D66 blijkt meer dan ooit Van Mierlo Akzo naar rechter VS voorTwaron Brinkman wil van euthanasieproeve wetsontwerp maken Chauffeurs wijzen cao-bod af WOON IDEAAL Makmurleidt op tot politiek vluchteling' GROENOORDHALLEN LEIDEN Ameland appelland 'Vliegramp' is bliksem D66: heronderhandelen over rakettenverdrag MAANDAG 27 JANUARI 1986 Actie tegen invoerverbod vezel ARNHEM (ANP) - Het chemische concern Akzo gaat bij de Amerikaanse federale rechter in beroep tegen de beslis sing van de International Trade Commission (ITC) in de VS om het concern een invoerverbod voor de supervezel Twaron op te leggen. Akzo is er zeer teleurgesteld over dat de Amerikaanse president Reagan geen gebruik heeft ge maakt van zijn bevoegdheid die beslissing ongedaan te maken. Dit heeft woordvoerder Wansink van Akzo/Enka gisteren gezegd. Het besluit van Reagan om de be slissing van de ITC intact te laten, werd in de nacht van vrijdag op za terdag al bekend maar Akzo wilde met commentaar wachten tot de termijn waarin Reagan de ITC-be- slissing kon herroepen, volledig was verstreken. Dat was gistermor gen. De ITC besloot op 25 november Akzo tot oktober 1990 een invoer verbod op te leggen voor Twaron- produkten in de vorm van garen, vezel, pulp, papier of weefsel. Ak zo/Enka had ongeveer 5 procent van de totale Twaronproduktie, die begin volgende maand van start gaat in de fabriek in Emmen, naar de VS willen exporteren. Afne mers van Akzo/Enka zijn overigens vrij om hun produkten, waarin de vezel is verwerkt, naar de VS te ex porteren. Een oordeel van de Amerikaanse rechter in het door Akzo in te stel len hoger beroep tegen de ITC-be- slissing, kan volgens Wansink bin nen een jaar worden verwacht. Akzo en het Amerikaanse che mieconcern Dupont de Nemours zijn al geruime tijd gewikkeld in een ingewikkelde octrooistrijd met betrekking tot het Akzo-vezel en Duponts nagenoeg identieke Ke- vlar. Beide concerns verwijten el kaar octrooi-inbreuken. De ITC- procedure berustte volgens Akzo in octrooi-technische zin slechts op een deel van een werkwijze-octrooi van Dupont in de VS. Duponts aanvraag voor hetzelfde octrooi in Nederland is volgens de Akzo- woordvoerder recent in hoogste in stantie geheel afgewezen. Akzo blijft volgens de woord voerder bereid om met Dupont te komen tot een vergelijk in het oc trooi-conflict. "Maar de uitspraak van de ITC, waar wij principiële bezwaren tegen hebben, draagt niet bij tot een oplossing", aldus Wansink. Staatssecretaris Bolkestein (bui tenlandse handel) is zeer teleurge steld over het Reagans besluit. Ook een brief van premier Lubbers heeft de president er niet van kun nen afhouden met het weren van de AKZO-vezel in te stemmen. Bolkestein zei zaterdag voor de ra dio dat het besluit van Reagan een nog lopende juridische procedure van AKZO tegen Dupont door kruist. Volgende week bezoekt een Amerikaanse handelsmissie ons land. Van die gelegenheid zal Bol kestein zeker gebruik maken om het Nederlandse ongenoegen over deze zaak duidelijk onder woorden te brengen, zei hij. Veel resultaat verwacht hij daar echter niet van. AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) - - Nederland heeft zijn eerste reageerbuisbaby. In het VU-ziekenhuis in Amsterdam kwam dit weekeinde de Anica ter we reld als dochter van de Aalsmeerse mevrouw de Graaf. Anica woog bij de geboorte zeven pond. Volgens de Rotterdamse vrouwenarts Alberda is de zogeheten IVF-techniék inmiddels zodanig verfijnd dat reageer buisbevruchting de kans op zwangerschap rond de 75 procent is gekomen De behandeling kan bovendien plaatsvinden onder plaatselijke verdoving. Andere operaties met de bedoeling onvruchtbaarheid bij de vrouw op te heffen zijn naar de mening van Alberda door de laatste ontwikkelingen in feite overbodig ge worden. "Een van de belangrijkste voordelen van de nieuwe apparatuur is dat de vrouw zo weinig pijn ondervindt van de behandeling dat ze na een uurtje eigenlijk wel weer naar huis wil. Dat betekent ook dat bij mislukking een of meer herhalingen na heel korte tijd mogelijk zijn. Die mogelijkheid om de behande ling als het nodig is snel te herhalen, alsmede een aan tal verbeterde technieken in het laboratorium van pro fessor Zeilmaker brengen de kans op zwangerschap op zo'n 75 procent", aldus Alberda. (foto anp» UTRECHT (ANP) - De leden van de Vervoersbond FNV hebben za terdag het eindbod van de werkge vers voor een nieuwe cao afgewe zen. Wel zijn de chauffeurs bereid met een tweejarige cao in te stem men, op voorwaarde dat de be schikbare loonruimte van ruim acht procent anders wordt besteed dan de werkgevers willen. Rumoer rond Surinaamse stichting DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD) Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) ziet geen aanleiding om een heksenjacht te ontketenen op de snel groeiende groep Surina- mers die als politiek vluchteling er kend wil worden/Voorzitter Somo- harcfjo van de Surinaamse stich ting Makmur ontkent dat zijn orga nisatie mensen 'opleidt' tot poli tiek vluchteling. Justitie in Rotterdam heeft ster ke vermoedens dat dit gebeurt, omdat in die-stad het aantal asiel aanvragen plotseling is gestegen, terwijl de politieke situatie in Suri name de afgelopen tijd nauwelijks is veranderd. Het hoofd van de af deling asielzaken van Justitie Na- wijn heeft zaterdag voor de VARA- radio gezegd dat de stichting Mak mur van asielzoekende Surina- mers bemiddelingsgeld vraagt. Dat geld zou indirect van de sociale dienst komen. "Het kan niet zo zijn dat via de sociale uitkeringen de strijd in Suriname wordt ge steund", aldus Nawijn, die daarbij onder meer doelde op de aankoop van wapens door Makmur. Vol gens Korte-Van Hemel mogen de asielzoekers echter zelf weten wat ze met hun uitkering doen. De stichting Makmur is een ver zetsorganisatie tegen het regime- Bouterse in Suriname. Mensen die met hulp van de stichting in Ne derland politiek asiel aanvragen, betalen Makmur 200 gulden per maand. "Maar dat is bedoeld als kamerhuur. De vluchtelingen wo nen in panden van dë stichting", aldus voorzitter Somoharadjo. Opening Ook andere, niet-politieke asiel aanvragers krijgen hulp van de stichting Makmur. Ze betalen daarvoor een borgsom van 2500 gulden, die ze volgens Somoharad jo terugkrijgen als ze een verblijfs vergunning krijgen. In andere ge vallen wordt van dat geld de terug reis naar Suriname betaald. De voorzitter van de stichting heeft toegezegd vandaag volledige ope ning van zaken te geven. Volgens hem hebben aanhan gers van Bouterse Makmur in op spraak gebracht. Makmur is onder gebracht in een voormalig klooster in Rotterdam, waar de circa hon derd merendeels oudère Surina- mers met sjoelen en pinpgong de dag doorkomen. Het voormalige Franciscanessenklooster werd twee jaar geleden door de stichting gekocht voor slechts 365.000 gul den, geld dat zou zijn opgebracht door in ons land wonende tegen standers van Bouterse. De execu- tiewaarde van het pand bedroeg een miljoen gulden. Juist vanwege het om humanitaire redenen hel pen van vluchtelingen is het inder tijd door de rijke nonnen van deze orde goedkoop van de hand ge daan. ADVERTENTIE Alles op het gebied van TOTALE INTERIEUR VERZORGING (meubelstijlen, slaapkamers, vloerbedekking, wanddecoratie, enz.) En dat niet alleen! Ook EVENEMENTEN Openingstijden: Woensdag 29 januari van 19.00 tot 22.30 uu Donderdag 30 januari van 14.00 tot 17.00 u van 19.00 tot 22.30 uur. Vrijdag 31 januari van 14.00 tot 17.00 uur e 19.00 tot 22.30 uur. Zaterdag 1 februari van 11.00 tot 17.00 uur e 19.00 tot 22.30 uur. Zondag 2 februari van 12.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs' f 5.-; kinderen en 65+ 2,50 AMELAND (ANP) - Ameland is in de nacht van zaterdag op zondag letterlijk bedolven on der de appels. Een van drie containers die afgelopen don derdag al van een voorbijva rend schip waren geslagen, spoelde zaterdagnacht op het strand aan. De container bleek tonnen appels te bevatten. Korte tijd later reden de eer ste auto's al af en aan om tien tallen dozen appels af te voe ren. Ook burgemeester Zonne- vylle, als strandvonder verant woordelijk voor het bewaren van aangespoelde goederen, liet zich de appels goed sma ken. "Op deze manier krijgen ze tenminste nog een nuttige bestemming", aldus de eerste burger. Zo'n duizend leden bezochten de vergaderingen over het eindbod van de werkgevers. Dat bod be staat uit een tweejarige cao, die voorziet in twee procent loonsver hoging per januari dit jaar en drie procent in 1987, vakantietoeslag op het oude niveau van acht procent, volledige aanvulling van het zie kengeld en verlaging van de vut- leeftijd van 63 naar 61 jaar. De le den verwierpen het eindbod vrij wel unaniem maar zijn op zichzelf wel bereid een tweejarige cao aan te gaan. De beschikbare loonruim te willen de leden echter anders be steden, namelijk aan herinvoering van de toeslag van dertig procent voor overuren, een staffeling van de pauze-uren (langer werken, lan gere pauzes), en gefaseerde invoe ring van atv. De gemiddelde werkweek in het beroepsgoederenvervoer moet per 1 juli dit jaar naar 39 uur gaan en per 1 september 1987 naar 38 uur. Voor de chauffeurs die werkweken van meer dan 57,5 uur maken moet de atv gestalte krijgen in de vorm an een roostervrije week in dit jaar en twee weken in 1987. Deze groep zou dan recht hebben op uit betaling van 52 uur. Voor werkne mers die minder dan 57,5 uur werken zou een atv van respectie velijk 6,5 en dertien roostervrije dagen moeten gelden. In ruil daar voor willen de leden onder meer af zien van de nabetaling van 1,9 pro cent prijscompensatie. Als bonden en werkgevers er tijdens de laatste onderhandelingsronde op 3 fe bruari niet uit komen, zal eerst de in de cao voorgeschreven bemid delingscommissie aan het werk moeten. Slaagt deze commissie er niet in partijen bij elkaar te bren gen, dan zal de Vervoersbond FNV zijn leden oproepen tot stakingsac ties zonder blokkades. Het zwaar tepunt van deze acties zal liggen bij bedrijven die de Vervoersbond FNV 'malafide gedrag' verwijten en bij bedrijven die na de blokka de-acties van december strafmaat regelen tegen chauffeurs hebben genomen. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA- minister Brinkman (WVC) is er voor om de 'euthanasieproeve' om te zetten in een gewoon wetsvoor stel en dat voor advies naar de Raad van State te sturen. Dat bete kent echter wel dat een nieuwe eu thanasiewetgeving pas in een vol gend kabinet tot stand komt. Brinkman zei dit zaterdag in een interview met de Volkskrant. In een brief die Brinkman en zijn collega Korthals Altes (justitie) af gelopen maandag naar de Tweede Kamer stuurden, stond dat het ka binet vindt dat er voorlopig nog geen euthanasiewetgeving moet komen. Brinkman erkent in het in terview dat er verschillen zitten tussen kabinetsproeve en het CDA-verkiezingsprogramma, waarin staat dat elke vorm van ac tieve euthanasie strafbaar blijft. Een regerende partij als het CDA moet echter bereid zijn compro missen te sluiten met de coalitie partner, aldus Brinkman. Volgens de minister is binnen zijn partij wel steun voor het kabi netsvoorstel te vinden. "Er kan naar mijn gevoel in de stervensfase een situatie ontstaan waar het lij den mensonwaardig wordt, een si tuatie waarin je niet meer kan zeg gen dat het lijden er nu eenmaal bij hoort. In situaties van menson waardige ontluistering kan niet worden volgehouden dat de mens nooit en te nimmer de beschikking mag hebben over het leven van een ander. Ik geloof dat er in het CDA toch wel begrip voor is", aldus Brinkman. Voorzitter Fretz van de vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie heeft gisteren voor de KRO-televi- sie gezegd dat hij niet tegen een discussie is over de euthanasie proeve 'maar die moet niet te lang duren'. De vereniging vindt het door kamerlid Wessel-Tuinstra (D66) ingediende initiatief-wets ontwerp nog steeds veruit het bes te. Hetzelfde standpunt nam JOVD-voorzitter Remarque zater dag voor de VARA-radio in. "De WD-fractie moet doorgaan met het steunen van het wetsontwerp Wessel-Tuinstra", aldus Remar que. Ook mevrouw Wessel zelf heeft, zo bleek gisteravond, nog geen aanwijzingen dat de VVD plotseling van mening is veran derd. Volgens Fretz zal een diepgaan de discussie over het kabinetsvoor stel het aantal voorstenders van een goede wettelijke regeling voor actieve euthanasie vooral in CDA- kringen vergroten. "Dan zal blij ken dat er met de proeve met ge werkt kan worden", zei Fretz, die zich met name keerde tegen de voorwaarde van een concrete doodsverwachting die het kabinet wil stellen. Voor de VARA-radio verwierp de Rotterdamse rechter Sluyters de plannen van het kabi net, omdat daardoor euthanasie- plegingen die nu niet worden ver volgd, in de toekomst wel strafbaar worden. DEN HAAG (ANP) - Vele Hage naars hebben zaterdag een ver dwaalde onweersklap voor een vliegramp aangezien. Het kostte de Haagse politie zaterdagavond ech ter toch een klein uur om dat uit te zoeken. Terwijl tal van politiepa trouilles speurden naar de wrak stukken van een groot vliegtuig, want daar zou het om gaan volgens de vele tientallen meldingen die bij de politie waren binnengekomen, bracht de verkeerstoren op de luchthaven Schiphol het opluch tend antwoord. Een Airbus van Martinair was bij het aanvliegen van Schiphol in de buurt van Den Haag terechtgeko men in een onweersbui. Dat laag- vliegende vliegtuig en tegelijker tijd de felle lichtflits van de blik sem, onmiddellijk gevolgd door een harde klap deed tientallen mensen naar de telefoon eriiDen. BHAGWAN (ANP) - Bhagwan Shree Rajneesh kan elk moment uit Nepal vertrekken voor de aangekondigde wereldreis langs zijn volgelingen (Sannyasins). Hij reist zeer waarschijnlijk vanwege zijn gezondheid eerst naar een Europees land in het Middelandse Zee-gebied. Hij komt daarna zeker ook naar Nederland en zal hier enkele weken zijn. Twee Nederland se Sannyasins verklaarden dit zondagavond na terugkeer uit Nepal. Bhagwan zal niet logeren in de Amsterdamse commune. Zijn volgelin gen zoeken voor hem een plek in een van de drogere delen van Neder land, bij voorbeeld een conferentie-oord in een bos of op de heide in Drenthe of op de Veluwe. AMERSFOORT/HILVERSUM (GPD/ANP) - D66 wil met de Ver enigde Staten heronderhandelen over het raketverdrag, wanneer de internationale situatie daartoe aan leiding geeft. De eventuele wijzi gingen in de uitwerking van het verdrag (minder of geen raketten) kunnen alleen plaatsvinden met 'wederzijdse instemming'. Deze wijziging van het verkie zingsprogramma werd zaterdag met de volledige steun van het par tijbestuur van de Democraten aan genomen. Op het congres in Amer- foort werd oud-partijleider Van Mierlo eenstemmig uitgeroepen tot de nieuwe lijsttrekker. Er werd geen duidelijke uitspraak gedaan over mogelijke regeringssamen werking. Het congres nam het ver kiezingsprogramma vrijwel zonder wijziging aan. Ook de discussie over de kruisraketten leverde voor het partijbestuur geen enkel pro bleem op. Alle voorstellen om plaatsing te voorkomen of te ver tragen, werden royaal verworpen. PvdA-leider Den Uyl constateer de voor de VARA-radio dat het congres met zijn rakettenstand- punt een 'passieve houding' heeft aangenomen en dat 'bij afwachten het geluk niet uit de hemel komt vallen'. Den Uyl stelde verder dat D66 zich niet duidelijk uitlaat over de na de verkiezingen te volgens strategie. "Wat moet progressief Nederland met zo'n partij, er is al onduidelijkheid genoeg", aldus de oppositieleider. Opmerkelijk bij de discussie over de strategie was dat de num mer twee op de kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen, me vrouw Groenman, en de Amster damse wethouder Wollfensperger vergeefs voorkeur voor samenwer king met PvdA en WD bepleitten. AMERSFOORT - Tekst op het mededelingenscherm van het Amersfoortse cultureel centrum De Flint: 'Heden geen cabaret en hopen van u het zelfde. Veel liefs en tot ziens, Kees, Marijke en Maijoleijn'. Deze kennelijk door bezorgd heid over een tumultueus ver loop van het D66-congres ingege ven boodschap bleek geheel overbodig. De congresgangers hadden geen enkele behoefte aan een voorstelling die zich zou bewegen op het niveau van het patronaatstoneel. Het hoofdbe stuur had de regie strak in han den en wilde er met instemming van de zaal de 'Hans van Mierlo- show' van maken. door Peter van Nuijsenburg Zelden liep het congres zo aan de leiband van de partijtop als af gelopen zaterdag. Het verkie zingsprogramma werd er in re cordtijd doorheen gejaagd. Er kende stokpaardjes als staatkun dige hervormingen werden rou tineus bereden en wie zich had verkneukeld over een pittige dis cussie over de kruisraketten en de de verkiezingstactiék, kwam van een koude kermis thuis. De Grote Lijsttrekker mocht geen strobreed in de weg worden ge legd. Alle voorstellen om het raket- tenstandpunt aan te scherpen, werden met overgrote meerder heid verworpen. Slechts het voorstel om te gaan heronder handelen over het raketverdrag, wanneer de internationale situa tie daartoe aanleiding biedt - en dan nog alleen met instemming van beide verdragspartners - vond genade in de ogen van het hoofdbestuur. Het hield een in tensivering in van wat de partij top wilde en dat was dus mooi meegenomen. Wie constateert dat dit standpunt in elk geval verdacht veel riekt naar aanvaar ding van die raketten, heeft ster ke papieren. Samenwerking De strategiediscussie was al leen boeiend omdat coryfeeën als Louise Groenman, tweede op de kandidatenlijst, en glamour boy Wolffensperger (wethouder in Amsterdam) een proeve van hun scherp politiek inzicht wil den afgeven. Zij beleden hun voorkeur voor samenwerking met PvdA en WD, omdat deze partijen de meeste verwantschap zouden vertonen met het pro gramma van D66. Dat deze par tijen daartoe geen enkele behoef te voelen, was een kleinigheid die beide pleitbezorgers kenne lijk was ontgaan. Onder leiding van opperstalmeester/partijvoor zitter Kohnstamm werd deze op tie door het congres als 'een uto pie' onder het tapijt geveegd. D66 gaat de campagne in met de notie dat 'de grootste partij in de regering moet komen, deze partij ook de premier moet leve ren en dat D66 niet zal meewer ken aan voortzetting van het hui dige kabihetsbeleid'. Wie om meer duidelijkheid vroeg in het niet denkbeeldige geval dat de grootste partij (de PvdA) zich zelf buiten spel zou zetten, werd op letterlijk onnavolgbare wijze van repliek gediend door Kohn stamm. Duidelijkheid, ooit het waarmerk van de partij, was nu in feite onduidelijkheid, aldus de voorzitter. Het ging erin als koek. Alle ogen waren vervolgens ge richt op Hans 'Kwatta' van Mier lo. De Verlosser hield een gloed volle rede, waarin hij zijn in aan bidding liggende gehoor voor hield dat 'een mentaliteit' be langrijker was dan de 'tien be langrijkste programmapunten'. Deze mentaliteit, ook wel hou ding genoemd, moest als 'een be richt' naar de burger verzonden worden. De grote partijen schie pen 'kunstmatige tegenstellin gen' en D66 is de aangewezen partij om dit door te prikken. Afhankelijk Wie wachtte op een concrete politieke routebeschrijving, kwam bedrogen uit. Tenzij hij de scherpe aanval op het CDA als zodanig wilde beschouwen. De christen-democraten moeten on derscheiden worden in een 'zichtbare winkel in de politiek en een onzichtbare winkel in de samenleving', waarvan de uitba ters al veel te lang de lakens uit delen. Alleen D66 kan hier af doende weerstand tegen bieden. De rol van PvdA en VVD moet in deze als uitgespeeld worden be stempeld. De applausmeter schoot naar recordhoogte. Hoe afhankelijk de partij van Van Mierlo is geworden, blijkt ook uit het feit dat D66 een geza menlijke campagne voor de ge- meenteraads- en kamerverkie zingen gaat voeren. Het portret van Van Mierlo op de affiche moet de 'kandidaten zonder ge zicht' in de steden en dorpen aan de anonimiteit ontrukken. Dat blijkt een diagonale campagne te heten. Het risico dat een slechte uitslag bij de gemeenteraadsver kiezingen een nadelig effect kan hebben op de landelijke verkie zingen, wordt daarbij voor lief genomen. Van Mierlo dus als oplossing voor alle problemen. Dat PvdA- leider Den Uyl, en hij niet alleen, het standpunt inzake de kruisra ketten vaag noemt, zal de Demo craten een zorg zijn, evenals het verwijt dat er op voorhand geen kleur wordt bekend bij de even tuele partnerkeuze. Duidelijk heid is de partij in de afgelopen jaren duur komen te staan. D66 moet het vooral hebben van de kiezers die hun keus nog niet be paald hebben. Een ondubbelzinnige uit spraak voor deze of gene coalitie kan die 'zwevende kiezers' af schrikken. Tot de verkiezingen blijft de bijwagen derhalve aan de kant van de weg geparkeerd. Of wordt aangehaakt bij CDA en VVD, wanneer deze partijen geen meerderheid halen en de PvdA haar gelijk in de raketten- kwestie in de oppositiebanken blijft koesteren, zal dan worden beoordeeld. Formeel door de partij, in werkelijkheid door Van Mierlo. Want als er afgelopen za terdag een ding duidelijk is ge worden, dan is het wel dit: Van Mierlo is D66. Meer dan ooit te voren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5