Over heldere be en troebe astingadviezen e adviesprijzen. 'Democratie moet drammende minderheden de mond snoeren' Twee van Breda en de rechtsstaat Haal de folders op het postkantoor. Interview Pro Demo laat 'zwijgende meerderheid' spreken 'Voorstelling van zaken is nogal eenzijdig' Opinie Huting blijft voorzitter synode Mr. J. Haeck algemeen secretaris Herv. Kerk MAANDAG 27 JANUARI 1986 VORDEN - De zwijgende meerderheid zwijgt niet langer. De grote massa die zich vrachtwagenblokka des, poststakingen en brandweeracties moet laten weggevallen heeft in de stichting Pro Demo een in stantie gevonden die voortaan een krachtige stem laat horen tegen minderheden die met gedrag en doordraverij zouden proberen de meerderheid op de knieën te krijgen. Democratische spelregels zijn er om gespeeld te worden, zo liet Pro Demo vrijdag nog eens weten in een via de dagbladen verspreide 'oproep' aan de poli tieke partijen. Pro Demo is er om valsspelers aan de kaak te stellen en eventueel aan het kruis te nagelen. Initiatiefnemer en spreekbuis van de pas opgerichte stichting is Sorbo-directeur Jac. H. de Jong, die mo menteel ook aan de weg timmert met een carna valsschlager. "Als niemand iets zegt raakt het onei genlijk gebruik van de democratie ingeburgerd". De Jong, ooit Kamerlid voor de inmiddels ter ziele gegane Ne derlandse Middenstands Partij, maakt zich zorgen over het ver vagen van normen dat volgens hem een steeds grotere vlucht neemt en op den duur door Joke Revelman "Een creatieve i zenlijke bedreiging vormt voor het functioneren van de demo cratie. Tijdens de vrachtwagen- blokkades op verkeersknoop punten en bij grensovergangen mondde zijn verontrusting uit in een advertentie, waarin hij de po litici opriep een eind te maken aan het oneigenlijk gebruik van het stakingsrecht waarvan de burgers de dupe werden. Die advertentie kreeg een staartje. Niet alleen ontving de Vordense fabrieksdirecteur „een overweldigende" stroom positie ve reacties die de stoot heeft ge geven tot oprichting van de stichting Pro Demo, ook besloot De Jong een eigen onderzoek in te stellen naar de toestand in het wegtransport. Tien enquêtrices werden op pad gestuurd om ruim 400 chauffeurs te intervie wen. Afgelopen vrijdag publi ceerde Pro Demo in een tweede advetentie de resultaten: twee derde vindt de blokkades on geoorloofd. Van de FNV-leden wijst 45 procent dergelijke blok kades resoluut af. Drammerij Voor De Jong bewijst zijn en quête eens te meer dat het punt bereikt is dat de meerderheid niet langer met zich moet laten sollen en dat het tijd wordt om de democratische spelregels weer eens duidelijk vast te stel len. De Jong zit niet om voor beelden verlegen wanneer het gaat om in zijn ogen "doordrave rij", "drammerij" of "indoctrina tie" van minderheden. De poststaking hoort volgens hem in die categorie thuis. Even als het onder schuim zetten van Amsterdamse stadhuis ("daar komt een stuk anarchie uit voort"). De verkeersleiders hebben een loopje genomen met democratische regels en ook de Maagdenhuisbezetters in Am sterdam zich de verontwaardi ging van de stichting Pro Demo op de hals hebben gehaald. De Jong: "Men heeft zich te houden aan de democratische besluitvor ming hoewel het voor die stu denten vreselijk is dat ze worden beperkt in hun studietoelage". Een volgend doelwit voor de stichting Pro Demo zijn de om roepverenigingen. De stichting kan zich niet aan de indruk ont trekken dat vanuit het Hilver- sumse reclame wordt gemaakt voor bepaalde politieke partijen. De Jong, die niet geheel onbe kend is met de materie omdat hij een tijdje in de journalistiek heeft gezeten, gaat nog veel ver der. Hij spreekt van indoctrina tie, politieke propaganda en "een soort derde kolonne". De beschuldigende vinger gaat vooral in de richting van de Vara. De uitzending van Achter het Nieuws over het zakelijke reilen en zeilen van de gebroeders Lub bers was een regelrechte aanval op de premier meent De Jong, die eraan toevoegt dat gisteren de Rode Draad op de Vara-radio was en van zulk "eenzijdig ge kwetter de hele dag gaat een ze kere indoctrinatie uit". - Begeeft Pro Demo zich niet op glad ijs met het vellen van oorde len over maatschappelijke situa ties? Men kan z'n gelijk toch ook halen bij rechters. En wat voor normen hanteert Pro Demo ei genlijk voor wat zij oneigenlijk gebruik van democratische spel regels noemt?. De Jong, zeer beslist: "Rech ters zijn er om de wet uit te voe ren. Zij kunnen onmogelijk po litieagente zijn in het maat schappelijke verkeer. Pro Demo legt in eerste instantie situaties bloot. We laten het aan de demo cratie over hoe dat beoordeeld wordt". Toch is de stichting in bepaalde gevallen niet van plan het bij het blootleggen te laten. Schijnheiligheid Pro Demo zal niet schromen om de strijd aan te gaan, maar dan wel met creatieve en artistie ke strijdwapens. Eén van die ac ties is het opnemen van twee car navalsplaten waarvan de tekst geschreven is door Jaques van Gelre, de norp de plume van Jac. de Jong. Op de ene plaat wordt op een snaakse manier en op de muziek van een kruispolka de draak gestoken met de besluit vorming over de kruisraketten. De Jong hierover: "Een crea tieve manier om de Nederlandse schijnheiligheid aan de kaak te stellen. Wij hebben hier een cal- vinistisch-socialisme of een so- cialistisch-calvinisme dat zelfs in staat is de kerk in tweeën te splij ten". De tweede carnavalsplaat- volgens De Jong zullen er nog meer zwarte schijven volgen van de stichting Pro Demo - heeft als titel 'Kiest mije in mije' een per siflage op de komende verkiezin gen. Of de carnavalsschlagers van de stichting op de Vara-radio te horen zullen zijn? De Jong ver-' wacht van niet. "Maar", zo voegt hij er strijdbaar aan toe, "dat wordt dan mijn volgende ge vecht". Woordvoerder Bert Duym van de Vervoers- bonden van de FNV zet grote vraagtekens bij de enquête die de kersverse stichting Pro De mo gehouden heeft onder 400 vrachtwagen chauffeurs. Daaruit zou blijken dat bijna de helft van de FNV-leden tegen het blokkeren van wegen en grensovergangen als actiemid del is. Dat staat volgens Duym in schril con trast met de ervaringen van de vervoersbon- den die zeer te spreken zijn over de deelname van het aantal leden aan de blokkades. Ook na afloop is door de leden geen kritiek gele verd. Duym veronderstelt dat de enquêteurs wellicht ook zogenaamde eigen rijders in hun onderzoek hebben betrokken. Dat zijn chauffeurs die niet in loondienst zijn en er alle belang bij hebben zoveel mogelijk kilo meters te maken. Deze categorie kan de uit slag wellicht hebben beinvloed oppert Duym die eveneens twijfels heeft over het sociolo- gisch gehalte van de enquête. "Het is maar net hoe je de vragen stelt", aldus de vak bondsman. Dat wegblokkades een oneigenlijk gebruik van het stakingsrecht zijn en daarmee ge weld wordt gedaan aan democratische spel regels zoals de stichting Pro Demo zegt, wil er bij Duym niet in. Hij werpt tegen dat in het wegtransport de mogelijkheden om actie te voeren, een recht dat iedereen heeft in de vrije wereld, beperkt zijn gezien de aard van de branche. Bovendien gaan acties in de dienstverlenende sector altijd ten koste van de dienstverlening. Duym wijst er verder op dat er eerdere blokkade-acties zijn gevoerd tegen overbodi ge douaneformaliteiten en het rijtijdenbe sluit. Deze acties die volgens de FNV-woord- voerder veel meer schade hebben opgeleverd dan de laatste actie, waren op poten gezet door de werkgevers. Duym: "Het merkwaardige is dat je dan nooit iemand hoort zeggen dat de democratie in gevaar is. Sterker nog, de minister van bin nenlandse zaken heeft overwogen om per he likopter warme dekens te vervoeren naar de chauffeurs die actie voerden bij de grens van Oostenrijk. Het klinkt heel mooi als je je be roept op democratische beginselen maar doe het dan niet selectief'. ADVERTENTIE Wist u dat er een telefoonnummer bestaat, dat u gratis kunt bellen als u vragen heeft over het belastingbiljet? Weet u waar u écht op moet letten als u iets koopt? Informatie over praktische zaken als deze krijgt u op uw postkantoor. Daar kunt u voortaan niet alleen terecht voor bijvoorbeeld postzegels, geldzaken en pakjes, maar ook voor handige tips en interessant nieuws van de overheid, Postbus 51, de Postbank, instellingen en het bedrijfsleven. Overzichtelijke documentatie, die u gratis en geheel vrij blijvend kunt meenemen. Bij het PTT Post Infocentrum; daar hebt u alles op een rijtje. Deze maand zijn er folders van o.a. Postbus 51: Belastingtelefoon, Kopen met 't koppie, Vakantiespreiding 1986, Minder stookkosten, Gevaarlijke stoffen. Postbank: Sparen, Lenen, Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Handige tips K3f»T»T?rM voor iedereen die post verstuurt, Cassettepost, Faxpost. M&ZÉanfl ZAIRE (GPD) - De Zairese presi dent Moboetoe heeft gratie ver leend aan de tot tien jaar gevange nisstraf veroordeelde Belgische so cialistische politicus Ronald van den Bogaert. Deze was in septem ber veroordeeld wegens 'samen zwering tegen de veiligheid van de staat'. In de laatste weken is van verschil lende zijden de mening verkon digd, dat de Twee van Breda vrij gelaten zouden moeten worden omdat de beginselen van de rechts staat dit zouden eisen. Deze ziens wijze is om verschillende redenen onjuist. Om te beginnen is het een we zenlijk kenmerk van de rechts staat, dat de regering de uitspraken van de onafhankelijke rechter eer biedigt. De rechter nu had de Twee van Breda in 1949 ter dood veroor deeld; samen met andere oorlogs misdadigers werden zij door toe doen van minister Van Maarseveen - die hiermee op de stoel van de rechter ging zitten - in 1951 gegra tieerd. In feite was deze eerste gra- tiëring. zo spoedig na de rechterlij ke uitspraak, reeds een verkrach ting van' een belangrijk rechtsbe ginsel; hoeveel te meer zou dit gel den voor een dubbele gratiëring! door dr. J.H.J. van der Pot Een ander belangrijk kenmerk van de rechtsstaat is de afwezig heid van willekeur in de straftoe meting. m.a.w. een streven naar evenredigheid tussen de zwaarte van een misdaad en de strafter- mijn. De Twee van Breda hadden, gelijk bekend, de leiding bij het op sporen en deporteren van de Ne derlandse joden. Van beiden wor den in het vonnis van 1949 (her drukt in de bijlagen van de Staten- Generaal, 1971-1972, 11714) talloze wreedheden tegen hun joodse slachtoffers vermeld. De soms verkondigde mening, dat hun schuld alleen bestond in het uitvoeren van een hun opgeleg de taak is dan ook onjuist. Ieder die. zoals schrijver dezes, in Duitse concentratiekampen is geweest, kan uit eigen ervaring bevestigen, dat de wreedheden die SS-ers be gingen, geheel uit eigen initiatief en met zichtbaar genoegen bedre ven werden. De schuld, die de twee op zich geladen hebben, is dan ook zo zwaar, dat hun vrijlating zou be tekenen. dat ze naar beduidend gunstiger maatstaven berecht zou den worden dan iedere "gewone" moordenaar die langer dan een week gevangen zit. Ten derde: ook formeel-juridisch staat het beroep dat de pleitvoer- ders van vrijlating op "de beginse len van de rechtsstaat" doen, erg zwak: het feit immers, dat de le venslange straf in het wetboek van strafrecht voorkomt, kan toch niet anders betekenen, dan dat deze straf zelfs voor gewone misdadi gers niet principieel uitgesloten wordt? Dat deze wetstekst geen dode letter is blijkt uit het feit, dat in 1976 de officier van justitie in Maastricht twee maal levenslang heeft geëist tegen een bejaarden- verpleger. De bedoeling moet toch wel geweest zijn, aldus een gratie- ring minder waarschijnlijk te ma ken. Het kan dus moeilijk volgehou den worden, dat de beginselen van de rechtsstaat vrijlating van de twee zouden eisen. Maar zelfs in dien dit wel het geval zou zijn. dient nog ernstig overwogen te worden of dit zwaarder zou moeten wegen dan het psychische leed dat vrijlating bij velen van onze joodse landgenoten te weeg zou brengen. Wij verwijzen hiervoor naar het ontroerende betoog van D.L. Li- lienthal, rabbijn der liberaal joodse gemeente te Amsterdam, in het Nederlands Juristenblad van 22 maart 1975. Het is wel een vreemd rechtsgevoel, dat, gebiologeerd door een abstracte rechtsorde, on verschillig is voor het leed van de slachtoffers van het ergst denkbare onrecht. De bewering, dat wij de vrijla ting verschuldigd zouden zijn aan onze rechtsbeginselen, gaat aan twee zijden mank. En wel ten eer ste omdat, zoals we hebben gezien, onze rechtsbeginselen geenszins zo eenduidig naar vrijlating wijzen als de pleitvoerders van vrijlating menen, en ten tweede: wij hebben morele verplichtingen jegens onze medemensen, niet jegens onze be ginselen. Ethische beginselen en rechtsbeginselen, die daarop stoe len, zijn immers slechts formule ringen van onze verplichtingen je gens onze medemensen. Wie zich in zijn handelen uitslui tend op zijn beginselen richt, zon-' der rekening te houden met de me demensen, die de gevolgen van dit handelen ondervinden, degradeert zijn medemensen tot willoze objec ten van zijn beginselen. Een eenzijdige gerichtheid op beginselen leidt tot ongezonde zelfbespiegeling. Men vraagt dan immers niet: dien ik met deze han deling mijn medemensen? Maar al leen: richt ik mij wel op de goede beginselen? Ethische en juridische beginselen dienen niet om zich- zelfs wil, met voorbijzien van de concrete medemens, gecultiveerd te worden. Moreel beter dan een beginselen- rigorisme acht ik de verantwoor dingsvolle houding van degene die zich bij elke handeling afvraagt: welke gevolgen heeft zij voor de er door getroffen medemens? Het is duidelijk, dat wij dan in het onder havige geval niet alleen aan de Twee van Breda moeten denken, maar ook aan de duizenden, wier psychisch lijden door een vrijla ting verergerd zou worden. Het lijkt me, dat de keuze in dit "con flict van plichten", indien men het al zo noemen wil, niet moeilijk kan zijn. Zelfs een ernstige zaak als deze heeft nog een komische noot. Zes briefschrijvers in N.R.C.-Handels- blad van 6 januari pogen de vrijla ting aanvaardbaar te maken door te stellen, dat het niet gaat om vrij lating, maar om verwijdering uit ons land Ook enkele vroegere pleitvoerders van vrijlating pro beerden het op deze manier en schreven over "wegzenden", "uit stoten" of zelfs "het land uitschop pen". Vrijlaten is vrijlaten: het gebruik van een ander, verhullend woord daarvoor betekent ons zelf en el kaar voor de gek houden. (De auteur doceerde wijsbegeer te der geschiedenis aan de Rijksu niversiteit te Leiden. In de oorlog verbleef hij in zes Duitse concen tratiekampen.) DOORN - De hervormde synode heeft zaterdag de Rotterdamse pre dikant H. Huting als voorzitter ge handhaafd, ondanks forse kritiek op zijn uitspraken over eventuele kerkelijke steun aan de Zuidafri- kaanse verzetsbeweging, vooral wat de aankoop van wapens be treft. Zaterdagmorgen had de sy node met grote meerderheid Hu ting herbenoemd. Na de discussie 's middags had zij er geen behoefte aan, zich nog over de 'zaak-Huting' uit te spreken. Uit de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk - waartoe een kwart van de her vormden wordt gerekend - was op zijn aftreden aangedrongen als de meerderheid van de synode zijn uitspraken zou afwijzen. Huting herhaalde, dat de kerk haar steun aan de bevrijdingsbe weging zal moeten vergroten als boycot de apartheid niet beëindigt. "opdat deze beweging haar werk kan doen". Hij had zijn opmerkin gen na een kerkenconferentie in Zimbabwe gemaakt op basis van uitspraken van de synode over Zuid-Afrika. Als vreedzame mid delen niets uitwerken, mag de kerk de lijdende Zuidafrikanen niet in de steek laten. De vraag of de blan ke minderheidsregering in Zuid- Afrika wettig is, beantwoordde Huting ontkennend. Volgens een synodelid uit Zwol le zou veel van de onrust in de kerk worden weggenomen als de syno de zich tegen steun aan wapenaan koop zou uitspreken. Hutings pola riserende uitspraken doen de kerk uiteenvallen, zei een ouderling uit Doorn. "Er zijn nu al leden die fi nancieel afhaken". Huting reageer de daarop met de mededeling dat hij ook brieven had gekregen van die zich door zijn uitlatin gen juist meer bij de kerk betrok ken wisten. Secretaris-generaal dr. Mooi er kende, dat de kerk niet kan pleiten voor geweld. "Maar er zijn christe nen die in bepaalde omstandighe den gedwongen zijn naar geweld te grijpen. Kijk naar de Duitse theo loog Bonhoffer, die in 1944 betrok ken was bij een aanslag op Hitier. "Ik zal zulke mensen niet veroor delen". Een predikant uit Middel burg vroeg, of westerse christenen wel het recht hebben de lijdende Zuidafrikanen voor te schrijven, langs welke weg zij zich willen be vrijden. In maart^zal de hervormde syno de nog praten over een document waarin ruim honderd Zuidafri- kaanse theologen de apartheid en de theologische rechtvaardiging daarvan afwijzen. Mr. J. Haeck (44) te Hoevela ken is zaterdag in de vergadering van de hervormde synode in Doorn benoemd tot secretaris al gemene zaken van de Nederland se Hervormde Kerk. Hij volgt dr. A. de Kuiper (Voorschoten) op, die de afgelopen zomer plotse ling aftrad om coördinator te worden van het mentoraat voor beginnende predikanten. Na se cretaris-generaal dr. R. J. Mooi krijgt mr. Haeck de hoogste (be taalde) functie in het bestuursap paraat van de kerk. Hij is nu hoofdinspecteur van belastingen in Baarn. Van 1977 tot 1981 was Haeck al lid van de synode. Hij werkte toen mee aan de voorbereiding van de pastorale brief over de kernbewapening. Deze brief heeft hij ook verdedigd binnen de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, waartoe hij be hoort. Aan de Utrechtse universiteit volgde mr. Haeck de zaterdag opleiding theologie. In 1982 deed hij het kerkelijk examen en werd hij toegelaten tot de evangeliebe diening in de Hervormde Kerk. Het zittende moderamen (da gelijks bestuur) van de kerk werd zaterdag herbenoemd. Zijn samenstelling is: ds. H. Huting (Rotterdam) voorzitter, ds. B. Wallet (Utrecht), mevrouw J. Sal- verda-Lens (Zutphen) en ds. R. H. Kieskamp (Leerdam). Secre taris-generaal is dr. R. J. Mooi, secretaris algemene zaken wordt mr. J. Haeck. Gereformeerde synode. Van 3 tot 5 maart zal de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland in Lunteren bijeenko men. Voor de behandeling van een rapport van de commissie 'oecumene buitenland' zijn een middag en avond uitgetrokken. Dan wordt vooral gesproken over het lidmaatschap van de kerk van de (vrij behoudende) Gereforeerde Oecumenische Sy node (GOS). Een middag en avond vergen ook de bezwaarschriften tegen het synodebesluit van twee jaar geleden om regering en parle ment te manen tot afzien van de plaatsing van kruisraketten in ons land. In totaal heeft de syno de een kleine vierhonderd reac ties op dit besluit gekregen, be zwaarschriften maar ook adhe- siebetuigen en verslagen van ge meente-avonden. In veel brieven wordt als be zwaar genoemd dat de uitspraak van de synode een te smalle bij belse basis had. Een ander veel gehoord bezwaar is dat de syno de een politiek besluit heeft ge nomen en daarmee over de grens van haar bevoegdheid is gegaan. Een speciale commissie uit de synode heeft zich de laatste tijd over de bezwaarschriften gebo gen en zal de synode op 4 maart adviseren over de behandeling Hoogleraar wordt priester. Professor dr. H. Th. Oostendorp, hoogleraar Spaanse taal- en let terkunde aan de Groningse uni versiteit, zal zaterdag 8 februari in de Salvatorkerk aldaar tot priester worden gewijd. Op 16 fe bruari hoopt hij in dezelfde kerk voor het eerst voor te gaan in de eucharistie. Nadat dr. Oostendorp (58) een paar jaar geleden weduwnaar was geworden, liet hij zich in schrijven voor een cursus theolo gie aan de Utrechtse Katholieke Theologische Hogeschool. Hij blijft werken aan de Groningse universiteit, maar zal in de week einden assistentie verlenen in de samenwerkende parochies Hei lig Hart en Johannes. Vrouwen. De lutheranen in Suriname hebben nu voor het eerst een vrouwelijke voorzitter. Ilse Labadie, directeur van een bank, werd gekozen tot voorzit ter van de rond 4000 leden tellen de Evangelisch-Lutherse Kerk. - "De lutherse vrouwen van Afrika zijn het beu dat lutherse kerken in het Afrikaanse contin- tent nog steeds theologische ar gumenten aanvoeren tegen wij ding van vrouwen voor kerkelij ke ambten, terwijl het in werkelijkheid gaat om culturele vooroordelen over de rol van de vrouw". Deze krachtige woorden- sprak de vrouwelijke predikant Louise Tappa op een vijfdaagse studiebijeenkomst in Tanzania over 'de vrouw op leidinggeven de posten in de kerk'. Zij is secre taris van de afdeling 'Kerk en sa menleving' van de Afrikaanse kerkenconferentie. Hervormde Kerk: beroepen te Stedum kandidaat W. van Weelde Spijk, te Gendringen- Mechelen kandidaat F. Ort Hoo- geveen, te Eibergen J. van Hart- ingsveld Hoogeveen; aangeno men het beroep tot ziekenhui- spredikant in Amsterdam J. van de Lagemaat, ziekenhuispredi kant in Den Haag, wonende te Bleiswijk. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Breda G. van Pijkeren Hilversum.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6