Verzet Oeganda wint de strijd Gaddafi achtervolgt VS 'Thatcher moet opstappen' Levenslang voor racistische moord in Frankrijk Legerleider Okello vlucht Weer hoge KGB-spion overgelopen naar de VS Zuid-Jemen handhaaft vriendschap met Moskou MAANDAG 27 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 NAIROBI (AP) - Het Oegandese Nationale Verzetsleger (NRA) heeft gisteren de hoofd stad Kampala veroverd en de regerende militaire raad aan de kant gezet. Commandant Yoweri Museveni beloofde zo snel mogelijk een breed samengestelde regering te vor men. WASHINGTON - Een hoge KGB- officier is in het voorjaar van 1985 met een helikopter uit Oost-Duits- land ontsnapt en naar het westen overgelopen. Hij bevindt zich nu met een nieuwe identiteit op een geheime plaats in de Verenigde Staten, nadat hij eerst op een Ame rikaanse militaire basis in de Bondsrepubliek was ondervraagd. door Henk Kolb Zegslieden van de New York Ti mes verklaren dat deze overloper belangrijker gegevens verschaft dan de ook ontsnapte, maar onder veel ruchtbaarheid naar de Sowjet- Unie teruggevluchte Vitaly S. Joertsjenko. De CIA wil geen commentaar ge ven op deze nieuwste episode in de spionage-oorlog tussen Oost en West. Het overlopen van de KGB- functionaris zou geheim zijn ge- houden in verband met de toen aanstaande topconferentie tussen Reagan en de Russische leider Gorbatsjov. Verondersteld wordt dat het nieuws nu uitlekt om het vanwege de Joertsjenko-affaire zeer ge schokte prestige van de CIA te her stellen. In het Congres zijn al voor stellen gedaan om overgelopen spionnen voortaan aan de FBI toe te vertrouwen, nadat de buiten landse inlichtingendienst CIA Joertsjenko op merkwaardig onbe nullige wijze had laten ontkomen. De eerste berichten over de jong ste vangst van de CIA maken niet duidelijk welke rang de overgelo pen officier bij de KGB had en wel ke verantwoordelijkheden hij be kleedde. Wel suggereert men dat hij belangrijke gegevens zou kun nen verschaffen over de organisa tie en het beheer van de KGB. Hij zou vele reizen naar Oostbloklan den hebben gemaakt, maar zou niet over specifieke gegevens be schikken die zouden kunnen lei den tot het oprollen van Sowjet- spionage in de VS. Na de affaire Joertsjenko staan de Congrescommissies die toezicht houden op de inlichtingendien sten, uiterst terughoudend tegen over de successen' die de CIA aan draagt. Joertsjenko, zo zegt men, kan een dubbelagent zijn geweest, die met informatie van betrekke lijk weinig waarde naar de VS werd gezonden om daar het werk van de CIA in de war te sturen. Al tijdens het parlementaire op roer over de ontsnapping van Joertsjenko (die vervolgens tijdens een persconferentie op de Russi- sche ambassade in Washington de CIA ervan beschuldigde hem in Rome te hebben gekidnapt, ver doofd en tegen zijn wil te hebben vastgehouden) was er van een tweede hooggeplaatste overloper sprake. De democratische ondervoorzit ter van de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten, Patrick Leahy, eiste toen een onderzoek naar de behandeling van Joertsjen ko en van een andere anoniem ge bleven uitgeweken agent. Blijk baar is dat de KGB-functionans. over wiens ontsnapping in de ko mende editie van het weekblad US News and World Report verdere bijzonderheden zouden worden onthuld. Tijdens een toespraak voor de Oe gandese radio ontvouwde hij gis termiddag zijn plannen. Het was de eerste keer sinds vrijdag dat de zender, die in Nairobi werd ont vangen, in de lucht was. Volgens berichten zouden dui zenden vroegere regeringssoldaten rovend en verkrachtend op de vlucht zijn geslagen richting Soe dan en Kenia. Een groep vluchte lingen in Nairobi meldde grove ge welddaden. Museveni had gisteren een ont moeting met de vertegenwoordi ger van de Europese Gemeen schap, de Amerikaanse en Britse ambassadeurs. De vier hadden ge praat over de evacutie van mensen die Kampala wilden verlaten en herstel van elektriciteit, water en Museveni: rotzooi. telefoonverbindingen in de hoofd stad. Een groep vluchtelingen, mede werkers van het Wereldvoedsel programma van de VN en van de Lutherse Wereldfederatie, zei dat een vliegtuig hen had opgepikt na dat hen de weg werd verperd door een dol geworden troep gedeser teerde soldaten. Zij zeiden dat sommige soldaten door soldaten van andere stammen werden ver moord. Museveni heeft in zijn radiouit zending opgeroepen tot kalmte. Museveni, een voormalige minister van defensie, begon in 1981 een jungle-oorlog tegen president Mil ton Obote. Toen Obote juli vorig jaar werd afgezet door Okello, en een militaire raad het land ging re geren, weigerde het NRA deel te nemen aan deze regering. De NRA-leider zei dat hij bereid was om te praten met andere ver zetsgroepen die zitting hadden ge nomen in de militaire raad na de val van Obote. Ook deed hij een op roep aan de regeringstroepen hun wapens neer te leggen. Geen van de soldaten die zich overgaf zou iets te vrezen hebben, maar zij die zich bleven verzetten zouden ach tervolgd worden. Volgens het Internationale Insti tuut voor Strategische Studies heeft het Oegandese leger 18.000 manschappen. Museveni zegt dat zijn leger uit 9.000 mensen bestaat. Volgens ingewijden zouden de NRA-soldaten beter getraind en veel gedisciplineerder zijn dan de reguliere troepen. Sommige diplomaten en NRA- functionarissen in Nairobi zeiden dat duizenden soldaten onder lei ding van generaal Tito Okello zich hergroeperen in de stad Jirya, 80 kilometer ten oosten van Kampala. In Jinja ligt ook de dam bij de Owen watervallen, waar alle water krachtelektriciteit voor Oeganda en grote delen van Kenia, waaron der Nairobi, wordt opgewekt. Andere bronnen zeiden echter dat de troepen slechts door Jinja trokken en dat er geen tekenen wa ren van een reorganisatie. De hoofdstad viel na een week van hevige gevechten die begon nen in de omliggende gebieden en eindigden in straatgevechten. Sinds Oeganda onafhankelijk werd in 1962 zijn er drie staatsgre pen gepleegd. De vroegere presi dent Milton Obote werd twee keer afgezet en de dictator Idi Amin een keer. 'Oeganda is een grote rotzooi ge worden door incompetente en poli tieke failliete leiders', zei Museve ni. 'Hun grootste belang was steeds sectarisme, corruptie en onderda nigheid voor buitenlandse belan gen'. Hij zei dat nu Oeganda bevrijd was 'het volk de kans heeft om eens zelf naar de skeletten van de slachtoffers van die regimes te kij ken. LONDEN - Bijna de helft van de Britten vindt dat premier Thatcher moet opstappen wegens haar aan deel in de Westland-affaire. Dat door Henk Dam blijkt uit een enquête in de zon dagskrant The Observer. Vredesakkoord Punjab wankelt NEW DELHI (Rtr.) - Het vredesak koord dat de Indiase premier Rajiv Gandhi deze zomer uitwerkte voor de onrustige deelstaat Punjab is za terdag op losse schroeven komen te staan. Een regeringscommissie slaagde er niet een oplossing te vinden voor een territoriaal geschil tussen Punjab en de deelstaat Haryana. Het geschil betreft de bepaling in het vredesakkoord dat de door de twee deelstaten gedeelde hoofd stad Chandigarh geheel in handen zal komen van Punjab. De over gang van de stad was vastgesteld voor zondag, maar werd zaterdag te elfder ure uitgesteld. Het besluit over Chandigarh vormde het sleu telelement in het vredesakkoord, dat premier Gandhi vorig jaar sloot met de een party van gematigde Sikhs. Buitenland kort De peiling, die werd gehouden op de dag dat minister Brittan (handel en industrie) zijn ontslag indiende, wijst uit dat 43 procent van de ondervraagden vindt dat de premier haar functie moet neerleg gen, tegen 48 procent die vindt dat ze kan aanblijven. Driekwart van de geënquêteer den vindt dat mevrouw Thatcher het in de Westland-affaire niet goed heeft gedaan. Ook bij me vrouw Thatcher's eigen Conserva tieven bestaat veel kritiek: 56 pro cent vindt dat ze de affaire slecht heeft behandeld. Maar aan de andere kant vindt slechts 12 procent van de Tories dat zij dient op te stappen. Dat heeft te maken met de eigenschap die in de Britse politiek traditio neel aan de Conservatieven wordt toegeschreven: in tijden van nood scharen zij zich om hun leider. Het is die eigenschap die de pre mier vrywel zeker ook vandaag te stade zal komen als zij in het La gerhuis opnieuw een verklaring over de Westland-affaire zal afleg gen. Een eventuele motie van wan trouwen van de Labourpartij zal ongetwijfeld door vrijwel geen en kele Tory worden gesteund en dus worden weggestemd. Aan de andere kant hebben, al dus gisteren de betrouwbare zon dagskrant The Observer, vooraan staande Conservatieven hun pre mier gewaarschuwd dat zij van daag schoon schip moet maken, en met de volledige waarheid over haar aandeel in de Westland-zaal dient te komen. Premier Thatcher heeft inmid dels in het weekeinde een opvolger voor de afgetreden minister Brit tan aangewezen. Het gaat om de 50-jarige Paul Channon, die staats secretaris (en dus tweede man) was op het ministerie van handel en in dustrie. MISURATA/ATHENE (AP/UPI) - De Libische leider Moammar Gad dafi heeft gisteren op zijn met ra ketten uitgeruste jacht de kustwa teren geinspecteerd, op aanwezig heid van de Amerikaanse Zesde Vloot. Gehuld in een groen-blauwe ski-uitrusting en getooid met een admiraalspet voer de Libische lei der vijfhonderd kilometer uit de kust richting Benghazi om de Amerikanen te overtuigen van de Libische aanwezigheid. Eerder had Gaddafi gezegd dat hij een nieuwe confrontatie met de Verenigde Staten aan wilde gaan over het recht dat het Noordafri- kaanse land doet gelden om de Zesde Vloot uit de Libische wate ren te houden. De Westerse mo gendheden wijzen de Libische aan spraken op een deel van de Golf van Sidra van de hand. Gaddafi liet weten dat alle lege reenheden in staat van paraatheid zijn gebracht in antwoord op de Amerikaanse manoeuvres. Tijdens de derde dag van de Amerikaanse oefeningen zijn geen incidenten gemeld. Het officiële Libische persbureau JANA blijft de oefeningen veroordelen als een 'provocatieve imperialistische daad van agressie.' In een interview met een links Atheens weekblad dat gisteren verscheen liet Gaddafi weten dat Libië bereid is om Amerikaanse bases in Europa aan te vallen als de Paul Channon: opvolger, (foto ap> ADEN (Rtr.) - Zuid-Jemen, waar de machtsstrijd ten einde is en de rust weergekeerd, heeft gisteren beloofd de vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie te behouden. De Zuidjemenitische premier Haider Abubaker al-Attas, die drie dagen geleden als tijdelijk vervanger werd aangesteld voor de verdreven president Ali Nasser Mohammed, heeft dit verklaard tegenover de Russische ambassadeur in Aden, Vladislav Zjoe- kov. Volgens radio-Aden heeft Attas met Zjoekov gesproken over het stabi liseren van de situatie in Zuid-Jemen. De steun van de Sowjet-Unie is van belang voor de ontwikkeling van Zuid-Jemen, zo hield Attas de ambassa-" deur voor. Attas keerde zondag vanuit Moskou, waar hij de resultaten van de interne strijd in zijn land heeft afgewacht, terug in Aden. Ook wil Zuid-Jemen de banden met andere Arabische landen verbete ren. De Zuidjemenitische minister van buitenlandse zaken, Abdul-Aziz al-Dali, had een ontmoeting met de ambassadeur van Koeweit, waarin hij dit voornemen kenbaar maakte. Het is nog steeds niet duidelijk waar Nasser Mohammed zich bevindt. Volgens sommige berichten verblijft hij in Abayan, ongeveer 160 kilome ter ten oosten van Aden. In diplomatieke kring in Noord-Jemen werd vernomen dat hij bezig is met het mobiliseren van stamleden om te pro beren de hoofdstad terug te veroveren. In Aden wordt drie dagen van rouw in acht genomen. Uitgebrande tanks en andere voertuigen worden van straat gehaald. Overheidskanto ren, banken en scholen bleven echter gesloten. MADRID - Filips, prins van Astu- rië, de troonopvolger in Spanje, wordt donderdag 18 jaar en daar mee volwassen. Bij die gelegenheid heeft de Spaanse regering hem vrij dag op voordracht van koning Juan Carlos I de Orde van Karei de Derde toegekend. Het is op de orde van het Gulden Vlies ('Toisón de Oro') na, de hoogste Spaanse on derscheiding. (foto ANP) VS militaire actie onderneemt te gen zijn land. Gaddafi zei waardering te heben voor het Griekse besluit de Ameri kaanse bases te gelegener tijd te sluiten. Als "alle Europeanen" dat voorbeeld volgen, zei hij, zou de Amerikaanse militaire aanwezig heid in het gebied van de Middel landse Zee - "die een grote bedrei ging voor ons vormt" - uitsterven. Hij sloot niet uit dat de recente aanslagen op de luchthavens van Wenen en Rome werden gepleegd door Palestijnen. Wellicht waren hun ouders en kinderen door de Is raëliërs gedood en namen zij wraak, "wat een persoonlijke zaak is". (foto JANA) Weizman sprak met Moebarak JERUZALEM (AFP) - De Israëli sche minister zonder portefeuille Ezer Weizman heeft gisteren in Cairo onverwacht een ontmoeting gehad met de Egyptische presi dent Hosni Moebarak. Volgens de Israëlische radio heeft Weizman bij Moebarak gepleit voor een spoedi ge top tussen de Egyptische presi dent en de Israëlische premier Shi mon Peres. Vorig jaar nog moest Weizman onder druk van de Israë lische Likoed-partij van zo'n ont moeting afzien. „Alleen een toponmoeting tus sen deze twee mannen kan een ein de maken aan de verslechtering van de betrekkingen tussen de twee landen, die zich de afgelopen weken heeft voorgedaan", zo haal de de radio kringen rond de Israëli sche regering aan. Weizman be sprak verder het conflict over Ta- ba, het kleine stukje grond aan de Rode Zee dat door beide landen wordt opgeeist. Ook Israêls visie op een eventuele internationale conferentie over het Midden-Oos ten kwam ter sprake. Derde deel van Sowjet-regering nu vervangen MOSKOU (Rtr.) - De Sovjet-minis ter van binnenlandse zaken Vitali Fedortsjoek (67) is dit weekeinde ontslagen en vervangen door Alek- sandr Vlasov (54). Fedortsjoek heeft een nieuwe post gekregen, maar welke dat is blijft duister. Een derde van de 60 man tellende regering is nu vervangen. Fedortsjoek was van mei tot de cember 1982 hoofd van de KGB, de Russische geheime dienst. In de cember werd hij door voormalig partijleider Joeri Andropov be noemd tot minister van binnen landse zaken als opvolger van Ni- kolsy Sjtsjelokov, die werd ontsla gen wegens een corruptie-affaire. Andropov, van wie Fedortsjoek een naaste medewerker was, wilde dat hü het ministerie van binnen landse zaken zou zuiveren en de discipline herstellen. Gesuggereerd is dat Fedortsjoek is afgetreden om zich voor te berei den op zijn benoeming als nieuwe partijleider van de Oekraïne, de tweede republiek van de Sowjet- Unie. Aangenomen wordt dat de huidige partijleider van de Oekraï ne, Politburolid Vladimir Sjtsjer- bitski, tegen de tijd dat het party - congres eind februari wordt ge houden met pensioen zal gaan. Sjtsjerbitski had tot aan Breqnevs dood in 1982 nauwe banden met de voormalige partijleider. Fedorts joek werd in de Oekraïne geboren en was 12 jaar lang hoofd van de KGB in die republiek alvorens in Moskou te worden benoemd. Murdoch De Britse grafische bonden heb ben gisteren de eerste slag tegen krantenuitgever Rupert Murdoch in wat de meest bittere krantenoor log in Engeland sinds de oorlog be loofd te worden, verloren. Murdoch, uitgever van de lande lijke dagbladen The Times en The Sun, en de zondagskranten The Sunday Times en News of the World, slaagde er het afgelopen weekeinde in, ondanks de vrijdag begonnen staking van zijn 6000 grafici, zijn twee zondagskranten gedrukt te krijgen. Olie Iran De Iraanse regering heeft beslo ten de olieproduktie in het land te halveren, om een bijdrage te leve ren aan het stabiliseren van de olie- markt die is getroffen door sterke prijsdalingen. Het officiële persbureau IRNA meldde dat premier Hussein Musa- vi had verklaard dat Iran tot nader order alleen lange termijncontrac ten zal naleven. Haiti De Haitiaanse president Jean- Claude Duvalier heeft de politieke politie in zijn land ontbonden en belangrijke wijzigingen doorge voerd in het leger. Dat is van offi ciële zijde in Port-au-Prince mee gedeeld. De veranderingen komen op het moment dat president Duvalier de ernstigste politieke crisis door maakt, sinds hij in 1971 aan de macht is. PARIJS - Een racistische moord in de trein van Bordeaux naar Ven- timiglia is zaterdag bestraft met le venslang voor twee van de daders en veertien jaar voor de derde. De drie jongens waren onder begelei ding op weg geweest om zich aan te melden bij het vreemdelingenle gioen. Het gezicht van de Algerijn Habib Grimzi beviel één van de aanstaande legionnairs niet. door Rudolph Bakker De Algerijn had zijn coupé verla ten om een mes te zoeken waarmee hij zijn worst kon snijden. Het eind van een bijna magische ontwikke ling van gebeurtenissen was dat de Algerijn tenslotte uit de voortijlen de trein werd geworpen, nadat hij eerst uitvoerig met messen was be werkt. Het Franse publiek is er va gelijk van doordrongen dat de moord op de Algerijn niet alleen het werk van de drie legionnairs in spé is geweest. Tweeënnegentig passagiers in de wagon waar "het gebeurde keken de andere kant uit, om er vooral maar niets mee te maken te hebben. Habib Grimzi was op vakantie in Frankrijk. Hij had zijn ouders ge schreven dat alles goed ging en dat de Fransen aardige mensen waren. Op 14 november 1983 had hij een plaatsje gevonden in trein 343, die om 22.27 uur van Bordeaux naar Ventimiglia vertrok. Met zijn walk man op had hij zich genesteld in het tweede compartiment van wa gon nr. 113. Kort voor de trein vertrekt komt de conducteur aan boord. Hij heet Perez en blijkt later de enige getui ge van het drama die de moed heeft voor de balie getuigenissen af te leggen. Hij had zichzelf dan ook niets te verwijten. Integendeel, de pers dicht hem nu terecht de hel denrol in dit bloedige drama toe. Als Perez zijn ronde begint vindt hij in coupé twee de jongen met de walkman, in de coupé's vijf en zes een roerig stel, bestaande uit drie aspirant-iegionnairs en een ser geant, die hen begeleidt naar het aanmeldingscentrum in Aubagne. De sergeant heet Logel. Hij deed tijdens de loop van de gebeurtenis sen of hij sliep, maakte zich later uit de voeten en is in Frankrijk voorlopig niet te vinden. Het hoofd van het drietal is de Spanjaard An- selmo Elviro Vidal, in 1957 in Ma drid geboren. Zijn vader was direc teur van de Spaanse burgerlucht vaart. Vidal moet van zijn vader bij de parachutisten, loopt daar weg en vervalt van kwaad tot erger. Na een paar jaar gevangenis raakt hy bevriend met de later doodgescho ten derde man van de Baskenbe- weging ETA, voelt zich bedreigd en besluit te vluchten naar het Franse vreemdelingenlegioen. Ellende Marc Beani is de tweede van het driemanschap. Hij werd in 1963 ge boren in Bordeaux uit een Frans gezin dat Algerije had verlaten bij de onafhankelijkheid. Van de drie beschikt Marc over de minste ver standelijke vermogens. Hij trouwt en voorziet in zijn onderhoud door het vervalsen van chèques. Omdat een leven van twaalf ambachten en dertien ongelukken geen perspec tieven biedt, meldt Mare zich bij het vreemdelingenlegioen aan. Xavier Blondel is van 1959. Zijn ouders hebben een winkel in huis- houdeyke artikelen. Xavier wil niet in de winkel. Bovendien is hij zwaar ziek. Desondanks komen er een huwelijk en een kind, maar als Xavier met een hartaanval in een ziekenhuis wordt opgenomen vindt hij bij thuiskomst vrouw en kind gevlogen. Hij denkt zijn ellen de te kunnen vergeten door in het vreemdelingenlegioen te gaan. En zo komt het dat Anselmo, Mare en Xavier, aangevoerd door sergeant Joseph Logel op die 14e november 1983 in trein nummer 343 van Bordeaux naar Venti miglia in wagon 113 een plaatsje vinden in de coupé's vijf en zes, om zich te gaan aanmelden in het op vangcentrum van het vreemdelin genlegioen in Aubagne. Ze zijn be laden met wijn, worst en whiskey en van plan er een onvergetelijke reis van te maken. Op zijn eerste ronde door wagon nummer 113 vraagt conducteur Pe rez het drietal het wat rustiger aan te doen. Bij een tweede ronde, de trein is dan ter hoogte van Agen, ziet Perez dat de jeugdige Algerijn met de walkman nu op het achter balkon op de grond zit en huilt. Hij vertelt een geweldige oplazer te hebben gehad, maar hij wil niet zeggen van wie. Conducteur Perez neemt Grimzi mee naar wagon 14. waar de verschrikte reiziger wei gert om weer in een coupé te gaan. Hij blijft liever op het achterbalkon van wagon 14 staan. De conduc teur die het gevaar ziet, draait de verbindingsdeuren tussen de wa gons 14 en 113 achter zich op slot, als hij poolshoogte gaat nemen bij het drietal oproerkraaiers. Opdonder Vidal bekent tegenover conduc teur Perez dat hy de Algerijn een opdonder gegeven heeft met de verklaring: „Ik houd niet van ara bieren. Iedere keer als ik er een zie geef ik hem het liefst een rot- schop". Perez vertrekt opnieuw, de sergeant op het hart bindend het stelletje onder de duim te houden Perez heeft inmiddels Habib Grim zi, voorlopig in veiligheid op het achterbalkon van wagon nummer 14, beloofd by de stop in Montau- ban over te brengen naar een ander gedeelte van de trein. Nauwelijks heeft de conducteur zijn hielen gelicht of het drietal Vi- dal-Beani-Blondel rent in galop door de gangen op zoek naar de on gelukkige Grimzi. Ze stuiten op de dichte deur tussen de wagons 113 en 14, maar vertellen een andere conducteur die van niets weet dat ze op zoek zijn naar een vriend. De conducteur maakt de tussendeur open. In wagon nummer 14 bevinden zich 92 passagiers. Ze horen wilde kreten en zien in aanvalshouding een jongen met een mes door de gang snellen. De reizigers kijken even op van hun krant en lezen verder. Zegt een leraar wiskunde: „Laten we ons er niet mee be moeien. Ze moeten hun vuile was zelf maar doen". Als conducteur Vincent Perez in wagon nr 14 te rugkeert zit alles er onder het bloed. Van zijn beschermeling is geen spoor meer te vinden. Perez holt terug naar wagon 113 en vindt de drie heren er weer in beschon ken toestand op hun plaats. De ser geant doet of hij in eön diepe en verkwikkende slaap is weggezakt. Het met messteken bewerkte lyk van Habib Grimzi wordt na uitge breide speurtochten de volgende dag langs de rails gevonden. Uit de verklaringen van het drietal bleek later dat Xavier Blondel het portier had opengehouden en dat Vidal en Beani de jongen hadden gedood en hem naar buiten gewerkt. Blondel kreeg veertien jaar ge vangenisstraf. De beide anderen le venslang. Vidal bekende volmon dig schuld, hij vroeg vergiffenis en tegelijkertijd levenslang. Hij ver telde zijn joods-zijn te hebben te ruggevonden en hebreeuws te stu deren. De ouders van Habib waren uit Algerije overgekomen. De fo to's van hun waardige, gesloten ge zichten verdienen een prijs voor de uitbeelding van leed en gelaten heid. Pas tijdens de uitspraak stortte de moeder in. De advocaten van het drietal lie ten niet na er op te wijzen dat der gelijke beestachtigheden niet zo maar uit de lucht vallen. Ze noem den de openlijk-antiracistische propaganda van nationaal-frontlei- der Le Pen, maar ook de onder gronds bij een bepaald soort van het Franse publiek smeulende ach terdocht tegen de 'gastarbeiders', van welke categorie de jongen met de walkman overigens geen deel uitmaakte Aangenomen mag worden dat in het vreemdelingenlegioen ook niet dagelijks tot vrede onder de volke ren wordt opgeroepen. En tenslot te is er de brave burgery, die - zo als de wiskundeleraar zei - er van uit gaat dat iedereen zyn eigen vui le was maar moet opknappen Niet alleen in trein nummer 343 van Bordeaux naar Ventimiglia wor den zulke geluiden gehoord. Wie in de Paryse metro wordt aangeval len moet in de meeste gevallen zijn vuile was ook maar zelf opknap pen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7