmaken van de EK-balans niet omheen, dat zijn ploeg ten opzichte van vorig seizoen steken heeft laten vallen. De drie andere ornaje rijders kon den het internationaal vereiste ni veau maar moeizaam konden vol gen in Oslo. Schalij en Kramer werden resp. 11e en 12e, terwijl de butant Egbert Post de laatste 16 niet haalde. „Maar", stelde Gemser, „ik had dit wel verwacht. Ten opzichte van 1985 hebben we al bij aanvang van het seizoen moeten inleveren. Hil- bert van der Duim stopte er mee en Emiel Hopman werd ziek. Daar naast heeft Schalij lange tijd ge kwakkeld met een blessure. Ons trainingsprogramma liep boven dien niet naar wens door slecht weer in eigen land en in Davos. Bij al die problemen werden we vorig weekeinde ook nog eens gecon fronteerd met de verkoudheid van Yep Kramer en een Schalij, die er ook niet okselfris bij liep. Kortom, het was voorspelbaar, dat er tussen Vergeer en de rest een gat zou val len". Gemser was na de 5 kilometer van zaterdag erg bang, dat naast Egbert Post ook Frits Schalij zich niet zou kwalificeren voor de 10 ki lometer. "Gelukkig heeft hij ge daan wat hij als 1500 meter specia list moest doen door zich op de schaatsmijl by de beste acht van het klassement te rijden. Daarna heb ik Schalij evenals Kramer niet voluit laten gaan op de 10 kilome ter. Volgende week hebben ze weer een Nederlands kampioen schap waar ze zich in de WK-ploeg moeten rijden. Ze hadden er geen donder aan om zich kapot te rij den". Frits Schalij noteerde in Oslo de slechtste klassering in de zes EK- edities, waar hij in zijn carrière aan meedeed. De Weespenaar werd eerder driemaal 5e, eenmaal 3e, en behaalde vorig jaar een zilveren plak achter Vergeer. „Als iemand me voor het seizoen had gezegd, dat ik 11e zou worden, dan had ik dat als een tegenvaller beschouwd. Maar ik moet nu, na alles wat ik heb meegemaakt, toch maar con tent zijn". Yep Kramer die er na zijn hernia operatie voor het eerst weer bij op een groot internationaal evene ment, liet zich in dezelfde bewoor dingen uit, maar Egbert Post had er gistermiddag duidelijk de pé in. De Drent had fcich ten doel gesteld om de laatste zestien te bereiken, maar dat ging mis op de 5 kilome ter. Net als op alle andere afstan den en klassementen eindigde hy op de 17e plaats. Post kon het niet goed verkroppen dat Gemser hem voor de 5000 meter in de laatste groep had ingedeeld. „Ik heb me als derde rijder gekwalificeerd voor dit Europese kampioenschap en op grond daarvan vond ik, dat ik in de eerste groep had moeten starten. Het is niet terecht, dat Gemser mij naar achteren heeft. ge zet. Ik kwam daar pas tijdens de loting achter". Gemser was kort en krachtig over de voorkeursbehan deling voor - de als vierde aange wezen - Yep Kramer. „Ik heb als coach het recht en de ruimte om een beslissing te nemen. Ik heb voor Kramer gekozen op grond van diens internationale ervaring".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9